Luchtroovers SCHAGER 3 3 SNIKJES DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bedrijfsorganisatie voor de Zuivelindustrie OMGEVINGNIEUWS DE VAN H01TIKA Ontwakend volksbewustzijn Maandag 22 December 1941 Tweede blad DE PRAKTIJK MOET DE LEER MEESTER ZIJN. In verband met het feit, dat alle zuivelbedrijven en zelfkazende boe ren zich bij een daartoe gestichte bedrijfsgroep moeten aansluiten, is het zaak omtrent deze materie iets meer te weten te komen, aldus ving de heer Geluk zijn uiteenzet ting voor den Bond van Coöp. Zui velfabrieken aan. Reeds voor 10 Mei 1940 werd af en toe een poging gedaan om te ontkomen aan het „staatssocialis me", waarheen het bedrijfsleven toen meer en meer dreigde te groeien. Door den ingetreden oorlog kreeg alles bovendien een ander aspect. Voorheen was de export een factor van gewicht, daarna kwam de volksvoeding op den voorgrond te staan, waarbij de vastgestelde prij zen nu niet naar beneden, doch naar boven moesten worden vast gesteld. Het instellen van organisaties met regelende en verordenende be voegdheden is vereenigbaar met enkele artikelen uit onze grond wet. De organisaties zullen dan vergelijkbaar zijn met onze water schappen. Ze vinden haar grond slag in het bedrijfsleven, doch heb ben bevoegdheden, welke voorheen slechts de overheid bezat. De practijk zal veel moeten leeren, b.v. hoe ze haar taak zullen kunnen verrich ten. Optimistisch is spr. ten deze vooralsnog niet. Een moeilijkheid voor de coop. fabriek is deze, dat ze haar grond slag heeft in het boerenbedrijf, ter wijl ze ressorteert onder de indu strie. Een der belangrijkste taken zal zijn de ordening in het bedrijfsleven van de betreffende groep. Ook hier zal de'practijk veel moeten lee ren. Er zullen groepen zijn van gelijk gerichte vakgroepen, als zuivelpro- ducenten, zuivelhandelaren, zuivel- wimkels. Deze gelijkgerichte groe pen zullen dan later aan elkaar moeten worden verbonden. De organisatie berust op het lei dersbeginsel, de leider is de voor zitter, die verantwoording ver schuldigd is aan zijn naast hoogere voorzitter. Ook de benoemingen geschieden volgens hetzelfde systeem, de voor zitters der vakgroepen worden be noemd door den voorzitter van den bedrijfsgroep, die op hun beurt worden benoemd door den secr.- sen-generaal Deze gang van zaken is ons nog vreemd en de practijk zal hier eerst uitwijzen in hoeverre hij ons ligt. Raden van bijstand. Er zijn raden van bijstand en commissies v. advies. Bij de zuivel zullen voorloopig 3 commissies v. advies zijn: één voor den boter-af zet, één voor den kaasafzet en één vooi- de zuivelorganisaties. Als een moeilijkheid ziet spr. dat bij de coöp. bedrijfsvorm de han delsbelangen en die van den produ cent geheel dooréénloopen. Indien met een en ander niet voldoende rekening wordt gehouden, voorziet spr. groote moeilijkheden voor de coöp. zuivelindustrie. Lastig zal ook kunnen zijn, dat de directeur voor de fabriek zal op treden. Tot. dusverre- werkten be stuur en directeur samen. De geldmiddelen der groepen worden gevonden door omslag over de bedrijven. De financieele conse quenties zullen natuurlijk afhan gen van de te verrichten taak. Ten aanzien van de zuivel stelt men zich voor deze taak voorshands sober te houden. Vooral omdat al les nog niet geheel overzichtelijk is. De bedrijfsgroep zuivel raakt- de bedrijfsorganisatie der voedselvoor ziening en men dient er voor te waken, dat de werkzaamheden niet dubbel geschieden. Het kan zijn, dat de dingen zich in de praktijk anders ont wikkelen, spr. meent echter, dat het er thans naar uitziet, als zou de bedrijfsgroep zuivel iets worden als een gereorgani seerde Nederlandsche Zuivel- Centrale. Niet met groote schokken. Spr. vermoedt, dat de verande ring niet met groote schokken ge paard zal gaan, aangezien de heele gang van zaken reeds eenigszins in de nieuwe richting was gegroeid. Hij ziet er. verder voor het zuivel bedrijfsleven wel voordeelen in, aangezien b.v. de beide bedrijfs- normen, coöperatie en speculatie, nader tot elkaar worden gebracht. Het nieuwe behoeft niet steeds een vijand van het oude te zijn en spr. meent, dat het terrein zoo groot is, dat ook voor veel van het oude een plaats zal overblijven! ANNA PAULOWNA. IJsclub versaagt niet Vele plannen, als er maar ijs komt Geen onverdeelde bewonde ring voor nieuwe regelin gen Ned. Schaatsenrijders- bond. Nadat de heer V. Kaan de verga dering van de IJsclub welke Don derdagavond in Veerburg werd ge houden, had geopend, kwam de be schrijvingsbrief \$or de algemeene vergadering van den IJsbond Hol lands Noorderkwartier, welke van daag wordt gehouden, in behande ling. De heer Jonker bracht vervolgens verslag uit van de door hem bijge woonde vergadering van den Ned. Schaatsenrijdersbond. Het eenige wat men op die ver gadering wist te bereiken was, dat een startkaart niet f 3. maar f 1 zal kosten en waarschijnlijk plaat selijk georganiseerde wedstrijden voor „propagan da"-wedstrij den door kan laten gaan, waarvoor de eisch van een startkaart dan niet zou gelden. Een eigenaardige bepaling is, dat do juryleden voor een wedstrijd in 't schoonrijden donateur(trice)_ moe ten zijn van den schaatsenrijders- bond. Als men hier zoo'n wed strijd organiseert, zijn er in de om geving zeker personen te vinden, die op dit gebied hun sporen ver diend hebben en „ooi te helt>cn wel jurylid willen zijn. Maar als men ze voortaan verzoekt dit dank' bare baantje te aanvaarden, moei men er bij vragen of ze donateur van den Schaatsenrijdersbond zijn en zoo niet. of ze het dan maar,ad f 3 willen worden! De heeren N. Jonker en J. Jon- gejans controleerden de rekening. De ontvangsten bedroegen 1292.041/?. d>e uitgaven f 1261.10. ïn kas is dus nog f 30.9W?.. Met dank aan commissie en penningmeester den heer Taillie, werd de rekening goedgekeurd. Toegewezen wedstrijden. Vervolgens deelde de secretaris mede. dat de bond de volgende wedstrijden aan Anna Paulowna had toegewezen: a. proefwedstrijd hardriiden voor Jongens van 18 tot 21 jaar. b. Wedstrijd in bet schoonmden om het kamnioenscbap van Noord- Holland voor dames. •c. wedstrijd schoonrijden, kam pioenschap N.H. voor heeren. Bestuursverkiezing. De heer H. Wilms was aan de beurt van aftreden en wenschte niet voor een herbenoeming in a^n merking te komen. In zijn plaats werd de heer H. Pennekamp geko zen. In het Breezander bestuur, waar een vacature bestond door het vertrek van den beer Klerk, werd de heer J. Jongejans gekozen. LAN GEDIJ K. Contribu tier e gelin g. Man en vrouw waren tot nu toe lid voor f 1.50, of liever, de man was lid, de vrouw had vrijen toegang tot de baan. De man kreeg alleen een kaart, wat zijn bezwaren had bij de controle op de baan. De club betaal de zelf de premie voor de ongeval lenverzekering van de houders der kaarten. Het is natuurlijk ge- wenscht dat ook de vrouw verze kerd is. Waarschijnlijk zal daarom in den vervolge ook een geringe contributie van de echtgenoote ge vraagd worden. Zij krijgt dan ook een kaart. Daar men eerst wilde informeeren, welke financieele ge volgen zoodanige regeling heeft voor de vereeniging (het zou b.v. kunnen zijn, dat men meer aan den Bond moest afdragen) kon nog geen defintieve beslissing genomen worden, maar kreeg het dag. be stuur vrij mandaat om een rege ling te maken, waarbij zoo mogelijk een goede controle op de baan en de verzekering ook van de echtge noote gewaarborgd zijn. Kinderen beneden 12 jaar heb ben vrijen toegang tot de baan; voor kinderen van 12 tot 16 jaar zal de contributie dan f0.25 worden. Boven 16 jaar is de contributie f 1. Alle contributie-betalenden zijn ver zekerd tegen ongevallen. Om het wachten met betalen tot er ijs is tegen te gaan, werd besloten, dat de vastgeselde contributie slechts geldt voor hen, die vóór 8 Januari betalen. Na dien worden de bedragen met f 1.— verhoogd. Het bestuur kreeg vrij mandaat voor liet organiseeren van wedstrij den. (Lieden die achteraf wat heb ben te mopperen, moeten maar op de vergadering komen, werd hier bij opgemerkt.) De heer H. Jonker Sr. wees er op, dat de IJsclub om het recht tot af zetten der banen te verkrijgen, „pacht" betaalt aan den Polder. Naar hij meende, gold dat recht dan alleen voor bet Oude Veer. Op zijn voorstel werd aangenomen, aan het Polderbestuur te verzoeken DE LAATSTE SCHOOLDAG. Afscheid van onderwijzend personeel. Vrijdag was bet de laatste school dag van het jaar en voor vele leer lingen van de O .L. Scholen aan den Langedijk zal het ook de laat ste dag zijn geweest, dat zij in het hun bekende schoolgebouw het onderwijs hebben ontvangen. Per 1 Januari a.s. wordt de school te Zuidscharwoude opgeheven en wor den de leerlingen van deze school verdeeld over de scholen van Broek op Langendijk en Noordscharwou- de. Door deze overplaatsing zal een gedeelte van de kinderen van Noordscharwoude na de vacantie naar Oudkarspel ter school gaan, zoodat er wel veranderingen ko men. De mutaties waren oorzaak, dat, zij het op verschillende manier, min of meer officieel afscheid werd genomen. Burgemeester Schelhaas, die uitstedig was, had bericht van verhindering gezonden voor de bij eenkomst, welke te Broek op Lan gendijk werd gehouden, waar de Vereeniging Het Belang der Jeugd, door welke vereeniging de onder wijzeres haar vergoeding ontving, en de Oudercommissie, afscheid hebben genomen. Toen alle leerlingen van de school in het lokaal van het Hoofd bijeen waren, heeft de heer Van Berghem het hoofd der school, de scheidende onderwijzeres hartelijk toegespro ken. Het is wel gebleken, dat zij zich èn in de harten der kinderen èn in die van de ouders, een groote plaats heeft weten te veroveren. Ook tot mevr. Schekkerman van der Worp, de zuster van de scheidende onderwijzeres, die ook veel voor het onderwijs in deze school heeft gedaan, sprak de heer Van Berghem vriendelijke woorden. Namens Het Belang der Jeugd heeft de heer P. van der Molen piej. Van der Worp hartelijk dank betuigd voor hetgeen zij voor het onderwijs heeft gedaan. Zij moet wel heel veel voor het onderwijs gevoelen en een zeer hooge opvat ting van plichtsbetrachting heb ben, dat zij, tegen een zoo geringe vergoeding, steeds hierheen is ge komen. Spr. overhandigde haar namens Oud er commissie en Be lang der Jeugd een boekje „De sprookjes van Andersen". Ook de heer Dirkmaat, voorzitter der Oudercommissie, heeft nog het woord gevoerd, waarbij hij mevr Schekkerman, die eigenlijk onge merkt uit de schooi verdwenen was, eveneens een boekwerk aan bood. Den heer A. Kaas, de admi nistrateur van het fonds voor de kweekeling met akte, deed het ge noegen, dat men mej. Van der Worp nog een gratificatie had kun nen uitreiken. Namens Sint Nico- laas heeft de heer J. M. de Jong de beide dames hartelijk toege sproken. Mej. Van der Worp heeft allen hartelijk bedankt voor hun gespro ken woorden en voor hun aanwe zigheid, in het bijzonder den heer Kaas voor diens zwoegen voor haar traktement. Zij heeft haar werk inderdaad gedaan uit liefde voor het kind, en op het geld niet in de eerste plaats gekeken. Voor de haar door de kinderen aangeboden ge schenken was mej. Van der Worp zeer dankbaar. Vermelden wij nog, dat de heer Westenberg, het vorige hoofd der school, een mooie ruiker bloemen •had gezonden. Te Noordscharwoude heeft de heer Bierman in intiemen kring afscheid genomen van zijn leerlin gen. Hem werd als aandenken een boekwerk en een portret van de leerlingen van zijn klas aange boden. POLITIE. Gevonden: Een dameshoed. Inlichtingen bij den gemeente veldwachter te Zuidscharwoude. KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Uit het verslag van den Keurings dienst voor Waren blijkt, dat in de zen crisistijd het werk van den dienst zeer is tóegenomen, vooral door de tallooze surrogaten, die ge keurd moeten worden, doch dit werk zeer belemmerd wordt door het feit, dat zoo goed als geen ben zine beschikbaar is. In totaal wer den 13770 inspecties verricht, het aantal afgekeurde partijen beweegt zich in dalenden lijn. Met zeer veel inspanning be schermt de dienst het publiek tegen de dikwijls zeer geraffineerde knoeierijen. Vrijwel waardelooze producten worden onder een schoo- ne benaming in den handel ge bracht. Het uitgebreid verslag bevat als gewoonlijk een opsomming van het aantal keuringen in de diverse plaatsen en een overzicht van de soorten artikelen, welke onderzocht zijn. ÏYJ mm ■SstMa 123. Hij hield die maar vast en zij begon nen te loopen. Bij het flauwe sterernlicht kon Piet nog net een ne gerjongetje onderschei den, dat naast hem liep. Die zou hier de weg wel weten en hem stellig niet bij die rin- genbaas brengen, nu hij hem zoo bij zijn ontvluchting had ge holpen. Beste Slijntjel Prachtexemplaren op de nationale konijnententoonstelling, welke door de Konijnenfokkersvereeniging „Nieuw Leven" te Amsterdam is gehouden. Pax-Holland-De Haan m SINT MAARTEN. GOED AFGEKOMEN. Daar, naar waarschijnlijk is, een rekje met kleeren te dicht bij de kachel was geplaatst, ontstond in de nieuwe villa van burgemeester R. Kooiman brand. Gelukkig kwam de bewoner juist thuis en kon met behulp der buren de brand blus- schen. Een groot spiegelruit was door de warmte gesprongen, het plafond in gebrand en de noodige schade aan verf en hout was het resultaat. Het had erger kunnen zijn. KOEDIJK. TOESLAGKAARTEN VOOR ZWA- REN ARBEID. Ten vervolge publicatie vorige week Zaterdag, wordt medegedeeld, dat de uitreiking van toeslagkaar- ten voor zwaren arbeid, zal plaats vinden op Maandag 22 December, n.m. tusschen 1 en 5 uur in Café Groot (Kanaaldijk). Een aparte uit reiking in de wijk St.. Pancras vindt niet plaats. De kaarten kunnen uit sluitend in Koedijk worden afge haald, indien het betrokken bedrijf aldaar is gevestigd. Stamkaarten medebrengen. WIERINGER WA A RD Sinterklaas is wel geweest, maar Zwarte Piet heeft me vergeten dit jaar en daar moeten toch in den regel de cadeautjes vandaan ko- men, hè, uit dien grooten zak. Nee, ik ben niet zoo fortuinlijk geweest als die plaatsgenoot van i ons, die nogal eens met vaten en I bielsen en balken adverteert, hij j woonde vroeger in 'tZand, je weet wel, ik kan zoo gauw niet op zijn naam komen. Daar kwam orn half elf 's avonds nog een man van de spoorwegen met een pakje uit Texel, en 't kostte nog twee kwar tjes aan vracht. Wat zou dat we zen? Een buurman werd er bij ge haald, en zoowaar er zat een mooi telefoontje in het pak, keu rig iri de houtwol gerold. Een mooi vers was er bij, en wat stuifpoeier voor de hygiëne van het mondstuk. Nou, onze vriend die over een me lodieuze basstem beschikt, aan het schreeuwen hè, de twee Sinterkla zen die stonden te luisteren aan het raam, maakten, vóór er brok ken van kwamen, maar dat ze weg waren. Hij de nieuwe telefoon- aibonné zou ze morgen wel een andere poeior geven, als 't kon een groene poeier. Ja, t' is geen fijn ver haal deze keer, hoor, maar dat is met de historie zoo. Het kwam niet zoo ver. Den volgenden dag mis schien heb je 't wel gezien, stond in de krant, dat onder het telefoon- no. 99 plus 1 was aangesloten, lioe heet ie nou ook al weer, enfin die bièlsenman zullen we maar weer zeggen. Ik had wel graag willen weten wat gezegd is, toen de qui- tantie is aangeboden! Enfin, 't is een bewijs dat de geest nog niet dood is, ik wil wed den dat volgend jaar 5 December de twee Sinterklazen het nog lee- lijk zal opbreken, en dat hebben ze dan verdiend ook, wel foei! Zeg, dat weet je natuurlijk ook BLIJDE HARE. Het zal zeker bij velen een welkom bericht zijn, dat vanwege Winter hulp over de maand December nog f 400— in deze gemeente mag wor den uitgekeerd. ook andere wateren, waar een baan uitgezet wordt, er onder te laten vallen. Ook het voorstel van den heer Taillie, aan de bestuursleden ter herkenning op de baan een onder- scheidingsteeken te geven, werd aangenomen. Volgde sluiting. EEN JAAR VERBOND VOOR SIBBEKUNDE. Dezer dagen viert een jonge vereeniging, -Het Ned. Verbond van Sibbekunde, zijn eenjarig bestaan. Het verbond verdient belangstelling, daar het in de zen korten tijd reeds zooveel belangrijk werk heeft verricht, dat goede verwachtingen om trent den verderen gang van za ken ruimschoots gewettigd zijn. Het Verbond ijvert in beginsel voor een nauwere samenwerking tusschen de op sibbekundig gebied werkzame personen en organisa ties, maar zijn doelstelling strekt zich nog verder uit: het wil de be langstelling voor sibbekunde ook in ruimeren kring verspreiden. Aldus wordt aan het alom gevoelde ver langen naar sterkere binding aan het voorgeslacht tegemoet gekomen. Ongetwijfeld is de sibbekunde daar toe bij uitstek geschikt. Want de sibbe- of geslachtskunde, zooals dc goed-Nederlandsehe namen voor „genealogie" luiden, bestudeert de sibbe, d.i. de geheele reeks van ver niet, maar 't heeft maar een haar gescheeld of heel Schagerbrug was half verbrand. Een juffrouw heeft 't dorpske van den ondergang ge red, 't is al een poosje geleden, toen het zoo schrikbarend waaide. De juffrouw, speurde onraad toen ze even naar Piet van der Poll was om een half pond suiker. Bij een oude, alleenwonende vrouw in de buurt stond de petroleumkachel in brand, 't Heele huis was al vol walm en loef. De juffrouw heeft kordaat de brand gebluscht. Nicht Mijntje vertelde het en ze zei er bij: Ik hoop dat de verbrande vin gers van die juffrouw gauw weer heel zullen zijn. Maar wat is 't eigenlijk onverantwoordelijk, als een oude, hulpbehoevende vrouw met zulke gevaarlijke dingen om gaat. Er zijn gelukkig prettiger dingen op de wereld. Ik heb gelezen dat in Rotterdam straten naar journa listen worden vernoemd. Zie je, dat had nu al veel eerder moeten ge beuren- Je las het vroeger vaak, dat een gemeenteraad geen weg wist met nieuwe straatnamen, maar nooit werd aan den zwoeger ach ter het perstafeltje gedacht, die in eerbied en heilig ontzag de vellen vol schreef met 's raads wijs- en onwijsheden. Nu, 't is een goed voorbeeld hoor, en 't, zal heusch wel klinken, bij jullie een Flip de Wildeplein, in Wieringerwaard de Wijnand Peereboomstraat, in Scha gerbrug de Correljésloot, in Aarts woud de Koetenbuurt, in Langedijk de Kuipersweg, in Dirkshom de Simon van der Oordboulevard, en in Koedijk de Piet Hartsingel, om maar enkele te noemen. Maar dan bij hun leven, want ze moeten ook eens breken met de gewoonte om je bij je leven zoo gauw mogelijk te nekken, om je na je dood de eer te verstrekken. Nu, prettige Kerst hoor! REINTJE. Winterhulp-Nederland komt te hulp. De Kerstgaven in den vorm van waardebonnen brengen een lach in vele gezinnen en worden met vreugde begroet. Polygoon-Noske. wanten in stijgende en dalende lijn, mèt de aangetrouwde geslachten. Nog in ander verhand is de kennis van ons voorgeslacht van belang; de erfelijkheidswetenschap heeft ons immers geleerd, in welke mate bepaalde geestelijke en lichamelijke eigenschappen van geslacht op ge slacht overgaan en dus ook ons le ven nog bepalen. Tot voor kort werd de sibbekun de in ons land eigenlijk uitslui tend beoefend door menschen met veel geld en veel vrijen tijd, terwijl de groote massa des volks nauwe lijks iets wist van het werk, dat in de studeerkamers der genealogen verricht werd. Toch bestond ook onder de minderontwikkelden al tijd een zekere belangstelling voor sibbekunde, in het bijzonder voor de vragen: „Heb ik een familiewa pen?" en „Wat beteekent mijn naam?" Die belangstelling nu wil het Ned. Verbond voor Sibbekunde in betere banen leiden. Het doet dit op velerlei wijze: door radiolezin gen, door de uitgave van geschrif ten als „Van eenen bloede", dat in korten tijd zijn vierden druk be leefde en van het maandblad „Sib be". Maar het Verbond doet nog meer; het steunt ieder, die be lang stelt in zijn voorgeslacht, bij zijn nasporingen met raad en daad. En dat van deze ge legenheid gebruik wordt ge maakt, blijkt wel uit het feit, dat in dit eerste jaar reeds meer dan 15000 brieven met vragen ontvangen en beantwoord zijn. Binnenkort ontvangt elk lid een sibbekundig zakboekje, dat behalve een kwartierstaat van het betrok ken lid, een aantal nuttige gege vens omtrent het sibbekundig on derzoek zal bevatten. Verder is on langs een kring van correspondee- rende leden opgericht, die in vrij wel alle grootere plaatsen waar een rijks- of gemeente-archief gevestigd is, werkt. Afstammelingen van Luther. Over eenigen tijd zal een groot nummer van „Sibbe" verschijrien over afstammelingen van Luther in Nederland, terwijl in de volgende nummers de kwartierstaten van groote Nederlanders als Kloos, Ber- lage, Deterding^ e.a. behandeld zul len worden.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5