H0ITIKA liichtfoows Brandende kwesties „DE ONZIN DER PROCENTEN" Strijd co Overwinning Voor de prnllemaod Vernietiging van distrib tiebeschelden. De Secr.-Gen. van het Dop. van Landbouw en Visscherij maakt be kend; dat d^ volgende distributie bescheiden hiet zullen worden geldig verklaard en dus kunnen worden vernietigd. a) de met „50" genummerde bon nen van de' thans niet meer in ge bruik zijnde vleeschkaart, brood kaart. aardappelkaart en de met „R" gemerkte mellckaarten; b) van de oude bonkaart alge meen: de bonnummers 165 en 166, alsmede de bonnummers 170 t.m. 178; (c) de" cacaokaart, waarvan de bonnen zijn gemerkt met „een rantsoen cacao"; d) de z.g. groene melkkaart (groen met zwarten opdruk), welke inder tijd in gebruik is geweest bij vol wassenen, zoowel als kinderen. e.) de bonkaart diversen. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat men de laatstgenoemde kaart niet moet venvarren met de tihans in gebruik zijnde bonkaart reserve, welke natuurlijk niet mag worden vernietigd. Geen oude „stoppen' weggooien Slechts nieuwe smeltyeilig- heden voor defecte. Van 7 Januari af kunnen instal lateurs en winkeliers in electrische artikelen geen smeltveiligheden (ook wel genoemd „zekeringen" of «stoppen") aan Jjet publiek afleve ren, hetzij doof den kooper een evengroot aantal oude smeltveilig heden wordt ingeleverd. De oude exemplaren mogen lich te beschadigingen vertoonen, zij móeten evenwel niet gebroken zijn. Indien dus in uw electrische in stallatie een smeltveiligheid door slaat, go ai dan het defecte exem plaar niet weg, u heeft het noodig om van uw leverancier een nieuwe smeltveiligheid te koopen. GEEN GRATIS STORTEN OP' EIGEN REKENING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft aan den directeur van den post cheque- en girodienst verzocht te bevorderen, dat hier te lande een regeling wordt getroffen, waardoor rekeninghouders stortingen op de eigen postrekening zullen kunnen uitvoeren, zonder daarvoor een stortingsrecht verschuldigd te zijn. Het verleenen- van deze vrijstel ling kan zonder meer niet worden toegestaan, omdat er door de post kantoren niet op zou "kunnen wor den toegezien, dat van deze facili teit geen misbruik zou worden gé- maakt ten- aanzien van stortingen door derden, ook niet als daarvoor zooals in Duitschland zal gebeu ren bijzondere formulieren zou den worden gebezigd. "•Bovendien moet door den giro dienst voor elke storting aan de postadministratie een vergoeding, worden betaald wegens de door, die administratie verrichtte werkzaam heden. Het is derhalve-redelijk, dat ook voor alle stortingen van de gebruikers van den dienst een te gemoetkoming in die kosten wordt gevraagd. Goede Vangst in Haagsche onderwereld Distributietoewijzingen ver- valscht. De Centrale Crisiscontroledienst heeft een goeden greep gedaan door' de hand te leggen op den hoofd verdachte in een groot verval- schingsgeval van distributie-toewij zingen. In November j.1. stelde deze dienst een onderzoek in naar de herkomst van eenige toewijzigingen van dui zend rantsoenen, die bij een stoom-' zuivelfabriek te Naaldwijk waren aangetroffen en waarvan het ver moeden bestond, dat zij vervalscht waren. De marechaussee te Loos duinen werd in de zaak gemengd De moord te Driebergen Nog, twee verdachten gear resteerd. De 21-jarige melkslijter, G. van der Neut, verdacht van den moord te Driebergen, die sedert de vorige week Voortvluchtig was, is te Bleis- wijk gearresteerd. Hij tekende zijn misdaad en noemde als mede dadel-, behalve den vroeger genoemden Slaboom, nog een zekeren Theo uit Utrecht, wiens achternaam hij niet kende. In nader verhoor noemde Sla- boom den naam. Het bleek de 22- jarige Theo Montijn te zijn. Hij kon worden aangehouden te Utrecht en heeft pok een bekentenis afgelegd. Thans zijn dus alle drie de daders in verzekerde bewaring gesteld. Ho© t spoor qevonden werd. Gebleken is, dat de verdachten een complot vormden om jonge mannen te verleiden en aan te sporen tot strafbare hande lingen, inzonderheid op zede lijk gebied. II., de Utrechtsche jongeman, die vermoord werd, had dit spoedig begreperf ep wenschte zich van het drietal los te maken. Uit vrees, dat hij hefi dan aan de politie zou overleveren, hebben zij hem toen vermoord. De politie wist aanvankelijk niet, dat er nog een derde dader~bij de ze zaak betrokken was. maar de melkslijter v. d. Neut, die voort vluchtig was en in het afgeloopen weekeinde te BI eis wijk kon wor ^deh gearresteerd, heeft, toen hij een bekentenis aflegde, verklaard, dat „Theo" een©belangrijk aandeel in den moord had. De politie hield zich goed en deed niet vérwonder lijk, maar kwam langs omwegen te weten, wie die Theo dan wel mocht zijn. V. d. Neut dacht na tuurlijk. dat de politie Wel wist. wie het was. Na een onderzoek en verder verhoor van verdachte Slag boom, die reeds in het huis van bewaring zat, kwam inspecteur "Bekkers te weten, dat Theo een 21- iarige bakkersknecht te Utrecht was. Het betrof de dader Montijn, werkazam in een automatiek te Utrecht. Hij werd onmiddellijk ge arresteerd. De arrestatie van v. d. N. ging rustig in zijn werk, want v. d. N. dacht, dat de politie niet op de hoogte was van zijn verblijf in dio gemeente, zoodat hij, zich verrast toonde, toen men hem kwam ha len. V. d. N. had al in verschillen de gemeenten van ons land rond gezworven. Kreeg hij maar even het vermoeden, dat de politie hem op het spoor was, dan ging hij naar een andere plaats. In Bleis- wijk vertoefde hij een dag bij fami lie, toen volgde reeds de arresta tie. WAVELL AANVAARDT NIEUW COMMANDO. KANTON, 12 Jan. (D.N.B.) Naar uit Delhi wordt gemeld; heeft ge neraal Wavell vandaag het bevel over de Britsch-Indische troepen overgedragen om het nieuwe com mando te aanvaarden, dat zich, zooals bekend, uitstrekt over Bur ma, Nederlandsch-Indië en de Phi lip pijhen. Wavell heeft .van de trpe pen afscheid genomen in een dag order, waarin hij zegt, dat gevaar steeds naderbij komt. om de eigenlijke vervalsching aan een ander onderzoek te onderwer pen en de ambtenaren van den C.C.C.D. stelden pogingen in het werk om de herkomst van d$ afge leverde boter op te sporen. Het resultaat ervan was, dat drie hoofd verdachten in verzekerde bewaring konden worden gesteld. Bij het contact dat de C.C.GD, met de rijksrecherche opnam, bleek dat deze op zoek was naar 'een hoofdverdachte in een groot ver- valschingsgeyal, waarvoor reeds twintig verdachten waren gearres teerd. Dc gezochte hoofdverdachte bleek dezelfde te zijn, die door den C.C.C.D. op de marechausseekazer ne ontboden was, na verhoor al daar was ingesloten en dus in/ de cel zat. Een belangrijk deel van dé Haag sche onderwereld, die -zich met het vervalschen én verhandelen van bonnen bezig houdt, is hiermede onschadelijk gemaakt. Kenriog van Waffen-S.S. en NederL Legioen VAN 20 JANUARI TOT 27 JANUARI 1M2. 's-GRAVENHAGE 9 Jan. Het Wervingsbureau der Waffen SS Ergaenzungsstelle Nordwest te 's-Gravenhage, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat keuring voor de SS Standarte „Westland" en het Vrijwilligers-Legioen Nederland -in de onderstaande plaatsen zal wor den gehouden. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar. minstens 1.65 M. lang kun nen worden aangenomen. Voor de familieleden van kostwinners wordt zorggedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Ergaenzungsstelle Nordwest. Stad houderslaan 132, s-Gravenhage. worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitge reikt, ongeacht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afge keurd. 20.1.42 10.00 uur Tilburg, Werklie- denvereeniging, Tuinstraat 68. 22.1.42 10.00 uur Maastricht, Hotel Momus, Vrijthof. 16.00 uur Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat. 23.1.42 11.00 uur Arnhem, Deutsches Haus. 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 24.1.42 11.00 uur Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat 25.L42 10.00 uur Amsterdam, Deut sches Haus. 15.00 uur Utrecht. Deutsches Haus. 26.1.42 10.00 uur Rotterdam, Deut sches Haus. 27.1.42 10.00 uur Den Haag, Wehr- marhtsheim. Deok om de waterleiding Aangezien de brandstoffenschaarsch te de kans op bevriezing van de waterleidingen verhoogt, is het, méér dan in vroegere winters, nood zakelijk het gevaar van bevriezen door het nemen van voorzorgsmaat regelen te voorkomen. Immers is het kwaad eenmaal geschied, dan is het herstel zéér bezwaarlijk. Ma teriaal voor reparatie-doeleinden kan bijna niet meer worden ver strekt en bovendien maken de transportmoeilijkheden en de ver duisteringsvoorschriften het voor 't waterleidingbedrijf en den water- fitter uiterst moeilijk in geval van lekkage tijdig in te grijpen. In het algemeen kan slechts tot half zes 's avonds hulp verleend worden; nadien is het verrichten van klei ne reparaties en het afsluiten Van de toevoerleidingen naar de percee- len vrijwel onmogelijk. Voor advie zen in dezen verwijzen wij naar de vorige publicaties. Italiaansch Weermachtbericht Groote activiteit der luchtmacht In zijn weermachtberioht no. 589 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: ^an het front van Cyrenaica schermutselingen tusschen patrouil- les. De Duitsch-Italiaansche lucht macht ontwikkelde een groote ac tiviteit en deed aanvallen op de vijandelijke vliegvelden van Gam- boet en Agedabia, waar talrijke vliegtuigen op den beganen grónd ernstig beschadigd werden. Op marsch zijnde troepen werden met machinegeweren beschoten. Forma ties tanks en gemotoriseerde strijd middelen werden met bommen be stookt. Drie Curtiss-maohines en een Hurricane werden door Duit- sche jagers neergeschoten. Op het eiland Malta werden tal van lucht aanvallen ondernomen. DE VAN 137. Maar, ze stonden daar niet voor hun ple zier en de vliegeniers maakten dan ook gauw een eind aan de pret. Hoe eerder ze weer ver der kwamen, des te be ter. De vliegeniers leg den ieder een jongen over de knie, dreigden hun mét een paar dik ke takken een flink pak slaag te zullen ge ven, als ze niet gauw beter meehielpen en toen werd het toestel verder in orde ge bracht! RADIOPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL In zijn. politiek weekpraatje, dat Maandag uitgesproken werd over den zender Hilver sum II, behandelde Max Blok zijl de zoo dikwijls genoemde percentages vóór- en tegenstan ders van liet'Nationaal-Socialis- me. Hij zeide o.m.: rPOT de vele dooddoeners, waar- mee zekere elementen in ons volk werken en die o zoo graag na-gepapegaaid worden, behoort het schermen met een percentage aan tegenstanders van het natio- naal-socialisme in de bevolking van Nederland. Minder dan 90 gaat men liefst niet, en voor en kele is 99 nog niet voldoende. Het is een kinderlijk spelletje, waarmede men zichzelf moed in spreekt en anderen hoopt op te hit sen. Hoe komt men nu aan die pro centenberekening f De Nationaal-Socialistische Be weging in Nederland, heeft in de tien jaren van haar bestaan in 1935 8 van het kiezerscorps achter zich gehad bij 40.000 leden, verloor dan in 1937 de helft van haar kie zers, had na dat jaar geen moge lijkheid meer om na te /gaan, hoe veel landgenooten zij bij geheime stemming achter zich had, liep te rug op ruim 30.00 leden in 1940 en steeg sindsdien tot 100.000 leden te gen liet einde van 1941. Da£ zijn zoo ongeveer alle gegevens, waarover ons volk beschikt Wilde men met déze cijfers een echt-democratisch rekensommetje gaan uitwerken, dan zou men tot de eenvoudige 'conclusie komen, dat waar 40.000 leden 8 van het kiezerscorps met zich meesleepten, op dit oogenblik de N.S.B. met haar 100.000 leden 20 van de vroegere kiezers achter zich zou moeten hebben. En dat, waar het heden niet meer mogelijk is, dat stem-' men die eigenlijk vóór het nat.-soc. zijn, op eenige andere partij worden uitgebracht, terwijl deze afdeeling kiezers ook niet blanco wil stem men, een moeilijk te schatten ver der percentage deze 20 nog zou ko men aanvullen. Veel zou daarbij na tuurlijk afhangen van cte formulce- ring van de vraag, die bij een volksstemming aan de kiezers ge steld zou worden. Zou die vraag eenvoudig luiden: „Wilt ge een na- tionaal-socialistischen Nederland- schen Staat, ja of neen?" dan ben ik er heel zeker van, dat de snoe vers, die nu nog colporteeren. dat het Ned. volk voor 90 of 95 of 99 uit anti's bestaat, voor altijd gebla meerd zouden zijn. Ja, ik waag de veronderstelling, dat dan zou blijken, dat we van daag nu er in Nederland nog geen Ned. Nat Soc. regeering is, nu nog alles tegenwerkt: de oorlog met zijn dwangmaatregelen, de sa botage, de ondergrondsche ophit sing, de onmogelijkheid om ook maar één punt van het program ma volledig in de daad om te zet ten, al verdacht dicht bij de 25 tot 30 van de bevolking zouden komen. DAT zijn geen fantasiën *van mijn kant. Dat zijn qonclusies op grond van gegevens. Als men daar in het kamp der anti's om lacht, dan wil ik deze menschen, die nü toch zeker dwe^pen met alles wat Amerikaansch is, er even aan herinneren, dat de Ned. pers vóór de Meidagen van 1940, als zij de stemming in de Ver. Staten wil de weergeven,^gretig gebruik maak te vqn de resultaten van rondvra gen van de bekende bureaux in het Yankeelanu, die er hun specialiteit van maakten, vragenlijsten rond te zenden. Ik héb geen vragenlijsten uitgezonden, maar ik heb voor de microfoon zoo langzamerhand hon derd en meer vrag^? van actueel karakter opgeworpen en daar tot nu toe tienduizenden schriftelijke antwoorden op gekregen. Die ge ven mij een grooter recht om tot gevolgtrekkingen te komen, dan de methodesj die nog altijd in Amerika worden toegepast. Wat zien wij in Nederland? Achter de activistische nat.-socialisten marcheert een dagelijks aan groeiende massa van menschen, die uit de kampen der positivisten en üit dat der reeds bekeerde negati visten komen. Deze massa heeft over den loop der dingen sedert, en ook wel vóór 10 Mei 1940 zeer ern stig nagedacht, heeft de houding der nat.-soc. of fascistische staten met die der kapitalistische of bols jewistische vergeleken, en is van daag al zoover, dat ze haar stem onmiddellijk voor een nat-soc. toe komst van Nederland zou uitbren gen, mits zij maar niet zonder meer voor de keuze zou Staan: vóór de N.S.B.of tegen elk nationaal- socialisme. Nu ben ik van meening, dat wij niet te hard van stapel mogen loopen, de N.S.B. niet, wat deze niet tot toetreden te bewegen sterk toenemende groep pro- nat.-soc.' Nederlanders betreft; en deze laatste weer niet wat hun oogenblikkelijke grieven tegen de N.S.B. aangaat. Er zijn hier veel misstanden te over winnen, en die zullen overwon nen worden, omdat tenslotte al deze menschen eenzelfde eind doel zien en goede vaderlanders zijn. II*'AAR opdat de twijfelende luisteraar.nu weer niet meene, dat ik er maar op los fantaseer, wil ik weer eens iets uit brieven, die mij bereikten, en die over deze hoogst belangrijke brandende kwestie gaan, hier voorleggen. Na deze brieven, afkomstig van niet-N.S.B.-ers uit Hilligersberg en Arnhem te hebben voorgelezen, ging spreker voort: Zoo zou ik met aanhalingen zon der tal door kunnen gaan. Daarbij moet men bedenken, dat slechts een zeer zeer klein deel van de luiste raars naar de pen griipt, en uit dén aard der zaak maar weinigen lust hebben om openlijk stelling te ne men tegen wat men zoo graag als 90 of 95 of 99 van het Ned. volk pleegt aan te duiden. Ik wou van avond maar zeggen, dat die 90 en meer procent kwaadaardige onzin is. De werkelijkheid ziet er zóó uit: het activisme van de N.S.B. doet een belangrijk deel van ons volk meer of minder vreemd aan. Er zijn uiterlijk heden aan verbonden, die men pas dan-over wil nemen, als het niet meer zoo „raar" is en meer algemeehlïrkend. Dat is nu eens werkelijk ècht- Nederlandsch, al is het niet een karaktertrek om propaganda mee te maken. Maar het is een realiteit. Wat vele volwassenen nog een beetje griezelig vinden: de sprong, de discipline, de volkomen^ overga ve als mensch, de bereidwilligheid om alles in te zetten, en het lak. hebben aan een kleinzielige omge ving zal heel spoedig voor onze jeugd geen beletsel meer blijken. Mocht het echter od stemmen aankomen, op een geheime stem ming van ons Ned. volk: vóór of tégen het nat.-socialisme, dan zou den de radioslaaf jes in Londen zon der slaapmiddel geen oog meer dicht doen! RADIOPROGRAMMA woensdag 14 januari. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.f Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Orgelconcert. 12.45 Gramofoonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.NO.: Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Bedrijfsreportage. 13.15 Clavecimbelvoordracht. 13.45 Gramofoon muziek. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gra mofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm Kwartier. 17.45 Viool met plano begeleiding. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 Orkest Malando en solist. 19.00 Actueel half uur. 19,80 Vroolijk programma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 De Ramblcrs. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 De Romancers en soliste. 21.45 BJ4.0.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch Achievements in the Netherlands Indies" öf Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met""pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 12.00 De Melodisten en soliste. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Gramofoonmuzlek. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest en plariosoll. 14.15 Voordracht. 14.35 Fragmenten uit de opera „Die Meister- slnger von NUrnberg" (gr. pL). 16.00 Plano voordracht. 16.30 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 17.30 Klaas von Beeck en zijn orkest. 18.00 Omroepoperette- orkest en solisten. 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19 20 Omroepvolkszangkoor met pianobegeleiding. 19.45 „In en om de N.S.B." (Voorbereid door de N.S.B.). 20.00 Concertgebouworkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die ovec een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.50 Gramofoonmuziék. 21.00 IJsland, het sagenland. 21.15 Concertgebouworkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00' Gramofoon muziek. 22.1022.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagcn. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schapen. - Fred. Groot, schapen. Alp. reportape, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteür. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters RoinaD van Hans HirUiammer (Nadruk verboden) 23. Zij stond op en nam zjjn porte- feuiile van de vensterbank. „Die zou je nog bijna vergeten hebben. Ik heb hem b(j het strijken uit je jas gehaald". „Ach, ja?" Lorenz stak de porte feuille in zijn binnenzak. „Dan zult u waarschijnlijk ook -wel „Ja, ik heb de papieren, die er In lagen gezien. Ikik kan me nog steeds niét goed voordien, dat jij... dat u, als dokter..." Daarop begon Lorenz haar van zijn teleurstellende belevenissen te vertellen, in een zonderlinge, opwel ling van vertrouwen, dat echter juist uit de merkwaardige omstan digheden, waarin hij zich bevond, scheen voort te komen. In enkele woorden, die hg af en toe met èen karakteristieke hand beweging onderstreepte, vertelde hij van zijn vrouw, van zijn circus en van zijn hardnekkigen 'strijd om het succes. Dina vernam, hoe, toen de nood het hoogst was, in Heidmühle plotseling mevrouw Gerold was op gedoken en hoe daarop als een onbegrijpelijk wonder de uitnoo- diging was gevolgd om zich in Ber lijn te vestigen. Ook van zijn voet reis- vertelde hij, zijn dramatische belevenissen in Praag, zijn aan komst in de hoofdstad en zijn eer sten nacht, dien hij in den Tiergar- ten had doorgebracht, om dan te besluiten met een simpele beschrij ving van de ongelooflijke tegenstel ling, die hem was bereid, toen hij zich aan de kliniek van dr. Gerold vervoegde. Dina had hem al dien tijd zwij gend aangehoord.- Toen hij opkeek, zag hij, dat er tranen in haar oogen stonden. Lorenz legde voorzichtig zijn hand op de hare en met" een schuwe, hulpelooze beweging greep zij er naar. Daarna boog zij haar hoofd en liet dat vermoeid op haar eigen handen rusten. Lorenz lie haar begaan. „Dat een mensch zoo arm kan zijn...!" dacht, hij. „Wij moeten gelooven!" zei fi rn aar tegelijkertijd voelde hij de armzaligheid van deze'woorden. Dina hief het hoofd op. „Geloo ven? Aan wat dan?" „In het leven!" zei Lorenz na een poosje; alsof hg nu zelf pas op deze gedachte kwam. „Ja, in het leven, ondanks alles!" De vrouw 'tegenover hem lachte, een wrange lach. „Schei daar maar over uit! Dat heb ik al zoo vaak gehoord. Het levendat is laag heid en bedrog, anders niets „Maar dat is toch niet de hoofd zaak „Wat dan?" „Tja, dat is eigenlijk moeilijk on der woorden te brengen. Het gaat er tenslotte niet om, hoe je de we reld ziet. maar hoe je haar aanvoelt. Je moet den wil om goed te leven in je hebben, je moet het leven voelen met elke zenuw van je lichaam en het van onderop steeds weer op nieuw bestrijden en overwinnen". „Dat begrijp ik niet," lachte Dina, terwijl haar lippen zich verachtelijk krulden. „Voor mij is het heele leven leugen en bedrog!" „Ach kom! En waarom heb, je je dan zoo bereidwillig mijn lot aan getrokken?" „Dat heeft er immers niets mee te maken!" „Natuurlijk heeft dat er wat mee te maken. Dat is het nu juist, waar het op aankomt, want daarmee be wees je je geloof en jé* vertrouwen in de wereld nog niet te hebben ver loren. Je verrichtte een mensch- lievende daad,, nlfettegenstaande Je vooruit wist daarvoor niet meer dan* een woord van dank te zullen oog sten. Iemand, die van het leven alleen maar^ slechts verwacht, doet dat niet!" „Mogelijk, maar zoo diep heb ik er niet over nagedacht. Tenslotte zou niemand je zoo hebben kunnen laten liggen": Lorenz was intusschen met zijn maaltijd gereed .gekomen. „Ziezoo", zei hij, „nu kan ik er voorloopig weer tegen". „Dat is duidelijker taal", lachte ze „Je kunt het leven nog zoo mooi vinden als je wilt, met een leege maag valt het toch niet mee om het als een paradijs te zien!" Voor Lorenz de woning verliet, drukte ze hem nog een doosje siga retten in de hand. „Een piraatje helpt je over veel heen!" Hij was getroffen door de zeld zaam hartelijke wijze, waarop men hem hier in dit duistere milieu te gemoet was getreden, maar zij liet hem geen gelegenheid zijn erkente lijkheid onder woorden te brengen, want nauwelijks had hij iets van dank gestameld, of ze legde hem met een ongeduldig „Zorg er maar voor, dat ik je nooit weer zie!" het zwijgen op en deed de deur voor zijn neus dicht. Langzaam liep Lorenz de paar uitgeholde treden van het steenen trapje op, dat hem weer op den beganen grond bracht. Opnieuw 3tormde het groote stadsleven op hem af, stond hij verlaten en zonder geldmiddelen in een wereld, die hem niets vermocht te bieden, maar dit maal had dit niets beangstigend^. Zijn kort verblijf in de muffe kelder woning had hem lichamelijk, zoowel nis geestelijk gesterkt voor den -strijd, die hem nog te wachten stond, ien strijd tegen het leven, dat hem buiten had gesloten en dat thans opnieuw veroverd moest wórden. Moedig begaf Lorenz zich op weg. Hy herinnerde zich, dat hij 's mor gens bij het verlaten van het station een bordje had gezien met het op schrift „Stationshulp" en hij besloot zich allereerst eens tot dit adres om raad te wenden. Toen hij het station binnen ging, overviel hem even iets van branden de schaamte. Zoover was het dus al met hem gekomen, dat .hij als de eerste de beste zwerver bij vreemden om hulp moest aankloppen, maar wèldra wist hij dit onbehaaglijke gevoel te overwin a:i. Had hij zich terwille van d'e -<en al niet veel dieper vernederd? Voor Mar iene en de kinderen was immers geen offer te groot! Na eenig zoeken vond Lorenz een man met een band om den arm, die in een soort glazen telefooncel zetelde. Op niet bepaald minzamen toon vroeg deze, wat zijn bezoeker verlangde. „Ik ben zonder middelen en zou graag voor vannacht een onderdak hebben. Morgen wil ik probeereii werk te krijgen". De man, wiens taak het was hen, die bij hem aanklopten, met raad en daad terzijde te staan, fronste zijn voorhoofd. „Tja, dat gaat zoo maar niet. Komt u van elders?" „Uit Beieren. Eergisteren aange komen". „Een onbegrijpelijke lichtzinnig heid! U kunt lang zoeken voor u hier een baantje vindt. Alles trekt naar Berlijn, alsof dat het beloofde land was. Hebt u legitimatiebe wijzen?" Lorenz liet hem zijn pas zien. Hij kiemde zijn lippen opeen. Maar ai te graag zou hij dezen hulpvaardigen geest eens flink de waarheid heb ben gezegd. Wordt vervolgd

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2