Hoest? Siroop Bonnema helpt snel en zeker! Ongenoode gasten in de dierenwereld DE LANGEDIJKER GROENTENVEILINGEN Vereen, van Oudleerlinjjen der R.LW.S. Wormen- en longwormen bij paarden en jongvee BELANGRIJKE LEZING VAN PROF BAUDET. Onder leiding van haar nieuwen voorzitter, de heer C. Lakeman, Ihield de vereoniging van oudleer lingen der Rijkslandbouwwinter- Bclvool te Schagen haar eerste cur susvergadering in het N.H. Koffie huis. In zijn openingswoord voor,de zeer druk bezochte bijeenkomst zeide voorzitter dat de behandeling van óe schapenschurft zeer goede re sultaten heeft gehad. Alle 340 be handelde schapen zijn genezen! Speciaal heette voorzitter welkom Prof. Dr. E. A. R. F. Baudet uit Utrecht, die tot onderwerp geko^ pen had: Ziekten bij paarden, veroor zaakt door wormen en long- wormziekte bij jongvee, #n de veeartsen de Boer en Hakke- pteegt. Laten wij vooropzetten, aldus vangt Prof. Baudet zijn lezing aan, dat het nooit de bedoeling van een parasiet kan zijn om haar eigen gastheer te dooden. Dat zou haar eigen nadeel zijn, daar met den dood van den gastheer de pa rasiet ook ten gronde gaat. De beste verhouding tussohen para siet en gastheer is een evenwichts toestand, waarbij de parasiet door den gastheer onderhouden wordt, dus alle levensvoorwaarden voor haar bestaan vindt, zpnder dat de gastheer noemenswaard bena deeld wordt. Het is het beste voor den gastheer zoo sipoedig moge-' lij-k in een toestand van even wicht te komen. Indien deze evenwichtstoestand verbroken wordt dan ontstaat een reactie bij den gastheer en van de ze mate van reactie hangt het af of er al of geen ziekteverschijnse len zullen ontstaan. Van grooten invloed hierop is de natuurlijke weenstand, die de gastheer bieden kan. Hier volgt dus uit dat de vee houder zijn dieren steeds in de bes te conditie moet houden, waardoor een al te groote invasie van para sieten wordt voorkomen. Daarnaast is goede stal- en weide hygiëne Noodzakelijk. Spr. ging nu de verschillende parasieten van het paard na, en behandelde speciaal de Stronggyliden, de be langrijkste parasieten van het paard In volwassen toestand leven zij in den dikken darm van huft gast heer, zij hechten zich vast aan het Jarmslijmvliee en zuigen daarbij aan de oppervlakkige en ook wel diepere laag van het darmslijm vlies in de mondholte. De cellen van het slijmvlies en de uitgetre den weefsel vochten dienen als voed sel voor den worm. Er ontstaan kleine verwondingen en soms kan het darmslijmvlies over groote uit gestrektheden beschadigd worden. Ernstige voedingsstoornissen kun nen ontstaan. Vooral venlens en jonge paarden hebben te lijden, de eetlust ver dwijnt, de dieren vermageren, het baarkleed wordt dof. De larven veroorzaken nog meer moeite, zij nestelen zich in verschillende plaat- -aen van het lichaam, er zijn nog geen geneesmiddelen, die de larven in het lichaam van den gastheer kunnen dooden. De larven komen in het lichaam via de eieren, die door de wijfjes in de darminhoud van het paard gelegd worden en met de ontlasting naar buiten ko men. Spr. ging uitvoerig de ontwikke- lingsloestand van de larven na, tot 4ij volgroeid is en tot 1 m.M. lang is. Zij kruipen in de stalmest naar hoven en zetten zich vast op stal muren en stal bodem. De paarden likken ze daar dan af en krijgen ze binnen. Ook .komen zij via de ont lasting in de weiden, waar zij zich op vochtige plaatsen gunstig ont wikkelen en een voortdurende be smetting vormen voor de veulens. Na opname met het voedsel hangt het van de soort af, welke weg zij verder volgen. Zoo komen de lar ven van het soort Vulgaris in de slagaderen van het veulen, waar zij ontstekingverschijnselen en stoornis in de bloedcirculatie ver wekken. Periodieke kreupelheid kan het gevolg zijn. De larven van de soort Edentatus vindt men onder het buikvlies, waar zij bloedingen veroorzaken. De larven van de soort Eguinus trekken naar de buikholte en ver volgens naar den darm. De larven van de kleine Strongliden veroor zaken vaak ernstige darmontste king gepaard gaande met koliek- yerschijnselen. Conclusies. Spr. constateert dat volwassen wormen afdoende te bestrijden zijn, doch in larve-toestand reeds liet ergste kwaad gesticht hebben. De we eis tand van het veulen spreekt dus een hartig woordje mep. dam- tegen de larven niets te doen is. - Besmetting van het veulen jnoet men dus zooveel mogelijk voorko men', door bijv. steeds de mest uit stal .en weide te verwijderen. Merrie en yeulen moet men ook zooveel mogelijk in een kleine weide hou den, en men moet zooveel mogelijk verweiden. Wanneer runderen en paarden samen op één weide gra zen bewijzen zij elkaar goede diensten. De runderen nemen de paarden-stronggliden, de paarden de runderstronggliden op, en we derzijds worden zij onschadelijk gemaakt. Met een korte beschouwing over paardenhorzels en spoel wormen eindigde spr. dit gedeelte van zijn voorbracht. Als tweede onderwerp behandelt Prof. Baudet de Longwormziekte bij rund, schaap en geit, te onder scheiden in groote en kleine long wormen. De groote longwormen ontwikkelen zich via de eieren, die de wijfjes leggen in longen én ver takkingen van de luchtpijp. Met het slijm komen zij in de luchtpijp naar boven en worden ingeslikt. Via de darmen koeien de larven, die inmiddels vrij gekomen zijn, naar buiten. Ze maken twee vervel lingen door en hebben in het derde stadium grooten weerstand tegen schadelijke invloedeh. Ze kruipen langs de grashalmen omhoog en kunnen door schapen en geiten op genomen worden. Door de lymphr banen worden zij naar de longen gevoerd, waar zij zich tot volko- men/parasieten ontwikkelen. Bij de kleine longwormen zijn tusschengastheeren noodig en wel een slakje, waar de larven, die met de ontlasting naar buiten zijn gekomen, 'n ontwikke ling ddbrmaken. De nieuwe gast heer besmet zich door de slakjes op BENOEMINGEN AAN DE HAN DELSAVONDSCHOOL. Onder goedkeuring van het De partement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, en na overleg met den heer Dr. F.lzin- ga. Inspecteur Middelbaar Onder wijs in deze inspectie, is door het bestuur der Handelsavondschool tot Directeur benoemd de heer A. van Graafeiland; leeraar in de Duitscihe taal aan genoemde onderwijsin richting, hoofd van de U.L.O.- school. Tot Jeeraar in boekhouden en handelsrekenen is benoemd de heer J. Boon te Den Helder, tijde lijk woonachtig te Schagen. De heer Boon is o.m. leeraar in de Handelswetenschappen aan het Lyceum en aan de Kweekschool voor Onderwijzers te Den Helder. KOUDE GESCHIEDENIS. Nanne Wiersma en Freddy Groot zouden gistermiddag een baantje trekken op de sloot aan het Noord voor de respectievelijke ouderlijke woningen. De eerste krul was nog amper gemaakt of het ijs bleek de dubbele vracht- nog niet te kunnen dragen. De jongeheer wist zich aan het afbrokkelende ijs vast te hou den en ging er tot zij» middel in, de jongedame was minder fortuin lijk en nam een bad tot aan haar hals. De onfortuinlijke ijsvrienden wisten er zelf weer uit te krabbe len. Droge kleeren, heete melk en een ertra schep van het dagrant- soen kolen, door booze doch mede lijdende moeders verstrekt, moesten nadeelige gevolgen van het onvrij willig bad bestrijden. N MUTATIëN ONDERWIJZEND PERSONEEL. Krachtens besluiten van den Bur gemeester hebben de volgende mu- tatiën in het onderwijzend perso neel dezer gemeente plaats gevon den. In de vacature aan de ULO- school, ontstaan door benoeming, $an den tijdelijken onderwijzer M. van der Ploeg te Alkmaar is be noemd de wachtgelder dezer ge- DIENSTREGELING ALKMAAR—DEN HELDER. Ten aanzien van de door ons ge publiceerde dienstregeling Alkmaar Den Helder, dient men rekening te houden met de volgende aanwij zing: De trein van 13.10 uit Alkmaar en 15.40 uit Den Helder, loopt niet op Zon- en Feestdagen. WINKEL. VERGADERING BLOEMBOLLEN KWEEKERS. Vrijdagavond had bij den heer R. Laan een ledenvergadering plaats van de leden van dé Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur uit Win kel en omgeving en de afd. van 't H.B.G. Voorzitter Amels opende als voor zitter der afd. van het H.B.G. de vergadering. Het jaarverslag werd onder dank voor de uitgebreide weergave goed gekeurd. De rekening van de H.B G. afd. gaf aan een ontv. van f 99.41 uitgaaf f 35.72, saldo f 63 69.- •Door de fusie van het H.B.G met Bloembollencultuur gaat deze kas over naar da nieuw te stichten afd. voor Bloembollencultuur, evenwel alvorens overdracht plaats vindt zullen allereerst nog dienen te wor den bestreden de kosten van deel name aan de op 20 Jan. a.s. te hou den broeitentoonstelling in Sassen- heim. De H.B.G. afdeeling werd ontbon den en gesticht werd een afd. Win kel van de algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur. In overleg met den algemeenen secretaris is bepaald dat de afd. zal omvatten de gèmeente Winkel, Nieuwe en Oude Niedorp, Hoog woud, Barsingerhorn, Wieringer- waard, gedeeltelijk Wieringermeer en Waarland. Bij gevolgde bestuursverkiezing werden gekozen de heeren C. Amels te eten. De kleine longwormen zijn het gevaarlijkst, omdat zij in de diepere luchtlagen leven. Zij ver oorzaken longontsteking, dikwijls verhoogd >loor bacterieele infecties. Weersomstandigheden en conditie van den gastheer spelen een groo te rol. Gepasseerden zomer was zeer gunstig om de ziekte te doen ont staan, het was lang droog, waar door grasgebrek ontstond en de die ren minder weerstand kregen, daar na kwam 'n natte periode, waarin het wormbroed buiten den gastheer zich ontwikkelde. De behandeling der dieren berust hoofdzakelijk op inspuitingen in de luchtpijp, met het doel de in de luchtpijp en haar vertakkingen aanwezige wormen en larven dooden. Hoe eerder de be handeling, hoe grooter de kans op succes. Bij diepgaande processen in de longen is het dier meestal ver loren. Met voorbehoeding is veel te bereiken, maar de uitvoering in de praktijk eischt veel zorg. Weide- wisseling zou alleen radicaal zijn, wanneer deze elke 8 dagen zou kun nen geschieden, omdat de long- wormlarven gedurende dien tijd het infecteerende stadium bereiken. Verandering van weiden heeft toch voordeel, omdat de intensiteit van de besmettingsgraad vermin derd wordt. Lage slootkanten, nat te greppels en plassen zijn infectie bronnen. Het verstrekken van drinkwater is zeer aan -te bevelen. Daar in ons land nog weinig aan weidehygiëne wordt gedaan, aldus besluit Prof. Baudet, zullen wij steeds» voor verrassingen komsn te staan en moeten afwachten of een bepaalde perasiet ziekte zal uitbre ken of niet. De behandeling van den dierenarts zal dan meestal symptomatisch moeteii zijn, waar bij het grootendeels aan de resisten tic van het dier. moet worden over gelaten of de behandeling succes heeft of niet. De rede, verduidelijkt door licht beelden, werd als gewoonlijk ge volgd door een levendige gedach- tenwisseling en het beantwoorden van vele vragen uit de practijk. SCHAGEN NIET MEER IN DE RIJ! Onze plaatsgenoot, de heer G. Pa ter, voorheen werkzaam bij het dag blad „De Noorderpost" is slachtof fer van de concentratie geworden, daar zijn blad is opgeheven. Hij is niet bij de pakken neer gaan zitten, doch heeft een distributiebezorg- dienst opgericht, waarbij men zich togen billijk tarief kan aansluiten en van alle bonnensoesah af is. Ge zien zijn ervaringen op ander ge bied, kan cr niet aan getwijfeld worden of de heer Pater zal de hem opgedragen diensten accuraat ver richten. Men vrage eens .inlichtin gen in de Molenstraat! ZONDER LAMP TEGEN DE LAMP GELOOPEN. Nog steeds meenen vele wielrij ders, dat in donker toch alle katjes grauw zijn en rijder 's avonds zon der licht. Velen is dit deze week zuur opgebroken: de gemeentepo litie maakte op één avond niet minder dan dertien processen-ver baal op. Het tarief bij den kanton rechter varieert van f 35 voor dergelijke overtredingen. Men kan 'goedkooper een lampje koopenf meente C.« Wardenaar, thans tijde lijk onderwijzer te Bloemendaal. De onderwijzer der ULO school P. Smit is overgeplaatst naar de O. L. sch. en de onderwijzer der O. L. school J. B. 't Hooft is overgeplaatst naai de ULO school, een en ander irfet ingang van Maandag 12 Jan. j.J. LEELIJKE VAL. „Wat heb je er aan als je goed kunt schaatsenrijden en je maat moet 't nog leeren? Dat ondervond ook de heer J. Louwe van 't Zand, toen hij gister middag wilde profiteeren van 't ijs hier op den baan. Hij kwam, door dat z'n schaats verward raakte met die van de dame waarmede hij ree& zoodanig te vallen, dat hij met een ernstige beenkneuzing naar den ouderlijken woning moest worden vervoerd. DEN HELDER. De groofe frauduleuze slachting te Zijpe Heden voortzetting der be handeling tegen een der be trokkenen. Veehouder T. staat terecht. Een triest spel van leugen en be drog schreven Wij in ons blad van 28 Mei j.1. over de rechtzaak tegen drie ingezetenen van den Helder, beschuldigd debet te zijn aan ont trekken van een groot aantal var kens aan beslag en andere feiten, welke gevolgd zijn door het frau duleus slachten vaai deze dieren in de stal van boer Slijkerman te Zij pe. Het ging er in hoofdzaak om, wie de kooper van de varkens was, de slager P. W. of de veehouder S. T. W. beweerde nergens mee noo dig te hebpen, T. verklaarde slechts tussohen persoon te zijn gewees t. De achtergrond van deze zaak is een civiele actie, te voeren door een der getuigen, de handelaar H. uit Eg- mond, den verkooper der varkens, die T. als kooper aanwijst, maar zijn geld niet los kan krijgen, om dat T. natuurlijk zegt dat W. moet betalen. Men herinnert zich dat de zaak een sensationeele wending nam, daar H. verdacht van meineed op de zitting gevangen werd genomen. De behandeling der zaken tegen T. en W. werd geschorst in afwachting van het onderzoek naar de mein eedzaak. H. werd spoedig weer in vrijheid gesteld en hoewel, aldus vernemen wij, hij nog geen bericht heeft ont vangen, dat de vervolging is inge trokken, heeft hij tot dusverre nog niet terecht gestaan. Blijkbaar heeft toch de zaak voor den veehouder S. T., die oogen- schijnlijk eerst de beste papieren had, een minder gunstige wending genomen, hij moet althans vanmid dag voor de arrondissementsrecht bank te Alkmaar terechtstaan, be schuldigd van overtreding van het varkensbesluit 1940 (verboden ver voer enz.) Als getuigen zijn gedagvaknd ver schillende personen, die ook den vorigen keer een rol hebben ge speeld, n.m. P. Wit, T. Half, H. A. M. Waker en J. P. Baars. WIERINGEN POLITIE. Verloren: Ben portemonnaie inh. f 11.50. Gevonden: Een portemonnaie iph. eenig klein geld. Inlichtingen gem. bode. C. Koomen Jr., A. Kamp, C. Koorn en P. Honingh. De heeren Kamp en v. d. Hoek deden diverse mededeelingen over de voorbereiding voor deelname aan de broeitentoonstelling op 20 Jan. as. te Sassepheim. Men zal dan klei-tulpen uit deze hoek exposee- ren naast de zandtulpen uit de Zuid Aangezien de datum extra vroeg is bepaald, kunnen de dubbele tulpen, die geen voorbehandeling gehad hebben niet gereed. Er komt even wel nog een tentoonstelling en uit een reclameoogpunt voor de klei- tulpen zal mogelijk ook in Haarlem op de beurs worden geëxposeerd. De kweekers uit deze omgeving zullen Woensdag 21 Jan. a.s. ge zamenlijk per trein naar Sassen- helm gaan ten einde de resultaten te kunnen waarnemen. Een 20-tal personen had zich reeds opgegeven Vaststelling van het huishoude lijk reglement had nog niet plaats, aangezien men nog nadere inlich tingen wenschte van den algem. secretaris. Deze vaststelling zal ge schieden op de Maart-vergadering.. Indien alle leden van het H.B.G. overgaan naar de alg. vereen, zal het aantal leden der afd. 50 60 Vjn. Hierna sluiting. SINT MAARTEN. OOK „FLAUWEKUL" KAN AARDIG ZIJN. Het was Zondagavond een ver blijdend begin voor ons pas opge richte cabaretclubje, daar de zaal van den heer Schrijver alhier, waar een eerste opvoering «door hen werd gegeven, eivol was. Na opening werd een vlot entreelied gezongen' en dit bleek een goede inzet te zijn. Hierna volgde een bont allerlei, waarbij door velen vo^op werd ge noten en men schaterde het uit van de lach. Als men echter vraagt: „wat heeft men daar opgevoerd" dan moet het antwoord luiden: „juist als bij Ter Hall of Bouw meester, een hoop flauwe kul". Maar er is genoten en daar gaat het om. (Heneweer.) DIE KAN STOKEN. De heer C. Hemmer alhier heeft van den heer productie-commissaris voor Bosc^bouvv, vergunning gekre gen tot het vellen van een zwaren boom. ZIJPE. 'T ZAND. VERGADERING VEEFONDS „HELPT ELKAAR." Gistermiddag vergaderde het vee fonds „Helpt Elkaar" in café de Wit- De heer Mulder opent de verga dering met een woord van welkom. De secretaris leest de notulen, die onveranderd goedgekeurd worden. Naar uit het jaarverslag blijkt, is het ledental met 8 gestegen. De financiën Hepen met f 67.92 terug. De rekening is door de commissie 'tot nazien der rekening gecontro leerd in de beste orde gevonden. De heer Mulder, die aftreden moest, wordt met op één na alge meene stemmen herkozen. De heer Veldman wordt herbenoemd tot taxateur. Als administrateur wordt weer benoemd de heer v d. Plas Het reglement bevat de bepaling, dat bij het wegblijven van een ver gadering zonder kennisgeving een boete moet worden geheven.. Voor taan zal hieraan streng de hand worden gehouden. Wat ten opzichte van de prijsre geling voor deze week werd ver wacht. is ook werkelijkheid ge worden. .Bijna over de geheels lijn is een prijsverhooging ingetreden. Het is voor de tuinders een prettig gevoel,, te weten, dat de prijzen zoo 'danig worden gesteld, dat op een behoorlijke winst kan worden gere kend. Er worden nu wel geen fan tastische prijzen gemaakt als in den vorigen wereldoorlog, doch het groote gros dor tuinders weet het te waardeeren. dat er bij de prijs zetting wordt gezorgd voor een gunstige bedrijfsuitkomst Op die noodzakelijkheid is door de tuin- dersoarganisaties telkens en tel kens weer gewezen en eindelijk is aan hun billijk verlangen tegemoet gekomen. Wie nu niet al te slecht heeft geteeld, kan er zich van over tuigd houden, dat' de einduitkomst bevredigend zal zijn. Op de verga dering van de Prov. Commiss'e uit de Veilingen, kortgeleden tb Alkmaar gehouden, zijn bovendien zeer bemoedigende woorden voor de toekomst van den tuinbouw ge sproken. De vertegenwoordiger van het Provinciaal Bestuur toch heelt daar als zijn meening uitgesproken „dat de tuinbouw een goede toe komst tegemoet gaat en dat de' vei lingen als een goea distributie-ap paraat zullen blijven werken. Het behoort niet maar zoo te zijn. dat de artikelen den eenen dag een goeden prijs opbrengen en dat het prijspeil den anderen dag weer in eenzakt. Al is de „muziek" er uit, de tuinders zullen in de toekomst moeten kunnen rekenen op een loo nenden prijs en speculanten zullen niet weer pver de ruggen van de tuinders rijk mogen worden." Het wa3 in de afgeloopen week. druk aan de veilingen en er blijkt veel meer te worden aangevoerd, dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Ten deele is dit ook wel toe* te schrijven aan de grootêre voorraden, doch de prijs zal er ook wel invloed op uitoefe nen. Zoo werden deze week aan beide veilingen meer dan 100 spoorwagens roode kool aange voerd tegen nog geen 25 in dezelfde week van 1941. De prijs was toen f 5. nu werd ales afgenomen 'tegen f 6.30. Een groot verschil met vroe gere tijden is het voor de tuinders, dat groot en klein nu voor den zelfden prijs worden verkocht én dat zoo goed als alles tegen der vastgestelden prijs van de hand kon worden gedaan. Buitengewoon groot was weer de aanvoer van gele kool. De kwalitei1 van dit tuinbouwproduct speelt hierbij ook wel een rol. Aan de Broeker veiling werden aange voerd ongeveer 80 spoorwagens van deze kool, daarbij -inbegrepen de Savoye. tegen het vorige jaar 10 spoorwagens. Aan de veiling van den Noorriermarktbond kwamen er het vorige jaar ongeveer 5 spoor wagens. nu 35. Voor gele 'werd nu f 6. voor Savoye f 0.30 betaald, het vorige jaar was de prijs f 4.10. zoo dat nu ongeveer 50 meer werd besteed. Nog grooter was de aanvoer van Deensche witte kool. Veel ervan was weer voor de zuurkoolfabrie- ken bestemd. Aan de Broeker vei ling werden circa 90 spoorwagens aangevoerd, aan die te Noordschar worde ongeveer 135, dus in totaal rond 225 spoorwagens, tegen het vorige jaar 65. Toen werd er f 3.50 voor bteaald. nu 4.20. Dit prijsver schil is dus vergeleken met het vorige jaar minder gunstig dan hij de gele en roode kool. Bloem kool werd niet meer aangeboden. De wortelaanvoer nam iets toe. Voor de B-sorteering werd Ü0 cent meer bteaald. nl. f 4.80 en vnor G en D resp. f 3.90 en f 3.30 of 20 et. meer dan de vorige week. De aan voer van bieten had niets te be teekenen. Er kwamen aanmerkelijk meer uien, ofschoon de aanvoeren toch niet groot kunnen worden ge noemd. De voorraden zijn klein, daar de oogst sterk is' tegengeval len. Voor A-kwaliteit, doorsnee bo ven 25 m.m., vtard f- 5.30 betaald, afwijkend f 3.50. In totaal kwamen er 4 spoorwagens, wat ongeveer evenveel is als verleden jaar. toen f 4.50 voor alle sorteeringen werd besteed. Rammenas kwam nog aan beide veilingen, Slechts een ge deelte bracht den maximumprijs van f 10.50 <jp; overigens werd er f 5.10 tot f 8 voor betaald. Spruiten kwamen er aan beide markten, geschoond en onge schoond. De eerste werden met f28 betaald .de ongeschoonde tot 4 c.m. f 18. Afwijkend bracht f 22.40 op. Witlof kwam er meer dan 'de vori ?e week. De eerste kwaliteit bracht f 28 op. afwijkend f 22.80. Overigens zagen we noteeringen van f 15—- f 22.40 en f 26. Nog had er aanvoer van prei plaats. Met een doorsnee van boven 10 m.m. werd er f .7.80 voor bteaald, daar beneden f 5.50. Boerenkool kwam er maar weinig Ze bracht f 6.30 op. Voor een par tijtje knolselderij werd f 7.10 be sleed. DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Na de drukte, die we den laat ste n tijd gewend zijn geweest, was het gisteren in het oogloopend stil. De dicht bezette schapenhokken, waarin een maand geleden de die ren verdrongen, stonden leeg. In het geheel 17 schapen waren ter markt verschenen en dit was nog meer, dan was verwacht. Want er sche nen in het geheel slechts 5 dieren voor levering te zijn aangewezen. Het aantal koeien was met 39 uitgeput.; daarbij kwamen dan nog 5 vette koeien en 27 nuchtere kal veren. Deze betrekkelijk geringe aanvoer is uit den aard der zaak niet vol doende om in de behoefte van Alk maar en omgeving te kunnen voor zien. Vrees voor tekorten behoeft echter niet te bestaan. De verwach ting was, dat deze eventueel uit voorraden bevroren vleesCh zal wor den gedokt. ECONOMISCHE RECHTER. 12 JapuarL E. Ploeg uit IJmuiden vervoerde zonder vergunning 78 kg. tarwe. Eisch f 200 of 50 dagen. Vonnis: f 80 of 20 dagen. J. Otsen uit Haarlem, vervoerde 45 kg. capucijners. Eisoh f 100 of 30 dagen hechtenis. Vonnis: f 80 of 14 dagen hechtenis. F. Kuiper uit Haarlem vervoerde 20 kg. tarwe en 30 kg. witte boon en Eisch f 125 of 30 dagen. Vonnis: f 70 of 15 dagen. A. van Zandwijk, kruidenier te Den Helder, vervoerde 40 kg. grau we erwten. Verd. voerde te zijner verdediging aan dat hij ze niet in den kettinghandel had willen bren gen, dóch dat ze alleen voor eigen gebruik bestemd waren. De officier ei sch te desondanks f 200 boete subs. 40 dagen hechtenis. Vonnis: f 80 of 20 dagen. P. Bakker, Wieringermeer, ver voerde 60 kg. tarwe. Eisch f 150 of 30 dagen hechtenis. Vonnis: f 80 of 20 dagen. H. de Haan, Wervershoof vervoer de 20 kg. tarwe en 20 kg. capucij ners. Eisch f 80 of 20 dagen. Vonnis: f 60 of 12 dagen. LANGED1JR WEDSTRIJDEN LANGEDIJKER KOLF VEREENIGING. De vierde ronde van de wedstrij den van de Langedijker Kolfver- eeniging is Zondag begonnen in de kolfbaan van 'rlen heer J de Bak ker te Noordscharwoude. De uit slagen hiervan luiden als volgt: Korpswedstrijd: le klas Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: Th. Rijper Sr., (421) lol p.; G. Mettes (413) 156 p.: Th. Rijper Jr. (431) 151 p Totaal (1265) 458 p. Tweede klasse- Gez Samenzijn: F. Muileboom (416) 140 p.; P. Bet- gen (387) 116 p.: N. Spaans (394) 123 p. Totaal (1197) 379 p. Derde klasse: Gez. Samenzijn: W. Kuin (362) 110 p.; J. v. d. Ham (366) 109 p.: J. Buiter (298) 104 p. Totaal (1026) 313 p. Personeele wedstrijd: Gez, "Sa menzijn, Zuidscharwoude: 2e klasse W. Bergen (378). 144 p. 3e klasse: Jo. Schuit (369) 113 p.; K. Schuit (343), 102 p.; J. Grootjes (244) 115 p.: J. Sneekes (225) 103 p.; Jh. Komen (259) 87 p. le klasse: N. Rijper (350) 124 p. TUINDERS CREDIETEN. In aansluiting op ons bericht over de tuinderscreaieten in het nummer van 10 Jan. 1.1. deelt men ons mee. dat binnenkort een offi cieel mededeeling is te verwachten, dat bij aflosing, van een gedeelte van een voorschot een even groot gedeelte als afbetaald kan worden beschouwd door de borgen. Bij be taling van rente ozu de helft als aflossing worden aangemerkt W ARMENHUIZEN. EEN KOUD BAD. Van binnen en bulten nat! De moedige redder wenscht onbekend te blijven. Dezer dagen, omstreeks half twee in den nacht, keerde de heer/ R. uit deze gemeente per rijwiel huis waarts en geraakte nabij de gas fabriek te water. Door de duister nis misleid is niet denkbaar, om reden het lichte maan was. Wel tast men in het duister omtrent de redding. Op dit ongewoon late uur, als niemand meer bij den weg mag zijn, was het wel toevallig, dat nog iemand passeerde om de reddende hand te kunnen bieden. De drenkeling heeft zeer zeker na deelige gevolgen hiervan opgeloo- pen, want hij is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. W1ER1NGERWAARD. BURGERLIJKE STAND. Loop der bevolking Deo. '41 Geboren: Jan, z. v. Popke Boezerooij en Jantje Kuiper., Huwelijken en overleden: geene. Ingekomen personen: Ferdinand L. Tromp van Hoogwoud; Marijtje Brouwer van Zijpe; Krijn Kater en gezin van Oudesluis; Arendje C. van der Bent van Anna Paulowna; Frits Hirsch en gezin van Wierin germeer, Middenmeer; Aafje K. Bakker van Wieringerwerf; Elisa- beth Burger van den Helder; Jacob Oosthuizen van den Helder. Vertrokken: Arie Schenk naar Burgerbrug A 77; Dieuwertje Smit inw. bij G. Smit, naar Harenkarspel Adriana Hoogesteeger naar Sloot- dorp, Wieringermeer, .Ulkeweg A23, Abraham Jacob Slakkekoorn naar Oostwaard, Wieringermeer; Maria Leegwater, echtgenoot® ven Dirk Kater Kz. naar Schagen; Klaas Büjleven naar Kamérik; Wiepkje Gropstra naar Anna Paulowna; Aaltje Knol naar Valkoog C 52, gem. St. Maarten.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 3