Luchtroovers HOITIKA Economischen rechter Amenkaansche verliezen in Oost Azië DE VAN Strijd en Overwinning MARINE EN LUCHTMACHT VERWOEST. Japanners gebruiken nieuw type duikbooten. TOKIO, 18 Dec. (DNB.) De vlootafdeeling van het keizerlij ke hooidkwartier heeft bekend gemaakt, dat een door de Ja- pansche marine ook met be hulp van luchtopnamen in gesteld onderzoek thans de ver woesting heeft bevestigd van de Amerikaansche vloot in den Stillen Coeaan en van de op Hawaii gestationneerde Ame rikaansche luchtmacht. De volgende verliezen werden ge leden: vijf slagschepen, twee zware kruisers en een tankboot werden tot zinken gebracht. Drie slagsche pen, twee lichte kruisers en twee torpedojagers werden zoo zwaar be schadigd, dat ze niet meer gerepa reerd kunnen worden. Voorts wer den een slagschip en vier schepen van de B-klasse zwaar beschadigd. De Amerikaansche vliegtuigver- liezen bedragen 450 -machines, die door machinegeweervuur en door uitgebroken branden vernietigd werden, 14 Vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald, talrij ke andere machines werden ver nield. Bovendien werden 16 han gars in brand geschoten en twee andere hangars door bommen ern stig beschadigd. Japansche verliezen. In het 'bfficieele rapport wordt medegedeeld, dat de Japansche ma rine bij de operaties rondom Ha waii een „speciaal type" van duik booten gebruikte. De Japansche verliezen worden in het rapport vermeld met 29 vliegtuigen. Vijf „speciale" duikbooten zijn na deel neming aan den slag van 8 Dec niet teruggekeerd. Bij dit histori sche treffen zijn geen Japansche boven water varende strijdkrach ten beschadigd of verloren gegaan. Het vijandelijke vliegtuigmoeder- sohip, dat op 8 Dec. gerapporteerd werd als tot zinken gebracht, is vermoedelijk weggesleept. Italiaansch Weermachtbericht ITALIAANSCHE DUIKBOOT NIET TERUGGEKEERD. 22 gevangen genomen En- gelsche officieren waxen aan boord. t ROME, 18 Dec. Het 564e com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Vijandelijke infanterie en pant serwagens hebben vruchtelooze aanvallen gedaan op de vesting Bardia, Aan het front van Solloem levendige bedrijvigheid der artille rie. Italiaansche en Duitsche pant- serafdeelingen hebben krachtige vijandelijke pantserafdeelingen. che tegen onze stellingen in de zone van Ain el Gazala wilden opruk ken, tot staan gebracht. Detache menten van de divisie Brescia heb ben zich bijzonder onderscheiden bij hevige tegenaanvallen. Pogingen van vijandelijke gemo toriseerde groepen, onze stellingen, binnen te dringen, werden eveneens verijdeld. Gemotoriseerde voertui gen werden buit gemaakt, de be manning gevangen genomen. Onze luchtstrijdkrachten hebben ook gis teren concentraties van troepen en oorlogsmateriaal gebombardeerd. Bij El Agheila is een Hurricane, die getroffen was, gevallen en ver nield. Bij vijandelijke luchtaanval len op dorpen in den Dzjebel vielen eenige slachtoffers onder de wi lleem sche bevolking. In den avond van 16 Dec. zijn eenige bommen gg- worpen op Tarente, zonder dat dit gevolgen had. Een onzer duikbooten, die ook 22 gevangen genomen Engelsche of ficieren aan boord had, is niet op haar basis teruggekeerd. Een burgemeester mishandeld W-A. KANNEN VEROORDEELD. Op 24 Juli j.1. waren leden van den Nationalen Jeugdstorm in de Brederodestraat te Zandvoort bezig met het plakken van zegels voor de V-actie. Een hunner ging ook den tuin van den Burgemeester binnen, waarop deze naar buiten kwam en vroeg, of er al weer geplakt moest worden, nu dat den vorigen avond ook reeds gebeurd was. Een Jeugd- störmer duwde den burgemeester op zij, waarop deze den jongen een stomp in het gelaat gaf. Terwijl de burgemeester weer naar binnen ging, verschenen eenige. W.A. man nen, die den burgemeester wilden arresteeren. Zij drongen de woning binnen en er ontstond een hand gemeen, waarbij de. burgemeester mishandeld werd. Elf leden der Zandvoortsche W.A. hadden zich gisteren voor den vre derechter te verantwoorden. Hun was huis- en erfvredebrcuk, open lijke geweldpleging en mishande ling ten laste gelegd. De burgemeester verklaarde nooit eerder last van de WA te hebben gehad. De vrederechter keurde het optreden van den commandant der WA af. De WA heeft geen bevoegd heid tot arresteeren. Wat u gedaan hebt, was heelemaal mis", aldus mr. Vermeulen. De officier, van justitie was van meening, dat hier van een ernstig misdrijf gesproken kan worden. Al leen het wettig gezag heeft bevoegd heid arrestaties te verrichten. Wan neer een leek zooals hij daartoe toch bevel geeft, dan gaat het mis, zooals wel gebleken is en dan kan zich zelfs het zeer ernstige feit voordoen, dat een burgemeester in zijn eigen huis wordt mishandeld. Spreker eischte daarom tegen den commandant zes maanden gevan genisstraf, tegen twee verdachten vijf maanden, tegen zes hunner vier maanden en tegen de beide overigen zes weken. Pleidooi. De verdediger achtte het ver klaarbaar, dat de W.A.. daar het gezag de jeugdstorm niet bescherm de. dit zelf deed. Door den in vloed der Joden waren de tegen stellingen in Zandvoort zeer scherp, de jeugdstorm werd tel kens beschimpt en aangevallen. De door de W.A. gemaakte fouten zijn terug te brengen op het falen van het wettig gezag. De vrederechter noemde het optreden van den bur gemeester niet geheel juist, hij had niet behoeven te slaan, niettemin is wat verdachten deden zeer laak baar. Hij veroordeelde tenslotte den commandant S. tot drie' maan den gevangenisstraf. Van de andere verdachten kreeg er een twee maanden, drie één maand, vier twee weken en één een week ge vangenisstraf. De elfde verdachte wer- tot f 50.boete subs. 25 da gen hechtenis veroordeeld. 121. Hij pakte het aan, het was een primitief mes. Hij had niets hoo- ren komen en even min hooren weggaan, maar toen het stil bleef begon hij £e probeeren of hij de taaie vezels er mee kon doorsnijden. Het leek meer op zagen, maar al tastende merk te hij toch, dat er wel inkervingen kwamen. Parelwitte tanden door P&0B1IÏT }a met DISPERGON tegen tandsteen. is heerlijk schuimend! De wereld ia weinig woorden Watergebrek op Cyprus. Sinds eenige weken heerscht er op het eiland Cyprus gebrek aan water, daar er sinds Januari van dit jaar nog slechts weinig regen gevallen is. Zoo wordt b.v. in Limassol nog slechts gedurende twee uur per dag water verstrekt. Prijsstijgingen in Amerika. Vol gens te Lissabon ontvangen berich ten zijn sedert het uitbreken van den Europeeschen oorlog de levens- middelenprijzen in de Ver. Staten met 21 pet. gestegen. Pan-American Airways staakt lucht verkeer over Stillen Oceaan. De Pan-American Airways heeft het geheele luchtverkeer over den Stil len Oceaan Winkels mogen op Christelijke feestdagen sluiten WIJZIGING WINKELSLUITINGS WET EN WINKELSLUITINGS- BESLUIT. Fotografische ateliers thans ook met winkels gelijk ge steld. De winkelsluitingswet is van toe passing verk'aard op de fotografi sche ateliers, voor welke eenzelfde regeling zal komen te gelden als voor de kappers- en barbierswin kels. Dit sluit in, dat bedoelde ate liers op Zondag geheel gesloten zul len zijn en op de werkdagen des avonds na het algemeene winkel sluitingstijdstip nog tot 20 uur, uit sluitend voor het verrichten van fotografische werkzaamheden, ge opend zullen mogen zijn. De tweede beschikking brengt enkele wijzigingen in het winkel- sluitingsbesluit aan, waarvan de voornaamste zijn, dat de verplich ting tot openstelling van winkels voortaan niet zal gelden op de al gemeen erkende christelijke feest dagen en dat de dagen, waarop de Uitzonderingstoestand in geheel Ca- lïfornië. Over. geheel Californië is de uitzonderingstoestand afge kondigd, zoo meldt United Press uit San Francisco. Alle groote sport- feesten en wedrennen zijn afgelast en langs de geheele kust wordt de luchtbescherming georganiseerd. Verklaring van Groot-Moefti. De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft verklaard, dat de Arabieren en de spilmogendheden drie gemeenschap pelijke vijanden hebben, namelijk het Britsche Imperium, het Bolsje wisme en het Jodendom. De Amerikaansche staatsschuld. De Associated Press meldt, dat de Amerikaansche staatsschuld vol gens mededeelingen van het Ame rikaansche departement van fi nanciën 57 milliard bedraagt, ver geleken met 44.5 milliard verleden jaar. De dienstplicht in de Ver. Staten. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden het wets ontwerp betreffende de oproeping van alle mannen van 18 tot 64 jaar en den militairen dienstplicht voor de mannen van 21 tot 44 jaar goed gekeurd. LEVENDIGE HANDEL IN KERSTBOOMEN APELDOORN, 18 Dec. Op de Veluwe is dit jaar de groot handel in Kerstboomen zeer levendig geweest De vraag was grooter dan het vorige jaar. Ve le duizenden stuks zijn vrijwel uitsluitend per spoor naar ver schillende deelen van het land vervoerd. De meeste zendingen omvatten .voornamelijk Kerst boomen van 1,5 tot 2 meter lengte. ontheffing van die verplichting in verband met vacantie van winke lier of personeel zal gelden, in den vervolge in twee complexen van ten hoogste zes achtereenvolgende dagen zullen moeten worden geko zen. Deze laatste bepaling strekt om een minder juist gebruik van de betreffende ontheffingsregeling tegen te gaan. De beschikkingen zullen met in gang van 22 dezer in werking tre den. VOOR HET MISDEELDE KIND HOE GESCHIEDT DE VERDEE LING VAN DE OPBRENGST DER ZEGELS EN PRENT BRIEFKAARTEN? Van onderscheidene zijden is de vraag gesteld, hoe de verdeeling van de opbrengst der weldadig heidspostzegels en prentbriefkaar ten voor het kind geschiedt. Een eenvoudig voorbeeld moge dit dui delijk maken. Vereeniging A, een vacantiekolo- niehuis, herbergt in één jaar hon derd kinderen, ieder gedurende 30 dagen. Vereeniging B. een opvoe dingsgesticht, herbergt in één jaar honderd kinderen, ieder gedurende 300 dagen. Dan krijgt B. tienmaal zooveel als A. Aangezien de getallen voor kin deren en dagen nooit „mooi rond" zijn en voor geen twee instellingen gelijk, komt aan het eind van de rekensom voor ieder een ander on regelmatig bedrag voor den dag. Het groote voordeel is, dat ver schillende instellingen met eenzelf de doel ook precies dezelfde bereke ning ondergaan. Er wordt slechts één onderscheid gemaakt, n.1. tus- schcn instellingen die een bijzonder kostbare verzorging moeten geven aan de haar toevertrouwde kinde ren, en die, welke een normale ver zorging verschaffen. Het spreekt vanzelf, dat aan 100 doofstommen of gebrekkige kinde ren gedurende 300 dagen oneindig veel meer ten koste moet worden gelegd dan aan 100 verwaarloosde of zwakke kinderen. Daarom krij gen al deze kostbare" instellingen een iets hoogcr percentage uit de opbrengst. Ook hiér echter geldt binnen dezelfde rubriek .instellin gen voor allen precies dezelfde dezelfde maatstaf. De onderscheidene instellingen verschaffen zelf de gegevens voor de berekening van haar aandeel. Voor den TARWE EN ERWTEN. De zitting van den economischen rechter was gisteren gewijd aan personen, die van de boeren tarwe of peulvruchten hadden losgekre gen en'bij het vervoer waren betrapt Als steeds was hA motief: „te kort in eigen gezin", of „een beetje aan vulling" en als steeds voegden offi cier en rechter den verdachten toe, dat wij allemaal een slechten tijd doormaken, en het heele op recht vaardigheid gebaseerde distributie apparaat in de war komt, wanneer de een zioh gaat bevoordeelen bo ven den ander, ook al gaat het bij kleine hoeveelheden. Uitspraken. J. Hoogland, Hoogwoud, vervoer 25 kg. tarwe, f 20 subs. 6 dagen en inbeslagname der tarwe. C. Borst, kok centr. kampkeuken. Oude Niedorp, vervoer van 2 kg. grauwe erwten en 9 kg. tarwe, f 40 subs. 8 dagen met verbeurdverkla ring der goederen. J. v. Slooten. kok centr. kampkeu ken, Oude Niedorp, als voren, f 40 subs. 8 dagen, met verbeurdverkla ring. De toestand in Iran. De regeering van Iran heeft strenge maatregelen genomen om de in den laatsten tijd veelvuldig voorkomende overvallen op Engelsche transportcolonnes in de omgeving van Boesjir aan de Perzische Golf te voorkomen. Des ondanks zijn in de laatste week weer Britsche wagens overvallen. De aanvallers trokken zich pas na een hevig vuurgevecht terug. "MET DUITSCHLAND- VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Wij hebben ons wijs laten maken, dat Nederland vóó dezen oorlog vrij en onafhankelijk was. Wat is Nederland'? Niet het stukje op de wereldkaart, dat met róode lijnen afgegrensd was van de andere landen. Nederland is de groote volksge meenschap bestaande uit zeevaar ders, boeren, middenstanders en arbeiders, die in het verleden ons land groot hebben gemaakt en een klinkenden naam hebben bezorgd over heel de wereld. Was deze vólksgemeenschap vrij en onafhankelijk? Wie durft dit zonder te lachen te beweren? Onze zeevaarders waren afgezakt tot ga leislaven' van de rijke reeders. Niet alleen van de rijke reeders, maar vooral van de aandeelhouders. En onze boeren? Met kunst en vliegwerk moest deze stand in het leven gehouden worden. Zijn wij den tijd al vergeten, dat onze boe renstand met voorbedachten rade werd uitgeroeid door het liberale stelsel, omdat de kapitalisten veel meer konden verdienen, wanneer al ons voedsel uit het buitenland werd betrokken? Zijn wij de laatste klop jacht op de boeren al vergeten, toen de jagers met heerlijke rechten mil- iioenen guldens van den staat kre gen in ruil van hun heerlijke rech ten, maar de boer zelf die milli- oenen guldens op moest brengen in verloop van dertig jaren? Was onze boerenstand vrij en onafhankelijk? En de arbeiders? Zelfs de meest verstokte cynicus zal .toch niet dur ven beweren, dat onze arbeiders hier in Nederland vrij en onafhan kelijk waren? Denkt aan de hon derdduizenden, die jaar in ja^t uit langs de straten schuivelden, zoe- ,kend om werk. Denkt aan de on herstelbare moreele schade, die toegebracht is aan de honderddui- zende zielen der jongens en meis jes, die door de werkloosheid tot het laagste peil der beschaving af zakten. Durft dan nog eens te beweren, dat onze arbeiders vrij en onafhan kelijk waren. En de middenstand? Het is niet zoo zeer bekend, maar de ellende onder de middenstanders was nog grooter dan die onder de arbeiders. Zij werden doodgedrukt door het grootkapitaal. Wie waren hier vrij en onafhankelijk in Nederland? Een klein groepje grootkapitalis ten, die vrij en onafhankelijk de prijzen konden bepalen; die vrij en onafhankelijk het overgroot gedeelte van ons volk konden uitzuigen. Och, spreekt toch niet van een vrij en onafhankelijk Nederland van voor den oorlog. Wij allen la gen gekneveld aan de kleine groep Joden. Ons volk kon zich niet ont wikkelen. De beste krachten onder ons werden doodgeknepen door het vuile grootkapitaal. Maar nu kan erverande- ring komen. groote tube 25 et. zeer groote tube 371ct. Gooi geen oude tuben wegSlechts tegen In vering van een willekeurige oude tube met dop In u voortaan een in tube verpakt product koopei 'AifaMMfiMi - - BBtf NederTandsch fabrikaat. RADIOPROGRAMMA ZATEBDAG 20 DECEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.I5 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Causerie „Brandende kwesties" (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 8.35, Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). (11.00 11.20 Voor de vrouw). 12.00 John Kristel en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.40 Orgelconcert. 14.00 „Vrijheid". 14.35 Gevarieerd programma. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus „Elia, da Thisbiet". 16.20 Cello, piano en gramofoon muziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economisclie- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Zang en in strumentaal ensemble. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18 30 Orgelconcert. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Bonte avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.40 Gramofoonmuziek. 21.20 -Nederlandsche Motet-vereeniging en solisten. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" èf Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gra mofoonmuziek. Hilversum H. 301.5 m. 7.168.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoon muziek. 8.358.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 13.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.05 Orkest Malando en solist. 13.40 Voor de Jeugd. 14.00 Stedelijk orkest van Maastricht. 14.45 Causerie „U en de muziek". 15.00 Stedelijk orkest van Maastricht. 15.30 Rotterdamsch Mannenkoor „Zanglust". 16.00 De Melodisten, solist en een accordeonduo. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „In eennieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.). 18.15 Klaas van Beeck en zJJn orkest en soliste. 18.45 Voor den boer. 19.00 B.N.O.: Groningsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.20 Viool met pianobegeleiding. 19.45 Causerie door Dr. G. Hoekstra, Directeur- Generaal van de Nederlandsche Cultuur kamer. 20.05 Viool met pianobegeleiding. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken). 20.25 Gramofoonmuziek. 20.30 Bonte Avond. 21.30 Causerie „Oud-Amsterdam, groot openluchtmuseum van schoone architectuur". 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 32.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10— 22.15 AvondwiJding. Als wii willen kunnen wij voor aan staan in de algemeene ver nieuwing van Europa. Dan kan ons volk werkelijk vrij en onafhanke lijk worden. Maar dan moeten wij ons losscheuren van de kapitalisti sche bende en moeten wij ons scha ren aan de zijde van het nationaal- jsocialisme. Dan is er voor ons slechts één mogelijkheid: Met Duitse h Ia n-d voor vrij Nederland! Th. J. de L. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.f A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters .Roman van Hans Hirthammer (Nadruk verboden) 6. „Zoo heeft ie dat, die scha vuit?" Volkmann lachte luid. Nie mand wist waarom. „Hoe staat het er nu mee, Lorenz? Gaat het wat beter met de practgk? Ik heb er al eens over gedacht om een goed woordje voor je te doen by profes sor Wörlen van het ziekenhuis in Waldkirchen. Misschien zou die wel wat voor je weten..." „Dat is niet meer noodig, Erwin! Ik... ben in Berlijn benoemd, aan een kinderkliniek!" Volkmahn's oogen werden rond van verbazing. „Maak geen gekheid! In Berlijn? Je wilt zeker een loopje met me nemen, niet?" „Nee, nee, 't is een feit! Je kunt je voorstellen, hoe het me te moede ls!" „Lorenz, kerel! Zoo'n bof zou ik ook willen hebben! Maar mij over komt zooiets niet. Nu, mevrouw tje, daar zult u zeker ook wel blij om zyn. Berlijn!..." Hij floot veelbe- teekenend door zijn tanden. Mariene lachte, een gedwongen glimlach. „Och, de plichten van een huisvrouw en moeder zullen daar wel niet lichter zijn dan hier. Maar ik vind het heerlijk, dat mijn man een werkkring krijgt, waar hij zich geheel aan kan geven en die hem voldoening zal schenken." „Natuurlijk, natuurlijk! Dit hier was op den duur toch niets voor hem geweest. Nu, dan wensch ik je van harte alles goed3! Ik moet er nu helaas vandoor. Nog een paar dringende visites!" „Hij maakt eigenlijk een heel pret- tigen jndruk", zei Mariene, toen Volkmann's auto uit het gezicht was verdwenen. „Is hij werkelijk zoo'n egoïst?" Lorenz lachte, terwijl hij met een onverschillige handbeweging al deze dingen uit zijn herinnering scheen weg te vagen. „Dat behoort nu ge lukkig alles tot het verleden. Wy willen alleen nog maar denken aan hetgeen voor ons ligt, aan het groo te, ryke leven, dat ons wacht. Voel je je ook zoo gelukkig als ik Mar iene?" „Ik weet het niet. Ik heb een voor gevoel of lier anders zal loopen dan wij denken. Ik ben bang voor Berlijn, voor die groote hartelooze slad." „Ach, kom toch! Dat jij toch al tijd zoo weinig vertrouwen hebt Mariene hoorde den geërgerden klank in zijn stem en greep vol be rouw zyn hand. „Ik heb vertrouwen, heusch! Ik wil zoo graag gelooven, dat in Berlijn het geluk ons wacht. Ik ben alleen maar zoo moe, Lo renz..." Dienzelfden middag bracht de brie venbesteller een kaart, waarop Ma ria haar komst tegen den volgenden dag aankondigde. Maria was Mar- lene's oudere zuster. Zij was onge trouwd en verzorgde de huishouding bij haar ouders. „Dat is prachtig!" zei Lorenz, ver heugd. „Ik had er zelf al over ge dacht, haar hier te laten komen. Maria zal je mooi kunnen helpen. Wij zullen haar vragen zoo iang hier te bljjven tot jij met de kinderen kunt vertrekken." Marlene's gezicht betrok onmid dellijk. „Ach, Lorenz, ik wou maar, dat ik je van dat onzinnige plan kon afbrengen! Is dat dan beslist noo dig?" „Ja, ja!" bevestigde Lorenz op gewonden. „Begrijp toch eindelijk eens, Mariene, Jat die voetreis meer voor me beteekent dan een sportief genoegen! Het zal een bedevaart zyn! Toetsing en inkeer voor het be gin van myn nieuw bestaan!" Het ging hierom, dat Lorenz zich in zyn hoofd had gezet de reis naar Berlijn te voet af te leggen. Over een paar dagen reeds wilde hij zich op weg begeven, zonder bijzondere voorbereidingen, zonder bagage en zonder noemenswaardige geldmid delen. Mariene had tevergeefs ge tracht hem het zonderlinge plan uit het hoofd te praten. Noch haar ar gumenten tegen de moeilijkheden, aan een dergelijke onderneming ver bonden, noch haar verzekering, dat de angst haar om het hart zou slaan, als zij alleen met de kinderen moest achterblijven, hadden Lorenz echter van zyn voornemen kunnen afbren gen. Met een hardnekkigheid, die zij anders niet van hem gewend was, zette hij ditmaal zijn wil door. „Er ligt voor mij een diepere be- teekenis in deze wandeling", trachtte Mj haar uit te leggen. „Weet je. Mar iene, ik moet mij dit nieuwe leven dat mij zoo onverwacht in den schoot is geworpen, op de een of andere wijze verdienen ik wil er iets voor doen. Het zou me geen bevrediging schenken, als ik nu maar eenvoudig in den trein ging zitten en daar in Berlijn zonder meer mijn werk be gon. Ik geloof zelfs, dat ik dan s*3edt het gevoel zou hebben mij zelf te kort te hebben gedaan." Het bericht van Marla's over komst deed hem over de laatste be zwaren heenstappen. Onder de hoede van haar zuster zou Mariene niets behoeven te vreezen. Met zijn schoonzuster, Maria, stond Lorenz op zeer goeden voet. In me nig opzicht scheen zij hem beter te begrijpen dan Mariene. Zy was een vrouw met een misschien wat stug en gesloten karakter, maar zij stond met beie voeten op den grond. Het was niet gemakkelijk haar te bena deren, want zij scheen zich te pant seren tegen vreemde invloeden en dat was waarschijnlijk ook wel de reden, dat zij ongetrouwd was ge bleven. Want leelrjk was Maria niet. Zy was slank, had een goed figgur, een smal, edel gevorm gezicht en groote, zwarte oogen van bijna zuidelijken gloed. In de eerste jaren van zyn huwe lijk had Lorenz een zekere antipathie jegens Marlene's zuster niet kunnen overwinnen. Hoewel zij niet bepaald vijandig tegenover elkaar stonden, ging de een de ander toch liefst zoo veel mogelijk uit den weg. Dit ver anderde, toen vier "jaar geleden de jongen werd geboren en Maria haar zuster verzocht tijdelijk, de huishou ding te willen waarnemen. In die dagen had Lorenz zijn schoonzuster eerst goed leeren kennen, had zy volop getoond, welk een groote of fervaardigheid en warme kameraad schap zich achter dit masker van ongenaakbare terughoudendheid ver borgen. Nu zag hij Maria in een heel ander licht en het verheugde hem te bemerken, dat ook hij haar sym pathie begon te winnen en zij hem haar vertrouwen schonk. Zij werden zelfs goede vrienden, die bij zorgen en moeilijkheden elkaar opzochten, al ging dan beider liefde geheel naar Mariene uit. „Maria zal je in den korten tijd van onze scheiding in alles terzijde staan. Zij zal je helpen bij het ver huizen en het zou me verwonderen, als je haar niet bereid zou vinden om je naar Berlijn te vergezellen. Dat lijkt me een zeer geschikte op lossing, want ik vrees, dat je alleen met het circus je handen vol zult hebben. De bende is nu al buiten zichzelf van opgewondenheid." Zij stonden beiden in de keuken, toen Lorenz dit zei, Mariene was bezig het eenvoudige avondmaal klaar te maken en Lorenz keek, on der het genot van een sigaret, zonder veel belangstelling toe. Wordt vervolgd

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2