Australië, Waarom zoo weinig vleesch 1 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bestrijding van „Ringerigheid' in aardappelen Amerikaansch scheeve Zonderling heerschap op den Balkan land zonder volk diplomaat rijdt schaats RADIOPROGRAMMA Maandag 12 Januari 1942 Tweede blad GEEN ANGST VOOR ONZEN VEESTAPEL TOESTAND IN HET ALGEMEEN BEVREDIGEND. De vraag, welke vele Nederlan ders thans uiten is deze: Waar om is er zoo weinig vleesch? En een tweede, niet minder brandende Yraag is: Hoé staat het met onzen vee9tapel? Be langrijke vragen, waarop wij thans, dank zij de inlichtingen, welke de directie van de Ned. Veehouderij Centrale de V.P.C. welwillend verstrekte, een con creet antwoord kunnen geven. JJ ET gerucht heeft overigens ook reeds op deze vragen antwoord gegeven. En, zooals het met ge ruchten hu helaas eenmaal gaat, verkeerd en totaal bezijden de waar heid. Het is niet waar, zooals kwa de fluistertongen met groote stel ligheid .meenen te beweren, dat on ze veestapel roekeloos is afgeslacht, dat onze koeien en varkens met wa gon- en scheepsladingen vol zijn weggevoerd en dat binnen afzien- baren tijd in Nederland, het land van melk en boter, geen koe xmeer graast en onze veeboeren geruï neerd, zijn. TOESTAND RUNDVEESTAPEL BEVREDIGEND. Wij kunnen beginnen met te ver zekeren, dat de toestand van onzen rundveestapel, de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, zelfs goed te noemen is. Het aan tal koeien in ons land moest, nu de import van veevoeder is uitgeval len, met twintig procent worden Verminderd. Maar alles wijst er op, dat het komende jaar het aantal koeien grooter zal zijn, dan eigenlijk is toegestaan. Verschillende be drijven zijn door het afsluiten van contracten met de Ned. Veehouderijcentrale in de gele genheid gesteld enkele beesten meer aan te houden, dan zijn toewijzing bedraagt. Er kan dit voorjaar gerekend worden op een ernstige uitbreiding van den veestapel, vooral wanneer deze winter zoo zacht blijft als zich thans laat aanzien. Wanneer over eenigen tijd alle koeien van oor merken ziin voorzien en een nauw- ókeurige registratie mogelijk is, dan zullen de gepubliceerde cijfers on- omstootelijk aantoonen, dat onze veestapel door de oorlogsomstandig- heden niet noemenswaard in aantal is afgenomen. Bovendien zal straks, wanneer alle koeien van oormer ken zijn voorzien, de -frauduleuze slachting practiseh onmogelijk ge worden zijn. Tot voor kort immers had elke boer een veeboekje, waar in slechts het aantal koeien was op- geteekend. Verwisseling en omrui ling van magere in vette koeien was mogelijk en kwam hier en daar ook voor. Thans worden echter alle koeien van oormerken voorzien en de nummers van deze oormerken zijn aangeteekend is het veeboekje. Ook de veehandelaren moeten in het bezit zijn van een dergelijk boekje en elke aankoop moet wor den genoteerd. De controle is veel doeltreffender geworden en een nauwkeurige registratie van onzen veestapel is daardoor mogelijk ge worden. Bovendien wordt alles in het werk gesteld om de zuivere stamboekveelagen ih ons land te beschermen en op peil te honden. De geringe hoeveelheid krachtvoer, die beschikbaar is, wordt voornamelijk aan de stamboekdieren uitgereikt, ter wijl juist door de huidige tijds omstandigheden de selectie van onzen veestapel in de hand wordt gewerkt WAAROM ZOO WEINIG VLEESCH? Men zal zich thans echter en te recht afvragen: Maar als alles dan zoo gopd is, waarom is ons vleéfech- rantsoen dan zoo klein? Ook deze vraag kan bevredigend beantwoord worden. Door de verhooging der zuivel- prijzen zijn de veehouders ge neigd hun melkveestapel zoo hoog mogelijk op te voeren, ten Itoste van ht mestvee, hetgeen resulteert in een geringeren aanvoer van goed bevleeschde runderen op de slachtveemark- ten. Bovendien is de melk- en bo- tervoorziening die tenge volge van het gemis aan krachtvoe der ook achteruitgeloopen is be langrijker dan de vleeschvoorzie- ning^ Korter gezegd. De vleesch- koeien zijn mager, de melkkoeien geven minder, daarom is er minder vet en vleesch. Zonden wij echter méér vleesch willen krijgen, dan zonden er wél veel koeien afgeslacht moeten wor den en dan zou onze veestapel zeer zeker gevaar loopen. Wat voor de 'vleeschkoeien gold, geldt ook voor de varkens. In nor male tijden worden groote hoeveel heden mais, rogge, diermeel, onder- melk en aardappelen omgezet in varkens vleesch en spek. Dit is thans niet meer mogelijk. Graan is voor den mensch noodzakelijker dan var- kensvleesch. Vandaar, dat er geen krachtvoer meer voor mestvarkens beschikbaar kan worden gesteld, en dus ook practiseh geen varkens- vleesch meer aan de markt komt Dat er echter nog wel varkens in ons land zijn, bewijst het aantal huisslachtingen, dat in het afgeloo- pen jaar ongeveer 500.000 bedroeg. Bovendien wordt het aanhouden van een in vérhquding tot den var kensstapel groot aantal fokzeugen krachtig gestimuleerd, o.a. door het verstrekken van krachtvoer, om, zoodra de omstandigheden beter worden, direct met den opbouw van onzen varkensstapel te beginnen! Zoo is dus, in korte trekken ge schetst, de positie van 'onzen veestapel. Het gerucht is weer legd, de werkelijkheid verteld. Wij krijgen weinig vleesch, om dat het nu eenmaal niet anders kan en het dwaasheid zou zijn om de kip met de gouden eie ren, onzen rundveestapel, te slachten. En varkensvleesch moeten wij ons ontzeggen, om-, dat de mensch wel van aardap pelen, tarwe en rogge kan le ven, maar niet van varkens vleesch alleen. De troost is, dat deze toestanden niet altijd zoo zullen blijven en dat, wanneer er weer voldoende veevoeder be schikbaar is, Nederland in be trekkelijk korten tijd weer het land van melk, kaas en boter zal zijn. Daarvoor is het offer, dat wij thans moeten brengen, zeer zeker niet te groot. ZELFZUCHT. Kweek geen zelfzucht in het leven, Steun en help elkaar, Houdt van 't geen U werd gegeven Ook voor and'ren klaarl Waarom zelf maar steeds begeeren? Stoffelijk succes Kan wel altijd veel beweren, Maarehet brengt ons na ons leeren 'n Halve levensles! Altijd alles stevig houden in de eigen hand, Gaf ge hun, die daarop bouwden. Ooit een vriendenhand? And'ren worden niet begrepen, Op zooveel gebied, 't Breede leven wordt benepen, Door Uw^feek'ning loopen strepen, Die ge zelf niet ziet! Steeds in d' eigen cirkel draaien, Bouwt geen maatschappij, Steeds op d' eigen akker zaaien, Maakt geen ander vrljl Allerlei gevaren dreigen, Doel en nut vervaagt, En, hoe meer of we verkrijgen, 't Leert ons vaak te eerder zwijgen, Als een ander vraagt! 0 Breng Uw leven tot de menschen, Die rondom U zijn, 'n Open oog -vcat and'rer wenschen Maakt U nimmer klein- Veel van 'tgeen ge moogt bereiken, Spreidt het om U heen, Straks, wanneer Uw krachten wijken, En de stille herfst komt kijken, Staat ge niet alleen! Dén blijft er iets in Uw leven, Dat aan 't leven bindt, Door hetgeen ge hebt gegeven, En opnieuw weer vindt! Velen zullen het nog weten, Ook al vliegt de tijd, And'ren hebt ge niet vergeten, Wat ge hun hebt toegemeten, Wordt ook U bereid!! Januari 1942. KROES. (Nadruk verboden.) Een van de moeilijkste proble men bij het telen van aardappelen op lichtere gronden is het bestrij den van de zgn. Kringerigheid. Dit verschijnsel, dat vooral op lichtere gronden en veelal op de droogste plekken van den akker optreedt, openbaart zich eerst bij het rooien of soms heel laat na het rooien. Snijdt men de knollen door, dan neemt men ringvormige verkleurin gen waar, die soms echter ook an dere, waaronder de grilligste, vor men kan aannemen. De verkleurde plekken koken niet gaar en de knollen zijn dus voor de consump tie waardeloos. Als poters kunnen ze desnoods wel benut worden, als het niet te erg is, omdat het ver schijnsel niet met de knollen over gaat. In ernstige gevallen kan wel 50 pet. en meer van de knollen aange tast zijn. In het verleden zijn door verschil lende onderzoekers pogingen ge daan om een geneesmiddel voor deze kwaal te vinden, maar tot nu toe is het niemand gelukt een af doend bestrijdingsmiddel te vinden. ®Wel echter is men tot de slotsom gekomen, niet met een eigenlijke ziekte' te doen te hebben, maar zeer vermoedelijk met een zgn. gebreks ziekte. Dat wil, zeggen, met een ver schijnsel, dat veroorzaakt wordt door een gebrek in den bodem. Zeer waarschijnlijk komen dergelijke gronden een of andere stof (een mi nimumstof) tekort. Wij hebben reeds enkele jaren proeven geno men om te trachten te weten te ko- hnen, welke minimumstof of welke combinatie van minimumstoffen, baat kan geven.' Met dat doel hebben wij nu een permanent proefveld in gebruik, waar vorige jaren verschillende per- Earle en z4n harem arrl- veeren te IstanboeL In een luxueus hotel in 't Europee- sche gedeelte van Istanboel hebben zich enkele dagen geleden toonee- len afgespeeld, die zelfs in de ge schiedenis van dezen oorlog hun weerga weken. Een der grootste oplichters en lichtmissen, tevens een der kwalijk ste oorlogshitsers en intiemste ver trouwelingen van president Roose- velt, kwam uit Sofia aan den Bos- porus. Dit was niemand anders dan de beruchte gewezen Amerikaansche gezant te Sofia, Earle. Reeds dagen te voren was aan de directie van het hotel medegedeeld dat Earle met buitengewoon om vangrijke bagage reisde. De journa listen, die zich spoorslags naar het station hadden begeven, konden evenwel hun oogen niet gelooven, toen zij Earle en zijn gezantschaps staf zagen stappen uit een extra- trein, die speciaal voor dit doel was gerequireerd en vele wagens telde. In het gevolg van den Ameri- kaanschen diplomaat bevonden zich niet alleen drie kostbare ras- Toilet-maken tijdens een» gevechts pauze aan het front in Lybië. Ook hier is reinheid een belangrijke factor. (Deutscher-Verlag-Recia-P.K. Dressler) 1N 1939 verklaarde sir Rafael Ci- lento, voorzitter der Britisch Medical Association te Melbourne, dat het aantal blanken in Austra lië niet alleen buiten verhouding klein was, maar dat bovendien de geboorte-aanwas nog de kleinste ter wereld was. Ket aantal inwoners van Japan zou daarentegen binnen enkele jaren 115 millioen menschen bedragen, die zich over de Stille Zuidzee moesten uitstorten, daar het eigen land hen niet kon onder houden. Aldus begint de B.B.Z. In een hoofdartikel over de gevolgen der Britsche kolonisatiepolitiek in Au stralië. Zoo heeft een Engelschman enke le jaren vóór het uitbreken van den oorlog in den Grooten Oceaan zelf erkend, dat de groote gebeurtenis sen van thans onvermijdelijk zijn en dus recht van bestaan hebben in den ontwikkelingsgang van de menschheid. Het bestaan van Australië in zijn huidigen vorm als Britsch /gemee- nebest vormt reeds lang een pro bleem. Sedert den vorigen wereld oorlog zijn de tijden voorbij dat men zich als gevolg van afgelegen heid en insulaire afgeslotenheid veilig kon wanen voor de beroerin gen der wereld en haar reactie op bet eigen land. Australië, dat wel het „menschen- schuwe continent" werd genoemd, heeft,zich zelf den weg naar een toekomst versperd, daar het Britsch én alleen rBitsch wilde blijven. Overigens was men in Engeland aanvankelijk in het geheel niet en thousiast f over dezen nieuwen ko lonialen buit, die oorspronkelijk al leen geschikt scheen als pleister op de wond van het verlies der Ver. Staten. Ook was er in heel En geland niemand, die zich vrijwil lig in de eenzaamheid van dit verre werelddeel wilde begeven. De eerste „kolonisten.". Maar Australië kreeg in heel Eu ropa een slechten naam, toen er 757 gedeporteerden kwamen, voor wie 26 Januari 1788 in de baai van Port Jackson een nederzetting werd gesticht, die naar een Engelschen minister Sydney werd genoemd en dezen dag nog steeds als Anniver- sary Day viert. Tot 1868 zijn nog gedeporteerden naar West-Australië gebracht. Ge durende de geheele periode zijn het er ongeveer 200.000 geweest. De laat ste negen zware inisdadigers kre gen pas in 1906 gratie, na veertig jaar hun straf te hebben uitgezeten. In 1796 kwamen de eerste vrije kolonisten in het land. Maar pas in 1851, toen de groote goudvondsten in Victoria en Nieuw-Zuid-Wales niet langer verborgen gehouden konden worden, begon de immigra tie op groote schaal. Toen de verschillende koloniën, die in den loop van vele tientallen jaren waren ontstaan, zich in 1901 hadden véreenigd in het Common- wealth of Australia om onder En- gelsche leiding te blijven voortbe staan, telde het geheele werelddeel, ondanks alle gouddelvers, pas 3,7 millioen Europeanen, die inmiddels weliswaar zijn gestegen tot 6,8 mil lioen, maar nog geen voldoenden eigen bevolkingsaanwas vertoonen. Hiervan zijn 96 Engelschen, Schotten en Ieren. Bevolkingspolitiek. Het optreden der blanken is oor zaak geweest, dat de inheemsche bevolking, die gering in getal was en uit kleine, weinig levensvatbare' stammetjes bestond, is gedecimeerd of zelfs uitgestorven, zooals de Tas maniers. De bevolkingspolitiek van Austra- honden, maar ook een reeks lichte en nog lichter juffertjes uit de de mi-monde van Sofia. 3^Koffers. Uit een grooten goederenwagen met het opschrift „particulier eigen dom van menere Earle", kwamen niet minder dan 38 relsachtige hut koffers. Be heer Earle was licht zinnig. Met volstrekte zekerheid is bekend wat er onder meer in die koffers zat, te weten voor 120000 dollar juweelen, 100000 dollar gou den en met edelsteenen bezette zil veren sigarettenkokers, 350000 dol lar oude en nieuwe gouden mun ten en voor 85000 dollar Bulgaar- sche kerkelijke beelden en andere voorwerpen van1 goud en zilver. Earle en zijn secretarissen had den de laatste maanden in. Bulga rije alles wat los en vast was bij el kaar gekocht en zij maakten mis bruik van de diplomatieke voor rechten om. deze onrechtmatig bij- eéngegoochelde voorwerpen over de grens te smokkelen- Bont. Bovendien halada Earle voor 620000 dollar kostbaar bont uit Bul garije weg. Voor het grootste deel waren deze bontmantels op zijn re kening gekocht door de Joodsche danseres Adrienne, zijn liefje te Sofia, die hem in het belang der democratie naar de Ver. Staten zal volgen. In gezelschap van deze dame en van andere vertegenwoordigsters van nachtelijk Sofia vierde Earle op Kerstavond met den Sovjet-ge zant op diens gezantschap een orgie. Bij deze gelegenheid verdeelden de ze diplomaten tal van kostbare ge schenken onder de demi-monde en betuigden daarmee hun dank voor de bewezen diensten. Earl^'s vertrek uit Sofia was niet minder zonderling dan zijn aan komst te Istanboel. Toen de Bul- gaarsche oorlogsverklaring aan de Vereenigde Staten hem werd over handigd en hij moest erkennen, dat zij en Roosevelts plannen schip breuk hadden geleden, greep zinne- looze woede hem aan, naar hijzelf verklaart in een rapport, dat is uit gelekt. Hij liep naar zijn geweer stander, snelde naar het open raam en wilde met zijn jachtgeweer en kele schoten op vóorbijgangers los sen. Alleen de inmenging van een, Bulgaarschen bediende belette dén gezant der Vereenigde Staten op de ze wijze amok te maken. lië heeft zich ook gekeerd tegen Europeesche immigranten van niet- Britsche herkomst. Het „blanke Australië" moest 'n zuiver „Britsch Australië" worden en blijven, maar Engeland stond steeds minder men schen af. De neiging tot afsluiting richtte zich ten slotte niet slechts tegen Chineezen en Japanners, maar te gen alle werkkrachten, waarop de verdenking viel, dat zij het kunst matig hoog gehouden levenspeil der blanke Australische bevolking kon den drukken. In dit werelddeel viert sedert tientallen jaren een vakvereenigingspolitiek hoogtij, die het oog slechts op zichzelf geves tigd houdt en een politiek monopo liebeginsel heeft ontwikkeld op grond van 'n zuiver egoïstisch eco nomisch standpunt. Het gevolg is een „land zonder volk", waar hét yolk, dat er leeft, moet stikken. ceelen verschillende kalkgiften heb ben gehad. Men heeft nl. ook wei eens den indruk gekregen, dat kalk van invloed zou kunnen zijn. Op dat proefveld zijn dit jaar proeven genomen met verschillende slakkenmeelsoorten. omdat die slak kenmeelsoorten diverse minimum- stoffen bevatten. De trefkans is dus zeer groot als er verschillende slak kenmeelsoorten met verschillende combinaties van minimumstoffen worden aangewend. Gebruik werd gemaakt van Vana- diumslakken, loodslakken, koper- slakken en tinslakken. De van deze perceelen geoogste aardappelen werden tevens aan een bewaarproef onderworpen en de knollen daarvan zijn op drie ver schillende data doorgesneden om eventueele yerkleuringen na te gaan. Wij troffen het dit jaar echter al heel slecht, omdat de kringerigheid ook op de meest vatbare gronden niet optrad. Conclusies konden dus niet getrokken worden. Volgend jaar zal worden nage gaan, of er nog een nawerking van de diverse slakkenmeelsoorten te bespeuren is. Tevens is een groen- bemestingsperceel ingelascht, omdat sommige onderzoekers van een groen bemestipg ^een gunstigen in vloed hebben meenen te zien, Wo rtel vlieg bettrtydiag. Wat de wortelvliegbestrijding be treft kan hetzelfde worden opge merkt, wat reeds bij de kringerig heid bij aardappelen is gezegd. De 'wortelvlieg trad nl. vrijwel niet in schadelijke mate op. De Correspon dent te Noordscharwoude, de heer Groenveld, had een 20-tal kweekers bewogen om bij wijze van proef uien tusschen de wortelen te zaaien, omdat bij heel kleine proeven in 1939 gebleken was, dat zulks inder daad een gunstigen invloed had op het optreden van de wortelvlieg. Bij geen énkele proefnemers kwam de zgn. „vurigheid" die veroorzaakt wordt door de maden van de wor telvlieg. VOORr Ook deze proeven zullen dus weer herhaald moeten worden. Een zelfde proef ia genomen door den heèr Jb. de Boer te Oudkarspel. Van het controleperceel en van het behandelde perceel is tevens een hoeveelheid wortelen aan een be waarproef onderworpen, omdat meermalen gebleken was, dat het verschijnsel tijdens het bewaren kan toenemen. Eind November, toen op de ingekuilde wortelen controle is uitgevoerd, konden echter geen verschillen tusschen behandeld en Attfr. fc/f.vanct V/totNVEq^ccq^qEGBLiN& - LUI DT i 4 \A/ieucüjDEQ3»AOGCN Niet wr DAM TVJtt PÊRPONEM NAAST ELKAhlOCQ RjjocktK (Polyeoon-Seym) onbehandeld worden opgemerkt. In geen van de partijen kwam nl. vu righeid voor. De Correspondent, de heer Malle* kote, wal iets gelukkiger. Ook bij dezen kwam bij de meeste proefne mers niet voldoende vurigheid in de wortelen voor om conclusies te kun nen trekken. In een geval echter kwam de wortelvliegschade wel voor en tevens waren de resultaten van de behandeling zeer goed te noemen. Bij den heer K. v. Dijk nl. te Noordscharwoude werd een proef, genomen met het strooien van ge broken Caulinringen tusschen de wortelen. 500 gebroken Caulinringen *wer* den per 50 M2. op 5 verschillende data uitgestrooid, nl. op 12 Juni, 3 Juli, 18 Juli. 16 Aug. en 23 Sept. Van de behandelde perceeltjes zijn, even als van de onbehandelde stukken van den akker. 100 wortelen opge trokken en op .vuur onderzocht. Dp wortelen zijn op 22 Oct, gewas- schen en de volgende resultaten konden worden vastgesteld. A. Behandeld (gemiddeld) 16 pet licht aangetaste wortelen. B. Onbehandeld, 44 pet! licht aan gestoken wortelen (ma^r erger dan bij A). Hierbij komt nog 4 pet zwaar aangetaste wortelen. Deze resultaten zijn dus zeer goed te noe men en de proef zal dan ook wel herhaald worden. Weliswaar is deze behandeling nog wat duur en nogal omslach tig, maar wellicht is een lichtere dosis ook nog afdoende en mis schien kart het middel minder kee- ren worden toegediend. De Secretaris v. d- Commissie, Van Herwijnen St Pancras. HET DIENBTBODENTRAAG- STUK. Den laatsten tijd hoort men aan den Langedijk nogal eens klagen, over een tekort aan dienstboden. De meisjes willen schijnbaar lie ver naar de fabrieken dan hun na tuurlijke bestemming te volgen in de huishouding, wordt er ver zucht Of de schuld echter geheel aan den kant van de meisjes ligt, mee nen wij te moeten betwijfelen aan de hand van ingewonnen inlich tingen. Over 't algemeen zijn de loonen van de dienstboden aan den Langedijk heel laag. Er zijn natuurlijk uitzonderin gen, zoowel aan den hoogen als aan den lagen kant, maar in door snee wordt de arbeid van de dienstmeisjes toch zeer slecht be taald Wanneer loonen worden betaald van f 1.per dag boven de kost, voor een werkster, of f 3.50 per week aan meisjes, die volledig zelf standig kunnen werken, de gezins- wasch doen enz., dan is het hèele- maal niet zoo erg vreemd, als zoo'n meisje zegt: „Knap je eigen boeltje maar op" en dat zij naar de fabriek gaat, waar, eveneens met hard werken, soms meer op één dag verdiend wordt, dan in een „dienst" in een heele week bij elkaar gewerkt kan worden. Wat de reden voor deze lage loonen is, weten wij niet. Mis schien is er vroeger wel eens een te groot aanbod geweest en zijn nadien de loonen nooit eens her zien. Het is ons echter bekend; dat in andere plaatsen, waar de om standigheden heelemaal niet be-, ter zijn dan aan den Langedijk, heel wat betere loonen betaald worden. Verbetering der loonen aan den Langedijk is dan ook heelemaal geen overbodige luxe. De animo voor de huishoudelijke bezigheden zal daardoor wel weer stijgen. BROEK OP LAN GEN DIJK. VERBETERING GEWENSCHT. De weg langs het kanaal, vanaf de KI. v. d. Molensbrug tot aan de malerij „De Goede Verwachting", begint wel in hoe langer hoe slech ter conditie te verkeeren. Er komen hoe langer hoe meer kuilen en ga ten in. Vooral wanneer het even gesneeuwd heeft, bemerkt men de last daarvan. Ook de oprit naar de nieuwe brug vanaf deze weg is in minder gunstige conditie. Een ge deelte van dit paadje is bestraat maar onderaan is heelemaal geen verharding en moet men door de MAANDAG 12 JANUARI. Hllvervum X. 415.5 m. 7.11 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Oramofoonmuslek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor' de kleuters. 11.30 Ensemble „De Kwintslag." 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramoloonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Eerst raet don baet. 13. Ï5 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 Orkest Malando, solist en orgelspel. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 □ramofoonmuzlek. 18.00 Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon- muzlek. 18.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Musette-orkest en soliste. 18.00 Land- mans Lust. 18.30 Orgelconcert en „Da Hawaiian Serenaders". 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Residentie-orkest, solist en gramofoon- muzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor do Radio- Centrales, ^le over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Things worth knowlng about Holland" óf Gramofoonmuziek. 22.15 Amusementsorkest en solist (opn.). 22.55 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum U. 901.5 m. 7.15—8.46 Zie programma Hilversum L 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 „Rijwielbanden- distributie". 10.50 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Orgelconcert. 12.00 Amablle-sextet. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische belichten. 13.05 De kelodlsten, solist en gramofoon muziek. 14.00 Plu!*, cello en plano. 15.00 Salonorkest. 15.46 Voordracht. 16.00 Dè Ro- mancers. 16.45 De Ramblers. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Planovoordracht. 18.00 Het groote Omroep orkest en solisten. 19.00 B.N.O.: Friesch praatje over actueele vrageo. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Roemeensch orkest Gregor Serban. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 Roemeensch orkeBt Gregor Serban. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Muzi kale actualiteiten van de week. 21.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 23.00 Geestelijke liederen (gr. pL). 22.10—22.15 Avondwijding. modder baggeren. Nu mag het waar zijn, dat men voor het doorgaande verkeer den grooten weg kan houden, doch voor degenen die naar station Heerhugo- waard moeten, is het pad langs de Ringvaart heel wat korter. Het is te hopen, dat spoedig een verbetering wordt aangebracht In ieder geval aan die oprit. Daar lig gen voldoende straatsteen en om het laatste stukje odk nog^van een be- harding te voorzien. Misschien mag het' prikkeldraad dat tot afscheiding van het oprit paadje dient, ook nog worden ver vangen door minder gevaarlijk ma teriaal. Men wordt wel gewaarqchiuwd door een bordje „Werk im uitvoe ring", maar den laatste*ïi tijd is op deze plaats niet veel atan het werk gedaan.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5