Op den goeden weg Schandelijke prijzen OMGEVINGNIEUWS DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER voor tabakssurrogaat Mannen van de N.S.K.K. BOEKHANDEL TRAPMAN N.V. Woensdag 14 Januari 1942 Tweede blad Berlijn betuigt instemming met zelfstan digheidsstreven der N.S.B. HOOPVOLLE VERWACHTINGEN VOOR 1942. AAR uit Berlijn gemeld werd, heben de verklaringen van den Rljkscommisaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart en van Ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., ter gele genheid van 't 10-jarig bestaan der N.S.B., ook in Duitschland in poli tieke kringen sterk de aandacht ge trokken en men achtte een en an der daar zeer ophelderend, uiter mate nuttig ter wegneming van misverstanden en ter afwijzing van zekere tendenzen der vijandelijke propaganda en ten slotte voor den opbouw der betrekkingen tuschen beide nabuurlanden van groote be- teekenis. Men kent de verklaringen, welke Slier bedoeld worden. Zij zijn tweeër lei: de Rijkscommissaris procla meerde te Utrecht de N.S.B. tot Ne derlandsche staatspartij, tot de be weging, die uitsluitend belast werd met de politieke leiding, de politie ke hervorming van het Nederland- ache volk. En de leider der N.S.B. op .deze wijze practisch tot repre sentant der Nederlandsche staat kundige opinie verheven, verklaar de daarop, dat hij, o.m. overtuigd (van het feit, dat de Führer als Ger- maansch leider nooit iets zal ei- schen, dat in strijd zou zijn met de eer. de waardigheid of de belangen ,van ons volk, de consequentie had getrokken: .verbondenheid op le ven en dood." In antwoord daarop had de Führer hem medegedeeld, dat Nederland op dezen weg vrij en zelfstandig zou zijn en zou blijven. Duitsche politieke kringen te Ber lijn onderschrijven dit thans. De N.S.B. is heden ten dage in Ons volk nog een minderheid. Doch wij maken ons sterk, dat niet al leen de vrienden, maar ook de vijan den dezer beweging zullen moeten toegeven, dat Ir. Mussert de gave heeft getoond den juisten weg reeds jaren lang te herkennen, en dien weg, onbekommerd om tegen slag, critiek. spot of laster, ook als een man van karakter consequent, ruiterlijk en recht tot op den hui- digen dag te volgen. Het zal den critici misschien een beetje wrang in den mond smaken. Maar zij zouden," wanneer er thans gestemd moest worden, wie als de beste Nederlandsche staatsman de eerepalm moöst ontvangen in dien zij hun stem volgens recht en geweten uit zouden brengen niet weer kunnen weigeren, hun steun aan Ir. Mussert te geven. Er zal nog wat water door den Rijn moeten stroomen en dan zul len wij nog verdere consequenties zien. Dan zullen vroegere vijanden bewonderaars worden en den ban bliksem van het „landverraad" naar het emigranten-kabinet te Londen slingeren. Nog een jveinlg water door den Rijn en dan zullen de ergste vijanden van Gerbrandy en de zijnen onder de voorma lige leden van de voorma lige democratische partijen» ge vonden worden. Want zij waren op den verkeerden weg, op den weg naar den ondergang van land en volk. Zij werden daar op door kapitalisten. Joden en vrijmetselaars, dus door Lon den en New York verkocht, tot leiders van verpolitiekte blin den gemaakt, die niet meer za gen, hoe slecht dat uitkomen moest, zowel met het Moeder land als met de overzeesche ge westen. JJTET wordt thans aan de overzee- xxsche gewesten helaas ge demonstreerd, In het moederland hebben wij, Gode zij dank, een lei der en een beweging, die te rech ter tijd een ander geluid hebben doen hooren en thans in staat zijn, de best mogelijke situatie voor ons traderland te verwerven. Of men het Het is velen wellicht ont gaan, dat politieke kringen te Berlijn, naar aanleiding van de betoogingen te Utrecht ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der N.S.B., hebben verklaard, deze te beschouwen als een beginnende ophelde ring van zekere ideologische problemen, ter opheffing van misverstanden en ter afwijk zing van zekere, door de vijan delijke propganda verspreide tendenties. Een bijzondere medewerker der VPB. behandelt dit onder werp, dat onder invloed van de gewijzigde situatie in het Verre Oosten, van grooter ac tualiteit is dan ooit, in bij gaand artikel. met deze beweging eèns Is of niet, kan hier buiten, beschouwing blij ven. Wij willen thans slechts als Nederlanders spreken. En als Ne derlanders willen wij die dankbaar heid uitspreken, die Nederlandsche mannen en vrouwen de belofte van vrijheid en zelfstandigheid op grond van hun fiere, recht Neder landsche houding mogen oogsten. Er zal nog veel moeten gebeuren. Wij staan nog slechts aan het be gin der ontwikkeling. Maar de koers is goed. En ons dunkt, dat al wil niet ieder hardop met „Hou Zee" groeten toch ieder rechtgeaard Nederlander bij dezen koers aan -de stuurlui van het Nederlandsche Schip van Staat in den grond van zijn hart en uit het diepst van zijn ziel een hou-zee toewenscht. Ons vaderland is'ons dierbaar. Wij heb ben een prachtige geschiedenis, een gebeeldhouwde taal, een een rijke cultuur. De Nederlander, die in staat is, daaraan een eigen gestalte en een eigen, vrije en zelfstandige plaats in het nieuwe Europeesche gemeenebest te verschaffen, zal een maal geteld worden onder de gróot- sten onzer geschiedenis. Nóg wacht ons een glorierijke toekomst. En de politieke kringen te Berlijn beamen, in het licht der dingen, die wij ho ven schetsten, dit van harte. Waarlijk, het groeit goed. Moge het ons gegeven zün in 1942 voort te gaan op den goeden weg, welken wij thans hebben ingeslagen! (Nadruk verboden.) Finsche kinderen komen naar De nemarken, om er een aan gen amen vacantietljd door te brengen. Dezer dagen arriveerde een groep van 44 kleinen in Kopenhagen. Nordisk-Recla. DRIE-EN-EEN HALVE GULDEN VOOR EEN KILO KERSEN BLADEREN. |"\E tabaksliefhebber kan in onze '-'dagen weer eens vaststellen, dat er niets nieuws onder de zon is: evenals in den vorigen oorlog biedt men hem weer gedroogde ker sen- en beukenbladeren aan, in de plaats van zijn geliefde nicotiniaan- sche .kruid. Echter met dien ver stande,, dat deze stoffen thans niet meer als vervangingsstoffen voor tabak mogen worden verkocht, doch uitsluitend onder hun waren naam en thans zelfs niet meer met een vage aanduiding als „Lekker in de pijp". .Een rondschrijven van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaks producten, dat dezer dagen werd toegezonden aan alle bij dit bureau ingeschreven handelaren en fabri kanten, brengt dan ook nog eens onder de aandacht, dat het verbo den is, zonder schriftelijke vergun ning van dit bureau, tabakssurro gaten te vervaardigen, te verkoo- pen, of af te leveren. Strafbare praktijken. N ONDANKS dat, stelt de directie van het R.B.T.T. vast, dat er den laatsten tijd weer pogingen zijn ondernomen em tabakssurrogaten in den handel te brengen. Men tracht zich daarbij aan het verbod te onttrekken, door dergelijke arti kelen in den handel te brengen als vervangingsmiddel voor tabak of tabaksproducten, zonder er even wel uitdrukkelijk bij te vermelden, dat deze artikelen tabakssurroga ten zijn. Ter waarschuwing van al len, die zioh nog op dit terrein zou den willen bewegen, en tevens ter ondervanging van den handel in ondeugdelijke tabaks waren, wordt de aandacht er op gevestigd, dat artikelen, welke in den handel wor den gebracht in een vorm of'op een wijze, welke den indruk verwekt, dat zij dienen ter geheele of gedeel telijke vervanging van tabak of ta baksproducten, als tabakssurro gaat, zullen worden beschouwd. Ondernemingen, welke zich hier aan schuldig maken, stellen zich dan ook bloot aan schorsing of schrapping van haar inschrijving bij het R.B.T.T. en aan de strafbe paling van het Economische Sanc- tiebesluit 1941. Voorts dien| nog opgemerkt te worden, dat géén toestemming tot aanmaak, verkoop of aflevering van tabakssurrogaten, andere dan die, bestemd ter vervanging van het kunstomblad wordt verleend. SCHANDELIJKE PRIJZEN. 'TOT zoover het R.B.T.T. Een na- der onderzoek leerde ons, dat deze gedroogde kersen-, beuken- en Als het winter is, vraagt ook "het paard ©en extra bescherming te gen de koude. Een goede koetsier vergeet zijn trouwen helper niet. Pax-Holland-De Haan m. Mannen van de N.S.K.K., Neder landers, die aan het Oostfront ge weest zijn, zullen u kunnen vertel len over de toestanden daar in het veroverde gebied van de Sovjets. Zjj zullen u kunnen vertellen, hoe arm en ellendig daar de bevolking leeft, en hoe deze arme stakkers uitgeteerd zijn, na jarenlange on derdrukking door de communisti sche machthebbers. Zij zullen u ook kunnen vertel len hoe de geesel van dezen oorlog over dit arme volk gegaan is en hoe de Sovjets hebben huisgehouden alvorens zij het veld rujmden voor de zegevierende Duitsche -troepen. Mannen van de N.S.K.K. zullen u vertellen,' hoe dringend deze bevol king hulp behoeft. Wij zullen u vertellen hoe u kunt bijdragen om het leed van gewon den en burgers te verzachten. Steunt de Nederlandsche. ambu lance! Stort uw bijdrage op giroreke ning 8.7.6.0.0. braambladeren, waarmede men het publiek tbans adviseert de pijp te stoppen, in vele gevallen worden verkocht tegen prijzen van 3 gld. en 3,50 gld. per kilo- Het wil ons voorkomen, dat dergelijke prijzen voor boombladeren, welke natuur lijk eenvoudig van den grond.opge veegd, gedroogd en besneden zijn (en misschien in het gunstigste ge val nog eenigszins bewerkt om ze^ in kleur op talmk te/doen lijkenr in één woord schandelijk hoog zijn! Bij informatie bij den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen bleek ons dan ook, dat men scherp het oog op dezen nieuwen „handel" gericht houdt. Men kan het publiek moeilijk verbieden om wanneer het zulks wenscht, boombladeren te ge bruiken als. vervangingsmiddel voor tabak; dat men een dergelij- ken handel echter niet gaarne ziet, spreekt wel vanzelf. En het is te hopen, dat die betrokken zijn bij de aflevering van de „producten", er indien zij prijzen vragen als hier boven genoemde, dan ook op zullen moeten rekenen, dat er binnenkort een einde aan dergelijke praktijken zal worden gemaakt. Netelige distributie perikelen BONBOEKJE OF LOSSE BONNENKAART? P>E nieuwe bonboekjes, welke eenigen tijd geleden uitgereikt zijn, zijn door het publiek, of beter gezegd door cnze huisvrouwen, met verdeelde gevoelens ontvangen. Nu is het altijd moeilijk om het ieder een naar den zin te maken. De vroegere broodkaarten waren te groot, thans vindt men het bon boekje onoverzichtelijk. Dan is er het verschil tusschen de A- en B- bonnen, waarmede talrijke perso nen zich nog al eens vergissen. Ge gronde bezwaren vinden echter steeds een gewillig oor bij de distri butie-autoriteiten, die altij<J bereid zijn om zooveel mogelijk aan de wenschen van het publiek tegemoet te komen. Vandaar ook, dat men de gerezen bezwaren nauwlettend heeft onder zocht, waarbij eveneens met de be langen van de bonnenplakkende winkeliersrekening moest worden gehouden. Van bevoegde zijde vernamen wij thans de volgende toelichting: Het was niet zoo eenvoudig om het for maat van de huidige bonboekjes te bepalen. Voor verschillende artike len is nu eenmaal niet altijd het zelfde aantal bonnen noodig. Ook kan men moeilijk meerdere artike len op een distributiekaart onder brengen, temeer, omdat men nu eenmaal niet maanden vooruit kan zien en de grootte van de rantsoe nen evenals de soort van de nog be schikbare artikelen ateedi. aan wij zigingen onderhevig is. Hoofdzaak ie dat het distributiestelsel vlot en soepel kan blijven. Zoo kwam men tot het huidige bonboekje en meteen werd de klacht gehoord: „Waarom zijn de bonnen zoo klein?" De bonnen zijn niet klein, vroeger waren ze veel kleiner. Toen heeft men gehoor gegeven aan de klach ten en de bonnen grooter gemaakt, sommige zelfs zeer groot. Men den- ke maar aan de boter- en ve(kaar ten. Thans zijn er, die het boter- bonnenformaat ideaal vinden en al le bonnen zoo groot willen hebben, anderen daarentegen verlangen weer naar de vroegere ^kleine bon nen terug. Ook de A- en B-bonnen genieten geen onverdeelde instem ming. In verband met de huidige rantsoeneering is echter voorloopig geen andere regeling mogelijk. Men moet cLter wel bedenken, het thans gebruikelii" e formaat nog niet d -ritief is. Nog altijd wordt er, rekening houdende met de wenschèn en belangen van het publiek, geëxperimenteerd en in dit licht moet men ook de huidige, bon boekjes zien. Over een maand of tien, wanneer het geheele systeem is ingewerkt en men beter de resul taten kan overzien, is hei pas mo gelijk *e beoordeelen in hoeverre men geslaagd is. Men ziet dus, dat zooveel moge lijk rekening gehouden »vordt met de wen^c'.en van het publiek eener zij ds en anderzijds alles in het werk wordt ge «.ld om het distributieap- naraat zoo vlot en zoo soepel^moge- lil'k te houden. Natuurlijk zullen er altijd ontevrecen menst m blijven, maar het meerendeel van het *ui- bliek zal vol vertrouwen de nieu we bonboekjes tegemoet zien, die over enkele maanden worden uitj %- reikt. Distributieperikelen zullen er wel altijd zijn, ir^ar de distributïedienst zal alles doen om ze te voorkomen. W ARMENHUIZEN. „DASKO" KOMT GOED VOOR DEN DAG. Zondagmiddag gaf de gymnastiek- vereeniging „DASKO" onder lei ding van den heer Veldstra uit Alkmaar, een non-stop uitvoering in de zaal van den heer Slikker. Za gen wij anders een half bezette zaal", thans was de zaal geheel ge vuld. Te ruim drie uur werd met het programma een aanvang genomen met die vaandelgroet en 't turijlied. Daarna opende d,e voorzitter, de heer A. Kroon met een woord van welkom tot de aanwezigen, tevens tot de heeren muzikanten e.a. uit Alkmaar, die belangeloos hun me dewerking .verleenden en speciaal tot den leider van de vereeniging, den heer Veldstra. In korte trekken schetste spreker het seizoen 1941 der vereeniging en kon met vreugde hierop terugzien, daar het ledental met 40 was geste gen. In de plaats van den heer De Rif werd de eenige sollicitant de heer Veldstra gekozen. Het oordeel ver volgde spreker, zal spoedig gedaan kunnen worden of de keuze goed is geweest. Het woord werd gege ven aan DASKO. (Applaus.) Het programma bestond uit 27 nummefs, waarvan het eerste werd ingezet door de dames met een heel aardig ballet, gevolgd door brug- oefening d^or de heeren. Daarna vrije oefeningen (jongens). Dit is een goede afdeeling en belooft iets in de toekomst. De oefeningen op de brug (dames) werden netjes en correct afgewerkt. Nummer 7 van het programma: Elastic-'Boys, trok aller aandacht. Dit vereischt zeker oefening en vlugheid. Na de pauze kregen we oefenin gen aan rek en brug (heeren) die ook keurig werk leverden. De kleu ters lieten zich evenmin onbetuigd en hebben zich kranig verweerd. Ook moeten nog even genoemd worden de nummers „Kikkerbal let en Paardjesballet", gegeven door de dames en tenslotte de dans van de „Dasko-girls". Alles werd uitgevoerd in non-stop tempo* e.n was heel goed geregeld. Met trols ,k'an gezegd worden dat de leden prima zijn getraind en met sprongen zijn vooruit gegaan. Dat ae leiding in goede handen is, be hoeft geen betoog. Een woord van lof dan ook aan den heer Veldstra. Tevens nog een complimentje aan den imitator^len heer P. Loevens, den vóorturmsr den heer M. Vol kers en aan de muzikanten voor het welslagen van dezen middag. Voorzitter dankte, de. aanwezigen voor de belangstelling en uit blijk van waardeering werd den heer Veldstra een bloembakje aangebo den. ^P. Rempt. ALKMAAR DE JAPANNERS OP MALAKKA. De Japanners zijn nó, den val van de belangrijke stad Koeala-Loem- poer nog maar 275 Km. hemelsbreed van Singapore verwijderd. 1 In twee richtinge rukken de Ja- pansche eenheden op n.1. naar Port Swettenham en het spoorwegknoop punt Seremban. Kelang is intus- schen reeds gevallen, terwijl de Britten zich terugtrekken op de ha venplaats Malakka. (Kaart van Pelt.)' Intusschen zijn er weer nieuwe Japansche landingen gemeld aan de Oostkust bij Koeantan (Kwan- tan) en Pekan. Op de kaart zijn de voorpaam- ste plaatsen van beteekenis aange geven; het nevenkaartje in den rechter benedenhoek heeft de om geving van het strijdgebied weer (met zwart pijltje). Het zwarte ge deelte is Japansch bezet gebied. BERGEN. SLUIKHANDEL IN TArfWE, De wagenmaker T. B. te Alkmaar hadtarwe ingekocht voor f 64.per 100 Kg. en daardoor den sluikhan del in graarf ondersteund. Hij is deswege door'den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amster dam veroordeeld tot f 175,boete en verbeurdverklaring van 133 Kg. tarwe en tarwemeel. De expediteur 'K. te Hippolytus- hoef, die hem de tarwe had ver kocht, werd veroordeeld tot f 150 boete. POLITIE MAAKT „GOEDE ZAKEN" Diefstallen opgehelderd. Nadat Zaterdagmorgen de politie dezer gemeente aangifte had gekre gen van diefstal van een damesrij wiel, toog zij terstond op onderzoek uit met het resultaat, dat de da- deres, Mej. R. A. de G. uit Alkmaar, spoedig kon worden gevat. Zij was nog in het bezit van het ontvreem de rijwiel. Bij het. verdere onderzoek kwam aan het licht, dat zij de laatste da gen te Bergen drie damesrijwielen en een damestasoh met inhoud had ontvreemd. Zij is im arrest gesteld. Het ge- stolene kon worden achterhaald. Voorts heeft de politie aangehou den J. J. uit Alkmaar, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal .van een partij kool (pl.m. 100 kg), van een stuk bouwland aan den Kanaal dijk alhier. Tegen een oneerlijk dienstmeisje is proces verbaal opgemaakt we gens 'diefstal van een damestasch met inhoud ten nadeele van' haar werkgeefster. Tenslotte liepen enkele groenten- venters een proces verbaal op, aan gezien zij de voorgeschreven prijs lijst bij het venten niet aanwezig hadden. HOOGWOUD. VERKOCHT. De sigarenzaak annex woning van den heer F. Groot, staande aan de Kerkelaan, is ondershands verkocht aan den heer J. Boes te Spanbroek. C ANDID AAT-NOTARIS. Tot candidaat-notaris op het kan toor van notaris Mr. H. de Boer, alhier, is benoemd de heer G. R. van Wijland te Zwolle. LOOP DER BEVOLKING. Over 1941. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Januari 1941 uit 1220 mannen en 1111 vroüwen, totaal 2331.- Geboren werden er in 1941: 27 jongens en 19 meisjes, totaal 46. Overleden: 9 mannen en 9 vrou wen; totaal 18. Gevestigd: 57 mannen en 72 vrou wen, totaal 129. •Vertrokken: 59 mannen en 76 vrouwen, totaal 136. Levenloos aangegeven kinderen: één. Aantal voltrokken huwelijken: 22. Op 1 Januari 1942 was het bevol kingscijfer dus 2353, te weten 1236 mannen en 1117 vrouwen, een voor uitgang van 22 personen en wel van 16 mannen en 6 vrouwen. LAN GEREIS. IJSCLUB VERGADERING. Op 9 Jan. hield de ijsclub „Lange- reis" in het café Visser haar jaar vergadering, waarbij 15 leden pre sent waren. Na opening volgen notulen en jaarverslag, die uitgebreid weerge geven, in dank worden aanvaard. De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten hebben bedra gen f 147.95 en de uitgaven f 136.17, zoodat de heer Stapel een batig sal do van f 11.78 kan melden. De hee ren C. Klaver, N. Klover en H. Bood controleerden de bescheiden. De heer H. Bood verklaarde, dat ze er hun best dein hewwe, inaar dat ze gien fout konne vinde. Bij acclamatie wordt op voorstel X van den heer Gaijaard het bestuur in haar geheel herkozen. Besloten wordt om de baan te openen als de afdeeling haar* voor geopend verklaart, en hiervan aan het hoofdbestuur mededeeling heeft gedaan. De wakken zullen wederom vroeg tijdig afgezet worden. Daarna geeft de voorzitter als af gevaardigde een keurig verslag der jaarvergadering. Bij de rondvraag geeft de heer Stapel de wenschelijkheid te ken nen om de contributie voor de Ver zekering van ongevallen op 't ijs. voor de begunstigersen kinderen van leden iets te verhöogen. Dit voorstel vond bij de vergadering geen bijval. De baancommissaris H. Bood zou gaarne zijn route willen herzien. Deze komt hem wat lang voor. Het bestuur zal dit nagaan. De heer Gaijaard vindt, dat de toegangswegen tot de baan wel ens wat laat in orde worden ge bracht. De heer Gaijaard memoreert ver volgens het 40-jarig bestaan dér ijsclub dit jaar. De secretaris echter herinnert er den heer Gaijaard a&n, dat de ijs club pas volgend jaar jubileert en de heer Groen hoopt dat er dan weer wat onder de kurk zal zijn. Een voorstel om onder de brug gen een loopbrug te maken, vindt een goede ontvangst bij het bestuur. De heer C. Benit J.Cz. informeert naar de jury van het schoonrij'denj, waarop voorzitter antwoordt, dat dit een oppartijdige zal zijn.' De heer D. de Jong zou graag de schuit van de Wit willen verleggen ten gunste van de baan en de heer O. Sieperda wil het oude, afgekeur de snoer koopen. Het bestuur zal trachten aan beide verlangens te voldoen. Sluiting. LANGED1JK. HOE STAAT HET MET DEN NED. VOLKSDIENST? Sinds enkele maanden ^geleden huis aan huis biljetten zijn uitge reikt voor aansluiting bij den Ned_ Volksdienst, hebben wij daarom trent niets meer vernomen. Het is ons dus niet bekènd, of er verder aan deze materie wordt gewerkt en zoo ja, in welk stadium die werk zaamheden verkeeren. Voor het goed opbergen van Uw distributiebescheiden is een een prachtig hnlpxniddeL Distributie mappen, overzichtelijk ingericht, voor 35 CENT Verkrijgbaar bij: SCHAGEN.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5