PROBLEMEN IVAN DEN DAG Brandende kwesties Het gebruik van SURROGATEN Als er weinig keus in GROENTEN is j DE STRIJD IN OOST-AZIë Uit de tram gevalleo Aiiti-Christelijk £*EBREK aan plaatsruimte is oor- zaak, dat de beantwoording van alle bij ons binnenkomende vragen voor de rubriek „Problemen van den dag" niet steeds onmiddellijk (kan geschieden. Hier volgen thans weer een paar vragen van een le zer, die nog eens terugkomt op de kwestie van het luisterverbod. Zijn beide vragen hebben wij samenge voegd, omdat ze tenslotte toch bet zelfde onderwerp aanroeren. I S. te B. gaat nader in op het ant woord, dat wij gaven op de vraag van een lezer, waarom er niet naar Engeland geluisterd mag worden. „U antwoordde, zoo schrijft hij, dat de waarheid niet te onder scheiden is van den propagandis- tischen leugen, maar gaat hij voort Duilschland is ook een oor logvoerende partij en nog wel een waar geen vrije meeningsuiting be staat. Naar Duitschland en de zen ders der bezette gebieden mogen we wel luisteren; zenden die dan uitsluitend de waarheid en geen propagandistische leugens uit?" En tenslotte vraagt hij: „Waarom mag men in Engeland wel alle zenders vrij beluisteren?" ANTWOORD: Ons antwoord be vatte inderdaad de door inzender geciteerde woorden, die echter niet zooals S. doet uit hun verband gehaald mogen worden. Wij schreven n.1. allereerst dat bepaalde berichten geheel of ge deeltelijk aan vriend en vijand ont houden worden om den vijand geen belangrijke gegevens te verschaf fen. Daarvan maakt de vijand be grijpelijkerwijs gebruik. Indien een ieder waarheid van verdichtselen kon onderscheiden, was er geen enkel bezwaar naar Engelsche be richten te luisteren. Nu dat echter niet het geval is aldus luidde ons antwoord moet dat verbod gemaakt worden, louter efl a .een omdat men niet in staat is de waarheid van den propagandistischen leugen te onder scheiden. Waarheid en leugen zijn dus wel degelijk te onderscheiden, slechts de groote m-ssa kan dat niet, om dat ze niet uit persoonlijke aan schouwing de bekend gegeven be richten on waarheid kan toesten. En nu de Duitsche berichtgeving. Wij kunnen hiermee kort zijn. De feiten, die ieder uiteindelijk zelf kan controleeren in Nederland bijv., de uitslag van den oorlog in Noor- wege.., in België en Frankrijk, op den Balkan enz. hebben tenslotte 6teeds de Duitsche weermachtbe- richten in het gelijk gesteld. Te zijner tijd hopen wij daarvan eens een uitvoerige beschouwing te geven; wij kunnen nu volstaan er op te wijzen, dat de succesvolle oor logvoering van Duitschland en zijn bondgenooten het niet noodig maakt de waarheid te verbloemen. De bewering van inzender, dat in Duitschland geen vrije meenings uiting zou bestaan is een klakke loos napraten van de praatjes die vóór en na 10 Mei 1940 over Duitschland de ronde doen en uit gestrooid zijn door de vijandelijke propaganda. Het tegendeel is ech ter waar. Het is chrijver dezer re gelen uit persoo n 1 ij ke waar neming bekend, dat de Duitsche overheid èn in het Derde Rijk en thans ook in de bezette gebieden de vrije meeningsuiting bevor dert en goede ideeën b.v. zelfs be loont. Vrije meeningsuiting dient echter niet te ontaarden in afbre kende critiek, zooals maar al te dik wijls gebeurt. En zulke uiting wordt volkomen genegeerd, hetgeen begrij pelijk is. Het fabeltje, als door inzender aangehaald, is er een bewijs te meer .van, dat een verbod om naar vijan delijke zenders te luisteren, alles zins gerechtvaardigd is. Overigens is dit een opvatting, welke zeer goed voor een geheel andere gegeven zou kunnen wor- den. Daarmede komen wij aan de VOORWAARDEN VOOR INZEN DING VAN VRAGEN. r\ M onzen lezers te helpen uit den doolhof hunner gedachten te komen, hebben wij deze rubriek geopend. En om iedereen ge legenheid te geven zich onbevangen uit te spreken, mogen deze vra gen onder pseudoniem of met ini tialen aan ons ingezonden worden. Wij stellen, teneinde de rubriek niet door onzinnige uitlatingen te vertroebelen den eisch, dat ,de ons toegezonden vragen geen persoon lijk karakter dragen en de inhoud blijk geeft van de eerlijke bedoeling van inzend(st)er zich een objectie ve voorlichting te verschaffen. Vra gen, die niet op rustigen toon ge steld zijn, zullen uiteraard ter zijde worden gelegd. Inzending der vragen dient te geschieden aan: „Redactie Noorderkwartier" te Schapen. Op enveloppe vermelden: „P. v. d. D." beantwoording van de vraag, waar om men volgens inzender wel in Engeland alle zenders mag be luisteren. Wij zouden deze bewering niet gaarne willen overnemen, omdat het ons onbekend is of er in Enge land een luisterverbod bestaat, ja dan neen. Maar wel weten wij, dat het niet eens zoo gek zou zijn om in ons land het luisterverbod op te heffen en daarvoor zooals een spreker op een der laatste N.S.B.-vergade- ringen terecht opmerkte iets an ders in de plaats te zetten. En wel dit: Sterke luidsprekers op alle hoe ken van straten en pleinen in het geheele land, die de berichten van den Oranjezender iederen Neder lander in de ooren daveren, dag in dag uit, van uur tot uur met een kleine toelichting. Men zou eens zien hoe gauw het publiek bemerk te, wat deze berichten waard zijn. Ze spreken zichzelf soms na een paar zinnen reeds tegen en vormen tezamen een onzin, die dón den „va derlanders" spoedig de oogen zou openen. Na een paar dagen reeds zouden deze Nederlanders zich ge durende de uitzendtijden van den Oranjezender in huis opsluiten, niet om naar Londen te luisteren, maar omdat ze onpasselijk zouden wor den van het gedaas van een paar weggeloopen landgenooten, die zich de kampioenen voor vrijheid en cultuur noemen, doch zelf de gruwe lijkste onderdrukkingsmethoden en geweldplegingen op anderen uit- kraaien. Een goede wenk aan huis moeders. Meer dan in vroegere tijden is de huisvrouw er op bedacht „waar" voor haar geld te krijgen. Dat wil ook zeggen, dat wanneer zij inkoo- pen voor de -maaltijden doet, deze inkoopen werkelijk van waarde voor de voeding móeten zijn. Wanneer men de artikelen koopt welke op de bonnen te verkrijgen zijn, dan ontvangt men verschillen de belangrijke voedingsmiddelen. Het beste doet men dan ook het geld, dat voor de voeding besteed kan worden, allereerst te gebrui ken om datgene te koopen wat er op de bonnen te krijgen is. Besteedt men echter meer geld aan de voeding, dan gaat het er om de juiste keuze te doen uit dat gene wat men vrij koopen kan, n.1. uit: Visch, mosselen, en garnalen en de gestoomde, gerookte, gezouten of gedroogde producten ervan. Taptemelk en karnemelk en Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad deelt ons mede: Al is de verscheidenheid in groen ten midden in den winter niet zoo groot als 's zomers, de keuze is nog vrij ruim, als men bedenkt, dat naast de vele koolsoorten, de bie ten, wortelen en uien en de ver schillende rapen en knollen tot de groenten van het winterseizoen be- hooren. Op het oogenblik komt het ech ter vaak voor, dat er slechts enkele groenten te koop worden aangebo den en dat men steeds uit 2 of 3 dezelfde groenten een keus moet doen. Dat is jammer, want het zijn vooral de groenten, die smaak en afwisseling in den maaltijd bren gen. Afwisseling in de samenstel ling van den maaTtijd is noodig, omdat daardoor de eetlust wordt opgewekt en de spijzen beter tot hun recht komen. Veel huisvrouwen nemen dan ook hun toevlucht tot de groenten uit het zout. Uitgezonderd zuurkool, zure roode kool en zure snijboonen, hebben de groenten uit het zout geen voedingswaarde meer, zoodat ze in het belang van de gezondheid nog met versche, liefst rauwe groenten moeten worden aange vuld. Degenen, die geen groenten in maakten of slechts groenten in veel zout ingemaakt bezitten, raden wij daarom aan de ver krijgbare versche groenten op verschillende manieren klaar te maken en ook eens recepten te probeeren, die minder bekend zijn. De maaltijden zullen daar door, ondanks hun gelijkheid in samenstelling, toch vol af wisseling zijn. Hier zijn eenige recepten, pro beert u ze eens. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Sla van savoyekool of witte kool met augurkjes, 500 g. witte- of savoyekool, wat augurkjes uit het zuur, wat gekook te aardappelen, taptemelk, wat azijn, nlosterd en zout (peper). De kool van het buitenste blad ontdoen en heel fijn schaven of ras pen. De augurken in stukjes snij den of raspen. Voor het sausje ge kookte aardappelen fijn maken en met wat taptemelk, azijn, (peper), mosterd en zout vermengen. De koolsnippers en de stukjes augurk door het sausje mengen. Het slaatje in een schaal overdoen en garnee- ren met wat plakjes augurk. De kwark en yoghurt, voor zoover zij verkrijgbaar zijn. Versche, gedroogde en ingemaak te groenten. De surrogaten van alle mogelijke artikelen. Waar moet men de keus op la ten vallen? Nu zijn er verschillende surroga ten, welke weinig voedingswaarde hebben: visch, taptemelk en groen ten zijn daarentegen zeer waarde vol en goed voor de gezondheid. De prijzen van groenten en visch zijn hooger geworden, doch er zijn ook heel wat surrogaten, die niet be paald goedkoop te noemen zijn. Als men nu bedenkt, dat men voor een bepaald surrogaat met weinig voe dingswaarde bijna evenveel betalen moet als voor een levensmiddel, dat werkelijk voedt, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat dat surrogaat een duur voedingsmiddel is. Men moet echter de surrogaten ook weer niet al te zeer verwerpen. Zij kunnen het leven heel wat ver aangenamen en góede hulpmidde len in de keuken zijn. Vul, als het eenigszins kan, de maaltijden aan: met eiwitrijke pro ducten als mosselen, garnalen, visch en de gerookte en gestoomde producten daarvan; met taptemelk, karnemelk, yoghurt en kwark, met versche groenten en zuurkool en als deze niet te krijgen zijn niet met groenten uit het zout, maar met gedroogde groenten. IJZERERTS PL*TIN* STEENKOLEN 501/0 LOOD PETROLEUM KOPER TABAK -JESSELTÖNT tabak fi BRITSCHSANDA fa TABAK - ^TENOM BROENAl BORNEO I f i SAOO 3 V 7 %SAG0 tanoj^ENML_ T ROTANS P'N E D. TELEBESg 3 ROBBER r K°"ie SAMBAS Sff .a, SJNGK AWANS INDIGO PEPER O R N E Oome 1 =^PONTlANAK/Wj^-^/rf,SINTANO S 'L 'ND,G0 V yiê) rj«a ^-^\MO€ARATCWE PEPER x C PhpER Y& RUBBt RUMF& ~1=straat=van ,RUBBERi I R,JST ©T RIETSUIKER ^KANDAN^N KA S jj (lakapoeas UJST© t ïsRUS} DE PRODUCTEN EN GROND STOFFEN VAN BORNEO. In de Japansche frontberich- ten der laatste dagen wordt ge meld, dat de Japanners troepen aan wal blijven zetten aan de Oostkust van Ned. Borneo. Na de verovering van het eiland Tarakan zijn er troepen geland in de omgeving van Moerata-Tawdo en te Balik- papan. De Japansche vlooteenheden bewegen zich thans in de straat van Makassar en zakken af in de richting van het eiland Laoet. Van Britsch Noord-Borneo zijn reeds Weston, Broenai, Papar en Jesselton bezet, als mede het eiland Laboean. In Serawak zijn de petro- leumvelden te Meri bezet, de 'rubberplantages rondom Sera- wak en de belangrijke plaats Serawak zelf. Op de kaart zijn de voor naamste plaatsen, rivieren producten en grondstoffen van het rijke eiland Borneo aange geven. Wij raden onzen lezers aan deze belangrijke kaart uit t« knippen. sla zoo kort mogelijk voor het ge bruik bereiden. Sla van roode kool met knolselderij. 500 g. roode kool, 1 kleine selderij- knol, wat gekookte aardappelen, taptemelk, azijn, mosterd en zout (peper, suiker). De kool van het buitenste blad ontdoen en heel fijn schaven of ras pen. De selderijknol schillen en ras pen. Voor het sausje de gekookte aardappelen fijn maken en met wat taptemelk, azijn, (peper, suiker), mosterd en zout. De koolsnippers en de geraspte selderij door het sausje mengen en het slaatje in een schaal overdoen. De sla zoo kort mogelijk voor het gebruik bereiden. Sla van zuurkool m. capucifners of bruine boonen en aardappelen. 500 g. zuurkool, 250 g. gekookte capucijners of bruine boonen, 2 kg. aardappelen, 1 ui, capucijners- of boonen water, azijn, zout (peper) en mosterd, wat boter. De aardappelen en wat capupij- ners of boonen gaar koken en la ten afkoelen. De zuurkool fijn snij den en de aardappelen in plakjes snijden. Voor het sausje het uitje fijn snipperen, in de boter licht bruin bakken, van het vuur af wat fijn gemaakte aardappelen erdoor mengen en wat capucijnerwater, azijn, zout, (peper) en mosterd toe voegen. De fijn gesneden zuurkoool, capucijners en aardappelplakjes door het sausje mengen en in een schaal overdoen. Deze sla als hoofdgerecht op vleeschlooze dagen geven en zoo kort mogelijk voor het gebruik be reiden. Vindt men zoo'n koude maaltijd in dezen tijd minder pret tig, dan verwerkt men alleen de zuurkool en de boonen tot sla en geeft de aardappelen er warm bij. Van gebakken ui en boonenwater maakt men dan de saus bij de aard appelen. Meneer Pietersen is gisteravond uit de tram gevallen en verstuikte zijn enlkel. Meneer Janssen heeft toen den geneeskundigen dienst opgebeld, want meneer Pietersen kon niet meer loopen. En terwijl meneer Pietersen daar met zijn verstuikten enkel lag te wachten op de „ziekenauto", kwa men er steeds meer menschen bij, die het er allemaal over eens waren, dat het een schande was, dat de .ziekenauto" zoo lang op zich liet wachten. Toen de „ziekenauto" dan „eindelijk" aankwam, en meneer Pietersen in de warme dekens ge rold werd, ging er een zucht van verlichting op En toch was de auto reeds vijf minuten nadat ze gealarmeerd was „op de plaats des onheils" Ziedaar een voorvalletje, zooals er dagelijks in de groote steden ge schieden. Als er een ongeluk is ge beurd, en een gewonde op hulp wacht, dan is het net of die hulp altijd veel te laat komt Ginds in het Oosten, waar het nog een beetje harder vriest dan hier, liggen ook gewonden op hulp te wachten en zij hebben heel erger verwondingen dan meneer Pieter sen. Laat de hulp voor deze menschen niet te laat komen. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. In de serie Brandende Kwesties, sprak Donderdag 29 Januari 1942 over Hilversum II Max Blokzijl over het onderwerp: „Anti-christe lijk?" Ik krijg nog al eens, aldus ving spr. aan, brieven uit Uw midden, waarin de schrijvers er hun vrees over uitspreken, of het Derde Duit sche Rijk wel op christelijken grondslag is opgebouwd en of wij hier integendeel niet met een soort nieuw Heidendom te doen hebben. Al die schrijvers heb ik in persoon lijke brieven geantwoord, dat ik van een „Heidensch Duitsch Volk" na de overname van de macht door Adolf Hitier niet het allerminste gemerkt heb, maar wel het omge keerde, n.1. een verblijdende toena me van het kerkbezoek en een op leving van den bouw van kerken, verschijnselen die nu niet bepaald op een anti-christelijke strooming wijzen. Nu weet ik wel, dat in de groote nationaal-socialistische beweging in Europa ook wel zeker, hier en daar zelfs wel meer of minder in vloedrijke nieuwe stroomingen van zich hebben doen spreken, die *ot kwaadwillige geruchten aanleiding hebben gegeven, en zeker is het ook juist, dat onder den invloed van zulke stroomingen een sedert lange jaren toch reed? in Duitsch land te constateeren neiging tot uit treding uit de kerken tijdelijk nog sterker was geworden. Maar het blijft zeer de vraag, of wij hier met een verschijnsel van ernstig karak ter te doen hebben gehad. Ik waag hot, dat te ontkennen. Men moet trachten de dingen ob jectief te zien. En dan komt men tot de conclusie, dat de dienaren der kerk in vele gevallen zelf de schuld zijn geweest, dat in den be ginne wrijvingen ontstonden en hier en daar botsingen onvermijde lijk waren. Er heeft tusschen nationaal-so- cialisten en Christelijke kerken van den beginne aan eigenlijk maar één moeilijkheid bestaan: de onderlinge verdeeling van de machts- en in vloedssferen tusschen kerk en Staat. Het nat.-soc. heeft zich van het eerste oogenblik af uiterst scherp gekant tegen de inmenging van den katholieken priester of den Drotéstantschen dominéé in de al- gemeene politiek. Laten zich de pastoors en de dominees uitsluitend om het zieleheil van dé menschen bekommeren, verklaarden de nati- onaal-socialisten feitelijk en het aan ons overlaten voor het overige te zorgen. Dat moest natuurbjk heel wat onrust en tegenstand ver wekken. Een deel van de groote schare der kerkelijke voorgangers was hu eenmaal sinds onheugelijke tijden in de nuchtere politiek ver zeild geraakt, en had er wel voor gezorgd, zich de daarvoor gewensch- te volmachten te verschaffen. De hcfügheid van de eerste bot singen bracht met zich mee, dat aan beide kanten overdreven werd. Het nationaal-socialisme kwam in -den reuk, anti-christelijk te zijn. Die groote vergissing behoort in Duitschland alweer tot het verle den, in Nederland helaas nog niet; maar ook bij ons zal het slechts een kwestie van tijd zijn. Men kome nu niet aan met de overbekende bakerpraatjes en histo rische verdraaiingen als over den langzamerhand wat vervelend wor dende reclame, met den koppigen dominee Niemöller. Veel belangrijker was n.1. van den beginne af, dat in het nimmer gewijzigde programma van de Hit- Ierbeweging zeer duidelijk is vast gelegd: „De partij als zoodanig staat op 't standpunt van het posi tieve Christendom, zonder zich con fessioneel aan een bepaalde beken tenis te binden." Reeds op 22 Maart 1933 heeft Hitler voor den Duit- schen Rijksdag gezegd, dat de Duit sche Regeering in de beide christe lijke confessies de belangrijkste fac toren voor het behoud van het Duit sche volksleven ziet en dat het haar bijzondere plicht zal blijven, een oprechte samenwerking tus schen Kerk en Staat te handhaven. Het Duitsche volk is in zijn over wegende meerderheid een christe lijk volk gebleven. Het best is dat aan te toonen met eenige onlangs ook in onze pers afgedrukte gege vens .over het godsdienstonderwijs in Duitschland, dat daar een ver plicht leervak is, behalve voor die leerlingen, die niet als protestant of als katholiek zijn ingeschreven. Het is verder gebleken, dat er on der het onderwijzend personeel, dat zijn dus menschen, die toen het na tionaal-socialisme aan de macht kwam wèl oud genoeg waren om door zekere conflicten beinvloed te worden, op het oogenblik het aan tal niet of niet meer kerkelijk aan geslotenen naar verhouding veel grooter is dan bij de leerlingen. Éen en ander wijst, dunkt mij, al lesbehalve op een toename van. het schrikbeeld der anti-Duitsche pro paganda: het zoogenaamde Nieuwe Heidendom. Als wij eerlijk willen zijn, moe ten wij erkennen,dat in Duitsch land het nationaal-socialisme de meeste misverstanden al uit den weg heeft geruimd, alle scherpe kanten al heeft afgevijld, en op het gebied der religie resultaten heeft bereikt, die bewijzen, dat de pro grammatische belofte van harmo- nieuse samenwerking tusschen Kerk en Staat geen dood woord is geweest. IN NEDERLAND. Met dezelfde hardnekkigheid wordt bij ons te lande ook altijd nog gecolporteerd met den onzin, dat het Nederlandsche nationaal- socialisme anti-christelijk zou zijn- Het programma der Nederlandsche Nationaal-Socialistische Beweging zegt nu al tien jaren, ongewijzigd, dat in ons land „volledige gods dienst- en gewetensvrijheid zal heerschen met bescherming van den Christelijken godsdienst voor het in Europa gelegen deel van het Rijk." Men kan het nationaal-socialisme geen grooter onrecht aandoen dan door het volkomen onverdiend ver wijt, dat het anti-christelijk en anti-religieus zou zijn. De eerste der drie bronnen van het Neder landsche Nationaal-Socialisme het Godsvertrouwen, en het zal de eerste der drie bronnen blijven. Te gen alle leugen en laster in. Ik ben op deze dingen inge gaan, luisteraars, omdat ik zoo veel ernstige brieven heb ge kregen van landgenooten, die mij vroegen, of het nu werke lijk waar is, dat het nationaal- socialisme het Heidendom pre dikt. Neen, dat is niet waar. Er zullen nationaal-socialisten zijn, die zich Heidenen noemen, maar zulke menschen zijn er altijd geweest, door alle eeu wen heen. In de groote natio naal-socialistische gemeenschap zijn zij zeker een in 't niet ver zinkende minderheid. Maar er is in het nationaal-soci alisme zeker een sterke neiging te ontdekken naar een zuiver christe lijk geloof, dat niet aan uiterlijkhe den blijft hangen, maar werkelfjk beleden wordt en zich in Christelij ke daden manifesteert Ik zon wel eens willen weten, wat daartegen 488e STAATSLOTERIJ VIJFDE KLASSE ACHTSTE LIJST Trekking van 29 Januari ƒ1000 No. 4741, 4440, 7125, 7438, 7644, 12507, 16424, 21451. 400 No. 1560, 2446, 3194. 200 No. 1660, 7455, 8956, 13018, 100 No. 2900, 8210, 8955, 9673, 9915, 10141, 14969 17799, 21488. PRIJZEN VAN 70. 1045 1074 1261 1286 1632 1694 1870 2018 2210 2242 2269 2282 2288 2518. 2551 2572 2675 2713 2722 2736 2794: 2825 3227 3246 3409 3414 3545 3635 3764 3877 3947 4128 4257 4393 4404 4755 4773 4807 4823 4963 4986 4994 5121 5169 5600 5610 5S31 6026 6045 6103 6466 6239 J266 6273 6302 6398 6465 7215 6478 6633 6746 6807 7200 7363 7394 7532 7574 7704 7896 7897 7958 7973 8245 8021 8030 8042 8053 8215 8238 8355 8426 8546 8553 8761 8801 8802 8950 8935 9016 9071 9231 9245 9304 9469 9532 9533 9688 9868 9884 9889 9891 9959 10034 10112 10197 10202 10253 10348 10396 10519 10550 10574 10605 10691 10755 10894 10970 10976 11069 11073 11297 11320 11403 11640 11729 11742 11849 11883 11909 12007 12088 12095 12124 12339 12394 12415 12422 12438 12496 12530 12653 12755 12787 12926 12957 13023 13227 13351 13425 13488 13506 13533 13569 13587 13610 13747 13804 13863 13887 14042 14048 14072 14583 14108 14203 1425? 14436 14543 14565 14759 14827 15354 15029 15118 15163 15208 15332 15337 15419 16068 15633 15677 15835 1594Ó 16001 16Ó28 16289 16389 16486 16550 16662 16711 16733 16779 16786 16898 16855 16953 17002 17006 17057 17192 17397 17479 17508 17525 17578 17581 17.589 17628 17895 17947 17993 18144 18909 18305 18375 18441 18544 18615 18696 18977 19142 19191 19258 19287 19319 19604 19621 19848 19871 20007 20045 20067 20203 20262 20290 20423 20440 20527 20538 20570 20587 20620 20888 21020 21038 £1075 21130 21233 21273 21321 21345 21373 23.603 21747 21797 21852 21883 21912 NIETEN. 1002 1013 1024 1145 1214 1220 123T 1261 1273 1294 1314 1335 1339 1375 1379 1409 1431 1437 1495 1496 1537. 1552 1553 1555 1579 1655 1720 1727 1733 1743 1782 1784 1844 1883 1919 1921 1933 1942 1989 2013 2026 2032 2117 2136 2192 2258 2285 2294 2298 2304 2335 2349 2378 2426 2444 2522 2624 2626 2702 2717 2754 2760 2809 2905 2910 2921 2997 3040 3052 3058 3076 3096 3122 3128 3156 3249 3320 3345 3382 3394 3442 3443 3446 3540 3628 3641 3655 3722 3749 3783 3835 3939 3949 3960 3995 4006 4030 4051 4112 4197 4208 4293 4301 4320 4366 4394 4396 4403 4411 4421 4573 4601 4618 4634 4641 4691 4698 4714 4746 4762 4793 4797 4819 4831 4865 4899 4942 4945 4974 4991 5026 5039 5052 5065 5115 5137 5206 5207 5211 5233 5279 5304 5319 5325 5331 5362 5404 5430 5477 5481 5545 5571 5582 5592 5622 5663 5668 5681 5728 5805 5811 5828 5913 5921 6194 6201 6260 6283 6366 6449 6457 6532 6561 6573 6630 6654 6961 6965 6970 7026 7049 7136 7149 7180 7199 7237 7243 7248 7290 7295 7327 7336 73411 7351 7369 7399 7471 7490 7491 7551 7588 7660 7752 7767 7812 7873 7972 8060 8098 8116 8157 8162 8176 8188 8196 8207 8222 8252 8289 8378 8379 8397 8457 8467 8501 8521 8532 8535 8567 8744 8771 8772 8773 8778 8837 8839 8843 8856 8858 8865 8874 8993 9026 9062 9083 9089 9091 9101 9166 9167 9177 9183 9261 9275 9277 9416 9446 9470 9505 9539 9562 9596 9605 9635 9666 9693 9697 9706 9752 9822 9828 9833 9853 9862 9876 9896 9923 9932 9937 9966 10008 10074 10115 10133 10140 10156 10223 10271 10335 10350 10451 10459 10525 10547 10553 10556 10560 10561 10570 10580 10588 10632 10645 10690 10726 10785 10786 10802 10824 10885 10929 10979 10996 11156 11177 11184 11197 11226 11238 11286 11306 11310 11312 11321 11390 11401 11432 11433 11456 11463 11504 11525 11535 11552 11581 11585 11635 11655 11677 11697 11704 11706 11709 11719 11738 11772 11847 11860 11892 11899 11922 11924 11942 11949 11954 11955 12038 12055 12086 12105 12113 12153 12184 12228 12342 12356 12363 12388 12420 12448 12463 12514 12528 12537 12578 12626 12663 12668 12690 12691 12777 12879 12930 12944 12945 12950 12956 12963 13004 13029 13035 13037 13060 13023 13062 13080 13081 13004 13091 13096 13099 13190 13204 13239 13272 13294 13328 13358 13365 13424 13432 13449 13466 13473 13474 13510 13538 13544 13735 13797 13808 13821 13853 13869 13900 13901 13909 13930 14023 14070 14095 14114 14123 14159 14216 14261 14266 14280 14354 14371 14380 14413 14433 14441 14448 14468 14484 14486 14499 14511 14539 14542 14580 14588 146 51 14668 14706 14713 14714 14746 14795 14816 14869 14881 14884 14932 14953 15008 15064 15071 15081 15092 15097 15124 15152 15155 15164 15214 15293 15367 15383 15381 15435 15445 15478 15531 15538 15559 15675 15694 15774 15809 15814 15898 15899 15910 15913 15952 15958 15960 15980 15992 16039 16094 16135 16141 16267 16272 16285 16292 16309 16315 16334 16381 16385 16432 16549 16640 16661 16695 16728 16763 16773 16775 16805 16820 16821 16877 16920 16965 16978 16981 17036 17045 17228 17235 17240 17271 17295 17358 17359 17369 17420 17444 17453 17575 17616 17676 17692 17697 17705 17743 17802 17835 17844 17854 17889 17896 17901 17913 18035 18070 18098 18177 18220 18240 18267 18314 18339 18369 18431 18453 18458 18497 18522 18560 18564 18601 18616 18643 18710 18714 18749 18796 18852 18375 18901 18995 19001 19089 19182 19261 19280 19342 19372 19462 19494 19518 19537 19541 19575 19600 19711 19765 19795 19822 19839 19844 19864 19874 19944 20143 20224 20284 20309 2033; 20342 20357 20364 20386 20387 20429 20431 20505 20513 20519 20562 20572 20598 2068' 20762 20766 20800 20881 20926 20943 2095' 21027 21039 21060 21063 21155 21209 2123' 21267 21269 21279 21354 21358 21366 21421 21550 21584 21612 21624 21641 21668 21671 21711 21723 21725 21730 21782 21848 in to brengen isl De practijk van het nationaal-socialisme dat is waar brengt de terugwijzing van op staatsmacht beluste kerkelijke voorgangers binnen de grenzen van hun werkelijk gebied, en het is ver klaarbaar, maar daarom nog niet erg christelijk en voorbeeldig, dat ze zich aan hun ongezonde machts posities vastklampen met behelp van een voorstelling van zaken, die met de waarheid leelijk in botsing komt. De werkelijk vrome pries ters en predikanten echter zijn el ders, waar het nationaal-socialisme practisch reeds werkzaam was, de eersten geweest om de uitgestoken handen van de staatslieden te grij pen en met hen te gaan samen werken voor een werkelijke volks gemeenschap. Een ieder blijvend op eigen terrein. En zoo zal het ook komen in Ne derland.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 6