Economischeü rechter Lycbtroovms H01TIKA Het Pachtbeslüit 1941 Onze prijsvraagserie Strijd en Overwinning TERMIJN VAN INZENDING SLUIT VRIJDAGAVOND A.S. Wij herinneren eraan, dat op lossingen van onze serie van vier prijsvragen, welke wij in den loop loop der laatste weken plaatsten, VÓÓR 24 JANUARI A-S. In ons hezit moeten zijn.' Men poste zijn inzendingen welke gericht moeten zijn aan REDACTIE NOORDERKWARTIER. SCHAGEN, met vermelding op de enveloppe van het woord „Prijsvraag" der halve uiterlijk VRIJDAGAVOND 23 JANUARI a.s. Sróór de laatste buslichting. Inzendingen welke Zaterdag 24 Januari na dé eerste postbestelling fax ons bezit komen;'moeten terzij de gelegd worden. Voor den Zitting van Woensdag 21 Jan. 1942. Koeien, varkens, aardappelen Zooals gewoonlijk waren het weer vrijwel geheel vervoerskwesties, die werden berecht. Het aantal be klaagden bedroeg weer omstreeks 50. De gepeperde straffen schijnen geen beletsel te vormen voor steeds anderen om artikelen te vervoeren, die niet vervoerd mogen worden. Met uitvluchten heeft men daar- bij weinig succes. Hendrikus Antonius Smit te Heemskerk had een koe gekocht van Nicolaas Kruyer te Heerhugo- waard. De kwestie, waarom het ging was of het vervoer van het dier vrij was. Kooper zoowel als verkooper meenden, dat het ging om een drachtig dier. Later zou zijn gebleken, dat het dier niet drachtig was, zoodat het niet had mogen worden vervoerd. Het werd eeriigs- zins ingewikkeld, toen beklaagde den economïschen rechter duidelijk trachtte te maken, dat mfen van buiten aan ,een dier niet kon zien of het drachtig was of niet. Smit zag zich'tenslotte veroor deeld tot f 100 boete of 15 dagen, bij verbeurdverklaring van de koe. Kruyer, die onder betere omstan digheden verkeerde, wijl hij had verkocht en ontvangen, zag zich strenger gestraft met f 200 of 20 d. Nicolaas Volkers, den Helder, is aangehouden met aardappelen, 135 Kg. Ze zijn niet gekocht buiten de distributie om, zoodat er geen sprake is van sluikhandel. Gezien dit feit kost het hem f 20. Jacob van der Haag, den Helder, heeft 96 Kg. aardappelen verkocht, die hij zelf niet noodig was. De prijs was f 3.25 per zak geweest, naar beklaagdes meening niet zeer hoog. De overtreding wordt afge kocht met f 70 of 15 dagen hechte nis. Fredericus Slijkerman te War- Wenhuizen heeft 1700 kg. stikstof- kunstmest zonder bonnen afgele verd. Hij zegt, daarmee het alge meen belang te hebben willen die nen. De rechter echter meent, dat hij dit aan de overheid kan over laden en veroordeelt hem tot f 100 of 20 dagen hechtenis. Willem Waiboer te Anna Pau- lowna hééft 1 zak consumptieaard appelen gekocht voor f 2.50 per zah Hij is blij dezen alggn prijs te heb ben betaald, wijl later bleek, dat de aardappelen van diefstal afkomstig zouden zijn geweest. De straf be draagt f 40. Cornelis Greuter te Schagen heeft. 316 Kg. aardappelen vervoerd in 7 kisten. De aardappelen waren afkomstig van verschillende afzen ders. Sommige kisten hadden het opschrift „aardewerk" gedragen, andere ,electrische artikelen". De rechter neemt onvoorzichtigheid aan en er volgt veroordeeling tot f 30 of 6 dagen. C. Vis, caféhouder te Langedijk, heeft 100 Kg. aardappelen per vrachtrijder Greuter verzonden in een gesloten kist. De rechter vindt beklaagde vrij onverschillig en veroordeelt tot f 150 of 20 dagen. EEN DUISTERE SLAGERS. HISTORIE. Dirk Stofbejg te Dirkshorn wordt ten laste gel^d, dat hij in November te zemen met iemand anders twee' varkens in voorraad heeft gehad en deze heeft geslacht Dit laatste blijkt niet juist te zijn geweest Zijn vader heeft ze ge dood. beklaagde echter is daarbij, evenals bij de verdere afwerking behulpzaam geweest 1 Het varkensvleeseh was bestemd voor eigen gebruik. Beklaagde hoort een gevangenis straf van 10 maanden tegen zich eischen. Mr. Smal, die optreedt ajs ver dediger. verhaalt hoe beklaagde destijds eenige biggen had aange kocht. bestemd voor huisslachting, doch dat hij, toen hij bemerkte, dat deze higgen geen oormerken had den, deze niet meer heeft durven opgeven. Men zou zich kunnen afvragen of verdachte werkelijk heeft ge slacht, terwijl verschillende ver zachtende omstandigheden aanwijs baar zijn. Er volgt veroordeeling tot een gevangenisstraf van 7 maanden, onder aftrek van circa 2 maanden preventief. Theodorus Antonius de We ger, Schagen. laat verstek gaan. Hij had een doos met aardappelen laten vervoeren. De vrachtrijder wist niet beier of èr zaten kruide, nierswaren in. De straf wordt be paald op" f 60 of 15 dagen. Klaas Pieter Bus. St. Pancras, heeft als groenteboer 60 Kg. aard appelen vervoerd. Hij meent echter, dat hem dit als handelaar veroor loofd was. De kwestie is. dat het aardappelen waren, die hij bij het venten even over de Friesche brug had overgehouden en die hij mee terugnam n|iar een pakhuis te Alkmaar. Hiermee gyigen ze van een productiegebied naar een con- sumptiegebied, wat verboden is. De straf -wordt bepaald op f 25. EEN OUDE BEKENDE. C. Kraakman, afkomstig van den Langedijk, (een oude bekende) is thans gedetineerd wegens een ge val van mishandeling en staat te recht als verdacht van frauduleuze aankoop van erwten en boonen. Het betreft in totaal 250 Kg. Gezien den omvang van de partij vraagt de officier een gevangenisstraf van 4 maanden. Het strafblad van ver dachte is vrij beschreven. Verd. ziet zich ten slotte veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Italiaansch Weerrriachtbericht LUCHTFORMATIES BLIJVEN ACTIEF. ROME, 21 Jan. (Stefani). In zijn weermacbtbericht no. 598 maakt 't Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: Zwakke activiteit van de artille rie aan het front van Cyrenaica. Gemotoriseerde en gepantserde vij andelijke colonnes werden doeltref fend aangevallen door luchtforma-, ties, die met goed resultaat ook de havenwerken van Derna en To- broek bombardeerden en een voor Anker liggend schip in brand scho ten. Duitsche vliegtuigen lieten bommen vallen van groot en mid delmatig kaliber op belangrijke mi litaire doelen tijdens verscheidene aanvallen op het eiland Malta. Een schip van middelbare grootte werd in de haven van La Valetta getrof fen. Een Hurricane en een Gladia tor werden in luchtgevechten neer geschoten. In den nacht van Maan dag vlogen Engelsche vliegtuigen boven het gebied van Eleusis in Griekenland, en wierpen brandbom men uit, die slechts eenige schade berokkenden aan woonhuizen. ASP1BIM HH) kooit UtfuUd/ 20 Ublatten 55 et Z«kj« 4 2 tabletten 7 ct Hef gebruik van vet in restaurants Sinds eenigen tijd geldt de be paling, dat in restaurants ten min ste één schotel of menu verkrijg baar moet zijn, waarvoor de gast geen bonnen behoeft, af te geven. Thans is, naar het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd mededeelt, door den directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf een nieuwe bepaling daarbij in het leven geroepen in het belang van de velen, die hun maaltijden in restaurants gebruiken. Op de vol gens voorschrift verplichte spijslijst moeten n.1. voortaan ten minste evenveel gerechten voofHtomen met Van Grebbe naar Oeral Onder dit opschrift schreef Mus- sert, de leider der N.£.B. een hoofd artikel in het weekblad „Volk en Vaderland". In dit artikel zet hij uiteen, waar om de verdedigingslinie van ons land niet meer ligt aan de Grebbe, maar dat straks aan de Oeral, ook N&lerlandsche mannen zullen wa ken over de veiligheid en de toe komst van ons land, omdat dit een deel zal zijn van het nieuwe Eu ropa, dat in wording is. Inderdaad, de Grebbelinie heeft afgedaan, evenals de meening dat Nederland een eilandje is in Europa en dat wij. op dit eilandje onze eigen kort zichtige politiek kunnen voeren en daar wel bij varen. De tijd is voorbij dat wij over on ze grenzen hangende, schimpscheu ten konden afschieten over de ver meende fouten die onze buren be gingen, zonder een hand uit te ste ken of een poging te doen de sa menwerking tusschen ons land en de nabuurstaten te verbeteren. Grenzen zooals velen van ons meen den en nog meenen, dat deze be staan, zij zijn er niet meer. Ver houdingen zooals deze door onze vroegere regeerders -kunstmatig in het leven worden gehouden. Zij zijn niet meer te handhaven, omdat de volkeren van Europa op gestaan zijn en zich gereed maken gezamenlijk een nieuwe gelukkige toekomst te bouwen. Neen, natuur lijk gaat dit niet vanzelf, want eerst moeten de vijanden van dit nieu- we Europa vernietigd worden. En dit zal geschieden, daarvoor .staat de Duitsche weermacht en de ver bonden legers, daarvoor staan onze eigen mannen aan het Oostfront, ons borg. Onze eigen mannen, onze dappere strijders, zij trokken vanaf de Greb be naar het Oosten en zij zullen niet rusten voordat zij aan de Oeral^een dam hebben opgeworpen waarach ter een nieuw en gelukkig Europa zal verrijzen. Bij deze qtrijders voor een nieuwe toekomst, ook. voor ons land, daar behoort gij bij. Landgenoot meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. DE VAN 144. Wat ging dat mensch te keer! Ze was zwart als een neger, maar Europeesch ge kleed, met een groote zonnehoed op en zonder schoenen. Bijna had hij nog gevoeld ook, dat ze er was, want haar hand maakte de beweging van slaan, maar Piet sprong op den rand van de mand, zoodat die heelemaal omviel gn ging er vlug van door. 10 gram, als met 20 gram boter, vet of margarine. Bij gerechten met gekookt vleesch (b.v. stamppotten) en met gekook te visch mag bovendien slechts 10 gram aan boterbonnen worden ge vraagd. Ditzelfde geldt voor de zgn. vaste menu's, waarbij gerecht met gekookt vleesch of gekookte visch worden verstrekt, terwijl er op is aangedrongen, deze menu's meer nog dan tot dusverre het geval was. beschikbaar te stellen. Men zal, dus in den vervolge in restaurants met 2/50 rantsoen boter bonnen even goed te recht moeten kunnen als met 4/50 rantsoen en bovendien ook een bonloos menu of een bonloozen dagschotel kunnen gebruiken. DE VOORNAAMSTE BEPALINGEN NOGMAALS TOEGELICHT. Verpachting voor onbepaalden tijd behoort tot het verleden. De tijd, waarvoor de pachtovereenkomsi geldt, bedraagt 12 jaar voor een hoeve en 6 jaar voor los land, tenzij een langere duur is bedongen. De Grondkamer kan toestemming verleenen om een pachtovereen komst voor een korteren duur aan te gaan. De Grondkamer verleent deze toestemming slechts, indien uit de bijzondere omstandigheden van het geval een kortere duur van de overeenkomst redelijkerwijze voortvloeit en de landbouwbelan gen hierdoor niet worden geschaad. Openbareverpachtingen rijn verboden, doch de Grondkamer kan in bepaal de gevallen toestemming verleenen tot het houden van 'openbare ver pachting; zij kan aan die toestem ming voorwaarden verbinden. De pachtovereenkomst moet schriftelijk worden aangegaan. Mondelinge pachtovereenkomsten worden als niet-geldig verklaard. Bij mondelinge pachtovereenkomst is de pachter niet gehouden den pachtprijs te voldoen. Hij is zelfs gerechtigd terug te vorderen, het geen hij onverschuldigd heeft vol daan. De verpachter mag terzake van een mondelinge pacht geenerlei vergoeding aannemen. Bij over treding wordt hij zwaar ge- t straft, n.1. hechtenis van ten hoogste 1 jaar of een feeldboete van ten hoogste f5000.Het is dus zaak, dat alle mondelin ge pachtovereenkomsten zoo spoedig mogelijk op schrift wor den gesteld. De Pachtkamer kan alsdan de verplichting tot voldoening van den pachter niet terugwerkende kracht herstellen. De pachtovereenkomst be hoeft de goedkeuring van de Grondkamer. Die goedkeuring wordt verleend, wanneer de algemeene belangen van den landbouw niet worden ge schaad en de netto-opbrengst, wel ke bij een behoorlijke exploitatie van het gepachte te verwachten is, den pachter een rerdelijke winst waarborgt. De pachtovereenkomst moet bin nen 30 dagen na haar dagteeke- ning aan de Pachtkamer ter goed keuring worden ingezonden. Een door partijen onderteekend of no tarieel afschrift, alsmede twee on- geteekende copieën van de overeen komst moeten aan de Grondkamer worden ingezonden. Aan het hoofd van het afschrift worden de naam,.voornamen en de woonplaats van den verpachter en den pachter vermeld, voor zoover deze niet in de overeenkomst zijn genoemd. Na de beslissing van de Grondka mer kan men in beroep gaan bij de Centrale Grondkamer te Arnhem. De verpachter moet een vermin dering van den pachtprijs gedoogen, wanneer gedurende een pachtjaar of een pachtseizoen wegens buiten gewone omstandigheden, de op brengst van het bedrijf aanzienlijk minder is geweest dan bij het aan gaan der overeenkomst te ver wachten was. Het op 25 November 1941 in werking getreden Pachtbe slüit 1941 regelt de verhouding tusschen pachter en verpach ter op het gebied van den landbouw. Er is over dit nieuwe Pacht beslüit al het een en ander geschreven, doch het blijkt dagelijks, dat nog veel pach ters en verpachters de bepa lingen, die voor hen van-groot belang zijn, nog niet kennen. Wij willen trachten irt be- knopten vorm een overzicht te geven van die bepalingen, waarvan zoow.el de verpachters als de pachters op de hoogte dienen te zijn. Overleg. Belangrijk is ook het volgende: Telkens voor het verstrijken van een pachtperiode van 3 jaar zullen verpachter en pachter, indien één hunner dit uiterlijk 3 maanden vóór het verstrij ken van dit tijdvak verzoekt, met elkander in overleg treden nopens herziening van de pachtprestatie. Indien geen overeenstemming wordt bereikt, beslist de Grondka mer. Bestaande pachtovereenkomsten voor onbepaalden tijd, welke bij het in werking treden van het Pacht beslüit (25 November 1941) van kracht zijn,.worden geacht voor hoe ven voor 12 jaar en voor los land voor 6 jaar te zijn aangegeaan, be houdens enkele uitzonderingen. Alle pachtovereenkomsten, ook dje, aangegaan v6ór 1 Januari 1936, waarop de Pachtwet nog niet van toepassing was, vallen onder het nieuwe Pachtbeslüit. Niet geboekte pachtovereenkomsten, welke bij het in werking treden van het Pachtbeslüit van kracht waren en na 1 Januari 1936 zijn aangegaan, moeten binnen 60 dagen na dat tijdstip aan de Grondkamer tèr goedkeuring worden ingezonden, dus vóór 25 Januari 1942. Tenslotte vermelden we nog, dat binnen 6 maanden nè 25 November 1941, de pachtprijzen van alle thans geldende pachtcontracten op ver zoek van de meestv gereede partij door de Grondkamer kunnen wor den herzien. A. OVER. Amersfoort Landenontmoeting "te Amsterdam? BERLIJN, 20 Jan. (A.N.P.) In de' Duitsche zwemsport zullen dit jaar internationale wedstrijden, wor den georganiseerd. De Duitsche da mes zullen o.a. op 8 Maart a.s. in Brandenburg a. d. Havel den strijd aanbinden tegen haar groote Deen- sche concurrenten. Naar wij voorts van Duit sche zijde vernemen, zijn er on derhandelingen gaande met de bevoegde Nederlandsche instan ties om in het voorjaar van 1942 te komen tot een ontmoe ting tusschen de beste zwem sters van Duitschland, Dene marken* en Nederland. Deze wedstrijden zouden dan in Am sterdam worden gehouden. JWhJUliek OSENDARP START OP 8 FE BR. A.S. TE MAAGDENBURG. MAAGDENBURG, 21 Jan. (A!N.P.). Zondag 8 Februari wordt in Maag denburg een overdekt sportfeest gehouden, waarvoor vele bekende athleten zijn uitgenoodigd. Hiefon- der bevindt zich ook onze landge noot Osendarp. Op den voorgrond staat een driekamp der korte af- standloopers telkens over 50 meter, waaraan deelnemen Tinus Osen darp en de Duitsche kampioen Ja- kob Scheuring uit Stuttgart., alsme de Sonntag (Leipzig), Neckermann (Mannheim), de vroegere Luxem- burgsche kampioen Mersch (Mün- chen), Wagemanns (Berlijn) en Koch (Praag). Op de 50, meter horden krijgt de Duitsche kampioen Zepemick het niet gemakkelijk tegen Hendricha (Keulen en Toth (Praag). Voorts wordt er gelooóen over 1000 meter, waarop o.a. Seibert (Munchen) start en over 3000 meter, waar de oud-kampioen Max Syring een woordje zal meespreken. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 23 JANUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuter». 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Orgelconcert, 12.00 Ensemble Joan Lancè. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Productieslag. 13.15 Romancera en soliste. 14.00 Arnhemsehe orkestvereeniging en solist. 18.00 Bijbellezing. 16.20 Pianovoordracht., 16.45 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Zang met pianobegeleiding. 18.10 Sportwetenswaardigheden. 18.30 Melodizten en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Ramblers en Kilima Hawaiins. Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales, die beschikken over elh lijn verbinding met de studio. 20.15 Gramofoon muziek. 20.45 Causerie: Boter op het hoofd. 21.00 Orkest Malando en solist. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uit zending: „Economie News from Holland" of gramofoonmuziek."**22.15 Amusementsorkest en soliste (opn.). 23.1524.00 Boyd Bachman en zijn orkest (opn.). Hilversum H. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum T. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Giamo- foonmuzlek. 10.40 Reportage. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zUn orkest. 12.45 B.N.O Nieuws- «n economische berichten. 13.05 De Melodisten en solist. 13.30 Gevarieerd middag programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Molto Cantabile. 16.30 Voor de rijpere Jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 17.30 Otto Hen driks en zijn orkest, soliste en orgelspel. 18.30 Economische vrijheid, causeale. 18.45 Gramo foonmuziek. 19.00 B.N.O.De Jordaner vertelt sociale nooden. 19.10 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.45 Repor tage. 20.00 Het groote Omroeporkest en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radlooentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.30 Het groote Omroeporkest en solist. 21.00 Gramofóonmu- zlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.1022.15 Avondwijding. Houfdredacteur: N J. Keesman, Schagen. Wnd. Honfdred.: A. H. Jonker. Buiten- en Bin nenland. Schagen. - Fred. Groot, ïAchagen." Alg. reportage, Streeknfeuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters Ro.nar van Hans Hirthammer (Nadruk verboden) 31 Degener nam af en toe een slok van het bier en zette, als hij ge dronken had, zgn glas telkens uiterst bedachtzaam op de tafel neer. „En toch mag u er niet moedeloos onder worden. Dat in geen ge val!" Hij schoof zijn glas wat opzij, alsof hij ruimte noodig had voor zijn woorden. „Ziet u, men kan dat alles nu een maal ook van een anderen kant be kijken. De strijd heiligt het leven. Zich tenvolle geven, vast houden en je door geen enkelen tegenslag van je doej laten afbrengen, dat is het, wat den mensch sterk maakt. Mis schien is het In^uw "bogen ietwat belachelijk, w een eenvoudig man als 2 dikkoewoorden t* ho^- maar ik kan u we' xmij het leven DRUK K ER mijn' leed wel kon uitschreeuwen. Maar later, ach, later ben ik stil geworden en vandaag aan den dag vraag ik mij zelf wel eens af, of Fortuna het eigenlijk wel zoo slecht met me gemeend heeft". Degener, man, dat zeg jij, een stamgast van het Jozefsheim, een man, die er zijn brood mee verdienen moet met een stel kwajongens te vermaken?" Degener glimlachte, een weemoe dige glimlach, die indruk maakte. „Komt dat er nu werkelijk wat op aan, dokter? Ik voel me volkomen gelukkig op mijn stroozak en wat die kwajongens betreft, u moest eens zien hoe heerlijk ik het vind met hen vroolijk te kunnen zijn". „Ik geloof, dat jij in staat zou zijn te beweren, dat het je in het leven in alle opzicfiten is meegeloopen!" „Ja, daarvan ben ik inderdaad overtuigd, althans, wanneer u bet zoo bedoelt als ik. Het leven heeft me geleerd de* menschen en de din gen te doorzien, het wezenlijke en onwezenlijke te. onderscheiden. En het heeft mrj liefde en waardeering bijgebracht, ik houd van mijn kame raden in het Jozefshelm, ik houd van de zon, van den regen en van den wind. ik houd van verzadigdheid en van honger. Als u eens wist, hoe rijk ik me voel!" Hg" Is een merkwaardige zonder ling, dacht Lorenz, maar er ligt toch wel een grond van waarheid in zijn dwaze opmerkingen. Plotseling herinnerde hij zich, dat hij zelf vroeger ook eens dergelijke gedachten had opgeteekend. Liefde voor alle dingen! Ja, dat moest wel de eenige weg zijn om het leven te kunnen bedwingen. Nu was bet hem te moede, alsof zijn leeg gepompt hart zich wéér vulde met het leven verwekkenden sap van een of andere geheimzin nige bron. Het stroomde hem toe, hij voelde den warmen vloed, die zich in zijn hartkamer verzamelde en zich vandaar uit door de fijne kana len der aderen over zijn geheele li chaam begon te verdeelen. Met een lachje, waarmee hij tevens om excuus vroeg, greep Lo renz de hand van den ouden man, die hij *vast in de zijne hield. „Je hebt nog niet zoo ongelijk, Degener. A-is je er diep over nadenkt, waarin het geluk op deze wereld eigenlijk bestaat, dan dringt het langzaam tot je door, dat het slechts een kwestie is van bereid zijn om lief te hebben". Degener knikte. „Maar ook van bereid zijn om te strijden!" „Ja, ook om te strijden!" Hij keek op de klok. „Zooeven la de trein "baar Passau vertrokken'. Bedachtzaam vroeg Degener: „Bent u niet big de proef te hebben doorstaan? Als u naar huis was ge gaan, zou dat den weg terug en daarmee een nederlaag hebben be- i teekend'. „Ja, nu ben ik er werkelijk blij om", zei Lorenz Burmester met een zucht, die hem uit het hart scheen te komen. „En nu gaan we naar ons tehuis. Ik moet aan Mariene schrij ven. Ik heb haar veel te vertellen". Het geld^ dat Lorenz van het ont vangen voorschot was over gebleven raakte op. Weliswaar had hij geen dag verzuimd naar werk uit te zien, maar het leek wel of het noodlot hardnekkig weigerde hem het loon voor zgn dapper volhouden uit te keeren. Op zekeren ochtend na het ontbijt echter kwam broeder Vincent de zaal. binnen en deelde mee, dat voor een verhuizing in Wilmersdorf eenige mannen werden gezocht. Lorenz meldde zich als eerste en hij werd met twee andere jonge menschen door broeder Vincent uit gekozen. „Maar je kleeding. Burmester, hoe moet het daarmee? Ga eens mee naar de garderobe, dan zal ik een werkkiel voor je opzoeken." Van den eersten dag af had Lo renz verzocht hem uitsluitend bij zijn naam te noemen. Hij achtte het niet noodig, dat de menschen in het asyl op de hoogte waren van rijn beroep; het zou zoowel belachelijk als pijnlijk hebben geklonken, wanneer men hem hier met zgn dokterstitel aanspraft. Broeder Vincint vond in de voor raad kleedingstukken nog een bruine Manchester broek en een blauwen wollen pull-over. „Past u dit maar eens! Dan, zal ik uw pak wel zoo lang in bewaring nemen". De kleedingstukken pasten vrij behoorlijk. „Net echt!" constateerde broeder Vincent. „Als u er prijs' op stelt, kunt u die dingen wel behouden, al thans zoolang u uw gastrol verder wenscht te spelen. Misschien geeft u er zelfs wel de voorkeur aan, want in uw salondres valt u hier min of meer uit den toon". Lorenz voelde de lichte spot, %rel- ke in deze woorden doorklonk, maar dat deerde hem niet in het minst. „U hebt volkomen gelijk!" stemde hij lachend toe. „Het getuigt niet van tact, wanneer men in dit milieu door zijn kleeding opvalt". De be^de andere deelnemers aan het uitstapje naar Wilmersdorf ston den reeds te wachten en zij hadden voor de verandering van Burmester's uiterlijk slechts woorden van be wondering. Over het algemeen liet de goede verstandhouding met de Overige be woners van het Josefsheim niets te wenschen over. Dat -Zijn terughou dendheid niet al3 misplaatste trots werd aangemerkt, daarvoor had Degener gezorgd. Voor het overige was hij steeds gaarne bereid iemand ter wille te rijn; den een hielphij bij het opstellen van een request om steun, een ander wist hij met een sigaret aan zich., te verplichten en van een derde verwierf hij de ach ting door hem rijn scheerzeep te leenen. „Zoo'n karweitje moesten we vaker aan de hand hebben!" vond een van Burmester's metgezellen, toen zij in een coupé van dq stads- spoor rookend bijeen zaten.. „Al is er dan gewoonlijk niet zoo heel veel aan te verdienen, want als ze ons menschen vragen, is het al een be wijs, dat ze vooral niet te veel wil len betalen". „Een paar dagen kan je er toch allicht weer van rond komen!" troostte nummertwee, een lange, broodmagere kerel, wiens gezicht van zomersproeten wemelde. Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2