Siestfllijk leien Zaterdag 20 December 1941 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Kerstavond komt. Camera loopt'' Een hoorspel wordt gefilmd Warmenhoizen in oplichting De Duitache Rijksminister Von Rl bbentrop, de Italiaansche en de Japajiacbe gezanten Alfieri en Os hima, teekenen in het ministerie van Buiten! andsche Zaken te Berltj n de overeenkomst der drie staten betrefSende de gemoenschappettjke oorlogsvoering. (Atlontic-Holland) DG KLEED INGRUTLBEURS. Ten Raadhuize te Noordschar- woude werd onder leiding van den Burgemeester de eerste vergadering gehouden van het comité voor de kleedingruilbeurs. Hei voornaamste punt vormde de bespreking van de wijze waarop een beginvoorraad yaa kleeding gevormd kan worden. Het Comité zal jongedames vra gen om langs de daarvoor in aan merking komende huizen te gaan. Vertrouwd wordt dat een ieder de kleedingstukken, welke hij af kan staan, gereed zal leggen. Het is de bedoeling voorloopig alleen boven- kleeding te verzamelen. Desge- .wenscht kan bij afgifte een bon worden verkregen, waarop later een ander gelijkwaardig kleeding- stuk bij de ruilbeurs kan worden ontvangen. Het comité hoopt tegen 1 Januari a.e. met de inzameling gereed te ko men. Daarna zal ten spoedigste worden bekend gemaakt op welke dagen en uren zitting wordt gehou den. Voor Broek op Langen dijk en Zuid-Schanvoude zal als zittingslo kaal dienen de raadzaal van het voormalige gemeentehuis te Broek op Langendijk, voor Noordschar- woude en Oudkarspel de raadzaal van het voormalige gemeentehuis van Oudkarspel. Op een ieder wordt een ernstig beroep gedaan voor het' welslagen van deze ruilbeurs medewerking te verleenen. SLUITING GEMEENTE-BUREAUX. Op Zaterdag 27 December a.s. zul len alle gemecntebureaux (secre tarie, sociale zaken, distributie, ge meente-ontvanger en gemeente-ar chitect) gesloten zijn. Alleen voor burgerlijke standza ken zal de secretarie van 910 uur geopend zijn en het distributiekan toor voor spoedeischende gevallen eveneens van 910 uur. DE NIEUWE WEG. Het is wel jammer, dat het werk aan den nieuwen weg naar den provincialen weg langs den Waard- dijk, niet kan worden voortgezet wegens gebrek aan steenen voor de bestrating. Men was al een flink stuk opgeschoten, n.1. ongeveer de helft is reeds bestraat. Tot waar de woningen langs het Kerkepad zijn gobouwd, is de weg nu klaar. Het andere gedeelte zal tot gunstiger tijden moeten wachten. Ook kan nog niet begoimen worden met het leggen van de brug over het ka naal. Wel heeft men materialen voor het slaan van een hulp-voet brug. Het werk zal dus later kun nen worden opgeleverd dan men zich aanvankelijk als doel had ge steld. DE AANVOER VAN GELE KOOL. Er worden de laatste weken groo- te hoeveelheden gele kool door de tuinders aan de veilingen aange voerd. Dit vindt zijn oorzaak hier in, dat de kwaliteit van dien aard is, dat er groot risico aan verbon den is, ze langer te bewaren. Bo vendien is de prijs zoodanig, dat men dit risico niet neemt. Bij de gehouden inventarisatie is wel ge bleken, dat er al heel wat van die kool is opgeruimd. Van Deensche witte en roode zullen de voorraden grooter blijken dan het vorige jaar. De kwaliteit is over 't geheel voor witte en roode goed te noemen. Daarom bestaat voor deze minder aanleiding om tot abnormalen aan voer over te gaan. Toch wordt van deze ook al heel wat verkocht. EXXPORTHEFFINGEN. De Centrale heeft o.a. de volgende heffingen op den export vastge steld: roode kool f 0.80, Savoye 0.80, witte kool f0.60, koolrapen f0.70, peen B f0.90, peen C f0.50 per 100 K.G. en bloemkool I, verplicht f 1.30 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK. 27 DEC. GEEN VEILING. Naar wij vernemen, zal op 27 De cember a.s. geen veiling worden ge houden. OUDKARSPEL. 50 JAAR GETROUWD. Donderdag vierde het echtpaar KossenSchouten zijn gouden hu welijksfeest. Het heeft het gouden paar niet aan belangstelling ontbroken; van vele zijden kwamen gelukwenschen binnen, ook verscheidene stoffelij ke blijken van belangstelling heeft de familie Kossen mogen ontvan gen. Toen wij Donderdagmiddag het gouden paar even zijn gaan felici- teeren bleek, dat wij eigenlijk ook tot de familie behoorden. De bruid vertelde n.1. dat zij al meer cjan 50 jaar op ons blad geabonneerd wa ren. Bruid en bruidegom verkeeren nog in een goede gezondheid. Al leen is de bruid tamelijk doof. Voor de rest is de dokter niet veel over den vloer geweest. Het echtpaar Kossen heeft de eer ste 26 paar van zijn huwelijk in Kalverdijk gewoond, waar de brui degom bakker was. Daarna zijn zij naar Oudkarspel getrokken, waar de heer Kossen tuinbouwer is ge worden. Zij hebben heel wat meegemaakt in hun leven; hun twee oudste kin deren overleden op vrij jeugdigen leeftijd, veertien dagen na elkaar, hetgeen een groote slag voor hen was. Thans bezitten zij nog twee kin deren, een zoon en een dochter. HEERHUGOWAARD. Straks is het Kerstavond, Hoe »oet is die naam, Al trekt ook het donker Voorbij langs ons raam, We sluiten het buiten, Want lichtjes zoo rein, Ze willen vol glans In ons midden zijn....^ Straks komen ze samen: Een moeder... een kind, En zoon ©n een vader, Die 't leven verbindt, Maar die in den loop Van het daag'lijksoh bestaan Zoo ver van elkander Hun weg moeten gaan. Er groeit in de harten Iets moois van voorheen, We zijn nog verbonden, We staan niet alleen! En zachtkens gaan klinken De zangen van toen, Bij stralende lichtjes In 't levende groen. Dan is er zooveel Wat vol liefde ons wacht, Als bijna een jaarkring Zijn loop heeft volbracht, Daar blijft nog een licht, Dat voor immer bestaat, En nooit in de branding Der tijden vergaat! Straks is het Kerstavond, We komen weer saam, Al trekt ook het donker Voorbij langs ons raam VISSCHEN IN TROEBEL WATER. De tijd van het baggertrekken is voor onze landgebruikers weer aan gebroken. De baggerman brengt hierbij ook nog al eens een vischje naar boven. Coo vérnamen we van iemand b.v. die in de eerste twee dagen dat hij dit seizoen met het werk bezig was, hierbij niet min der dan 8 pond zeel wist te bemach tigen. Indien men bedenkt dat de ze visch momenteel 37 ct. per pond opbrengt, beteekent dit „visschen in troebel water" ongetwijfeld een „bron" van een aardige bijverdien ste. COMBINATIE. Aan den tuinbouwer A. Bakker aan den Provincialen weg (v.h. Westlangereisdijk), werd vergun ning verleend tot den bouw van een schuur. Deze is zoodanig inge richt, dat zij des winters dienst kan doen als bewaarplaats van poters en des zomers als slaapgelegenheid. Den heer Leegwater aan het Ver laat is de bouw opgedragen. Wees even bij hen, Die vaak ver van hun huis, De lichtjes herdenken, Van 't eigen tehuis! December 1941. KROES (Nadruk verboden). MEEUWENFEEST. Het grasland scheuren is hier in vollen gang. Het weer blijft de laat ste dagen buitengewoon gunstig om groen zwart te maken. Honderden meeuwen volgens soms den ploe ger in de versch getrokken voor. VACANTDE. Naar we vernemen zullen de uit 'Alkmaar en Heiloo bij de dempin gen in deze gemeente tewericge- stelden gedurende twee weken niet werken. De Heilooërs zullen vacan- tie krijgen, terwijl de Alkmaar- ders bij een plaatselijk object al daar zullen worden ingeschoven. AFSCHEID VAN MEESTER KRAMER. Donderdagmiddag nam „meester Kramer" van de school aan den Basserweg in een feestelijk getinte bijeenkomst van bestuur en leerlin gen afscheid. Diverse bewijzen van aanhankelijkheid der leerlingen vonden hun vertolking in samen spraken, aanbieding van eigen ver vaardigd werk en 't werk „Neder land, zooals 't was en zooals het is" Namens hel schoolbestuur ontving de heer Kramer: „Handleiding van de Gereformeerde Dogmatiek". Met den heer Kramer, die zooals we reeds eerder meldden, benoemd is aan de Kooiparkschool te Leiden verlaat een verdienstelijk onderwij zer onze gemeente, die op zijn ge bied zeer moderne begrippen aan hangt. De laatste twee jaar behaalde hij o.a. het diploma zangonderwijs vol gens de Wart-methode en L. O En- gelsch. PLAATSELIJKE BAGGERREGE- LING. Een zevental personen is thans in de plaatselijke baggerregeling te werkgesteld. DOCUMENTAIRE VAN DEN OMROEP. Het programma van den Radio- omroep vermeldt: „8.308.45 hoor spel met medewerking van het Symphonie-Orkest onder leiding van Pierre Reynards en de Rem- blers onder Theo Uden Mftsman. Regie Jan C. de Vos". Het staat er zoo simpel, maar welke^luiste- raar weet, wat er allemaal""aan is voorafgegaan? Precies op de secon de af vulden de klanken van de muziek de huiskamers van duizen den luisteraars, precies op de se conde af stierf de stem van den laatsten acteur weg. „Dat was een mooi hoorspel" zullen talrijke luisteraars gezegd hebben. „Eens kijken, wat er nu komt." En mis schien één op de honderd zal zich afvragen: Hoe komt nu zoo'n luisterspel tot stand? Welnu: bin nen afzienbaren tijd kunt u het in eiken bioscoop zien! In de controle-kamer van studio B, te Hilversum, werpen Jupiter- lampen een hel lichtschijnsel op het signaalbord, op de schakelbor den met de talrijke meetapparaten en op de twee mannen, die het controle-apparaat bedienen. Het kleine vertrek is propvol. Kabels kronkelen zich over den vloer, er wordt met lampen gesjouwd, voor de zooveelste maal hurkt de came ra-man achter zijn toestel. Op het schakelbord flitst een signaallampje aan. De heer Knap, referent van de afd. Ontwikkeling en Voorlichting van den Ned. Radio-omroep, kijkt op zijn horlo ge. „Symphonie-orkest op A negen, De Vos B twee. De Ramblers op A twee". De man acihtor het scha kelbord manipuleert met stekkers, een knop wordt ingedrukt. De heer Knap haalt de beweegbare micro foon naar zich toe. „Ja, meneer Masman. Het is zoo goed, maar de bas moet nog een beetje achteruit." De cameraman, die gespannen deze kleine scène gevolgd heeft, komt achter zijn toestel vandaan. „Het licht is nog niet goed. En, meneer Knap, wilt u de volgende keer uw hand niet zoo ver naar de camera uitstrekken?" Lampen worden verplaatst, elec- triciens loopen heen en weer, een schijnwerper vlamt op. Lichtre- flexen op chroom, op staal en op glanzend eboniet. Opnieuw hurkt de camera-man achter de groote filmcamera. „Unks nog een vijfhonderd". Een schijnwerper wordt aange dragen. „Ja, zoo... de groote lamp wat achteruit". Achter het schakelbord nemen de mannen hun plaats opnieuw in. Voor de zooveelste maal. „Nog een keer repeteeren of?" De regisseur kijkt rond. „Was het licht goed? de cameraman knikt. „Is alles klaar voor de toonopna- me"? Nou, dan beginnen we". De camera-man tuurt door den zoeker. „Alles klaar? Camera loopt" Twintig seconden heeft de opna me geduurd. Er waren vier uur voorbereiding noodig om deze en kele seconden op het celluloid vast te kunnen leggen Een documentaire van den omroep. Tusschen de bedrijven door en na afloop van de speelscène, had den wij gelegenheid om met den filmregisseur, den heer Wichel en den heer Knap, perschef van de N.R.O., enkele woorden te kunnen wisselen. „Ja", zegt de regisseur, „Wij maken een documentaire van den omroep. U weet nu, wat het onderwerp is. Een hoorspel wordt verfilmd. De Nederland-film zorgt voor de opname. Het scenario werd in overleg met den heer Knap ge schreven. Bob Meyer verzorgt het draaiboek. Gisteren hebben wij stu dio A gefilmd. Vandaag zijn wij be zig met de opname in de contróle- kamers en morgen beginnen we aan de opname van het eigenlijke hoorspel. ZUSTERKRING ODITH. Woensdagmiddag vierde de Zus- terkring Odith in de consistorieka mer der NH. gemeente, die met groen versierd was, haar Kerst feest. De opkomst was talrijk. Voor drachten, muziek en zang wissel den elkaar af. De plaatselijke pre dikant leidde met een korte ver handeling het Restverhaal (Lucas II) in. Z1JPE. SCHAGERBRUG. DE „PEPERBUS" EXIT. In den loop van j.1. Donderdag is het transformatorgebouwtje van het P.E.N. aan de Dubbele Buurt nabij café van der Poll meer bekend onder den naam „peper bus" verdwenen. Vele malen is er bij het P.E.N. op aangedrongen dit verkeersobsta kel te doen verwijderen met uit eindelijk, het bovenvermelde resul taat. OUDESLUIS. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Boschbouw en de Houtteelt, heeft den heer C. Tiel, Ruigeweg, alhier, ontheffing van het kapver- bod verleend voor het vellen van 2 iepen voor diens woning, zulks met bepaling, dat met 2 linden worden herbeplant. Na een vurig pleidooi van den rijksveeteeltconsulent. Kaasfabriek „De Eendracht" spant ziofc er voor. Klei ne bedrijfjes de handicap. Naar aanleiding van voorloopige besprekingen door eenige belang hebbenden werd gistermorgen een vergadering gehouden in de Mori aan, waar de rijksveeteelt consulent ir. de Vries uit Alkmaar inlichtin gen gaf omtrent de rundveecontróle Verschillende melkveehouders had den aan den oproep van het voor loopig comité tot oprichten van een contrólevereeniging voor War- menihuizen en omgeving, gehoor gegeven. De vergadering stond onder lei ding van den heer Mosk. De heer de Vries toonde de nood zakelijkheid van een goede kwali- teits- en productiecontröle aan. Wanneer men veehouder is, poogt men de finantieele baten op te voe ren, het slagen hiervan is van ver schillende factoren afhankelijk, het melkgeld beinvloedt voor een groot gedeelte de bruto invloed, de melk- rijkheid en samenstelling van de melk bepalen de hoogte van het melkgeld. De productie der koeien loopt sterk uiteen, het is dus voor de boeren van zeer groot belang de melkgift en vetgehalte nauw keurig te controleeren, om den vee stapel op pedl te houden en de minder goede dieren, wanneer geen middelen tot verbetering kunnen worden gevonden, te verwijderen. Geregelde controle tusschen afkal ven en droogzetten is noodig. De heer de Vries besprak vervolgens de contrölemclhode door het proef- melken, om te komen tot de bere kende melklijst, welke do werke lijke productie zeer dicht benadert. Nadat spr nog de erfelijkheids theorie onder de loupe genomen had toonde hij aan, dat hoe goed be doeld" ook, zelf monstername vaak op niets uitloopt, of onbetrouw baar is. Geregelde controle is nood zakelijk om te weien welke vaais kalveren men moet aanhouden; een stamboekfokker dient gedwon gen te worden de tweeweeksche controle in te voeren, een contró levereeniging kan volstaan met vierwecksche controle. Met verschillende voorbeelden zet te spr. zijn betoog kracht bij en adviseerde tenslotte den aanwezi gen de kosten van een controleur en eventueel monsternemers geza menlijk te dragen. Hoe meer aan gesloten koeien, hoe lager de om slag. Voor Warmenhuizen in aan merking genomen de ongunstige beïnvloeding der kleinere bedrij ven, schat spr. de uitgave op f 4. per koe, maai na een jaar de stij ging van vetgehalte met 1/10 pro cent, hetgeen een meerdere op brengst van f 10.per koe ople vert. Deze cijfers zijn natuurlijk slechts schematisch. De boeren ha len steeds de kosten er weer uit op den duur, wanneer zij de verstrekte contrólegegevens goed gebruiken, dit heeft de ervaring in binnen- en buitenland geleerd, in alle ver- eenigingen stijgt het ledental. Vragen. Uit de vergadering werden spr. verschillende vragen gesteld en door hem beantwoord, b.v. werd naar voren gebracht, dat naast con trole ook tuberculosebestrijding noodig is en toonde spr. nog het nut van aansluiting bij de provin ciale commissie en den bond voor de rundveefokvereenigingen aan Verschillende aanwezigen wilden gelijkertijd een fok vereen iging op richten. omdat de kosten niet zoo veel hooger zijn, waartegen werd aangevoerd dat in deze streek met gemengd bedrijf men meer denkt aan melk en vet, dan aan het fok ken van dure stierkalveryi. Ir. de Vries onderschreef de laat ste mcening, wie fokken wil, kan zich dan bij het rundveestamboek aansluiten. In principe toonden desgevraagd alle aanwezigen (met 200 koeien) zich bereid toe te treden. Medegedeeld werd dat de kaas- fabriek het laboratorium beschik baar stelt. Overwogen wordt nog door het bestuur der fabriek verder te gaan, door finantieelen steun te geven, doch hieromtrent kan de heer Mosk nog niets mededeelen. Spr. gelooft dat men op de fa briek wel rekenen mag. Het aantal opgegeven koeien is echter nog lang niet voldoende. De heer Mosk zal nu trachten de leveranciers van de fabriek te be wegen lid van de contrólevereeni ging te worden, de kosten zullen dan zijn een dubbeltje per honderd liter melk, berekend op 600 koeien. Het voorloopig bestuur wordt bij acclamatie gehandhaafd en zal in overleg treden met het bestuur van de kaasfabriek. Men hoopt met Nieuwjaar de zaak in kannen en kruiken te heb ben. Gevonden: een jongensrijwiel. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 12 t.m. 18 Dec. 1941. Geboren: Johannes Sijbrand, z. v. Willem Jimmimk en Grietje Ko ning; Maartje, d. v. Sipke Dobma en Anna Theresia van de Velde; Johannes Petrus, z. v. Hendrikus Kooijman en Klasina Volkers; Arie Stephanus, z. v. Pieter Kapitein en Cornelia Willempje Kop. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Gerrit Minkema, 24 j., kellner, te Schoorl en Neeltje Vries man, 21 j., z.b. te Zijpe; Johannes Christoffel Maters, 20 j., veehouder te Den Helder, en Grietje Swan, 24 j., z.b., fe Zijpe. Overleden: Pietertje Grietje Bak ker, 43 j., z. b., te Zijpe, echtg. van Pieter Klok. BERGEN. PROMOTIE PATER SIMON SCHOTTEN S.J.C. Te Nijmegen promoveerde tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: De deputa tie van Pieter Gevarttes, de hou ding van Rome en de Staten in de kwestie Codde (1703—1704) en 10 stellingen, Pater Simon Schotten S.J.C., geboren te Bergen N.H. DE BURGEMEESTER MET ZIEKTEVERLOF. Naar wij vernemen heeft de bur gemeester, de heer H. D. A. van Reenen, die in overspannen toe stand verkeerde, een ziekteverlof aangevraagd en verkregen voor den tijd van zes maanden. Wethouder J. Willekes Macdo- nald zal gedurende dien tij-d als loco-burgemeester fungeeren. De eerste „jougdherbergdag" in Ne derland, die op „Alteveer" te Arn hem werd gehouden, is een succes geworden. Ook het huishoudelijk gedeelte werd niet vergeten. (Foto jBouvet) „(Hoe lang duurt dit werk?" „Een week, denk ik. U heeft ge zien, hoe lang het duurde, voor wij een kleine scène konden opnemen. De acteurs zijn niet geschminkt en daarom komt het zoo op de be lichting aan. Het werk moet in de omroepstudio's doorgaan, de uit zendingen kunnen nu eenmaal moeilijk worden stopgezet, omdat wij hier filmen willen. En dan, en dat is de hoofdzaak, mag er .op de opname niets aan te merken zijn. De Nederland-film is nog jong, maar gelukkig beschikken wij over een aantal geestdriftige camera mannen, waarvan wij voor de toe komst veel verwachten. U heeft een van hen aan het werk gezien, Walt Verwey!" Een film van een kwartier. „Hoe lang wordt deze film"? „Een kwartier denk ik". Een week hard werken voor ©en kwartier draaien. Voor een kleine film, waaruit het publiek kan lee- ren, wat zich zoo allemaal in een studio afspeelt, voordat de luiste raar van zijn hoorspel kan genie ten. En zoo sluit zich de cirkel. De camera laat zien hoe een hoorspel tot stand komt, laat de moeilijkhe den zien, welke overwonnen moe ten worden. Voordat de stemmen van de acteurs door de luidspreker worden weergegeven en geeft ons een beeld van de studio's, van den zender, van de controlekamers, kortom van deze ingewikkelde, op de minuut afgestemde machinerie, die een omroep eigenlijk is. En de verslaggever op zijn beurt kijkt achter de schermen van een film onderneming, hij ziet de camera- menschen aan het werk, den regis seur, de staf van technici, en hij kan op zijn beurt mededeelen, niet, hoe een hoorspel wordt uitgezon den, maar hoe de uitzending van een hoorspel wordt gefilmd! Karkvcrnieling. Het Finsche blad Uusi Suomi deelt mede, dat de bolsjewieken in het Evangelische bisdom Viborg in totaal 32 kerken verwoest hebben. De zending In China. De zendingsarbeid in China wordt thans bemoeilijkt. Het zendings station der Rijnsche zending te Tongtauha moest vermoedelijk we gens aanhoudende roofovervallen ontruimd worden. In Zuid-China gaat het wat beter, maar toch wor den de moeilijkheden ook daar steeds grooter. Zendingswerk in Zuid-Afrika. Uit Swazif in Zuid-Afrika wordt gemeld, dat daar de godsdienstoefe ningen druk bezocht worden. In Zoeloeland werd onlangs een nieu we kerk geïnstitueerd. In een bij- belweek voor voorgangers werd de herziening van den Zoeloebijbel uit voerig besproken. Men meldt, dat de gemeenten een steeds grooter wordende offervaardigheid aan den dag leggen. Russische bijbels. De Russische Orthodoxe kerk in Duitschland kreeg toestemming om bijbels en bijbelboeken in de Russi sche taal te laten drukken. Een af zonderlijke uitgave van het Mar kus-evangelie in de Russische taal heeft men voor de verdeeling on der de Russische krijgsgevangenen bestemd. De in Duitschland wonende Rus- sisch-Orthodoxe Christenen hebben aanzienlijke bedragen bijeenge bracht om onder de Russische be volking in de door Duitschland be zette gebieden Nieuwe Testamenten uit te deelen. De „Russische Broederhulp" te Lemgo-Lippe, die geleid wordt door superintendant Everbeek te Lemgo en de „Baltische Ruslandarbeid" onder leiding van dr. E. Steinwand (in Nederland vertegenwoordigd door dr. F. J. Krop te Den Haag) werken tot het voormelde doel met de Russisch-Orthodoxe kerk in Duitschland samen. De Kroatische kerk. Nader vernemen wij uit Cilli (Kroatië), dat de vroeger tot Joego slavië hehoorende Duitsch Evange lische gemeenten in Kroatië, na de zer dagen zelfstandig onder bis schop dr. Philipp Popp georgani seerd te zijn, thans als buitenge meenten tot de Evangelische kerk der Oostmark zullen behooren. Op deze wijze zullen de kleine gemeen ten van Kroatië het beste verzorgd kunnen worden. Bijzondere bijbettentoonstelling. Te Trelleborg in Zweden werd onlangs een merkwaardige bijbel tentoonstelling gehouden. Zij om vatte 300 bijbels, waaronder zeer oude exemplaren en reproducties vau hoogst zeldzame bijbels. Er wa ren bijbelgedeelten op papyrusrol len te zien, gedeelten van de Guten- bergbijbel en ook de Gustaaf Vasa- bijbel. Verder waren er oude en nieuwe Zweedsche kerkbijbels in 127 talen aanwezig; 37 hiervan wer den door Zweedsche zendelingen vertaald. Voorts was ook de klein ste bijbel ter wereld, welke tien gram weegt, tentoongesteld. Ook de 12-talige Gustaaf-Adolf II bijbel ontbrak niet. De geheele verzame ling is in privaat bezit,

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5