Luctitmows HOITIKA Strijd en Overwinning Collectieve Arbeidsovereenkomst in kappersbedrijf Belangrijke verbeteringen voor personeel 7 October 1941 is, na langdurige onderhandelingen tusschen den Ne- derlandschen Kappersbond en den Nederlandschen R.K. Bond van Kapperspatroons „St. Franciscus van Assisie" eenerzijds, en den Ne derlandschen Bond van Kappers- personeel en den R.K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" anderzijds, een collectieve arbeids overeenkomst voor het kappersbe drijf afgesloten. Op deze overeenkomst werd goed keuring aangevraagd en verkre gen van het College van Rijksbe- middelaars. De overeenkomst, die in werking zal treden zoodra de tarievenrege- ling zal zijn goedgekeurd, regelt de loon- en andere arbeidsvoorwaar den van werknemers en -neemsters in het heeren- endames-kappers vak. Behalve o.m. bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden, de getals verhouding voor volwaardige en aankomende krachten en leerlin gen, de betaling van loon bij ver zuim, op feestdagen, bij ziekte en' ongevallen, een vacantieregeling met behoud van loon, een regeling voor ontslag en een geschillenrege ling, bevat .de overeenkomst een loonschaal voor werknemers in vas ten dienst en voor de zgn. noodhul pen. Hierbij zijn de ondernemingen iri vier groeppn verdeeld, die zouden kunnen worden aangeduid als de volkszaak, de normaalzaak, de be- tere zaak en de luxe-zaak. De loonen van eerste en tweede bedienden, aankomende bedienden en leerlingen, respectievelijk in het heerenvak en het damesvak, ver schillen naar gelang va.n de indeé- ling der »nderneming, waarin zij werkzaam zijn, in één van de vier hierbpven bedoelde groepen. De'overeenkomst kent derhalve 'voor de loonbepaling geen ge meenteklassen-indeeling. Zoo bedraagt het loon voor leer lingen in het heerenvak, in het der de halfjaar, exclusief fooien, in de volkszaak f2.25 oer week, in de luxe-zaak f3.50 per week. Idem voor aankomende bedienden respec tievelijk f4-.en f 6.50 per week. Voor tweede bedienden ii het twee de jaar fS.50 in de volkszaak en f 11.50 in de luxe-zaak," terwijl hij, die in het bezit is van het school diploma -respectievelijk f 11,en 14.per week ontvangt. Het loon van eerste bedienden, die in het. bezit, zijn van het vesti gingsdiploma. bedraagt in het der de jaar f 18.in de volkszaak en f25.— in de luxe-zaak. Voor het damesvak liggen deze loonen óver het algemeen iets hoo- ger. De "beU-okken werkgevers kunnen de in de overeenkomst opgenomen loonschalen reeds thans zondere na dere goedkeuring toepassen, onge acht den datum, waarop de collec tieve arbeidsovereenkomst in wer king zal treden. In dit verband is echter uitdruk kelijk bepaald, dat het verboden is de loonsverhooging als motief tot verhooging van de tarieven te ge-, bruiken. Boter- en vetdistributie De secr.-gen. van bet Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 6 Januari a.s. tot en met Woensdag 14 Januari 1942 de met „02" genummerde bon van de boter- zoowel als van de vetkaart elk recht geven op het koopen van 125 gram boter. Per twee bonnen van de vetkaart zal de gebruikelij ke reductie van 22l/2 cent per 250 gram boter verleend. OFFERZIN. Een echt Nederlandsche eigen schap, bekend tot ver over onze grenzen. Voor een liefdadig doel heeft men nog nimmer tevergeefs een beroep op ons volk gedaan. Ambulances voor Abessinië en Finland; deze konden, dank zij de offervaardigheid van tienduizenden landgenooten, veel hulp bieden en veel nood lenigen. En de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront? Ook deze zal binnenkort vertrekken. Uitstekend uitgerust, het wordt de beste ambülance die ooit uit Nederland naar het front vertrok. Voor het geval u nog geen bijdra ge stortte, vermelden wij nog eens het gironummer Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Gewezen kapt. der mariniers ter beschikking der regeering gesteld 's-GRAVEN'HAGE, 5 Jan. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Voor zoover het mede tot 'de taak der volksvoorlichting behoort: de beteekenis van daarvoor in aan merking komende 'rechterlijke uit spraken ook buiten den engeren kring van deskundigen te doen begrijpen, wordt het wenschelijk geacht, de aandacht te vestigen op de onlangs door het vredegerechts hof gegeven uitspraak, waarbij de gewezen kapitein der mariniers P. J. van der En de ter« beschik king van de regeering werd ge steld. Er zij aan herinnerd, dat deze tijdens den oorlog verschil lende Nederlandsche volksgenooten deels gedood, deels ernstig gewond had. Daar de rechtbank te 's-Gra- venhage van der Ende onmiddel lijk in vrijheid had doen stellen, omdat hij. naar het oordeel dier rechtbank, wegens ziekelijke sto ring zijner geestvermogens niet voor zijn daad strafrechtelijk ver antwoordelijk kon worden eesteld,. heeft de procureur-generaal bij het Vredegerechtshof getracht een nadere uitspraak in deze zaak te verkrijgen, tenëinde zoo mogelijk te voorkomen, dat deze man ten gevolge van zijn kranken geestes toestand opnieuw een gevaar voor de gemeenschap zou opleveren. Het vredegerechtshof heeft deze vrees van den procureur-generaal gedeeld en Van der Ende, zij het ook niet gestraft, waartoe de ook door het hof aanwezig geachte zie kelijke storing van zijn geestvermo gens ingevolge de wet niet 'kon lei den dan toch ter beschikking der regeering gesteld, teneinde.van ha rentwege te worden verpleegd. Het hof heeft op deze wijze de volksgemeenschap tegen mogelijke gevaarlijke gedragingen van Van der Ende willen beschermen, want .daartoe is de maatregel van ter be schikking der regeering §telling (bedoeld in artikel 37, lid van het wetboek van strafrecht) een ge schikt middel. Deze -maatregel is bestemd voor personen, die zich op het grensgebied vinden tusschen krankzinnigheid en een normale geestesgesteldheid die nog niet, of niet meer in een krankzinnigenge sticht thuis behooren, doch gevaar opleveren voor dé maatschappij. Hij brengt mede .dat de betrokken persoon aanvankelijk voor den tijd van twee jaren ter verpleging ge plaatst wordt in een rijksasyl (een bepaaldelijk daartoe ingerichte rijks instelling) terwijl ook op andere wijze in zijn verpleging kan worden voorzien onder toezicht van regee- ringswege. Het voorstel daarom trent gaat uit van het openbaar mi nisterie van het gerecht dat de ter beschikking stelling heeft bevolen (in het onderhavige geval dus de Procureur Generaal, bij het Vrede gerechtshof). Deze behandeling sluit uiteraard in, dat niet slechts de persoon van deh ter beschikking gestelde als patiënt verzorgd wordt, maar zeker niet minder, dat aldatgene gedaan wordt, wat ter beveiliging van de gemeenschap vereischt is. Ja. dit laatste staat ook naar de bedoeling der wettelijke bepaling op den voofgrond. Is de aanvankelijke termijn, waarvoor de ter beschik king stelling is bevolen, verstreken, dan kan de Procureur- Generaal verlenging van den ter mijn vorderen, waaromtrent het Hof andermaal uitspraak doet en zoo vervolgens. Uit het voorgaande blijkt, dat door den door het Vredgerechtshof hof toegepasten maatregel de be scherming der gemeenschap in vol doende mate verzekerd is. Het Ne- pe wereld in weinig woorden Hevige koude in Anatolië. Uit Anatolië kómen de eerste berichten over strenge koude en ongewonen sneeuwval, waardoor de dorpen geheel geïsoleerd zijn. Fransche watersport onder staats, toezicht De Fransche bladen maken melding van het feit, dat de Fransche" watersport, in het bijzon der de zeilsport, gesubsidieerd zal worden door het rijk. Men is van oordeel, dat hiervan groote voor- deelen verwacht kunnen worden in het bijzonder voor de opleiding van de matrozen. Finsche sportlieden onderscheiden. In den strijd tegen de bolsje wisten hebben verschillende Fin sche athleten zich uitstekend on derscheiden, gebruik makend van hun sportieve bekwaamheid. Eeni ge van deze prominente athleten hebben thans hooge militaire on derscheidingen ontvangen. Ribbentrop naar Hongarije. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken von Ribbentrop, heeft zich op uitnoodiging van regent Horthy en de Hongaarsche regee ring voor een bezoek van enkele dagen naar Hongarije begeven. Arrestaties te Mossoel. Te Mos- soeL Te Mossoel zijn in de af- geloopen week"tien personen gear resteerd. Zij hadden deelgenomen aan de tegen de Britsche bezet tingautoriteiten gerichte ongere geldheden, Spaansche communisten gearres- leed. Dezer dagen werd een aantal Spaansche communisten bij een poging de Portugeesche grens te overschrijden, gearresteerd. Zij waren in het bezit van Cubaan- sehe passen. Geschenk van den Führor aan An- tonescu. Een delegatie Duitsche officieren heeft Zondag, naar Ra- dor meldt, den Roemeenschen staatsleider maarschalk Antonescu een achtcylinder Mercedes-auto als geschenk van den Führer over handigd. De dienstplicht in do V. S. Naar Associated Press meldt, heeft Roo- sevelt bevolen, dat den 16en Febr. alle manlijke Amerikaansche bur gers in den leeftijd van 20 tot 44 jaar, die tot nu toe nog niet gere gistreerd waren, zich moeten la ten inschrijven. dërlandsche volk heeft er recht op te weten dat de volksgenooten ge vrijwaard zijn tegen aantasting hun ner veiligheid door iemand als den gewezen kapitein der mariniers Van der Ende, die blijk gegeven heeft daarvoor een groot gevaar op te le veren. BRITSCHE BOMMEN OP ONS LAND. 's:Graventhage, 5 Jan. In den loop van Zondagmiddag en -avond j.1. vlogen enkele Britsche toestel len boven ons gebied. Eenige bom men werden neergeworpen. Ze richtten over het algemeen geen noemenswaardige schade aan en slechts een enkel woonhuis werd licht beschadigd. NOG TWEE WEKEN. 't Pasgeboren '42 Kraait van ongedwongen pret. Is dit ook geen aardig nieuwtje? Onze adti-e wordt weer voortgezet. Nog twee weken staan de dames in haar tentjes voor u klaar. „Kinderzegels, prentbriefkaarten? Wat zal 't zijn, zegt u 't maar". 30 Januari is 't onherroepelijk gedaan, Wie dan nog heel graag zou koopen, Kan ongetroost weer huiswaarts gaan. DE VAN f' \l 131. Dat was me even een schrik geweest! Maar de beide vliege niers bleven al even be duusd kijken. Wat moes ten ze nu mét hun vreemde vangst begin nen? Dat ze Piet terug hadden was best, maar wat moesten ze met dat jochie doen? Die scheen echter heelemaal niet bang te zijn en ging dood kalm op zijn hurken zitten en keek, of hij gewend was alle dagen een vliegtochtje te maken. Van alles wat uit dorp en stad Slachtolfe/ van de duisternis. Gisteren is de circa 30-jarige echt- genoote van den landbouwer Over- devest, in de buurtschap van Stomp wijk, bij haar woning door de duis ternis misleid, in een sloot geloo- pen en verdrpnken. Lijkje van pasgeboren kind gevon den. Spelende kinderen vonden in een sloot achter de voormalige electrische centrale te Beilen een reeds in staat van ontbinding ver- keerend lijkje van een pas geboren kind. Dat konden ze gebruiken. In den nacht van Zaterdag oj) Zondag is ingebroken in een winkel voor scheepsbenoodigdheden aan de Trol lerkade te IJmuiden. De buit be stond uit 75 kg. roomboter, 40 pak jes zeeppoeder, 3 balen suiker, 10 doozen zeep, 2 Edammerkaasjes, 86 kg. capucijners, 1000 pakjes shag, 42 flesschen sla-olie en 12 flesschen eau de cologne. Op 't dievenpad. Door de Nijmeegsche politie is in de afgeloopen dagen een aantal jongens van 15 tot 18 jaar gearres teerd, die zich schuldig gemaald hadden aan diefstal .soms niet braak en ook aan diefstal in hotel kamers. Een 3-tal had den laatsten tijd tal van rijwielen gestolen en deze weer verkocht aan een 19- jarigen jongeman. Voorts werden gearresteerd een jongen van 19 jaar en een van 16 jaar, die een inbraak pleegden, waar zij ongeveer f 500 stalen. Een andere jongen werd gepakt wegens heling. Binnen weinige dagen had den zij hef gestolen geld opge maakt in Nijmegen. Arnhem en Sittard. Tenslotte werd. een 18-jari- ge jongen gepakt wegens binnen dringen in een hotel en diefstal op een hotelkamer. Droeve balans in Estland 10 pet der bevolking onder de bolsjewistische heer schappij verloren gegaan. REVAL, 3 Jan. (D.N.B.) De chef van het Estlandsche zelfbe stuur, dr. Maee, heeft tijdens een groote, openbare demonstratie een overzicht gegeven van de schade, die Estland tijdens de bolsjewisti sche heerschappij heeft geleden. Bij de bevolking moet een verlies van niet minder dan 10 worejen ge boekstaafd. In totaal zijn 60.911 Est- landers door de bolsjewisten .tijdens hun heerschappij weggebracht De Estlandsche steden hebben tot 23 pet. van hun inwoners verloren. 6.172 gebouwen werden verwoest en alle. groote industriebedrijven zijn deels of geheel vernield. De land bouw verloor 25 van het aantal paarden, 31 van den rundveesta pel, 29 van het aantal varkens en 40 van het aantal schapen. 70 van het spoorwegmateriaal ging verloren. Het Estlandsche volk verkeerde in gevaar geheel vernie tigd te worden, toen op het laatste oogenblik de Duitsche weermacht de redding bracht. Estland staat thans voor een nieuwe toekomst, waarvoor het eerste opbouwwerk reeds is verricht. Italiaansch Weermachtbericht GROOTE BRANDEN OP MALTA UITGEBROKEN. ROME, 5 Jan. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 5S2, maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Uit den sector van Agedabia valt niets bijzonders te vermelden. He vige actie van artillerie en lucht macht tegen onze versterkte stellin gen van Solloem. Tijdens luchtge vechten hebben jachtvliegtuigen van de as twee vijandelijke machi nes neergeschoten. Aanvallen van belangrijke strijd krachten.der Italiaansche. en Duit sche luchtmacht op Malta hadden opnieuw een duidelijk zichtbare uitwerking. Er braken groote bran den uit en talrijke vijandelijke vlieg tuigen werden vernield of op' den beganen grond beschadigd. Tijdens gevechten met vergezellende Duit sche jagers werden twee Hurrica- nes neergehaald. Engelsche vlieg tuigen hebben zonder eenig gevolg bommen laten vallen op het Griek- sche eiland Salamis. In den afge loopen nacht heeft de vijand een aanval gedaan op Castelvetrano (Sicilië) en weinig belangrijke schade aangericht. Acht menschen werden gedood en 15 gewond. Een vijandelijke bommenwerper werd door het luchtdoelgeschut neerge haald. Britsche vloot blijft „hannesen" Vlootvoogd is pessimistisch STOCKHOLM, 4 Jan. (D.N.B.) Admiraal Sir Andrew Cunningham heeft verklaard, dat zijn vloot in 1942 wel „net zoo zal moeten door- hannesen" als in het afgeloopen jaar, zoo meldt Stockholms Tid- ningen, in een eigen corresponden tie uit Londen. De Amerikanen stel len, aldus dit blad, al hun hoop op een langdurigen guerilla-oorlog op de Philippijnen, waarbij men voor al denkt aan Corregidor. Te Londen hebben de gebeurte nissen in Oost-Azië de nieuwe „ver klaring der geallieerden" volkomen in de schaduw gesteld, vooral om- d^t Engeland op het oogenblik meer hecht aan daden dan aan woorden. Als den volgenden stap verwacht men in de Engelsche hoofdstad de opstelling van een uniforme organische strategie voor het „geheele front der geallieerden" ENGELSCHE KONING EN KALI- NIN WISSELDEN NIEUWJAARS- WENSCHEN. STOCKHOLM, 4 Jan. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de koning van Enge land en de president van het hoog ste Sowjet, Kalinin, telegrafische gelukwenschen bij de jaarwisse ling gewisseld. Kalinin wéés daar bij op de te Moskou geconstateerde „gelijkheid van opvatting" tusschen Eden en de bolsjewistische macht hebbers, terwijl de Engelsche ko ning in zijn antwoord verklaarde dat deze overeenstemming van in zicht gevolgen zou hebben voor de organisatie van den vrede na den oorlog. NOG VIJF AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN OP DE PHI- LIPPJNEN. TOKIO, 5 Jan. (DNB.) Vol gens hier .ontvangen berichten be schikken de Amerikanen op de Phi lippijnen nog slechts over 5 vlieg tuigen, die zich tot dusverre aan den strijd hebben onttrokken. Eenige toestellen zouden zijn ontkomen naar Australië en Nederlandsch-In- dië. Naar Domei meldt, voert de Ja- pansche luchtmacht haar aanval len op de haarden van tegenstand en op de vestingen in de baai van Manilla ongehinderd uit RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 7 JANUARI 1942. HILVERSUM L 415.5 M. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Ochtend- "gymn. 7.55 Gram.muz. S.00 Nieuws- ber. 8.15 Gram,muziek. 8.35 Och- tendgymn. 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Grammuz. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 En semble Jack der Kinderen en, so list. 12.00 Orgelconc. en zang. 12.25 Gram.muz. 12.40 Almanak.12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Witlofteelt. 13.15 Pianovoordraeht. en gram.muz. 14.00 Gram.muz. 14.15 Otto Hendriks en orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Causerie over Cé- sar Franck met gram.muz. 16.00 Bij bellezing. 16/20 Voor de jeugd. 17.00 Gram.muz. 17.15 B.N.O.: Nieuws- en econ. en beursber. 17.30 Nat. Jeugd- st.kwartier. 17.45 Zang m. pianob#- gel. en gram.muz. 18.15 Volkoren brood. 18.30 Klaas van Beek en ork. 19.00 Act. halfuur. 19.30 Melodie en Poezie (Van 20.15 alleen voor radio- centr., die ovèr lijnverb. m. de stu dio beschikken). 20.15 Gram.muz. 20.45 Roemeensch orkest Gregor Serban, en gram.muz. 21.30 Gram. muz. 21.45 B.N.O.: Nieuwsber. 22.00 B.N.O.: Eng. uitzending: „The Dutch achievements in thé Netherlands Indies" of gram.muz. 22.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilv, I. 8.45 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. muz. 10.40 Voordracht. 11.00 Cello en piano en gram.muz. 11.40 Gram. muz. 12.00 Frans Wouters en orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. her. 13.05 Gram.muz. 13.15 Sylvestre Trio en pianospel. 14.15 Voordracht. 14.35 Gram.muz. 14.55 „Der Bettel- student", operette (opn.) 16.00 Pia- nomuz. met toet. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws- econ. en beursber. 17.30 Ramblers. 18.00 Gramofmuz. 18.15 Orkest Malando en solist. 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsber. 19.20 Omroep-Volkszangkoor. 19.45 In en om de N.S.B. (Voorber. door de N.S.B.) 20.00 Rotterd. Fhilharm. ork. en solisten (van 20.15 alleen voor radio-centr. die over lijnver binding met de studio beschikken) 21.00 Causerie: Dieren in den win ter. 21.15 Rotterd. Philh. ork. en so listen. 21.45 B.N.O.: Nieuwsber. 22.00 Gram.muz. 22.1022.15 Avondwijd. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters Ro;nan van Hans Hirthammer (Nadruk verboden) 17. Toen hij zijn kennis van den vori- gen avond herkende, kwam. er een spottende trek om zijn mond. „Grap pig, wat, dat die fijne meneer zich nu ineens als een soort collega ont popt!" „Klets geen onzin, mensch, dat is toch altijd zoo! Weet jij veel, wat er alzoo in de wereld te koop is! Laatst vroeg iemand met witte slobkousen en een fgne stijve boord mij den weg naar het Edenhotel en dienzelfden avond zag ik den kerel in de Palme". Lorenz, die intusschen zijn haar en zijn kleeding wat in orde had ge bracht, lachte gedwongen. Met dat soort menschen behoeft u mij niet te vergelijken. Ik verkeer maar tijdelijk in verlegenheid. Vanmiddag aan vaard ik een betrekking in Dahlem." „Tjonge!" zei Neufeld verbaasd, dat gaat maar in betrekking! Zeker als glazenwasscher, yrat?" „Geweldig, zoo vlug als u kunt raden!" ging Lorenz op de opmer king van den arjder in, overtuigd, dat hij daardoor het spoedigst van hem af zou komen. Het was nog zeer vroeg in den morgen. Tusschen de boomen hing een vochtige koelte en het getjilp der vogels werd nog niet overstemd door het grootestads-rumoer, dat weldra alles weer zou overheerschen. Neufeld haalde wederom zjjn pakje sigaretten te voorschijn, dat inmid dels het laatste restje van zijn oor- spronkelijken vorm had ingeboet. „Nee, merci!" zei Lorenz. ,,'s Mor gens rook ik niet". „Dan zul je het nog wel leeren!" „Mogelijk. Maar ik geloof dat onze wégen zich hier scheiden. Als ik op tijd in balsem wil zijn, wordt het tijd. dat ik mijn marsch begin". „Stapelgek! Zit je zoo aan den grond? Man, man...!" Neufeld verwijderde zich een paar stappen en keerde direct, daarop weer terug. „Ik zal je het reisgeld voorschieten, kameraad! Je schjjnt je weliswaar te verbeelden, dat je te nobel bent voor mgn gezelschap, maar... nou ja, ik ken dat! Ik geloof zelfs nog een stap verder te mogen gaan. Wat zou meneer er wel van zeggen, als ik hem eens een eenvoudig zwervers- ontbijt aanbood?" Lorenz meende zich hiertegen met hand en tand te moeten verzetten, maar nog voor hij daartoe kwam, zag hij, dat er in het gezicht van den ouden man iets veranderd was. De spottende uitdrukking in zijn oogen had plaats gemaakt voor iets zeldzaam goedigs en de bittere trek om zijn mond was verdwenen. Hij aarzelde nog eén oogenblik, dan stak hij Neufel spontaan zijn hand toe, diep ontroerd door het be sef, dat deze arme kerel zijn laatste centen offerde-om een lotgenoot te helpen. Samen begaven zij zich op weg. „We gaan naar het Anhalter sta tion!" lichtte Neufeld toe. „De wachtzaal wordt om vijf uur ge opend; daar kan je urenlang blijven zitten en pitten. In station Alexan- derplatz, dat den geheelen nacht open is, ben je eigenlijk nog beter onderdak, maar... dat is geen ver blijfplaats voor fatsoenlijke men schen zooals wij..." Lorenz herkende de straten weer, waar hij den vorigen dag al door heen had gewandeld, maar nu leken ze hem toch heel anders, nuchterder, realistischer, geheel ontdaan van den betooverenden glans, die gisteren alles veel mooier had doen schijnen. Ach, Berlijn is een stad als alle andere, dacht Lorenz teleurgesteld; waar zou het bijzondere ook in moe ten liggen?... Er stonden huizen, die noodig eens een kwast verf moesten hebben ep overal waren menschen, armzalig gekleede sterve lingen, met afgejakkerde, vermoeide gezichten te zien. Zij allen maakten den indruk, alsof zijn den last van hun bestaan niet lang .meer zouden vermogen te torsen. Toen hg echter te Potsdamer Platz overstak, kwam hij opnieuw onder de bekoring van zijn omgeving. Hij wierp een blik in de nauwe kloof, welke de Leipziger straat vormde en zag de trappen, die toegang gaven tot den tunnel van den ondergrond- sche. Uit de Potedamer straat na derde een tot de laatste plaats be zette omnibus. „Hier stap je dan straks in den ondergrondsche!" wees Neufeld. „In een klein half uurtje ben je dan in Dahlem". De naam van dit stadsdeel bracht Loren^ op andere gedachten. Hij slaakte een zucht van verlichting en nam zijn metgezel met een over moedig gebaar bij den arm. Deze eerste nacht en die man hier naast hem, dat was immers alles van voorbrjgaanden aard. Een paar uren nog, dan was dat dwaze intermezzo ten einde. „Je bent een patente kerel en als dat zaakje in Dahlem voor elkaar komt, dan drinken we vandaag nog samen een paar behoorlijke biertjes en zullen wij er eens goed van eten ook!" ,>Ik ben van de partij!" beloofde Neufeld meesmuilend. „En als het werkelijk zoo is, dat je daar wat goeds in uitzicht hebt, dan zal het meteen een afscheidsfeest zijn. Twee menschen, wier wegen uiteen loopen, moeten niet bij elkaar blijven." Lorenz voelde geen behoefte hier tegen in te gaan. Bovendien hadden Neufeld's woorden een herinnering in hem wakker geroepen. Hij had sinds zijn vertrek niets meer van de zijnen gehoord; maar bij dr. Gerold zouden zeker wel een paar brieven voor hem liggen. Hij trachtte zich tot in de details voor te stellen, hoe het zou .zijn, als hij hen van het station haalde, langs den binnen komenden trein liep en dan opeens Marlene's gezicht achter een der coupéraampjes ontdekte. „Zoo, zijn jullie daar eindelijk!" zou hij zeggen. „Welkom in Berlijn!" Daarop zou hij danalleen in eén taxi stoppen, o, dat moest een feest dag worden, het feest der overwin ning...! In de wachtkamer van het station heerschte, ondanks het vroege och tenduur, een drukte van belang. Rei zigers kwamen en gingen, anderen zaten aan een tafeltje, hadden groote koffers naast zich en staarden af wezig in hun bierglas of hun koffie kop. Julius Neufeld bracht zijn nieuwen kennis naar een hoek bij het raam, waarop de lange banken een merk waardig en ietwat verdacht uitziend gezelschap een plaats had gevonden. Het gezicht in de, op een blank ge schuurde tafel rustende armen ver borgen, zoo, dat slechts hun slordige en verwilderde haardos zichtbaar was, zaten daar naast elkaar een rij mannen, die schenen te wedijveren in het uitstooten van onmelodieüse snurkgeluiden. Enkele van deze wei nig vertrouwenwekkende bezoekers hadden zich zelfs languit op de bank uitgestrekt. Het ontging Neufeld niet, dat Lorenz Burmester een oogenblik aar zelde, alvorens zich bij dit gezel schap te voegen. „Kom maar," lach te hij, „het zgn allemaal zeer on schuldige jongens en er is niet de minste reden om je er boven ver heven te wanen tenminste, nu nog niet." Wordt vervolgd. I

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2