Distributienieuws Luchtrooms H01TIKA Tintelende oogen DE VAN AANMELDING VAN PARTICULIERE CURSUSSEN Nieuw spoorboekje Britsch slagschip RADIOPROGRAMMA Strijd en Overwinning nieuwe zeepkaarten en TOESLAGKAARTEN. Uitreiking nieuwe zeepkaar- ten voor kinderen en toeslag- kaarten voor bijzonderen ar beid voor de tweede periode van 1942. 'S-GRAVENHAGE, 8 Jan. De Secr.-Gen. van de Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en van Landbouw en Visscherij maakt het volgende hekend. Zeepkaart voor kinderen. In het tijdvak van Donderdag 15 Jan. tot en met Vrijdag 23 Jan. a.s. zal de uitreiking plaats hebben van nieuwe zeepkaarten voor kinderen. De nieuwe kaarten zijn, ih tegen stelling tot die, waarvan thans de laatste bonnen in gebruik zijn, slechts bestemd voor een tijdvak van drie maanden en bevatten elk drie bonnen. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Febr. 1942 nog géén twee jaar oud zullen zijn, en dus zijn geboren na. 1 Febr. 1940, wordt één kaart voor zeep en één voor toiletzeep uitgereikt. Ten !>ehoeve van kinderen, die op 1 Febr. 1942 den leeftijd van 2 jaar zullen hebben bereikt, doch nog niet dien van 8 jaar en die dus zijn geboren nó, 1 Febr. 1934, doch vóór 2 Febr. 1940, wordt één kaart voor zeep uitgereikt. Belanghebbenden dienen bij de uitreiking de distributiestamkaar- ten der betrokken kinderen te too rnen en worden voor wat betreft den dag van uitreiking verwezen naar de bekendmaking van den distri- butiedienst in de gemeente hunner inwoning. Tooslagkaarten voor bijzon doren ar beid. Tevens zullen op nader door de plaatselijke distributiediensten be kend te maken dagen gedurende 't tijdvak van 15 Jan. tot en met 22 Jan. a.s. de toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid voor de tweede periode van 1942 worden uitgereikt Voor de uitreiking gelden dezelfde normen als tot dusverre. Zij, die recht kunnen doen gelden op een toeslagkaart voor langdurigeu arbeid, doch tot nu toe rantsoen bonnen hebben ontvangen, zullen een toeslagkaart ontvangen, indien sedert het tijdstip van uitreiking dier bonnen dertien weken verloo- pen zijn. Van de thans in gebruik zijnde toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid zal een der aardappelbonnen niet worden aan gewezen. In verband hiermede komen op de betreffende nieuwe kaarten vijf in plaats van vier bon nummers voor, namelijk „05" tot en met „09", zoodat de bon, ■welke extra wordt gegeven, in de komende periode recht zal geven op het koopen van het rantsoen, dat in de eerste periode niet wordt verstrekt. De regeling voor zelf verzorgers blijft ongewijzigd. Degenen, op wier distributiestamkaart het vakje KI of LI gedateerd is, komen niet voor toeslagkaarten in aanmerking. Eerst bij de uitreiking voor de vierde periode zal men wederom kunnen kiezen of men van de zelf- verzorgersregeling gebruik wil ma ken dan wel toeslagkaarten wil ontvangen. Dit is dus thans niet mogelijk. retour- en wisselbonnen voor gebak. Het is gebleken, dat verscheidene gebakleveranciers om een geringe hoeveelheid gebak te kunnen afle veren, na de afgifte van gebakbon nen, a. hun klanten zg „retourbon nen" verstrekken, teneinde deze klanten in de gelegenheid te stellen hiermede later wederom een gerin ge hoeveelheid gebak te kunnen koopen. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de ze handelwijze verboden is, aangezien gebak uitsuitend te gen gelijktijdige aflevering van den daartoe aangewezen bon verkocht mag worden. Het ver strekken van z.g. „retourbon nen", „wisselbonnen" en derge lijke kan dan ook in geen en kelen vorm worden toegestaan. bemiddelingsbureaux inzake distributie- aangelegeneden. Publiek blijft aansprakelijk voor zijn bescheiden. In verschillende gemeenten zijn van particuliere zijde bureaux organiseerd, welke zich o.a. be~.0 houden met het tegen vergoeding fhalen van distributiebescheiden voor personen, die daartoe hun distributiestamkaarten aan deze bureaux afgeven. Met nadruk wordt er van be voegde zijde de aandacht op geves tigd, dat het publiek hier geheel op eigen risico handelt. Bij even- tueele vermissingen zullen de plaatselijke distributiediensten buiten beschouwing laten of deze vermissingen al dan niet bij de hier bedoelde bu reaux zijn. ontstaan. In verband hiermede wordt gewezen op de be paling, dat op een ieder de plicht rust de noodige zorg bij het beheer en het bewaren van de te zijnen behoeve uitgereikte distributiebe- heiden aan te wenden. De perso nen, die hun distributiestamkaar ten bij de bemiddelingsbureaux afgeven, blijven ten volle aanspra kelijk voor een goede zorg voor deze kaarten en de hierop uitge reikte bescheiden. Elke slordigheid met distributiebescheiden, waar uit onregelmatigheden kunnen voortkomen, is trafbaar. Tenslotte wordt er nadrukke lijk op gewezen, dat de hier bedoelde bureaux geenszins officieel zijn en geheel buiten verantwoordelijkheid van de plaatselijke distributiediensten handelen. De aanvragen, wel ke bij of door deze bureaux worden ingediend, zullen geen enkele voorrang in behande ling bij de distributiediensten ondervinden. Fier opgeheven hoofden, vastbera den stappen, tintelende oogen. Zij zijn het kenmerk van den man die weet wat hij wil, die zich gereed maakt zijn doel te bereiken, dwars door alle moeilijkheden heen. Zij zijn het bewijs, dat die oogen scherp zien, dat in die hoofden zich een stoutmoedig plan gevormd heeft, dat die schreden zich rich ten naar een doel, dat bereikt z a 1 worden, al dreigen er gevaren, al moet desnoods het hoogste offer ge bracht worden. Met tintelende oogen en fier op geheven oogen. Zoo stonden zij aan getreden, onze vrijwilligers in het Oosten, toen zij enkele dagen gele den door Mussert geïnspecteerd werden. Daar stonden zij, onbewegelijk en stram. Drieduizend Hollandsche jongens, gereed zich in den strijd te werpen tegen het bols.,ewisme. Landgenoot, weet gij wat het zeg gen wil? Beseft gij wat dat betee- kent bij 25 en meer graden voi'st tegen sneeuwstormen in, te vechten tegen benden moordenaars die wor den opgejaagd door bloeddorstige commissarissen. En toch, zij zullen blijmoedig ten strijde trekken, met tintelende oogen en fier opgeheven hoofden, omdat zij er zich van bewust zijn dat de toekomst van ons volk en van ons vaderland in hun handen iigt. Zij weten dat zij hiermede een duren plicht vervullen en dat zij als nationaal-socialisten dezen plicht moeten vervullen, opdat ons volk weer vrij zal zijn en ons va derland die plaats in het nieuwe Europa zal innemen, die het toe komt. Maar inderdaad landgenoot, u hebt gelijk. Ook uw oogen tinte len. Ook gij draagt het hoofd fier opgeheven, dus is ook uw plaats in de gelederen van dit legioen. Aarzelt dan niet langer, maar meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. De wereld in weinig woorden Portugal's defensie. Met de Colo- nial zijn gisteren tweehonderd mi litairen van Lissabon naar Ma- deira vertrokken. Aan boord be vindt zich ook de pas benoemde militaire gouverneur der Kaapver- dische Eilanden, majoor Sequeira. De ouderdomsvoorziening tn Frank rijk. Onder de ouderdomsvoor ziening, die de regeering van Pé- tain als een der eerste sociale maat regelen heeft ingevoerd, vielen vol gens ex officieele mededeeling 1 Januari j.1. 1.537.918 personen. Territoriale garde voor Alaska op gericht. President Roosevelt heeft een verordening onderteekend, waarbij voor Alaska een territoriale garde wordt opgericht. Deze heeft tot taak steden, electriciteitsfabrie- ken en militair belangrijke indu strieën tegen eventueele vijandelij ke aanvallen te verdedigen. De or ganisatie zal slechts uit vrijwilli gers bestaan. De Engelsche oorlogskosten. Naar de Londensche correspondent van Goeteborgs Posten meldt, zijn de oorlogskosten van Engeland thans tot 13 millioen pond per dag gestegen, hetgeen vooral door de breede lagen van het volk sterk wordt gevoeld, daar vele kleine loontrekkers, die tot dusverre vrij gesteld waren van belasting, thans iederen Vrijdag in den vorm van een korting op het loon, belasting moeten betalen. De opvolger van Steinhardt in Mos kou. Als opvolger van den Ame- rikaansohen ambassadeur te Mos kou, Steinhardt, wordt, volgens een in Dagens Nyheter gepubliceerd United Press-bericht, generaal ma joor James Burns genoemd. Gene- raal-majoor Burns was lid van de Amerikaansche delegatie, die in den herfst van het vorige jaar een bezoek heeft gebracht aan Moskou. Zooals reeds gemeld, vertegenwoor digt Steinhardt de Ver. St. in An kara. De toestand ln Britsch-Indië. Naar uit Delhi wordt gemeld, heeft Gandhi verklaard, dat de te genstanders van den oorlog de on gehoorzaamheidscampagne in In- dië moeten voortzetten, nu hijzelf nauwelijks nog in aanmerking komt voor de organisatie der campagne, doordat hij uit het con gres is getreden. Troepenschouw te Tokio. Giste ren is te Tokio in tegenwoordigheid van den keizer de groote jaarlijk- sche troepenschouw gehouden. Hier aan werd deelgenomen door 30.000 soldaten, 105. tanks en gemotoriseer de troepen onder bevel van gene raal Kotaro Nakamoera. De parade werd door alle ministers en de bui- tenlandsche militaire en marine- attaohé's bijgewoond. Er werd ook door 500 vliegtuigen aan deelgeno men. Wat is een pension? Wijziging Hotel-, Café-, Re staurant- en Pensionbeschik king. In de Staatscourant van 7 dezer is opgenomen een wijziging van de Hotel-, Café-, Restaurant- en Pen sionbeschikking no. 2. Daarin wordt de definitie van „pension" aldus aangevuld, dat pensions als inrich tingen bestemd tot het tegen beta ling verstrekken van maaltijden en van logies voor langeren tijd, te vens moeten voldoen aan nader door den directeur van het Rijks bureau voor het Hotel-, Café-, Re staurant- en Pensionbedrijf te stel len eischen. Onder de rubriek „Pension" bij het Rijksbureau dienen daarom slechts te worden ingeschreven, die inrichtingen, welke tegen betaling maaltijden en logies voor langeren tijd verstrekken en welke tevens de beschikking hebben over tenminste vijf tot verhuring bestemde, naar het oordeel van voornoemden di recteur aan redelijke eischen vol doende, bedden. Voor zoover de di recteur in bijzondere gevallen niet anders bepaalt, kan een twee-per- soonsbed als twee een-persoonsbed den worden beschouwd. 134. Er zat niet anders op, dan maar zoo hard als ze konden door te vliegen en eindelijk werd het iets lichter Ja, nu kwamen ze door de zwerm heen, en za gen de zon weer! Dat was een opluchting, maar het toestel krioel de nog van de beesten, en dus trachtten ze te landen, om hun toe stel voor verdere scha de te bewaren. Piet proestte het uit, toen zoo'n vette sprinkhaan boven op de „padde stoel' op het hoofd van zijn vriendje ging zit ten. VOOR 1 FEBRUARI. 'S-GRAVENHAGE, 8 Jan. De secr.-gen. van het Dep. van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbe- bescherming, maakt het volgende bekend: Alle schriftelijke en mondelinge particuliere cursussen, die in den een of anderen vorm opleiden voor eenigerlei diploma, zijn verplicht zich aan te melden bij bet Dep. van Opv., Wetenscli. en Cultuur- besch., afd. Volkscultuur en Volks ontwikkeling, onder mededeeling van de volgende bijzonderheden: 1. Naam van instituut of cur sus. 2. Naam van den verantwoor delijken leider. 3. Plaats, waar de cursus of het instituut gevestigd is. 4. Diploma's, waarvoor wordt opge leid. 5. Naam, aantal en bevoegd heid of bevoegdheden der leeraren. 6. Salaris der leeraren en verdere voorwaarden, waarop deze aan het instituut of den cursus verbonden zijn. 7. Aantal leerlingen. 8. Cursus geld en voorwaarden, waarop de leerlingen aan den cursus deelne men ter verkrijging van het diplo ma. Hieronder dienen volledig te worden vermeld de verplichtingen, welke de leerlingen aangaan bij het inschrijven op de cursussen. 9. Wij ze van opleiding, schriftelijk of mondeling, combinatie van beide. Van de door het instituut of den cursus uitgegeven prospectus of prospecti dient een exemplaar te worden bijgevoegd. Het ligt in het voornemen over eenigen tijd een er kenning in te voeren, welke nood zakelijk zal zijn voor het verder voortzetten der instelling. Het is in het belang der. betrok ken instellingen de inlichtingen met spoed em zoo volledig en nauwkeu rig mogelijk in te zenden onder aanhouding van de bovenomschre ven indeeling. De aanmelding moet geschieden vóór 1 Februari 1942. Met ingang van Maandag 12 Ja nuari a.s. zal een nieuw spoor boekje verschijnen, waarin alle tot nu toe op den winterdienst van 6 October 1941 verschenen aanvullin gen, 13 in getal, zullen zijn verwerkt. De aandacht wordt er op geves tigd, dat in enkele trajecten van dit nieuwe boekje wijzigingen zijn aangebracht, welke op 12 Januari ingaan en die dus nog niet door middel van aanvullingen werden bekend gemaakt, (o.a. op het tra ject AlkmaarDen Helder. - Red.) Ileei&al Protest van R.F.C. toegewezen Het protest van R.F.C. naar aan leiding van den voetbalwedstrijd Hermes D.V.S.R.F.C., is door den N.V.B. toegewezen, aldus de Tel., waardoor de 3—2 overwinning van Hermes werd veranderd in een 2—2 gelijkspel. Door deze wijziging in den stand is de spanning zeer toegenomen. italiaansch Weermachtbericht ernstig beschadigd VERMETEL OPTREDEN DER ITALIAANSCHE VLOOT. ROME, 8 Jan. In zijn weer machtbericht no. 585 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: In den nacht van 17 Dec. waren aanvalsstrijdkrachten van de Itali aansche vloot de haven van Alexan- drië binnengedrongen en deden een aanval op twee Engelsche slag schepen die voor anker lagen. Thans heeft men de bevestiging ontvangen, dat een slagschip van de „Valiant" klasse ernstig bescha digd is en in het droogdok van Aadoeb ligt. Voorts hebben onze eenheden kunnen vaststellen, dat de Britsche kruiser Phoebe, door drie torpedo's van onze vliegtuigen voor Tobroek getroffen waarvan melding is gemaakt in ons weer machtbericht no. 548 en gezon ken is. De Samoen (een verstikkende wind) die zich met kracht deed gel den, verhinderde krijgsverrichtin gen van beteekenis in West. Cyre- naica. De vijandelijke druk op de versterkingen van Solloem en Hal- faia werd met hevigheid voortgezet. De luchtmacht ontwikkelde een zeer beperkte activiteit als gevolg van het slechte weer. Onze luchtmacht deed aanvallen op ravitailleerings- centra, waar branden uitbraken. De vijandelijke luchtmacht liet bommen vallen op Tripolis, waarbij onbeteekenende schade werd aan gericht. De actie in de lucht van de strijdkrachten van de as op het-ei- lan,d Malta werd voortgezet.. EN TOCH... Wie bieden allen de helpende hand, Voor het misdeelde kind van Nederland. Het kind, door heel het volk bemind, En tochhet arme misdeelde kind Centr. Prop. Comm. voor de Kinderpostzegels. ZATERDAG 10 JANUARI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8 00 B.N.O.: Nieuws. 8.15 Brandende kwesties, causerie (opn.). 8.30 Gram. 8.35 Ochtendgymn. 8.45 Gram. 9.15 Voor de huisvr. 9.25 Gram. 10.00 Ernstige muz. (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Gram. 12.00 Otto Hen driks en ork. 12.40 Almanak, 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. ber. 13 00 Koe wat geef je? 13.15 Roemeensch ork. Gregor Serban. 13.35 Klaas van Beeck, ork. en soliste. 14.00 Radio- tooneel. 14.20 Na gedanen arbeid.... muziek en vroolij-kh. 15.50 Gram. 16.00 Cyclus „God en de Mensch" (III). 16.20 Viool, piano en gram. 17.00 Gram. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Gram. 17.35 Duitsche taalcurs. 18 00 Gram. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Kamerisoor „Nederlandtsche San- ghersconste". 19.00 Act. halfuur 19.30 Bonte avond. (Van 20.15 Alleen voor Radio-Centr. met studio-lijn verbinding). 20.15 Gron. Ork. Ver. en solist. 21.45 B.N.O.: Nieuws. 22.00 B.N.O.: Eng. uitz.: „Dutch News lleel" of Gram. 22.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15§.15 Zie Hilv. I. 8.15 Gram. 8.30—8.45 Zie Hilv. I. 8.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12/JO Zang, vialo da gamba en clavecim- bel. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Orkest Malando en solist. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Sted. ork. v. Maastricht en solist. 14.45 Boek- bespr. 15.00 Sted. ork. van Maas tricht en solist. 15.45 Hier W.A. 16.00 Vroolijke weekeindklanken. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B.N. O.: Nieuws-, econ. en beursber, 17.30 Orgelconc. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien". (Voorbereid door de N.S.B.) 18.15 Magnolia's, Italiaansch progr. 18.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.00 Act. half uur. 19.30 Zang met piano. 20.00 We- tenswaardigh. van de week (Van 20.15 alleen voor Radio-Centr. met studio-lijnverbinding.) 20.15 Gram. 20.45 Bonte avond. 21.30 Filmpraatje 21.45 B.N.O.: Nieuws. 22.00 B N.O.: Toelicht, op weermachtsber. 22.10— 22.15 Ayondwijding. INTERESSANTE GREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN ZATERDAG. Ernstige Muziek, 12.00-12.45.— De Friesche musici Jouck Cuperus, Klaas Kueter en Jacoba Kueter- Zwager, met progr. van 17e en 18e eeuwsche muziek voor alt, viola da gamba en clavecimble. Het progr. vermeldt o.a. Buxte- hude, Schenk en Teleman. (Hilv. II). 14.00-14.15 en 15.00—15.45 Hilv. II: de pianist Andrée Jurres, so list op het concert van het M.S.O. met werken van Chopin en Piernet. 18.30—19.00 Hilv. I Kamerkoor „Nederlandtsche Sangherskon- ste", Dir. Jef Somers. Hilv. II 16.20 Sonatine van Dvo- rèk en Sonate van Alex Voor molen, door de Utrechtsche kun- tenaars Mary Verhoeven (viool) en Johan Patist (piano). 20.1521.45 H'sum I: Herden king door de G.O.V., met een uitvoering van Sinding's Sym- phoni in d kl. t. van den on langs ontslapen toondichter. Voor de Vrouw. Alledaagsche problemen in de Huishouding. Een recept van v. d. Kroft en nog een aardige scène. (H'sum I 11.00-11.20.) Lichte Muze. 20.15-21.30 Amuse mentsprogramma, verzorgd d. de Ramblers in een speciale uitv., de Kilauea's en Mata- pa's, Hawaiian ensemble, de 3 Adlers, mondaccordeon, Ko v. d. Bosch met imitaties en Willem de Meyer, die tot massa-zang zal opwekken. Voor de Jeugd. Microfoon-puzzle van 13.40—14.00 over den zen der Hilv. II, voor de rijpere Jeugd. „Wie heeft dat nu ge daan?" van Henk Kemp en Piet Marée. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters Roman van Hans Hirthammer (Nadruk verboden) 20. Ach, wie kan daarover meepraten, hoe de honger een mensch uitmer gelt en uitzuigt, hoe volkomen moe deloos hij je maakt, hoe erbarmelijk klein. Honger is vernederend en maakt je tot een waardeloos schep sel. Wat nu? Was nu niet alles ver loren Was er dan nog een weg, die uit de diepte nog eenmaal omhoog leidde Neen, dit was het einde. Omlaag gegleden! Zijn nek gebroken! Had hjj niet gelijk, die oude zonder ling. Julius Neufeld? Meer en meer begon de jongeman Mch 1 het hopelooze en afgrijselijke van zijn toestand bewust te worden. Enkele honderden kilometers van de zijnen verwijderd, weerloos overge leverd aan deze geweldige, onbarm hartige stad, vreemd, zonder onder dak, zonder geld en daar, ver weg wachtten Mariene en de kinderen, werden de koffers reeds gepakt en verheugde men zich reeds bij voor baat op al het heerlijke, dat hun te wachten stond en op het ongelooflijke wonder, waarvan zij al sinds nach ten hadden gedroomd. Zij geloofden ln hem; hun lot, hun leven hadden zij hem toevertrouwd. Lorenz voelde een brok in zijn keel. Het duizelde hem. Eindeloos scheen de straat, waarin hij zich bevond. Steeds feller wierp de zon haar stra len op hem neer. De honger knaagde aan zijn ingewanden. Het was reeds laat in den middag, toen hij eindelijk de binnenstad be reikte. Hij bemerkte het aan het toe nemende verkeer, aan het steeds lui der wordende straatrumoer. Lorenz Burmester was op dit oogenblik niet in staat om tot een besluit te komen. Hij liet zich een voudig willoos voortdrijven en dwaal de kris kras door de stad. Af en toe bleef hij voor een winkel staan, sta rend in een étalage zonder dat zijn oogen iets bepaalds in zich opnamen. Plotseling herinnerde hg zich, dat hjj nog een postzegel moest bezitten. Onmiddellijk begon hij gejaagd zijn portefeuille te doorzoeken: het was, alsof z(jn leven er van afhing, dat hg het ding vond. Ja, daar had hjj hem. Lorenz keek zoekend om zich heen en ontdekte tenslotte een bakkerswinkel. Hij haastte zich er heen en liep er voorbij. Een paar meters verder ech ter keerde hij om en ging den winkel binnen. Een dikke, oude vrouw was juist bezig een klant te bedienen. Direct na Lorenz kwam nog een jonge vrouw met een kleinen jongen aan de hand den winkel binnen. „U wenscht, meneer?" „Ik wou... ik... o, bedient u maar eerst die dame hier, ik heb tijd". „Dank u zeer!" zei de Jongedame met een vriendelijk knikje en be gon meteen haar bestellingen af te ratelen. Lorenz keek toe, hoe een groote verscheidenheid aan koek en ge bakjes zich in een kartonnen doos ophoopte. De jongen kreeg een ge- vulden koek, dien hij onmiddellijk begon op te eten. Eindelijk betaalde de vrouw en verliet het tweetal den winkel. „Ik zou graag twee broodjes van u hebben," zei Lorenz en hg voelde op het zelfde oogenblik duidelijk, d.' t hg bloosde tot achter zijn ooren. „Twee broodjes!" herhaalde de vrouw. „Wenscht u hard of zacht gebakken?" „Dat ia mjj hetzelfde. Maar ik... ik kan u alleen een postzegel in be taling geven." ,,'t Is wel goed!" zei de vrouw, heimelgk een vorsch'enden blik op der vreemden bezoeker werpend. Daarop pakte zij vier broodjes in een zak. „Laat u maar!" wees ze glimlachend af, toen Lorenz aan stalten maakte haar den postzegel te geven. Het drong niet direct tot hem door, maar onmiddellijk daarop voelde hg opnieuw hoe het bloed hem naar het hoofd steeg. „O dank u, dank u wel!" zei hij fluiste rend en rende der winkel uit. De postzegel werd een poosje later tegen twee sigaretten ver kwanseld. Helaas was de sigaren winkelier niet zoo vrijgevig als de bakkersvrouw. In een klein plantsoen, waar voortdurend trams en autobussen omheen cirkelden, vond hij op een bank een vrjje plaats. Het weldadige gevoel eindelijk rust te hebben ge vonden, steeg langzaam in hem op. Pe bloemperken rondom hem straal den ir verkwiste-de kleurenpracht. En het zonderlinge feit "deed zich voor, dat Lorenz Burmester, terwijl, hjj zijn broodjes nuttigde, zich zeld zaam gelukkig voelde. Zgn gedach ten waren uitgeschakeld, hij wist xiieta meer van zgn zorgen en zijn wanhoop, hij was als een dier, dat zich verzadigde en zich geheel aan het genot van het oogenblik over gaf. Hij keek de menschen na, die langs hem heen gingen, hg verlus tigde zich aan de flatteuse zomer- toiletjes der jonge meisjes en voel de zijn bestaan als een zeldzaam voorrecht. Toen hij eindelijk verzadigd was, stak hg' een sigaret op. Intens ge nietend, zoog Lij zijn longen vol om daarna de rook door zgn ï.eus uit te blazen. Zoo zat hij tot het begon te schemeren. Toen stond hg op, veeg de de broodkruimels van zijn pak en zette zijn wandeling voort. Van het Dönhoffplein kwam hg in de Jerusalemstraat, waar hij min stens een half uur voor een der groote kranten bureaux bleel staar om van het laatste nieuws kennis te nemen. Daarna raakte hjj in de Frie- drichstraat verzeild en een snel op komend gevoel van blijdschap deed hem veerkrachtiger voortstappen. Hg herinnerde zich, hoe hjj vroeger vaak dezen naam had hooren noe men en hoe hg zoo vaak gewenscht had Berlijn nog eens te zien en de bijzondere bekoring van deze wereld stad te ondergaan. Nu was hij er en een matelooze trots vervulde hem. Toen hg op de onafzienbare hui zenrij van de Leipzigerstraat stuitte, sloeg hij deze in. Hij bereikte de Spittelmarkt en later het Alexander- plein. Vandaar slenterde hij door de Königstraat. Het Schlossplein trok hem onweerstaanbaar aan, maar hij voelde instinctief, dat dit alles slechts een heenweg was, dat hem hier of daar iets bijzonders wachtte. Reeds hoorde hg in de verte een geweldig geroezemoes en verder gaande, ontwaardde hij plotseling 'n zee van licht. Hij verhaastte zijn schreden en eensklaps stond hjj te genover een standbeeld van onver getelijke schoonheid: Unter den Lin den! Lorenz liep over de Schlossbrug. Hier bleef hij met kloppend hart staan. Op dit oogenblik vlamden heel in de verte voor de Brandenburger poort de eerste booglampen aan en zooals nu de lichtstroom steeds dich ter op hem toekwam, leek het een gigantische estafette van kunstlicht. Het stroomde op hem toe, het was of het zich in hem uitstortte en heel zijn innerlijk in een extatischen gloed zette. Hij vervolgde zijn weg, lang zaam liep hij in de richting van de Mittelpromenade, in een toestand van volkomen afgetrokkenheid. De duizenden menschen, die langs hem heen stroomden, zag hij niet. .Wordt .vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2