Een geschrift van Dn Posthuma Maatregelen De olieproductie van Nederl.-Iodië - Elke week een koe geslacht ▼oor industrie en handel Sluiting van lndustrieele- en handelsbedrijven tus- schen Kerstmis en Nieuw jaar. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het in verband met de huidige bijzondere» situatie in het bedrijfsleven, noodzakelijk moet worden geacht tot sluiting van in- dustrieele en handelsbedrijven over te gaan op de in de periode van 25 December 19-4-1 t.m. 1 Januari 1942 gelegen werkdagen. Mitsdien wordt bepaald, dat de genoemde bedrijven op de werkdagen in de periode van 25 Dec. 1941 t.m. 1 Jan. 1942 moe ten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen. a. Voor wat betreft de sluiting opv 27 December 1941: 1. Bedrijven, die zich bezig hou den met liet voortbrengen van grondstoffen. 2. Gas-, waterleidings- en electri- citeitsbedrijven. 3. Bèdrijven. werkende voor de voedselvoorziening. 4. Continubedrijven, waarbij een tijdelijke stillegging schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou veroorzaken. 5. Verkeersbedrijven. 6. Bedrijven, waarin detailhandel wordt uitgeoefend. 7. Bedrijven, welke rechtstregkseh door de bevoegde Duitsche instan ties zijn aangewezen. b. Voor wat betreft de slufting op 29, 30 en 31 December 1941, behal ve de hierboven reeds onder a 1 t.m. 7 genoemde uitzonderingen, -mede de geheele ijzer- en metaal industrie. Door de voorgeschreven aibeids- rust zal geen vertraging bij het la- den en lossen van verkeersmidde len mogen optreden. Iri de .gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet ondec de hier boven genoemde uitzonderingen valt, dient, men zich onverwijld te wenden tot het rijksbureau waar onder de betrokken onderneming rossorteert. Loon doorbetalen. De secr.-gen. van het departe ment van sociale zaken maakt in verband met het bovenstaande be kend, dat voor vaste arbeiders, wo. mede zijn te verstaan losse arbei ders, die op 24 December reeds v^er weken of langer bij den werk gever in dienst zijn, over de werk dagen tijdens de vorenbedoelde pe riode het loon op tijdloonbasis moet worden doorbetaald. Omtrent het inhalen van de niet- gewerkte uren en mogelijke ver rekening met verlofdagen zal nog een verdere regeling worden getrof fen. Voor het andere personeel zullen V speciale steunnormen gelden, die 20 pet. boven het gewone steunbe drag liggen. Hierbij zal geen aftrek van gezinsinkomsten plaats vinden. Indtë. ENGELAND EN AMERIKA CON TROLEEREN DE PRODUCTIE. De olieproductie van Nederlandsch- Indië bedroeg in 1939 7.943.000 ton, de totale wereldproductie 133 mil- lioen ton. De voornaamste maat schappijen. die in Nederlandsch In- dië olie produceeren, zijn de Neder- landsche Koloniale Petroleum Maat schappij, de Bataafsche Petroleum- Maatschappij, de Ned. Indische Aardolie Mij., de Ned. Nieuw Gui- nea Petroleum Mij. en een aantal kleinere ondernemingen. Deze maat schappijen worden gecontroleerd door' de Standard Vacuum, de Kon. Ned. Shell of de Standard Oil of Californië en de Texas Co., de zgn. Caltex. Volgens een artikel in de Deutsche Bergwerks Zeitung, waar aan wij een en ander orrtleenen, controlecren Engeland en Amerika dus practisch de olieproductie van Ned.-Indië. In het productiecijfer komt geenszins de belangrijkheid ^an de olievoorraden, die zich in den archipel in den grond bevin den tot uiting, daar de productie zich richtte naar de afzetmogelijk heden. De nog niet in exploitatie genomen olievelden houden onge twijfeld grdote oliereserves in. Sumatra. De voornaamste producent is Sumatra, welk eiland in 1939, 5,32 millioen tón olie voort bracht. De olievelden strekken zich over de heele lengte van het eiland uit. Het centrui^ van „het oliegebied in het noor den is Medan. fn het midden liggen de gebieden van Rengat en Djambi. terwijl in bet zuiden de streek rond Palembang het belangrijkste is,. Na Palembang kwam gedurende de laatste ja ren Djambi op de tweede plaats. De olieproductie van Java be droeg in 1939 940.900 ton. Op Java bevinden zich twee oliegebieden, nl. in het westen bij Batavia en, in hét oosten met het productiecentrum Rembang. De productie van Borneo bedroeg in 1939 1.676.000 ton.' De productie De organisatie van den meik- veehoudenden boer en de fa briekmatige zuivelbereiding. 's-Gravenhage, 22 Dec. Onder bovenstaanden titel heeft dr. F. E. Posthuma, die aangezocht is om als genèraal-adviseur op te treden vo^r den Nederlandschen Landstad, een Eeschrift aangeboden aan dezen andstad. In dit geschrift is de schrijver op voor hem zeer bekend terrein, daar hij o.a. 13 jaar voor zitter was van den Alg. Ned. Zui- velbond. Achtereenvolgens behandelt de schrijver: 1. De weide, 2. het vee, 3. den boer en zijn gezin, 4. den bewerker van de voortgebrachte melk, 5. den ver- kooper van de uit de melk verkre gen producten, 6. den verbruiker. Uitvoerig gaat de schrijver na, wat de veehoudende boer kan doen om van zijn weide en hooiland het grootste voordeel te hebben en hij wijst er op hoe»dit voordeel voor den boer samenvalt met het nut, dat het algemeen belang eten ver krijgt Het veevraagstuk. Even uitvoerig wordt dan het veevraagstuk bekeken en weer blijkt, dat een goede behartiging van zijn persoonlijk belang door den boer ook hier leidt tot het grootste nut voor het algemeen be lang. Dr. Posthuma komt voorts aan den boer en zijn gezin en hij be toogt dat als de boer alles ge daan heeft om eerste kwaliteit melk te verkrijgen, hij ook mag eisohen, dat de bewerker van zijn melk eerste klas pro ducten maakt. Zëer merkwaardig is te lezen, dat hoewel de coöperatie op het ge bied van de zuivelbereiding reeds meer dan vijftig jaar wordt toege past en ongetwijfeld groote vruch> ten heeft afgeworpen, het nog nooit gelukt is sommige strijdvragen op te Possen. Met name is er van be- drijfsvrede tusschen coöperatieve zuivelfabriekèn niet altijd sprake en ook onlangs vestigde nog een leider van een onzer zuivelbonden er de aandacht op, dat zelfs in deze moeilijke tijden sommige coöpera tieve fabrieken nog een oorlogje op eigen terrein hielden. Dr. Posthuma laat ook hier het algemeen belang goed, spreken en wijst er op, dat uit dat oogpunt het vervder van de melk naar de fa briek steeds langs den kortsten weg moet geschieden. Naast het vervoer van de melk langs den kortsten weg moeten ook de onkdsten voor het bewerkefl van de melk zoo laag mogelijk worden gehouden. Hetgeen in dezen kan ge schieden mag niet overgelaten wor den aan den wensch van den een' of ander, dóch moet uit het oog punt van het algemeen belang als plicht wórden opgelegd. „Nederland voedt zich zelf'. Bij den verkoop van de uit de melk verkregen producten wyst de schrijver er Bp, dat hier voorop moet staan: „Nederland voedt zioh zelf" en dat de dan nog aanwezige overschotten gebruikt moeten wor den voor de uitwisseling tegen voortbrengselen van andere landen in Europa. Conolusies. Het voorgaande vat de schrijver dan in eenige conclusies samen en hij is van oordeel, dat het al gemeen belang de volgende eischen stelt: 1. Het algemeen belang voorop; 2. Wijst de-schrijver nog eens uitdrukkelijk op den cisch van het vervoer der melk óver den kort sten afstand; 3. Gaat hij uitvoerig na de or ganisatie van de boeren in ver schillende eenheden of fabrieken en organisatie van deze eenheden in provincies of andere gebieden. Dr. "Posthuma toont dan helder aan, dat boeren .eri algemeen be lang samen gaan* als de 'wijze van betaling en de controle op alle fa brieken volgens hetzelfde systeem van betaling en met dezelfde con trole rrfiddelen op de werktuigen en inrichtingen worden behandeld. Het geschrift is vlot geschreven en laat zich ook door een niet des kundige gemakkelijk le^n. Distributienieuws Verkoop van schoenen tij delijk stopgezet. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De secr.-gen. - van het Dep. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voor raden schoenen hier te lande nood zakelijk is, dat in de periode van Donderdag .25 December 1941 tot en met Zondag 4 Januari 1942 het koopen. verkoopen en afleveren van alle soorten schoeisel in den meest uitgebj-eiden- zin, met uitzon dering van geheel uit hout vervaar" digde klompen, verboden is, ook a! zou hiervoor een geldige schoe nenbon worden ingeleverd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenenbons. welker geldigheids duur vervalt op een der daeen tus schen 24 December 1941 en 5 Janu ari 1942. wordt verjengd tot en met 11 Januari 1942. Termijn voor inlevering van de thee- en pealvrnchtenbon- nen verlengd. De secr.-gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherii maakt be kend, dat de 'met „166" genum merde. bon van de bonkaart Alge meen," welke is aangewezen ter verkrijging van veertig gram thee, nog tot en met Zaterdag 3 Jan. a.s. bij de .winkeliers ingele verd mag worden. Ook de met „169" genummerde borinen van de bonkaart Algemeen, welke zijn aangewezen tot het bestellen van peulvruchten, mogen nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. worden gebruikt. Deze maatregelen stellen' een aantal consumenfeji. zooals uit ziekenhuizen ontslagen patiënten en arbeiders uit werkkampen, als nog in de gelegenheid deze bonnen bij hun leveranciers in te teveren, voor zoover dit vóór 18 December 1.1. niet kon plaats vinden. centra bevinden zich hier aan de oostkust en in het zuidoostelijk ge deelte van het eiland. Boeloengan. Samarinda. Boentok, Tandjoeng en Baraba zijn de voornaamste produc tiecentra. Buiten deze drie hoofdgebieden wordt er op Ceram nog aardolie ge produceerd. in 1939 106.144 ton. Ten slotte bevinden zich op Nieuw-Gui- nea nog belangrijke oliereserves Tot dusverre hebben hier echter nog slechts proefboringen plaats ge had. De export van de Ned.-lndische olieproductie ging voornamelijk naar Singapore, Australië. Japan, de Philippijneri, Hongkong, Nieuw Zeeland, China, de Soedan en Ma- lakka. In 1938 was de export als volgt verdeeld (in 1000): Singapore 1.540, Australië 677, Japan 336. Phi- lippijnen 247. Hongkong 230, Nieuw Zeeland 185. China 147, Soedan 181 en Malakka 111. Hieruit blijkt, vol gens genoemd blad, de groote b'etee- kenis v. d. Ned.-lndische olie voor de Engelsche en Amerikaansche be zittingen. De borrel wordt duurder Prijgen van gedistilleerd ln café's en restaurants. 'S-GRAVENHAGE, 22 Dec. In verband met de onlangs plaatö ge had hebbende accijnsverhooging en andere tgrief- en prijswijzigin gen ten aanzien van gedistilleerd, waardoor de inkoopsprijs van ge distilleerd voor den ondernemer, van een restaurant of café hooger komt te liggen dan voorheen, heeft de secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan bovenbedoelde ondernemers toegestaan hun prijzen van vóór Mei 1940 te verhoogen. Dientengevolge zal in zaken, in welke vóór 9 Mei 1940 voor jonge jenever met elixer per glas van 40 gr mipder dan 20 cents werd berekend, de prijs voor dezelfde hoeveelheid op ten hoogste 22 cents mogen worden gebracht, ter wijl voor diezelfde producten in bedrijven, in welke 20 cents of meer wordt berekend, 'de prijs van 9 Mei 1940 met maximaal 5 cents verhoogd mag worden. In een bedrijf mag voop.oude je never, branderak, fladderak, ci troenjenever, bessenjenever, oran jebitter, schilletje. Voorburg en tip van Bootz voor een glas van 40 gr een prijs worden berekend, welke ten hoogste 5 cents hooger is dan voor een glas jonge jenever nü in dat bedrijf mocht worden ge vraagd. Voor glazen met minder inhoud dan 40 gr. zijn de'te berekenen maximumprijzen 2 ct. minder p. el ke 5 gr. of gedeelte daarvan, 'dat 't glas minder dan 40 gr..bevat Voor het overige niet met name ge noemde gedistilleerd mogen de ondernemers de th^ns geldende prijzen slechts verhoogen met het bedrag waarmede de inkoopsprijs is verhoogd. De aandacht wordt er op geves tigd, dat dó volgens deze#"egeling berekende prijzen uitdrukkelijk de nu geldende maximumprijzen z^jn. FUSIE HOLL. BLOEMKWEEKERS GENOOTSCHAP EN ALG. VER. V. BLOEMBOLLENCULTUUR. Eén groote vakorganisatie met 4600 leden. HAARLEM, 22 Dec. In de he denochtend gehouden alg. vergade ring van het Hollandsche Blsem kweekers Genqptschap is, op voor stel van het hoofdbestuur met alg. stemmen besloten tot samensmel ting van het genootschap met de alg. ver. voor Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer S. Scho- neveld, memoreerde, dat het ge nootschap bijna een halve eeuw ze genrijken arbeid voor de bloembol lencultuur heeft verricht. Thans waren echter alle scheidingsmuren weggevallen en men zal nu geza menlijk en krachtiger dan ooit te voren, de gemeenschappelijke be langen behartigen. Spr. dankte de alg. ver. voor Bloembollencultuur voor haar zeer tegemoetkomende houding bij deze fusie. Er ontstaat "MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ 'NEDERLAND De nieuwe Europeesche orde ver draagt niet langer een individualis me van Staten als kunstmatige, niet in het wezen van het Europeesche levensgebied gelegen, afzondering en afscheiding. Het historisch ontwikkelingspro ces voert tot verbinding van het geen natuurlijkerwijs bijeenbehoort en daarom was de verdeeldheid zaaiende Britsche staatkunde een invloed, welke Europa van haar be stemming Afhield. „Vrijheid" niet slechts van mensdien. maar evenzeer van staten krijgt een nieuwen inhoud: het» is niet meer ongebondenheid, welke den aard der Vrijheid uitmaakt, doch vrij is hij, die zijn wezen volgens zijn ware bestemming kan ont plooien. Daarom kan in de nieuwe Euro peesche Statenwereld alleen die staat vrij heeten, die zich binnen het verba/id van de gemeenschap der Europeesche levensruimte on de plaats, welke hem in het groote geheel naar zijn aard toekomt, ver- inag te handhaven. Voortzetting van het Europeesche staten individualisme dat in den grond der zaak niet anders was dan hoorigheid aan de Engelsche buiten-Europeesche macht is in het nieuwe Europa in het belang van haar vrijheid, die tevens de wèlbegrepen vrijheid harer staten is, niet langer mogelijk. Aan dezen eisch^tan geen der betrok ken staten zich onttrekken, want hij zou het belang en de vrijheid van de Europeesche leveusruimte als geheel en daarmede niet min der van zich zelf in gevaar bren gen en schaden. Het nationale den ken blijft voorzeker een waarde van zeer hooge beteekenis; ook het nieuwe Europa kan door de ver schei denheia van natipnalen eigen aard in alle opzichten slechts ge baat worden maar het is tot on vruchtbaarheid en ondergang ge doemd, indien het zich niet mede door het Europeesche denken, als de voorwaarde voor zijn voort bestaan, laat leiden. Voor de vrijheid, van Europa en b ij g e v o 1 g ook van Ne derland heeft het Duitsche Rijk zijn krachten ingezet en brengt het de grootste offers in het besef van zijn historische roeping de ordenen de macht in het nieuwe Europa te zijn. De Europeesche staat, die dit niet zou willen erkennen en afzij dig bou blijven, verloochent zijn waar Europeesch karakter en pleegt verraad aan de vrijheid van Europa, dat tevens verraad aan zichzelf is. thans één groote vakorganisatie, wier ledental ongeveer 4600 zal be dragen. Spr. betreurde het, dat dit. aantal slechts ongeveer de helft is van alle vakgenooten en hij hoopte, dat diegenen, die nog ter zijde blijven staan, zich ook bij de algemeene vereeniging /uilen, aan sluiten. Twee leden van het dag. bestuur van het H.B.G. zullen na de fusie worden opgenomen in het hoofdbestuur der algemeene ver een iging. De directeur van het Kweekers blad, de heer J. F. C. H. Dix, wordt redacteur van het orgaan der ge- fusionneerde organisatie. y. COMPLOT VAN CLANDESTIENE SLACHTERS EN SMOKKELAARS ONTMASKERD. Zes en twintig verdachten aangehouden. LUNTEREN. 22 Dec. Hoewel het aantal clandestiene slachtin gen ook op de Vel uwe sterk afge nomen is. blijkt, dat het euvel nog niet.met wortel en tak in uitge roeid. Zoo leidde de aanhouding van zekeren R. uitJPutten, die Zaterdag j.1. op het station te Ede werd anngteroffen in het bezit van een koffer met vleesch, boter en kaas, tot .de ontmaskering van een vleescljsmokkelaarscomólot, waar oen groot aantal personen betrok ken hlijkfte zijn. Toen R. door ambtenaren van ^pn C.C.C.D. werd gearresteerd, verklaarde hij de smokkelwaren te hebben gekocht van een onbeken den man. Een huiszoeking in R.'s woning had geen resultaat, doch men wist, dat R. meermalen zaken deed met zekereó van B., eveneens woonachtig te Putteh, Holderdebolder, we hebben een koe op zolder Een inval, die daarop bij van B werd gedaan. h'a<j meor succes want op den zolder vond men een halve koe. afkomstig van clandes tjgne slachting. Hii,bekende de koe 'Jc' hebben betrokken van den Put fenaar M. Het onderzoek werd voortgezet en in den loop van Z^Jerdae er Zondaê^eelnkte het den beambten het geheele complot van fraudii 'lueze slachters en vlcosrhsmokke laars te ontmaskeren. M, bleek de «nil te ziin, waar alles om draaide: hij zorgde voor den aankoop var vee op de markt te Zwolle, waar na hij die dieren in samenwerking met de gebr. K.. die reeds eerster voor eenzelfde Tcit terecht stonden km hals* bracht. Toeramande drukte voor de feestdagen. Vastgesteld kon worden, dat on deze wijze van Seutemher af onge veer elke week een koe was ge slacht, terwijl men met het oo» op de naderende feestdagen twee runderen slachtte, waarvan het vleesch Voor het grootste deel ziin wee réeds had gevonden naar de verbruikers. Enkele honderden ki lo's. meermalen in den erond ver stopt, konden door de beambten nog achterhaald worden bij de verschillende afnemers. On dit oogenblik zijn er reeds zes en twintig verdachten in deze gerucht makende zaak. terwijl enkele ar restaties zijn geschied. 8-7.6 00 De Nederlandsche ambulance, die ,straks naar het Oostfront zal ver strekken moet - gesteund en ge schraagd worden door het geheele Nederlandsche volk. Eerst dan kan met recht van een Nederlandsche ambulance gesproken worden. Het is daarom zaak, dat iedere Nederlander medewerkt aan'de tot standkoming van deze hulpexpedi tie, die voor gewonde strijders van beide partijen zulk een heilzamen arbeid kan verrichten. Hoe men kan medewerken? Heel eenvoudig, men storte een bijdrage op het bekende gironum mer: 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage DE STRIJD IN DE STILLE ZUIDZEE. SOFIA. 21 Dec. (D.N.B.) In een interview met de Sora heeft de Ja- pansche marine-attaché verklaard dat reeds 80 pet. der Amerikaan sche* zeestrijdkrachten in de Stille Zuidzee, die 60 h 70 pet van de to tale Amerikaansche vloot vormen, door de Japanners is vernietigd. De Amerikaansche vloot heeft» tot dusver derhalve reeds de helft ver loren. Loopbaan van Ir. W. L Z. van der Vegte DE NIEUWE DIRECTEUR- GENERAAL DER P.T.T. 1 'S-GRAVENHAGE, 22 Dec. Ir. W. L. Z. van der Vegte, die Dr. Ir. M. H. Damme opvolgt als directeur- generaal van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, werd geboren te Valkenburg in Limburg op 7 Jan. 1895. Na de H.B.S. te Deventer te heb ben doorloopen, studeerde hij aan de Tech. Hoogeschool te Delft. De ze studie werd in den wereldoor log "onderbroken door drie jaar mi litairen dienst In 1920 behaalde hij. het einddiploma voor electrotech- nisch ingenieur. In 1920 trad Ir. Van der Vegte in dienst bij Siemens Schuckert te Den Haag en in 1,925 ging hij over naar de Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden, waar hij se dert 1932 hoofd van d aanverwante stikstoffabriek ,De Mekog" was. In 1938 werd hij benoemd tot di recteur van de Ned. Siemens Mij. te Den Haagv Na deze taak ruim twee- jaar vervuld te hebben, werd het hem duidelijk, dat hij verplicht was/fich geheel ter beschikking te stellen van den leider def N.S.B Eind 1940 werd ir. van der Vegte belast met de reorganisatie van de radio ter voorbereiding van de stichting van één gfooten omroep In Dec. 1940 wérd hij benoemd tot raadadviseur bij het nieuw opge lichte departement van Volksvoor lichting en kunsten en tévens tot voorzitter van den Radioraad. In zijn functie als raadsadviseur was hij belast met de afd. Radio en begin 1941 tevens met de afd. film In April 1941 werd ir. van der Vegte buitendien benoemd tot voorzitter van de Rijksfilmkeuring Ir. van der Vegte is sedert 1933 onafgebroken lid van de N.S.B. Hij werd in 1940 benoemd tot - hoofd van 'de afd. Radiozakeh van het Hoofdkwartier der N.S.B. Eind 1940 volgde bovendien zijn benoe ming tot leider van het Econo misch Front. Deze laatste functik werd neergidegd per 1 Oct. om "tv nieuwe functie, nl. hoofd van de afd. Technische Zaken van het Hoofdkwartier, te aanvaarden. Hiernaast werd hij door den lei der, der <N.S.B. belast met de re organisatie van de N.S.B.-pers. Te vens is hij lid van den Raad voor volkshuishouding der N.S.B. Motie van wantrouwen tegen Noord Iersche- regeering Aftreden van het kabinet ge- eischt. DUBLIN. 22 Dec. (D.N.B.) Tij dens een zitting van het Noord- lersche parlement heeft de leider der arbeidspartij, Beattye, een voorstel ingediend voor een motie van wantrouwen tegen de regee ring van Noord-Ierland en het af treden van dén premier, Andrews en het kabinet geëischt. Hij baseerde dezen eisch op de omstandigheid, dat de regeering Gooi geen oude tuben wegSlechts teger vering van een willekeurige oude tube met dop U voortaan een in tube verpakt product ko< Nederlandsch fabrikaat. Italiaansch Woermachtbericht GEVECHTEN VAN PLAATSELIJK KARAKTER. ROME, 22 December (Stefani) In zijn weermachtbericht no. 568 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: 1 In den Dzjebel (Cyrenaica) wor den gevechten geleverd van plaat selijk karakter. De ordelijke ver plaatsing van onze troepen naar nieuwe stellingen wordt voortgezet. De vijand heeft met hevig artillerie vuur de stelligen van Bardia be stookt en zonder .resultaat de ver sterkingen van Soiloem aangeval len. Een vooruitgeschoven post, die in het begin van den strijd door den vijand was bezet, is geleidelijk door onze troepen heroverd. Vliegtuigen van de as hebben een onvermoeide activiteit ontwikkeld door de achter waartsche stellingen van den vijand te bombardeeren en machinegeweer- vuur te richten op marcheerende troepen en concentraties gemecha* niseerde strijdmiddelen. In lucht gevechten werden elf vijandelijke toestellen neergehaald, waarvan tien door Duitsche jagers. De vijan delijke aanvallen op Tripolis, Beng- hasi en Bardia \^roorzaakten eeni ge gewonden en eenige weinig be- teekenende schade. Een vliegtuig werd getrofefn door het luchtdoel geschut van Benghasi en viel bran dend omlaag. Groote formaties Duitsche vlieg tuigen vielen doeltreffend overdag en des nachts voor anker liggende schepen aan, alsmede nfilitaire in richtingen en opslagplaatsen van het eiland Malta, De Britsche aanval op Portugeesch Timor SCHERPE PERSCOMMENTAREN^ Demonstraties van veront waardigden in Noord Por- tugaL LISSABON, 22 Dec. (DNB). Uit Oporto wordt gemeld, dat de Engelsche overval op Portugeesch Timor onder de bevolking in Noord Portugal groote verontwaardiging heeft veroorzaakt. De stemming der bevolking uitte zich vooral door groote demonstraties, waarbij het ook tot demonstraties tegen pro- Engelsche personen kwam. Voor t' Engelsche en Amerikaansche con sulaat, die beschermd worden door politiecordons, vonden demonstra ties plaats. Engelsche propagandis tische foto's moesten onder den druk der bevolking uit de etalage's wor den verwijderd. Verscheidene 3ta- lageruiten werden daarbij inge gooid. Des nachts kwameif verschei dene sympathiebetuigingen voor de Duitsche, Italiaansche en Japansche consulaten voor. De bladen blijven ook verder de grootste aandacht aan de gebeurte nissen op Timor. Het regeerings- blad Diario de Manha schrijft, dat Portugal de wereld weer eens een voorbeeld "van rust en vaderlands liefde heeft gegeven. Dé omstandig heden waaronder de schending der souvereine rechten van Portugal is geschied, doen deze nog ernstiger voorkomen. Zopdér dat een zicht baar motief aanwezig was, heeft men een handeling gepleegd, die men moet veroordeelen, aangezien daardoor de s.tructuur van de juri dische gedachte, waarop de inter nationale betrekkingen zijn geba seerd. met Vifeten heeft getreden met een inconsequentie, die slechts een gevolg van overijldheid kan zijn. onlangs bij twee verkiezingen de nederlaag had geleden. Hij eischte een krachtiger regeering, die den plicht op zich nam Noord-Ierjgnd te bevrijden uit de treurige posi tie, waarin het zich thans bevindt

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2