Luchtroovers H01TIKA Oiokkeering van wollen pe deren, bontmutsen, jassen enz, Strijd en Overwinning Omsingeliogsactie Lekkernijen De secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt in opdracht van den rijkscom missaris voor het bezette Ned. ge bied mede: Adn alle ingeschrevenen van de 4c rijksbureaux voor textiel (Den Haag, Amsterdam, Arnhem en Til burg): De voorraad van de goederen in deze verordening genoemd, welke heden in bezit is van fabrikanten, grossiers en winkeliers wordt ge blokkeerd en ter beschikking ge steld van het Rijksbureau distex te Den Haag. Voor zoover de in deze lijsten ge noemde goederen, zooals bontmut sen, gassen en vesten van leder e.d., in voorraad zouden zijn bij firma's, die niet vallen onder één der bo vengenoemde rijksbureaux, doch onder het rijksbureau voor huiden en leer, is ook dit voorschrift van kracht. 4 Bovengenoemd besluit geldt voor mansheniden, zoowel geweven als gebreid, mansborstrokken, lange on derbroeken, pullovers met of zon der mouwen, kousen en sokken, «por zoover geen dunne fantasie- sokken, doch in het algemeen sol daten- en werkmanssokken en alle zware kwaliteiten heerenkousen en sokken, handschoenen en wanten, eventueel leeren handschoenen met bont of wol gevoerd, beenwindsels (puttees). van elke kwaliteit, knie- warmers, oorwarmers, hoofdwar- mers, bivakmutsen, ijsmutsen, lijf gordels (buikwarmers), sjaals en dassen, polsmoffen, inknoopbare jasvoering, handbreigarens, dekens (1 en 2 persoons). skikousen en ski sokken, bontmutsen, bontvesten, lee ren jassen, leeren vestdh, sneeuw- schoenen met wol of bont gevoerd, hooge viltschoenen. A! deze artikelen, alleen voor zoo ver bestemd en geschikt voor man nen boven 15 jaar en alleeh voor zoover geheel of voor 50 of meer uit wol vervaardigd. Centraal ma gazijn, waar de goederen moeten worden ingeleverd is o.a. de fa. Bulthuis in Alkmaar. Handel in s'achtvee anders geregeld DE EERSTE VERORDENING VAN DE BEDRIJFSORGANISATIE VOOR VEE EN VLEESCH. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleescb, welke, &)oals reeds word gepubliceerd, mei ingang van 15 November il. op grond van het organisatiebesluit voedselvoorzie ning 1941 is ingesteld, heeft een ver ordening ^vastgesteld, welke met in gang van 1 Januari a.s.,van kracht zal worden en waarin de harjdel in slachtvee, de toewijzing van vleesch aan de slagersbedrijven. de berei ding van vleeschwaren en verschil lende andere onderwerpen zijn ge regeld. Deze regelingen zijn niet alle nieüw, ton deel zijn zij gelijk aan verschillende door den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij gege ven, thans bestaande voorschriften. Enkele belangrijke wijzigingen zijn echter aangebracht. Zoo zullen in de toekomst het voor de slacht bestemde - rundvee en de voor de slacht bestemde schapen en paarden door de bedrijfsorganisatie niet meer. zooals tot dusverre door de N.V.C., worden overgeno men, maar zal de bedrijfsorga nisatie zich bepalen tot het re gelen van den afzet. De toewijzingen aan verwerken de bedrijv.en' zal dus blijven plaats vinden als nu, met dien verstande dat de verkoop aan en doorverkoop door een cdhtrale instantie tot nu de N.V.C. vervalt. FEUILLETON .Dr. Burmesters Roman van Hans Hinhammer (Nadruk verboden) 12. Hij zag echter wel, dat zijn woor den niet de minste uitwerking had den, zoodat hem niet veel anders overbleef dan zijn hoed te nemen en met een wat onbeholpen, maar wel- gemeenden groet het huis te ver laten. Mariene liet zich op een stoel vallen en haar gedachten dwaalden naar Lorenz, die sinds drie dagen niets meer van zich had laten hooren. In deze dagen van hun scheiding waren haar de oogen open gegaan, had zjj voor het eerst pas goed be seft hoe ze hem door haar voort durende klachten en haar wankel moedigheid het leven veel moeilijker had gemaakt dan noodig was. Zij had hem moeten helpen, hem moe dig en trouw terzijde moeten staan. Ach, waarom kon ze toch niet zoo sterk zijn als hij, die aan alle be proevingen en tegenslagen een bij BENOEMINGEN BIJ VOEDSEL VOORZIENING. Bij beschikkingen van den secr.- gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij en van den dir.-gen. van de, Voedselvoorziening is het bestuur van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch samengesteld als volgt: Tj. B. E. Kielstra, te 's-Gravenhage, voorzitter; R. Wi eders Hszn.. te Gasselternijeveen- <schemond, ondervoorzitter; J. de* Veer te Schaden; J. J. van dei- Stoel te Leiden; H. W. Rille te Amsterdam; J. M. Hoogstraten te Deventer. De heer Tj. B. E. Kielstra is bij beschikking van den dir.-gen. van de Voedselvoorziening tot een na der te bepalen tijdstip als voor zitter aan het bestuur toegevoegd. Dit bestuur zal in functie blij ven totdat de vakgroepen en onder vakgroepen, bedoeld in het Orga nisatiebesluit Voedselvoorziening 19-11 zijn ingesteld, waarna het be stuur vólgens nader vast te stellen regelen zal worden samengesteld. Bij besluit van het bestuur van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, goedgekeurd door- den secr.-gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij, is benoemd tot directeur van evengenoerade be drijfsorganisatie Tj. B. E. Kielstra te 's-Gravenhage. Bij besluit van het bestuur van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch is benoemd tot secretaris van evengenoemde bedrijfsorgani satie mr. P. S. Bakker to Leid- schendam. Bij beschikking van den secr.- gen. van 't Dep. van Landbouw en Visscherij is benoemd tot direc teur van hot aan de Bedrijfsorga nisatie voor Vee en Vleesch ver honden vee en - vleesch-aankoop- bureau Tj. B. E. Kielstra te s-Gra venhage. Journalisten onderscheiden Prof. Goedewaagenprijs. De Prof. Göedewaagenprijs voor de beste journalistieke bijdrage in het belang der volksgemeenschap is voor het jaar 1941 toegekend aan de heeren Hugó van den •Broeck, hoofdredacteur van de Limburger Koerier, Drs. W. Goed huis, hoofdredacteur van de Arbei derspers en de Waag en aan A. A. L. Graumans, den schrijver der Brahantsche brieven van den Dré en hoofdredacteur van de Gooi en Eemlander. De beoordeeling over de toeken ning geschiedde door een commis sie samengesteld uit vertegenwoor digers van het departement van volksvoorlichting en kunsten,' den raad van voorlichting der Neder- landsche pers en van het verbond van Nederlandsche journalisten. Vijf jaarplan voor den Bnlgaarscben landbouw Nederland honde er rekening mee. BERLIJN, 29 .Dec. (A.N.P.) Men schrijft ons uit Sofia aan het Ne- derlandsch perskantoor: Door de inlijving van Macedo nië en Thracië is deinvoering van het vijfjaarplan van Bulga rije, dat oorspronkelijk alleen voor het oude gebied gold, vertraagd. Thans is het ook uitgebreid tot de nieuwe gebieden, waarvan vooral het kustgebied aan de Egeische Zee zeer belangrijk is. Aldaar 'wor den bijzonder veel katoen, rijst, olieplanten en zuidvruchten ver bouwd. Het vijfjaarplan voor den land bouw omvat 11 deelen van 1.000 bladzijden. Het doel van dit plan is niet alleen, den landbouw te be vorderen, maar tevens hoopt' men den levensstandaard te verhoogen Bulgarije is voor Europa door zijn bijzondere cultures zeer belang rijk. Groote hoeveelheden fijne groenten, tomaten, aardbeien en druiven komen van daar op ver schillende Europeesche markten Bovendien is het land de grootste tabakleverancier van Europa. Ook zal de grond overal worden vruchtbaar gemaakt, want er liggen in Bulgarije nog ongeveer 750.000 zondere beteekenis scheen toe te kennen. Nee, Mariene, het is niet zoo. dat wij reden zouden hebben op het leven verbitterd te zijn. Het wordt elk naar zijn krachten toegemeten en slechts de onwaardigen Wijven van tegenslag verschoond. Er is 'ook in het leven geen top zonder afgTond. Als jjj denkt, dat anderen het beter hebben, dan kan ik daartegenover slechts dit aanvoeren, dat zij bekla genswaardige lieden zijn, wanneer zij dat betere leven niet zelf na harden strijd hebben weten te veroveren. Het schenkt nu eenmaal geen vol doening, wanneer alles je zoo maar in den schoot wordt geworpen..." Hoe vaak had Lorenz met derge lijke woorden niet getracht haar wakker te schudden, om dan telkens echter weer tot de ontdekking te moeten komen, dat zij niet van zijn slag was. Neen, zij was niet voor strijdster en heldin geboren. Zij ver langde haar beetje geluk, •zij wilde vrede hebben en zich geborgen weten. Toen de kinderen tegen den avond weei' naar huis kwamen, vonden zij hun moeder met behuilde oogen aan tafel zitten en in hun jeugdige op standigheid zwoeren zij wraak aan meneer Doos, als deze zich nu nog eens mocht laten zien. Italiaansch Weermachtbericht der Britten verijdeld VIJANDELIJK CONVOOI IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE BESTOOKT. ROME. 29 Dec. In zijn weer machtbericht no. 575 maakt het ItaliaanSfcha hoofdkwartier het volgende bekend: De vijand heeft geprobeerd een omsingelingsactie te ondernemen in het gebied van Agcdabia met behulp van belangrijke pantser- si rij dkrach ten. Snel* tegengehou den door de reactie van onze af- deelingen van Italianen en Duit- schers. werd de vijand zwaar ver slagen. 58 Engelsch-e pantserwa gens en een groot aantal anderg voertuigen werden vernield en tpn deele buitgemaakt. Van de fron ten van Solloezn en Bardia valt niets bijzonders te vermelden. De Duitsche luchtmacht heeft herhaalde malen het eiland Malta aangevallen. Drie vijandelijke ma chines werden neergehaald. Duit sche jagers dwongen tusschen Noto en Rosolini een driemotorigen En- gelschen bommenwerper, die Ca- tania probeerde aan te vallen, tot dalen. De uit zes personen be staande bemanning werd gevangen genomen. In het Oostelijke'bekken van'de Middellandsche Zee hebben onze torpedovliegtuigen een vijandelijke vlootformatie aangevallen en daar bij een zwaren kruiser en twee groote schepen getroffen. Twee- Curtiss-vliegtuigen, die het con- vooi escorteerden, werden tijdens een luchtgevecht neergehaald. Een van onze machines is niet terug- gekoerd. Drie andere toestellen konden zwaar getroffen op onze bases terugkeeren. h.a. braak, die voor den landbouw kunnen worden geschikt gemaakt. Zeer veel vluchtelingen. Uit een en ander blijkt,' dat in Bulgarije zeer groote veranderin gen op til zijn, die voor het land een geweldige beteekenis zullen hebben. Voor Nederland is een en an der van groot belang. Niet al leen zal Bulgarije op de Eu ropeesche tomatenmarkt met Italië weldra de grootste me dedinger van Nederland zijn, maar het Westland moot er op rekenen, dat ook de Bulgaar-^ sche komkommer- en meloenen-' kuituur zeer zal worden uitge breid. Echter zal Nederland aan Bulga rije veel zaadgoed kunnen leveren. De uitbreiding van de tabakscul tuur biedt voor den Nederland- schen tebakshandel nieuwe per spectieven. Bulgarije hunkert er naar, de betrekkingen met den Ne- derlandschen tabakshandel verder te versterken en van de ervaringen van Nederlandsch-Indische tabaks planters profijt te trekken. Ten slotte meonen de Bulgaar- sche landbouwdeskundigen, dat groote deelen van Bulgarije voor den bouw van olieplanten bij uit stek geschikt zijn, zoodat Neder land, wanneer de- La Platahavens en Oost-Azië nog langen tijd geen lijnzaad resp. sojaboonen naar Ne derland zullen kunnen verschepen, Bulgarije in een gedeelte van de ontstane behoefte zal kunnen voor zien. De omroep was er bij Reportageoverzicht 1941. Dé persdienst van den Nederland sche omroep meldt: Hedenavond 30 Dec. des avonds van 19.30—20.15 uur wordt over den zender Hilversum 2 een reportage overzicht 1941 uitgezonden. Hierin zijn flitsen opgenomen van reporta ges van belangrijke gebeurtenissen, welke in de loop van het jaar plaats vonden, zoodat men de be langrijke feiten van 1941 nogmaals in chronologische volgorde de re vue hoort passeeren. DE VAN Dc wereld in weinig woorden Iran breekt met Japan en Frank rijk. Volgens nog onbevestigde berichten uit Teheran, heeft de Iraansche minister van Buiten- landsche Zaken aan den Japan- schcn en den Franschen gezant de passen laten overhandigen, daar de Iraansche regeering de diplomatie ke betrekkingen met Japan en Frankrijk als verbroken beschouwt Deze week zal het personeel van beide legaties de Iraansche hoofd stad verlaten. Generaal Ambrosio bij den Duce. De Duce heeft generaal Ambro sio, den commandant van het aan de overzijde van de Adriatische Zee gestationneerde elfde Italiaansclie leger, ontvangen. De generaal bracht rapport uit over den bevre digenden toestand en het optreden van dé onder zijn bevel staande troepen. De Duce gaf generaal Am brosio richtlijnen voor een snelle oplossing van eenige problemen van militairen aard en voor een zoo snol mogelijk definitief ophef fen van eenige nog resteere.nde communistische haarden van on rust. Nieuwe Braziliaansche minister. De president der republiek Bra zilië heeft den rechtsgeleerde en schrijver Marcondes Filho benoemd tot minister van arbeid. Gouverneur van St. Pierre en Mi- quelon onderscheiden. Het Fran- sche staatshoofd, maarschalk Pé- tain, heeft, naar officieel wordt medegedeeld, den gouverneur van de eilanden St. Pierre en Miqueloii, de Bournat, benoemd tot officier in bet Legioen van Eer en hem ver der onderscheiden met den Galli- schen strijdbijl. De taalkwestie in België. De Bel gische regeering heeft een taalcom missie ingesteld, die tot taak heeft de Vlaamsohe taal de haar toeko mende plaats in het openbare leven in België te verschaffen. Deze com missie behandelt alle schendingen van de taalrcgeling en haar bevoegd heden strekken zich uit tot alle be- stuursinstanties van staat en ge meenten, vooral ook tot scholen en andere onderwijsinrichtingen. De voedingstoestand in het Na bije Oosten. Talrijke bewijzen voor de voortdurende Vcrslechting vna de voedingstoestand in het Nabije Oosten ontleeent de Popoio di Roma aan de Egyptische en Pa- lestijnsche pers. Volgens deze ge- gévens klaagt de Palestine Post over den slechten vopdingstoe- stand der schooljongens, voor wie de schoolmaaltijd vaak de eenige van dezen dag is. De Paus ontvangt diplomaten. Paus Pius de Twaalfde heeft gisteren de ontvangst voortgezet van de Jnj het Vaticaan geaccre diteerde diplomaten voor het in ontvangst nemen van hun Nieuw- jaarswenschen. In afzonderlijke audiënties ontving hij de ambassa deurs van Portugal, Frankrijk, Pe ru, Argentinië, de gëzanten van de Dominieaansche republiek, Enge land, Hongarije, Slowakije, Lit- tauen, Roemenië en de zaakgelas tigden van Ierland, Haïti, Bolivia en de Ver. Staten. Mexicaansche faciliteiten aan Ame- rlkaansch leger. —-De Mexicaan- Senaat heeft het wetsontwerp aan genomen, zoo wordt uit Mexico ge meld, waarbij den Amerikaanschen troepen vrije doortocht door Mexico en gebruikmaking van de Mexi caansche - lucht- en vlootbases wordt toegestaan. Jouhaux gearresteerd. De voor malige secretaris-generaal der C.G. T., Jouhaux, die na de ontbinding van deze organisatie zich had te ruggetrokken in het particuliere le ven, zou gearresteerd zijn wegens staatsvijandige activiteit, naar in welingelichte Fransche kringen verluidt. voor Oudejaarsavocd SMAKELIJKE HAPJES EN GEURIGE DRANKEN. Oudejaarsavond oliebollen, appelflappen, slaatjes het zal dit jaar allemaal anders moeten. Maar behoeft het daarom minder smakelijk te zijn?tGeen sprake van. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad geeft eenige re cepten, die. als men ze leest, ons reeds doen watertanden, naar het heerlijks, dat door middel daarvan bereid kan worden! Warm gekruid bessensap als drank. 1 fl. bessensap, 1 citroen, eenige kruidnagels, (pijp) kaneel, suiker. 'Het bessensap met 1 flesch wa ter verdunnen. De kruidnagelen in de citroen steken en deze met de kaneel eenige vtren in het bes sensap laten trekken (in de hooi- kist). De kruiden uit het bessensap nemen en dit op smaak afmaken met wat suiker. Huzarensla (zonder vleesch). Gekookte bieten, knolselderij, kropsla, of veldsla, koude gekookte aardappelen, augurken en uitjes uit het zuur. Voor het sausje: tvat tap temelk, aardappelmeel, mosterd, peper, zout, azijn, en aroma. Wat taptemelk binden met wat aardappelmeel en' het sausjë laten afkoelen. Een knolselderij schillen, in kleine blokjes snijden en in wat water en zout half gaar koken. De sla wassehen en fijn verdeelen. de bieten schillen en fijn hakken, de aardappelen in blokjes snijden, de augurkjes en uitjes fijn hakken. Aan het afgekoelde sausje wat mosterd, peper, zout en aroma toe voegen. en alle bestanddeelen er mee vermengen. De massa op een schotel leggen, glad maken en ver sieren b.v. door ze te bedekken met de verschillende bestanddeelen, die men voor het mengen afzonderlijke heeft gehouden. De sla kan ook op gedaan worden' in schelpen of op kleine schoteltjes. KruitlBoek. 125 g. zelfrijzend bakmeel. 65 e. huis'houdstroop of kunsthonig. 25 g. bruine Ruiker, ruim d.L. tapte melk'(wat anijszaad), 1 theelepel kaneel, een snuifje kruidnagelpoe der, zout. hoekje en stak een sigaret op. Ja, nu was er 'reden tot voldoening, nu had hij het tot stand gebracht. Direct na zijn aankomst zcu hij zich in Dahlem met dr. Gerold in verbinding stellen en dan kon hij zijn nieuwe leven on middellijk beginnen. Ach, Mariene en het circus. Zoodra de eerste voorbereidingen achter den rug v/aren, zou hij hun het noodige reisgeld sturen, zoodat rij niet langer in dat nest zouden behoeven te blijven; Hij zou haar nu pas gelukkig kun nen maken, Mariene, ja, alles zou hij .doen om haar het verleden zoo spoe dig mogelijk te doen vergeten. Hij zou nu eindelijk al haar bescheiden wenschen kunnen vervullen, zij zou weer jong worden en opnieuw leeren lachen. Hoe mooi was het leven nu, hoe goed was alles toch weer terecht ge komen! Lorenz Burmester verzonk in een mijmering en liet het verleden aan rijn geestesoog voorbij trekken. Waarlijk, het noodlot had hem niet gespaard. Zijn moeder was reeds vroeg gestorven voor hij nog in staat whs geweest haar beeld goed in zich op te nemen en haar opvolgster had zich niet de minste moeite gegeven het kind voor zich te winnen. En hoeveel strijd had het later niet ge 127. Het toestel was nu vlak bij. Zouden te ge-, zien wórden? Het scheen te gaan cirke len. Ja, daar kwam het al lager%en lager, be schreef kringen boven de heuveltop. Piet zwaaide onvermoeid met zijn zakdoek en 't negertje stond ook met zijn armen te zwaaien. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 81 DECEMBEB. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Granofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.33 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramotoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 GramMoonmu- zlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orkest Ma- lando en solist. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.25 „Hoe doet hU dat?" 12.40 Almanak. 12.45 B.NiO.Nieuws- cn economische berichten. 13.00 Omroeporkest, solist en gramofoonmu- ziek. 14 15 Otto Hendriks en zijn orkest (opn.). 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Planovoordracht en gramofoonmuziek. 16.00 Wijdingswoord. 16.20 Voor de rijpere jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier. 17.45 Orgelconcert. 18,15 Volksgezondheid, 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Oudejaarsavonddlenst. 20.30 Toespraak door den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. A. Seyss-ïnguart. 20.45 Amusementsorkest, dames koor „Aethercharme" en solisten. 21.15 Poli tiek jaaroverzicht. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoolïmuziek. 23.00 „Alle man van Nerlands stam", Oudèjaarsultsending. 23.45 .Oudejaarsavondtoespraak. 23.57 Klokke- spel. 24.00 Nieuwjaarstoespraak door Xng. W. A. Herwyer, Directeur-Oeneraal van den Ne- derlandschen Omroep. 0.15 Gramofoonmuzlek. 1.30—2.00 Dansmuziek (gr. pl.j. Hilversum n. 801,5 m. 7.15—8.45 Zie. programma Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Viool met pianobegeleiding en gramofoonmu zlek. 10.45 Voordracht. 11.00 Zang met piano begeleiding. 11.30 Qramoroonmuziek. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 De Romancers en solist. 18.50 Gramo- foonmuz'lek. 14.16 Voordracht. 14,35 Opera „Giannl Schfcohl" (opn.). 15.45 Gramofoon- muzielc. 16.00 Rotterdamsch Trio. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-* economlsohe- en beursberichten. 17.30 De Melodisteir en Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.30 Gramo foonmuzlek. 19.00 Actueel halfuur. 19,30 Ra<Jlo- tooneei; 20.00 Gramofoonmuzlek. 20.8020.45 3ie programma Hilversum I. 20.45 Zang, gam ba en clavecimbel. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.00 Vocaal kwartet (gr. pl.). 22.152.00 Zie Hilversum 1. Alle bestanddeelen door elkaar roeren. De melk door de stroop of kunsthonig roeren en met deze vloeistof het droge mengsel zoo vlug mogelijk tot een stevig soepel deeg dooreen kneden. Het deeg in een met boter inge- smeerden vorm leggen en in een matig warmen oven gaar hakken (1 a 2 uur). Gortmoutkoekjes. 125 gr. gortmout, 125 gr. suiker, 1 afgestreken lepel custardpoeder, plusminus 1 dL. water, zout, ka neel. Gortmout, suiker, custardpoeder, - kaneel en zout dooreen mengen en zooveel water toevoegen tot men een' dikke brij verkregen heeft en dit mengsel eenige uren lfttexi staan. Eep bakplaat heel dud met boter insmeren en met behulp van twee theelepeltjes er kleine koekjes op een onderlingen afstand van pl.m. 4 cm. op leggen. De koekjes in een vrij warmen oven met veel boven- warmte bakken. De plaat uit den oven nemen, even laten afkoelen en de koekjes met een slap mes of pannekoekmes van de plaats ne men, zoodra zij stevig genoeg, maar nog niet bros zijn. Do koek jee vlak neerleggen. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage. Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. kost vóór rijn vader zich eindelijk liet. overhalen hem naar het gymna sium te sturen! Als oom Gottlieb het niet voor hem had opgenomen en een ernstig woord met rijn vader had gesproken, dan zou zijn vurigste wensch zeker nooit in vervulling zUn gegaan. Maar oom Gottlieb stierf ko'rt voor Lorenz zijn einddiploma van het gymnasium mee naar huis bracht en daarop volgde een zeer onaangename polemiek met zijn vader. Het resultaat hiervan was, dat de jonge Lorenz Burmester op zijn 'gen houtje naar de universi teitsstad verhuisde. "De zes Jaren, die daarop volgden, waren vol van teleurstelling, honger en strijd geweest, maar de belooning was tenslotte niét uitgebleven. Zijn doorzettingsvermogen, de verbeten vastberadenheid, waarmee hij steeds weer alle moeilijkheden het hoofd wist te bieden, zijn buitengewone be langstelling voor de studie, waaraan hij zich gewijd had, dat alles had hem rijn doel doen bereiken, het doel, waarvoor hij zijn jeugd en genoegens had opgeofferd. Wordt vervolgd. Het duurde meer dan een week voor dr. Burmester, dank zij de be moeiingen van den Duitschen con sul verlof kreeg rijn ontijdig afge broken reis voort te, zetten. Prohas- ka was weliswaar nog steeds niet ^Vonden, maar de aanwijzingen voor zijn schuld hadden zich toch dermate opgestapeld, dat van eenige verdenking jegens Lorenz geen sprake kon zijn. Men nam derhalve genoegen met zijn toezegging zich te allen tijde als getuige ter beschik king van de justitie te zullen hou den. Nu zat hij dan in een coupé van den boemeltrein Dresden-Berlijn, on afgebroken naar buiten starend, maar zonder de minste belangstel ling voor het voorbij glijdende land schap. Over een paar uren zou hij op de plaats van bestemming zjjn. Dif vooruitzicht nam hem geheel in beslag. Berlijn-Berlijn! zongen de wielen en klopte zijn hart. In een recordmarsch was hij van Praag naar den oever van de Elbe gewandeld en vandaar had» hij rijn tocht onvermoeid voortgezet, gedre ven door de kracht van rijn wil, tot hij weliswaar vermoeid, maar vol daan over zichzelf en vol vertrouwen in de toekomst in Dresden was aan gekomen. Een goedkoop onderdak vond hij in een klein hotel in de nabijheid van Met station, maar toen hij den volgenden dag zijn reis had willen voortzetten, stroomde de regen uit een egaal grijze lucht, die geen hoop op een spoedige weersverandering overliet. Een plotselinge ingeving volgend, haastte hij zich naar het station om naar de reiskosten te infermeeren. Het bleek, dat hij nog een paar pfen- nig over zou houden, als hij dit laat ste gedeelte van zgn tocht per trein aflegde en het volgende oogenblik hield hij het kleine grijze stukje kar ton in zijn hand, met brandende oogen steeds weer den opdruk lezend „Dresden-Berlijn (Anhalter station)". Het leek hem onbegrijpelijk, dat hij nu nog maar door de controle be hoefde te gaan om in den trein te4 stappen, die hem in een paar uren naar de hoofdstad zou brengen, zon der dat er iets meer van hem ver langd werd dan dat hij rustig in een hoekje van de coupé zou biijven ritten. Het eentonige, vlakke landschap buiten ging gedeeltelijk schuil achter een gordijn van regen. 'Bij vlagen sloegen de druppels tegen het coupé raam en dat gaf hem een behaaglijk gevoel van zich geborgen te weten. Hg nestelde zich dieper in zijn

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2