Tob nooit Mag ik U vragen mijnheer Akkerman. dat het hoek zelf natuurlijk meege vallen is en dat is toch de hoofdzaak, nietwaar Tammle Snaar, Schagen. Wel kom Tammie, ik hoop dat je een trouw vriendinnetje wordt. Je raad sels waren goed! Kinderen de Visser, Woudseaid. Dat kan Ik begrijpen, zeg dat jullie verleden week niet geschreven heb ben, want als je Ouders over zijn, dan denk je aan geen andere dingen meer! En dan komt er nog bij dat zij van die prachtige cadeaux meebrach ten. 't Is geweldig zeg, doe ze daar in Woudsend de groeten maar van mij terug. Dagl Gerrtt Buitenhuis, Den Helder. Ik kan dat zo maar niet één, twee drie vertellen Gerrit, wees maar niet ongeduldig, want eens zal het wel komen hoor! Dan zie jij een kruis woordraadsel in de krant staan! Rietje Hoemterdos, Den Helder. Wat is dat een ongelukstaai zeg, die jij daar aan me schrijft, zo somber. Je moet daarom denken Rietje, als je „niet" meedoet aari de raadsels kun je ook niets winnen en als je wel meedoet dan heb jij net zoveel kans als je vriendinnetjes hoor! Kinderen Briaxs, Den Helder. Alweer vriendinnetjes, die St. Nico laas zo goed bedacht heeft. Jullie zijn natuurlijk allemaal erg zoet en ge hoorzaam geweest dit jaar? Nee, cho colade letters ontbraken dit jaar. Tot de volgende week en beter schap met jullie Moeder! Lida Geervliet, St. Pancras. Ja, hoor, jij mag ook mee doen. Wat leuk zeg, dat jij op de piano „Zie ginds komt de stoomboot" kan spelen, dat heb je zeker verleden week wel vaak herhaald. En nu komt de tijd, dat je je Kerstliedje kan gaan spelen. Doe maar goed je best hoor! Rein v. d. Vegt, Westerland. Nou Rein, ik geloof dat jjj een echte sportmaniak bent, hoe harder hoe liever, want je hebt liet over voet ballen, dat vind je zo fijn en seïaat- sen, hardrijden, dat Is ook wel iet3. Sporten is wel goed hoer, maar als je het ook maar niet mate doet, want je weet wel, overal waar „te" voor staat, is niet goed, behalve „tehuis" en „tevreden", dat is wel goed! Kinderen Koedljlter, Den Helder. Doen jullie maar trouw Iedere week mee hoor, probeer ook maar eens het boek of de taart te winnen! Corrie Bebebrede, Den Helder. Hartelijk bedankt voor je goede wensen, Corrie en wej zullen maar hopen, dat ze uitkomen! Ja, dat is mal hé, jullie denken allemaal dat je aan een „Kindervriend" zit te schrij ven, maar nu komt 'het vaak voor, dat je aan een „Kindervriendin" schrijft, maar dat maakt toch geen verschil of wel? Trijntje Kommer, Den Helder. He4: is dan toch i.og goed gekomen, Trijntje" je hebt zelf uitgevist, dat Trijntje C, dat jq dat moe9t zijn. Ik hoop in het vervolg geen fouten meer te maken. Betsie Sarton, Schagen. Je op lossing is goed, dus je staat nu weer in de krant en kunt dus weer gerust zijn. Ja, wij hebben een tijdelijk ver blijf buiten Den Helder, maar ik zou ook vel weer in Den Helder terug willen komen, want dan zou alles weer veel geregelder zijn, maar nu wachten we nog maar af. Sjoerdje Sluiter, Den Helder. Sjoerd, je schrijft „Coba haar moeder is nog steeds ziek", maar wie is nu Coba? Dat is jammer dat Klaas nu niet kan schrijden, door jou, want nu moet hq weer een week wachten. Maar we zullen zien of je a.s. Zater dag 't weer vergeten bent! Annie ZIbkenheimer, Groet. Zes boeken, menschenlief, wat een rijk dom, jq hebt dan deze winter nog wel voorraad genoeg om de avonden door te brengen. Dat is altijd dubbel feest, vacantie en dan ook nog uit logeren. Veel plezier hoor! Klaas, Leo, Joop Gieles, Den Hel der. Nou moet ik toch wel geloven dat jullie 't razend druk hebben, zeg! Van geen van jullie een briefje, dat kan ik nou toch niet trouw noemen, jullie wel? Nou, ik* zal maar denken volgende week beter! Evort Schoen. Sehagerbrug. Dat vind ik leuk Evert, dat jij ook mee gaat doen. Dat een Goede Sint, die jij gehad hebt zeg, heb je nu wel benzine voor zó'n tractor met aan hangwagen Dat spe: „Mens erger je niet" dat heb ik ook wel eens ge speeld, maar 't viel lang niet mee hoor, om je rmt te ergeren, als je er steeds af gemikt wordt! Jan Bonne, Texel. Welkom hoor Jan! Natuurlijk vind ik het leuk, hoe meer er bij komen, hoe gezelliger het gaat worden. Kun je op een mond harmonica spelen? Wat een rijkdom is dat zeg, taai-taai poppen. Heb je gesmuld Wim Schoehuys, Schoorl. Dat was zeker een lange brief, daar stond heel wat in. .Tcnge, wat hebben ze jouw met je verjaardag goed bedacht! En nu gaan julle weer naar je Groot ouders toe. wat een feest! Tot de vol gende week, miar weer hè? Rikus Hagenaar, Dirkshora. Wat een cadeaux, het eene nog mooier dan het andere en ook fijne boeken, daar moet je maar zuimg op zijn, want die blijven altijd waarde houden. H. J. Bregman, Burgerbrug. Na tuurlijk, laat ;e broertje en zusje maar gerist aan mij schrijven hoor. Ook al van die mooie boeken, jongen wat een „schat" heb jij met Sint Nicolaas gehad. Prachtig hoor! Cuurtje Schrfevtn, Waar was Grietje Woudstra geweest? Ik begrijp niet goed, wat je in je brief bedoelt! Zul je het nog eens duide lijker schrijven. Veel plezier in Am sterdam, Guurtje! N.. Hazebelt, Burgerbrug. Jh, je zult ook ./e in je schik zijn, nu de Kerstvacantie zo snel nadert, wie van jullie is er nu niet blij. Ik zelf ook hoor, ik krijg ook vier dagen vrij. Gerrit Ferwerda, Breezand. Heb je je best gedaan voor oen mooi rap port. En hoe is het? Is 't meege vallen? Wat een mooie trix-dozen heb jq geha'd. Nellle Staring, Wat een pracht postpapier heb jij gehad zeg, die Shirley staat ei net zo parmantig op of ze aan je vragen wil: „Hoe vinden jullie me nóu!" Ja, Kerstliederen zfln móói, en dat het Zondagsmiddags op Zondagsschool ook mooi klinkt, dat weet ik wel, want dan zijn het alle maal van die zuivere stemmetjes, -doe maar gped je be3t hoor! Reinier Beukers, Egmond Binnen Ja, oliebollen eten is een fijn werk, maar Gerrit, hoe bakken jullie die, want daar is toch olie voor noodig! Maar jij schrijf4- zo vol vuur en dan gaan wij lekker oliebollen eten, dat ik de idee krijg, dat jij nu al voor een hele berg met van die lekkere bollen zal. Gerard Beukers, Egmond Binnen. Je mag wel nieuwe raadsels op geven, maar dan mag je er zelf niet aan meedoen, want dat zou een beetje te makkelijk zqn, vind je zelf ook niet. Ja, met Kerstmis hopen we allemaal op een beetje sneeuw en ijs, want dan is het j' ist mooLeen echte, witte Kerst! Gretba Beukers, Egmond Binnen. Dan ben jq niet slecht bedacht geweest, als je nu al weet dat je voor een jaar speelgoed hebt. Weest er maar zuinig op, dap dpe je er wel langer mee. Als je ti'ouw mee blijft doen, dan heb je elke week weer een kansje voor het boek. Bertha Bais, Lutjewinkel. Ook jij mag natuurlqk meedoen met de Beste jongens en meisjes Br zQn ook deze week weer heel wat jongens en meisjes, die mq ge schreven hebben en ik aal dus maar meteen beginnen met de antwoorden. Een ding wil ik echter niet vergeten en dat is dat ik jullie allemaal een fflne Kerstvacantie toewens. Met mooi winterweer en veel plezier. En dan is er nog iets: de briefjes moeten uiterlijk Maandag in m'n be zit x^n. willen jullie ook volgende week een antwoord in de krant ont vangen. Daar moeten jullie dus goed om denken. Wat later komt, wordt ©en week terzijde gelegd. De prqs is gewonnen door: GEERIZ KULJPER, Moerbeek C 86, Gem. N. Nledorp. Annie Delver, Den Helder. St. Nicolaas had dan toch nog in ieder geval om jullie allemaal gedacht, je Moe een mooi cadeau en je vader ook nog. Ja, deze maand zit vol ver rassingen. Theo de Kok, Schagen. Ja, Theo als je geen voornaam aan mij schrijft, dan kan ik je wel voor een meisje houden natuurlijk, maar nu weet ik het hoor en hoop het niet meer te vergeten. Als dat eens waar was hè, dat we met Kerstmis „Vrede" hadden, wat zou dat voor ons alle maal een uitkomst zijn, hè! Jan de Graaf, Schoorl. Als dit briefje in de krant staat, dan ben jij er waarschijnlijk niet, dan zit je In Haarlem. Dat is dan een fijne vacantie zeg! Nou Jan, dan maar weer tot in Den Kelder. Sientje Bouthoorn, Den Helder. Gerust hoor Sientje, jq mag ook meedoen. Wat zal dat een prettige fietstocht zijn, zo met je Grootmoe der alleen, ik d-.nk dat jij nu wel een beetje verwend wordt, als je zo'n hele tijd bij je grootmoeder te loge ren bent! Ik weet dat zelf nog wel, hoor! Sientje Korbee, Sehagerbrug. Bedankt, hoor voor al je goede wen sen en ik hoop dat ze in vervulling mogen gaan, want dan weet ik ze ker, daf ik daar niet alleen van profiteer, maar de hele wereld. Ja, dat zal voor ons zeker een dubbel feest öjh, als 't Kerstmis is en de lichtjes mogen allemaal weer aan, zonder dat we ze behoeven te ver duisteren. Henkie Korbee, Sehagerbrug. En of Henk, of ik het druk heb, ik geloof tenminste dat ik van deze week niet veel briefjes kan beant woorden, dan moet de rest maar weer tot de volgende week blijven liggen, maar ik zal m'n best doen, wie weet, misschien zijn ze ef toch allemaal! Lenie Korbee, Schagerbrqg. Dat vind ik ook ftfn, Leni, dat jij zo in je schik bent met je gewonnen boek en 't is leuk, dat je er zo go:naar luistert, als je zusje voorleest, want dan kan Je het zoveel beter begrijpen. Bepple Korbee, Sehagerbrug. Beppie, Jfl zult niet alleen blij zijn, als 't „Vrede" is, geloof dat maar niet hoor! Ja, nu is het al gauw Kerstvacantie, dat is fijn voor jullie, als het nu maar niet regent, op het oogenbltk giet het! Corrie Lafèber, Den Helder. Na-- tuurlrjk, mag j weer mee doen hoor en Je oplossing was goed! Tot de vol gende week! Corrie Swart, Den Helder. Sjonge wat z^n er toch een Corrie's ik heb zoveel vriendinnetjes met die naam, ik vind hem mooi! Kun je nu raden hoe ik heet? Ja, was dat niet even ©en teleurstelling, toen je Maandag om je boek kwam, Je 't nog niet mee kon krijgen? Maar Corrie, ik geloof Voor de Ouders Men spreekt in de laatste jaren nog al eens over de nieuwere school. Het lijkt me wel goed, dat ik in dit hoekje bovengenoemd onderwerp aan een korte beschouwing onderwerp. Ik begin dan met de opmerking, dat reeds in de jaren voor den Wereld oorlog gesproken werd over de nieü- were school. In het buitenland bestonden deze scholen toen al enkele jaren! In ons land is er echter sedert en kele jaren sprake van nieuwere scho len. Het behoeft wel geen betoog, dat hier niet bedoeld wordt nieuwere gebouwen, maar dat aan nieuwere werkwezen gedacht moet worden. Een der kenmerkende dingen van de nieuwe werkwijzen is wel dit: men verlangt terug naar de natuur. Als tweede kenmerk zou ik willen noemen het streven om meer dan voorheen h.t kind voor te bereiden voor het leven. Deze belde uitingen ztfn op zichzelf al weer in 't geheel niet nieuw. Reeds bij de bekende paedagogen uit vorige eeuwen, we denken aan Montaigne, Pestalozzi, Fröbel en ander-en konden we deze verlangens vinden. Zoo gezien is er dan maar weinig nieuws in dg jjieuwere schoolbewe- ging. Maar dat gaat wri vaker zoo in het leven. Wat zich aandient als nieuw blijkt heel vaak oud te zijn! Wat is de beteekenis van de .nieu were school? Ja. deze vraag ls niet zoo maar te beantwoorden. Ik moet me uit den- aard der zaak bepalen tot enkele op merkingen en overigens de belang stellende lezers verwezen naar de werken over dit onderwerp. In de meeste leeszalen en openbare biblio theken kan mén daarover lectuur vin den. Ik zeide reeds, dat het verlangen: terug naar de natuur een kenmerkend verschijnsel is in \ie nieuwe schooi- beweging. In onze dagen vinden we di terug in de groote belangstelling voor de lichamelijke oefening en de heemkunde. De eerste beoogt de li chamelijke welstand van het kind te b<- orderen door het veel in de natuur te laten spelen, zwemmen, wandelen enz., de andere is bedoeld het kind te leeren zien wat een schoonheid in het eigen land, in de eigen omgeving te aanschouwen valt. Landschaps- schoon, wat is het anders dan natuur schoon? Wie van de natuur houdt, geniet van het landschap. En wie geniet veredelt, wanneer hq tenmin ste geniet van de dingen, die schoon zijn. Het is niet toevallig, dat de nieu were scholen buiten gelegen zijn, in bosschen, velden en de kinderen ver van het stadsgewoel opgevoed wor de" in een nieuwere richting. Het is ook heel begrijpelijk, dat de leerkrach ten van de stadssc holen, wanneer men hen spreekt over de nieuwere schoolbeweging dit iets noemen voor de scholen „op den buiten". En inderdaad, de scholen op den buiten hebben in dit opzicht 'n voor sprong, maar alt wil nog niet zeggen dat de stadsscholen geen nieuwere werkwijzen zouden kunnen bezigen. Integendeel. In de meeste steden be staat er alleszins gelegenheid met de kindéren te genieten van het natuur schoon aan den rand van de stad, met de kinderen te wandelen in par ken en langs singels, met hen te gaan spelen op de speelterreinen, te gaan zwemmen in de zwemvijvers! Het gaat er alleen maar over, of men dit alles ziet als noodig voor het kind. Er was een tijd, dat alle aan dacht gericht was c$ de intellectu- eele vorming van het kind. Het was alles gericht op het boek. De school was de zit-stil- en luister, maar fluister-niet-school. De onderwijzers durfden geen schoolwandelingen te, maken, omdat „men*' zou denken, dat zij het er maar weer eens van namen! En zoo bleven de kinderen ih de lokalen, neen erger, in etc banken en sleten daar 'n froot deel van hun le ver in 'n gedwongen houding van stil zitten. lüistertp en memoriseeren. Daar kwam bij, dat ook het lagere schoolkind reeds geplaagd werd met examens en repetities, rapporten en 'cijfers... Leeren, leeren, leeren Boeken, boeken, boeken... Luisteren luisteren... en nog eens luisteren. Tege dit alles kwam op den duur verzet. Men begon in te zien, dat de jeugd iets anders noodig had, da8 veel intellectueelen arbeid voor het schoolkind te zwaar was en dat het eerst en vooral behoefte had aan spel en lichaamsoefening. En zoo kwam langzamerhand de li chamelijke opvoeding op den voor grond en tegelijkertijd de belangstel ling voor het buitenleven, het ver- keeren in de natuur, wandelen, zwemmen, maar ook schoolwandelen en kleine uitstapjes om tegelijkertijd wat te leeren. Het boek wordt op den achtergrond gedrukt, het leven naar voren gehaald. En dit alles in over eenstemming met wat de nieuwere psychologie en paedagogiek ons leer de. Nog staan we aan het begin van deze beweging in ons land, maar het ziet er naar uit, dat de beweging aan kracht toeneemt en dat op den duur de nieuwere school het zal win- Weest een goed voerman Een goed vóerman misbruikt zqn dieren niet. Daarvoor behoeft hq nog niet eens dierenvriend te zfln, maar een goed voerman weet, dat hij het arbeidsvermogen van ziijn dieren verhoogt en hun levensduur verlengt wanneer hij zorgt voor eten en drin ken op tijd, voldoende rust en vooral wanneer hq in het oog houdt dat er een grens is, aan de lasten, die ze kunnen dragen of trekken. Eendier, wiens prestaties door mishandeling tot boven het normale worden opge dreven, wordt binnen heel kort een dier waarvan de prestaties voortdu rend beneden het normale liggen. Ena Velders holde in een snel en nerveus tempo naar de voordeur om open te doen. Hoe het kwam wist ze niet, maar ze vond het een dag om ze'.fs de meest laconieke vrouw over haar zenuwen heen te jagen. De, waach, die op geen stukken na klopte, Huug's overhemden, die noo dig gestreken moesten worden, de vanillevia die was aangebrand en daarbij de bel, die niet stilstond. De man met garen, band en-postpapier die had aangebeld, trof het niet dat hij Ena in deze stemming aantrof. Een kort, snauwerig „nie* noodig!" en de deur werd voor zijn neus dicht geslagen. En ,dat door Ena, die ge- woon'ijk de opgewektheid en gelijk moedigheid in persoon was. Toen ze zich omkeerde zag ze Black, de oude hond van haar man die voor haar neus onzindelijk was in de juist schoone gang. Dat was teveel. Zij hief haar hand op voor een klap, die r.iet zacht zou zijn aangekomen. Een kleine, stevige kinderhand sloot zich om haar pols, twee blauwe oogen vlamden haar tegen, en een resoluut stemmetje verkondigde: „dat mag je niet moeder. Je weet, dat paps zegt dat Black het niet helpen kan omdat hij ziek is. Een oogenblik vocht Ena met de door haar afge jakkerde zenuwen ingegeven opwel ling, om het kind door elkaar te schudden. Toen won de echte Ena het, die goedhartig was en recht vaardig, en gleed haar hand in een vluchtige liefkozing over het blonde kinderhoofdje. „Ik zal hem wel uitlaten", zei kleine Ena wijs. Haar moeder ver beet een glimlach, en dacht dat dit •voorstel rijkelijk Iaat kwam. Maar ze antwoordde toch: „goed. Maar neem de lijn Ena, en blijf asm deze kant van de straat". „Tuurlqk", klonk het terug, op een toon die wilde zeggen: „dat weet ik allang". Toen de voordeur achter kleine Ena dicht sloeg, liep haar moeder naar boven, naar het kleine studeer- kabinet van haar man, van waaruit zij een oogje op haar dochter kon houden. Ze viel met een zucht van verlichting in de versleten clubfau teuil bij het raam neer, en nam een cigaret van Huug's bureau. Ena 2 wandelde rust'g aan de huizenkant de stoep op en neer met Black aan de lijn. Ena 1 rustte bewust uit en keek glimlachend toe. Zij besefte: „wat doet het goed, even rustig te zitten. Dat had „ik eerder moeten doen, ik heb vanochtend veel te veel raadsels en zoveel mogelijk trouw oplossen, dan heb je elke week een kans. Annie Veereschild, Gefelici teerd met je verjaardag Annie en zal je nu in dit jaar niet meer „teu ten'", want je Moeder schreef mij dat je daar straf voor hebt gehad, nou dan zal het wel erg geweest zijn. Maar van nu af aan gebeurt het niet meer, hè Hoe oud ben je geworden.? Zul je ook schiqven, waar je woont? Rika Gijsberts, Oudesluis. Dat is nu wel een 'ooruitgang zeker hè, nu jullie in die garage wonen, want daar te het toch altijd nog beter dan zoals jullie eerst behuisd waren. Misschien is het niet meer voor zo'n lange tqd. Laten we het hopen! Jacoba Schaafsma, Hoogwoud. Je moet je pcëzïe-album maar eens sturen, dan zal ik er- wel in schrijven. Ja, die- juffr. Kruk is aardig, dat weet ik, want ik ken die juffr. toevallig ook! Jij hebt ook al zoveel van Sint Nicolaas gehad. Fijn hè? N -:ltje en Jacob Wond?, N. Nledorp Wat leuk, dat jullie alles hetzelfde hebben gehad, o nee, Jacob heeft op school een boek en Neeltje een atlas gekregen. Maar erg veel verschilt dat toch niet hè? Rick Ce?ver. Sehagerbrug. Jij mag ook mee doen hoor. J raadsel was nu goed! nazien Vors Zijpe. AL? je 9 jaar bent, „an kun je al zelf schrij ver er lezen dus dan is 't helemaal geen moeite om elke week mee te doen. Want air je meedoet dan heb je ook steeds kans om de winnares van het boek- te worden, dat wil je toch wel? Brina- Ve'hage, Anna Panlowna. Een Poëzie-album ls altijd aardig, daar kun je later nóg veel aardig heid van hebben. Als je dan al je oude schoolvriendinnetjes weer leest. Ook al wanten aan het breien, nu voor de winter kun je zo iets gerust wel hebben, 't ~s altijd prettiger met warme handen dan met tintelende vingers te moeten loopen. Nelly Verhage. Anna Paulowna» Met Sint Nicolaas is elk kind biy hoor Nelly, reken daar maar op! En daarna vooral als kinderen hun ca deautjes hebben zijn zq meestal heel erg blij Nu gaan we weer naar het mooie Kerstfeest toe, en daar ver wacht jij ook al iets van, als je zoet bent tenminste, nou, maar dat geloof ik wel! Riet.je BInm, Sehagerbrug. Nee hoor, Sint Nicolaas heeft mij ook niet vergeten, hij leeft aan mij gedacht net als aan jou, ik heb ook gehad, wat OjU koJtt vMfutal: door Bert Bonte. Karla zette een punt achter den laatsten naam. „Klaar, Frits! Wij zijn met z'n veertienen. Het zal echt gezellig worden en je eeregast Dr. Aker man, zal tevreden zijn." „Kleine Karla, als jij je er mee be moeit, komt hei altijd' fijn in orde. Laat de lijst eens zien?" Frits keek de lijst snel door. Het zou een gezellig etentje worden, waarbij Dr. Akerman, die juist van een lange reis was teruggekomen, aanwezig zou zijn. „Prachtig, Karla, maar Karla fronsdé de wenkbrauwen: „Heb ik iemand vergeten?" „Ja, je hebt Bakkers v'ergeslagen." Karla zuchtte eens. „Ik dacht, we konden Bakkers er wel buiten la ten dit keer. Jij bent nu wel op hem gesteld, maar ik kan hetn eenvou dig niet zien. Je weet, wat ~een on mogelijke man dat is." „Ach kind", zei Frits en keek zijn vrouw een beetje spottend aan. „Waarom ben ik op hem gesteld? Hij heeft een massa geld in onze zaak zitten. Ik kan het eenvoudig niet riskeeren hem voor 't hoofd te stooten. Bovendien, ^oo erg is het met hem nu niet. Hij is wel een beetje grof, maar in den grond is het een beste kerel. Ik zal hem wel een kleine wenk geven bet het oog op Dr. Akerman. Hij weet wel dat onze directeur met het noodige ont zag dient behandeld te worden. Als alles goed gaat, krijg ik die belang rijke opdracht; en jij het bontjasje dat je zoo graag wilde hebben." Karla lachte blij. „Aan mij zal"het niet liggen en achter elkaar gedaan en in een veel te gejaagd tempo. Ik was heelemaal over m'n toerental .snauwde tegen die man aan de deur, had arme Black bijna geslagen en Enaatje bijna door elkaar geschud Gelukkig alleen: „bijna". Het gaat al over, die spanning, Ik voel het". Haar man kwam binnen". „Zoo kind", zei hy, ,;wat een rust, en dat op de Zaterdag. Is alles zoo vlot gegaan?" Ena glimlachte on deugend. „Buitengewoon", zei ze» „Black heeft iets in dé gang gedaan, en ik moet je overhemden nog strqken en de vanillevia is aangebrand. Dat komt allemaal wel in orde, maar mijn humeur dreigde mq te begeven van oververmoeidheid, en ik moest even uitblazen. Mijn „paarden" hadden het noodig". „Wat praat je in vredesnaam in eens over paarden?" Era glimlachte en schoof een koele hand In de zijne ter geruststelling. „Neen hoor, voel maar. Kijk die brochure van de Dierenbescherming eens in, die op rr.'n bureau ligt, dan zul je 't wel begrijpen. Een mensch moet met zijn krachten omgaan als een goed voerman met zijn paarden" Dr. JOS DE COCK. ik graag hebben wilde. Dat begrijp ik, dat jq dat fq'n vind, zeg zo maar in pen maand niet naar school, zoiets moest in de zomer gebeuren, vind jë ook niet? Trijnie Delver, Schagen. Doe maar gerust mee met de raadsels, hoor als je het leuk vindt. Maar dan moet je me wel een grooter briefje schrijven. Afgesproken! Kinderen Hoenson, Barslngerhorn. Dat zou wel mooi uitkomen hè, in de Kerstvacantie tls, dan zouden jullie der - ik de heelc dag op de „gladde ijzers" zijn, misschien, wie weet is 't nog wel niet zo, dan zou het voor jullie een dubbel genoegen zqn. Coba Wezelman, Anna Paulowna. Dft was zeker een handige waard, maar ik zou dan toch niet graag die rechter en soldaat geweest zqn, want ik zou toch ook wel graag in een bed gewild hebben, en jy? Sj. Sluiter woont op 't oogenblik in Tootje de Njja, Schagen. Je mag meedoen hoor! En je raadsel wasgoed DIeuwertie Schouten, Breezand. Dat is mooi postpapier, wat jq hebt, kaarten zyn wel handig om te schrq- ven, vind je ook niet? Fijn is dat hè, ah je aan 't versjes leeren bent voor hft mooie Kerstfeest. Gerie Muntjowerf, Schagen. Waar- schqnlqk zul je je briefje te laat in gezonden hebben, want ik heb er niets van gezien. Maar nu is 't weer beter hoor, nu sta je weer in de krant en ook bq de goede oplossers, want je raadsel was goed. Dat is wel jam mer van dat mooie velletje postpa pier, maar er is nu niets meer aan te veranderen! Bep T'elens, Breezand. Ben je nu Weer beter en je broertje ook? Nee, er is niets verevelender dan ziek te zqn, daar is nu helemaal niets aan. Op 't ogenblik is het hier ook guur weer, 't regent maar, brrr, nlels aangenaam, hoor! Gerrie van Oever, Breezand. Ik kryg zoveel ansichtkaarten van m'n vriendinnetjes en vriendjes als het vacantie is, dat ik me nu. niet meer kan herinneren of er van jou ook een by was, maar als jy hem verstuurd hebt dan zal hy wel ont vangen zijn, denk ik! Ook al zo'n fqne Sint gehad! Uiver, Caüantsoog. Hoor eens Uiver, je mag niet zo gauw het woord „gemeen" gebruiken, want als iq nie* bf de °\>ede oplossers stond, du.- dat je vergeten was. Dat is niet „leuk", dat kan ik begrypen, maar dan is 't toch niet „gemeen" van my v ant jy zult ook wel eens iets ver geten? En dan er waren verleden als jij Bakkers nu een beetje be werkt, kan ik het jasje de volgende week misschien al koopenl" Het diner was zoo goed als afge- loopen. Karla had Bakkers zoo ver mogelijk van den eeregast vandaan gehouden. Dr. Akerman straalde als een zon. Karla's zenuwen be gonnen tot bedaren te komen en ze zag zichzelf al in het nieuwe bont jasje. Toen zij aan het dessert waren zei Dr. Akerman: Vandaag heb ik geheel tegen mijn gewoonten in ge handeld. Ik heb overvloedig gege ten en gedronken. Dat doe ik eigen lijk nooit. Ik ben namelijk aanhan ger van een hoogst eenvoudige le venswijze". Karla hief afwerend haar hancten op en Frits vulde nogmaals het glas van den directeur. „Ja, dames en heeren", ging Dr. Akerman verder, „kijkt mij eens goed aan. Zie ik er uit als een man van zestig? Geen kwestie van! Idereen houdt mij voor midden veer tig. En dat komt omdat ik jaren lang volgens een pijnlijk streng systeem geleefd heb. lederen mor gen om zes uur op. 's Avonds om acht uur naar bed. Geen alcohol, geei) sigaren. Ik heb dikwijls op water en brood geleefd. Dagen lang. Daarbij heb ik niet stil geze ten. maar hard gewerkt. Om acht uur begon ik, gunde mij maar een uurtje middagrust en dan ging het weer verder tot 's avonds. Al leen Zondags een beetje sport en iederèn dag een half uurtje wande len in straf tempo. Jdrenlang heb ik zoo geleefd. Dat doet iemand goed. heeren!" Akercnari hief zijn glas op- en dronk zijn gastvrouw toe. Op dht oogenblik gebeurde het verschrikkelijke. Bakkers, die zich al dien tijd op den achtergrond had gehouden, boog zich over de tafel en vroeg met een stem als rollende donder: „Mag ik U vragen, mijnheer Akerman, in wélke gevangenis U gezeten hebt?" week zooveel briefjes, heus dan is 't nieta onmogelijk dat er eentje ver geten wordt! Dag, tot de volgende week. Sletske Boomsma, N. Nledorp. Waren de raadsels zo moeiüjk? Ik he- de laatste tijd toch juist veel goede oplosser- gehad, ik denk dat jij niet zo heel lang gezocht heb om het te vinden, want van deze week v as het raadsel toch ook niet moei- lqk. NIETJW RAADSEL BCbtn geen haas! Al ben ik vlug En kan daarbq uitstekend springen Ik zit graag 's nachts, Hoog op een dak; Mqn hoogste liedjes uit te zingen. Ik ben geen haas! Al wordt mq vaak Den smaak - an hazen-vleesch verweten. En daarom wordt Een van mqn soort Als hazen-peper wel gegeten. Ik ben geen haa3! Al eet ik kool Als er de worst niet is vergeten! Zoo heb ik dan Buiten myn s :huld In 't vleesch van zus of broer gebeten. Ik ben geen haas! En voel mij 't best Bij menschen in hun veil'ge huizen! Daar voel 'k my nuttig Want ik» ben De .schrik van ratten en van muizen Wie ben ik? OPLOSSING VORIGE RAADSEL. Kers, krent, bes, taart, gebak. GOEDE OPLOSSERS ZIJN: Sietske B., N. Niedorp. Jan, Piet, Nel, Trqntje en Betsie H., Barsln gerhorn. Trijnie D., Schagen. Rietje B., Sehagerbrug. Nelly V., A. Pau lowna. Brina V., A. Paulowna. Cla- zien V., Zqpe. Riek D„ Sehagerbrug. Uiver- Callantsoog. Gerrie v. 't O., Breezand. Bep T., Breezand. Gerie S. D.euwertje S., Breezand, Tootje de N., Schagen. Deeltje, Jacob W., N. Niedorp. Coba W., A. Paulowna. Ti- ny LDirkshorm Jacoba Schaafsma Hoogwoud. Rika G., Oudesluis. Ja- cobus S., Schagen. Geerie K., Nw. Niedorp. Corrie K:, N. Niedorp. Nel- li Ti., Oosterklieft, Koosje Br., Scha gen. Theo v. Str., Castricum. Henny v. G., Asd., Bertha B., Lutjewinkel, Gretha B., Egmond B„ Gerard B„ Egmond B. H. de Kr., Den Helder. Gerrit F., Breezand., N. Hazebelt, Bvrgerbrug. Guurtje S., Ida H., Burgerbrug. H. J. Bregman, Bur gerbrug, Rikus H., Max S., Schoorl. Jan B., Texel. Evert S., Sehagerbrug Leo G., Den Helder. Klaas G., Den Helder, Joop G., Den Helder. Annie Z„ Groet. Sjoerdje SI., Den Helder. Betsie S„ Schagen. Sientje de J., Pietje en Aatie W„ Try'ntje K., Cor rie B., allen Den Helder. Rein v. d. V., Westerland. Kinderen Briars, R. H., Henkie en Jantje Sch., Jacoba de B., Rie K., Tinie K., Susanna de B., Piet de L., Gusta S., Lientje W., Gerrit B., allen te Den Helder. Broer e Zus V., Woudsund. Tammie S„ St hagen. Corrie S., Corrie L., Tiny v. B.. Coen C., allen te Den Helder. Beppie K„ Lenie K„ Henkie K., Sien tje K., allen Sehagerbrug. Sientje B. Ji-tty B., beide Den Helder. Jan de G., Schoorl. Netty R., Jan C., Den Heldèr. Theo d. K., Schagen. Greetje R., Roos S., Jellie v. d. V., Nina B., Nico Dick B. en Annie D., allen te Den Helder. Jongens en meisjes wat heb ik weer veel briefjes beantwoord van deze week, maar er is ér nv ook geen één biy-ien liggen. Dus tot de vc' gende week dan maar weer! Daaaagü

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6