Ecenofliischen rechter zuurkoolstamppot Mergkool Iets over De won;n9houw voor He deische vluchtelingen Marktberichten Voor den niets dan aardappelen. L. H. Overtoom, wonende te Nrd.- soharwoude, had 100 Kg. consump tieaardappelen vervoerd. Het wa ren geen consumptieaardappelen, maar pootaardappelen, welke ik van mijn eigen bedrijf naar m'n pakhuis in Alkmaar wilde vervoe ren, zeide verd. Maar het mag niet zonder gelei- debiljet, merkte Mr. Krabbe op. De Officier van Justitie eischte f 30 boete, subs. 10 dagen. Het von nis luidde f 20 boete, subs. 12 da gen, met verbeurdverklaring der aardappelen. N. J. Tesselaar te Warmenhuizen die niet was verschenen, had op verschillende tijdstippen van dit jaar en wel in de maand Augustus 300 Kg. aardappelen verkocht aan een zekeren C. Houtenbos te Heiloo, teryrijl hij aan het publiek niet .ve/koopen mocht. De Officier eischte een geldboete van f 80, subs. 30 dagen hechtenis. De Ec. Hechter veroordeelde verd. tot f 60 boete subs. 20 dagen. Voorts had dezelfde verdachte 350 Kg. aardappelen vervoerd zonder geleidebiljet. - De Officier tooeg voor dit feit f 250 boete subs. 60 dagen, en het vonnis luidde: f 200 boete, subs. 60 dagen met verbeurdverklaring der in beslag genomen aardappelen. Waar in Noord-Holland de teelt van mergkool zich de laatste jaren heeft uitgebreid en wij den indruk hebben gekregen, dat niet een ieder met óe juiste wijze van voeren vaji het lfirtd af op de hoogte is. meenen wij er goed aan te doen hier het §én en "ander van mede te deelen. fcoo schrijft ons 't Noordhollandsch Veevoederbureau, Landbouwhuis te Alkmaar, Het wat hoogere eiwitgehalte van de mergkool in verhouding tot voerbiet. (16 droge stof), komt in dezen tijd heel goed van pas. Gaat jnen 30 kg. bieten vervangen door 30 kg. mergkool (geheel) dan kan men- hiermee wat het eiwit betreft pl.m. kg. gemengd rundvee voe der besparen, mits de zetmeelwaar- de op andere wijze wordt gedekt. Bij het eiwitrijkere blad bijna 1/4 kg. gemengd voefl Worden 20 kg bieten door 20 kg. mergkool vervan gen, hetgeen meer aan te bevelen is, dan resp. ruim en bijna 1 kg. krachtvoer. De mergkool kan dus een deel van het krachtvoer ver vangen. Men overschatte dit kwan tum echter niet. Bij hooge produc ties, blijft dan oot krachtvoer wel noodig. Uit een overzicht van buitenland-, sche proeven blijkt, dat met de op name van mergkool éenigszins te genstrijdige resultaten zijn verkre gen'. In sommige gevallen werd de mergkool tot hoeveelheden van 60 kg. per dag per dier dagelijks goed opgenomen, in andere gevallen had den de dieren hij geringe hoeveelhe den eenigen tijd noodig om er aan te wennen. Een paar onderzoekers gaven niet meerman 30 kg., omdat de dieren grootere hoeveelheden niet graag opnamen. In de praktijk bleek ook wel, dat de dieren er eerst walman moeten wennen Geeft mep.de dieren ook volop ander voer dan nemen ze niet spoedig meer dan pl.m. 20 kg. op. Dikwijls wor den echter veel grootere hoeveelhe den verstrekt. Bij normale rantsoe nen is he$ echter beter om weigeren te voorkomen en niet meer dan (pl.nl. 20 kg. te voeren. Het b e s t is de mergkool in ver- schen toestand op te voeren. De voederkool mag in verband met de zuivelkwaliteit nooit in den stal worden bewaard, of voor het mel ken worden vervoerd. Verder is het noodig èventueele koolresten zorg vuldig verwijderen, en zoo móge lijk de stal goed te ventileeren. In den regel houdt de kool zich goed tot nieuw jaar, in zachte win ters zelf tot half Februari. Het zal evenwel in de meeste gevallen aan beveling verdienen, de mergkool vóór Januari van het veld te halen, zoowel met het oog op strenge vorst, als op bladverlies. Bovendien krijgt men dan zijn land ruim. Waar schijnlijk zal het gewas tot half No vember nog groeien, daarna kan bier niet meer op worden gerekend. In zachte winters laat naen het ge was op den akker staan. Dagelijks hakt of steekt men dan met een schop zooveel kool af, als men ook iedere dag wil vervoeren. Beginnen de bladeren te verkleuren, of kan men voor nieuwjaar niet alle merg kool opvoeren, dan voert men eerst het blad alleen en vervolgens oogst men de stengels. Naarmate deze lan ger op het veld blijven, beginnen z^ meer te verhouten. Ze worden dah harder, en dan'wordt het later nood zakelijk ze voor het voeren te hak- selen of mét een houten hamer te kneuzen. Voederkool als hoofdge was verbouwd, verhout veel sterker dan als stoppelgewas. T.ichte tot* matige vorst wordt goed verdragen. Zelfs vorst van 10 C doorstaat het zonder veel nadeel. Bevroren stengels zijn even wel slechts zeer langzaam te ont dooien, terwijl dit voor het voeren noodzakelijk is. Begint het dan ook naar strenge vorst' te staan, dan is het beter alle kool te oogsten. Is het bk*d pog niet verwijderd, dan dient dit nu nauwkeurig te gebeuren en spoedig opgevoerd te wordep-. De stengels worden buiten op het erf liefst dicht bij den stal, boven op den grond in een laag van ongl- .veer 75 o.M. hoogte netjes opgesta- De wereld in .weinig woorden Uitbreiding van den die&stplioht in Amerika. Naar Ass. Pres meldt, heeft Roosevelt een wet ge teekend, waardoor de dienstplicht wordt uitgebreid. In het kader van de nieuwe wet moeten alle man neh van 18 tot 64 jaar zich laten inschrijven. Alle mannen van 20 tot 44 jaar worden door deze wet verplicht tot den actie van mili tairen' dienst. De Kersttoespraak van den Paus. De kersttoespraak van den Paus, in aansluiting waarop hij zijn apodtolischen zegen zal geven, zal op 24 December om 12 uur 30 op de golflengten 49.96 m.. 19.84 m. en 15.37 m. door den Vaticaanschen zender worden uitgezonden. Aan gesloten zullen worden Italiaan sche. de Zwitsersche, de Fransche Hongaarsche en Iersche zenders. Voorts zullen Duitsche, Fransche en Engelsche vertalingen worden uitgezonden, evenals vertalingen in de andere Europeesche talen. De Amerikaansche journalisten in Italië. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Amerikaansche journalisten in Italië zich te Siena bevinden, waar zij in geriefelijke hotels logeeren en volledige vrij heid genieten. Brit9che arbeiders in den adel stand verheven. Volgens<5en Britschen berichtendienst is te, Londen bekend gemaakt, dat we derom vier leden der arbeiders partij in den adelstand zijn verbe ven. Dti heeft tot doel de Labour- fractie in het Hoogerhuis te ver sterken. omdat die in geen verhou ding stond tot de sterkte der par tij in het land, terwijl een regee ring, bestaande uit leden der drie partijen, het land bestuurt. De ondergang van de Emldio. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft bevestigd, dat het s.s. Emidio aan de Westkust der Ver. Staten is getorpedeerd. Van de 54 opvarenden zijn er 32 gered. Het ministerie deelt tevens mede. dat op Wake weer twee luchtaanvallen zijn gedaan. Hevige koude in Irak. Uit Bag dad wordt hevige koude gemeld. Voor het eerst sedert tientallen jn- ren, zoo schrijft de Iraksche pers. is in de Iraksche hopfdstad een groote hoeveelheid sneeuw geval len. Sneeuwval in Spanje. Uit alle deel van Spanje komen berichten binen over tamelijk zwaren sneeuw val. Ook in de Spaansche hoofd stad is op 22 December de eerste sneeuw gevallen. Uit onze Omgeving HOOGWOUD voetbal. Spartanen 1VCL 1 12 VCL 2Grashopp. 2 24 VCL adsp.Grash. ad. 11 VCL 1 ging sterk gehandicapt naar Wognum. Roel Schuurman bleef thuis wegens zijn blessure van de vorige week en Warnaar moes ten ze daarnaast ook mJssen. Desondanks kon VCL zich hand' haven en kwam als winnaar terug. VCL 2 kan Grash. de baas niet blijven en weet op waardje wijze te verliezen. De. adsp. hadden een aardige ont moeting, hier werden* de puntjes, verdeelde grasshoppers i—k.g.b. i (1—1 0'p eigen terrein heeft Gr. het tegen de gasten niet kunnen bol werken en heeft verdiend met den eenigen goal verloren. Reeds direct na den aanvang na men de gasten het spel in handen, maar de achterhoede is goed op dreef en weet 'alle aanvallen af te slaan. Daarna gaat het spel meer gelijk op, maar ook de thuisclub weet niet te doelpifhten. Een ge vaarlijk moment ontstaat voor het doel der gasten, als een der achter spelers op den keeper terugspeelt en deze de gladde bal door zijn handen laat glippen. Öp den doel lijn weet de keeper de bal nog net weg te werken. I*> rust gaat in met blanken stand. Kort na den hervatting maken de gasten het eerrï&e doelpunt met een schot, dat niet onhoudbaar leek, de vallende keeper kan de bal niet onder controle krijgen en onder zijn lichaam door rolt de bal langzaam in het doel. De Gr. zetten er alles op om ge lijk te maken, en geruimen tijd worden de gasten ingesloten. Do voorhoede is echter onmachtig een behoorlijk schot te lossen en on danks de meerderheid in het veld peld. Daarna brengt men aan beide zijden een beschutting an van scho ven stroo. Is er een open afdak aan wezig, dan kan men ze. bier voor den regenval nog onder gooien. Zeer goed schijnt het in de praktijk ook voldaan te hebben de ontbla derde stengels kris; kras, dooreen losjes op te stapelen,- tot ongeveer 75 c.M. 1 M. hoogte op een fris- sche koude plaats in de' schuur, In gevallen dat men tot inkuilen wil of moet overgaan, (eventueel ook wanneer het te erg is bevro ren), dan kan men zich steeds om advies tot ons wenden, Nu de winter nadert, breekt de tijd van de stamppotten weer aan. Er werd al eens op geweaen, dat de bereiding van den stamppot in menig 'huisgezin nog wel eenige verandering kan, ondergaan, wil men tenminste zooveel mogelijk van de voedende 'bestandldeolcn profiteeren. Een stamppot, welke zeer gezond is, maar door verkeer de bereiding dikwijls veel aan voe dingswaarde inboet, is (}e zuurkool stamppot. Zuurkool is een van de weinige ingemaakte groenten, welke een belangrijke hoeveelheid vitamine^ C bevat. Daar in den winer de le-. vensmiddelen, waaruit men deze voedingsstof voornamelijk put, n.1. groente en fruit, niet overvloedig te krijgen zijn. moet men zorgen, dat deze stof tijdens de bereiding van de groente zeker niet in tvaarde achteruit gaat. Sommige huisvrouwen laten dit 'gerécht uren lang stoven, omdat zii meenen. dat het daardoor bij-zonder smakelijk wordt. Door zoo een lan ge verhitting echter wordt de zuurkool wel zacht, maar het- vitamine C gaat sterk in. waarde achteruit. Een kooktijd 'van ruim een half uur mag men gerust vol doende noemen voor de zuurkool. Een dergelijke bereiding besnaart brandstof en voorkomt vernietiging van vitaminen. Kookt men groente en aardappel- len voor den zuurkoolstamppot in één pan, dan heeft het zuur een krijgt de K.G.B. keeper weinig te doen. De tijd verstrijkt en wanneer de scheidsrécjitér het einde aankon digt, heeft. Gr. haar eerste wed strijd in déze competitie verloren. „BETJE REGEERT". In de zaal van den heer C. Lief hebber werd door de tooneelver- eenigïng „Harmonie" op Zondag avond j.1, een uitvoering gegeven, die door-vrij veel publiek werd bij gewoond. Opgevoerd werd het blij spel „Betje regeert". Het werd een genotvollen avond en.het publiek gaf na ieder bedrijf van zijn voldoening blijk door een daverend applauö. 1 De nieuwe regisseur van. „Har monie", de beer van Vliet uit Op- moer, heeft alle eer van deze uit voering, en ook de grime van den heer Kasten uit Winkel was'weer goed verzorgd. De aankleeding van het tooneel was keurig en hot niéuwe behang op bet tooneel deed het goed. WIER1NGERMEER. DE ARBEIDERS BIJ DE CULTUURMIJ. Aan 60 arbeiders der Cultuur maatschappij is ontslag aangezegd, een gedeelte zal overgaan naar de Heide-Mij. en een gedeelte naar de werkverschaffing. WIERINGERWERF. WIERINGERWEfcF BLINKT UIT- De heer J. de Pcihder won op de tentoonstelling te Fijnaard in Nrd.- Brabant met eon jonge Rex-voed ster Z.G. den len prijs. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat van de 4 konijnen 4 eerste prijzen werden gewonnen door Z. G.'ers. De heor L. den Hollander heeft op de tentoonstelling te Amster dam den len prijs gewonnen met een witte Vlaamsche reus, die al daar verkocht werd voor den eiior- men hoogen prijs van f60.—. Ook met eén zwarte Vlaamsche- reus werd een len prijs behaald. ZIJPE OUDE SLUIS. GESLAAGD. Mevr. MainzerGrunwald, tijde lijk alhier, slaagde^oor het diplo ma coupeuseN van het instituut „Eureka" te Rotterdam/ Zij was leerling* van mej. Nel Schagen *e Schagerprug. NIEUWE N1EDORP. KERSTFEEfjJTVIERING. - Met de kinderen van de Zondags school zal op den tweeden Kerst dag in de Doopsg. kerk het Kerst feest worden gevierd, 's Middags om half drie zal dé" bijeenkomst wor den geopend.^De toegang is vrij en ieder is hartelijk welkom om met de kleintjes het groote feest mee te vieren. v HARENKARSPEL „HET ZWARTE SCHAAP." De toonqelcluh uit Waarland voert aldaar 2den Kerstdag en 28 December op „Het Zwarte Schaap", blijspel van den Dré. De kwalitei ten van de spelers >staan er borg voor dat dit zwarte schaap geen „zwart schaap" onder de tooneel- uitvoeringen zal zijn, doch men een mooie avond kan verwachten. ANNA 'PAULOWNA KERSTVACANTIE VERLENGD. De kerstvacantie der openbare scholen, anders op 3 Januari ein digend, is, daar die datum in 1942 op Zaterdag valt, door den burge- .meester verlengd tot Maandag 5 Januari. remmenden invloed op het gaar worden van de aardappelen, zoodat dat .men den kooktijd iets langer (in het geheel drie kwartier) dient te rekenen. De aardappelen wor den daarom ook óp de zuurkool -gelegd, zoodat zij zoo weinig mo gelijk met de zuurkool in aanra king komen. Vindt men het geen bezwaar wanneer de stamppot n ie t in één pan klaar gemaakt wordt, dan kan de. zuurkool eerst worden op gezet, daarna de aardappelen. Zijn •deze gaar (na 20 min.), dan won den ze even fijngestampt en onder kort roeren door de zuurkool, wel ke inmiddels ook gaar geworden is, gemengd. Rauwe zuurkool gezonder Minder bekend, maar zeer sma kelijk en erg eenvoudig van berei ding is de stamppot met rauwe zuurkool. Deze is bovendien gezon der, daar de zuurkool maar even verwarmd wordt, zoodat de voe dingsstoffen, welke niet tegen ver hitting .bestand zijn. geen .schade on deninden. Daar dc zuurkool rauw gebruikt wordt, kan men met minder kool volstaan. Men rekent n.1. 125 gr. per persoon aan rauwe zuurkool, tegen 250 gr. gekookte. Velen houden er echter meer van den stamppot van gaar gekookte zuurkool. De^ voedingswaarde van dezen stamppot wordt verhoogd, wanneer men er vlakfroor het on- dienen, wat rauwe zuurkool aan toevoegt. Zoo slaat men twee' vlie gen in één klap. - Ter attentie: bij deze vleeschlooze stamppot een melkgereclit als toe spijs geven. f W1ER1NGERWAARD GESLOTEN. Woensdag a.s. zal het distributie bureau gesloten zijn,,terwijl op Za terdag 27 December de gemeente secretarie en distributiebureau voor het publiek gesloten züllen zijn. De feekeoaar Anfoo van der Valk over zijn werk Het portret op den Kinder postzegel. 'S-GRAVÈNHAGE.J22 Dec. In 1655 yoltooide Rembrandt. het por tret van zijn zoon, „Titus aan de lessenaar". In hot voorjaar van 1940 keerde het schilderij uit En- gclscb bezit naar Nederland te rug, waar Dr. Hannema het een plaats in het museum Boymans té Rotterdam gaf. Toon de oorlog uit brak, kreeg het een veilige schuil plaats, maar het prachtige,' door lange lokken omlijste droomende gezicht van den jongen Titus is daarmee, voorloopig althans, aan het oog van den Rembrandt-min- naar onttrokken. Helder „echter keert^het terug ;in onze herinne ring, wanneer we het fraaie ge dicht lezen, dat Jan Engelman bij dit portret schreef, cn waarvan de beginregels zijn: „De zoon, zoo dierbaar die hem alles deed vergeten, Is op een blanken morgen voor zijn vader 'gezeten. Wanend zich onbespied, terwijl hij lachend leest - Aandachtige oogen onder licht- geheven brauwen. De mond zacht open in een boek vol geest." Maar ook op andere, bijna on ontkoombare, manier worden we in de donkere dagen van Decem ber herinnerd aan den lezenden Titüs: Dit jaar is (Rembrandt'? schilderij het onderwerp van den weldadigheidszegel „Voor hel Kind. Anton van der Valk, met wien wij dezer dagen een onderhoud hadden, en de zegel teekende. deel de o.m. mede, dat hij \vaar Ilem- brandt's schilderij was opgebor gen, aan de hand van drie repro ducties, die echter alle verschil lend waren, de teelccning ontwierp Op de vraag of van der Valk bij het maken van de teekening reke ning met het. feit hield, dat zij tien maal zou worden verkleind, ant woordde hij: „Ik probeerde het wel, maar ik had op dat. gebied geen ervaring. In mijn teckening behield ik zooveel mogelijk de eigenaardig heid van de penseelstreek vast, zelfs de barstjes in de verf gaf ik nauwkeurig yveer. In de reproduc tie kwam daar echter niets van over." „En hoe -vond u tenslotte de op lossing?" „Door het nóg eens en nóg eens t# probceren. Ik maakte een ge- wasschen teekening met. zwart, en wit, en liet deze op dezelfde groot te fotografecren op papier, waaron der een kalklaag lag. Daarna ben ik op de foto gaan. werken. Ik maakte het zwart nog zwarter, het wit nog witter, en lette nu minder op de details, die ten gevolge van de verkleining/toch niet zouden overkomen." „Het is te hopen," zoo besloot de heer van der Valk het gesprek, „dat de zegels ook goed zullen worden gekocht. In dezén tijd, zop omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar, is de Nederlander weldadiger dan ooit. En omdat er In deze periode ook buitengewoon vee.1 brieven wor den geschreven, verwacht ik, dat ook dit jaar de actie „voor het kind" succes oplevert. Wat mij per soonlijk. betreft, ben ik blij, dat ik er aai} mee heb mogen werken." DE ONDERGANG VAN HET VLIEGKAMPSCHIP. BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) N%ar het D.N.B. verneemt, werd het Engelsche vliegkampschip, dat door een Duitsche duikboot tot zin ken is gebracht, door drie torpedo's getroffen. Spoedig ging het schip onder. De Dnit&obe pers over den ondergang van het Britsche vliegkampsefcip, BERLIJN. 3 Dec. (D.N.B.) De Duitsche pers vermeldt in grooten opmaak het tot zinken brengen van een Engelsch vliegkampschip door een Duitsche duikboot. De Völkische Beobachter wijst er c'p, dat de Engelsche vliegkamp schepen zeer sChaarsch zijn en dat daarom het nieuwe succes der Duitsche duikbooten van zeer groo te beteekenis is vóór de situatie ter zee op alle oceanen. Men kan, na de zware verliezen, die de En- gelschen hadden geleden, aanne men, daf het schin krachtig bevei ligd was door vliegtuigen en torpe doboot jagers, hetgeen het succes te groot er doet zijn. De Deutsche Aligemeine Zeitung zegt, dat een dergelijk verlies gelijk staat met een verloren slag. Het blad vermoedt, dat het vergane schip is uitgezonden óm de Ark Royal te vervangen. CHURCHILLS BEZOEK AAN DE VEREENIGDE STATEN. STOCKHOLM, 23 Dec. (ANP). Volgens den Britschen berichten dienst- zou Churchill, vergezeld zijn van admiraal Sir Dudley Pound. van den chef van den generalen staf van het Britsche rijk, Sir John Dill, van den luchtmaarschalk Sir Charles Portal, van den Amerikaan- schen ambassadeur te Londen, )Vi- nant, en van den persoonlijken ver tegenwoordiger van Roosevelt, Har- riman. Naar de Britsche berichtendienst voorts meldt, is te Ottawa officieel medegedeeld, dat de Canade&che minister-president, Mackenzie King zich naar Washington zal begeven, om deel te nemen aan de conferen tie met Roosevelt en Churchill. Een maand voor bonnenzwendefarij Amsterdam, 22 Dec. Voor den Economischen Rechter te Amster dam, Mr. F. Tabingh Suermondt, stond vandaag terecht de 31-jarige vrachtrijder Lcvie Groenteman, be schuldigd van het onbevoegd voor handen hebben enJ,.verkóopen van distributiebonnen en ka&rteh. De man had van Augustus tot- October distributiekaarten en voor namelijk boter-, vet- ,en suikerbon nen verhandeld. Hij stond in dela- tie met de koopvrouw P. A. v.d. Vliet uit Oss, wier man de bonnen opkocht en daarna in de stad van dé hand liet doen. Groenteman was de schakel tus- schen Amsterdam en Oss, dat ook een bijzondere beruchtheid heeft op het gebied vand en zwarten handel en de distributieknoeierij. Hij zoGht op het Waterlooplein gegadigden naar bonnen, die hij dan bij zich thuis liet komen. In totaal had den man en vrouw ongeveer f 700 verdiend. De Officier van Justitie, Mr. Dy- serinck, achtte het wettig en over tuigend bewezen, dat hier een on behoorlijke handel in distributie bonnen is gedreven. Hij eischte een geldboete van f 150 suhs. 60 dagen gevangenisstraf. De economische rechter vond dit» feit echter te ernstig om met een geldboete te kunnen volstaan. Hij veroordeelde Groenteman Mot een gevangenisstraf voor den tijd van een maand met aftrek van vijf da gen in voorloopige hechtenis door gebracht. „HANDIGE" JONGENS WAREN NIET HANDIG GENOEG. TARWE EN ROgGE IN BESLAG GENOMEN. 'S-GRAVENHAGE, 22 Dec. De Centrale Crisis Controledienst blijft voortdurend waakzaam om overtre dingen van de distributievoor- serriften inzake aflevering van pro ducten te achterhalen. Een van de moeilijke gevallen is het consta- teeren van frauduleuze handelin gen met betrekking tot den oogst. De landbouwer heeft voor het dor- schen van het graan vergunning noodig, het zgn. dorschbriefje, en voor het vervoer is een geleidebil jet vereischt Bij het dorschen houdt een op zichter of controleur van den C.C. C.D. toezicht om na te gaan hoe, groot de oogs'. is. Hoe men soms poogt de over heid om den tuin te leiden, on dervond onlangs een molenaar te Waspik (N. Br.), bij wien ambtenaren van den C.C.C.D. in samenwerking met de mare- chaussée van Raamsdonkveer, een onderzoek instelden naar het frauduleus verhandelen van tarwe en rogge. De molenaar bleek van verscheidene land bouwers tarwe en rogge te heb ben gekocht, zonder inlevering van distributiepapieren. De hoeveelheid graan, die hij op. deze wijze in .zijn bezit kreeg om te vermalen hetgeen tot te koop: SLACHTKONIJNEN, bij R. STEVENS, Strook D 49, Kolhorn. Te koop: 3 EMAILLE FORNUIZEN, 2 zwarte en 1 wit. bij B. VIS SER, Noord F 90, Schagen. FLINK DAGMEISJE gevraagd. ROGGEVEEN, hoek Laan, Schagen. Reeds eenigen tijd loopt het gerucht, dat eenfdeel der wo ningen, bestemd voor de Hel- dersche vluchtelingen tusschen Alkmaar en Den Helder, niet afgebouwd zullen worden. Door divere oorzaken van de mate riaalvoorziening in het onge- reede geraakt zijn met alle ge volgen van dien. Wij hebben ons tot „Bureau Vluchtelingenzorg" te Alkmaar gewend, alwaar men.ons mede deelde. dat er geen sprake van is dat de bqpw der woningen geen voortgang zou hebben. In tegendeel, men hoopt dat de evacué's, die daarvoor in aan merking komen, zoo spoedig mogelijk van deze nieuwe huis vesting zullen kunnen profi teeren. Waarschijnlijk is de bron van deze geruchten, aldus deelde men ons mede, gclegén in het feit, dat de voorgenomen bouw op enkele plaatsen niet doorgaat, omdat de prijs van den grond te kostbaar bleek. O.a. was dit 't geval in Hoog woud. In dezelfde plaatsen zul len echter de woningen verrij zen, zij het daar, waar de gmndnrïjs billijker is. Er is dus geen sprake van uitstel of het opgeven van plannen. Integendeel! op een paar honderd kilo na reeds gebeurd was, toen de controleurs ingrepen bedroeg enkele duizenden kilo's. Onder dekking van dorschbriefjes bracht hij het graan van de dorschplaats naar het mole- narsbedrijf, waarbij vervalschte geleidebiljetten dienst deden om bij eventueele controle „vrij uit" te gaan. Het grootste deel van de tarwe en rogge verkocht de molenaar aan bakkers en particulieren. Bij de bakkers stelden de controleurs even eens een onderzoek in, maar de meesten hunner hadden van het meel reeds brood gebakken en dit verkocht. Slechts enkele kleine par tijen graan konden worden achter haald en in beslag genomen. IntusscheU 'stelden de ambtena ren van den C.C.C.D. verder onder zoek in bij den molenaar. In een met een luik afgesloten kelder ont dekten zij. een aantal zakken tar wemeel en op den pakzolder eeni ge zakken tarwe en rogge van den oogst 1941. Alle tarwe en rogge en het daaruit verkregen meel werd in beslag genomen. De molenaar en de bakkers en particulieren, die meel van hem hadden gekocht, kregen allen een proces-verbaal wegens overtreding van de distributie-bepalingen. ONGEVAL OP FABRIEKS TERREIN. Een doode, twee gewonden. DEVENTER, 22 Decc. Heden middag is in een houtloods van de meubelfabriek K. K. D. te Deventer, een groote lading hout omgevallen, waarbij vier arbeiders onder het hout terecht kwamen. Een van hen, oen 16-jarige jongen, werd op slag gedood, twee anderen zijn gewond naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl de vierde met_ den schrik vrij kwam. ALKMAAR, 22 Dec. Andiivie f 12—15 per 100 Kg., Bloemendaler kool f 4.80 oer 100 Kg., bloemkool I f 914.50. idem II f 3.60 per 100 stuks, boerenkool f 4.405.50 per 100 Kg., bieten 4."i0 per 100 Kg., gele kool f 4.80 per 100 Kg., groene kool f 5.80 per 100 Kg., knolselderie f 47.50 ncr 100 Kg., peren f 7.50—15 per 100 pond, prei .f 4.20—7 per 100 Kg., peterselie f 3.10610 per 100 bos, roode kool f 4.10—5.30 per 100 Kg., selderie r 2.10—4.10 per 100 bos. spinazie f 0.67 per 4 Kg. bak, spruiten f 8.50 —13.50 per 100 pond, hreekworte- len f 2.50—3.40 per 100 Kg., waseh- wortelen f 6.20—8.50 per 100 Kg., witlof I f 12.50, idem II f 10 per 100 pond. ROTTERDAM. 22 Dec. Aardappelen: Zandaardappelen f 5.12 per 100 Ke. Aanvoor zeer goed en handel tegen vastgestelde prijzên. Vlasbeurs: 1650 Kg.'blauw f 1—1.40. 895 Ke. Holl. geel f 1— 1.45. Weliswaar is de aanvoer ter beurze iets grooter, doch de han del had grootendeels on het land plaats. Op de beurs werd alles verkocht aan vastgestelde prijzen. BR. OP LANGFXDIJK. 22 Dec. (Offirieele noteerine). Aan voer: 3500 Ke. Savove knol f 5.80, J000 Ke. peen f 3.50—4.30, 1000 Ke; rammenas f 9.S0, 750 Kg. prei 7.50.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 3