Luchbooms HOITIKA UITREIKING nieuwe bonkaarten Keuringen voor Waffen S.S. en hol Vrijwilligerslegioen Nederland DE VAN Britsche troepen* bij Bir el Gobi teruggeslagen RADIOPROGRAMMA O OPNIEUW IN BOEKJES. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Viseche- rij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 10 t/rri 24 Decem ber a.s. de uitreiking van de nieu we 'bonkaarten zal plaats vinden. Evenals den vorigen keer zijn ook ditmaal de verschillende bon kaarten tot een boekje aaneenge- bracht, waarbij wederom aan de diverse categorieënvan personen verschillende bonboekjes zullen wonden uitgereikt. Hierna volgt een overzicht van deze categorieën, met de bonboek- jes, wa'arop zij recht hebben. L Personen, geboren na 1 Janu •ri 1938 ontvangen: een bonboekje gemerkt ,.DK" hetwelk bevat: a. 2 2 bonkaarten brood a; b. 2 bon kaarten brood b; c. 1 bonkaart vleesch a; d. 1 bonkaart vleesch b; 1 bonkaart reserve d. 2. Personen, geboren na 1 Janu ari 1928, doch voor 2 Januari 1938 ontvangen een bonboekje gemerkt „DJ" hetwelk bevat: a. 4 bonkaar ten brood a; b. 4 bonkaarten brood b: c. 2 bonkaarten vleesch a; d. 2 bonkaarten vleesch b; e. 1 bonkaart reserve c. 3. Personen, geboren na 1 Janu ari 1921, doch voor 2 Januari 1928 ontvangen een bonboekje gemerkt „D'H" hetwelk bevat: a. 5 bonkaar ten brood a; b. 4 bonkaarten brood b; c. 2 vleeschkaarten vleesch a', d. 2 bonkaarten vleesch b; e. 1 bonkaart reserve b. 4 Personen geboren voor 2 Janu ari 1921 ontvangen een boniboekje gemerkt „DG" hetwelk bevat: a. 4 bonkaarten brood a; "b. 4 bon kaarten brood b; c. 2 bonkaarten j vleesch a; d. 2 bonkaarten vleesch b; 1 bonkaart reserve a. Voorts ontvangt ieder, die een. boniboekje „DK", „DJ", „DIT of „DG" heeft ontvangen, een „bon kaart algemeen" gemerkt „AA", waarnaast aan degenen, die des tijds een boterkaart ontvingen, een nieuwe boterkaart „DP" zal wor den uitgereikt en aan degenen, die een vetkaart ontvingen, een nieuwe vetkaart „DO". Personen, gelboren nh 1 Januari 1938, ontvangen hiervAn 1 exem plaar, personen geboren voor 2 Ja nuari 1938 twee exemplaren. Degenen, die thans in plaats van een boterkaart een vetkaart wenschen te ontvangen, dienen bij den plaatselijken distrilbutiedienst een formulier MD 100 in te vullen, waarop het inkomen, berekend naar den toestand op 1 December 1941, dient te worden ingevuld. Toeslagkaarten. Naast de bovenstaande bonboek jes en kaarten zullen toeslagkaar ten worden uitgereikt en wel: a. voor zwaren arbeid een toeslag- kaart gemerkt „JA"; b. voor zeer zwaren arbeiidi een toeslagkaprt gemerkt „JB"; c. voor langdurigen arbeid een toeslagkaart gemerkt „JC". De aandacht wordt er op geves tigd. dat de bonboekjes en kaarten dienen te worden afgehaald in de plaats, waar de betrokkene in het bevolkingsregister ïs ingeschreven Degenen, die in het centraal bevol kingsregister te 's-Gravenhage zijn ingeschreven, kunnen echter de distributiebescheiden afhalen in de plaats, waar zij zich op dit oogenblik bevinden. Indien men ,in staat is de distributiebescheiden bij den distributiedienst van de plaats waar men ingeschreven is. in'het bevolkingsregister, af te ha len, dient men zijn distributiestam- kaart aangeteekend aan genoemden dienst op te zenden, welke de be scheiden zal toesturen. Krao'fl werk van de „Insulinde'' Schip in nood benoorden Schiermonnikoog. In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen half een werden op Schiermonnikoog noodseinen waar genomen. Op één van de gevaarlijk ste plaatsen aan de Nederlandsche kust, ruim drie mijl benoorden Schiermonnikoog, aan den rand van 'de gronden van het Schier- monnikooger rif. was een schip het slachtoffer geworden van den West- zuidwester storm Onmiddellijk voer de motorreddingboot „Insulinde" van de Noordzuidhollandsche Red dingmaatschappij orider bevel van Mees Toxopeus de haven van Oost- mahorn uit. Het werd een zware reis en al spoedig bleek, dat de positie yan het gestrande Deensche stoomschip „Kai" zeer hachelijk was. Het zwaar geladen vaartuig liep gevaar op den rand van de gronden te breken. Met veel moeite gelukle het den mannen, van de Noordzuidhollandsche Redding Mij met de Insulinde langszij te komen. In één reis kon de geheele beman ning, bestaande uit negentien kop pen, worden overgenomen. Tegen half zeven in den Zondagochtend voer de „Insulinde" de haven van GostmaTiorn binnen. Het Deensche stoomschip „Kai", ongeveer 2000 ton metende, was van Rotterdam op weg naar Aarhus. Rederijkerstooneel Repertoire vroegtijdig in zenden. Het departement van Volksvoor lichting en Kunsten maakt in aan sluiting op de mededeeling van den 13en Novembèb j.1. nogmaals bekerud: Tooneelstukken, cabaret en re vueteksten van rederijkers (dilet tanten) vereenigingen. amusements clubs eniz., dienen bij het aanvra gen van een vergunning acht we ken voorv den voorgenomen opvoc- ringsdatum overgelegd te worden aan het plaatselijk hoofd van poli tie der gemeente, waar de uitvoe ring zal plaats vinden. De Eflganzungsamt der Waffen S.S., Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag. Stadhouderslaan 132. deelt mede, dat verdere keuringen plaats vinden in den tijd van 8 tot 16 December a.s. in Nederland op de volgende plaatsen voor de paf fen S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland. Mannen van 17 tot 40 faar wor den aangenomen voor den duur van den oorlog, twee of vier jaar. Voor de ondersteuning der gezin nen, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Gratis reis biljetten voor de reis van de woon- p'aats naar de keuring kunnen aangevraagd worden bij de Ergan- zungstelle Nordwest, Den Haag, Stad'houderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt op de plaats van de keuring, onver schillig of de sollicitanten worden aangesteld of niet. De keuringen vinden plaats: op 9 Dec. om 10 u. in Utrecht, Deut sches Haus en om 15 u. in Amster dam. Deutsches Haus. op 10 Dec. om 11 u. in Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat en op 16 u. in Groningen. Concerthuis, Poele straat, op 11 Dec. om 11 u. in Hen gelo, Deutsches Haus en om 16^u. in Arnhem, Deutsches Haus, op 12 Dec. om lO u. in Eindhoven, Huize Maria. Kruisstraat en om 16 u. in Maastricht. Hotel Momus, Vrijthof, op 15 Dec. om 10 u. in Tilburg. Werkliedenvereeniging. Tuinstraat 68 en 16 u. in Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45 en QD 16 Dec. om 9 u. in'Den Haag, Stad- "houiderslaan 134. TEN MINSTE 3 UREN DUITSCH IN HET ZEVENDE LEERJAAR. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming. is thans bepaald dat het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs aan wijst, dat in het zevende leerjaar van scholen voor gewoon Lager onderwijs ten minste drie uren aan de Duitsche faal zullen wor den besteed. De wereld ia weinig woorden Hitier ontvangt den Groot-Moefti. De Führer heeft in tegenwoor digheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, den Groot-Moefti van Jeruza lem, Sayid Amin al Hoesseini, ont vangen en met hem een hartelijk en voor de toekomst der Arabische landen belangrijk onderhoud ge had. 4 Het eerste Britsche betonnen schip. Dezer dagen is het eerste Britsche schip uit beton van stapel geloopen fcen vaartuig van 90 meter lengte en een inhoud van 4000 ton. De over gang tot den scheepsbouw in beton, kenmerkt de moeilijke positie van de Britsche scheepvaart en werven. Men hoopt hiermee tijd en materi aal te sparen. Elf dooden bij ontploffing in Span je. Te Almazora heeft zich bij het lossen van een goederentrein een geweldige ontploffing voorge daan, waardoor zes menschen op slag werden gedood. Vijf zwaar ge wonden stierven in het ziekenhuis. Vier wagons werden vernield. Men vreest, dat onder de puinhoopen nog meer slachtoffers liggen. Koning van Roemenië naar Flo rence. Koning Michael en de ko ningin moeder Helena zijn voor een strikt particulier verblijf naar Flo rence vertrokken. In de tweede helft van deze maand zullen zij terugkeeren. Kolonel Galland bevorderd. De speciale correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: Inver band met zijn verdiensten in den oorlog, is Oberst Leutnant Galland bevorderd tot kolonel. Generaal Gamelin hersteld. De vroegere Franscfie generalissimus Gamelin, die twee maanden in een kliniek heeft vertoefd, is thans weer hersteld en naar de vesting Portalet teruggebracht. Kroatische ministers te Sofia. De Kroatische ministers van buitqn- landsche zaken en justitie, Lorko- witsj'en Poek, zijn voor een officieel bezoek te Sofia aangekomen* Het concertgebouwquintet te Berlijn Groot succes van de Neder landsche kunstenaars. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Kort geleden heeft het blazers-quintet van het Amsterdamsche Concert gebouworkest in de Sing Akademie te Berlijn een concert gegeven, dat een zeer groot succes is geworden. De kunstenaars brachten een Di vertimento van Michael Haydn en van Frans Danzi ten gethoore, almede aan Nederlandsche wer ken trio's van Julius Röntgen en Jan Koetsier en tenslotte een quin- tet van Josef Jongen. De Duitsche pers heeft over dit concert o.a. geschreven: In de stampvolle zaal van de Sing Akademie hebben deze vijf uitmuntende kunstenaars een bui tengewoon succes gehad.' Het sa menspel van de instrumenten is uitmuntend en getuigt van een edele muzikaliteit. Ieder der kun stenaars is een volmaakt meeste\ •Eerst na twee toegiften stonden de Berlijnsche hoorders -de Neder landsche kunstenaars toe, het po dium te verlaten. Autobus tegen trein gereden DRIE PASSAGIERS GEWOND. Gisterochtend, tegen kwart voor twaalf, is eer autobus van de fir ma Koppenol, welke den dienst on derhoudt tusschen Amsterdam en Nieuwveen, op den onbewaakten overweg in den Noorddammerweg (tusschen Amstelveen en Boven-* kerk) op een uit Aalsmeer komen den trein gereden. De bus, die uit Uithoorn kwam, 113. Van verbazing deefl die zijn bek ook ^1 weer wagenwijd open en de punt va.n de lin kerdrijver schoot hem regelrecht in zijn keel gat. Ze maakten daar door een leclijke zwen king en als het dier niet zoo snel was weg gedoken, waren ze vast over den kop geslagen. Engelsche kruiser door bomtrelfers beschadigd. ROME, 8 Dec. (Stefani).Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: In de Marmarische woestijn duur den de gevechten,-die op 5 Decem ber in het gebied van Bir el Gobi weer opleefden, ook gisteren voort. Baarbij hebben de Duitsche en Ita liaansche strijdkrachten door doel treffende tegenaanvallen de Brit sche troepen gedwongen, met ver-. Hezen terug te trekken. Aan het front van Tobroek hadden aanval len van vijandelijke pantserwagens op de stellingen der divisie Bres- cia een resultaat. Aan het front van Solloem werden aanvallen %r. pantserwagens öp de stellingen der divisie Savona afge- was bijna geheel gevuld, in hoofd zaak met schoolkinderen en', ge zien den hevigen schol, waarmede de bus op den trein terecht kwam, vielen de persoonlijke ongevallen nogal mee. Dë chauffeur van de bus werd ta melijk ernstig gewond aan het hoofd en kreeg daarenboven een hersenschudding. Dit laatste be kwam ook een manntlijke passa gier. Een meisje had een been ge broken. Verder krégen de meeste inzittenden nog lichte schaaf- of glaswonden. Van de treinpassagiers werd nie mand gekwetst. De bus werd aanzienlijk geha vend en ook de locomotief en het eerste rijtuig, die beiden aangere den waren, liepen schade op. Het tereinverkeer ter plaatse on dervond tengevolge van. het .ongeval eenige vertraging. De omgekeerde wereld Amsterdammer van 300 gulden beroofd door de bui tenmenschen! De Amsterdammer C. K. vervoeg de zich bij de politie te Venlo om aangifte te doen van de verdwij ning van zijn portefeuille inhou dende een bedrag van 300 gulden. De Amsterdammer had te Venlo enkele gelegenheden bezocht en deed den volgenden morgen, toen hij den stand zijner geldmiddelen wilde contröleeren, de ontdekking, dat zijn portefeuille met inhoud was verdwenen. Waar hij deze was kwijt geraakt, kon hij zich niet herinneren. DOE HET N.U. Als de winter is gekomen. Als er sneeuw ligt op de straat' Als u huiv'rend van koude, Naar uw warm tehuis toe gaat. Denk dan aan die kleine stakkerds Die. vooral in dezen tijd, Naar wat levensvreugde hunkeren, Precies zoo als uw klejne meid. Maak uw beurs blijmoedig open En als het nog even kan Ga dan kinderpostzegels koopen Een plicht voor ieder, vrouw of man. Italiaansch Weermachtbericht slagen. Luchtformaties der spil de den aanvallen op concentraties van auto's en gemechaniseerde afdee- lingen Jen Oosten en ten Zuidoos ten van Bib el Gobi, alsmede op het eindpunt der spoorbaan te Aboe Feida, ten zuiden van' Sidi Barani. Zij hebben voorts te Tobroek ha venwerken en voor anker liggende sohepen gebombardeerd, waarbij een groot stoomschip beschadigd werd, terwijl op de kaden branden werden veroorzaakt. Duitsche ja gers hebben zeven yijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Onze jagers leverden eveneens versheiden e luchtgevechten en schoten drie vliegtuigen neer, welker bemanning gevangen werd genomen. Andere vliegtuigen werden met succes met de boordwapens beschoten. Een vij andelijk vliegtuig werd neergescho ten door den afweer van Burat el Hsoen, de bemanning werd gevan gen genomen. Engelsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op eenige Sïci- liaansche plaatsen. Onbeteekenende schade en een enkele gewonde. Eenige vliegtuigen, «lie door onze jagers tot den strijd gedwongen werden, kregen herhaalde malen treffers. Een der toestellen stortte neer. Duitsche bommenwerpers heb ben in de Middellandscrhe Zee een vijandelijke vlootformatie aangeval len. Een kruiser werd rechtstreeks get roffen door een'bom van zwaar kaliber. CVan alles wat uit dorp en stad Gasverstikking of moord? Naar wij vernemén, is de 40-jarige mej. Sch., die in een ziekenhuis was op genomen en verdacht wordt van moord door gasveratikking vorige week in een perceeT in de Deiman- straat te Den Haag, gepleegd op den 2CKjarigen H., hersteld en door de politie in bewaring gefttelkl. Bankwerker verongelukt Za terdagavond is de 43-jarige bank werker M. H. Franssen bij zijn werkzaamheden op de staatsmijn Maurits van een ongeveer 12 M hoog bordes gevallen, hoewel dit bordes voorzien was van een leu ning. Met ernstige verwondingen werd F. naar hft St. Jozephzieken- huis te Heerlen overgebracht, waar hij Zondagmorgen aan de gevolgen van zijn val is overleden. F. was gehuwd en vader van acht kinde ren. Hij woonde te Geleen. Ernstig ongeluk op scheespwerf. - Gisternacht is op de werf van de N.V. Boele's Scheepswerven te Ridderkerk een ernstig ongeluk ge beurd. Toen, twee nachtwakers de ronde deden, geraakte een stapel ijzeren loopbruggen aan het ver schuiven, met het gevolg, dat de nachtwakers er onder werden be dolven. De 62-jarige A. Tamboer uit R'dam werd met ingedrukte borst kas levenloos onder de massa van daan gehaald, terwijl de 50-jtfritt C. van den Burg uit Bolnes me! een ernstige hersenschudding in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Nog steeds dooden to Maastricht In het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht is overleden de 66- jarige J.H. Lambrix, het 23ste slachtoffer van den bomaanval op Maastricht. Loonsverhooging. Naar de pers dienst van het N.V.V. ons mede deelt, kan binnen afziènbaren tijd een wijziging worden tegemoet ee- zien in de loonen van tewerkge stelde intellectueelen. Vrouw in put verdronken. Za terdag is de ongeveer 30-jarige vrouw van den landbouwer v. d. H.. wonende op de Piksen, ge meente Wierden, in een put geval len. toen zij daarin'naar een em mer dregde. Hoewel men, onmid dellijk nadat zij er uit was ge haald. kunstmatige ademhaling toepaste, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het slacht offer is moeder van drie kinderen. WOENSDAG 10 DECEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 GramofoonmuEiek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvroujf. 9.35 Gramofoonmu zlek. 11.00 Voor de'kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgelcon cert en viool. 12.25 Voor den boer. 13.40 Al manak. 13.-45 B.N O.: Nieuw»- en economische berichten. 13.00 Qtbmofoonmuzlek. 14.15 John Kristel en zUn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding engramo foonmuzlek. K.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier. 17.45 Fluit met planobegeleiding. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 Gramofoonmuzlek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Volkszang met pianobegeleiding. 20.00 Gramo- foonmuzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales die beschikken over een lijnver binding met de Studio). 20.45 Romancer.s 21.18 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch achlevement ln the Netherlands Indles" of gramofoonmuzlek. 22.165*.00 Gra mofoonmuzlek. Hilversum II. 301,5 m. 7.158.45 Zie Hilversum ïi 8.48 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met planobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Planovoordracht. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Ens. Joan Lancé. 12.4s B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Amusements orkest. 13.45 Revlda sextet. 14,15 Voordracht. 14.35 Gramofoonmuzlek. 16.00 Nederlandsche Kamerorkest en sollet. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Omroep orkest en solisten. 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 1910 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Klaas van Beeck en zijn orkest 19.45 Uittreksel uit de rede van Mussert. 20.00 Gramofoon muzlek. (Vyief 20.15. alleen voor de Radio- Centrales die beschikken over een lijnverbin ding met de studio). 20.15 Eerste en tweede acte uit de opera „La Traviata". 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22 00 Gramofoonmuzlek. 22.10 —22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, ySchaden. Alg. reportage? Streeknieftws en Kunst. A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. 'Den Helder. FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 51.* Op de hQeve wachtte men hen met een Warm maal. Het werd één üur, en Eva keek uit het raam: Nu moeten ze er toch gauw zyn. Toen de klok twee sloeg, maakte ze zich ongerust, dat er iets gebeurd was met de tilbury of met den trein. Het werd drie uur. Toen spraken ze er niet meer over, waar Hans bleef. De jongens .vroegen, of ze mis schien'naar de stad zouden rijden om te gaan hooren. Nee, antwoordde Ross kortaf. Op het station wist geen van beiden goed, wat te zeggen; het bleef bij een korte be groeting. De kleine was in den trein wagen- riek geweest, maar sliep nu. Daarna zaten ze zwijgend naast elkaar op de bank, op weg naar Beaver Coulee. In het hooge gras étond een klein, houten gei;ouw. Wat is dat? vroeg de vrouw angstig. Dat is een granery, een graanschuur, zei Hans; het gedorschte koren komt daarin en dan gaat het later per slede naar de stad... al* je het misschien eens wilt zien... HU liet de paarden staan en hielp haar uit den wagen. Zij droeg het kind en hij legde den arm om haar schouders. Achter hen sloot zich de deur, nadrukkelijk, onherroepe lijk, als was ze nooit geopend... Langzaam liepen de paarden grazend ver der, terwijl de uren voorbijgingen en de schaduwen al langer werden. Eindelijk kwam Hans naar buiten en haalde den wagen <5p. Zij stond in de deuropening en zag hem na. Dus zoo was de prairie ;0 heel anders dan ln Denemarken; maar het was toch aarde, met daarboven de hemel. En Hans was een beste man, hjj had gewerkt en gespaard terwille van haar. Het was maar goed, dat hij hier naar' toe gegaan was. Zij zuchtte en voelde zich tevreden. Hij was erg veranderd, zoo rustig in z'n spreken; en hij keek Je nu ook aan. XL Ross ondernam een verre reis; de verste, sedert hij in Alberta gekomen was. Hij kwam tot de ontdekking dat hij ver van Beaver Coulee bekend was, en lang niet altijd vanwege z'n deugden. Men vertelde van hem, dat hij de armen uitzoog door ze afhankelijk te maken, dat hij land kocht "en dit tegen ongehoorde prijzen weer verkocht aan zijn landslui. Hij was een tiran voor zijn volk, hij sloeg z'n vrouw en had een Galiciër vermoord. Ross raakte er lichtelijk van in de war; dat was hem te machtig! Maar al gauw zette hij de zaak van zich af, hij had ernstiger dingen aan het hoofd. Toen hij ten laatste thuis kwam, wist hij precies, hoeveel drie of vier verschil lende typ enkerken moesten kosten, hoe je aan een predikant kwam en wat die moest verdienen, en nog veel meer. Eva kreeg heel wat brieven te schrijven en in de kolonie be greep men, dat Ross zyn plannen voor een kerk niet had opgegeven. Doch de zomer ging voorbij, en er gebeurde niets. Maanden en maanden verliepen, steeds niets. Dus had Ross Dane dan toch afgezien van zijn plan nen Maar Ross had nergens van afgezien. Er was alleen zooveel nieuws, wat zijn gedachten in beslag nam. Nu kwamen de jonge Denen lederen zomer bij honderden naar Beaver Coulee; en hij was er steeds op ingesteld ge weest, te denken voor velen. Een golf- van men^ schen overstroomde het land. Nu kwam de groote massa. In vroeger dagen waren het enkel de geharde kerels geweest, die deze stre ken vonden: nu waren het boeren, borstelma kers en boekhouders door mekaar. Alle over- tolligen van alle klassen der Oude Wereld moesten goud verdienen in de -Nieuwe Wereld. Ross ging er onder gebukt, te moeten schei den van zijn jongens. Nu hadden ze al deze jaren onder zijn toezicht geleefd en zich ont wikkeld, zooals hij dit wenschte. Hij zag van hen n&ar Eva; ze leken op haar, in alle op zichten. De kleine ook. Een diepe vreugde lichtte ln zijn oogen: Het was gelukkig, wan neer een Jongen op z'n moeder leek. En zelf was hg ook een gelukkig man. Het zou schande zijn, het andefs te zeggen! Doch het was zon der blijdschap, dat hij toegaf aan Eva's ver langen, de jongens te laten leeren. Hij pro beerde de zaak te verzachten en te vergoelij ken, nu het er toch eenmaal toe lag. Waren niet alle menschen landbouwers op een of andere wijze En als de iongens dit nu werden op een betere manier dan hij het was? Mede lijdend glimlachte Ross omlzijn eigen gedach ten. Natuurlijk konden de drielingen geen betere landbouwers worden als ze van de farm, weggingen, al wisten ze den bodem ook aan zich onderdanig te maken, 't zij als ingqnieuj: of in een andere functie. Het merkwaardige was, dat de jongens zelf weg wilden uit Beaver Coufee. Dat begreep Ross heelemaal niet... Hjj liep de veranda op en zag luisterend uit in den nacht; ver weg huilden de coyottes innig bedroefd, omdat de konijnen zich maar niet wilden laten pakken. Langzaam drong het tot Ross door, wat de ^geluiden der prairie voor hefm beteekenden; voelde hij, dat hij ze nimmer zou kunnen ontberen. Zij waren voor het oor, wat de Coulee en de golvende akkers voor het oog waren. Zijn gedachten gingen ver terug; hij zag zichzelf rondtrekken door de Noordelijke Sta ten als een zigeuner. Waarom had hij dat ge daan zeker alleen omdat... ja, hij had er eigenlijk nooit verder over nagedacht, zelfs toen niet. Nu was de enkele gedachte, heen te gaan uit Beaver Coulee, absoluut onmo gelijk. Maar de jongens, ja, met die was het zeker gesteld als met hem, toen hij z'n tehuis in Zuid-Dakota verliet om er nooit terüg te komen. Als men ze slechts een weinig leiding kon geven. Maar hij dacht aan zijn- eigen jonge jaren: nee, leiden lieten ze zich niet. Toch, als ze naar school gingen, waren ze nog altijd binnen het bereik van zijn armen en zijn zorgen... met een ruk keerde Ross zich om, ging naar binnen en zei tegen Eva, dat het toch wel een goed idee van haar was met dat schoolgaan. Ik heb er eens goed over na gedacht. 't Was alleen maar, dat m'n hersens wat langzamer werken dan die van jóu. Eva. Ze moeten natuurlijk het huls uit, en dit is de beste manier. Ik deed het op eigen gelegen heid toen ik een jongen was en knapte het wat anders op, maar dat was een loterij van dag tot dag, zoodat ik me nu nog verwonder, dat ik gezond en wel in Beaver Coulee zit. Q gun den jongens een plezieriger en beter jeugd, niet zooveel slaag en moeilijkheden en wat meer genoegens. Laat ze reizen. B moet door blijven gaan, hier, waar ik neer gezet ben, en datTnoet jij ook. Zij zullen eruit, ja, dat zullen ze... want ze willen het. Ik ga hier verder... de kerk, Eva, de kerk zullen we hebben; het is even belangrijk, dat wij verder bouwen, als dat de Jongens eruit trekken en de kans krijgen voor een flinke start. Eva keek niet op. Ze was tevreden. Rosi gaf toe; hij was toch de verstandigste, hij zag altijd in, dat zij gelijk had. Niet alle vrouwen konden zeggen, dat ze zulk een ver3tandigen man hadden. Jens, die zijn gezin in den steek liet om werk te zoeken, kwam nooit terug. Er kan zooveel gebeuren in een groot, vreemd land. Jenk sprak destijds geen Engelsch, wat het niet gemakkelijker voor hem had gemaakt Nu praatte ledereen erover, dat Sigurd Hu- seby voortdurend bij de vrouw kwam, en Ross Dane bood haar en de kinderen onder dak aan, als ze bij hem wilde wezen. Ze be dankte Daar was verder niets aan te doen, ze was zeker best tevreden met Huseby. Na eenlgen tijd trok zij met haar kinderen bij Huseby in. Zelden sprak men erover, da{ te niet getrouwd waren. De vrouw stond er im mers zoo moeilijk voor... Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2