X X X X X Slot- prijsvraag PROBLEMEN .VAN DEN DAG Vrijdag 16 Januari 1942 Tweede blad LAATSTE PUZZLE UIT ONZE SERIE VAN VIER Om het kampioenschap van Noorderkwartier Hoe verliep de voetbalcompetitie? Oplossingen thans inzenden FORMULIER DE VORST Het werk van den C.C.C.D. "De eerste vragen: DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Kampioenschap van Noorderkwartier T3 1 d 3 d -K Doel punten ta u tj 2 3 4 5 O. 0 O O c3 t Voor Tegen W C 1 - 4 2 4 3 4 4 4 5 4 HET vierde en laatste probleem 'van onze reeks van vier puzzles is er een, dat zoo op het oog bestemd is voor de voetballiefhebbers, toch kunnen óók de puzzelaars, die zich voor voet bal niet interesseeren en er niets .van af weten, er zich gerust aan wagen. Want het gaat bij dit pro bleem niet om kennis van het voet balspel, doch uitsluitend om lo gisch denken. Wie de kunst ver staat een aantal gegevens te rang schikken en er conclusies uit te trekken, die heeft alle kans met dit probleem een goede gooi naar de prijzen te maken. Voetbalbond Noorderkwar tier. En die bewijst tevens, snugger der te zijn dan een aantal afge vaardigden op de jaarvergadering van den Voetbalbond Noorderkwar tier, die eenvoudig niets snapten van het jaarverslag, dat de com petitieleider uitbracht, in dat ver slag werd het volgende gezegd: „De competitie in de eerste klas se om het kampioenschap van het Noorderkwartier had dit jaar een uiterst spannend verloop, zoo zelfs, dat vijf clubs met gelijk aantal punten eindigden. Die vijf clubs moesten dus een halve beslissings competitie spelen om den titel. Zoo als bekend, ontmoeten de clubs in zoo'n halve competitie elkaar elk eenmaal op onzijdig terrein. Iedere club speelde dus vier wedstrijden. Een der merkwaardigheden van deze halve competitie was nu, dat alle wedstrijden een verschillenden uitslag hadden: dezelfde doelcijfers kwamen nimmer tweemaal voor. Verder slaagde geen enkel elftal er in, meer dan drie doelpunten in één wedstrijd te maken. S.S.S. (de Schager Scherp-Schut- ters) was langen tijd de eenige ploeg, die het voor elkaar bracht, meer dan twee doelpunten in één wedstrijd te scoren. In den laatsten wedstrijd echter gelukte het H.Z.V. (Heldersche Zeebeenen Voetballers) dit record om zeep te helpen en ook meer dan twee doelpunten in één wedstrijd ter wereld te brengen Die laatste wedstrijd gaf trouwens het doelsaldo van de kampioenen een leelijke deuk, want hadden ze tot dien drie keer zooveel goals ge scoord als hun verdediging had doorgelaten, na dien was de verhou ding twee keer zooveel doelpunten voor als tegen. Bij W.P.T. (Wie- ringsche Polder Trappers), bleken tenslotte de doelcijfers in den eind stand volkomen in evenwicht te zijn. Zeer teleurstellend was het op treden der voorhoede van de Hoorn- sche Hoppers, die blijkbaar door 't gemis van hun middenvoor Pieter Stier zoo gehandicapt waren, dat ze onmachtig bleken te scoren. H.Z.V.'8 eindcijfers gaven ook iets zeer merkwaardigs te zien: de ploeg behaalde evenveel wedstrijd- punten als haar verdediging goals doorliet. Van A.K.B. (Alkmaarsche Kaas Boys) hadden we meer ver wacht. Overigens had de halve competi tie een zeer regelmatig verloop: de uitslagen weerspiegelden volkomen de krachtsverhouding zooals die in den eindstand tot uitdrukking kwam. D.w.z. no. 1 won met groo- ter verschil van no. 4 dan van no. 3 en ook met grooter verschil van no. 5 dan van no. 4. Merkwaardig was ook de verdeeling van de ge lijke spelen: no. 1 speelde gelijk te gen no. 2, no. 2 tegen no. 3, no. 3 tegen no. 4 en no. 4 tegen no. 5." Tot zoover het jaarverslag van den competitieleider, dat groote verbazing bij de vergadering wek te. „Wat heb je nou aan zoo'n ver slag!" interrumpeerden een paar afgevaardigden. „Daar kan je toch niet uit lezen, wie er nou kampi oen werd en hoe die wedstrijden eindigden!" „Jawel", riposteerde de competi tieleider. „Je kunt er, als je even nadenkt, precies uit opmaken, hoe die halve competitie^ verloopen is." HOE LUIDT DE STAND? Lezer, het woord is aan UI Zoek aan de hand van dit Jaarverslag uit, wat hét resultaat van deze halve competitie was: wat wa ren de resultaten der tien wed strijden, en hoe luidde de eind stand? Aanwijzingen. Bij het invullen van Uw oplos sing kunt ge gebruik maken van 't hierboven afgedrukte schema. Vul daarin de namen der clubs in, in de volgorde, die ze in den eind stand innemen, en de resultaten van hun wedstrijden, benevens den eind stand. Zoudt ge b.v. vinden dat de Hoornsche Hoppers kampioen wer den en met 6—1 wonnen van de Heldersche Zeebeenen Voetballers, die in Uw berekening no. 5 werden, dan vult ge achter 1 onder 5 in 61, en achter 5 onder 1 vult ge in 16. (Dit voorbeeld is natuur lijk fout). Wat de wedstrijdpunten betreft: gelijk bekend krijgt een elftal voor een overwinning twee punten, bij een gelijk spel één punt en bij een nederlaag nul punt. Het aantal behaalde wedstrijdpunten beslist over de volgorde in den eindstand. EERST nu kan men de oplos singen van de puzzle-serie aan ons gaan inzenden. Men behoeft daarvoor heusch niet alle vier door ons gepubliceerde problemen te hebben opgelost. Ook met een minder aantal goede op lossingen zal men nog een behoor lijke kans op één der prijzen be houden. Voor de Inzending make men gebruik van onderstaand for mulier, dat volledig en dui delijk ingevuld, mét de oplos singen der puzzles in één en veloppe, vóór 24 Januari a.s. ingezonden moet worden aan: REDACTIE NOORDERKWARTIER TE SCHAGEN. In den linkerbovenhoek van de enveloppe vermelde men:. „Prijs vraag." N.B. Van enkele lezers ontvingen wij, ondanks ons verzoek, reeds een aantal oplossingen van de tot dus ver gepubliceerde prijsvragen. Wij zullen deze oplossingen niet bui ten beoordeeling laten, mits de be trokken inzenders op onderstaand formulier, dat thans bij de inzen dingen moeten worden ingesloten, vermelden, welke oplossingen reeds in ons bezit zijn. UITSLAG OP 31 JANUARI A.S. Wij hopen den uitslag van deze prijsvraagserie in ons blad van 31 Januari a*s. te kunnen bekend ma ken. voor de inzending der oplossingen van Noorderkwartier's Prijsvraagserie. (Duidelijk invullen s.v.p.) Naam inZender(ster) Man/Vrouw/Jongen/Meisje. (Overbodige doorhalen.) Straat (huisnummer) Woonplaats: Aantal opgeloste en hierbij gesloten prijsvragen: DE PRIJZEN. Wij wijzen er nogmaals op, dat aan de beste oplossing van de vier puzzles een hoofdprijs wordt toege kend van VIJF EN TWINTIG GULDEN. Vervolgens worden nog de volgen de prijzen uitgereikt: Eén van TIEN GULDEN Drie van VIJF GULDEN Vijf van EEN RIJKSDAALDER alsmede een aantal troostprijzen. Indien er meer goede oplossingen komen, beslist het lot. Door inzending onderwerpt men zich aan de beslissing van de re dactie. Over dit onderwerp kan geen correspondentie worden ge voerd. SPORT. In het a.s. voorjaar zal de Duit- sche zwemploeg tegen Zweden uit komen. Zooals men weet, zal in Februari reeds een wedstrijd tegen Denemarken plaats hebben. Terwijl tegen Zweden enkel een 4 x 200 m. crawl en een waterbal-speelgroep zullen strijden, komt tegen Dene marken hoofdzakelijk een vrouwe lijke ploeg in aanmerking. Verder worden zwemwedstrijden tegen Hongarije, Italië en Kroatië voorbe reid. Duitschland, Italië en Honga rije hebben te Boedapest besloten, een aantal drielandenwedstrijden te houden. Geweldige inspanningen Geweldige inspanningen zullen de leden van de Nederlandsche ambu lance zich moeten getroosten wan neer zij eenmaal aan het Oostfront hun taak hebben aanvaard. Denk niet dat de werkzaamhe den van een ambulance in den te- genwoordigen oorlog zonder levens gevaar is. In het heetst van den strijd moeten de mannen van het Roode Kruis arbeiden. Stel daar eens tegenover hoe gemakkelijk het voor u is om deze menschlieven- den arbeid te steunen. U behoeft slechts even een girobiljet in te vul len en het bedrag te storten op girorekening De vorst heeft dus zijn troon beklommen, En zwaait den schepter overal, We knikken koel en juichen zwakjes Want 't is voor ons een koud geval. Zijn rechterhand, de thermometer Vertelt ons wat er wordt bepaald, En hier en daar is reeds de stemming Bedenk'lijk onder nul gedaald! Want zie, het puikje onzer bonnen Grijpt deze vorst vast in zijn hand, Hij eischt de beste onzer blokjes, En smult van heel den winterbrand Daarbij komt nog een extra heffing Van warme kruiken en zoo meer, Hij ringeloort de waterleiding, Dat merken we pas later weer! En wie hem in den vroegen morgen Ontmoet met pegels in den baard, Rechtop en onvervaard gezeten Op zijn besneeuwd en ijs-wit paard, Die staat te beven op zijn beenen, Of hij versnelt maar gauw den pas, Hij stampt eens met zijn winterteenen, En duikt wat dieper in zijn jas! De frissche jeugd van deze landen Voelt zich, o vorst, aan U verwant, Gij reikt hun uit Uw kille handen De orde van den schaatsenband! Alleen wij oud'ren, meer bezonnen, Ontwijken graag Uw heerschersstaf, We zijn maar pas met U begonnen, Maar vorst, treedt liever tóch maar af!! Januari 1942. KROES. (Nadruk verboden). van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracnt 22, Den Haag. ENORM VEEL ARBEID, VERRICHT DOOR EXPERTS. Van hét bestaan van den C.C.C.D., den Centralen Crisis-Controledienst, heeft wellicht ieder wel eens ge hoord, al is het percentage derge nen, die met dezen dienst te ma ken hebben gehad, omdat zij in overtreding waren, vrij klein. Doch al weet men, dat de C.C.C.D. bestaat, dan wil dat nog niet zeg gen, dat men van zijn taak en werkwijze voldoende op de hoogte is. De ambtenaren van dezen dienst werken in stilte, maar zij hebben niettemin een drukke taak en zij verrichten nuttigen arbeid voor de gemeenschap, zoodat er alleszins reden is om aan hun werk eens wat meer bekendheid te geven. De directeur, de heer G. Diepen horst, vertelde ons dezer dagen het een en ander over dezen dienst Toen, zoo zeide hij, in 1931 de eer ste wetten tot steun aan den Ne- derlandschen landbouw in werking waren getreden, werd al dadelijk de^ behoefte gevoeld aan een con trole op de naleving van de be perkende voorschriften, die met de steunmaatregelen gepaard gingen. Eveneens werd de behoefte gevoeld aan eigen opsporingsambtenaren, In den aanvang lagen de beperkende- maatregelen en dus de daarmede verband houdende com trólewerkzaamheden vrijwel ge heel op het eigen terrein van een bepaald onderdeel van den land bouw, zoodat door diverse uitvoe rende instanties eigen controle- corpsen in het leven konden wor den geroepen, waarin het deskun dige element overheerschte. Door de nieuwe wetgeving kreeg de controledienst meer en meer een politioneel karakter en uitbreiding van de verschillende afdeelingen leidde tot de organisatie van den dienst, zooals deze op het oogenblik is. Contróle op ieder gebied. De C.C.C.D. omvat thans o.m. drie belangrijke afdeelingen, die con trole uitoefenen, n.1. de algemeene controle technische controle en spijsvetten en visscherij. Tot de onderafdeeling boerderij- contróle, behoort o.m. de contró le op de voorraden landbouw producten, op de inlevering van granen, op de naleving van het slachtverbod op de boerderij zelf, op de varkensteeltregeling enz. Alle controleurs van deze onderafdeeling komen voort uit het landbouwbedrijf. Een tweede onderafdeeling houdt toezicht op de molenaars en op de bakkers, met andere woorden on de graanverwerken- de kleine en middenbedrijven, een derde onderafdeeling con troleert de graanverwerkende grootbedrijven. Voorts houden onderafdeelingen controle op den in- en export, de kunstmest, de pluimveehouderij ,de vleesch verwerkende bedrijven, de sier teeltbedrijven, de tuinbouwbe drijven, den tuinbouw en de tuinbouwveilingen en tenslot te op de zuivelregelingen, de Een nieuwe rubriek tijd, als waarin wij thans leven brengt het kan niet anders tal van pro blemen, die even zoo vele vra gen doen rijzen. De wereldwor steling, die gaande is vraagt op offeringen van ieder mensch, soldaat of burger piet slechts doordat alle krachten en mach ten in de wereld tot het uiter ste moeten worden ingespan nen, doch ook en vooral omdat tusschen het gigantische oor logsgebeuren door de grootste revolutie aller tijden zich baan gebroken heeft. De producten van deze histori sche tijden kunnen nog niet door iedereen ten volle begrepen wor den; sterker nog, het ligt voor de hand, dat de beoordeeling ervan be ïnvloed wordt door de tegelijkertijd ondervonden beperkingen, die ten gevolge van de oorlogsomstandig heden moeten worden doorgevoerd. U VRAAGT, WIJ ANTWOORDEN. Om onzen lezer» te helpen uit den doolhof hunner gedachten te komen, openen wij vandaag een rubriek „Problemen van den dag", waarin antwoord ge geven zal worden op vragen van de lezers omtrent alles wat hen in dezen tijd beroert: de sociale maatregelen, de voedsel voorziening, de politiek, kortom alle problemen van dezen tijd, in het bijzonder die, welke bin nenskamers zoo heerlijk rustig roddelend en daarom juist zoo ondeskundig worden besproken. Om iedereen gelegenheid te geven zich zoo onbevangen mogelijk uit te spreken, kunnen on ze lezers hun vragen over dezen tijd onder pseudoniem of met initialen inzenden. Wij zijn geen bewonde raars van een soort anonimiteit, doch besloten tot deze uitzondering uitsluitend, om den lezers ter wille i zijn. Wij zullen echter waardeering hebben voor degenen, die hun na men vermelden en geven hun de verzekering, dat die namen bij ons streng geheim zullen blijven. Nogmaals echter: men kan ook volstaan door initialen of een schuilnaam te vermelden. Dit geldt evenwel uitsluitend voor deze ru briek: „Problemen van den dag". VOORWAARDEN VOOR INZEN DING VAN VRAGEN. Wij stellen, teneinde deze ru briek niet door onzinnige uitlatin gen te laten vertroebelen den eisch, dat de ons toegezonden vra gen geen persoonlijk karakter dra gen, de inhoud blijk geeft van de eerlijke bedoeling van inzend(st)er zich een objectieve voorlichting te verschaffen. Vragen, die niet op rustigen toon gesteld zijn, zullen uiteraard ter zijde worden gelegd. Inzending der vragen dient te ge schieden aan: „Redactie Noorder kwartier" te Schagen. Op envelope vermelden: „P. v. d. D.". XX7IJ beantwoorden thans de eer- ste van een aantal vragen, die bij ons binnenkwamen en ons aan leiding gaven tot het in het leven roepen van deze rubriek. De lezers kunnen zich hierdoor tevens reeds een indruk vormen omtrent de be doeling. Wij hopen wekelijks een antwoord te geven op Uw „PROBLEMEN VAN DEN DAG". B. S. te W. stelde ons de vraag: Waarom mag er niet naar de Engelsche radio geluisterd wor den? ANTWOORD: In oorlogstijd is het voor de oorlogvoe rende partijen een eerste vereischte bepaalde gebeurtenissen voor den vijand of het publiek verborgen te houden. Het onthouden van deze berichten aan het publiek betee- kent niet een zwakheid van de eene partij, doch is een preventief mid del om den vijand belangrijke ge gevens te onthouden. Van bepaalde zaken wordt het publiek derhalve niet aanstonds op de hoogte gesteld en daarvan maakt de vijand begrij pelijker wijze uit propagandistische overwegingen gebruik. Indien alle menschen waarheid van verdicht selen konden onderscheiden iets wat nu eenmaal onmogelijk is: nie mand kan dat, omdat hij niet uit persoonlijke aanschouwing weet, wat er precies gaande is was er geen enkel bezwaar naar Engelsche berichten te luisteren. Nu dat niet het geval is, moet dat verbod ge maakt worden, niet uit angst, dat het publiek iets ten nadeele van Duitschland of ten gunste van En geland zou vernemen, doch louter en alleen omdat men niet in staat is de waarheid van den propagan- distischen leugen te onderschei den. P. v. G. te H. vraagt: Wij zijn het land van melk en boter en kun nen nu nog maar zoo weinig van deze producten krijgen. Waar blijven onze zuivelpro ducten?. ANTWOORD: Tot voor eenige ja ren hadden wij in ons land een grooten veestapel, die ons zooveel zuivel verschafte, dat wij terecht een land van melk en boter werden genoemd. Doordat En geland echter Duitschland den oor log verklaarde en onmiddellijk in de oorlogvoering de burgerbevol- betrok door de onmenschelijke „hongerblokkade", kon sedertdien op het vasteland van Europa hoe genaamd niets meer uit overzee- sche landen worden ingevoerd, dus ook geen krachtvoer uit Ame rika, dat wij behoefden om on zen veestapel in het leven te hou den. Het gebrek aan krachtvoer was derhalve oorzaak, dat de*vee- stapel aanzienlijk moest worden ingekrompen. Dientengevolge werd ook de productie van zuivel aan merkelijk minder. Daarbij komt dat boter bovendien een ruimer gebruik kreeg door het ontbreken van plant aardige vetten. Bakken en braden in margarine behoort immers tot het verleden. Tegenover een mindere produc tie staat derhalve een toenemende consumptie, die alleen doorgang kan blijven vinden, als de beschik bare hoeveelheden zuinig worden verdeeld. Er is dus geen sprake van, dat een en ander door een groote export naar Duitschland zou zijn veroorzaakt. Integendeel, juist door een handelsovereenkomst met Duitschland, waardoor wij stam boekvee konden ruilen tegen krachtvoeder, kon onze veestapel op een grooter peil gehandhaafd blij ven dan aanvankelijk gedacht was en daardoor weer ontstond een gun stiger boterpositie, dan zonder deze overeenkomst het geval zou zijn ge weest. Hierbij dient men voorts niet uit het oog te verliezen, dat in den win ter de „productie" der koeien na tuurlijk veel minder is en er in die periode dus ook veel minder zuivel producten aan de markt komen, dan des zomers, zoodat uit de ge vormde voorraden moet worden aangevuld wat wij anders te kort zouden komen. Dit getuigt van een wijs beleid en is iets anders, dan het gerucht, als zouden wij alles naar Duitschland moeten exportee ren. boterproductie en -aflevering, de fabricage en aflevering van melkproducten, het vetgehalte en gewicht van melk. Een respectabele lijst. Een respectabele lijst van werk zaamheden, die practisch de ge- heele voedselvoorziening om vatten. Wanneer men dan nog bedenkt, dat alle controleurs deskundig zijn op hun gebied, en voortkomen uit den tak van bedrijf, dien zij te controleeren hebben, dan zal men erkennen, op welk een uitstekende wijze er op wordt toegezien, dat de maatregelen, die in het belang van onze voedselvoorziening zijn gesteld, door de betrokken producenten of verwerkers ook worden nagekomen. Ten slotte is een woord van lof voor het personeel van den C.C.C.D., de controleurs, niet misplaatst. Met buitengewone plichtsvervulling, ijver, en energie verrichten zij hun werk, terwijl toch hun taak, vooral in dezen tijd, buitengewoon moei lijk is. zetting er toe mag bijdragen, dat de C.C.C.D. en zijn controleurs in de oogen van alle goedwillende Ne derlanders die waardeering mogen vinden, waarop zij op grond van hun werkzaamheden ten dienste i- van onze voedselvoorziening onge- Het is te hopen, dat deze uiteen- 1 twijfeld recht hebben.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5