Arbeidsdienstplicht voor studenten - lllPi HARDNEKKIGE HOEST? SiUttpBcnmftta! DE LANGEDIJKER GROENTENVEILINGEN Woensdag 17 December 1941 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad 'eteoesfe/ckt! 1 w» 't ff» JR w w - -'rtJÈÊk 8 4fBt - *3* vy/ ONGEHUWD NEDERLANDÉS VAN 17- 23 SM BEIS l) W Al X ótHEENTEIIUiZE» ARBEIDSSOREAUX-MELDWOauffEAUX CE KEiiMGSMDEN VOOS EfWlNrEMAEIWK VAN 5.JMUARI TÓT 20:»EI 1342 NEDERLAND5CHE Sar b e i ds.d 1 E N 5-T| Per flacon fl. 1.15 Bij apoth. en drog. Uit onze Omgeving WIERINGERMEER. OOK VOOR JONG OVERHEIDS PERSONEEL IN VOORBE- REI DING. Vraaggesprek met den com mandant. In zijn onlangs te Aimsterdam gehouden rede heeft de secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming den wensch naar voren gebracht, dat voor de toela ting tot elke studie aan universitei ten en hoogescholen het voldaan hebben aan arbeidsdienstplicht als aroorwaarde zou worden gesteld. Tep einde over de hiermede ver- Band houdende maatregelen wat meer te weten te komen, heeft een redacteur van het A.N.P. aan den wnd. commandant van den N.A.D. •en onderhoud verzocht. De heer De Bock, antwoordde op de eerste hem gestelde vraag, nl. of inderdaad de toekomstige stu denten een half jaar arbeidsdienst moeten hebben volbracht: Het plan voor de toekomstige •tudentenf bestaat. Tegen welken datum kunnen deze abituriënten, dus degenen, die H.B.S., Lyceum of Gymnasium heb ben afgeloopen, hun oproeping voor den N.A.D. verwachten? Als opkomstdatum is voor de ze groep vastgesteld 1 Jijni 1942. Niets staat echter, de opkomst op 5 Januari 1942 in dei weg als het tot voordeel van den betreffenden itudent kan strekken. Voorloopig behoeft men met een oproeping op 5 Januari 1942 geen rekening te houden, daar dit met het oog op den hier te lande gebruikelijken tijd, waarin de eindexamens wor den afgenomen, nietmogelijk is. Het eindexamen moet eerst afge legd zijn. Wanneer kunnen zij dan met hun studie aan de universiteit be ginnen? Nadat zij an hun arbeidsdienst plicht hebben voldaan, die. op 1 November 1942 volbracht zal zijn, Voorwaarde van toelating tot die studie is: Onberispelijk gedrag en meest ge trouwe plichtsvervulling. De betreffende studenten, die als eersten op 1 Juni 1942 tot den ar beidsdienst toetreden,* dienen een halve maand korter dan zij, die voor de volgende periode opgeroe pen worden. Voor andere categorieën. Acht u het wenschelijk. dat de arbeidsdienstplicht ook voor ande re categorieën wordt ingevoerd? Dit is niet slechts wenschelijk, maar t is zelfs het doel van de ar beidsdienstverordening, Als voor beeld zon hier te vermelden zijn, dat het personeel bij de verschil lende overheidsinstellingen, zoowel ambtenaren als zij, die hiervoor in opleiding zijn, aan, den arbeids dienstplicht moeten hebben vol daan, daar zij anderen yoor moeten gaan. Daartoe behooren dns ook zij die reeds ambtenaar zijn, maar die nog den dienstplichtigen leeftijd hebben. In welke mate en op welken leeftijd zal die verplichting dan gelden? Wegens het betrekkelijk gerin ge aantal kampen, dat door de oorlogshandelingen voorloopig ter beschikking is, zal slechts in be perkte mate van de ingevoerde ver- Met deze affiche, welke is aangebracht op alIë'Tlaarvoor in aanmerking komende zul len en aanplakborden, worden de Nederlandsche jongeman nen opgewekt zich aan te mel den voor den Nederlandschen Arbeidsdienst, waar zij échte Hollandsche kerels zullen wor den, In staat om hun dienen de taak jeggns de gemeen schap te vervallen. plichtingen worden gébruik ge maakt. Kostwinnersvergoeding. Hoe zal voor de kostwinners onder hen de vergoeding worden' geregeld? Ook de voor de belanghebben den belangrijke financieele zijde van de zaak heeft natuurlijk onze aandacht. Ten aanzien van de kost winners onder hen is het loon, dat in de werkverruiming wordt be taald, als basis genomen. Kunt u misschien inlichtingen geven omtrent de toetreding tof den arbeidsdienst voor meisjes? Hoewel te zijner tijd ook bij- verordening vastgestelde verplichting ten aanzien van arbeidsdienst voor meisjes ten uitvoer zal worden gelegd, be staat hiertoe voorloopig nog geen aanleiding. Ook hier be staat de moeilijkheid, dat on der de huidige omstandighe- den geen groot aantal kampen kan worden opgericht. Hierbij komt, dat de vrijwillige aan melding dermate groot is, dat op het oogenblik nog niet tot verplichte oproeping behoeft te worden overgegaan. Bovendien willen wij eerst meer ondervindingen opdoen om hieraan' toetsend,, later den N.A.D. uit te breiden. De periode van o Januari tot den 20sten Mei 1942 vormt in zekeren zin een zeer gunstige gelegenheid voor jongemannen om in den ar beidsdienst te gaan, omdat deze pe riode een volle maand korter is dan de normale, nl. 4H in plaats van 5H maand. In verbadd hiermede draait van deze week af in de bioscopen een korte speelfilm over den N.A.D., ge titeld „Waar ligt uw toekomst?" WATERIGE EIEREN. Uit Rio Preto (Brazilië) Uit de sBraziliaansche stad Rio Petro wordt een humoristische kwajongensstreek gemeld Daar ver scheen óp de markt een jongen met een handkar vol eieren. „Ze zijn pas gelegd", verzekerde hij en in een oogwenk waren ze verkocht, waarna de kleine verkooper tevre den naar huis ging. Na eenigen tijd ontstond er een oploop van veront waardigde huisvrouwen op de vroegere standplaats, die te laat bemerkt hadden dat zij' leelijk beet genomen waren, want toen zij tihuis kwamen, ontdekten zij bij het ko ken der eieren, dat in elk ei een gaatje geboord was en de inhoud er uit gehaald. Daarvoor in de plaats had de kwajongen er water in laten loopèn en de gaatjes met stearine weer dicht gemaakt. Men kan zich voorstellen hoe verontwaardigd de huisvrouwen waren toen .zij dit ont dekten! PASTOOR BRAAK NEEMT AFSCHEID. De bewoners van de Wieringer- meer, in het bijzonder het katho lieke volksdeel, hebben op groot- .sche wijze afscheid van Pastoor Braak genomen, die, zooals reeds eerder werd gemeld, met ingang van 19 Dec. benoemd is tót pastoor te Sassenheim. De heer Giesen, voorzitter van het feestcomité, dat inderhaast was gevormd, memo reerde in zijn openingswoord de groote moeilijkheden, die vooral in de eerste jaren te overwinnen wa ren en nog menig spr. van dezen middag wist oude herinneringen op te halen uit de tien jaren dat Pastoor Braak in de Wieringermeer werkzaam was. Wij merkten in de rij van sprekers o.a. op Ir. Sme ding, burgemeester Peters als be stuurslid van de Wieringermeer- scholen, de heer Aalders en de Zeereerw. Heer kapelaan van Ba- kel. Ook de heer Loggers, burge meester van Wieringqnpeer, de heer Blaaulboer, secretaris en ver schillende pioniers uit den eersten- tijd der drooglegging gaven door hun komst blijk van hun belang stelling. De rij van sprekers werd op prettige wijze afgewisseld door een uitvoering van een mannen koor, o. 1. r. den heer van Schie en een tooneelstukje van de school kinderen, dat een reusachtig suc ces boekte. Voor de pauze zongen de kinderen nog èenige liederen over het afscheid van hun pastoor, terwijl één hunner op keurige wij ze voor de overvolle zaal een speech afstak. Na de pauze werd een kleine re vue gespeeld. Daarna bood de heer Giesen namens de bevolking pastoor een geschenk aan en toen nam deze zelf het woord. Hij dank te allen voor de prettige wijze waar op zij altijd met hem hadden sa mengewerkt. Daarna was er gelegenheid om persoonlijk afscheid van den pastoor te nemen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt De Wieringermeer verliest in hem weer een van zijn beste pioniers, die bemind was bij jong en oud en populair ook bij het niet-katholieke volksdeel. BARSINGERHORN. KOLHORN. UITVOERING O.V.K. Zondagavond'hield de Orkestver- eeniging Kolhorn, een uitvoering in de zaal van den heer Droog. Er was veel publiek. Het doek ging onder het spelen van O.V.K's her kenningsmelodie open en een ge heel paars gedrapieerde tooneel, .warop 12 muzikanten, wekte al dadelijk een warm idée. De diverse nummers werden als altijd keurig uitgevoerd. Jammer was het dat aan het einde van het zoo mooi ge speelde: „Die Mühle im Swarzwald" de maat even zoek was. Een num mer dat schitterend werd uitge voerd en bij het publiek ook enorm in den smaak viel, was „Auf ei- nem Perzischen Markt" (Ketelby). Voor afwisseling gaven eenige heeren van O.V.K. een solo ten beste: Harmonica—Xylofoon en zang. De harmonica-soli, gespeeld door den heer A. Bakker, waren heel goed. Vooral het eerste zeer moei lijke nummer: „Tanzende Finger" werd goed gespeeld. Het optreden van het Duo Piet en Freek (Visser en Van Zoonen) was altijd weer een succes. Voöral het humoristi sche genre wordt door die jongens goed uitgevoerd. Wat de zang zelf betreft, kunnen ze na intens oefe nen zeer zeker nog wel beter. Hun uitspraak is uitstekend. De derde en laatste solo werd uitgevoerd door den heer A. Vader op Xylo foon. Hij speelde „Souvenir de Cir- que Renz"; en wel op een dusda nige manier, dat het werkelijk on begrijpelijk is, dat de heer Vader dit instrument nog maar zoo kort bespeelt; het was „af". Ook de be geleiding van de diverse nummers was mooi. Aari het slot van den avond werd aan mej. Bakker van Keinsmer- brug, door den voorzitter bloemen aangeboden voor haar hegeleiding op de piano. Het was een avohd vol van kunst genot. (OudL) EEN NIEUWE VAARGEUL. Gedurende enkele weken is het bedrijvig in de Voormalige haven te Kolhorn. Een groöte baggermolen brengt knersend grond naar boven en spuwt het kwaadaardig in bak ken, welke door een levendig sleep bootje naar een zuiger worden ver voerd, alwaar zij leeggezogen bor den en de grond als ophooging naast de provinciale opritten wordt gebruikt De verandering die al deze werk zaamheden met zich mede bren gen is. groot. De vaargeul aan het oosteinde van het Kolhornerdiep is nu geheel omgelegd en leidt nu door een, in de vroegere omring- dijk, gemaakte keersluis. v De oude schutsluis welke onmid dellijk naast de nieuwe is gelegen, heeft nu dus afgedaan. Na een° diensttijd van bijna 100 jaar valt ze nu onder sloopershanden en spoe dig zal ook dit stukje herinnering, aan dé moeilijkheden bij het schep pen van polders Waard en Groet, verdwenen zijn. Voor de scheepvaart beteekent deze verandering echter een verbe tering, daar de oude sluis wat haar ligging betrof, voor de doorvaart niet gemakkelijk was, terwijl de nieuwe keersluis met-'de gebagger de vaargeul één rechte lijn vormt. ALKMAAR. DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Het aantal aangevoerde koeien bedroeg Maandag 105, een cijfer dab weinig afwijkt van döt van den vo- rigen Maandag, dat echter ongeveer de helft lager is dan dat in de daar aan voorafgaande weken. Door de Centrale werden overgenomen 93 stuks. Ook de schapentoevoer begint iets te minderen. Er waren in het ge heel 259 stuks. Buiten de week, dat de aanvoer was' stopgezet, kwamen er den laatsten tijd in den regel on geveer van 400-600 st., Ook Maan dag had er een overeenkomstig aantal moeten zijn. Er was name lijk gerekend op een aanvoer van 498 stuks, welk aantal voor aanle vering was aangewezen. De reden, waarom 239 dieren, dus ongeveer de helft, zijn weggebleven, kon ons niet worden meegedeeld. Intusschen is deze aanVoer uit den aard der zaak ruim voldoende om in de behoefte aan vleesch van de distributie in deze omgeving te voldoen. Er is wel eens heel wat minder geweest en dan jjing het ook. Er waren verder nog 25 nuchtere en 3 graskalveren. Tenslotte had Maandag ook weer Goed nieuws voor de Heldersche Rijksambtenaren. Alle evacuatiekosten worden vergoed. Met Ingang van I December. Been terugwerkende kracht, maar... Het behoeft wel geen betoog, dat de tot nu toe finantieele re geling van het probleem dat „evacuatie" heet, in feite geen „regeling" was. Er wordt vrij wel willekeurig gehandeld door de diverse overheidsdiensten. De Posterijen verstrekken een reiskosten-vergoeding voor haar personeel naar geheel andere normen dan bijv. Waterstaat en de laatste instantie weder anders dan andere departementen. Van een uniforme regeling was geen sprake, zooaat het begrijpelijk is dat deze weinig consequente regelingen nogal eens wat cri-. tische stof in de desbetreffende ambtelijke millieus deden opwar- relen. Voor de Rijksambtenaren in Den Helder is er thans echter goed nieuws. Uit doorgaans betrouwbaren bron komt ons namelijk teroore, dat het besluit is afgekomen, dat met ingang van 1 December j.l._ een uni forme regeling geschapen dient te worden. Tevens vernemen wij, dat ook de richtlijnen van deze bepaling aangegeven zijn. Er zal wel geen Rijks-ambte naar in onze stad zjjn, die niet met groote, instemming zal ver nemen, dat de verhuiskosten van nu af geheel voor reken, rig van de Overheid komen en dus niet meer door den ambtenaar in kwestie betaald behoeven te worden. Daarnaast worden even eens vergoed de kosten va:, in richting der woning in de tijde lijke woonplaats, terwijl eveneens de totale reiskosten vergoed zul len worden. Wa* dit laatste be treft, deze vergoeding strekt zich tevens uit tot alle school gaande kinderen van 3en desbe- treffer len ambtenaar. Het ligt voorts nog in de be doeling behalve bovenstaande onkosten-''ergoeding, tevens een vergoeding e doen plaats vin den van al die andere kosten, die de evacuatie noodzakelijk met zich gebracht heeft. Het is niet de bedoeling, dat men van dit al les „beter" wordt. Op onze desbetreffende vraag vernamen wij dat deze wel bij zonder gunstige regeling niet uit sluitend geld, voor de ambtena ren in vasten dienst, doch in ge lijke mate voor hen die in tjjde- lijken dienst zijn of op arbeids contract werken. Het zou geen punt van overweging uitmaken of m .n zijn domicilie geheel naar een andere gemeente dan Den Helder verplaatst heeft, of dat men alleen maar des avonds gaat „sla pen". Men wist ons tenslotte nog mede te deelen.^at -r, in strijd met desbe treffende geruchten, geen sprake van is, dat het bovenstaande met terug werkende 'iracnt zal zijn. \ls datum van ingang vernamen wij 1 December j.1. Wel schijnt het in het voornemen te liggen den ambtenaren, die of in he* geheel niets of slechts een zeer gering bedrag aan vergoeding beko men hebben, alsnog voor een zekere vergoeding in aanmerking te doen komen. Hier is dus, zij h-ït op een a- dere wijze, wel sprake van terug werkende kracht. Wij wendden ons voor nadere inlichtingen tot Bureau Vluchte lingenzorg te Alkmaar. Aldaar wilde men echter bovenstaande mededeelingen noch bevestigen noch ontkennen. Het is echter praktisch aan geen tijfel onderhevig, of bovenstaande gegevens zijn juist en dat ver heugt ons voor de Rijksambtena ren, die dit «riate Sinterklaas- adeautje opperbest zullen kun nen gebruiken. Beter laat-dan nooit, zegt het spreekwoord. Als dat van iets gezegd kan worden, dan is zulks wel het geval met evacuatiever goedingen. y Het Rijk heeft in dézen thans 't goede voorbeeld gegeven. Wie volgt...? een taxatie-paardenmarkt plaats. De aanvoer van.32 paarden ligt bo ven het normale en mag dus zeer bevredigend worden genoemd. Om trent de betaalde prijzen echter wordt over het algemeen stilzwij gendheid betracht. Nauwkeurige ge gevens daaromtrent konden we niet verkrijgen. MOZART-HERDENKING. Haarlemsche Orkestvéreeniging. Nu- de geheele muzikale wereld zich opmaakt om in den loop der maand December den Honderdvijf- tigsten vèrjaardag van het afster ven van den grootsten muziekgenie aller tijden, Wolfgang Amadeus Mozart te gedenken, zal ook de Haarlemsche Orkestvereeniging het derde Aibonnements-Concert, dat op Zaterdag 20 December a.s. te 3 uur in de Concertzaal „Harmonie" zal worden, gegeven, geheel aan Mozart wijden. Het Concert, dat onder leiding zal staan van Marinus Adam, wordt geopend met de Haffner Serenade Als we de prijzen, welke voor de Langédijiker tudiiibouiwprodluc- ten momenteel worden 'betaalt, vergelijkt met die van verledien jaar. dan valt die vergelijking gunstig uit voor de tegenwoordige prijzen. Zij, dje de huidige prijzen hebben vastgesteld, gaan daadbij naar vastgestelde principes te werk en houden rejkening mei de factoren, die in een bepaalde peri ode op den prijs van invloed be hooren te zijn. Dat er op die wijze rekening wordt gehouden met de hoogere bedrijfsonkosten, ie te ver wachtel en de verhooging, welke deze week weer in de prijszetting werd gébracht, geeft er wel blijk van, dat dit ook geschiedt. Met be trekking tot de regeling van den afzet kan deze week worden ge constateerd. dat alle producten, op de exportlijst voorkomend, in prijs zijn vooruitgegaan, zoodat' ook de Langedijker producten in die ver hooging hébben gedeeld. Voor de roode kooi werd éen verhooging van 50 cent vastgesteld, voor de witte en de gele een van 40 cent, voor de eerste kwaliteit uien één van 20 cent, voor de wortelen 30 cent. Andere, hier maar weinig aangevoerde groenten als sprui ten. druiven en bloemkool, kregen eer} werhooging van resn. f 1. f 5 en I 1.50. Tomaten kwamen niet meer op de exportlijst voor en koolrapen werden er aan toege voegd. Of de tuinbouwers nog wat te vreden zijn met den gang 'van za ken? Üit dé aangevoerde hoeveelheden zou men geneigd zijn, die. vraag be vestigend te beantwoorden, want wat er ten verkoop wordt aangebo den is aanmerkelijk grooter dan verleden jaar. Zoo werd er aart-bei de veilingen veel roode kool aange voerd, betrekkelijk genomen dan, in vergelijking met verleden jaar. Toen kwamen er b.v. aan de Broe- ker veiling gemiddeld een paar spoorwagens per dag,deze week k^am het voor, dat er 7 spoorwa- wagens op één dag werden aange voerd. Allicht zal de grootere voor raad hieihij ook wel een woordje meespreken, doch de grootere aan voer kan tooh niet alleen-daaraan worden toegeschreven: de betere prijs zal hier zeker wel een woord je meespreken. Verleden jaar werd in de overeenkomstige week f 4. betaald, nu was dit f 5.30, wat een zeer gunstig verschil maakt.. Hetzelfde verschijnsel viel ook op te merken ten aanzien van de gele kool. Ook verleden jaar was, in het bijzonder aan de Broeker veiling, de aanvoer van déze koolsoort nogal van beteekenis. De laatste week was die aan beide veilingen groot Men zou zich bijna wanen in den tijd, dat de winterkoolcampagne zijn hoogtepunt heeft bereikt. Twin tig spoorwagens op één dag aan één veiling .wil in dezen tijd toch wel wat zeggen, het teekent de animo, welke er bij de tuinders bestaat om af te schipperen. In totaal werden er wel 150 .spoorwagens verhan deld en alles kon grif worden afge nomen. De prijs van f 5.20 tegen f 3.50 in dgr .overeenkomstige week van het, vorige jaar heeft zeer zeker het zijne tot dezen grooten aanvoer bijgedragen. Bovendien kwam er aan beide veilingen nog wat Sa- voye kool, waarvoor f 5.80 werd be taald. Met den aanvoer van gewone wit te kool loopt het op zijn eind: er kwamen er maar enkele spoorwa gens meer. Overigens kwamen er groote kwantums Deensche witte kool, die ook tot zuurkool wordt verwerkt. Voor beide soorten werd deze week f 3.40 betaald, tegen de vorige week f 3. Er kwam in de afgeloopen week maar weinig bloemkool. Een deel, als behooFende tot de grootste sor teering, kwaliteit A, kon voor f 15.50, een ander gedeelte, sortee ring II, kwaliteit A, gold f 11.70. Voor kwaliteit B werd resp. f 12.40 en f 9.40 betaald Boerenkool bracht f 4.30 tot f 4.60 op en spruitkool, geschoond f 27. Uitsluitend aan de veiling van den Noordermarktbond werden wor telen aangevoerd. Voor kleine ge wassen peen werd f 6.406.50 be taald. Ongewassen gold voor de sorteering van 51200 gram f 4.30," van 201—500 gram f 3.50 en daar boven f 2.90. Er kwamen heel weinig bieten ter markt. Voor de grofste werd f 2.70 voor de kleine f 4.80 besteed, mid delsoort werd voor f 3.30 verkocht Nog blijkt de prijs, welke voor de uiem is vastgesteld, niet voldoende om den aanvoer te stimuleeren. Of schoon er 20 cent was opgelegd, dus f 4.90, werd er slechts een 3000 kg. aangevoerd, w.o. nog wat B kwali- teit van f 3.90. Met de andijvie be gint het ook op zijn eind te loopen. Er bracht maar een klein gedeelte f 6 op. Voor het overige moest ze voor afwijkend worden verkoohi a f 4.80, terwijl eert kleiner deel f 1.60 —2.20 deed. Voor rammenas werd f 8.70 betaald, voor prei f 7.50. De aanvoer van de twee laatste groen- ten was gering. i in D. dur K.V. 250. Deze Serenade werd in 1776 te Salzburg, ter gele genheid-van het huwelijk van Eli- sajbeth Haffner, gecomponeerd. Daarna zullen de solisten van dit Concert, Rahel Mengelberg, harp en Joh. Spies, fluit, met orkestbege leiding het Konzert für Flöte und Harfe in C. dur K.V. 299 vertolken. Dit Concert werd in 1778 te Parijs gecomponeerd. Na fe pauze zal nog de Sympho- nie No. 41 (Jupiter) in C. dur K.V. 551 worden uitgevoei'd. Deze Sym- phonie werd op 10 Augustus 1788 te Weenen voltooid. CALLANTSOOG. BENOEMING TIJD. ONDER. WIJZER. In verband met de ziekte van den onderwijzer, den heer Prins, heeft de Burgemeester dezer gemeente tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer W. Kok, thans volontair aan de O. L. School alhier. WINTERHULLP. Voor de maand December zal évenals dit in November het geval was voor deze gemeente een-bedrag van f200.ter verdeeling beschik baar zijn. De mogelijkheid bestaat nog dat een verhooging zal worden toegezegd. Hel vredig laantje naar 4e Halve Houtsnip" te Bennekom heeft een moorddadig allure gekregen sinds er een bord geplaatst ik met het snoode opschrift „Vrijende paren wordenfdoodgeschoten". Pax Holland-De Haanm

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5