c Kroonkurken m aluminium capsules niet weggooien Hoe Japan tot oorlog gedwongen werd DE Luchtruovers VAN HOITIKA VRIJ NEDERLAND Eiken ochtend en avond poetsen met PRODENT. Met DISPERGON tegen tandsteen. RADIOPROGRAMMA Strijd en Overwinning INLEVERING NOODZAKELIJK OM STAGNATIE IN DEN VER KOOP VAN GEBRUIKSARTI KELEN TE VOORKOMEN EN DE WERKGELEGENHEID IN DE NEDERLANDSCHE INDU STRIE IN STAND TE HOU DEN. 's GRAVENHAGE, 16 Dec. Wederom heeft de Economische Voorlichtingsdienst van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het initiatief ge nomen tot een voorlichtings campagne. Ditmaal wordt de aandacht gevraagd voor kroon kurken en aluminium Capsules, goederen waarvan men in den regel het belang nauwelijks be seft, maar welker beteekenis ons in tijden van schaarschte Scherp voor oogen moet komen te staan. Aan kroonkurfcen en aluminium capsules, voor het sluiten van fles- schen, waarin melk, bier, limonade, azijn, vruchtensap' e.d. worden af geleverd, bestaat thans een even sterke behoefte als in normale tij den. Terwijl echter vroeger niet minder dan 300 millioen stuks "her jaar regelmatig werden geprodu ceerd om in de behoefte te kunnen voorzien, dreigt thans nijpende schaarschte, wijl de invoer van de grondstoffen' ervoor vrijwel stil staat. Een lastig vraagstuk opge lost. Het ligt voor de hand, dat men, om aan dezen nood tegemoet te ko men. heeft geprobeerd, oude kroon kurken weer voor het gebruik ge schikt te maken door ze aan een regeneratieproces te onderwerpen. Na eenige proefnemingen zijn hier mede zulke gunstige resultaten be reikt, dat tot practische toepassing vap; dit procédé op groote schaal kan worden overgegaan. Daarmede zal wederom een lastig vraagstuk zijn'opgelost. Tenminste, Indien de Indu strie, die bedoelde kurken ver vaardigt, in het bezit komt van de oude producten. Het doel van de nieuwe actie is derhalve het publiek te over tuigen van de noodzakelijkheid met kroonkurken en alumi nium capsules spaarzaam om te gaan, door: le. Deze bij het openen van de ilesschen zoo min mogelijk te beschadigen. 2e. Na het gebruik niet weg te werpen, maar ze tegelijk met de ledige ilesschen aan den le verancier terng te geven. Op zijn beurt levert deze de kroon kurken en aluminiumcapsules, in bij den grossier en zoo wordt de kringloop van de meergenoemde nuttige gebruiksvoorwerpen geslo ten bij den fabrikant. Uiteraard zal bij de regeneratie waarmede de Nederlandsche industrie zal worden belast een zoodanig procédé worden toegepast dat de oude kurken zonder gevaar voor de volkshygiëne, wederom op de flesschen kunnen worden aan gebracht Voor welslagen is medewer king noodig. Uit het voorgaande blijkt, dat voor het slagen van den opzet, van dit nuttige en noodzakelijker plan, aller medewerking is ver- eischt. De verbruikers, de winke* liers, het hotel-, café- en restaurant bedrijf, de grossiers en de fabrikan ten. zij allen moeten' in het belang van onze volkshuishouding mede werkers worden in deze nieuwe campagne. Getrouw aan de door vorige ac ties gevestigde traditie is ook dit maal ter bereiking van het gestelde doel aan een beroep op de mede werking van het publiek door mid del van propagandistische activiteit de voorkeur gegeven boven dwin gende voorschriften. Er mag worden verwacht, dat het publiek spoedig zal begrijpen, dat deze actie slagen moet om 'de vlot te aflevering van artikelen voor da- gelijksch gebruik te verzekeren en de werkgelegenheid in de Neder landsche industrie in stand te hou den. REDE VAN TOJO IN DEN JAPANSCHEN RIJKSDAG. Door vijandelijke sleutelpo sities heengedrongen. TOKIO, 16 Dec. (D.NR.). De Japansche min.-pres. Tojo heeft he den in den Rijksdag een /edevoe ring gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Sedert de vorige zitting van -den Rijksdag heeft de regeering haar onderhandelingen met de Ver. St. voortgezet. Deze onderhandelingen werden gevoerd om derde mo gendheden er van af te houden Ja pan te verhinderen in een succes volle regeling van het Chineesche conflict, en bovendien ook om de verschillende mogendheden, welke Japan omgeven, niet alleen af te houden van een rechtstreeksche be dreiging, doch ook om bepaalde vij andige maatregelen als b.v. de eco nomische blokkade tegen Japan weer ongedaan te maken en de normale handelsbetrekkingen te herstellen. Tenslotte was het ook de bedoeling uitbreiding van den Europeeschen oorlog naar O.-Azië te verhinderen. De Ver. Staten heb ben echter niet alleen geweigerd naar Japans rechtvaardige argu menten te luisteren, doch hebben ook hun oorspronkelijke voorstellen ingetrokken en, in over leg met Groot-Brittarinië, Japan nieuwe voorstellen doen toekomen. Nog eens herinnerde Tojo aan de eisohen van de V. St., die er van uitgingen Japan op de knieën te dwingen. Indien Japan de eischen had aangenomen, zouden daardoor niet alleen de inspanningen van Japan om het gebied van Groot-O.- Azië te stabiliseeren, teniet gedaan zijn, doch zóu ook het rechtstredk- sohe bestaan van Japan op het spel gezet zijn. Het vertrouwen in Japan zou verloren zijn gegaan in dien het zich er toe had laten ver leiden zijn aan de bondgenooten ge geven woord voor de medewerking bij het herstel van den wereldvre de te breken. Voor-Japan bleef geen anderen weg open dan naar de wa pens te grijpen om zijn prestige en zijn bestaan te beschermen. In minder dan tien dagen tijds rijn wij door de vijandelijke X19. Hij kwam in een luchtige, maar toch erg ongemakkelijke gevan genis terecht: een kooi van rechtopstaande bamboestokken, waar hij maar net gehurkt in kon zitten en nau welijks een hand tus- schen de tralies door kon steken. Deze stok ken waren met taaie vezels aan elkaar ver bonden en er was geen denken aan, dat onze Piet die los kreeg, hoe hij er ook aan rukte en trok. sleutelposities heengebroken. De hoofdmacht van de Amerikaan- sche vloot is vernietigd, de hooidpiacht van de Britsche vloot in het Verre Oosten is verpletterd, het omsingelings tront tegen Japan is op ver schillende plaatsen reeds aan getast Vervolgens verklaarde Tojo dat van den afloop van dezen oorlog het lot van het Japansche rijk af hangt. lik ben er vast van over tuigd, zoo vervolgde de min.-pres., dat de geheele natie bij het voeren van de nationale politiek van Ja pan en bij de herinnering aan de roemvolle geschiedenis van het Ja panache rijk, die nooit door een ue- derlaag in den oorlog tijdens de 26 eeuwen van zijn bestaan bevlekt werd, alle hardheden en ontberin gen op 'zich zal nemen en bezield zal zijn met het onwrikbare ver trouwen in de zekere overwinning. Japan'g bondgenooten. Ten slotte bracht Tojo vooral hulde aan djp bondgenooten van Japan; n.1. Mansjoekwo en China, die sinds het begin vaji den oorlog reeds hun medewerking gegeven hebben. Met groote voldoening ver meldde hij de overeenkomst voor de gemeenschappelijke zaak met Fransch-Indochina en over de een stemmigheid van meeningen met Thailand, welke geleid heeft tot het sluiten van een bondgenootschap. Vervolgens sprak Tojo de hoop uit, dat de verscheidene honderden millioenen zielen tellende volkeren van Groot-Oost-Azië de ware bedoe lingen van Japan zouden verstaan en zonder nutteloos verzet, doch als deelgenooten in de taak der vesti ging van het Groot-Oost-Aziatisohe gebied van welvaart zouden hande len. Een- reden tot wederzijdsche vol-' doening is het, dat onze bondgenoo ten, Duitschland en Italië, terstond na de Japansche oorlogsverklaring, eveneens den oorlog begonnen zijn. Zij zijn ook met Japan 'overeen gekomen, dat geen wapenstilstand of vrede met de V. St. of het Brit sche rijk zonder volledige instem ming tussohen de drie landen ge sloten zal worden en dat zij in de toekomst nog nauwer zullen samen werken voor een rechtvaardige nieuwe ordening. VEBWOEDE GEVECHTEN IN N.-AFRIKA. ROME, 16 Dec. Het 562ste com muniqué van het ltaliaansche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Ain el Gazala is gisteren lang en verwoed ge vochten. De herhaalde aanvallen der vijandelijke infanterie en pant serwagens op onze stellingen waren hafdnekkig en hevig. ltaliaansche gemotoriseerde en gepantserde divisies hebben met steun van sterke Duitsche afdee- lingen met de grootste vastberaden heid gestreden. Zij brachten dén vijand ernstige verliezen toe: zeer velé gemechaniseerde en gepant serde strijdmiddelen raakteü in brand of werden vernield. Er zijn talrijke gevangenen gemaakt, onder wie een brigadecommandant. Aanvallen op een versterkte stel ling te Bardia werden afgeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft giste ren 6 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Twee ltaliaansche toe stellen zijn niet op hun basis te ruggekeerd. Bij een vijandelijken luchtaanval op de stad Benghazi zijn twee slachtoffers gevallen. De schade is van geen beteekenis. In den afge- loopen nacht heeft de Britsche luchtmacht Tarente gebombardeerd Eenige gebouwen werden, niet ern stig getroffen; geen slachtoffers'on der de burgerbevolking. Het afweer geschut, dat onmiddellijk in actie kwam, schoot drie vliegtuigen neer. Bommen, die op Augusta en in de provincie Brindisi vielen, hebben geen schade aangericht. Ook in den afgeloopen nacht heb ben onze luchtformaties installaties van lüchtmacht An vloot op Malta gebombardeerd. FRANSCHE VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTEN. PARIJS, 16 Dec. (p.N.B.) Van Ver&ail-les zijn gisteren een nieuw contingent Fransche vrijiwiligers en een propaganda-compagnie naar het Oostelijke front vertrokken. Van alles wat uit dorp en stad Sajet van f 5.per knot. Proces- verbaal is opgemaakt tegen een winkelier te Amersfoort die sajet, waarvan de prijs fl.25 bedroeg, verkocht voor f5.— per knot. Een andere winkelier aldaar werd be keurd toep hij een pak kerstboom kaarsjes van 35 cent voor f 1.20 aan den man wilde bréngen. Dure suikertoewijzingen. Te Hel mond zijn zes personen verbali- seerd, die suikertoewijzingen ver handelden. De prijs was gestegen van f 30.tot f 750.De toewijzin gen waren van het distributiekan toor .ontvreemd. Dnlsternisslachtoffers. Uit de Maas te Kessel is opgehaald het lijk van J. S., woonachtig te Buche- nen, oud 63 jaar, die tengevolge van de duisternis te water is ge raakt en verdronken. Uit het Ovingkanaal te Klazina- veen is het lijk opgehaald van den vijftigjarigen ongehouwden land arbeider J. Zwiers, die sinds mid den November vermist werd. "MET DUITSCHLAND VOOR EEN 7 HEERLIJK SCHUIMEND! Een vrij Nederland! Dit is wel het teere punt voor de meeste Ne derlanders. Een vrij Nederland, dat willen we immers juist allen. De vrijheid is ons allen dierbaar. Met die z.g.n. vrijheid bedoelen de meesten echter: lpsbandig- h'e i d. Dit bedoelt het nationaal-so- cialisme niet met vrijheid. Voor losbandigheid is in het nationaal- socialisme geen plaats. Het natio- naal-socialisme stelt tegenover de losbandigheid orde en disci pline. Wanneer we echter over de vrij heid. van Nederland spreken bedoe len wij de zelfstandigheid van Nederland. Het gaat dan om de plaats van het Nederlandsche Volk in het nieuwe nationaal-socialisti- sche Europa. Dat nieuwe Europa zal één organisch geheel vormen. Gelijk de organisatie van het nieu we Europa op nationaal-socialisti- sche leest geschoeid zal zijn, zal ie dere volksgemeenschap van zelfr sprekend in nat.-soc. zin georgani seerd moeten worden. D.w.z. de or ganisatie zal zoowel volksch als socialistisch moeten zijn. De krachten voor dezen volkschen en socialistischen opbouw v. Neder land zullen echter alleen uit het Nedërlandsche Volk zélf kunnen voortkomen. Het Nederlandsche Volk heeft een zeer speciale betrekking tot den bodem: hadden onze vaderen le-# vensruimte tekort, dan ontworstel den zij een nieuw stuk grond aan de elemënten. Wanneer het Neder landsche volk den tijd begrijpt zal het deze volksche waarden weer in eere kunpen herstellen en het. so cialisme van de daad weten te aan vaarden. Dan zijn de voorwaarden voor den nationaal-socialistischen op bouw van Nederland vervuld. Dan zal Nederland vrij kunnen leven in het nieuwe nationaal-socialistische Europa. En in het nieuwe Europa zal Nederland beter tot zijn recht kunnen komen dan in het oude. Nederland zal zich dan gebonden weten in een hechte lotsgemeen- schap met de anclere Germaansche'1 Volkeren. Wat het oogenschijnlijk aan z.g. „vrijheid" inboet, zal het ruimschoots terugvinden aan le vensvreugde. De oude vrijheidsopvattng van het liberalisme, welke tot den on- dergang^,van Europa geleid heeft, verwerpen wij nat.-socialisten. Daarvoor brengen wij de solidari teit van alle Europeesche volkeren de socialistische en volksche ge bondenheid en in deze gebonden heid zal voor het Nieuwe Ne derland de hoogste vrijheid lig gen. Een nieuwe „Gouden Eeuw" breekt aan voor Nederland; maar het zal niet de eeuw van het goud worden, doch de eeuw van den ar beid, van arbeidsvreugde en wel vaart. Het Nederlandsche nationaal-so- cialisme strijdt met Hitier en hier door strijdt het voor de toekomst en de vrijheid van Nederland. Hel strijdt met Hitier, omdat wij als Germaansch Volk in Hitier den Führer eeren van de groote Ger maansche lotsgemeenschap. Wij strijden voor een vrij. Nederland in het nieuwe Europa; de niéuwe or dening van Europa is de eerste stap op den weg naar een nieuwe we reldorde. Zónder de nieuwe ordening van Europa kan er van een vrij Ne derland geen sprake zijn. Zonder Duitschland zou een nieuwe orde van Europa onmogelijk zijn ja zou iedere orde tot een fictie wor den, daar er dan slechts een chaos zou zijn. De eenige maeht die de orde en de vrijheid van Europa kan waarborgen is Duitschland. Zonder Duitschland zou Europa letterlijk aan de Joden zijn uitgeleverd; d.w.z. het zou een prooi worden voor Bolsjewisme en Kapitalisme. Nederlandsche mannen offeren hun bloed aan het Oostfront; zij strijden voor het nieuwe Europa en voor de vrijheid van Nederland. Zij hebben heji ochtendgloren van den. nieuwen dag-aanschouwd zij wa ren bereid te strijden tegen de machten der duisternis, die op de vrijheid van alle Europeesche vol keren loerden. Zij storten hun bloed voor de toekomst van Nederland. Als deze helden aanstonds terug- keeren van hun zegevierenden veldtocht hoe is het dan met ons? Kunnen wij hen dan welkom heeten met de woorden: „Treedt binnen dajjpere zonen Het vrije nieuwe N a t i o n a a l^S o c i a 1 i s- tische Nederland heet U wel kom!! Gij helbt niet voor niets ge streden." De strijd van de Nationaal-Soci- alistische Beweging in Nederland (en dit is de strijd mèt Duitsch land) is de eenige ware strijd voor een vrij Nederland, omdat deze de eenige strijd is die de mogelijkheid van de overwinning heeft. Neder land kan eerst dan vrij worden wanneer het Nederlandsche volk vrij en eerlijk het nationaal- socialisme aanvaardt. Alleen Dui^chland kan voor onze vrijheid en voor die van geheel Eu ropa garant zijn, daar alleen GROOTE TUBE 25 ct. ZEER GROOTE TUBE 37? ct. Goot geen oude tuben wegSlechis tegen inli vering van een willekeurigeoude tube met dop kui U voortaan een in tube verpakt product koopei Nederlandscb fabrikaat. DONDERDAG 18 DECEMBER. Hilversum I. *415.5 m. 7.15 Morgengesprekken voor den boer. 7.30 GramofooDmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramoloonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramoloonmuzlek. 8.35 Och tendgymnastiek. 8.45 Gramoloonmuzlek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramoloonmuzlek. 10.00 Weensch Phllharmonisch orkest en solist (gr. pl.). .11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramoloon muzlek. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. 12,45 B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Otto. Hendriks en zijn orkest en zang met orgelbegeleiding. 14.00 Het Friesche Pianotrio. 14.35 Gramofoonmuz. 15.00 Musette-orkestr en soliste. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramoloon muzlek 16.30 John kristel en zijn orkest. 17.00 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Salonorkest fen pianospel. 18.30 Sociale zorg óók voor U. 18.45 Gra moloonmuzlek. 19.00 Actueel hallüur. 19.30 Concertgebouworkest. Vanaf 20.15 alleep voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramoloon muzlek. 20.25 Pllmpraatje.' 20.40 Concertge bouworkest en solist. Ca. 21.30 Gramoloon muzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engeische uitzending: „National features óf the Netherlands" öf Causerie „Over de beteekenis van het mldwinterzonne- wendefeest". 22.1524.^0 Gramoloonmuzlek. Hilversum II. 301,5 m. 7.15 Gramoloonmuzlek. 7.308.45 Zie Hil versum 8.45 Gramoloonmuzlek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Viool met pianobegeleiding. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble Oscar Savoy. 11.45 Gramoloonmuzlek. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 12.45 B.N.O.KNieuws- en economische berichten. 13.05 Gramoloon muzlek. 13.15 Klaas van Beeok en zUn orkóst. 13.45 Voordracht. 14.00 Amablle-sextet en gramoloonmuzlek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Ensemble „De Kwint- slag". 16.46 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten, 17.§0 Gramoloonmuzlek. 18.15 Sport en licha melijke opvoeding. 18.30 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 19.00 B.N.O.: „Wat Nederland schrijft". 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 „VrU volk op vrijen grond". 19.40 Gramoloonmuzlek. 19.45 Cause rie „Brandende kwesties". 20.00 Concert voor de Duitsche Weermacht. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toe lichting op het weermachtsberlcht. 22.10— 22.15 Avondwijding. Duitschland in staat is de machten te vernietigen, die Europa's vrijheid belagen. Laten jyij moedig voor uitzien en de werkelijkeid aanvaar den. Als wij niet in zoutpilaren wenschen te veranderen, zien we niet om en slaan geen acht op de leugenpraatjes. Tenslotte is de eenige grond van het nat.-socialisme de realiteit. Ie dere Nederlander, die werkelijk heidszin en verantwoordelijkheids besef heeft, strijde mee, mèt Duitschland voor een vrij Nederland. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters Roman van Hans Hirüiammer (Nadruk verboden) 4. Op dr. Burmester's spreekuur ver scheen een zeer goed gekleede dame, die sinds eenigen tijd in het Kur- haus haar intrek had genomen. „Wel, wat scheelt er aan, me vrouw?'' vroeg Lorenz, toen zijn be zoekster in de spreekkamer tegen over hem zat. „Ik moet u helaas eenigszins te leurstellen, dokter! Ik ben volkomen gezond, voor zoover men dsÊ althans van een groote stadsmensch kan be weren. Er is iets anders, dat mij aanleiding gaf u. eens te komen op zoeken." Lorenz keek de vreemdelinge nu met wat meer belangstelling, maar ook- met eenige verbazing aan. Zij had een wat bleek, maar zeer ver zorgd gezicht, groote donkere oogen ea een «mallen, mooi- gevormden mond, waaromheen toen zij voort ging met spreken, een innemend lachje speelde. „Mijn man is medicus, evenals u, kinderarts om het nauwkeuriger te zeggen. Hij leidt een particuliere kliniek in Berlijn-West. Dokter Ge rold. Hg heeft zich van klein af moeten opwerken. De eerste jaren heeft het heel wat gekost den moed niet te verliezen.-' Mevrouw Gerold zweeg even, ter- wfl. ztJ wat verlegen met de sluiting van haar taachje speelde. Daarna vervolgde ze: „Ik heb in het Kur- haus een en ander over u gehoord, dat mfl tot nadenken stemde. U hebt u pas kort geleden hier gevstigd, nietwaar? En de praktik schijnt niet overweldigend te zijn?" „U hebt het zoo ongeveer gera den, ja. Maar ik begrijp niet .goed, waaraan ik de eer van uw bezoek te danken heb". „Ik heb mijn man een en ander over u meegedeeld; ik meende hem eens te moeten schrijven in welk een weinig benijdenswaardige positie u zich hier bevindt. Ik verzoek u vriendelijk, dokter, dit niet als een opdringerige inimnging in uw par ticuliere aangelegenheden te willen beschouwen. Wat mij tot deze han delwijze dreef, was slechts een zui ver menschelxjke belangstelling, die dat verzeker ik u niets met een zeker goedkoop medelijden ge meen heeft. Als men dat dlles zelf eens heeft doorgemaakt, dan voelt men zich onwillekeurig aangetrok ken tot hen, die thans dezelfde moei lijkheden hebben te overwinnen en met dezelfde hoop bezield zijn." Lorenz maakte een hulpeloos ge baar met zijn handen en zoent te vergeefs naar een passend antwoord. „Laat u mij eerst even uitspreken, dr. Burme'ster. Vandaag ontying ik antwoord van mijn man. Hij schrijft me, dat uw naam hem bekend is uit eenige publicaties in vaktijdschrif ten. Hij heeft die met veel belang stelling gelezen en hij houdt u voor iemand van groote begaafdheid, wien slechts de mogelijkheid ont breekt om zich ten volle te kunnen ontplooien. Om kort te gaan, dokter, zoudt u er wat voor voelen naar Berlijn te gaan om daar in de kli niek van mijn man als diens mede werker op te treden?" Lorenz was door dit verrassende aanbod zoo verbaasd, dat hijniet onmiddellijk een antwoord vond. „Ja maar... mijn beste mevrouw... mijn hemel, dat is toch..." „U kunt mtjn voorstel rustig over wegen. Tenslotte zal toch ook uw vrouw nog wel een stem in het ka pittel hebben. Overmorgen echter keer ik naan Berlijn terug en dan zou ik mtjn man wel gaarne van uw besluit in kennis stellen. Mijn man biedt u vrg wonen in de kliniek en een salaris, dat voorloopig nog wel niet overweldigend zal zijn, maar u een behoorlijk bestaan zal waarbor gen". „Het... klinkt als een sprookje, mevrouw, maar... Uw man kent me toch absoluut niet. Ik kan me niet voorstellen, dat..." „Mijn man weet, dat hg zich ln dit soort dingen geheel op mij kan verlaten. En nu, dokter, zou ik het bijzonder prettig vinden eens met uw vrouw en kinderen kennis te mogen maken". Mariene vermaakt zich met het circus ergens daarboven in het bosch. Als u... zin hebt...?" „Graag!" zei mevrouw Gerold en ze lachte om dat „feircus". „Maar u moet met me meegaan; anders ziet het er al te veel naar uit, dat ik haar kom overvallen". Lorenz knikte en verliet met zjjn bezoekster het huis. Z$ beklommen samen den heuvel en het leek hem, of de wereld nog nooit zoo mooi was geweest. Zoo werd het geloof in zichzelf en zijn vertrouwen in de toekomst dan toch eindelijk be loond. Berlijn!... Natuurlijk, hij had wel eens van Berlijn gedroomd, zooals de acteur van het dilettantengezel schap van een of andere negorij er van droomt nog eens als ster de wereld te zullen veroveren. En nu zou dat alles werkelijkheid wor den?... Toen z(j beiden in de schemering van het bosch traden, hoorden zij reeds het gejuich van de kinderen cn op dit geluid afgaande, kregen zij de gezochten weldra in het oog. Het was een eenigszins zonder- 'ing tafereel, dat zjj in het eerste ^ogenblik te aanschouwen kregen. Carlene kroop op handen en voeten iver het mos en stiet een geluid ïit, dat aan het huilen van een wolf deed denken. Gretel liep er naast met een mandje aan haar arm, terwyl de beide andere blagen door een luid gebrul van hun enthousias me gaven. „Er wordt blijkbaar Roodkapje ge speeld!" constateerde mevrouw Ge rold glimlachend. „Ik geloof, dat we nog juist op tijd komen om de rol van de arme grootmoeder en den dapperen jager op ons te nemen." Eerst nu werden zij door de ande ren opgemerkt. Mariene kwam haas tig overeind, streek mos en denne- naalden van haar japon en trad lachend op Lorenz toe, die echter de handen vol had om zich tegen een gezamenlijken aanval van zijn drie spruiten te verdedigen. „Willen jullie wel eens uitscheiden, ondeugende rakkers!" steunde liij lachend en het volgende oogenblik rolde hg met het drietal over den grond. Het circus was uitgelaten en toonde dat door - een waar Indianengehuil aan te heffen. Mevrouw Gerold trad glimlachend op Marlerte toe. „Uw man wordt dus danig door zgn vaderlijke plichten in beslag genomen, dat wij het maar met onszelf moeten klaar spelen. Ik had zooeven een kort zakelijk-onder- houd met dr. Burmester en verbond daaraan den wensch u en uw kinde ren te leeren kennen. Dat is werke lijk een kostelijk gezelschap. U moet wel heel gelukkig zijn!" „Dat ben ik inderdaad!" gaf Mar iene toe, zij het wat op gereserveer- den toon, omdat zij niet wist, wat dit onverwachte bezoek beteekende. „Af en toe maken zij het echter wel eens wat heel bont. Hebt u geen kin deren?" „Helaas niet! Ik heb geleérd mij er ln te schikken, maar ajs vrouw lijd je dan toch eigenlijk maar een half leven." Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2