OMGEVINGNIEUWS W1ERINGEN. ONDERWIJS. In afwachting van de benoeming van een vaste 4e leerkracht aan de O. L. School te Westerland, alhier, is tot tijdelijk onderwijzer aan ge noemde school benoemd, de heer J. v. d. Water te Den Helder. OPBRENGST TROUWBUSJE. Het busje voor de armen in de raadzaal alhier, bevatte aan het einde van het jaar f29.64. Dit bedrag is onder de armbestu ren en diaconiën der diverse kerk genootschappen alhier, gelijkelijk verdeeld. IN 1941 NOG GROOTE BEDRIJVIG HEID IN HET BOUWVAK. In 1941 werden nog 40 bouwver gunningen verleend. 8 daarvan be troffen de oprichting van woonhui zen en 5 de oprichting van dubbele woonhuizen. 1 Vergunning werd verleend voor de oprichting van een woon-winkelhuis. De woningvoor raad nam dus met 19 woningen toe. Bovendien werd vergunning ver leend voor 98 huizen voor de Hel- dersche vluchtelingen. 13 woonhui zen zijn verbouwd. Voorts werd ver gunning verleend voor het oprich ten van een veestalling, 1 land- bouwschuur, 3 bergplaatsen, 1 schuurtje, 1 serre, 1 garage en een vischconservenfabriek; 2 vergun ningen betroffen den verbouw van werkplaatsen, 1 de verbouw van een stal. BURGERLIJKE STAND. (27 Dec. 1941 tm. 9 Jan. 1942): Geboren: Reinier Adriaan, z. v. M. Slabbekoorn en C. C. Dijt, Hen- dri-kje, d .v. E. Stubbe en J. Wes- terbeke, Jhohny Cyril, z. v. C. de Schipper en C. Bos, Otto Heinrioh, z. v. D. Baijs en E. H. Hippler; Reijer, .Simon, z. v. J. Lont en T. Lont; Geertje, d. v. P. Groet en A. Zeeman; Nelis Bertus, z. v. J. Ei- singa en L. Heres; Pieter Paulus, z .v. C. Willeboordse en J. P. van Keulen; Geertje, d. v. P. Nieman en V. Baas. Ondertrouwd: G. Dragtsma en P. C. Bakker. Gehuwd: G. Hannema en E. Spren keling. Overleden: A. Glim, 76 jaar, echtg. van N. Kindt; Koster, Bauke, 1 jr., z. v. S. Koster en R. v. d. Veen; Hensen, B., 71 jaar, weduwn. van S. Kuiper, te Alkmaar: P. Kok, 50 jr. echtg. van G. Zeeman. Als leven loos aangegeven een kind van J. Aikema en T. Zandstra. KOEGRAS. JULIANADORP. IJSCLUB VRAAGT RUIM BAANI Vrijdagavond hield de ijsclub „Julianadorp" haar algemeene ver gadering ten huize van den heer H. Veul. Aanwezig waren slechts 9 leden. De voorzitter J. Kossen opende met een gepast woord de bijeen komst. De secretaris L. Tigchelaar las de notulen, welke werden goed gekeurd. en vervolgens het jaarver slag der vereeniging over 1940-41. Hieruit valt te constateeren, dat het ledental van 25 tot 67 is geste gen. Den samensteller wordt dank gezegd. De heeren H. Kuit Pa. en S. Min nes werden belast met het nazien der rekening van den penningmees ter en bevonden alles in volmaakte orde. De totale ontvangsten bedroe gen f 151.32, de uitgaven f95.91, met een voordeelig saldo van f55.41. Toch is de kas in dit seizoen f8.66 achteruit gegaan. Voor gehouden beheer en controle wordt dank ge zegd. Bij de bestuursverkiezing wordt het aftredende lid J. Kossen her kozen. Het aanleggen van een ijsbaan wordt, gezien de abnormale om standigheden in petto gehouden. Wel zal een verzoek aan het Pol derbestuur gericht worden om de vaartkanten van het gedeelte Lan- gevliet tusschen de Schoolbrug en de Loopbrug weg te nemen, zoodat een ruime baan ontstaat. Overigens zal men naar omstandigheden han delen en laat dat aan het bestuur over. Daarna onder dank sluiting. ALKMAAR. BESLUITEN BURGEMEESTER De Burgemeester van Alkmaar heeft* herbenoemd tot stadsarts de hee ren Dr. J. Degenaar, A. H. Mool- huijzen en G. J. Sluijmer; benoemd tot tijdelijk leeraar in Duitsch aan het Murmellius-Gym- hasium voor den verderen duur van den cursus 1941-1942 den heer J. H. de Vriend, wonende te Zaan dam. Voorts heeft de Burgemeester de .volgende besluiten genomen: tot bepaling van het bedrag per leerling, bedoeld in art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920 over '42 op f 14,82 voor het openbaar ge woon lager onderwijs en f 15,15 voor het openbaar uitgebreid la ger onderwijs; tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1942 met betrekking tot de toekenning van een gemeen telijke bijdrage aan de stichting „Winterhulp Nederland", bureau Alkmaar ten bheoeve van de be zoldiging van het personeel van dat bureau; tot het nemen van eenige stra ten, straatgedeelten en vaartge deelten, gelegen in het Berger- wegkwartier, uit het grondbedrijf; tot het geven van namen aan de nieuwe straten nabij den Kruse- jnan van Eltenweg. HEERHUGOWAARD. VEENHUIZEN. IN ANDERE HANDEN. Bij onderhandschen verkoop is de rentenierswoning, eigendom van meester Brugman te Amsterdam en bewoond door Mej. D. Annes, aan den Middenweg Noord, verkocht aan den heer J. Kieft, winkelier te Veenhuizer Middenweg. Daar de hr. Kieft tevens kassier van de Boeren leenbank Noord is, is hij voorne mens in dit gekochte pand de boe renleenbank onder te brengen. VERKOCHT. De heer Jn. Ursem Jz., Donkere- weg, Heerhugowaard is door onder handschen verkoop eigenaar ge worden van een boerenwoning met 12 snees grasland aan den Veen huizer Middenweg, bewoond door den heer K. de Jong en eigendom van Mej. wed. J. Commandeur te Hoogwoud. Z1JPE POLITIE. Gevonden: groote Engelsche sleu tel. SCHAGERBRUG. EEN EMMER WATER WAS VOLDOENDE. Vrijdagmiddag brak brand uit bij de boet van den heer Bruin aan de Grootesloot nabij het raadhuis. Het vuur uit een op eenigen afstand van de boet geplaatst comfoor had zich medegedeeld aan eenige rommel in de nabijheid en bereikte zoo den wand van de geteerde houten boet. Het rieten dak begon reeds te smeu len, toen eenige omwonenden het vuur zagen en, na een ladder tegen de boet te hebben geplaatst, met emmers water den brand wisten te blusschen. Door dit flinke optreden is er vrijwel geen schade ontstaan De brandweer, die inmiddels was gealarmeerd, behoefde niet uit te rukken. HARENKARSPEL. TUITJENHORN. „SCHAAKMAT" WINT VAN „DR. MAX EUWE". In het lokaal van den heer Duij- vis te Tuitjenhorn, speelde „Schaak mat" een wedstrijd tegen „Dr. Max Euwe" te Tuitjenhorn. Na een zeer geanimeerde wedstrijd wist Schaak mat met 8V2 tegen de overwin ning te behalen. De geheele uitslag luidt als volgt: „Dr. Max Euwe" „Schaakmat". C. ImmensW. Kaan 0-1 H. Bomn:er-J. Klinkert 0-1 C. Gutker-K. Bierman V2-V2 A. Hof-D. Koorn 0-1 D. Hoogeboom-J. Ootjers 1-0 W. Duijvis-J. Kamper V2-V2 W. Wester-K. de Vries 1-0 Jn. Stoop-G. v. Loenen 0-1 J. de Wit-T. de Jong 0-1 Cor. Bommer-N. v. d. Abeele 0-1 D. Tol-P. Borst 1-0 Jb. Stoop-P. Rustenburg 0-1 C. Duijvis-Jb. Veldman V2-Y2 Hart-J. J. Kroon 1-0 51/2-81/2 Over drie weken komt Tuitjen horn in Noordscharwoude voor het spelen van een wedstrijd. SINT MAARTEN. SCHAKEN. Uitslagen 10 Jan. '42. Ie klasse: B. Jonker—J. H. Wolters 0—1 J. ten HoeveK. E. Numan 10 K. E. Numan—J. ten Hoeve 1—0 2e klasse: J. JonkerK. Dirkmaat 10 K. DirkmaatJ. Jonker - 01 C. ZijdewindW. v.d. Steen 10 H. v. GeebergenW. Koordes 01 C. GroetW. Koordes 01 3e klasse: C. SchrijverC. Brouwer 01 C. BrouwerC. Schrijver 10 J. RusP. Schrijver 10 P. Schrijver—J. Rus 1—0 BERGEN LOOP DER BEVOLKING. De bevolking dezer gemeente is in 1941 vooruitgegaan met 319 per sonen (vorige jaar 36). Op 1 Januari 1941 bedroeg het aantal inwoners 3167 m., 3772 v., totaal 6939. Geboren werden 63 m., 57 v., to taal 120 (v. j. 127), terwijl zich ves tigden 319 m., 601 v., totaal 920 (v. j. 798). Het aantal overledenen bedroeg I (v. j 69), te weten 29 m., en 33 v., terwijl vertrokken zijn 203 m. en 456 v., totaal 659 (v. j. 820). Het aantal inwoners bedroeg op 1 Januari 1942 derhalve 3317 m., 3941 v., totaal 7258. W1ER1NGERMEER BURGERLIJKE STAND, van 3 Januari t.m. 9 Jan. '42. Geboren: Johannes, zoon van K. Vijn en K. van Sluis; Dirk, zoon v R. Man ten en N. van Bemmel; Ma- rianne Cornelie, dochter van J. Poot en C. G. Koomen. Overleden: Kiersma, Trijntje, we duwe van H. Visser. Ondertrouwd: Geen. Gedouwd: Manshande, Willem en Vriend, Cornelia. KOEDIJK. BENOEMD. De heer H. Bekkering alhier is benoemd tot ambtenaar aan het distributiekantoor te Oudorp. „Centraal Bureau" jubileert HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE VEILINGEN IN NEDERLAND BESTAAT 25 JAAR. Zeer veel werd in deze kwarteeuw tot stand ge„ braoht. De groote landelijke organisatie van de veilingen in Nederland, Centraal Bureau, met aan het hoofd den heer F. V. Valstar, thans re geeringscommissaris, herdacht gis teren haar 25-jarig bestaan. Haar voorzitter, de ook in Nrd- I-Iollandsche tuinderskringen welbe kende heer F. V. Valstar, vierde tevens zijn zilveren jubileum. In een receptie, welke morgen te Den Haag zal worden gehouden, zal dit dubbele zilveren feest op gepaste wijze worden herdacht. Dan zal blijken, uit de aanwezigheid van vertegenwoordigers uit alle deelen van ons land. welk een groote plaats het Centraal Burequ v. d. Veilingen in het leven van de Ne derlandsche tuinbouwers inneemt. Waardeering. Dat het Centr. Bureau in de kwart eeuw van zijn bestaan veel voor den tuinbouw heeft kunnen doen. blijkt wel uit de verschillen de artikelen, welke in 't jubiluern nummer van „De Tuinderij", hel officieele orgaan van het C. B. zijn opgenomen. Uit al die artikelen spreekt een groote waardeering voor het werk van de organisatie en haar leiders. Behalve de vele eelukwenschen uit de kringen van de aangesloten veilingen en provin ciale organisaties schrijft de secr. generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij, dr. H. M. Ilirschfeld, 'n waardeerend artikel onder den titel „Een maatschappe lijke zegen." S. L. Louwes, directeur-generaal v. d. Voedselvoorziening legt den nadruk op de door het Centrale Bureau bereikte ordening in den afzet van tuinbouwproducten. Een Langedijker aan het woord. De heer S. de Boer Kz. geeft in een aardig artikel een overzicht van het ontstaan van het veilings wezen. Voorts wordt in een artikel de werkzaamheid van het Centr. Bureau ter bevordering van de kwaliteit van het product uitvoerig behandeld, terwijl tevens asm den veilingsomzet, de thermometer van de welvaart in den tuinbouw in eên afzonderlijk artikel aan dacht wordt gewijd. Een grafische voorstelling verduidelijkt, hetgeen daarin beschreven wordt. De top van 100 millioen gulden werd be reikt in 1917, tijdens den wereld oorlog en in 1928, toen de omzet van f SI millioen in 1927. steeg tot f 100 millioen. Daarna kwam de daling, tot in 1935 het dieptepunt werd bereikt met rond f 53 milli oen. In 1940 was de totaalomzet weer gestegen tot ongeveer 96 mil lioen gulden. Ontstaan van de organisatie. Omtrent het ontstaan van het Centraal Bureau wordt o.m. ver meld. dat deze organisatie is ge boren uit don drang der omstan digheden. In de oorlogsjaren was een aantal veilingen vereenigd in oen afzonderlijke „Groep Veilings- vereenigingen" in den Nederland- schen Tuinbouwraad. doch lang niet alle veilingen waien daarbij aangesloten. Ondanks de moeilijk heden, welke van de zijde der tuin ders werd ondervonden. voerde deze organisatie het verplicht vei len door, dat door de P.egeerint- noodazkelijk werd geacht ter be vordering van een goeden afzet en juiste verdeeling der beschikbare producten. Het gevolg hiervan was, dat vele veilingen werden op gericht. Nadat in 1916 in navolging van de provincie N.-Holland in aile pro vincies prov. organisaties van de veilingen waren gevormd, kwam men op 11 Januari 1917 tot het in stellen van een Permanente of Prijs zettingscommissie. bestaande uit üe heeren F. V. Valstar, Naaldwijk, P. Slot Az., Broek op Langendijk en H. H. Trienekens van Vcnlo. Tot voorzitter werd de heer Valstar be noemd, tot secretaris de heer P. Tromp, die als secretaris van de prov. comm. van N.-Holland krach tig tot de stichting van het Centr. Bureau had bijgedragen. Hiermede was het centrale apparaat, dat na mens den geheelen Nederl. tuin bouw kon optreden tegenover den gecentraliseerden export, gesticht. In het artikel van den jubileeren den voorzitter, „Twee Mijlpalen" getiteld, wordt er op gewezen, dat het Centraal Bureau niet op de eerste plaats aan de geschiktheid van de menschen, die te eeniger tijd het roer in handen hadden, te danken heeft, dat het tijdens zijn bestaan het tuinbouwproduct en den afzet ervan op een hooger plan heeft kunnen brengen. Er was en is in ons midden een andere kracht die tot daden drong. Het georganiseerde tuinbouw veilingwezen heeft kunnen wer ken en goeden arbeid kunnen doen door de saamhoorigheid en de eensgezindheid van alle leden. Er is in onze vereeniging altijd een ernstige wil geweest om te bouwen om zelve te werken aan de vorming van on ze toekomst. Deze goede wil en eensgezindheid, die een gezon de critiek niet behoeft uit te sluiten en dat gelukkig ook niet heeft gedaan, stuwde tot daden om onder Gods bestel het stre ven tot lotsverbetering in eigen hand te nemen. Dit was en is de zenuw van onze kracht. Ook voor de toekomst. Krachtiger dan ooit Ss de tuinbouw eereed het heden en de toekomst onder oogen te zien. De moeilijkhe den van 25 jaar geleden vergelij kende met de omstandigheden van thans, merkt de heer Valstar op, dat er thans is de sterke organisa tie der veilingen, de economische krachten worden in toom gehou den en geleid, de prijzen en de af zet der producten geregeld op zoo danige wijze, dat mef de belangen van den producent en den consu ment beide rekening kan worden gehouden. Onze taak in dezen oor logstijd is moeilük. De voedselvoor ziening van ons volk en de ver plichtingen. die de bezettende over heid ons onlegt, eischen van ons de hoogste krachtsinspanning en de meest stipte plichtsbetrachting. Wij zijn ons daarvan ten volle bewust en zijn bereid, onze taak in oorlogs tijd te vervullen. Van alles wat uit dorp en stad Te water geraakt en verdronken. —Zaterdagavond geraakte te Bre da een 28-jarige jongen in de duis ternis den weg kwijt. Hij sloeg over de leuning van de brug, wel ke zich nabij de Regentesselaan over het water van het Leike be vindt. Door een toevallig passee- renden burger werd de drenke ling dood uit het water gehaald. Onveilig Hilversum. Inbrekers hebben in de afgeloopen week herhaaldelijk hun slag geslagen in deze gemeente. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn zij bin nengedrongen in een perceel aan de Kerkstraat waar o.m. een por tefeuille met f 175.en een cheque aan toonder ad f 100.werden buitgemaakt. Voorts werd een be zoek gebracht aan het pakhuis van een Coöperatie aan de St. Anna- straat, waar zeven balen suiker en een baal capucijners verdwenen. Geheime disteleerderij. De politie van de Warmoestraat was er achter gekomen dat er in de Keizersstraat te Amsterdam in een woonhuis een beheime distil leerderij gevestigd was. Bij onder zoek bleek de installatie in de keuken opgesteld te eijn. De in stallatie met toebehooren en de bewoner zijn ter beschikking ge steld van de Douanerecherche. f 34 voor 'n pond koffie. De marechausse van Winschoten heeft dezer dagen mej. F. W. uit Wes- terlee aangehouden wegens dief stal van distributiekaarten. Dit leidde tot het opsporen van een uitgebreiden handel in deze kaar ten door de aangehoudene. Zij be kende deze kaarten voor dertig gulden te hebben verkocht aan S. te Groningen, die ze op zijn beurt aan twee andere Groningers had overgedaan. Ilier kwam nog een clandestiene handel in koffie en thee aan het licht. Voor f 20.50 en f 34.per pond werd deze drank verkocht. DE HAAGSCHE MOORD. De 27-jarige mej. P. H. J., die Woensdagmorgen haar 62-jarige moeder op gruwelijke wijze heeft vermoord, heeft gisteren verschil lende zenuwtoevallen gekregen. Op advies van een psychiater van den geneeskundigen dienst is zij naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. GEVOLGEN VAN DUIZELIGHEID. Gistermorgen om negen uur is de 28-jarige mej. G. W. uit de Volta straat ten gevolge van een opko mende duizeligheid in de Archime- desstraat met haar fiets gevallen. Zij liep daarbij een schedel basis fractuur op en is overgebracht naar het Roode Kruisziekenhuis. OP SCHOEN- EN KOUSENJACHT. In den afgeloopen nacht hebben dieven hun slag geslagen in een fi liaal van een groote schoenenfirma aan de Havenstraat te Bussum. De dieven hebben zich toegang ver schaft door een raam in het dak, Een groote hoeveelheid schoenen, alsmede vele paren kousen werden tot goeden buit verklaard. Ook een fiets werd gesloten. Hcoq'eeraren kunnen worden overgeplaatst ONTSLAG EN BENOEMING BIJ HOOGER EN LAGER ONDER WIJS. Belangrijke maatregelen. 's-GRAVENHAGE. 10 Jan. Op grond van de bepalingen der ver ordening nr. 137/40 heeft ,de Rijks commissaris bepalingen uitgevaar digd, waardoor de' rechtspositie van zekere leerkrachten en ambtenaren van het toezicht op het onderwijs wordt geregeld in afwijking van het tot dusves geldende recht. De beschikkingen van den Rijks commissaris zijn in deel 2 van het verordeningenblad afgekondigd en op 10 Januari 1942 van kracht ge worden. Beschikking nr. 3/42 bepaalt, dat hoogleeraren en pricaat docenten aan universiteiten en hoogescholen waar de cursussen gestaakt zijn. men denke aan de rijksuniversiteit te Leiden in dezelfde functie kunnen worden overgeplaatst naar andere universiteiten en hooge scholen. Deze overplaatsing wordt voorge schreven door den Secretaris-Gene raal van het Departement van Op voeding, Wetenschap eu Cultuur bescherming. De reis- en verhuis kosten worden den betrokkenen vergoed volgens de geldende rechts voorschriften. Bovendien kan de secretaris-generaal speciale verblijf kosten vergoeden. De beschikking heeft ten doel een doelmatig ge bruik van de universitaire leer krachten, die voorhanden zijn, en vooral een logische verdeeling over de hoogescholen m net land. Secretaris-generaal benoemt. Beschikking nr. 4/12 sluit aan met de beschikking nr. 73/41, vol gens hetwelk de benoeming van leerkrachten aan gemeentelijke of particuliere onderwijsinstellingen afhankelijk is van de toestemming van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming of van een door hem aangewezen in stantie. Deze toestemming kan wor den geweigerd, in dat geval moet een nieuw benoemingsvoorstel ter goedkeuring worden voorgelegd. In aansluiting op deze bepalingen wordt thans bepaald, dat in de ge vallen. waarin ook dit tweede voor stel niet kan worden goedgekeurd, hte recht van benoeming overgaat op den Secretaris-GeneraaL Hij kan dit recht aan andere in stanties overdragen, voor zoover het scholen voor lager onderwijs of voor uitgebreid lager onderwijs bo treft. Dit bestuursvoorschrift heeft ten doel, de bezetting van vacatu res aan gemeentelijke en particu liere scholen te waarborgen ook dan, wanneer de schoolinstantie, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt, daartoe niet in staat is. Voorwaarden voor ontslag. Beschikking nr. 5/42 opent de mogelijkheid tot het verleenen van ontslag aan docenten, hoofden van onderwijsinstellingen, innspecteurs en hoofdinspecteurs, die hun func tie uitoefenen op aen wijze, welke in strijd is met een vruchtbare ont wikkeling van het Nederlandsche onderwijs. Het ontslag wordt ver leend door een byzonderen gevol machtigde van den Secretaris Ge neraal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, die daarbij terzijde wordt gestaan door een adviseur, benoemd door den Secretaris Ge neraal. Tegelijk wordt beslist, of, en zoo ja, in welke mate de ontslagene wachtgeld ontvangt. Hierbij moe ten de bepalingen van beschikking nr. 124/'41 over de verzorging van ontslagen ambtenaren worden toe gepast. De ontslagene mag zijn beroep niet uitoefenen, zoolang de Secretaris Generaal niet vaststelt,, dat de voorwaarden voor het ont slag zijn vervallen. Wie in strijd met deze bepaling het beroep van docent uitoefent, met ontduiking van het verleende ontslag door een ander laat uitoe fenen, wie dit verboden onderwijs uitlokt, mogelijk maakt, zijn hulp toezegt of verleent of als leerling daaruit voordeel trekt, wordt krach tens artikel 6 der verordening nr. 138/'41 over de bescherming van de orde gestraft met gevangenis straf tot twee jaar of met een boe te van onbeperkte hoogte of met beide straffen. Uitvluchten Het is een bedroevend verschijn sel, dat wanneer een beroep op iemands vrijgevigheid gedaan wordt men naar uitvluchten omziet om er „onderuit te komen." Men geeft niet omdat het doel niet in de lijn ligt of omdat men er anders over denkt. Men geeft niet omdat het geld niet terecht komt waar het terecht moet komen, men geeft niet omdat men zelf al een vereenigingetje heeft dat- hetzelfde doel nastreeft. Men geeft niet omdatja, wat wordt er al niet aangevoerd om er van af te komen. Maar er is een ding waar uitvluchten niet kunnen gelden. Dat is de Nederlandsche Ambulance. Immers de Nederland sche ambulance is de eenige hulp expeditie, die straks naar 't Oost front gezonden zal worden. De Ne derlandsche ambulance arbeidt on der het Roode Kruis. De Neder landsche amhulance kent daarom geen partij, alleen maar de hulpbe hoevende menschen Daarom kunt u zich nimmer wijs maken dat u gerechtigd zou zijn uw beurs voor de Nederlandsche am bulance gesloten te houden. Dage lijks wordt er een beroep op u ge daan. Thans weerwat kan uw uit vlucht zijn? Stort uw bijdrage op girorekening 87600, van de Nederlandsche ambu lance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. Italiaansch Weermachtbericht VERXENNINGSAFDEELINGEN VERDREVEN. ACTIE OP SOLLOEM EN HALFAIA DOURT VOORT. ROME, 11 Jan. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 588 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: De vijandelijke actie op onze stellingen van Solloem en Halfaia duurt met onverminderde hevig heid voort. In westelijk Cyrenaica zijn vijandelijke gepantserde afdee- lingen, die e.n verkenning onder namen, verdreven. Onze vliegtui gen hebben autocolonnes en kam pen van den vijand met machine geweren beschoten. Tijdens lucht gevechten, die zich op 8 Jan. boven Agedabia hebben afgespeeld, werd nog een vijfde Curtiss toestel neer gehaald. Een vijandelijke luchtaan val op Syrte veroorzaakte vier doo- den, vijf gewonden en schade aan de gebouwen. Ook gisteren zijn bomn n van elk kaliber geworpen op vliegvelden van het eiland Malta. Dc wereld in weinig woorden Beschadigde Britsche schepen. De havenmeester van Dublin heeft volgens de Daily Mail verklaard, dat op het oogenblik alleen op één werf in één haven ruim 200 sche pen liggen, die hersteld moeten worden. Het betreft hier de Liffley- docks, die, na verscheidene jaren buiten gebruik te zijn geweest, een jaar geleden het werk hervat heb ben. Ontploffing in Britsch bewapenings bedrijf. Uit Londen wordt ge meld: het Britsche ministerie voor de munitie heeft bekend gemaakt, dat Donderdag in een bewapenings- fabriek in West Engeland een ont ploffing is ontstaan. Twee personen zijn gedood, drie gewond. Tegen vrijmetselaars in Frankrijk, De Fransche staatscourant bevat te een decreet, op grond waarvan de divisiegeneraal Matter en de brigadegeneraal Duperthuis wegens lidmaatschap van een vrijmetse laarsloge op staanden voet worden gepensionneerd. Von Ribbentrop weer in Berlijn. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, is Zaterdagavond uit Boedapest in Berlijn teruggekeerd, waar hij op het station door den Hongaarschen zaakgelastigde, dr. Hoffmann, werd verwelkomd. Massaexecuties op de Krim. Naar uit Istanboel gemeld wordt, zijn in Turkije een groot aantal vluchtelin gen van het schiereiland de Krim aangekomen. Zij maken melding van totaal ongemotiveerde massa- terechtstellingen zonder eenig sys teem, van burgers van het schier eiland. Rantsoenverlaging in Engeland. Het Engelsche ministerie voor de voedselvoorziening heeft., volgens den Britschen berichtendienst me degedeeld, dat de rantsoenen suiker, boter, vet en .kaas vanaf 12 Jan. ver laagd zullen worden. Het ministe rie verklaart, dat deze maatregelen genomen moeten worden om de voorraden in het land met het oog op den veranderden toestand in de scheepvaart als gevolg van den oor log in den Stillen Oceaan te waar borgen. Sneeuw In Spanje Tusschen So- ria en Torralba ligt een trein se dert drie dagen ingesneeuwd. Meer dan honderd man werken aan de bevrijding van den trein. In de pro vincie Valencia zijn vele plaatsen door sneeuwstormen geisoleerd. De levensmiddelenpositie van Ier land. Uit Londen wordt gemeld: De leider der labourparty in den Ierschen Dail, Norton, heeft vol gens de Daily Mail verklaard, dat slechts een wonder duizenden Ier- sche gezinnen in de eerstvolgende 12 maanden kan behoeden voor ont beringen. De Iersche regeering moet minstens 120.000 ton tarwe uit het buitenland invoeren Wanneer brood eenmaal in Eire wordt gerantsoe neerd, beteekent dat voor vele lie den een stelligen hongerdood.» Geschrapt uit legioen van eer. Twee en twintig personen zijn op grond van een in de staatscourant verschenen wet geschrapt uit het Fransche legioen van eer, o.m. de vroegere perschef van den Quay d'Orsay, Comert, die naar Engeland is geëmigreerd en met de Gaulle in contact is getreden. SLAGER VERDWENEN. De 49-jarige slager A. H. Harle- man te Apeldoorn, is sinds 23 De cember spoorloos verdwenen. Hij was dien avond op bezoek geweest bij een jarigen collega en om tien over half twa a per fiets huis waarts gekeerd. Bij de familie heeft de overtui ging post gevat, dat hier een mis drijf in het spel is. Het was bekend dat de heer Harleman vaak veel geld bij zich had, aangezien hij aan gewezen was voor de Veehouderij Centrale vee aan te koopen en te betalen. iDen avond had hij echter geen groot geldbedrag bij zich.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 3