Uit Langeil Doel en werking van het N.R.S. 0UDKAR3PEL „De Eendracht" houdt moed POLDER WIERINGERWAARD VERSCHILLENDE PLANNEN IN VOORBEREIDING Vroeger en nu INLEIDING VAN DEN HEER IR. W. DE JONG, Hoofdinspecteur N.R.S., op de vergadering van den Prov. Bond van Rundveelokver- eenigingen in Noordholland. Spreker vangt aan met een ver gelijking te trekken tusschen den toestand, zooals die in 1939 bij het N.R.S. was en vroeger, omstreeks 1900. De heer Wibbens, directeur van het N.R.S., deelde mede in zijn jaarverslag, dat in 1884, in verband met een groote export, 3272 dieren werden ingeschreven. Men had toen verwacht en in 1900 werd dit her haald, dat zulk een cijfer nimmer weer zou voorkomen. Dit is onjuist gebleken, in 1939 werd een nieuw record behaald: het aantal inschrij vingen bedroeg toen niet minder dan 9284. Spr. vraagt zich af, waaraan het pessimisme uit 1900 moest worden toegeschreven. De kwestie is, dat (het N.R.S. sedert 1900 totaal van ka rakter is veranderd. Voorheen was het N.R.S. een soort adresboek, waarin de beste dieren, vooral met het oog op export, werden vermeld. Hoe wel de export ook thans nog van belang wordt geacht, be schouwt het N.R.S. zich tegen woordig als de centrale voor de verbetering van den Neder- landschen ruidveestapel. Ten aanzien van dit laatste nu mag de export een prikkel van be lang zijn, er is meer, n.1. de econo mische verbetering van den vee stapel. Intusschen bestaan er tal van vereenigingen en bonden, plaatse1- •lijk en regionaal, die dit doel na streven. Dit zijn geen concuiTenten, doch medewerkers. Boven alle ech ter met uitzondering van Fries land staat het N.R.S. Neemt men b.v. de melkproduc- tiecontróle, het N.R.S. houdt zich daarmee in het geheel niet bezig. Geschiedt deze controle echter door plaatselijke vereenigingen, die ze kere voorschriften ten aanzien van de betrouwbaarheid hebben, dan worden de gegevens door het N.R.S. overgenomen. Deze cijfers krijgen daarmee echter een landelyke, ja ©en internationale beteekenis. Ook bij de registratie van het jongvee vindt een uitstekende sa menwerking plaats tusschen het N.R.S. en de fokvereenigingen. Ten slotte is dit het geval bij de keu ring op het exterieur, waar even eens vruchtbaar wordt samenge werkt. Registratie jongvee. Het is een der hoofdpijlen, waar op het stamboek rust. Terwijl er bij het N.R.S. nog al ups en downs zijn te constateeren van de leden, voort spruitend uit de financieele uit komsten, is er ten aanzien van de registratie van het jongvee een veel vaster lijn. Zoo telde het N.R.S. in 1921 9942 leden, in 1933 - 7014, terwijl er nu weer ruim 10.000 zijn. Dit wijst op een zeker aantal gelegenheidsleden in 1921. Waar de economische gang van zaken sedert 1933 niet bepaald gunstig is geweest, acht spr. het aantal gelegenheidsleden in het te genwoordige cijfer niet groot. Dit spreekt ook uit het feit, dat de 9942 leden in 1921 lieten registreeren 17.160 kalveren, de 9464 leden uit 1939 lieten registreeren 29857 kalve ren. Vooral deze stijging in het aan tal geregistreerde kalveren geeft re den tot optimisme. Exterieurkeuring. Bij het N.R.S. ziet men een dui delijke ontwikkelingsgang. De ten- denz is deze, dat men de keuring zooveel mogelijk wil overlaten aan het stamboek. Ten aanzien van de exterieur- keuringen staan de Noordelijke pro vinciën bovenaan. Daar zijn zoowel registratie en exterieurkeuringen geheel overgelaten aan het stam boek. Spr. is van overtuiging, dat deze ontwikkelingsgang de juiste is en zulks op grond van de eischen, die bij exterieurverbctering worden ge steld. Nu is er een fundamenteel verschil tusschen het vaststellen van het exterieur door een keu ringsrapport en dat van de melk productie en het vetgehalte. Het tweede is geheel objectief, geba seerd op technisch onderzoek, het eerste, de beoordeeling van het ex terieur, is zuiver persoonlijk of sub jectief. Noodig zijn daarbij groote veekennis, onpartijdigheid en veel ervaring bij het keuren op een pun tenschaal. En ten einde ten aanzien van dit laatste zeker te zijn, dient men de zaak over te laten aan de inspecteurs van het stamboek. De plaatselijke vereeniging dient zich daarom bezig te hou den met melkcontróle en re gistratie, de exterieurbeoordee- ling echter dient het stamboek aan zich te houden. Hoofddoel is bij de fokkerij het economische resultaat, daarnaast wil de goede fokker een fraai exte rieur zien* Het exterieur wordt daarmee middel om te komen tot een sterk dier, dat de groote pro ductie kan leveren, waarom het uit eindelijk Is begonnen. Spr. doelt hierbij natuurlijk op de melkpro ductie. Waar het om het vleesch gaat, werkt het exterieur direct pro- ductieverhoogend, in het algemeen echter is in Nederland het vleesch secundair. Het resultaat is tot dusverre ge weest, dat de stamboekdieren door een genomen de minimumeischen van het stamboek reeds ver over schrijden. In dit verband voelt spr. er voor om dieren, die bewezen heb ben verschillende goede eigen schappen te bezitten, meer naar vo ren te brengen in de fokkerij; ook al staan ze naast het stamboek. De goede eigenschappen dienen dan echter behoorlijk geregistreerd te zijn. De export. Spr. wijdt tenslotte nog enkele woorden aan de exnort Deze ex port was successievelijk reeds op het tweede plan gekomen. Daar naast zijn de mogelijkheden den laatsten tijd zeer gering. Ons zwartnbont vee staat in het buitenland bekend als sterk, zich gemakkelijk aanpassend en produc tief. Het kan verder lang mee. Zoo is het gedurende de laatste 20 jaar gegaan naar 17 landen in Europa, naar 14 landen in Ameri ka, naar 5 landen in Afrika, naar 5 landen in Azië. Spr. weet niet wat de wereld in de toekomst zal bieden. Vast staat echter, dat onze Nederlandsche landbouw straks noodig zal hebben de export van veredelde producten. Daaronder heeft ons fokvee een hooge plaats ingenomen en dit zal ook straks het geval moeten zijn. Dan echter zal onze veestapel, niet tegenstaande voedernood, veebeper king, enz., enz., op hoog peil moe ten worden gehandhaafd. Hiertoe blijft het N.R.S. actief en spr. hoopt, dat velen van de aanwezigen van de diensten van het N.R.S. een wil lig gebruik zullen maken. WEDSTRIJDEN LANGEDIJKER KOLFVEREENIGING. De wedstrijden van de Langedij- ker Kolfvereéniging werden voort gezet in de baan van Concordia te Noordscharwoude. De uitslagen luidden: Tweede klasse: Op Maat, Zuid- scharwoude: K. Ruiter (268) 134 p.; J. J. Reijne (241) 131 pt.; J. Leeuw- rik (199) 112 pt.; Totaal (708) 377 p. Tweede corps: J. du Burck (223) 127 pt.; P. v. d. Welle (244) 93 pt.: Jb. v. Twuyver (108) 80 pt. Totaal 300 pnt. Ons Genoegen, Noordscharwou de: P. Jes (218) 134 pn.: A. Moeijes (254) 120 pt.; C. Hopman (229) 130 pt. Totaal (700) 384 pt. Volharding, Oudkarspel: J. Deute- kom (242) 117 rft.: K. Kat (196) 114 pt.: C. Plakman (222) 121 pnt. Totaal (660) 352 pt. Derde klasse: Volharding, Oud karspel: F. Moeijes (82) 101 pt.; K. Dekker (95) 70 pt.; Ons Genoegen, Noordscharwoude: F. Blauw (187) 98 pt.; D. Bakker (185) 83 pt.; R. Blom (223) 144 pt. Totaal (595) 325 pt. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Glas (211) 71 pt.; J. Kramer (219) 119 pt.; M. Wagenaar (194) 120 pt.; Totaal (624) 310 pt. Sajetkorps Op Maat: P. Toepoel (216) 96 pt.; P. Goet (234) 108 pt.; M. Vlug (145) n.g. Totaal (594) 204 pnt Eerste klasse: Volhardindg, Oud karspel, P. Gelder (154), 139 pt.; C. Vlug (122) 124 pt; P. Langedijk Cz. (150) 142 pt Totaal (426) 405 pt Op Maat, Zuidscharwoude: P. Molenaar (132) 142 pt.; A. Berkhout (125) 133 pt.: C. Berkhout (274) 132 pnt. Totaal (531) 407 pt Personeele kolvers: Op Maat: Derde klasse: Jb. Strijbis (189) 138 pt.: W. Kuyt (62) 69 pt; Mr. Butter (215) 106 pt.; Jas. Glas (117), 55 pt., C. Schuddeboom (132) 93 pt; C. Blokker, Volharding (226) 97 pt De cijfers tusschen haakjes ge ven den uitslag van de vorige par tijen. BURGERLIJKE STAND. Van 1 Lm. 14 Dec. 1941. Ingekomen: Teelken, Grietien (echtg. B. J. H. van Berghem), van Heiloo naar Broek op Langendijk, Dorpsstr. 405; Maathuis. Gerardus J. van Aal ten naar Noordschar woude, Dorpsstr. A 98; van Berg hem, Bastiaan J. H. van Den Hel der naar Broek op Langendijk, Dorpsstr. 405; Swaneveld, Hendrik J. J. van Amsterdam naar Noord scharwoude. Gaspad 1; van Zaa- nen, Nelly H. C. G., van Zaandam naar Oudkarspel, Spoorstr. A 12; Droog, Petrus F. van Spanbroek naar Broek op Langendijk, Dorps straat 93; Wit, Johanna M. van Winkel naar Zuidscharwoude, A 165. Vertrokken: van Dijk, Nicolaas van Broek op Langendijk, Dijk 550 naar Amersfoort; Kaas, Antje van Broek op Langendijk, Wilhelmina- str. 580 naar Zuid- en Noord-Scher mer; Dignum, Johannes van Oud karspel A 361 naar Schagen; Lie- vaart, Maria van Broek po Langen dijk, Wilhelminastr, 574, naar Am sterdam. Geboren: Johanna Maria, dochter van J. Qpax en C. Krom; Cathari- na Maria, dochter van J. de Jong en C. Bruijn; Elisabeth Jeske, doch ter van P. Blom en H. van Twuij- ver; Max Jacobus, zoon van R. R. Neumann en M. Lieleman. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: de Jong, Jelle en Bak, Antje. Overleden: Schrijver, Wilhelmi- na, oud 53 jaren, echtgenoote van P. Beemsterboer; Schot, Nicolaas, oud 57 jaren, echtgenoot Van'G. de Ja ger; Kleinbekman, Gerrit J., oud 84 jaren, weduwnaar van P. Wester- •bos. NOORDSCHARWOUDE. GESLAAGD. Mei. M. van Die alhier, Is ge slaagd voor het diploma coupeuse van de Ned. Coupeuseschool te Doe- tinchem. GEKOZEN. De heer J. Peys alhier, werd her kozen als ouderling van de Ned. Herv. gemeente. Tot diaken, werd in de plaats van den heer K. Zee man Jbz. gekozen de heer J. Kei zer. SCHAAKMAT NOORDSCHAR WOUDE. Wintercompetitie 194,1—'42. W^Kaan— J. Klinkert G. GoudsblomK. Bierman H. BouwensJ. J. Kroon 2e klas: K. de VriesN. Kaan J. KamperG. Keppel C. WitsmeerJ, Ootjers 3e klas: A. CoppensG. van Loenen 10 1-0 0-1 K-K O-l 0—1 K-K Een veilingvoorzitter mag geen koolbouwer meer zijn! Afscheid van den heer Kaan Zaterdagmiddag hield de tuin bouw vereeniging „De Eendracht" een algemeene ledenvergadering onder leiding van den heer Jb. de Boer, ten lokale van den heer C. Vis. Een flink aantal leden was aanwezig. Er is een flinke oogst binnenge haald, zeide de voorzitter. Er wa ren pl.m. 80 wagons meer, al is daar ook wel eenige teelverruiming bij. Met ziekten en parasieten heeft men gelukkig dit jaar niet te kam pen gehad. We hebben slechte ja ren gekend, en al wil spr. niet zeg gen, dat het nu „alles en alles" is, de prijzen zijn thans beter dan voorheen. Het is jammer, dat de prijzen nog niet wat verbeterd zijn. Die zijn nog te veel gebaseerd op top-teelten. Spr. deed een beroep op de leden, hun best te doen voor de voedselvoorziening voor stad en land. Uit de vergadering kwam eenige critiek op de uitplant van 15 H.A. kool door de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale voor het koelhuis van Kee- man, terwijl men het niet goed vond dat de voorzitter van den Noorder- marktbond doordoor een „baantje bij de voedselvoorziening" heeft ge kregen, doordat hij daar het toe zicht op heeft. Zulks dient niet uit te gaan van de veilingsvereenigin- gen. Het zou beter geweest zijn, onder de tuinders deze teeltvergun ning te verdeelen. Men zal zich tot de hoofdorgani satie wenden, omdat contractteelt in het komende jaar niet is toege staan. De voorzitter deelde mede dat een tuinbouwcursus kan worden ge houden in samenwerking met de zustervereeniging. Spr. betuigde het gemeentebestuur dank voor de beschikbaarstelling van een ver warmd en verlicht lokaal. Zuinig met licht. Spr. drong aan, in de koolschu- ren zoo zuinig mogelijk te zijn met electrisch licht. Men besloot, evenals te Noord scharwoude, een aardappelselectie- cursus te organiseeren. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Wonder en A. Swager werden herkozen, resp. met 45 en 48 stemmen. In de plaats van den heer N. Kaan, die bedankt heeft, werd de heer J. Hink gekozen. Wortelzaad. De heer Van Wielen deelde mede, dat de wortelzaadcommissie wat meer heeft uitgezet. Men heeft wel goede verwachtingen van de op brengst. Tot bestuurslid van den Noorder mark tbond werd de heer Jb. de Boer herkozen, met 43 stemmen. In de plaats van den heer N. Kaan, kwam de heer D. Wonder na her stemming met den heer J. Hink. Beiden hadden 23 stemmen, dus werd de oudste gekozen verklaard. De heer Kaan heeft na de stem mingen het woord gevoerd en her inneringen opgehaald uit zijn be stuurslidmaatschap. Alles werd in de grootste eendrachtighéid ge daan, al dacht men soms verschil lend over de vraagstukken. Het doet spr. leed, dit nu vaarwel te moeten zeggen, om gezondheidsre denen. Spr. uitte de beste wenschen voor de Eendracht in het bijzonder en de tuinbouw in het algemeen. De voorzitter dankte den heer Kaan nogmaals voor hetgeen hij voor den tuinbouw heeft gedaan. De leden betuigden hun instem ming met deze woorden. Onder de leden werden een tien tal manden verloot. De gelukkigen waren de heeren J. Kramer, P. Kramer, C. Hink, J. Hink, P. Vol kers, D. Wonder, C. Scheltus, B. Zeeman, C. Vis en K. de Vet. Het bestuur stelde voor het bewaarloon van de a ard appelb akken in 1942 te brengen van 10 op 15 ct. pier bak, nu men minder revernue heeft van de bollenbewaring. De aflossingen en de onkosten gaan echter gewoon door. De wenschelijkheid kwam naar voren, dat een controle-maatregel werd ingevoerd om te voorkomen, dat men door een te hooge opgave meer aardappelen in de bewaar plaats zou krijgen, dan waarop men recht heeft. Men besloot na ampele bespre kingen de bewaarkosten op 15 cent te brengen. Het bestuur kreeg vrij mandaat, om event. controle te houden. Het openhouden van de Burg gracht zal op dezelfde wijze als andere ja ren worden uitgevoerd. Aangedrongen zal worden op an dere uitreiking van kunstmestbon- nen, er zal rattenvergif worden aangekocht voor de verdelging van deze onvoordeelige gasten. Men zal met den burgemeester in overleg treden over de krachtige terhand- neming van de kroosopruiming. Oud-burgemeester Wijnveldt heeft tenslotte een foto overhandigd van de indertijd gehouden tuindersde monstratie, om een plaatsje te krij gen in het vereenigingslökaal van De Eendracht en den Ned. Tuin- dersbond. Dit werd zeer op prijs gesteld. Na nog eenige besprekingen volg de sluiting. BRIDGEWEDSTRIJD. In hotel ,De Burg" alhier werd Zondag een bridgewedstrijd gehou den. Er werd gespeeld aan 7 tafels. De uitslag was: Even lijn: le prijs A. Keppel en N. Kaan, 20 pt. 2e prijs P. Eecen Sr. en H. Kramer. 21 pt Even lijn: le prijs A. Bakker en C. Borst, 22 pt, 2e prijs C. Bakker en C. Goudsblom, 23 pt. BENOEMING. Het bestuur van de vereeniging „De Koophandel" heeft tot leider van de transportarbeiders alhier in de plaats van wijlen den heer J. Jes benoemd de heer H. Kleinbek man. OUDKARSPEL. TE WATER GERAAKT. Maandagmorgen is de heer C. S., door de duisternis misleid, achter zijn woning te water gevallen. Ge lukkig was de heer K. in de buurt, die er in slaagde, den drenkeling op hetd roge te brengen. De heer S. had al heel wat water binnen gekregen. Dr. de Wit heeft de le vensgeesten weer weten op te wek ken. BROEK OP LANGENDIJK. NED. HERV. KERK. Tot ouderling van de Ned. Herv. gemeente alhier werd in de vaca ture J. Kouwen Nz. gekozen de heer J. Bak-ten Bruggencate. De nieuwe hoofdingelanden geïnstalleerd. Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden vergaderden Za terdagmiddag onder leiding van Dijkgraaf D. Kaan Kz.; secretaris de heer S. W. Schellingen Aanwezig alle leden, w.o. 5 nieu we Hoofdingelanden. Voorzitter heette deze nieuwe le den speciaal welkom. In verband met de notulen vroeg de heer Koster inlichtingen over de te maken afscheiding in de slooten die gedempt zullen worden vanaf het Poldererf tot aan de O. L. sohool. Dijkgraaf lichtte toe dat de kos ten voor rekening van den Polder zijn. Medegedeeld werd dat de heer C. Waiboer met ingang van 1 October is herbenoemd als Heemraad. Er kunnen nog aan 320 liefhebbers elk 3 boomtoppen worden toegewezen voor 50 cent per top; het betreft hout van maximaal 12 cm. dikte. Dat het bedrag van de opbrengst der boomen die vorig jaar verkocht zijn is belegd in Staatsleening.^Het was aanvankelijk de bedoeling om een gedeelte loopende schuld af te lossen, doch dit werd niet goedge keurd door Ged. Staten, omdat voor de loopende schuld een tamelijk lage rente werd betaald. Dat door 't Dag. bestuur wijziging is gebracht in het uitkeuren der slooten, n.1. zoo, dat uitgekeurde slooten niet direct uitgebaggerd be hoeven te worden, doch uitgesteld mag worden tot het daarop volgend jaar. Dat het de bedoeling is, als proef een struik beplanting aan te leggen op de Westberm aan den-Walings- weg vanaf den Teetjesweg tot aan' den Westfrieschen dijk. Ten slotte dat de controle over de Iepenziekte gunstig is geweest. Slechts 12 boomen waren aange tast. Eén ingekomen stuk was van het departement van financiën met de mededeeling dat een bedrag van f 492.53 zal worden vergoed voor meerdere bemalingskosten tijdens de defensie. Begrooting. Begrooting 1942 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 36401.80 met een post onvoorzien ad f 811.70. De polderlasten zijn weer vastgesteld op f 13 per H.A. Het is de bedoeling om het Ver huren van dijken, kaden enz. bij inschrijving te doen en wel voor den tijd van zes jaar. De tegen woordige huurprijzen zijn redelijk te noemen. We staan aldus los van alle pachters en kunnen aan goede landgebruikers voorkeur geven. In de voorwaarden op te nemen, voor uit betalen en tevens de bepaling dat niet meer dan 2 paarden op elk perceel gewold mogen worden van welke bepaling ontheffing kan worden verleend. Een en ander moet door den Grondkamer worden goedgekeurd. Opheffing Verlaatsluis en aanleg van een laad- en los plaats nabij de Flapbrug. De sluis is aan ernstig onderhoud toe, ter wijl hij voor de scheepvaart van geen beteekenis meer is. In overleg met Prov. Waterstaat kon een be tonnen dam worden gemaakt. In verband daarmee is het wensohe- lijk om ter plaatse een laad- on losplaats te maken, waarvan de heer Nicolai bereids een teekening .heeft gemaakt. Wanneer de Polder met een flink bedrag voor den dag komt, zal het Hoogheemraadschap zeker wel voor de uitvoering zor gen. De teekening toonde aan een inrit aan beide kanten en een lengte van 100 M. Voorzitter zou, zoo mogelijk, wil len vragen of de Wieringerwaar- ders voorrang konden krijgen om aldaar te lossen. De heer H. Koster zeide dat men er niet op behoefde te rekenen, dat het Hoogheemraadschap privilege zal verleenen. Overleg zal worden gepleegd. Tot zoolang blijft de op heffing van de sluis nog achterwe ge. Hierna werd de vraag gesteld: Gevoelt het college er voor om de Boezemkade vanaf Oudesluis tot Molenweg te egaliseeren? De be doeling is om de structuur te ver beteren. De onderkant is erg dras sig, terwijl de waterafvoer door de kadesloot ook veel beter wordt. Het kan als werkverruimingswerk wor den uitgevoerd. Aan de hand van een teekening lichtte de opzichter een en ander toe. Overwogen wordt de Boezemkade vanaf Oudesluis te egaliseeren. Wijziging bemaling. Het laatste punt was een bespre king over wijziging der bemaling en in verband daarmede verlaging van het zomerpeil (2.65). De gele genheid is er om 't water door 't plaatsen van schutten hoog of laag te houden. De ondorbemaling zou alsdan opgeheven kunnen worden. Een en ander werd uitvoerig toe gelicht. Een rapport van de Provinciale Waterstaat werd nog niet ontvan gen. Dit moet in ieder geval wor den afgewacht. De heer Boekei merkt op dat er in de Boomen vanaf de Eenhoorn tot den dijk veel dood hout is en zou snoeien gewenscht vinden. Ook de onderkant van den dijk heeft behoefte aan verharding. Dijkgraaf zeide dat dit de volle aandacht van het bestuur heeft. Hierna sluiting. PRIJZEN BLIJVEN GELIJK. In de prijzen van de tuinbouw producten zal met ingang van Dins dag geen verandering komen. EEN DERDE LEERKRACHT Naar wij vernemen is de heer K. Bierman, onderwijzer aan de O. L. school te Noordscharwoude met ingang van 1 Jan. op zijn ver zoek overgeplaatst naar de O. L. School alhier, waar door de con centratie van het onderwijs een der de leerkracht noodig is. HARENKARSPEL. WINTERHULP. Zooals reeds eerder werd ver meld, ontving de. gemeente Haren karspel f 500 over de maand No vember, om dit bedrag te verdeelen onder de behóeftigste gezinnen. Dit bedrag is thans geheel verdeeld. Ondersteund werden 16 alleen wo nende personen met een bedrag van f85, 15 gezinnen van 2 perso nen met een bedrag van flll, 12 gezinnen van 3 personen met een bedrag van i 105, en 12 grootere ge zinnen met een bedrag van f199. De verdeeling dezer gezinnen over de geheele gemeente was als volgt: Dirkshorn 20, Waarland 19 en Tuitjenhorn etc. 16. Het' is niet de bedoeling dat steeds dezelfde ge zinnen zullen worden gesteund. Inmiddels werd opnieuw f350.— ontvangen, welk bedrag voor de Kerstdagen vooral over ouden van dagen zal worden verdeeld. AANRIJDING TE KALVERDIJK. Zaterdagmorgen pl.m. 6.30 uur heeft te Kalverdijk een aanrijding plaats geöad, welke zich nogal ern stig liet aanzien. Als gewoonlijk begaf de heer P. Karsten, groentenhandelaar, te Kalverdijk, zich per motorrijwiel naar de markt te Amsterdam. Nog maar pas van huis, vlak voorbij 't huis van den heer J. Glas, waar de weg een kleine bocht maakt, is hij in botsing gekomen met een wiel- rijdster, die uit de tegenovergestel de richting kwam, en wel met mej. Ligthart Pd. uit Warmenhuizen. die naar haar werk te Oudkarspel ging. De omwonenden hoorden een motor luid knetteren en kennen van de slachtoffers. Zoo goed en kwaad als 't maar mogelijk was, heeft men de getrof fenen in huis gedragen op een iadder en onmiddellijk Dr. Groen- hart telefonisch gewaarschuwd Deze was spoedig aanwezig. Hij achtte overbrenging van Karsten naar het ziekenhuis noodzakelijk, terwijl hij zelf juffr. Ligthart die over hevige pijn in haar been klaag de met zijn wagen naar huis heeft vervoerd. Dat de motor van K. en het rijwiel van mej. L. on- rijdbaar' waren hoeft geen betoog De oorzaaak van het ongeval zal nog worden gezocht. Vastgesteld zij inmiddels, dat I\. altijd met een geweldige snelheid rijdt en dit niet zijn eerste ongeluk is. DIRKSHORN. KWAJONGEN BESTRAFT. Toen Zaterdagmorgen de autobus van de H.A.B.O. van één der stop plaatsen zou vertrekken, zag de conducteur, dat een jongen een dotje gras in het gaatje van dé gas generator stopte. Nu is het bekend, dat het personeel van de autobus diensten tegenwoordig geen pret- tigen tijd doormaakt, door over volle bussen, heel veel pech, enz enz., zoodat zij over meer dan sta len zenuwen moeten beschikken Ook is bekend dat, wanneer men de generator afsluit, de motor niet wil draaien. Natuurlijk heeft de jon gen, toen hij zijn daad verrichtte, niet aan al deze ongemakken ge dacht, doch geglunderd. Maar dit bekwam hem slecht! De conduc teur zag wat er gebeurde en snelde de bus uit den jongen achterna. Na een paar valpartijen verloor de knaap de ongelijke wedloop. Hij werd pardoes in zijn buis gepakt en voor de stoep van het postkan toor in de ringsloot gedompeld. De ze straf is misschien afdoende en houdt tevens een waarschuwing in voor de „kameraden", om dergelij ke dingen na te laten. ANNA PAULOWNA. ZET ZE OP SLOT! Niet zelden is het den laatsten tijd voorgekomen, dat rijwielen ontvreemd werden en de politie moest vaststellen, dat de eigenaars door onachtzaamheid het den die ven wel erg gemakkelijk maakten. Zoo zijn er nog al eens op donkere avonden fietsen verdwenen, die bij het station of in de Spoorbuurt. on beheerd stonden. Waren» ze door laat aankomende reizigers „ge leend", omdat b.v. de bus al weg was? Een enkele maal stond het rijwiel den volgenden morgen weer op dezelfde plek, maar meermalen bleef het terugbezorgen achterwe ge. Ook verdwijnen er geregeld iietsen, waarbij van leenen zeker geen sprake is. Om hieraan paal en perk te stellen, heeft de burge meester. gedachtig aan het spreek woord: de gelegenheid maakt den dief, de politieverordening aange vuld met een artikel waarbij wordt bepaald, dat 't verboden is 'n rijwiel (maar ook een motorrijtuig) op of aan een weg te laten staan, tenzij onder voortdurend toezicht van een daartoe bekwaam persoon, of tot onmiddellijk gebruik ongeschikt gemaakt. EEN TE STERK TEGEN ARGUMENT. Procesverbaal is opgemaakt te gen een arbeider bij het werk, dat de Heide Mij. hier uitvoert, omdat hij een baas, die een aanmerking op zijn werk maakte, ,met z'n drinkkannetje op het hoofd sloeg, zoodat deze zich bij den dokter moest laten verbinden. W1ERINGERMEER. MIDDENMEER. MUZIEK EN TOONEEL. In het Hotel Smit te Middenmeer gaf de Wieringermeer Fanfare Za terdagavond een uitvoering, onder leiding van den kapelmeester Van Glabbeek uit Den Helder. De zaal was zeer goed bezet. De muziek zette in met een marsch, speelde daarna een ouverture, een fantasie, en nog eenige marschen. Deze wer den op schitterende wijze uitge voerd. Na de pauze werd opgevoerd „Onder een dak", van Johan Fabri- cius. De opvoering stond onder lei ding van den heer W. Dekker. Den spelers alle eer. Men kan terugzien op een mooien avond. De heer K. Kok dankte alle aanwezigen, daar na sluiting. WIERINGERWAARD. GEKOZEN. Zondagmorgen na. de Gods dienstoefening werden door de Ge machtigden van het Kiescollege de heeren C. Bakker Gz. en C. H. Lim- pers respectievelijk herkozen als Ouderlng en diaken. W1ER1NGEN. GEKOZEN. Wegens bedanken van den heer Jn. Dekker als notabel, is jl. Zon dag na de godsdienstoefening in de' Ned. Herv. Kerk te Ilippolytus- hoef als zoodanig gekozen de heer JP. N. Mulder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6