'n Oprecht advies Tob nooit Haar verovering 1 kg 500 gram gram 4 rants - gram 250 250 gram gram 100 gram 500 gram - liter 7 liter was- heid senen 18 rants. 2'/, rants. 3'/, kg kg Beste jongens en meisjes Voor ik het vergeet: jullie mogen deze maal alleen het raadsel oplos- wen, maar er worden geen brieven geschreven. Ik heb namelijk nog een aantal onbeantwoorde briefjes en die komen eerstvolgende keer aan de beurt. Als jullie dit lezen is het alweer nieuwjaar. 1942 heeft zijn intrede gedaan en dus zeg ik: allemaal een gelukkig nieuwjaar. Met mooie rap porten, en een overgang op school en een goed gedrag, zodat je ouders geen klachten over jullie hebben. Maar dat komt wel in orde, denk ik. De prijswinnaar is deze week: BREVA EN NELLY VERHAGE Molenvaart 51, Anna Paulowna. Hoor ik nog even wat het moet stfn, een boek of een taart .En nu de briefjes: Coba Prins, Den Helder. Je bent nu weer de gelukkige prijswin- nares niet, maar wie weet misschien volgende week; de moed maar niet verliezen! Klaas Sluiter, Den Helder. Zo, dus Sjoerdje had er om gedacht, dat is flink van hem. Maar je schrijft heus nog niet zo slecht hoor, ik krijg van sommige vriendjes nog wel smeriger briefjes. Maar doe maar goed je best, dan ga je net zo mooi schrijven als een ander met z'n rechterh- nd. Sietske Boomsma, N. Nledorp. Zit je zusje in N.-Scharwoude, dat zal ze dan wel pretitg vinden, dat jjj met een vriendinnetje haar dan een bezoek komt brengen. Gusta Swart, Den Helder. Wat t. 1 jij in je schik zijn, een paar Zeeuwsche knopjes als oorbellen, die zjjn alleen voc- de Zondag zeker of doe je ze aan naar school ook? Suzanna de Boer, Den Helder. Als je de briefjes in de verkeerde bus stopt, ja, dan maak je een grote kans, dat het niet beantwoord wordt want daar zitten allemaal de oplos singen in van de grote mensen en die kijkt een andere mijnheer weer na Dus oppassen hoor, dat jij niet doet, wat je broertje gedaan heeft. Gorrit en Paulus de Boer, Den Hel der. Dat is jammer jongens, maar ik heb toch werkelijk jullie briefje niet ontvangen, misschien heb je 't ook in de verkeerde bus gestopt! Je moet alt\jd de onderste br hebben, die hebben we speciaal onderaan la ten maken om dat als. er kleine vriendjes en vriendinnetjes zjjn, die hun briefje ook kunnen bezorgen. Bedankt voor je mooie wensen hoor, ik wens jullie ook alle goeds. Jelly v. d. Oord, Den Helder. Dat was niet veel wat je me te schrijven had Jelly, maar je beloofde me voor deze week een langere brief, dus daar wacht ik dan maar op! Dag. Jantje Grande, Anna Paulowna. f-teT»e.qs ia HET C^wicu-PAD «jbo^MCT G^öóre vfet&eec^oe cqóótcWEO. WeGeNVe«*feeqsqeGet.iNO (Pcdy Koon-Se jrm) Wat zal dat aardig zijn bij jullie met dat groen en kaarsen in de kamer. Die grote kerstboom moeten jullie 'maar bewaren totdat je weer in Den Helder bent, dan gaan jullie die maar weer optuigen! Betsie Sarton, Schagen. Wat 'n klein briefje, daar kan ik ook niet veel op antwoorden, en als je 't leuk vind om antwoor dte krijgen, dan moet je natuurlijk ook trouw schrij ven! Glel Bruin, Schagen. Misschien is er nog wel sneeuw en tja, waar jij zo naar verlangt, met Kerstmis. Maar ik denk, dat jij jezelf zonder ijs ook wel zul. vermaken in de va- cantie. Klaas Giells, Den Helder. Ik denk ook hoor dat je Vader jou een beetje wil foppen, want al is nu alles op dq bon, daarom is het toch nog te krijgen en ik denk dat er wel voor gezorgd was! Leo Gieles, Den Helder. Dat valt zeker wel een beetje tegen, Lé nu je waarschijnlijk niet naar Texel kan gaan, maar dat zal wel niet makkelijk gaan, je moet nu een ver gunning hebben, hè. Maar misschien komt de Vrede wel vlug en dan gaan we weer js Woensdagsmiddags met de Texelscne boot over! Joop Gieles, Den Helder. Brrr, wat is dat een nare tijd om naar de tandarts te gaan in je vacantie, maar ja, je moet om de gezondheid ook denken. Nu daar heb je dan wel weer even tijd voor hè, om je onvoldoende's weg te werken, doe maar goed je best! Corrie Swart, Den Helder. Je hebt het goed geraden hoor. Je briefje was op tjjd, zo je wel merkt, want als je te laat was geweest, dan had ik je nu geen antwoord kunnen geven! Dag, prettige dagen hoor! Sjoerdje Sluiter, Den Helder. Zo Sjoerdje, jg bent nu de laatste, die ik vandaag schrijf, want ik heb nog meer dan genoeg te doen! Ik hoop dat jij je zult vermaken in de vacantie, je bent zelf zo bang van niet, maar ik denk dat dat wel wat overbodig is; jullie zijn thuis met z'n drieën, dan kan ik me niet voor stellen, dat je je nog verveelt! NIEUW RAADSEL. X een kleur. X deel van je voet. X a kun je aantrekken, wanneer de straat erg nat is. X deel van de dag. X nie* groot. X a vind je boven de goot steen en bij een haven. X i bgbelsche naam (zoon van Abraham). X gaarne. X getal. X allemaal. X jongensnaam. X tegenovergestelde van „in". X herbergier. X ben je eens per jaar. X vind je op elk zeeschip. X dierentuin in Amster dam. X trek je van je geld op de spaarbank. Op de kruisjeslijn lees je van bo ven naar beneden iets, dat ik jullie allemaal toewens. OPLOSSING RAADSEL VORIGE WEEK. Vleermuis. Goede oplossingen ontvangen van: Coen C., Den Helder; C. Prins, Den Helder; Henny v. G., Clazien V. Petten; JTheo de R., Schagen; Atto V., CalJantsoog; Annie W., Schoorl- dam; N. H., Burgerbrug; Pietertje K., H.-HugowaardHenk J. B., Bur gerbrug; Joop G, Den Helder; KI. G.; Den Helder; Leo G., Den Helder; Jan C., Den Helder; Wiesje C., Den Helder; Gretha B., Gerard B. en Reinier B., Egmond-Binnen; Trijntje K. Den Helder. Ongecorrigeerd) STEUN. De1 slag viel onverwacht. Eigenlijk was die nog niet gevallen, maar hij was, menschelijkerwrjs gesproken, niet meer tegen te houden. Dezelfde slag had al meermalen gedreigd, maar hij had dien tot nu toe steeds weten af te wendén met middelen, die slechts uitstel, maar geen oplos sing brachten. En nu zou dan geen uitstel meer baten. Hij was openhartig, daarom wisten zijn intieme kennissen het al. Zij trachtten hem te troosten, zooals dat gaat, de een onbeholpen maar goed gemeend, een ander gevoelig en tact vol. Hij glimlachte en haalde de schou ders opr daadwerkelijk helpen kon blijkbaar niemand. Maar allen toonden hun goede be doelingen, familie zoowel als kennis sen. Alleen de vrouw die hem inner lijk het naaste was geweest, niet. Van haar, 5ie hg onbewust was gaan beschouwen ars een onmisbare steun, een onfeilbaar-loyale kameraad, niets. Zij kwam niet en schreef niet, zij scheen hem in deze moeilijke dagen op een even onverklaarbare als radi cale wijze los te laten. En toch kon hij niet aan haar twijfelen, zooals hij heel haar karakter in vele jaren had leeren kennen, loyaal en trouw tot het uiterste in al haar daden, zonder er oöit ophef van te maken. Het was alleen pijnlijk om, wan neer deze of gene aarzelend vroeg „en wat zegt Ank ervan?" te moe ten antwoorden: „ik weet het niet, ik heb haar nog niet gesproken, noch iets van haar gehoord". Pijnlijk om de gedachte, die hij dan op het ge zicht van de ander las, en omdat hijzelf haar houding begrijpen noch verklaren kon. Tenzij, ja tenzij het wezen van de vrouw van wie hij zooveel hield, slechts in zijn verbeel ding bestaan had. Ondenkbaar. Er verliep een week. Geen brief, geen bericht, niets. Toen begon ook hij te twijfelen, in een knagend ver driet om wat hij zich nog niet beken nen durfde en wat ook, samen met de zorgelijke spanning om de slag, die nu, iederen dag vallen kon, haast té zwaar zou zijn om te dragen. Twee dagen later stond Ank op eens voor hem. Ze zag er doodmoe uit, leek vermagerd in die 10 dagen, maar haar oogen straalden, terwijl ze zei: „Ernst, alles is in orde. Er was maar een manier om je te hei pen ik heb moeten reizen, het ging niet alles dadelijk vlot. Maar nu is alles in orde, hier zijn de pa pieren. kijk... Hij keek, kon eerst zijn oogen niet gelooven. Zweeg toen lang. Zij vroeg angstig: „Je bent toch niet boos, omdat ik op eigen initia tief heb gehandeld? Ik wist dat, als ik met je praatte, je het niet zoudt willen en toch was het den eehigen weg. Ik was alleen zoo bang, toen het zoo lang duurde, dat je zoudt kunnen gaan denken, dat ik je in den steek gelaten had. En toch wil de ik, kon ik je niets laten weten voordat alles in orde was. Je hebt toch niet aan mij getwijfeld, Ernst? Zij keek hem vorschend aan met haar klare, rustige oogen.' „Jawel", zei hjj stil, ook dat nog sinds gisteren heb ik eigenlijk wel aan je getwijfeld." „Dat kwam omdat je jezelf niet was dooi; de spanning", zei ze snel. „Maar nu is toch alles goed?" „Ja, dankzij jou, maar hoe kan ik je dat ooit vergelden, Ank?" Een schaduw van pijn ging even over haar smal gezicht. Toen zei ze: „vergelden wat een woord tusschen ons! Maar als je het dan persé wilt weten door nooit meer aan mij te twijfelen". Zijn arm lag vast om haar tengere schouders en hij zag haar vol aan terwijl hij antwoordde: „Neen, Ank, dat beloof ik!"; Nadruk verboden. Dr. Jos de Cock. Oni kcM iMAhaal: door Marianne Eekman. Minny Erfing had zich niets voor gesteld van haar vacantie. Ze hoor-, de tot de vrouwen, die zóó vaak ver regende en saaie vacanties hebben beleefd, zoo dikwijls juist influenza kregen, als ze bij uitzondering eens een invitatie hebben ontvangen voor een feestje of schouwburgbe zoek, die ook zóó vaak moesten be leven, dat de eenige aardige jonge man mijlen in het rond- zich nèt voor een ander meisje interesseer de, dat zij gaan berusten. Ze ging met Vacantie, overtuigd, dat het weer slecht, het pension vervelend, het gezelschap weinig onderhou dend zou zijn. Op deze wijze kon ze in elk geval niet erg teleurgesteld worden. Het weer viel dan ook nog al mee, het pension was niet slech ter dan dat van het vorige jaar en er waren enkele gasten, met wie ze wel gezellig omging. Ze was een meisje van een-en- dertig jaar, onderwijzeres, niet dom maar niet intelligent en vlijtig ge noeg om het ooit tot iets méér te brengen.-Ze was begonnen met haar werk in de overtuiging dat ze toch wel zou trouwen en van jaar tot jaar had ze zoodoende geen energie genoeg kunnen verzamelen om door te studeeren en zich een betere toe komst te verzekeren. En nu ze lang zamerhand weinig hoop meer koes terde, voelde zp.zich te terneerge slagen er toe. Daarbij kwam, dat ze diep in haar hart toch wel meen de, te zullen trouwen, al wilde ze zichzelf dat niet bekennen. Ze wist nu wel, dat ze weinig aantrekke lijkheid bezat voor mannen, al was ze niet absoluut leelijk, ze had het ondervonden, dat andere meisjes niet mooier, niet intelligenter of rij ker, de aandacht wel trokken en de harten wèl veroverden, terwijl zij daartoe nu eenmaal iets scheen te missen. Maar toch De eerste vacantieweek verliep zonder bijzondere gebeurtenissen, doch in de tweede kwam in het pension een jonge man. Hij was misschien vijf- of zes-en-twintig en had iets verlegens. Den eersten mid dag, tijdens de table-d'höte, merkte ze dat zijn blik langs alle gezichten gleed en toen een paar malen ter sluiks weer het hare zocht doch ze had afgeleerd iets te zoeken achter dergelijke dingen. Ze zei nuchter te gen zichzelf: Ik zal een zwarte veeg op mijn neus hebben en ze probeer de in den spiegel te zien. Toen ze van tafel ging, keek ze dadelijk in een spiegel. Ze had geen zwarte veeg. Den volgenden dag merkte ze wéér. dat de jongeman belangstel ling voor haar scheen te koesteren Hoewel hij verlegen was, slaagde hij er toch in. een gesprek met haar aan te knoopen. Het was een van die onbeduidende en onsamenhan gende gesprekjes, zooals men die houdt onder pen^ongasten. Over het weer, het eten? de omstreken, andere vacanties Ze vertelde, dat ze onderwijzeres was en hij toonde veel interesse Hoelang was ze dat al? Beviel het haar goed? De jongen is te verlegen om de jongere meisjes aan te spreken, dacht ze en mij beschouwt hij zoo'n beetje als onschadelijk. Maar toen er vier dagen verloo- pen waren, merkte een vinnige ou de dame, die altijd alles rondom zich zag. tegen haar op: „U hebt bepaald een verovering gemaakt." Minny werd rood en haar hart be gon wild te kloppen. Nu een ander het uitsprak/ durfde zijzelf het ook denken. Ja, het had er allen schijn van, alsof hier een liefde op het eer ste gezicht was ontstaan. Ze was onthutst en sloeg den jongeman heimelijk gade. Hij was beslist jon ger dan zij, veel jonger. Van wat ze merkte en hoorde had hij een goede opvoeding gehad en scheen niet erg op geld te hoeven zien. Hij hield er artistieke neigingen op na bekende h^j haar op eep dag, maar zijn vader was er tegen. Tenminste dat hij in de kunst zijn beroep zou kiezen. Hii vond het best als tijd verdrijf en genoegen? mits zijn zoon geleerd en getoond had, zijn brood RADIOPROGRAMMA ZONDAG 4 JANUARI 1942. HILVERSUM 1. 415,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gram. muziek. 9.00 Voor de jeugd. 9.30 Gram.muziek. 10.30 Strijkorkest van het Utr. St. Orkest. 11.30 Omroep- Jeugdkoor. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O. Nieuws- en econ. berichten. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Néd. Verbond voor Sibbekun- de; Wie en wat waren onze voor ouders? 13.20 Sylvestre Trio. 14.00 Orkest Malando. 14.40 Accordeon Harmonie „Apollo". 15.00 Radio- tooncel. 15.45 Radio-potpourri „Al- lerhand von Stadt und Land". 16.55 Gram.muziek. 17.00 Zondag middagcabaret.' 17.45 Gram.muziek. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gram. muziek. 19,00 Actueel halfuur. 19.30 Radiotooneel met muziek. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.15 Gram. muziek. 20.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.30 Gram.muziek. 21.45 B.N.O.Nieuwsberichten. 22.00 B.N. O.: Engelsche uitz.: „An American sees Holland" of gram.muziek. 22.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 3015 M. 8.00 Gram.muziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten: 8.45 Gram.muziek 9.00 Studio vroegdienst. lO.Otf Gram. muziek. CilO 05 Zondagmorgen zon der zorgen. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Cyclus „God en het kwaad in de wereld" (III). 12.15 Het Zutfensch Vrouwenkoor en orgelconcert (opn.) 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ be richten. 13.00 Amusementsorkest, solist en gram.muziek. 14 00 Ned. schrijvers over eigen werk. 14.20 Omroep-Symphonie-orkest en solist (In de pauzes: Gram muziek en ge sproken Berlijnsche Theaterbrief). 16.00 Woninginrichting in dezen tijd, causerie. 16.15 Clavecimbel- voordracht 16.50 Gram.muziek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram. muziek. 17 30 Voordracht. 17.45 B.N. Ot: Nieuwsber. en sportuitsl. 18.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.30 Onze Nederl. Taalclub. 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Or gelconcert. 19.45 Spiegel van de week. 20 00 Gram.muziek. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.15 Zang met pianobegeleiding. 21.00 Gram. muziek. 21.20 Zang met pianobege leiding. 21.45 B.N.O.: Nieuwsber. 22.00 B.N.O Toelichting op weer- machtsbericht. 22.10—22.15 Gram. muziek. te kunnen verdienen met iets prac- tischers. Ze sympathiseerde met hem en vroeg zich weer af, of hij alleen maar behoefte voelde, zijn hart te luchten, dan wel werkelijk iets in haar zagiets, wat andere man nen nooit in haar hadden gezien...? Den achtsten dag hp-ar vacan tie spoedde ten einde verzamelde hij blijkbaar al zijn moed en stelde haar een tochtje voor en zoo gespan nen wachtte hij haar antwoord, zoo zenuwachtig zag hij er uit, dat ze weer een hartklopping kreeg. Kón het zijn, dat hij de beslissende vraag wilde stellen? Ze trachtte zichzelf nuchter te bepraten, dat al les verbeelding was. maar het bleef toch een feit. dat hij overmatig veel belangstelling had getoond voor de vraag, of ze verloofd was of ze trouwplannen had, enz., enz. Ze maakten dus dat tochtje en za len op een gegeven oogenblik met een pic-nic-mand in het bosch, idyl lisch. vredig en vertrouwelijk. Ze voelde, nu of nooit! En wérkelijk hij schoof naderbij. Aarzelend, ver legen, vroeg hij: „Hebt U... mag ik U iets vragen Ze antwoordde: „Ja... n...na tuurlijk. „Ikik hoop, dat U me niet brutaal vindt." Ze zweeg met bonzend hart. „U zult wel vinden, dat ik een erg groene jongen ben", ging hij ze nuwachtig door, dat is ook wel zoo vader vindt het ook „O, ik geloof dat het maar zoo lijkt", zei ze haastig. „Ja", zei hij ijverig, „ja dat is het. Ik lijk erg onervaren en dom. maar ik ben het werkelijk niet. Ik meen dat ik moet over mijn verlegenheid MAANDAG 5 JANU HILVERSUM I, 415.5 7.15 Gram.muziek. 7. gymn. 7.55 Gram.muzii O.: Nieuwsber. 8.15 C 8.35 O 8.45 Gam.muziek. 9.15 I vrouw. 9.20 Gram.mi Voor de kleuters. 11.2 Rentmeester. 12.00 Vioc begl. en gram.muziek. nak. 12.45 S.N.O.: Niei' berichten. 13.00 Pract. boer en tuinder. 13.15 dracht. 13.45 Gram.n Otto Hendriks en zijn Orgelconcert. 15.00 Voi 15.45 Gram.muziek. 16, slige lezing. 16.20 Zan> begel. 16.45 Voor de B.N.O. Nieuws-, econ. 17.30 Roemeensch orkei ban. 18.00 Landmans Ramblers. 19.00 Actu 19.30 Residentie-orkest. Alleen voor de Radio- over een lijnverbindini dio beschikken). 20.15 20.30 Residentie-Orke? 21.30 Gram.muziek. 5 Nieuwsber. 22.00 B N.( uitz.: „Things worth ki Holland" of het Rococ 22.30 Gram.muziek. 22. kest (opn.) 23.30—24.C ziek. HILVERSUM II. 301.5 7.15—8.45 Zie Hilv. 1 muziek. 10.00 Morgenv Gram.muziek. 11.30 Re Zang me.t pianobel. Malando, en solist. Nieuws- en econ. ber. ten en solist, gram.r Viool, cello en pianc Sted. Orkest (opn.) 15, ziek. 16.00 Romancers muziek. 17.15 B N.O.: en beursber. 17.30 Ant Kwintet. 18.00 Amusi solist en zang met pia B.N.O.Friesche praat O.: Nieuwsber. 19.20 19.45 Politiek weekp Gram.muziek. (Vanaf voor de Radio-Centre een lijnverbinding m beschikken). 20.15 Kla en zijn orkest 20.45 1 tualiteiten v. d. week muziek. 21.45 B.N.O 22.00 Gedeelten uit Ba 65 (gr.pl.) 22.10-22.15 heenkomen, maar ik 1 ideeën en plannen. Zo bijvoorbeeld Hij s- zij durfde niet opzien, Hij ging na een ooi „UU vertelde me, verloofd was en wel nooit zou trouw dacht iktoen hooi ik het zeggen? Ja, n maar ik moet U eerst mijn positie eigenlijk Dus het \yas zoo. I wonderlijke gewaar? zich. Hij ging haar vragen. Het nooit gec de Als vap yerre hoorc tellen van zijn opvof tistieke verlangens,, van zijn vader, dat h: sitie zou scheppen. »„Vader heeft een he tie, hij is in de directi zekeringsmaatschappi nu wenscht hij, dat i jaren dat vak ga voor mezelf kan zorg grijp ik ook wel, dat vaardigHij is een meent het goed en ik doen wat ik kan, ik iets bereiken, als ik ste verlegenheid heer heb een goede eigens vak, geloof ik, ik hel menschen uit te zoel in aanmerking komei ik U zag en hoorde, zoo toen dacht ik reusachtig leuk zou ik U kon bewegen o kerenwerkelijk e goede verzekering v< vrouwen, die waarsc zullen trouwen". Minny verzekerde s Elastieke verlichting Rekbaar sfroomrantsoen vervolgd. ETROOMBEZUIGING BETEEKENT GEEN LICHTVERZWAKKINGI Evenzeer als de andere beper kingen, die de nood der tijden ons oplegt, doet de voorgeschre ven bezuiniging op electriciteit, het product, dat ons van kracht, licht en warmte voorziet, zich natuurlijk gevoelen. En het is .geen wonder, dat juist deze on vermijdelijke distributiemaatre gel in vele gevallen nog al in grijpend schijnt, omdat er in het algemeen niet méér electri citeit werd vebbruikt dan strikt noodzakelijk was. De besparing van 25 blijkt dan ook voor velen nog een lastig pro bleem te zijn, Soms denkt men de oplossing ge vonden te hebben, doch deze illusie verdwijnt onmiddellijk bij een blik op den meter en bij de komst van een controleur van het electrici- teitsbedrijf. Niet zelden hebben der gelijke vergissingen een „duisteren" afloop en het is daarom zeker niet overbodig eens een oprecht advies te geven, dat voör menigeen wel licht zijn nut kan hebben. Hoe wil men in de meeste huis gezinnen stroom besparen? Wel, door één simpele handeling, name lijk door de huiskamerlamp te ver vangen. door een zwakkere. Oppervlakkig beschouwd is zulks natuurlijk te verklaren, daar de verlichting nu eenmaal de meest sprekende vorm van stroomver bruik is, maar in feite is het zeer onlogisch, omdat normale gloeilam pen procentsgewijze maar een be trekkelijk klein deel van het rant soen noodig hebben. Het ligt daarom voor de hand. dat een zwakkere lamp boven de huiskamertafel geen besparing van beteekenis oplevert Onjuist is het dus de oplossing van het stroomprobleem in de eerste plaats te zoeken in een zwakkere verlichting! Denk aan de oogen! Niet alleen, dat dit zeer nadeelige gevolgen heeft voor de oogen, die nu eenmaal, willen zij langen tijd zonder hulp van een bril function neeren, aan een bepaald minimum licht gebonden zijn. ook aan de hui selijke sfeer worrlt danigen afbreuk gedaan, wanneer men op onoor deelkundige wijze aan de kamerver lichting tornt. Dit is dan ook een verkeerd inzicht, daar in vele huis houdens, de 25 besparing op an dere wijze te bereiken is! Zoo legt het mindere gebruik van bepaalde electrische, apparaten, die om eerlijk te zijn, toch vaak uit gewoonte overdreven dikwijls wor den gebruikt, terstond gewicht in de schaal. In plaats van bijvoor beeld dagelijks den stofzuiger te ge bruiken, kan dit gemakkelijk om den dag geschieden. Bij het strij ken kan men stroomwinst behalen door hand- thee- of zakdoeken eerst te vouwen en daarna vlug achter elkaar met den strijkbout te behandelen. En als men het gebruik van stroomverslindende aoparaten, ge lijk broodroosters, snelkokers, wa terketels en electrische kachels tot een minimum beperkt, dan zal de verlichting ongetwijfeld weinig of geen nadeeligen invloed van de stroomrantsoeneering ondervinden. Echter, mocht het stroomrantsoen nóg niet vo'doende zijn, dan is er een tweede mogelijkheid tot bezui nigen, zonder dat de verlichting van het woonvertrek wordt aange tast. DdAr, waar de verlichting uitslui tend dient om zich te kunnen oriën teeren, zooals op gangen, zolders, portalen, in schuren en kelders, kan men de gloeilampen vervangen door de zoogenaamde fluorescentie-nacht lampen. Dit zijn lichtbronnen, die voldoende zijn om te zien, vwaar men loopt en die van één kilowatt uur niet minder dan 400 uur bran den. Zelfs op slaapkamer en toilet ten kunnen deze lampen worden gebruikt, hetgeen bij elkaar stellig weer een aanzienlijke besparing beteekent. Elastieke verlichting. Nu zijn er echter tal van geval len, waarin bijna uitsluitend op de kamerverlichting moet worderi be zuinigd en juist dan schuilt er ge vaar voor oogehbederf en wat dies meer zij. Het ligt immers zoo voor d& hand om bijvoorbeeld een kleinere lamp in het middenlicht te schroeven en om alle hij verlichting, zooals sche merlampjes, lees- en bureaulampen op non-act ief te stellen. In zoo'n ge val dient de geheele familie zich zoo dicht mogelijk rond de tafel te scharen, om zoo veel als kan van de zwakkere hoofdverlichting te nrofiteeren. De kinderen dienen toch hun huiswerk te maken, de huisvrouw heeft haar naai- en stopwerk te ver richten en de heer des huizes zal ook graag een licht plekje hebben om zijn krant te lezen of zich in een hoek te verdiepen. Indien dit allemaal aan één tafel moet gebeuren, dan behoeft het ze ker geen nader betoog, dat deze allenronder-één-lamp-metKode nu niet bepaald het summum van aan trekkelijkheid is- Terecht! Er bestaat dan ook een betere op lossing, n.1. rattoneele verlichting of wel de z.g. elastieke verlichting. Deze wijze van verlichten berust op het principe van: het licht naar zich toe halen, hetgeen dus leidt tot het devies: De hoofdverlichting uit en de bij verlichting aan! In plaats dus van den geheelen avond het groote middenlicht te la- tenJjranden, terwijl men bij de kachel of in een anderen hoek van de kamer zit, ontsteekt men dddr, waar het noodig is, een lamp, van, al naar behoefte, grootere of klei nere lichtsterkte. Alsof het licht dus draden zit, zoo dient i handelen. In de prak dus neer op het aan méér lichtpunten op sen in de kamer, w plaatselijk voldo verkrijgen. Boven de theetafel lamp, evenals in het men kaart of conversi de plaats, waar de h oud "nieuw maakt en gelezen, een sterkere de is. Het is begrijpelijk, wijze plaatselijk met lamp en dus m s t room kan wor zoodat deze wijze va ten opzichte van het bruik van één groot een aanzienlijke hesp teekencn. Met een elastieke v men dus zijn stroon baar maken, hetgeen kere dagen van grót Want wanneer we m teringsgordijrien de tensluiten, is goed lic kamer één der voon nen van gezelligheid,

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 7