Nieuwe regeling voor huisraadschade li/iyterêeed DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Meer boter en meer kaas, doch minder vleesch Dc strijd in het Verre Oosten Wafervogels-Schagen 1-7 Dinsdag 16 December 1941 Tweede blad Treedt dezer dagen in werking Zooals bekend, zal een belang rijk deel van de aanmeldingen .voor huisraadschade door de scha de-enquete-commissies aan een nieuw onderzoek worden onder worpen. De in aanmerking ko mende getroffenen ontvangen over een periode van enkele maan den verdeeld, een oproeping. Zij worden over hun aangifte gehoord en de definitieve bijdrage van den staat in de geleden schade wordt behoudens bijzondere omstandigheden onmiddellijk vastgesteld. Dezelfde methode wordt ge volgd voor de „nieuwe" schade gevallen, d.w.z. voor de huisraad- schaden, welke na 16 September 1941 zijn ontstaan. De maatstaven, aan de hand waarvan de rijksbijdragen worden bepaald, zijn op 18 September ge publiceerd. Toedag slechts voor aan koop van gebruiksgoederen. De bedoeling van de rijksbijdrage Is: een zoo goed mogelijke vervan ging van het verloren gegane. Daarom is bepaald, dat de toe slag op de uitkeeringen inzake de „oude" schaden en de rijksbijdragen inzake de „nieuwe" schaden voorzoover deze laatste niet reeds onmiddellijk na het molest in den vorm van voorschot in contanten ter beschikking zijn gesteld slechts kunnen worden gebruikt .voor den aankoop van gebruiksgoe deren (meubelen, kleeding. huis houdelijke artikelen, enz.) en niet voor den aankoop van yerbruiks- goederen (levensmiddelelf, dranken e.d.) Spaarboekje-huisraadschade. De getroffenen ontvangen een •paarboekje-huisraadschade, waar op het hun komende bedrag wordt ingeschreven. Deze spaarboekjes worden in op dracht van den staat uitgegeven door de Nederlandsche Midden- etandsbank N.V., waartoe een groot aantal kantoren en correspondenten: is ingeschakeld. Indien de houder van een spaar boekje iets wil aanschaffen, gaat hij of zijji echtgenoote met het boekje (én het persoonsbewijs) naar een winkelier. Gekocht wordt wat noodig en in een redelijke kwali teit voorradig is. De winkelier vult een koopbriefje in, dat door hem en den houder van het boekje (koo- per) wordt geteekend. Met dit koop briefje gaat de kooper naar het bankkantoor, waarbij het boekje loopt. De bank schrijft het bedrag van den aankoop in het boekje af en geeft een bewijs af, waarop de winkelier betaling van de gekochte goederen kan verkrijgen. Zoodra de winkelier dat betalingsbewijs in zijn bezit heeft, kan aflevering van het gekochte plaats vinden. De boekjes worden onmiddellijk na de vaststelling door de scihade- enquete-commissie van het nog uit te keeren bedrag door de Midden- standsbank uitgereikt. Bijzondere bepalingen. Om practische redenen is het niet mogelijk aankoopen voor een bedrag onder f 10.ten laste van het spaarboekje te verrekenen. Ten einde echler ook kleine aankoopen mogelijk te maken, kan door hen, die daaraan behoefte hebben, een maal een bedrag van f 25.— ineens in contanten worden opgenomen, doch niet eerder dan ten minste twee weken na de uitreiking van het boekje. "Indien de verloren gegane bezit tingen reeds volledig werden aan geschaft, kan de houder van het spaarboekje a. d. schade-enquete- commissie verzoeken het tegoed in contanten ter beschikking te stellen. Formulieren hiervoor zijn mei U giro 5553*) Als gevolg van de gewijzig de regeling voor de huisraad- schaden komt een zéér belang rijk bedrag aan koopkracht be schikbaar. Voor een goed ver loop van zaken is het echter noodig, dat de middenstand een zoo ruim mogelijke mede werking verleent. Vanzelfspre kend brengt de regeling enke le formaliteiten met zich, maar de middenstand zal zich deze moeite gaarne getroosten. Het belang van de getroffenen en het eigen zakelijk belang zullen met een vlot verloop van zaken ten zeerste gebaat zijn. De tegenwoordige omstan digheden zijn meer dan ooit geschikt om klanten te kwee ken voor de toekomst. In bijgaand artikel vindt men nadere bijzonderheden over de nieuwe regeling. verkrijgbaar bij de sdhade-enquete- commissie. Zoodra het tegoed tot f 25.of minder is teruggeloopen, moet het restant in contanten worden opge nomen en draagt het saldo geen rente meer. Voor toeslagen of schade-bij dra- gén onder f 100.—, worden geen boekjes uitgegeven, uitbetaling van deze kleinere bedragen vindt on middellijk na de vaststelling in contanten plaats. Rentevergoeding Bij de laatste opname wordt te vens de verschuldigde rente uitbe taald, berekend over het tegoed van het boekje tegen een vergoeding van 2% 's jaars. De rente gaat in op 16 September 1941 voor „oude schaden en voor „nieuwe" schaden op den eersten van de maand vol gende op die, waarin de schade is ontstaan. Het doel van de bemiddelingsbu- reaux, die opgericht zullen worden is in de eerste plaats de getroffenen kosteloos met inlióhtibgefien ad vies bij te staan. Zoó'mogelijk wor-, den de bemoeiingen echter vérder uitgestrekt: getracht wordt goede ren, welke noodig zijn, op te spo ren en naar het getroffen gebied te brengen, onder bepaalde voorwaar den kunnen de getroffenen, in rang orde van aanmelding, voorrang ver krijgen op deze goederen, de leve ring vindt op de normale wijze plaats via.den zelf gekozen winke lier. Een zoo goed mogelijke ver vanging. Ten slotte zij nogmaals herinnerd aan de bedoeling van de rijksbij dragen in geleden huisraadscha- den, nl. een zoo goed mogelijke ver vanging van het verloren gegane. Het is voor de getroffenen dan ook beter voor den aankoop van goederen, die noodig maar thans niet beschikbaar zijn, normale t ij d e n af te wachten, dan thans het daarvoor bestemde geld uit te geven voor het koopen van artike len, waarvan het bezit wellicht wel aangenaam, doch niet noodzakelijk is. Aanwijzingen voor den Mid denstand. Hierboven wordtgesproken van een koopbriefje. In ieder spaar boekje .worden bij de uitreiking twee koopbriefjes ingelegd. Voor de winkeliers in de getroffen ge bieden, die aankoopen voor de hou ders van hoekjes kunnen vernach ten en derhalve wel eenige formu lieren in voorraad kunnen houden, zijn deze formulieren verkrijgbaar bij de kantoren van de Nederland sche Middenstandsbank, bij- een aantal agentschappen van de Ne derlandsche Middenstandsspaar bank en bij sommige zelfstandige Middenstands- en Boazbanken. Bij de aflevering van de goederen ontvangt de winkelier een beta lingsbewijs, dat bij het kantoor van afgifte slechts geincasseerd kan worden met gebruikmaking van een borderel. Deze formulieren zijn eveneens aan de bovenstaande adressen verkrijgbaar. Bij eiken aankoop is de winke lier verplicht de gegevens van het spaarboekje te vergelijken met de gegevens van het persoonsbewijs van den kooper (de koopster). Er is geen bezwaar tegen, dat gekocht wordt door de gezinsleden van den getroffene. Bijzondere aandacht zij gevraagd voor den aard van de aankoopen welke met het tegoed van het boek je kunnen worden gedaan. Levens middelen, dranken e.d. kunnen niet worden gekocht. In het alge meen gezegd geen verbruiksoede- ren. Wèl gekocht kunnen worden gebruiksgoederen, d.w.z. huisraad, kleeding, huishoudelijke artikelen, ene. Het begrip kan ruim genomen worden: een radio, een stofzuiger, een piano bijv. vallen er onder. AI met al is de regeling voor de Bovendien extra boter voor de Kerstdagen De secr.-gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van levensmidde len. Met ingang van 28 December a.g. zal het rantsoen boter worden verhoogd. Zooals be kend bedraagt het rantsoen thans 500 gram voor een perio de van 19 dagen, hetgeen onge veer 184 gram per week is. Het rantsoen zal nu worden ge bracht op 200 gram per week. Dit zal worden bereikt door de bonnen, welke voor boter worden aangewezen en welke recht blijven geven op 500 gram, afwisselend 17 en 18 dagen geldig te doen zijn. Ge middeld wordt dan in een tijdvak van 17)^ dag 500 gr. boter verstrekt hetgeen juist 200 gram per week is. Half pond boter extra. Hiernaast zal ter gelegenheid van Kerstmis nog een nader be kend te maken bon van de bo- terkaart en van de vetkaart recht geven op het koopen van een extra-rantsoen van 250 gram boter per persoon. Deze bon zal geldig zijn van 22 December tot en met 31 Jan. a.s. De aflevering van deze hoeveelheid zal, in verband met de bevoorra ding van den handel, slechts in den loop van dat tijdvak plaats kun nen vinden. Op den bon van de vetkaart zal de gebruikelijke re ductie van 22% cent worden ver leend. Ook kaasrantsoen verhoogd. Ook het kaasrantsoen zal met ingang van 28 December a.s. worden verhoogd. Het rantsoen kaas bedraagt thans 100 gram per week en zal worden ge bracht op 125 gram per week. Dat zal worden bereikt door het aanwijzen van vijf bonnen, welke elke gedurende vier weken recht zullen geven op 100 gram kaas. Half rantsoen vleesch min der per week. Naast de bovengenoemde verhoogingen en verstrekkin gen van rantsoenen zullen van 5 Januari a.s. af de beschik baar te stellen hoeveelheden vleesch en vleeschwaren, wel ke thans drie rantsoenen per week omvatten, worden ge bracht op 2% rantsoen per week, d.i. dus, voor zoover het rund-, varkens- of schapen- vleesch betreft, een verlaging van 300 gr. been inbegrepen, tot 250 gr., been inbegrepen. De nader aan te wijzen met A. gemerkte vleeschbonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart zullen elk recht geven op het koopen van een rantsoen vleesch of vleeschwa ren en de met B. gemerkte bonnen elk op een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren. De nieuwe bon kaarten, welke aan de verbruikers, die niet tot eenige bijzondere cate gorie behooren, zijn verstrekt, be vatten van elk nummer twee met A. gemerkte bonnen en twee met B. gemerkte bonnen voor vleesch of vleeschwaren. Eén rantsoen vleesch blijft bedra gen 100 gr. rund-, varkens-, of scha- penvleesch dan wel 150 gr. paarden- vleesch, gewicht van been inbegre pen. winkeliers geenszins ingewikkeld. Een speciaal voordeel is, dat alle aankoopen door middel van de be talingsbewijzen contant wor den voldaan. Uiteraard is het voor de huisraad slachtoffers van groote beteekenis, dat zij voor het verloren gegane zoo goed mogelijk kunnen vervan gen. De winkelstand zal daaraan, door een vlot verloop van de rege ling te bevorderen, in beduidende mate kunnen medewerken. Blokkade-prijsvraag Stroom van inzendingen. De belangstelling voor de prijs vraag, welke in de uitgave „Blok kade" van de afdeeling Actieve Propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten voorkwam, heeft alle verwachtin gen overtroffen. De stroom van in zendingen uit alle deelen des lands is zoo groot geweest, dat het on mogelijk is gebleken, dezen stroom vóór 15 December te verwerken zoo als aanvankelijk de bedoeling was. De inzenders zullen dus nog even geduld moeten hebben. De prijswin naars zullen in ieder geval voor het einde van deze maand in de dag bladen worden bekend gemaakt, terwijl de gelukkigen voorts ook door een persoonlijk schrijven hier van op de hoogte zullen worden gesteld. Ook een rantsoen vleeschwaren blijft bedragen 75 gr. gerookt of ge kookt vleesch of gerookte worst, 100 gram gekookte worst, 125 gr. nierbrood, leverartikelen of tongen worst dan wel 150 gr. bloedworst of zult. Tot nu toe werden drie van de hiervoor genoemde rantsoenen van vleesch of vleeschwaren per week beschikbaar gesteld, na 5 Ja nuari a.s. zal dit aantal rantsoenen voor iedere week 2M bedragen. Verkoop van vleesch Op Maandag en Dinsdag voor Kerstmis en Nieuw jaar. Met het oog op de komende feest dagen heeft de Ned. Veehouderij centrale vergunning verleend tot het verkoopen en het afleveren van vleesch, vleeschwaren en gerech ten, waarin vleesch en/of vleesch waren zijn verwerkt, aan uiteinde lijke verbruikers op de dagen Maandag, 22 Dec., Dinsdag 23 Dec., Maandag 29 Dec. en Dinsdag 30 Dec. a.s. Het bovenstaande geldt niet ten aanzien van de bepaling, dat op Dinsdag in restaurants en derge lijke geen gerechten mogen wor den bereid of verstrekt met vleesch of vleeschwaren, dan wel gerech ten, waarin deze artikelen zijn verwerkt. kaart EEN OVERZICHT VAN DE JAPANSCHE OPERATIES. Na de bezetting van eenige eilan den, die als uitgangspunten voor verdere operaties moesten dietfon, zijn de Japanners aan land gegaan op het grootste eiland der P'nilip- pijnen, Luzon. Deze landingen ge schiedden op eenige plaatsen in Noord-Luzon. Na de bezetting van het eiland Fuga werd in het Noorden de plaats Aparri ingenomen. Ook aan de westkust werden troe pen afgezet, n.1. te Vigan, gelegen onder Laoeang. Beide bezette plaat sen zijn gelegen aan den spoorweg naar Manila. De Japansche opmarsch wordt voortgezet in de richting van deze stad. Ten Noorden van het Luzon is de zuidpunt van het Japansche eiland Formosa nog zichtbaar; van daar uit is een gedeelte van de Japan sche vloot opgestoomd naar de Ba- tan-eilanden die tot de Philippijnen behooren. SPORTNIEUWS ALCMARIA H.R.C. 3-2 Een zeldzaam wedstrijd. spannende Alcmaria kwam met een geheel gewijzigde voorhoede in het veld. In de ploeg van HRC leek ons de aanval beter dan de verdediging. De eerste wist het de Alcmaria ach terhoede soms danig moeilijk te maken; was de bal echter eenmaal voor het HRC-doel, dan bleek het wegwerken daarvan niet zelden een uiterst zware opgave voor de rood- gejakte achterspelers. Na eenig verkennen neemt Alc maria het initiatief. Het HRC-doel is herhaaldelijk in gevaar. Bijl doet goede dingen, van Wieringen schiet enkele malen hard naast, Hamstra mjst enkele fraaie kansen Daar tusschendoor wordt Brouwer af en toe terdege aan den tand ge voeld. De ALkmaarsche doelman doet goed werk, maar ziet zich ten slotte door de Vries gepasseerd. Een fraai doelpunt. Alcmaria geeft het allerminst op. Het neemt het spel geheel in han den. Daar zet Bijl voor, er volgt eenig heen en weer getrap voor 't roode heiligdom en dan scoort Ba- denhuizen den gelijkmaker. Eerst tegen het einde van de eerste speelhelft komen de gasten vervaarlijk opzetten. Ze forceeren enkele corners. De bal na de twee de corner belandt goed voor het doel, er wordt wat heen en weer ge trapt, dan een vliegend sohot van Selderbeek, een Alcmaria-been brengt den bal uit de richting, goal! De rust gaat in met een 21 voor sprong voor HRC. Na de rust komt HRC het eerst opzetten, doch even later mag Alc maria een corner nemen. Plotseling geeft van Wieringen van zeer groo- ten afstand een harden schuiver, dien den HRC doelman doet vis- sohen. De stand is 22 na een twee tal minuten spelen. Het spel is nu verder verdeeld. Bijl krijgt een cor ner te nemen, de bal wordt goed geplaatst, wordt even heen en weer getrapt, dan een hard schot van van Wieringen en Alcmaria leidt met 32. HRC zet alles op alles, het wil ten minste gelijk spelen, doch het lukt niet De punten blij ven in Alkmaar. Mooie overwinning van Helder H.F.C. NA EEN SPANNENDEN STRIJD HET 4—2 GESLAGEN. Er zal wel haast niemand geweest zijn die, nadat Helder met 20 ach terstond, nog aan een overwinning had gedacht. Maar de thuisclub gaf zich niet gewonnen, voetbalde lus tig door en scoorde 4 doelpunten. Dat alles ging niet even gemakke lijk. Integendeel, er is voor ge zwoegd en de techniek van H.F.C. werd overspeeld. Het begin van den wedstrijd was vrijwel over en weer, maar langza merhand kwam H.F.C. in de meer derheid en oefende een stevigen druk uit op de witte veste. Van der Bogaerde was de openbaring op de middenhalfplaats en hoewel hij niet tegen Kammeijer van H.F.C. op kon, verzette hij bergen werk. Vrij onverwacht nam H.F.C. de lei ding, toen Kammeijer een vrije schop ".oo afgemeten nam, dat de snelle Drijver met een fraaien kop bal kon doelpunten. (0—1). Bijna had Hóek al weer gescoord, maar- Kenter keerde het vinnige schot. Tien minuten voor de rust kwam het tweede doelpunt. Drijver schoot 'n bal van rechts in en Kenter had het nakijken. (0—2). Kort hierna nam de Leur den bal mee, listig omspeelde hij den rechtshalf en weergaloos mooi verdween het leer in de touwen. (1—2). In de tweede periode kreeg Helder den wind mee en startte direct vol energie en met succes, want toen Krab via een mis ser van' den rechtsback den bal vrij kreeg, en deze keurig voor doel plaatste, had Wagenaar met het hoofd keurig gelijk gemaakt (22). Het gejuich was nog niet van de lucht, toen Kiesewetter hoog voor doel plaatste en weer scoorde Wa genaar. (3—2). Helder ging nu meer naar achter, hoewel de witjes zeker nog kansen genoeg kregen. H.F.C. probeerde van alles maar het te korte spel was niet produc tief en bovendien was Kenter uit stekend op dreef. Een buitenspel- doelpunt van Goutier, een goed schot overigens, werd geannuleerd, doch later had Himperds toch suc ces via een schermutseling. f4--2) Hoewel dé H.F.C.'ers zich tot het uiterste gaven, kwam er toch geen verandering meer in den stand, zoodat Helder zijn kans heeft be houden. SUCCES—Z.V.V., O-O. Met de gedachte hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen, traden de Successers in het veld tegen het gevreesde Z.V.V. In een prachtigen wedstrijd, waar in S. inderdaad weer ouderwets uit den hoek kwam, hielden zij de be zoekers er onder, met zelf een se rieuze kans op een zege. In het 2e gedeelte van deze ontmoeting na men zij zelfs het initiatief in han den. Hier waren twee volkomen ge lijkwaardige tegenstanders aan het werk. Bijzonder verheugend was, dat de S. verdediging, die, getuige de uitslagen der beide laatste wed strijden, blijkbaar wat uit vorm was, thans weer als van ouds in on- genaakbaren vorm opereerde. Ook de verdediging der gasten was su bliem. Eventueele doelpunten zouden ge- luktreffers zijn geweest. Z.V.V. was in het begin iets sterker, maar spoe dig herstelde S. zich volkomen en vooral toen Schmitt, na goed door zetten, in een duel met den keeper bijna succes had, speelde S voor wat het waardw as. Onmiddellijk reageerde Z.V.V. op dit voorval met eenige felle aanvallen, waarbij de middenvoor de kans van den dag kreeg. Alleen voor Posthumus geko men faalde zijn schot echter, op en kele meters van doel, jammerlijk. Posthumus wist het leer nog te kee ren. De eerste helft had verder een spannend verloop, doch serieuze kansen deden zich niet voor. In de 2e helft waren de eerste aanvallen voor S„ waarbij het ge ducht spande voor de Z. veste. Ge- ruimen tijd behield S. het initiatief. Z.V.V. had echter het laatste woord nog niet gesproken en viel nog maals verwoed aan, waarbij S. com pleet werd ingesloten. Wij kregen nog enkele vlotte aanvallen te zien, verrassend en snel, waarbij echter door missen de kansen verloren gingen. Men bracht het tot een off side goal. D.T.S.—ALWAYS FORWARD 3—0. Voor het eerst sinds geruimen tijd heeft DTS weer eens het ge noegen mogen smaken een over winning te behalen en nog wel op een belangrijken tegenstander, n.1. 't Hoornsche Ahvays Forward. Dat DTS tenslotte met een 30 zege is gaan strijken, is het ver diende resultaat van een wedstrijd, waarin zij het grootste deel van den strijd sterker waren. Goed spel was niet te verwachten en DTS heeft zich het beste weten aan te passen. Voor de rust met den wind in den rug was de thuisclub voortdu rend in den aanval en slechts een enkele keer moest v. d. Hoven er aan te pas komen. De 10 voor- Sprong, verkregen door Carnas, die een door hem goed vrijgespeelden bal zuiver inschoot, was geen royale belooning voor <üt over wicht. D. was ook lang niet zeker van de zaak. Vooral niet daar de Hoom- sohe midvoor over een behoorlijk schot beschikte. Maar het is anders geloopen. Al vrij spoedig na de her vatting wist Rootjes den hal goed voor doel te plaatsen, waar Kroon ineens inschoot. Dit was een be langrijk doelpunt, daar Always Forward hierdoor voor een vrij ho pe looze taak werd gesteld. Toch hebben de Horineezen stug vol ge houden, maar zonder resultaat en het doelpunt dat zij nog maakten, belandde in eigen doel, waardoor de stand op 3—0 werd gebracht. Dat was de definitieve beslissing en DTS kon met een iets geruster hart het veld verlaten. Wat een goede midvoor be- teekent Aan ieder voetballer wordt ge leerd nooit te pingelen en vele fraaie aanvallen zijn in gepeuter gesmoord. Het merkwaardige is ecihter dat Sohagen er den grondslag van zijn fraaie overwinning aan te danken heeft, doordat zijn midvoor Boon tjes voor rust tot tweemaal toe in zijn eentje door de verdediging wurmde en draaide en toen raak schoot. Ware dat niet gebeurd, de Sohagers zouden met een maar net aan verdiende 0—0 stand tegen den sterken wind aan de tweede helft hebben moeten beginnen. Water vogels deed het n.1. in de eerste helft weer heel goed. Fanatiek strij dend en open spelend vergden zij van Sc'hagen het uiterste. Er was dan ook geen Schager die niet blij was met Boontjes' kostbare solo- punten als ruggesteun voor de tweede helft tegen wind. Maar Watervogels begon heele- maal niet los te komen. Het ging even gelijk op toen Boontjes den bal weer kreeg. Hij gaf een ragfijne pass naai* links en de snel toeloo- pende Stam schoot feilloos in (0—3) Sohagen's zege stond hierdoor goed deels vast, want wat de W.-aanval ook probeerde, Ah de Wit en zijn mannen beheerschten hun taak vol komen. Het verdere verloop van den strijd werd echter een waar feest voor de Schagers. G. Boontjes toonde zich wel bijzonder op dreef en bracht met zijn fraaie techniek nog twee prachtige goals tot starfd (0—5), terwijl Stam er uit een cor ner 0—6 van maakte. Toen v. <L Ben een penalty wegens hands be nutte (07) nam W. het initiatief tenslotte nog even energiek over en rechtsbinnen Hoogvorst smaakte 't genoegen een heel goed tegenpunt langs Slikker te jagen (1—7). De wedstrijd stond op behoorlijk peil. Watervogels heeft het geen moment opgegeven, maar de goals kwamen slechts aan dien kant tot stand, waar de schutters stonden. N. NIEDORP—SPORTERS 4—2. N. Niedorp en Sporters hebben een aardige vlotte partij voetbal ge speeld. Tot aan de rust heeft het N.N. enorm tegengezeten, ondanks een geweldige Niedorper meerder heid was het juist Sporters "dat met rust een 21 voorsprong had. Na de hervatting ging het beter, al thans voor N. N. Het is Faus, die na goed werk van Roerhorst de gelijkmaker in het net schiet. Een keurig doelpunt van onzen rechts buiten brengt den stand op 32. Een harde voorzet van Wit wordt op ongelukkige wijze door een der backs in eigen doel getrapt 4—2. N.N. js nu aardig in den kopgroep gekomen. Volgende week wederom een zware match!

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5