Natiooaal-Sociaüsfische eenheid Naiioita'e kampioenschappen afgelast Fouroier kampioen tweede klasse Van der Bij gehuldigd Strijd en Overwinning N.S.N.A.P. beëindigt vcete met de N.S.B. OP LEVEN EN DOOD MET DUITSCHLAND VERBONDEN. Vervolg van pag. 1>. Hierna sprak Dr. E. H. van Rappard, die o.a. het volgende zei- de. Kameraden! Het is u allen bekend», dat op den 14en December jJ. vorige Jaar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N.SiB., door den rijkscoimmissari3 besluiten bekend gemaakt zijn, die een geheel nieu we situatie teh aanzien van de binnenlandsche politiek geschapen hebben. Op dien dag heeft de rijkscom missaris namelijk als eenige par tij, die in de toekomst den poli- tieken wil in Nederland zal vormen de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de rijkscommissaris verklaard, dat op dit uur der he el issing voor geheel Europa, dat ook het uur der politieke beslis sing in Nederland is, diegene, die nog niet ziet of zien wil, uitgescha keld wordt. Deze verklaringen van den ae- volmachtigde van den Führer J zijn voor txns een bewijs, dat het d« wensch van den Führer l b, onze parifl op te zien gaan I In de N.S.B. I Voor ons. die sinds Jaar en 1 dag trouwe volgelingen van den Führar rijn. ie deze wensch - mJ, (Applaus). denzelfden trouw zult volgen, dien gij tot dusver aan mij betoond hebt en waarvoor ik u bij deze gelegen heid nog mijn warmen dank zeg. 3. Dat in navolging van het lich tende voorbeeld .van onze dappere kameraden bij de Waffen SS, het 'legioen en het N.S.K.K. in het Oos ten, die in lotsverbondenheid met elkaar strijden en offers brengen, ook wij bereid zijn in een lotsver bondenheid aller nationaal-socialis- ten in Nederland elk offer te bren gen, dat de toekomst van ons volk van ons verlangt. Vérder spreek ik de hoop uit, dat de stap, die wij vandaag gedaan hebben in de richting van een con centratie aller volksche krachten in Nederland, algemeen navolging moge vinden. Het indrukwekkend geweld van de wereldgebeurtenis sen, dat ons duidelijk tot bewustzijn brengt, hoe nietig de Nederlander met zijn voor-oordeelen was en is en hoe zeker het nationaal-socialis- me alles wat niet vernietigd wil worden tot een eenheid samen smeedt, moge ook den laatsten twijfelaar aan "onze zijde doen aan treden ter verovering van een plaats voor Nederland onder de op gaande zon van een nieuwen Ger- maanschen dag. Tenslotte sprak nog de heer R. C. Giard. plv. leider der N.S.N.A.P., woorden van instemming met het genomen besluit tfcAaaUen Herziening van ons standpunt ten Aanzien van de N.S.B. is des te meer mogelijk door de verklaringen van den- leider der N.S.B. op den zelfden 14en December, waardoor ons duidelijk geworden is. dat: ook door de N.S.B. de Führer erkend wordt als de Führer aller Germa nen. nen; ook de N.S.B. het algemeen Germaansch belang stelt boven het afzonderlijk belang van Nederland ook de N.S.B. de verbondenheid op leven en dood met Dutischland erkent. Niet vergeefs gestreden. Wanneer wij na jarenlangen strijd onze organisatie oriis moeten ge ven, beteekent dat dus niet, dat wij tevergeefs gestreden hebben. Deze verklaringen komen aan ons standpunt zoodanig tegemoet, dat ook wij van onzen kant niet star moven hliiven. Wa tons vroeger van de N.S.B. aeheidde. is door de ontwikkeling der wereldpolitiek in zooverre óver brugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging en onze hei ligste gevoelens met de N.S.B. kunnen samengaan. Reeds twee dagen na den 14den December had ik een bespreking met den plaatsvervangend leider. Van Geelkerken, welke bespreking inalle opzichten kameraadschap pelijk en bevredigend verliep. Het zelfde was het geval bij de bespre king, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B. Hbd. Wanneer wij onze tegenstelling met de N.S.B overwonnen hebben, dan zullen velen, die tot nu toe een afwachtende houding aannemen, onze rijen komen versterken. Wan neer de N.S.B. en wij elkaar de ver zoenende hand toesteken, dan zal dit op het Nederlandsche volk zijn uitwerking niet missen. Veete beëindigd. Daarom verklaar ik: 1. Dat met ibgang van heden de tienjarige veete tegenover de N.S.B. beëindigd wordt om plaats te^ ma ken voor een hechte band van ka-, «neraadschap. 2. Dat de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden. Van u allen kameraden verwacht ik. dat gij uw nieuwen leider Mussert met Opnieuw vastgesteld voor Zaterdag en Zondag a.s. De Zaterdag aangevangen wed strijden om het >Ned. kampioen schap hardrijden werden gisteren niet voortgezet Het bestuur van den Ned. Schaatsenrij dersbon achtte den toestand, waarin de baan der Amsterdamsche ijsclub na den sneeuwval verkeerde, een bezwaar en besloot tot afgelasten. IJs en weder dienende zal het program ma -a.s. Zaterdag en Zondag weer geheel opnieuw worden afgewerkt Ook de 500 en 5000 meter, welke reeds waren verreden, moeten dan weer gehouden worden. De op deze afstanden bereikteresultaten val len buiten beschouwing. In het'kamp der rijders veroor zaakte deze beslissing groote te leurstelling. Jonge rijders zorgden voor verrassingen. I^tusschen werd de kampioen van vorig jaar Buyen het meest gehan dicapt. Hij had door zijn vierde plaats op de 500 meter en de twee- deN plaats op de 5000 meter de lei ding kunnen veroveren met 106.50 punten en het zag er naar uit dat hij met zijn sterke 1500 meter Weer onbedreigd den titel zou binnenha len. Ook de jonge Zaandijker van Hoorn, die dank zij een prachtige 500 meter zege, de tweede plaats bezette (108.83 p.) wist zijn teleur stelling niet te verbergen Deze stoere knaap is anders wel onfortuinlijk. Na in vele wedstrijden door onge lukjes en valpartijen te zijn uitge schakeld, vond hij eindelijk zijn zelfvertrouwen terug en nu dit... Er waren er echter ook die zich gelukkig, mochten prijzen. In de eerste plaats wel Jan Langedijk. de onttroonde kampioen, die, hoewel hij op de 5 km. voor het eerst over zijn inzinking heen kwam, ver be neden zijn kunnen bleef. Hij had het na den eersten dag nog niet verder kunnen brengen dan de zesde plaats (109 93 p.) Jan Roos, Amsterdam, de Diemenaar Jb. Ha- vekotte en W. Egas, na Hoorn de verrassingen van dit seizoen, wa rén hem zelfs voorbijgestreefd, met resp. 109.40, 109.47, en 109 70 p. En het was te bezien geweest of de ge vierde Langedijk er nog in had kunnen slagen om de tweede plaats te bereiken. Piet Keizer voer er eveneens wel bij. Ondanks zijn prachitgen tijd over de 5000 meter behoorde hij ten. gevolge van zijn slechten tijd op de 500 meter (59 sec.) eén val deed zijn kans op een aanzienlijk betere klaseering verloren gaan niet bij de eerste tien. De Westlander krijgt nu behoudens medewer king van Kpniftg Thialf een tweede kans. Veel hebben deze „voorwedstrij- den" al geleerd en het voornaam ste daarvan is de .vetenschap, dat onze jongere rijders reeds nu een groote rol spelen. Mannen als Van Hoorn en Egas zullen ook komen de Zaterdag en Zondags wanneer zij geen pech krijgen, een woordje meespreken. Dorpeofochfen gingen niet door Veel werk voor niets verricht. De vier dorpentochten, welke de Prov. Noord-Hollandsche IJsver- eeniging, voor gisteren had vast gesteld, konden geen doorgang vin den. Dit was wel heel jammer. Het geheele traject van 180 km. was in de afgeloopen dagen door de aangesloten ijsclubs in de onder scheidene plaatsen en dorpen sneeuwvrij gemaakt, honderden guldens waren aan dit enorme karwei opgeofferd. De sneeuwval in den nacht van Zaterdag op Zondag maakte doorgaan echter toch onmogelijk. Het was monni kenwerk geweest. Dank zij het tij dig bekend maken aan de belang rijkste stations kwamen maar en kele deelnemers voor niets. Dat waren dan ook wel de meest ent housiasten. Alvorens de tochten opnieuw vast te stellen wachten de organisato ren het weer af om te zien of de kosten van het berijdbaar maken der trajecten wel verantwoord is. Wel wordt reeds overwogen om de baan van Monnikendam naar Marken ten gerieve van de toeris ten schoon te maken. Luchtbeschermingsplicht Nieuwe regeling ven de luchtbescherming. Het zooeven verschenen nummer van het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied be helst een nieuwe regeling van de luchtbescherming, waardoor de wet tot bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen van 1936, welker ge breken en tekortkomingen in het verloop der jongste ontwikkeling ook voor buitenstaanders zijn dui delijk geworden, wordt opgeheven. De nieuwe verordening roept een uniforme, onder de opperleiding van den hoofdinspecteur voor de luchtbeschermingsstaf verbonden organisatie in het leven, die ressor teert' onder het ministerie van justi tie! Aan den anderen kant ver schaft de verordening duidelijkheid over den omvang der verplichtin genten dienste van de luchtbescher ming. welker naleving zoowel door de overheid als door particuliere en bedrijfsinrichtingen, zaken en ondernemingen, en ten slotte ook door den individueelen burger dient te geschieden. Op de verordening zelf komen wij morgen terug. BILJARTEN Gisteren zijn te Rotterdam de wedstrijden beëindigd om het kam pioenschap van Nederland biljarten tweede klasse drie banden, onder leiding van de biljartvereeniging „Rotterdam". Er moesten op den laatsten dag nog twee ronden ge speeld worden, maar eigenlijk kon den die geen invloed meer uitoefe nen op den stand van zaken, om dat h^t verloop van de partijen op den vorigen dag zóódanig was ge weest, dat met aan zekèrheid gren zende waarschijnlijkheid kon wor den aangenomen, dat de Rotter dammer Tournier op het kampioen schap beslag zon legigen. Tournier had het tegen Koenders, die de gelederen sluit, moeilijker dan men dacht, maar tenslotte ze gevierde hij toch, zij het slechts met drie punten en daardoor had hij be slag gelegd op het kampioenschap. Hein'rich won zijn partij tegen Schram met 0.476, waardoor zijn algemeen gemiddelde toch nog bo ven 0.500 bleef. De eindstand luidt als volgt: gew. pnt. brt h.s. a.gem. Tournier 7 280 527 6 0.513 Vreeswijk 5 251 4S3 5 0.519 Heinrich 4 274 4Ö1 5 0.568 Baay 4 266 570 7 0.466 Gehrels 3 224 490 5 0.457 Sweering 2 247 549 8 0.449 Schram 2 226 517 4 0.437 Koenders 1 223 527 4 0.423 Mr. Hepkema feliciteert de winnaars met hun kranige prestatie. V.l.n.r.: v. d. Bij nit Julianadorp, die derde werd; de winnaar Sietse de Groot (met krans) en P. de Jong nit Huiznm, die als tweede Ipin- Een scheur kostte hem de eerste plaats Toen te Julianadorp bekend ge worden*, was, dat van der Bij als 3e in dezen tocht was aangekomen, en ook dat hij tot de inwoners van „Het Koegras" behoorde (want het grootste gedeelte wist dat niet), toen hebben da besturen van de vereenigingen, die zich op sportge bied bewegen, de koppen bij elkan der gestoken en besloten om Van der Bij voor zijn volbrachte presta tie te huldigen. Deze huldiging had plaats op Za terdagavond in het café van fden heer A. Döorn aldaar. Behalve de besturen-van Harmonie „Kunstzin", van de Voetbalver. „Koegras", „Ju lianadorp Vooruit", de IJsdlub „Ju lianadorp", de Landarbeidersbond „Koegras", waren vele belangstel lenden in de zaal aanwezig. De Gymnastiekver. „Sportlust" was tot haar spijt verhinderd aanwezig te zijn. De zaal was van een eenvou dige versiering voorzien. De Har monie „Kunstzin" zat opgesteld voor het podium in de zaal en heeft den geheelen avond met hare mu ziek een vrooiijk cachet aan deze bijeenkomst gegeven. De heer L. F. van den Bogaard had de directie. Óm even acht uur kwamen Van der Bij en zijn echtgenoote de zaal zaal binnen en „Kunstzin" zette een „lang zal hij leven" in. Toen allen plaats genomen hadden, nam de heer L. Tigchelaar het woord. Hij noemde het een voorrecht een avond den 3en prijswinnaar in ons midden te mogen hebben en ver telde hoe men er toe gekomen was om deze huldiging voor elkander te zetten. Maar al was de tijd kort, het is gelukt om onzen inwoner voor zijn geleverde prestatie op ge paste wijze hulde te brengen. Daar na wordt door den heer Tigchelaar de route van den tocht aan de hand van een op het bord geteekende kaart van Friesland gedemon streerd en konden de aanwezigen een indruk krijgen van het 199.4 K.M. lange traject, dat op de schaats moest worden afgelegd, en ware het niet dat bijna aan het einde v. d. Bij met zijn schaats in een scheur trapte, hij ware zeker als no. 1 aangekomen. Maar zijn prestatiè is er niet minder om, „Kunstzin" geeft weer een nummer muziek en dan wordt overgegaan tot de felicitaties. Namens de Harmonie Kunstzin spreekt de eere-voorzitter, de heert J. Hendrikse, wien het - een groot genoegen is dat deze sport- fe?stavond zoo'n' groot succes kon worden. Er huist blijkbaar een ge zonde ziel in een gezond lichaam, om onder deze buitengewone om standigheden zulk een tocht te ma ken, want daar is meer voor noodig dan de, broodkaart ons tegenwoor dig geeft. Wilskracht speelde hiertrij eep groote rol. Spr. denkt hierbij aan Jaap Eden, die ook de sport op schaats en fiets hoog hield. Ook U hebt de tocht naar Leeuwarden per tandem ondernomen, dus ook nen kwam. een dubbele prestatie. Namens „Kunstzin" biedt ik u mijn harte lijke gelukwensohen aan. De heer T. Speur spreekt namens de Vereeniging „Julianadorp Voor uit" en zegt, dat v. d. Bij er voor ge zorgd heeft, dat Julianadorp ge- noentd is door de Radio en het Voor uit dat heeft hij bewezen. De wensch uitsprekende dat hij een volgende keer als no. 1 mag eindigen, biedt ook hij zijn felicitatie aan. De muziek zet er weer een vroo iijk stukje in en daarna spreeki E. Zon namens de voefbalvereeni- ging „Koegras", die het afleggen van dezen tocht geen kleinigheid vind en naast zijn gelulcwensch er aan toevoegt: „Ga zoo voort mijn zoon, enz.". De heer P. Rienstra, voorzitter van den Landarbeidersbond, brengt namens de organisatie hulde aan het lid, dat zulk een /groote presta tie op het gebied der ijssport ver richtte. De heer L. Tigchelaar. sprekende namens de Ijsclub „Julianadorp". zegt ook deze prestatie hoog aan te slaan en biedt gelukwenschen aan en dat in de toekomst grooter lau- weren behaald zullen worden. Op het podium volgt nu een alge- meene felicitatie. De muziek speelt. De Gym. Ver. „Sportlust" kon niet aanwezig zijn. De heer Van den Bo- gaarde spreekt namens de Held. vluchtelingen, en brengt den heer v. d. Bij hulde. De heer Tigchelaar zegt verder, het niet bij woorden te mogen la ten en namens de samenwerkende vereenigingen biedt hij aan Mevr. van der Bij, een bloemenmand aan, en aan Van der Bij, als een herin nering, dat hij in Julianadorp ge huldigd is, een schilderij, voorstel lende een landschap in zomertooi. Nadat „Kunstzin" zich weer heeft doen hooren, stelt de heer Tigche laar voor, dat het wel aardig zou zijn eens iets uit den mond van v. d. Bij zelf te hooren, over zijn er varingen op dezen tocht. Daartoe is hij bereid. Allereerst brengt hij dank aan allen voor de hem gebrachte hulde Allereerst vertelt hij over den Elf- merentocht (145 K.M.) die door Bosman is gewonnen en waar hij zelf 15 K.M. voor de finish er uit raakte. Woensdag ging hij met Jan de Ridder op de tandem naar Leeu warden (87 K.M.), kon daar geen onderdak krijgen, op het laatst met z'n drieën in één bed. Om half 4 's morgens zegt de hospes dat het om 5 uur starten is. Kleeren aan, door de koude naar de „Harmonie", daar alles nog gesloten. Was ech ter een van de eersten. Kaart af stempelen en bij een deur wachten tot 6 uur. Er waren vele mededin gers. Ook fotografen enz. Over hek ken enz,. 20 minuten loopen, toch een der eersten op de schaats. Was 10 K.M. weg, schaats los. 50 M. voor hem de kopgroep. Door Sneek de eerste. Met 7 man verkeerden kant op en moest 500 M. terug- Op Slo- termeer gids mee. In Sloten de eer ste aan de controle, de fout was dus net op tijd ontdekt. Besloten werd de sokken, in dit geval de schaatsen er goed in te zetten, zoo ong. 50 4 60 K.M. per uur. Op (Pax Holland-De Haan-m). Flussens omgereden. In Stavoren was 1 rijder voor hem tot aan Bols- ward. Oudkampioen de Jong ging mee tot H&rlingen, daar zegt Cast Leemburg tegen mi^: je hebt twee bevoren ooren, je moet naar .den dok ter. Ik zei: dat kan in Leeuwar den wel. Naar Dokuum hadden wij alles in den wind. De vier van de kopgroep besloten elkander te helpen tot Bartlehiem op den te rugweg naar Leeuwarden. Swier- stra is toen gevallen, van Dokkum af reed ik aan den kop. Ik.kon het niet van de Groot winnen. 200 M. voor het einde trapte ik in een scheur en wij kwamen met 3 man gelijk aan. Kort voor het einde een mijnheer op het ijs, gooide pakje toe, dat ik op pünt van schaats opving, waarin boter zat, met een geluk wensch en „nu een beetje, volgend jaar een vat vol". Ook dat wilde ik niet zonder meer alleen houden, doch de een was slager en de a nder boer en zij gunden -mij gaarne het pre sentje. Toen naar de Groene Weide waar de Elfstedenrijders gehul digd werden door Mr. Ilepkema. 't Record wa sdoor ons met 20 mi nuten verbeterd. Aan Adema werd door een Amsterdamsche firma een zilveen lepel en vork overhan digd. Als verrassing kreeg,ik een zak met medailles. Spr. hoopt dat ook hier eens- animo zal komen om een Elfstedentocht mee te rij den. Ik ben zelf een Fries, maar ben blij dat Julianadorp mij en vrouw niet vergeten heeft. Daar voor breng ik U allen nogmaals dank. Het was een plezierige rit. In Sloten was mijn schaats al stuk maar heb er tot Leeuwarden opgereden, men doet een paar ge makkelijke schaatsen niet zoo gauw af. Tot zoover de heer van der Bij. Met applaus werd het re laas van zijn tocht onderstreept. Kunstzin gaf nog een nunfmer, de heer Tigchelanr zeide van het verhaal over den tocht genoten te hebben. Er is thans van alle kan ten hulde betuigd en thans kunt U allen de gelegeheid krijgen om i de heer en mevr. van der Bij te complimenteeren, waarvan door alle aanwezigen gebruik werd ge-- maakt. Daarna sprak de heer Tigche laar een kort slotwoord en was meening dat deze huldiging uit stekend is geslaagd, doch niet zonder de hulp van ,U allen. In 't bijzonder werd een woord van dank gebracht aan „Kunstzin", aan den heer Th. N. Noot Mz., den wachtmeester der marechaussee de heer C. J. Kroon en den heer A. Doorn. Daarna sluiting van de ze huldigiing" die ongetwijfeld nog lang in herinnering zal blijven bij de familie van der Bij. Hoofdredacteur: J. Keesman. •Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland. Schagen. Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage. Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmestcrs Roman van Hans Hinhammer (Nadruk verboden) 84 Tot zijn eigen verbazing consta teerde Lorenz, dat hij zich niet in het minst beschaamd of verlegen voelde. Integendeel, er lag iets van overwicht, iets zelfbewusts en zege- vierends in de wijze, waarop hij haar blik beantwoordde. Het duurde zeker eenige minuten voor de elegante Inge van haar verbazing bekomen was en de. kracht vond om zich van dezen, voor haar blijkbaar wel zee* verrassenden aanblik los te scheu ren. Ze wierp het hoofdje ln den nek «n ruischte tevreden weg. Lorenz had het incident reeds lang vergeten, toen hij op een och tend geheel onverwacht een brief ontving. „Prof. dr. Werner Hopfelt" stond als de naam van t^rjAfze^der op het couvert gedjj^ ZOodat broe- der Vlnceift, die g poat distribueer de, verwonden? wenkbrauwen optrok. „Nou bre^t m'n klomp!" grijnsde Degener. toen een vluchtigen blik or^n brief had geworpen. Lorenz haalde zijn schouders op, scheurde de enveloppe open en be gon te lézen. Er kwam een harde trek om zijn mond en een oogenblik leek het, of hij het, met een schrijf machine geschreven vel papier ln zijn gebalde vuist tot een prop zou samen knijpen. „Ondankbaarheid!" mompelde hij woedend. „Hij beschul digt me van ondankbaarheid!" „Van zijn standpunt bezien, stellig niet ten onrechte!" Lorenz keek in het lachende ge zicht van Degener en langzaam ont spanden zich zfn trekken. Peinzend staarde hij voor zich uit. „Ook dat schijnt er bij te hooren! Dat Iemands goede bedoelingen ver keerd worden uitgelegd! .Weet je, Degener, het zou mij bijzonder goed hebben gedaan, wanneer ik in dezen brief een enkel woord van begrijpen, van waardeering zou hebben aange troffen. Mijn hemel nog toe, ik ben hier toch waarlijk niet voor mijn ple zier gebleven!" „Maar m'n goeie man, daar moet je toch niet over tobben!" trachtte Degener hem te troosten. „Het is JihW'ers net zoo je zegt: het behport er bij Wie zijn lot op de minder ge- bruikl elijke wijze trotseert, wie zijn eigen weg gaat, zal altijd opzien en bevree%mding wekken. Niets zou dwazeir zijn dan op den bijval van de goe-gc smeente te wachten. Dat komt pas lanter, als je je doel bereikt hebt!" „Maar professor Hopfelt behoort niet tot de goe-gemeente. Dat ls het nu juist! Eén man als hij, die mij zoo volkomen bleek te begrijpen, moest ook mijn besluit kunnen respectee ren. Hij heeft mij gezien, wij hebben elkaar gesproken ah, dat juist hij mijn handelwijze veroordeelt, ergert me meer dan ik je zeggen kan!" „Heb je er nu spijt van, dat Je zijn raad niet hebt opgevolgd?" „Neen!" antwoordde Lorenz gede cideerd, terwijl hij den ouden man vast ln de oogen keek. „Ik moet de zen weg gaan, ai zou de geheele wereld mij voor gek verklaren. Mis schien is het wel goed zoo geheel op zichzelf aangewezen te zrjn, geen mensch te hebben, bij wien men zijn toevlucht kan zoeken. Zoo kan Ik niet moedeloos worden, omdat lk het eenvoudig niet mag". „Dat is het juiste standpunt Maar ik geloof, dat het tijd*,wordt om op te breken. Heb je al naar an der werk uitgezien? De volgende week ia het daar 'immers afgeloo pen?" „Ja, ik heb wat ln uitzicht. M'n hemel, Degener, als dat in orde kwam, dan zou lk er misschien over kunnen denken mijn vrouw naar Berlijn te laten komen". „Geduld, beste jongen, geduld! Je kent het spreekwoord van den beer en de huid!" Lorepz stopte zijn ontbijt in de zak van zijn Jas en begaf zich op weg. Hij kon niet vermoeden, dat vrij wel op ditzelfde oogenblik Mariene Burmester de contróle passeerde. In de eene hand droeg zij een koffer van vrij groote afmetingen, ln de andere rusttte het knuistje van een ongeveer vierjarig Jongetje, den jongsten representant van Burmes- ter's „circus". Toen Mariene den uitgang had be reikt, bleef zij zoekend staan. De jongen keek vragend naar haar op. ,Komt pappa nu „Wel nee, kind, pappa weet Im mers niet, dat we hier zijn." En op hetzelfde oogenblik was het met haar flinkheid gedaan; zij snikte het plotseling uit. Maar daar naderde reeds moeder Ktilcke, zwaar, breed en gaarne tot troosten bereid. „U bent zeker me vrouw Burmester, nietwaar? En huilen Maar wat ls dat nou I}aar komt de oude KUlcke, geloof ik, juist op tijd!" Toen Mariene destijds, na haar overhaast vertrek uit Heidmühle ln het ouderlijk huls terugkeerde, ble ken de omstandigheden daar aller minst bevredigend. Haar moeder lag nog steeds ziek té bed en van een spoedig herstel scheen voorloppif geen sprake te zullen zijn. Maria toonde zich uiterst prik kelbaar. Zij was door het vele nacht waken vermoeid en overspannen en waar bovendien overdag de hulshou ding aan haar zorgen was toever trouwd, zoodat zij vaak uren ach tereen zonder eenige onderbreking ln touw was, kon men het haar wer kelijk niet kwalijk nemen, dat haar stemming veel te wenschen overliet. Nochtans werd Mariene met de kinderen hartelijk in het gezin op genomen. Aan slaapplaatsen was geen gebrek. Van de logeerkamer werden wat kasten weggesleept en met een paarkermisbedden op den grond waren de oudste kinderen be hoorlijk onder gebracht. Het uitpakken van de koffers en hét wegbergen der weinige eigen- iommen ln kasten en laden verdreef oorloopig alle zorgelijke gedachten, let gevoel zich veilig en geborgen e weten, schonk haar een rust, die ;ij in lang- niet gekend had. Zij had sooveel te 'strijden gehad, zooveel moeilijkheden en teleurstellingen moeten overwinnen, dat haar dit verblijf binnen de veilige muren van het ouderlijk huis een wondermooie droom leek. Er verschenen geen on geduldige schuldelschers meer, de verbitterde strijd'om het dagelijksch brood was voorbij; als het tijd was om te eten, zette zij ?lch eenvoudig aan tafel en geen moment behoefde zij het hoofd tCj breken over de vraag, wat zij den kinderen nu weer zou kunnen voorzetten. En alles was haar zoo vertrouwd; elke kamer, elk hoekje verborg her inneringen. aan haar jeugd. O, het was heerlijk door het huls te dwalen, op den zolder rond te snuffelen en met de kinderen ln den tuin te stoeien. -Het paradijs van haar kinds heid, waaruit zij zich reeds lang ver stoeten waande was weer voor haar open gegaan. Maar ook deze tijd ging voorbij. Uit Berlijn kwamen brieven, welke weliswaar geruststellend moesten klinken, maar die tenslottte een wur gend gevoel van angst bij Mariene achter lieten. Zij begon zich ernstig ongerust te maken, dagelijks namen haar zorgen om Lorenz toe en de be moedigende woorden van Maria, die ■er aanvankelijk nog wel eens in slaagde met een appèl aan Lorenz' taaie vasthoudendheid en doorzet tingsvermogen, haar zuster gerust te stellen, begonnen weldra hun uit werking te missen. Zij twijfelde, of h(j /er ooit ln zou slagen zijn doel te bereiken, zij vreesde, dat hij in de stad, die hem vreemd was, ten on der zou gaan en zij begon zich in wanhoop af te vragen, of zij hier maar met haar handen in de schoot mocht' blijven zitten en of haar plaats nu niet meer dan ooit aan de zijde was van haar man, die eenzaam en geheel aan zichzelf overgeleverd voor hun bestaan vocht. - Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2