OMGEVINGNIEUWS DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DE ORDENING VAN HET BEDRIJFSLEVEN De woningen voor Heldersche vluchtelingen De jeagd op de schaats DE LANGEDIJKER GROENTENVEILINGEN Woensdag 21 Januari 1942 l Tweede blad Dr. Ir Dijt sprak over: (Vervolg.) Twee theorieën. Wat de theorieën betreft, waar op de „ordeningen" welke voor den oorlog werden ingevoerd toch eenigszins berustten, noemde spreker, de denkbeel den van hen, die meende, dat de oorzaken van de crisis aan de zijde van het geld gezocht moesten worden en van ande ren, welke de oorzaken in de z%. ongebreidelde productie zochten. Beide Iheorieën hebben hun invloed genad, maar geen van beide hebben den zin der samenleving verdiept. Door de geldmanipulaties is de waarde van het goud nog meer ver hoogd dan het reeds was en door de beperkingsmaatregelen zijn de producten aan de consumenten, die nog gebrek hadden, onthouden en zijn de levensruimteproblemen ont staan. Ook vóór de crisis waren door on dernemersovereenkomsten als b.v. door de organisatie van het boek- drukkersbedrijf, welke reeds in 1914 tot stand kwam, ordeningen op het gebied van productie, leveringscon ditie, prijzen, arbeidsovereenkom sten, e.d. ingevoerd Wat de verhoudingen in den land bouw betreft, merkt spreker op, dat men deze in hun historische ont wikkeling moet zien. Uitvoerig' schetst hij de opkomst der land bouworganisaties, eerst uit plaatse lijke dan uit prorvinciale v,ereenigin gen en de concentratie tot het Ned. Landbouw-Comité. Langen tijd be stond een zekere dualisme in de verhouding tot de Regeering. Eeni- gen wilden een officieelen band met de Overheid, onderen stonden een meer autonome organisatie voor.' Met de ontwikkeling van het De partement van den Landbouw kwam tenslotte de autonomie van de organisaties weer op den voor grond. Splitsingen. Onder invloed van de politiek kwamen de bekende splitsingen tot stand, waardoor de eenheid zeer leed. Ook ontstonden steeds meer tegenstellingen in de maatschappij, boeren kwamen tegenover landar beiders, coöperaties tegenover parti culiere ondernemingen, de land bouw kwam tegenover de stad, kortom de samenhang in de maat schappij raakte verloren. Ook de crisismaatregelen veroor zaakten een verandering in de ver houding in Staat en Maatschappij, in Overheid en Maatschappelijke organisaties. De autonome land bouworganisaties werden ingescha keld bij de uitvoering der maatrege len en verloren daardoor hun zelf standigheid. Het lidmaatschap der crisisorganisaties was verplicht, dat der landbouworganisaties niet. Er ontstonden moeilijkheden, omdat de door de boeren gekozen functi onarissen en ambtenaren voor de maatregelen geen verantwoording voor hun kiezers konden afldggen. Ontevredenheid. Zoo ontstónd ontevredenheid en in dit verband ontwikkelde spreker het ontstaan van de Nat.-Soc.-Be- weging, van „Landbouw en Maat schappij", de „Nederl. Tuinders- bond" en „de' Actie van Kleine Boe ren". Na den oorlog is uit de beide eerste hét Agrar. Front ontstaan en daaruit weer de Nederlandsche Landstand, die door de Overheid is ingesteld, om een synthese te vor men tusschen staatkundige en maatschappelijke organisaties. Inmiddels is uit de crisisorgani satie het Rijksbureau van Voedsel voorziening in Oorlogstijd gegroeid, dat een verticale organisatie van het bedrijfsleven op het gebied van de voedselvoorziening doorvoert De bedoeling hierbij was de bedrijfsge- mooten meer zeggenschap bij de uitvoering der maatregelen te ge- yen. In de praktijk komt het echter neer op adviseerenden invloed der bedrijfsgenooten. De uitvoering blijft in handen van de ambtenaren. Daarnaast is de Commissie Wol- te rson werkzaam, die een horizon tale organisatie van het geheele be drijfsleven doorvoert en dan alle bedrijfsgenooten van bepaalde be drijfsgroepen vereenigt. Hierdoor komt er eenheid in de vertegen woordigende organen van het be drijfsleven, doch is op zich zelf nog geen ordening van dit bedrijfsleven doorgevoerd. Regeertngslnstanties orde nen. In de praktijk blijken de eigen lijke ordenende organen toch de re- geeringsinsianties te zijn. Of dit 'anders zal worden, moet worden afgewacht; ook is nog niet duide lijk, hoe de verhouding Van den Landstand tot de bedrijfsorganisa ties van het B.V-.O. en tot de be drijfsgroepen van de Commissie Wolterson zal worden. Ook nu nog niet bevredigend. De huidige economische orde ning van het bedrijfsleven kan evenmin als die tijdens de cri sisjaren, bevredigen. Men moet de huidige ordening echter aan vaarden om een behoorlijke gang bij de voorziening met de schaarsche goederen te verze- Spreker wijst op de tegenstelling: tijdens de crisis te weinig koop kracht om de aanwezige goederen te koopen, met gevolg ordening der producten door beperking, thans te veel koopkracht voor de aanwezige goederen, vandaar distributie met gevolg zwarte handel. In dit ver band wijst hij op de groote geldover- vloed en op het feit, dat het geld verkoopen wil, maar niet kan, in tegenstelling tot de jaren van de crisis. Hij spreekt de hoop uit, dat na de periode van schaarschte een re delijke ordening tot stand mag ko men, waarbij reservevoorraden van goederen gebruikt kunnen worden om de periode „in te veel en te kort" te overbruggen en dat daarbij de productie en handel zoo weinig mo gelijk aan banden zullen worden gelegd om een sterke ontplooiing van het particuliere initiatief te be houden. Echtor zal steeds het alge meen belang richtsnoer moeten zijn en dit zal nog tot belangrijke her vormingen moeten leiden. GEDACHTENWISSELING. Na de inleiding van Dr. Dijt ont spon zich een geanimeerde gedach- tenwisseling en werden vragen ge steld. De voorzitter meent, dat het in een -groot gebied eenvoudiger -zal zijn, de productie te aanvaarden dan in een klein gebied als Neder land. Een samenwerkend Europa is noodig, maar zal dat komen? Inleider ziet in deze vraag een zekere schroom, die met het vraag stuk der ordening niet heeft te ma ken, meer een gemis aan zelfver trouwen, veroorzaakt door het feit, dat Nederland ook in het verleden te veel afhankelijk van anderen is geweest Inleider wijst die af, er gens vandaan moet het komen, het hangt ook van ons zelf af, hoe Eu ropa er straks zal uitzien. Men moet zeggen: ik wil, omdat het een onvermijdelijke voorwaarde voor het voortbestaan van ons volk is. Niettemin is natuurlijk ordening in grooter verband wenschelijk. Voorzitter meent, dat zoolang bijv. mannen als Roosevelt een averereehtsche meening verkondi gen, er nog niet veel van terech#t zal komen. Misschien, merkte voorzit ter onder gelach op, was het goed geweest Roosevelt een uitnoodiging voor de cursusvergadering te stu ren De heer Joh. de Veer, die, zooals hij zegt, thans mee mag helpen or denen, door zijn verkiezing in de bedrijfsver. voor vee- en vleesch- handel, merkt op, dat zou uitgaan van loonende prijzen, doch dan moet toch eerst bepaald worden wat redelijk is voor den ondernemer, daarna de belooning voor handel en distributieapparaat te bepalen, op dat tenslotte de prijzencommissa ris in het algemeen belang de prijs voor den consument vaststelt Het gaat er maar om, hoe de verhou ding tusschen producent en consu ment zal zijn. Hoe zal de boer ten slotte niet het gelag betalen? Inleider meent, dat de prijs er voor den boer uit moet komen, eenvoudig omdat de productie pri mair is, de prijzencommissaris moet dus capituleeren voor den in vloed van den boer. Voor den con sument is het tenslotte £eter: Iets te duur dan niet te koop. De heer v. d. Oord wijst op de vele lasten, welke de werkgever heeft te dragen voor zijn personeel. Is het niet noodig deze lasten te centraliseeren, thans wordt op acht manieren betaald, waarbij spri geen critiek wil uitoefenen op de beta ling der sociale lasten als zoodanig. Inleider voelt dit bezwaar van administratieve rompslomp aan. Een boer moet tenslotte geen be lastingambtenaar zijn. .Sterke ver- eenvpudiging is zeker noodig. Hierna sluiting. SPORT W1ERINGEN. Royaal opgezet Aan den bouw van de 98 wonin gen te Hippolytushoef is den laat- sten tijd met verdubbelde energie gewerkt. Vorderd^ de voorbereidende werkzaamheden, het uitzetten, het grondwerrk, de aanvoer van mate rialen, de fundeeringen enz., uit den aard der zaak tamelijk veel tijd, hetgeen den indruk wekte alsof er weinig schot achter zat, het op trekken dér woningen geschiedde in zeer snel tempo, zoodat thans reeds een groot deel der com plexen onder de kap is gebracht, terwijl aan de West- en Noordzijde van het uitgestrekte terrein, uit een labyrinth van kalk en steen de wo ningen snel oprijzen. Van de drie groote complexen, tezamen 14 wo ningen, langs den Slingerweg en eenige daarachter gelegen com plexen van 6 «woningen, zijn de stellingen reeds weggenomen. Hier behoeft nog slechts n binnenwerks arbeid te worden verricht, zoodat deze woningen spoedig hun vol tooiing naderen. Forsch steken de hoopoprij zen- de blokken af tegen de aan de an dere zijde van den Slingerweg staande vriendelijk aandoende awoningbouwwoningen van „Be ter Wonen". De nieuwe blokken geven een massalen indruk en overtreffen in uitvoering en grootte verre de weinig hoog ge stelde verwachtingen. Royale woningen. Men bouwt hier woningen van een royale constructie en van een type, dat men hier tot dus verre niet kende, doch dat ze ker niet plattelands aandoet. .Niet te verwonderen is daarom dat men er nog wat onwennig tegenover staat. Wij vragen ons af of de hier ge volgde bouwwijze" voor een plaAts als deze geëigend mag heetem en of men met de plaats van oprichting wel een goede keuze heeft gedaan. De bouw aan de Oostzijde is „recht en slecht". Aan de Westzij de daarentegen zal de mindere vol te, dé kleinere blokbouw (men bouwt hier zelfs enkele dubbele woonhuizen) en de ruimere plaat sing der woningen ten opzichte van elkaar, het o.i. ongetwijfeld beter doen. Overigens is het onjuist voorbarig te zijn in het uitspreken van een meening, want thans heerscht op het geheele terrein uiteraard nog een complete chaos. Eerst als al les volkomen in gereedheid is ge bracht, de straten Zijn aangelegd, aanplantingen zijn verricht, de huizen volkomen woonklaar zijn, de voortuintje^ behoorlijk afgeras terd, de achtertuintjes afgebakend, enz., zal men zich een oordeel kun nen vormen. Dit neemt niet weg, dat aan de Oostzijde het geheel de zg. kazerne bouw bedenkelijk nadert, doch wel licht heeft men nog eenige geluk kige vondsten in .reserve om dit aanstonds zooveel mogelijk te ca- moufleeren. Zeker is dat de woningen een zeer royalen indruk maken en aan hoogere eischen voldoen. Daar is men het nu wel algemeen over eens. BERGEN. Hei Resldentle-Tooneel met: „DE NACHT IN ZEVENBURGEN* Een prachtig geslaagde avond van de Berger Kunstkring. Het bestuur van de Berger Kunstr kring organiseerde Maandag voor de tweede maal in dit seizoen een kunstavond in „De Rustende Ja ger", nu voor tooneel. Het Rësidentie-Toneel bracht „De Nacht in Zevenburgen" voor het voetlicht, een blijspel in drie bedrij ven van den Hongaar Nikolaus Asztalos, in de vertaling van Rie Cramer. Een talrijk publiek genoot van dit in 1774 spelende costuum- #tu'k. Maar niet alleen als kijkspel vond het waardeering, ook het voortreffe lijke spel van alle medewerkenden maakte de voorstelling tot een groot succes. Keizer Josef II, prachtig vertolkt door Bob Oosthoek, maakte een reis door Zevenburgen, een der erf- ataten. Zijn adjudant, ritmeester von Kleber, (Paul Steenbergen) trok er een dagje alleen op uit en beleefde toen een avontuur, dat de auteur geinspireerd heeft tot het schrijven van zijn stuk. Bij het landboed van mevr. de weduwe von. Alvinci brak er een as van zijn wagen; hij werd gastvrij SCHAATSEN Wieringerwert Maandag heeft hier een hardrijderij plaats gehad op de ijsbaan over 160 meter, voor personen tot dertig jaar: 1. H. deü Hollander (die zeker wel een pluimpje verdient, aangezien hij pas 15 jaar oud is), 2. R. Visser, 3. H. Feikes. Rijders boven de 30 jaar: 1. L. Feikes, 2. W. van der Veen. Sint Pancras. De wedstrijd hardrijden met hindernis voor hee- ren (een zak zonder bodëm aantrek ken), had tot uitslag: 1. P. Bakker, 2. S. Wognum, 3. G. Balder, 4. C. Groen Tz. De Weel (Oude Niedorp). De IJs club „Eendracht maakt Macht", hield Zondag een wedstrijrd in ringsteken voor paren. Er waren 38 paren. De uitslag was: 1. Ans Dek ker en Nel Bakker, 2. Simon Bak ker en Bregje Rohof, 3. Jan Pan cras Jr. en Neel Bruin Cd_, In tal van plaatsen uit onze om geving werden de laatste dagen ijs- wedstrijden gehouden voor de jeugd welke alle bijzonder goed slaagden en zeer in den smaak van de jeug dige rijders en rijdsters vielen. Schoorldam: De IJsclub „Schoorldam", organi seerde Zaterdagmiddag op de Dam- sloot een wedstrijd met hindernis sen, voor de kinderen der O. L. School. De uitslag luidde: Jongens le en 2e kl.: 1. Corn. Bak. 2. Henk Verwer. Meisjes le en 2e kl.: 1. Anneke Kuiper, 2. Willy Zwaan. Jongens 3e en 4e kl.: 1. Jan Zwaan, 2. Gerrit Delis. Meisjes 3e en 4e kl.: 1. Annie Wildeboer, 2. Belie Jonker. Jongens 5e, 6e en 7e kl.: 1. Frans Leysen, 2. Jan Delver. Meisjes 5e, 6e en 7e kl.: L Nel Zwaan, 2. Grietje Kuiper. Burgerbrug: Zaterdagmiddag werd doof de IJsclub „Nut en Vermaak" een wedstrijd gehouden voor kin deren met hindernissen. De uitslag was: Jongens 6 tot 9 jaar: 1. Jan de Boer, 2. F. van Waveren. Meisjes 6 tot 9 jaar: 1. T. Sluis, 2. B. Dapper. Estafette jongens 10—14 jaar: 1. M. Sluis en J. Rens; 2. N. Besteman. en K. Bregman. Meisjes 10—14 jaar: I. N. Besteman; 2. T. de Boer. Groet: Op de mooie met vlag gen versierde baan te Hargen orga niseerde- de Groeter IJsclub wed strijden voor de jeugd. Er werd in drie afdeelingen gereden: A. Jon gens van 11—14 jaar; B. Meisjes van 1014 jaar en C. Meisjes van 810 jaar. De uitslagen waren a. v.: A.: 1 N. Mulder, 2 P. v. d. Oord; B: 1 L. Hart, 2. L. Olie; C: 1 C. Kroon, 2 H. Kruize. Schagerbrug: Maandagmiddag hadden wedstrijden plaats voor de schoolkinderen op de Groote Sloot. Jongste deelnemers: Priksleden: 1. Rein Drayer, 2 Ali Kuiper. Hardrijden: 1 Kees Bakker. 2 Jan Wartenhorst. Voor de middenklassen waren hindernis wedstrijden vastgesetld. Jongens: 1 Han Ruygentuin; 2 Jan Hopman. Meisjes: 1. Rietje Blom, 2 Ida Veuger. H.oogste klassen: Nel Eriks bleek van de oudere meisjes het fraaist te rijden. Tweede werd Gerda Kruit Henk Hartsuiker, die een keurige rijder belooft te worden, was de snelste rijder. Nico Tromp werd go'éde tweede. Als deze jongens en enkele andere, die ditmaal minder gelukkig waren, zoo voortgaan, zal Schagerbrug binnen enkele jaren over een uitstekende groep hardrij ders kunnen beschikken. Breezand: Voor een 50-tal kinde ren, verdeeld in vijf groepen, wer den schaatswedstrijden gehouden op de Molenvaart. De uitslag was: Jongens le t.m. 3e kl.: 1' Dirk Geel, 2 'Willy Steenvoorden. Meis jes le tm. 3e kl.: 1. Tonny .Lom- mers, 2 Annie Rozenbroek. Jongens 4e tm. 6e kl!: 1 Koos Groninger, 2 Jan Rozenbroek. Meisjes 4e tm. 6e kl.: 1 Greta Preijde, 2 Grada van Kessel. Jongens 13 tm. 15 jaar: 1 Cas Groninger; 2 Piet Rozenbroek. Middemneer: Maandag organi seerde de IJsclub „Middenmeer". schaatswedstrijden voor de school jeugd. De uitslagen luiden: Jongens van 6 en 7 jaar: Gerard Hoekinga, 2 Kees Wijngaarden,, 8 en 9 jaar: Klaas Kussendrager, 2 Jan Beukema. 10 en 11 jaar: 1 Bert Bouma, 2 Kees de Boer. 12 tot 14 jaar: 1 Hendrik y, d. Beek, 2. Ju- riën Hak, Meisjes 6 en 7 Jaar: 1 Hennie Wiegersma, 2 Trijntje Smit 8 en 9 jaar: 1' Stientje Meijerink, 2 Jopie v. d. Male. 10 en 11 jaar: 1 Lies Hoekinga,"2 Marietje Bouma. 12 14 jaar: 1 Lult Dekens, 2 Martina Boerhave. door de jonge, mooie weduwe (En- ny Meunier) ontvangen en enkele uren later brak ook zijn hart enz. Christine leefde in de meening, dat zij den jongen Keizer Jozef had ontmoet, en toen zij na vele maanden niets van den verliefden en geliefden ridder had gehoord, schreef zij een brief naar Weenen. Deze kwam echter in handen van de keizerin Maria Theresia (schit terend gespeeld door Fie Carelsen), die haar zoon onderhield over dit avontuur. Deze wist natuurlijk van niets, en bij een ontmoeting met mevr. von Alvinci, bleek allen dui delijk, dat hier een mystificatie had plaats gevonden. Wie was de pseudo-Jozef? Hij werd tenslotte gevonden en door Maria Theresia gevonnist: de rit meester wordt met ingang van 1 Juli overgeplaatst naar een regi ment ih Gallicië; 1 Juli van het volgende jaar zal hij den dienst met pensioen verlaten om den volgen den dag In het huwelijk te tre den met zijn aangebedene, de jon ge schoone Christine. Hij zal zijn daad dus moeten boeten met „le venslang". Maar met een cipier als Christine zal hij het wel kunnen uithouden. Stine Leron speelde de verleide lijke hofdame, de zondares, die zoo veel verwarring stichtte. De heer D. Klomp, voorzitter van de Berger Kunstkring was de tolk SCHAGERBRUG. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Boschbouw en de Houtteelt heeft den heer H. Schoorl alhier onthef fftig van het kapverbod ver leend voor het vellen van 3 iepen voordiens woning, zulks met be paling, dat met 3 eschdoorns, lin den of paardekastanjes worde her- beplant. Er was voor deze week geen wij ziging gekomen in de prijzen voor den export naar Düitsohland, even min als in de binnenlandsche maxi mumprijzen. Ook is er geen veran dering aangebracht in de voor schriften., betreffende de verdeeling van den aanvoer, noch in die voor de kwaliteit en dé sorteering. De t>rijs van verpakte witte uien, Sa- voye kool, wittè kool en koolrapen was zoodanig, dat een exportbijdra- ge aan de exporteurs werd uitbe taald, terwijl voor andere, o.a. spruitkool door de exporteurs een1 exportheffing aan de Centrale moest worden afgedragen. Voor de tuinbouwers was er in de afgeloopen week niet veel te doen en aan de veilingen, waar het den laatsten tijd zoo druk was, heerschte stilte, omdat er maar heel weinig werd aangevoerd. Toch had den de tuinbouwers hun zorgen. Op dezen tijd toch liggen nog groo te hoeveelheden k°°l in de schu ren opgestapeld, als kostbaar bezit van hen, die daarop hun verwach tingen voor dit seizoen hebben ge: bouwd. De eene bewaarplaats is voor het overhouden van kool beter geschikt dan de andere, als het wintert. Een goed beschutte boet, gebouwd met lambrizeering, waar- tusschen een beschuttend middel tegen de kou, beantwoordt nu be ter aan zijn doel dan een schuur, bestaande uit vier wanden en een dak, waar de kool alzoo van de bui tenlucht is afgesloten, maar die ove rigens weinig waarborgen biedt, dat de kool ook tegen strenge vost be- schemïd is. Velen hebben zich be ijverd om de stapels winterkool vorstvrij te houden en dat hield heel wat in, nu er geen petroleum was om de boeten te verwarmen. Papier was er al door verschillen den ingeslagen; anderen stookten een kachel en weer anderen bedien den zich van een ander middel. Over 't algemeen is men van oor deel, dat men, ondanks de primitie ve voorbehoedmiddelen, er vrij goed in geslaagd zal zijn, zijn doel te be reiken. Wie „schoon op voor was", zal het deze week niet druk hebben ge had. Het rottingsproces zet zich bij de temperatuur der laatste dagen slechts in geringe mate voort. Het gewicht blijft dan vrijwel behouden en dat is het voordeel voor den tuinder, waartegen dan de verhoog de onkosten staan voor het vorst vrij bewaren der kool. Als men niet afwijkt van den regel (die als iedere regel zijn uitzonderingen be vat) om de 14 dagen een vprhooging op den prijs toe te passen, dan mag weer een verhooging in de volgen de week worden verwacht, welke verwachting inmiddels in vervul ling is gegaan, nu bij de regeling van den afzet weer prijsverhoogin- gen zijn toegekend. We spraken verschillende tuinders, die aan de ze regeling de voorkeur geven bo ven den toestand, die vroeger heerschte en waarbij men te veel van vraag en aanbod afhankelijk was, welke vaak verband hield met van alle aanwezigen, toen hij aan het slot het tooneelgezelschap dank zei voor het gebodene en allen on der het aanbieden van bloemen een „tot weerziens" toeriep. (Kettenborg.) HEERHUGOWAARD. ZONDAG GEEN KERKDIENST. Wegens schaarschte aan brand stoffen is de dienst die a,s. Zondag in de Ned. Herrv. kerk gehouden zou worden, een week uitgesteld. De verkiezing van notabelen wordt eveneens een week later ge houden. VORSTWERKLOOZEN. Het aantal vorstwerkloozen Is de laatste week sne<l gestegen. Het to taal ingeschrevenen bedraagt thans ongeveer 60. ZIJPE. het weer. Nu is men zeker een prijs voor zijn producten te krijgen, die den arbeid van den tuinder ver goedt, al zijn hier en daar nog wen- schen te vervullen, die hopelijk, door ervaring geleerd, nog wel in gewilligd zullen worden. De aanvoer aan beide veilingen was deze week zeer gering en ver- wacht raag worden, dat, als de vorst blijft aanhouden, er wel een regeling zal worden getroffen, waarbij tot a^everen zal worden verplicht. Rootte kool kwam er aan beide veilingen een 10-tal spoorwagens waarvoor f6.30 per 100 kg. werd betaald. Nog minder kwam er aan gele kool, in totaal aan beide mark ten rond 5 spoorwagens, waarvoor deze week nog een prijs van f 6 was vastgesteld. Daaronder was nog een weinig groene kool van f6.30. Deensche witte kwam er wat meer, ofschoon de aangevoerde hoeveel heden in geen verhouding stonden tot die der vorige weken. De prijs ervan was f4.20. Uit den aard der omstandigheden was de aanvoer van wortelen ge ring. In den prijs was geen wijzi ging gekomen, zoodat sorteering B voor f4.80, C voor f3.90 en D voor f 3.30 wgrd verkocht Eveneens stagneerde de aanvoer van uien: slechts kleine kwantums werden geleverd voor fo.30 A-kwa liteit. 14.20 B, 14.10 voor stek en f 3.50 voor nep. Ook van spruitjes was de aan voer klein. De prijzen waren f 18 en f28, ongeschoond en geschoond. Witlof bracht f26 op voor de mees- te aanvoeren. Overigens waren de noteeringen 114.90—117, SCHAKEN. Dirkshora, De uitslagen van do voor de wintercompetitie gespeelde partijen luiden: le Klas: Jb. Bakkum-W. Bakkum 0-1 J. Bakkum-W. A. Bullooper afgebr. Jan Levendig-Jb. Bakkum afgebrr, P. Tijsen-W. Bakkum 0-1 2e Klas: A. N. Iping-C. Schuit Az. 0-1 C. de Maijer-P. Hoeve 1-0 P. Slotemaker-J. Kant Az. 1-0 E. H. Wind-D. Nierop afgebr. DAMMEN. Waarland. De heer A. Slijkerman te 'tZand heeft een simultaanwed- strijd gespeeld tegen leden van „Perseverantia". De uitslag was 2—16 in 't voordeel van Slijkerman. Hij won alle partijen, behalve tegen N. Bruin en P. Beemsterboer, die remise wisten te behalen. De heer P. de Wit, eveneens uit 't Zand, kwam ook als overwinnaar uit den strijd. Hij verloor zijn partij tegen G. Borst en speelde gelijk te gen Jb. Schrama en A. Komen. Waarland. De uitslag van den eersten wedstrijd om den bekér tusschen „D.I.D." te Zijdewind en „Perseverantia" te Waarland is als volgt: J. BlankendaalN. Bruin 11 Th. Broersen-P. Beemsterboer 11 W. SchoutenC. Bakker 2—0 C. WijnkerA. Bruin 20 L. ValkA. Ruiter 11 B. RuiterK. Volkers 20 W. Spaan-^G. Jonker 0—2 H. v. d. Eng—A. Komen 11 M. MorasN. Pancras 0—2 H. de GraafG. Dekker 20 H. BuskerG. Borst 0—2 C. JonkerJ. Dekker 02' A. Pater—D. v. d. Gulik 2—0 M. de GraafJ. Bakker 02 J. DekkerJb. Schrama 02 S. WijnkerF. Ruiter 2—0 De wedstrijd is dus gelijk 16—16 De tweede klas van „Perseveran tia" heeft een vriendschappelijken wedstrijd tegen „J.H.V." uit Noord- scharwoude gespeeld in het lokaal van den heer J. A. Bos te Waarland „J.H.V." won met 911. Waarland—Noordscharwoude. Jb. SchramaA. Rijkers 11 D. v. d. Gulik-A. Beemsterboer 02 J. Bakker—J. Goudsblom 0—2 F. Ruiter—H. Quax 2—0 J. BosC. Biersteker Ca, 20 A. Zwagerman C. Biersteker Az. 0t Th. v. d. Gulik—Jb. Molenaar 2—0 Jb. Moras—H. Engering 0—2 H. KamperJ. Mul 02 W. Zwagerman—P. Bekker 2—0 Zuidscharwoudo. Bij den ten lokale van den heer Kramer alhier gehouden damwed- strijd tusschen H.D.C. te Haarlem èn „Damlust" te Zuidscharwoude, was de uitslag 44—8, in het voor deel van HJD.C. KOLVEN. Zuidscharwoude, De gehouden onderlinge kolfwèd- strijd van Op Maat had tot uitslag:: I. Jb. van Twuijver 161 p., 2. P. Goet 157 p., en P. Molenaar 153 p. Serieprijs C. Schuddeboom 101 p. Er werd met voorgift gekolfd. PERSONEELE BELASTING OPGESCHORT. Ter kennisneming van hen, die voor het jaar 1*2 voor de perso neels belasting belastingplichtig zijn, wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden voor die belasting op d« inspecties der belastingen tot nader order zijn opgeschort, in ver band met den arbeid voor de uit voering van andere belastingwet ten. Tengevolge daarvan ontvangen de belastingplichtigen voorloopig geen aangiftebiljet en behoeven zij geen aangifte te deen voor het ge bruiken van een perceel of voor het houden van dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleiziervaartuigéïv en biljarten. Ook de z.g. beschrijving, waarbij door de ambtenaren wordt geïnfor meerd naar belaste objecten, blijft voorloopig achterwege. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zij die het .voornemen hebben de door hen gehouden motorrijtui gen of pleiziervaartuigen Èet ge heele jaar 1942 niet te gebruiken, kunnen nalaten de inspecties der belastingen daarvan in kennis te stellen. Verzegeling zal voorloopig niet plaats vinden. ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR DESTRUCTIEBEDRIJVEN. Blijkens de Staatscourant van 10 dézer, heeft het college va Rljks- bemiddelaars een beschikking ge troffen inzake de arbeidsvoorwaar den voor de destructiebedrijven. Voor iedere categorie van werk* nemers (chauffeurs, monteurs, sla gers, zouters, persers, stokers en anderen) is daarbij een minimum loon vastgesteld. Deze minimum- loonen varieeren van f 23.— tot f 40. Voor enkele ondernemingen is het minimum-loon van 5 tot 20 la ger gesteld. Het minimum-loon voor jeugdige arbeiders van 20 tot 22 jaar is vastgesteld op een per centage van het voor de volslagen arbeiders vastgestelde loon. Voorts bevat de regeling o.a. be palingen betreffende extra-loon voor overuren, en doorbetaling van loon tijdens Christelijke feestdagen ziekte en ongeval. De arbeiders zullen 6 dagen vacantie per jaar mnieten.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5