OMGEVINGNIEUWS DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER EEN EEUW GELEDEN... Alkmaarsche Kaasmarkt Hoe betaalt U RADIOPROGRAMMA 1 Zaterdag 31 Januari 1942 Tweede blad PRIJSOPDRIJVERS GESTRAFT. De banketbakker D. te Alkmaar kocht een hoeveelheid suiker voor f2.10 per kg. Hij en de verkooper, de los-arbeider K. te Alkmaar, zijn door den Inspecteur voor de Prijs- beheersching te Amsterdam resp. beboet met f 25.en f 100. De grossierderij in kruideniers H. te Alkmaar had aan verschillende winkeliers melkpoeder of melkpoe derproducten tegen te hooge prij zen verkocht. Zij is hiervoor met 1500.beboet. De winkelier G. A. H. verkocht echoenen voor te hoogen prijs en kwam bovendien het prijsaandui- dingsbesluit niet na. Hij is beboet met f250. De groentewinkelier W. en de grossier in groenten en fruit A., bei de te Alkmaar, hadden zich schul dig gemaakt aan den handel in melkpoeder met anijssmaak tegen te hooge prijzen. Hen werden respectievelijk boe ten opgelegd van f 10— en f 100.—. SINT PANCRAS UITSLAG PUBLIEKE VER- KOOPING. Donderdag werd in het café van den heer Bouwstra ten overstaan van Notaris J. de Groot te Alk maar,, een publieke verkooping ge houden, behoorende tot de nalaten schap van wijlen den heer P. Kooij Tz., woonhuis met erf, kooper P. N. Leering voor f 4030.timmer manswerkplaats met erf, kooper P. Vroegop voor f 2570.—; een woon huis aan het Schapenland te Broek op Langendijk, sectie A No. 2245, kooper P. Vroegop voor f 2360.v BURGERLIJKE STAND. Overleden: Aagje Koeten, weduwe van G. Vroegop, oud 83 jaren en Guurtje Kansen, oud 78 jaren, we duwe van C. Kansen. KAPVERGUNNING. Aan K Glas alhier is vergunning verleend tot het kappen van een iep. KOLEN. Wegens de strenge koude heeft de openbare lagere school deze week vrijaf gegeven, aangezien de gasverwarming niet toereikend. Ook het personeel op het Gemeen tehuis kon het niet harden, zoodat zij noodzakelijk eenige uren vrij kregen! AANRIJDING. Moeizaam trok het vermoeide paardje een veel te zwaar beladen wagen met uien, tot het niet meer verder wilde, of kon. Door eenige jongens werd het voertuig weer in beweging gebracht, het paardje spande zijn uiterste krachten in, en de reis werd weer aanvaard. Voer een auto van de firma Mijts moest de voerman uitwijken, wat deze zoover de sneeuw dit toeliet ruim deed. De auto echter, die voor dezen slechten weg hard reed, haal de te weinig uit en nam een ge deelte van de lading mee, die over de straat tuimelde. De auto stopte, maar vond het blijkbaar de moeite niet om verder naar de ravage om te zien. De politie werd echter met het geval in kennis gesteld. VORSTSCHADE. Nu de bedekking van de poters wordt gehaald, komt bij verschil lende tuinders, de onaangename ontdekking, dat de poters geheel of gedeeltelijk zijn bevroren, kuil- aardappelen met een deklaag van 50 cM. behalve stroo, hebben zelfs ook te lijden gehad, de kool zal ook wel niet vrij van „bokken" zijn. De vele zorgen die aan de producten zijn besteed hebben tegen deze felle vorst niet kunnen baten. Voor de betrokken tuinders echter een ge weldige schadepost, vooral nu de poters zoo duur zijn. OPENT UW BEURS TEN BEHOEVE VAN UW NOODLIJDENDE LANDG-ENOOTEN AANVULLENDE STEUN. Door het Burgerlijk Armbestuur is besloten om tijdens de vorstpe riode aan de werkloozen aanvul lende steun op kasuitkeering enz. te verstrekken, wat in deze bijzon dere omstandigheden wel een uil komst mag heeten. ZIJPE. POLITIE. Verloren: een heerenhoed, een doos met koek. Gevonden: een drijfriem. BURGERLIJKE STAND. Ovqave van li t.m28 Jan. 19i2. Geboren: Aafje, d. v. Arie Eriks en Jannetje Glas; Margaretha, d. v. Petrus Zut en Grietje Leijen; Jan, z. v. Jan de Groot en Maria Dieuwertje Eriks. Ondertrouwd: Albertus Jacobus Schilder, 27 jaar, veehouder en Anna Johanna Zwemmer, 24 jaar, z. b. beiden te Zijpe: Dirk Leeeg- water, 25 jaar, landbouwer, te Heerhugowaard, en Trijntje Peet oom, 25 jaar, z. b. te Zijpe. Getrouwd: Matthijs Doorn, 35 j., broodbakker en Maria Alida Kooij 22 jaar, z. b. beiden te Zijpe. Overleden: Jan Kossen, 72 jaar, z. b. echtgen. v. Aaltje Bregman; Jan Nicolaas de Beurs, 18 jaar, kantoorbediende, ongehuwd; Arien Blaauboer, 89 jaar, z. b. weduwn. van Dieuwertje Hittema; Ambro- sius Slijkerman, 68 jaar, landbou wer, echtgen. v. Cornelia Stam; Johannes Adam Stuijt, 49 jaar, z. b. ongehuwd (overleden te Castri- cum). In 1842, ten tijde van diligence en trekschuit, genoot men voor het eerst van HolsmullePs kof fie en thee. Sindsdien verliepen 100 jaar, in welke men niet stilgezeten heeft in het gebouw tegenover den alouden Waagtoren. Daar werd voortdurend geproefd, ge keurd en gemengd, totdat ten slotte het product verkregen werd, dat tot vóór dezen oorlog onder den naam „Sabina" over al verkrijgbaar was in de be kende metaalverpakking. Kunt U den gemoedstoestand begrijpen van een firma, die in het jaar van haar eeuwfeest met niets anders kan advertee- ren dan met een koffiesurro gaat, dat weliswaar hefahoogst toegelaten kwantum echte kof fie bevat, maar dat toch een koffiesurrogaat blijft De Firma H. W. Holsmuller evenwel zegt, met Jan Pie- tersz. Coen: „Ende dispereert niet", en belooft U haar „Sabi na" koffiesurrogaat zoo goed mogelijk te maken. Vraagt dus op Uw bon Sabina's koffiesurrogaat, totdat U weer de echte, krachtige en geurige „Sabina" koffie en thee kunt verkrijgen. GIRO 5 553 Wat kon worden verwacht, was gisteren het geval: er was in het geheel geen aanvoer. En met de kaas schenen ook tal van trouwe marktcomparanten te zijn wegge bleven, althans er was heel wei nig drukte. De café's waren leeg en het geheel maakt een eenigs- zins troostelooze indruk. Naar we vernamen bestaat in- tusschen, als gevolg van de be staande verkeersmoeilijkheden, de kans, dat aanstonds weer wat kaas zou kunnen verschijnen. En kele fabrieken zouden niet in de gelegenheid zijn geweest hun melk af te leveren en ze zouden in ver band daarmee vergunning hebben gekregen den melk te verkazen. Voor zoover dit marktfabrieken zijn, zou dus aanstonds weer op- eenigen aanvoer kunnen worden gerekend. Overigens staan we dicht voor het oogenblik, waarop vroeger, van de stille 6 weken, de markt weer begon. Dat gebeurde altijd, nadat vrouwendag, 2 Februari, was ge weest. Een en ander wees op weer toenemende melkproductie en hoe wel die periode ook thans in aan tocht is, is er uit den aard der zaak geen sprake van, dat de melk voorloopig voor andere doel einden dan consumptiemelk in aan merking zal komen. De melk zoowel als de boter- voorziening hebben de afgeloo- pen dagen hier en daar soms even gehaperd. Er is weinig in zicht voor noodig om te begrijpen dat de voorkomende moeilijkheden hun oorzaak vonden in verkeers- stagnaties. Voor zoover ons bekend is men deze thans weer ongeveer te boven. 'T ZAND. TIJDELIJK ONDERWIJZERES. Naar wij vernemen, is onze plaatsgenoot®, mej. A. W. de Wit, benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. school alhier. ST. MAARTENSBRUG. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Boschbcuw en de Houtteelt heeft den heer IJ. Wit alhier ont heffing van het kapverbod ver leend voor het vellen van 8 iepen vóór diens woning, zulks met be paling, dat met eschdoorns of lin den worde herbeplant. SCHAGERBRUG. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Boschbouw en de Hcutteelt heeft den heer G. Buik, Ruigeweg, ontheffing van het kapverbod ver leend voor het vellen van 11 iepen nabij diens boerderij, met bepaling dat met eschdoorns of linden wor de herbeplant, en tot het vellen van een perceeltje hakhout, zulks onder voorwaarde, dat cp open plekken met eik moet worden bij- geplant. ZIJPE—KOEGRAS. BEDRIJFSVOORLICHTING VAN LANDBOUWERS EN VEE HOUDERS. De afd. Zijpe e.o. van de Holl. Mij. van Landbouw heeft indertijd het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een vereeniging voor bedrijfsvoorlichting van land bouwers en veehouders. Nu de Holl. Mij. v. Landbouw niet meer bestaat, hebben eenige personeh zich belast met de verdere voorbereiding van deze zaak, met als resultaat, dat op Woensdag 4 Februari, 's morgens lOVz uur, in café Van der Pol te Schagerbrug en op Vrijdag 6 Febr. 's morgens 1(% uur, in café Doom te Julianadorp bijeenkomsten zul- I Ion worden gehouden om te komen Lot de definitieve oprichting. Op deze bijeenkomsten zal de heer Ir. Lienesch, rijkslandbouwconsulent, deze zaak inleiden. HEERHUGOWAARD. GESLOTEN. Diverse scholen in onze gemeente zijn tijdelijk gesloten wegens ge brek aan kolen. NOG GEEN ZONDAGSSCHOOL Ofschoon neg talrijke kinderen der Zondagsschool den vorigen Zondag zich present meldden, is besloten dat ook deze voor enkele weken zal worden stopgezet. LEELUK GEVALLEN. Een dochtertje van den heer Kor- ver aan den Veenhuizermiddenweg kwam Donderdag met de fiets zoo danig te vallen, dat zij een been brak. DE WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschreven werk loozen bedraagt thans 76. Boekbespreking H. HASPER: Een Reformatorisch kerkboek (N.V. wijlen A. Jongbloeds uitgeverszaak, Leeuwarden, f 2.90, geb. f 3.90.) Ds. Hasper, de pionier van de be weging, welke zich ten doel stelt de schoonheid van den oorspronke- lijken levenden bewogen psalmzang tot organisch bestanddeel van den Protestantschen eeredienst te ver heffen, heeft de vrucht van zijn studiën neergelegd in een kloek boek: „Een reformatorisch kerk boek". Ds. Hasper stelt zich op het standpunt dat de geschiedenis van het kerkelijk lied er een is van vele dwalingen, dat onder het verleden een streep behoort te worden ge zet en in Nederland de zaak van een reformatorisch kerkboek prin cipieel aan de orde gesteld dient te worden. De.schrijver toont aan dat een schriftuurlijk lied den eere dienst verrijkt en niet alleen ver sterkend is voor het persoonlijk ge loofsleven maar ook samenbinden de kracht heeft voor het gemeen schapsleven. Maar een bezielend psalmgezang zal ^natuurlijk niet kunnen komen, wanneer niet de honderd vijftig psalmen zóó worden bewerkt, dat het rhytme van den tekst nauwkeurig past op het rhyt me van de oorspronkelijke muziek, welke Calvijns medewerkers er voor hebben uitgezocht en geschreven. Dan moet ook de organist zijn taak als „begeleidende" en niet meer als leidende zien, en niet meer accoord na accoord aanslaan, dus anders moeten harmoniseeren. Ds. Hasper geeft in het typografisch uitmun tend verzorgd en rijk geïllustreerde boek verschillende voorbeelden van zijn bewerkingen. Niet te ontken nen valt, dat, de psalmmelodieën thans weer hun indrukwekkend en expressief karakter openbaren, door hun oorspronkelijk rhytme en tona liteit. Het komt ons voor, dat de gemeente, bij eenige oefening de liederen volgens de methode:Has per spoedig goed zal kunnen zin gen, en daardoor aan het eentonige gegalm waarin de kerkzang in veel gevallen is ontaard, een einde kan komen. Het boek is zeker voor al len, die in het Protestantsch-kerke lijke leven een rol spelen, een kost baar en leerrijk bezit. (Fred. Groot, de luisterbijdrage voor de radio? Doe het over de giro, in vier of twee termijnen, of nog beter, ineens voor het geheele jaar. Het groote voordeel is, dat U dan aan het eind van dit jaar uw luister- vergunning voor 1943 thuis gezonden krijgt en dus niet naar een postin- richting behoeft te gaan om haar te halen. Het gironummer is: 400200 - Staatsbedrijf der P.T.T. - 's-Gravenhage. Officieele Landbouwmededeelingen voor Noord-Holland ZONDAG 1 FEBRUARI. Hllvennm I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin Tan het boer sUn. 8.30 Gramofoonmuziek. S>00 B.N.O. Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.46 Gramofoonmuziek. 10.30 Weensch Philharmo- nlsch Orkest (opn.). 11.30 Omroep-Jeugdkoor. 13.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Het Dultsche Volksconcert. 14.00 Otto Hendriks en zUn orkest. 14.40 Accordeon-Vereeniglng „Door Vriendschap Vereenigd". 15.00 Radiotooneel. 15.45 „Das ist mein Wlen", Radio-Potpourri. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Viola da gamba en claveclmbel. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gramoloonmuzlek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Heinz RUhmann-Programma. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen binding met de studio beschikken. 20.15 Amu- voor de Radiocentrales die over een lijnver- sementsorkest, solist en „De Lichte Toets" (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 9.15 Vroegdienst. 10.15 Zondagmor gen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Cyclus: „Twijfel en Geloof (gr.pl.). 12.15 Orgelconcert. 12.45 B.N.O.Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Slbbekunde: Wie en wat waren onze voorouders. 13.20 De Melodisten en soliste. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over hun eigen werk. 14.20 Concertgebouworkest, solisten, Toonkunstkoor, Amsterdamsch A Cappellakoor „Bel Canto" en de Koninklijke Oratorium Vereeniging. ca. 14.55 Gramofoonmuziek. 15.15 Concertgebouw orkest en,solisten. 16.00 Causerie: „De gobelin kunst van J. F. Semey". 16.15 Dansmuziek van 1650 tot heden. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Poëzie. 17.45 B.N.O.: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 18.00 Ramblers. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Zang met pianobegeleiding en planosoli. 19.45 De spiegel van de week. 20.00 Zang met piano begeleiding (opn.). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Arnhemsche Orkestvereniging (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Gramofoon muziek. MAANDAG 2 FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Septetconcert. 13.40 Zang, Vrouwenkoor en strijkorkest (opn.). 14.00 Or kest Willy Eberle. 14.40 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Fagot en piano. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.00 Land- mans Lust. 18.30 Ramblers. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Omroep-Symphonle-Orkest en solist (vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 20.25 Gramofoonmuziek. 20.45 Omroep- Symphonle-Orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.0024.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. SOLS m. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelcon cert. 10.40 Distributie-perikelen. 10.50 Cello en plano. 11.30 Reportage. 11.40 Planovoordracht. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Om roeporkest en gramofoonmuziek. 14.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.45 Voordracht. 16.00 Romancers en solist. 16.45 „Uit het land van de Inca's", muzikaal programma. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberich ten. 17.30 Zang met planobegeleiding. 18.00 Amusementsorkest, solist en pianospel. 19.00 B.N.O.: Priesch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.20 Otto Hendriks en zijn orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Orgelconcert en zang. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Vroo- Ujk programma (e.o.). 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. LANDBOUWPROEFVELDEN IN NOORDHOLLAND. Verschenen is het jaarverslag 1939 en 1940 van de landbouwproef- velden in Noordhollarjd, waaraan de heeren Ir. Rinsema, Schroevers, Ir. van Beneden, Pilon en Ir, den Engelse hun medewerking hebben verleend, en" dat de rijkslandbouw consulent Ir. Lienesch van een voorwoord heeft voorzien. Een uit voerig overzicht wordt gegeven van het klimaat en de invloed op de ontwikkeling der gewassen, van de rassenproeven met de tarwesoorien gerst, vlas, erwten, aardappelen veldboonen, voederbieten, e.d., en <!r resultaten op ^le bemestingsproef velden. Het nut van deze proeve als onderdeel van de algemeer landbouwvoorlichting, spreekt ui; het tot een boekwerk van ruim hoi derd pagina's uitgegroeide versla zeer duidelijk, want iedere land bouwer kan er voor zijn eigen be drijf ongetwijfeld waardevolle con clusies uit trekken. (Fred. Groot) Ter nadere toelichting van de ge- bruikelijke persberichten, welke in advertentievorm worden gepubli ceerd door de L.C.O.'s en P.I.C.A.'s is men vanwege de persdienst van het Departement van Landbouw en Visscherij overgegaan tot het doen plaatsen van een officieele door de Provinciale Voedselcommissarissen te verzorgen landbouwrubriek in de dag-, nieuws- en landbouwbladen. Het ligt in de bedoeling, deze ru briek genaamd „Officieele Land bouwmededeelingen" eens per week te doen plaatsen. In deze rubriek zullen worden opgenomen, toelichtingen op geno men maatregelen, herinneringen aan vervaldata, een korte vragen- rubriek, enz. in verband met bo demproductie en voedselvoorzie ning. Wat betreft het stellen van vragen wordt medegedeeld, dat de ze het liefst 2 weken vóór de plaat sing (schriftelijk) in .het bezit moe ten zijn van den Persreferent van den Voedselcommissaris voor Noord-Holland, Kerkplein 13 te Alkmaar. De zuivere landbouw- en veeteelt- kundige mededeelingen zullen al leen met medewerking van de daar voor bevoegde instanties geplaatst worden. Aangezien deze „Officieele mede deelingen", welke dus regelmatig wekelijks zullen verschijnen, de landbouwers zeer ten goede zullen komen, wordt verwacht, dat van deze mededeelingen naast de ge bruikelijke persberichten, goede no ta zal worden genomen. Huisslachting. Zooals reeds in een officieele pers publicatie is bekend gemaakt, moe ten particulieren hun varkens voor huisslachting bestemd, vóór 1 Fe bruari 1942 hebben laten slachten. Hierop wordt geen uitzondering gemaakt. Varkens bestemd voor huisslachting, welke vóór dien datum niet zijn geslacht, moeten geleverd worden aan de Veehoude rij Centrale- Dit geldt niet voor in stellingen. In het algemeen kan er maar één varken voor huisslachtong geslacht worden. Rundvee-merken. Inden een rund gemerkt, inge volge de verplichte registratie zijn merk verliest, is de veehouder ver plicht hiervan onverwijld kennis te geven aan zijn Bureauhouder. Indien mogelijk moet het merk aan den merker ingeleverd worden. Stierkalveren. Na 1 Februari 1942 mogen er geen stiei'kalvêren meer aangehouden worden, indien zij niet van een identiteitsbewijs zijn voorzien. Dit is niet van toepassing, in dien het stierkalf jonger dan één maand is en aangetoond kan wor den, dat schetsing binnen 5 dagen na de geboorte is aangevraagd. Met ingang van 1 Februari 1942 komen alleen die geleverde stier kalveren in mindering van de ver plichte levering, welke zijn voor zien van een identiteitsbewijs, of een verklaring, dat wegens het niet voldoen aan de eischen, geen iden titeitsbewijs kan worden uitgereikt. Schetsing van een ongeregistreerd stierkalf wordt thans alleen maar toegestaan, indien in de afgeloopen 2 jaar ook een zoodanig kalf van een identiteitsbewijs is voorzien. Is dit niet het geval, dan moet het kalf direct geleverd worden. Varkens. Na 1 Februari 1942 mogen er nog alleen fokzeugen op een fokvergun- ning en varkens beneden 40 kg. aanwezig zijn. Het aantal fokver- gunningen staat in verband met de toewijzing. Extra toewijzing rundveevoeder In zake aflevering 7 liter melk. Daar 45 der veehouders hun aanvrage onvolledig of foutief had den ingezonden, is in de verzending der bonnen vertraging ontstaan. De laatste toewijzingen zijn bin nen enkele dagen verzonden, terwijl 30 kg. per koe is toegewezen. Er zal echter nogmaals een extra toewijzing worden verstrekt Veehouders, die hiervoor in aan merking wenschen te komen gelieve hiervoor schriftelijk een aanvraag in te dienen aan het Bureau van den Voedselcommissaris, Afdeeling Veevoederdistributie te Alkmaar (ook op de enveloppe dit adres) on der opgaaf van duidelijk adres, or ganisatienummer, aantal melk- en kalfkoeien en bijzending der melk- briefjes van de periode 4 Januari t.m. 17 Januari 1942, waaruit moet blijken, dat in bedoelde periode minstens 4 Liter melk per koe en per dag moet zijn afgeleverd. Aanvragen die na 7 Februari a.s. in ons bezit komen, of die foutief of onvolledig zijn, worden niet meer in behandeling genomen. De melkbriefjes worden gelijk met de toewijzingen teruggezonden. Vergeet vooral niet deze melk briefjes in te sluiten. Uitstel van levering en weide- contracten voor slachtschapen. Het blijkt, dat meerdere schapen- houders in Noordholland nog niet bekend zijn met de regelingen, ge troffen voor de levering van slacht schapen. Allereerst is een maatregel ge troffen, waarbij een algemeene wij ziging wordt aangebracht in de le veringsdata van slachtschapen. De ze wijziging hangt nauw samen met de rubriek, waarin men een aan slag heeft ontvangen. Rubriek A. De uiterste leverings datum voor deze rubriek (schapen, geboren vóór 1941) is gewijzigd van 1 Januari 1942 in 1 September 1942. Rubriek B. De uiterste leverings datum voor deze rubriek (schapen, geboren in 1941) is gewijzigd van 1 Mei 1942 in: 1/4 op 15 September 1942. 1/4 op 15 October 1942. 1/4 op 15 November 1942. 1/4 op 15 December 1942 indien de leveringsplicht 4 of meer bedraagt, b. Uiterlijk 15 November 1942, in dien de leveringsplicht minder dan 4 stuks bedraagt. Degene, die dus een aanslag in rubriek A (schapen, geboren vóór 1941) heeft ontvangen, heeft der halve tot September 1942 de tijd zijn leveringsplicht in orde te ma ken. Degene, die een aanslag in ru briek B (schapen, geboren in 1941) heeft ontvangen, kan zijn weide- schapen rustig laten loopen, daar de leveringsdata hiervoor eveneens zijn gewijzigd (zie hiervoor). Nauw in verband met de wijzi ging in de leveringsdata staat de regeling t.a v. de weidecontracten voor schapen. Deze contracten ko men vrijwel overeen met de mest/- contracten voor rundvee. De bedoeling met deze weide- contracten voor schapen is deze, dat alle schapen gecontracteerd moeten worden, waarvan een aan slag (hetzij in rubriek A en/of in rubriek B) is ontvangen en die door een andere schapenhouder gukocht en geweid worden, f p deze wijze kan de leveringsplicht van denHeneyJi die de aanslag heeft ontvangen in" orde worden gemaakt. Men wordt dus aangeraden, de regeling van een en ander niet te lang uit te stellen. Bij eventueele moeilijkheden prate men ook eens met zijn handelaar of anders met den Plaatselijken Bureauhoudér. De weidecontracten dienen te worden aangevraagd bij de Land-: bouw-Crisis-Organisatie voor Noord Holland, Afd. Schagen, Kerkplein 13 te Alkmaar. Een datum, waar vóór deze weidecontracten voor schapen dienen te worden aange vraagd, wordt niet gesteld. Veelevering. Per 1 December 1941', mochten de veehouders niet meer runderen bo ven 1 jaar in voorraad hebben, dan hun toewijzing bedroeg, vermeer derd met het aantal, welke op bij zondere wijze gedekt zijn door een bewijs, dat ze boventallig aange houden mogen worden, b.v. door een mest- of opzetcontract, een ex portcontract of een bewijs van uit gestelde levering. Zij die boven dit aantal nog z.g. vrije koeien in voor* raad hadden, waren in overtreding. Thans wordt aan de hand van de inventarisatiegegevens van 16 De cember 1941 nagegaan, bij welke veehouders dit het geval is geweest. Kunnen geen motieven worden aangevoerd, waaruit kan worden, opgemaakt, dat de runderen boven de toewijzing in voorraad mochten worden gehouden, dan wordt de le veringsaanslag voor 1941 verhoogd met het aantal runderen', dat bij de inventarisatie van December 1941 te veel op het bedrijf aanwezig was, ook al zijn deze runderen nader hand verkocht of aan de N.V.C. ge* leverd, met de bedoeling deze run deren op de levering van 1942 in mindering te brengen, dan zal toch de aanslab 1941 worden verhoogd en zal dit aantal alsnog op de leve ring 1941 moeten worden geleverd. Deze verhooging van den aanslag 1941 kan door betrokkenen binnen kort worden tegemoet gezien. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. Het scheuren van grasland. De medewerking van de Neder landsche boeren is tot dusverre ten aanzien van het scheuren van gras land prachtig geweest. Er werd vrij willig een zeer groote oppervlakte ter scheuring opgegeven; thans is daarvan reeds een groot percentage gescheurd. In sommige streken is dit vrijwel 100 in andere streken is dit ten gevolge van verschillende omstan digheden veel minder. Is in het algemeen de wil tot me dewerking groot, in sommige ge vallen, en gelukkig behoort dit tot de uitzonderingen, heeft het den schijn, dat deze wil niet aanwezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voed selvoorziening van de Nederland sche bevolking niet afhankelijk kan worden gelaten van dezen onwil; met de noodige gestrengheid zal hier dan ook tegen worden opge treden. Degenen, die wel vrijwillig opge ven, of zij. wien de scheurplicht werd opgelegd en die tot dusverre aan de belofte niet voldeden of de plicht niet volbrachten zonder een redelijke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid worden aange pakt. De Bodemproductiewet biedt de mogelijkheid deze gebruiksgerech- tigden een boete op te leggen van f 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar: terwijl bovendien maatrege len kunnen worden genomen, waar bij de werkzaamheden op hunne kosten kunnen worden verricht of/en het gebruiksrecht aan derden kan worden overgedragen. Eerstdaags zal met de controle worden aangevangen en bij in ge breke zijn zullen de noodige maat regelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook in hun eigen be lang in ernstige overweging gege ven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoedigste te treffen. DE REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5