Na negen jaren 't Abattoir boven SCHAGEN Marktberichten Predikbeurten xiEGEN jaar geleden, op 30 Januari 1933 ontving de grijze Rijkspresident von HindenburgAdolf Hitier in audiëntie en benoemde hem tot Rijkskanselier, waarop de Führer het nieuwe kabinet sar menstelde. \X7 IE getuige is geweest van de spontane demonstratie, welke er dien avond te Berlijn in de Wil- helmstrasse werd gehouden: een grootsche, eindelooze fakkeloptocht van de leden der Partij langs de Rijkskanselarij, waar de Führer voor het raam stond, zal deze nooit Vergeten. Er heerschte in die dagen angst en verwarring in Duitsch land; velen vreesden door het aan het bewind komen van de gehate en gesmade „nazi's", hun bestaan bedreigd. De stemming was dus buiten de kringen der Partij alles behalve rooskleurig. En toch: men kon den indruk niet van zich af zetten, dat er op dat oogenblik iets zeer groots gebeurde, dat wellicht het nieuwe Duitschland, waarover allen spraken, werd geboren Vandaar ook, dat de regeeringspro- clamatie, welke Hitier op 1 Febr. 1933 voor de radio voorlas, ondanks alle onrustige, verwarde gevoelens, weerklank vond bij velen, die ove rigens buiten de partij stonden. Het zou te ver voeren om in dit bestek, deze proclamatie van den Führer, wederom te citeeren, doch wij kun nen een ieder, die zich waarlijk in teresseert voor de politieke geschie denis der volkeren, aanraden haar nog eens op te slaan. Zelden hoor de men een regeeringsverklaring, welke van zóó verstrekkende gevol gen voor de historie zou blijken. Zelden heeft men een regeerings- programma gehoord, dat op zoo on verzettelijke wijze werd doorge voerd in de praktijk, zelfs toen door het samenspannen van alle anti- Duitsche machten ter wereld, de consequenties van dit politieke be ginsel een wereldoorlog bleken te zijn. tl ET Duitschland van begin 1933 was, in den wurgenden greep van het dictaat van Versail- ïes, een staat welke de ontbinding met reuzenschreden tegemoet ging, terwijl het Duitsche volk dat nog tijdens den wereldoorlog blijk had gegeven zulke verheven eigenschap pen te bezitten ten doode ge doemd scheen, zoozeer was het ten prooi gevallen aan de ontbindende invloeden, welke de uiterste con sequenties vormden der jocdsch-li- beralistische wereldbeschouwing. Duitschland had practisch geen stem in het kapittel der groote mo gendheden, ondanks het feit, dat elke buitenlandsche staatsman in theorie althans inzag, dat het uitschakelen van Europa's groot ste en krachtigste natie, leidde tot een economische malaise, welke op den duur doodelijk ken blijken voor alle volkeren van dit continent. (Een typisch bewijs voor de stel ling, dat het tenslotte alleen de vrees der regeeders der oude vol keren was om het jonge Duitsche volk de positie te geven, welke het toekwam, die leidde tot de latere anti-Duitsche cphitserij en niet de schijnheilige afschuw van den na- tionaal-socialistischen regeerings- yorm") Negen jaar geleden kwam Adolf Hitier aan het hoofd van het ver armde, verscheurde en verdeelde Duitsche volk, dat acht millioen werkloozen telde en dat in de poli tiek der toenmalige groote mogend heden alleen op het tapijt ver scheen, als deze mogendheden het noodig hadden. Het nationaal-so- cialistische bewind vatte, onder lei ding van Adolf Hitier, de teugels in handen en het bleek, dat er'wèl een oplossing mogelijk was voor t' werkloosheidsprobleem, het bleek dat de verpauperde middenstand niet ten ondergang gedoemd was, dat de boerenstand geen verdwij nend anachronisme was, doch de basis van het volk. Het bleek dat een volk, zoolang het nog maar de kiemen der levenskracht in zich droeg, niet als een overwonnen na tie ten onder behoefde te gaan, wanneer slechts de gemeenschaps gedachte In de plaats wordt ge steld van individueel winstbejag en klassenstrijd. Reeds enkele jaren na de overneming van de macht door Hitier, bleek Duitschland in de internationale politiek weer een mogendheid van den eersten rang te zijn en het beste bewijs, dat de opbouw en welvaart in het nieuwe, nationaal-socialistische Duitsch land geen bedrog waren, wordt ge vormd door het feit, dat ineenstor ting, welke werd voorspeld dcor de profeten der democratieën, zelfs in dezen grootsten oorlog van alle tij den, slechts een der vele Britsche illusies bleek. /^V OK wij Nederlanders kunnen leering trekken uit de geschie denis van het Duitsche volk. Wan neer het velen van ons moeilijk valt om ook binnen onze grengen den nationaal-socialistische regeerings- vorm doch vooral de nog veel be langrijker nationaal-socialistische levensbeschouwing te aanvaar den, dan is dat niet geheel onbegrij pelijk. Immers, een groot deel van onze volksgenooten had nog niet aan den lijve kennisgemaakt met de uiterste consequenties van het oude demo-liberalisme. Men heeft te lang in gezapigen welstand geleefd om te begrijpen, dat 400.000 werkloozen onze volkskracht in het verderf sleurden, om te begrijpen, dat wij op beschamende wijze aan den Brit- schen zegewagen waren gebonden, toen wij in onze zoogenaamde vrij heid „beslissingen" mochten nemen. Wij moeten het gevoel van vermaak te toeschouwer te zijn in de arena der wereldpolitiek, waar onze plaats aan Engeland's zijde gereserveerd was, afschudden. Want wij hebben vijf dagen lang zelf een rol deze arena gespeeld en het was een tra gische rol. Nadien viel het Neder- landsche volk weer terug in zijn ze tel, als een apathisch, hoogstens ge- ergerd toeschouwer. Het is de droom van menigen toe schouwer, terwijl de bedrijven van het stuk zich afspelen, zelf ook een maal op de planken te staan en zijn mede-toeschouwers te boeien en geluk te schenken door z ij n pres- staties. Doch hij kan dit alleen, in dien hij zich op deze taak, als op elke andere taak voorbereidt en wanneer nood en lijden zijn psyché voldoende hebben gelouterd. Indien wij in de toekomst als volk willen voortbestaan, dan zullen wij de keu ze moeten doen, welke alie waar lijk groote volkeren in hun geschie denis een of meermalen hebben ge daan, wanneer de nieuwe eh de ou de wereldbeschouwingen botsten. De keuze, welke ons volk reeds een maal heeft gedaan, ten tijde van de reformatie. Bij die keuze, welke de betekenis heeft van leven en dood voor ons volk, mogen wij ons niet laten beinvloeden door geroddel en gefluister. En ook in dat opzicht kan de geschiedenis van het Duit sche volk, welke in deze negen ja ren ons veel leeren. Men herinnere zich slechts, welk een stroom van gefluisterde geruchten er in die ja ren over het Duitsche nationaal- socialisme is uitgestort, ook in Duitschland zelf. Tot de harde taal der feiten dit alles overstemde en het Duitsche nationaal-socialistische volk op weg was naar het licht, on verzettelijk en onafwendbaar. Zoo als er eenmaal een Nederlandsch volk op weg zal zijn, een nationaal- socialistisch volk. naar een nieuwe toekomst, of een apathisch Neder land volk, ronddolend in een wereld welke het niet kan begrijpen. tfcfumUen Nationale kampioen schappen afgelast AMSTERDAM, 30 Jan. De na- tionale kampioenschappen hardrij den op de schaats, welke Zondag j«L gestaakt werden en opnieuw werden vastgesteld op Zaterdag en Zondag a.s. zijn andermaal af gelast. De wedstrijden zullen thans ijs en weder dienende, op Zaterdag 7 en Zondag 8 Febr. worden ge houden. UITZONDERINGSTOESTAND IN EIRE. STOCKHOLM, 30 Jan. (D.N.B.) Volgens een bericht van den zender Athlone is in Eire de uit zonderingstoestand afgekondigd In verband met het protest van de Valera tegen de landing van Amerikaansche troepen in Noord- Ierland, schrijft de Washington Post o.a: „De Ver. Staten zouden wellicht eens bemiddelend kunnnen optreden in den strijd om het pro bleem Noord-Ierland, een strijd, die nooit door Engeland en Ier land alleen kan worden beslecht ONLUSTEN IN BRITSCH INDIë. BANGKOK, 30 Jan. (DNB.) Ra dio Calcutta heeft medegedeeld, dat in de provincie Bilar in Rhagal- pour onlusten zijn uitgebroken, waarbij vier personen werden ge dood en verscheidene gewond. Vier biggen ontsprongen den dans. Dat de Amsterdamsche poli tie over een goeden speurzin beschikt, is gisterenmiddag op nieuw gebleken, toen zij in den Jerdaan de lucht kreeg van een clandestiene slachterij. Op de tweede verdieping van een huis in de Egelantiersstraat, waar de „lucht" vandaan kwam, ble ken vijf biggen gehuisvest te zijn. Een was reeds geslacht en de vier overige stonden nog in een mand in de huiskamer, in gelaten afwachting, dat hun eenzelfde lot zou treffen. Dit bleef hun echter voorloopig althans bespaard, dank zij 't optreden der politiemannen, die de beide clandestiene „sla gers", een huisschilder en een grondwerker, plus de vier big gen meenamen naar het bureau waar de mannen achterbleven en de dieren doorgestuurd wer den naar het abattoir. ROMMEL BEVORDERD. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Jan. (D.N.B.) De Führer heeft den opperbevelhebber van het pant- serleger Afrika, generaal der pant sertroepen Rommel, uit waardee ring voor zijn groote verdiensten bevorderd tot „Generaloberst". LANGEDIJK. UITREIKING INLEGVELLEN DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. De uitreiking van inlegvellen voor distributiestamkaarten, tegen over legging van de stamkaarten en in levering van evenveel bonnen no. 13 van de bonkaart Reserve als men inlegvellen aanvraagt, geschiedt in de gemeente Langedijk op de vol gende uren: Te Breek op Langendijk op Woens dag 4 Febr. van 910 de letters A, C, E, F, I, J, N; van 10—11 de let ters D en L, van 11—12.30 uur de letters G, van 1.306 uu. de letters B. Op Donderdag 5 Febr. van 910 de letters H en O, van 1011 de lettere R en T, van 1112.30 de let ters M en P en van 1.305 de let ters K, U, V, IJ en Z. Op Vrijdag 6 Febr. van 1.303 de letter W en van 35 de letter S. Te Zuidscharwoude in een lokaal der O. L. school voor inwoners van Zuidscharwoude op Maandag 2 Fe bruari van 910 de letters A, C, E, F en H.; van 1011 uur de lett. D, J en L.; van 11—12.30 de letters G en O; van 1.304 uur de letters B en N, en van 45 de letter-R. Dinsdag 3 Febr. van 9-^11.30 de letter K; van 11.3012.30 de letters P. en T.; van 1.303.30 de lettere M en S. en van 3.305 de letters U, V, W, IJ en Z. De uitreiking voor de bewoners van Noordscharwoude en Oudkars pel wordt de volgende week bekend gemaakt. ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. Zij, die geregeld vuilen arbeid verrichten en meenen aanspraak te maken op extra zeep, kunnen van heden af aan de plaatselijke kan toren een aanvraagformulier afha len. Tuinders komen hiervoor niet in aanmerking. De ingevulde for mulieren dienen uiterlijk Zaterdag 7 Febr. wederom te zijn ingeleverd. Voor arbeiders, werkzaam in be drijven, dient de aanvraag collectief door den werkgever te geschieden Artsen, kappers en melkers komen ook in aanmerking. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. Alleen zij, die nog nooit een bon I hebben ontvangen, en thans drin gend om schoenen verlegen zijn, kunnen een aanvraagformulier voor bon I op vertoon der stam kaart afhalen gedurende de eerste 10 dagen van Februari. Huispan- toffelbonnen en bonnen 2 kunnen, na voorafgaande invulling van een formulier en onder overlegging der stamkaart worden afgehaald. DISTRIBUTIE VAN RIJWIEL» BANDEN. Bonnen voor rijwielbanden dienen schriftelijk per briefkaart te fwor- den aangevraagd gedurende de eerste 10 dagen van Februari. Formulieren voor transport bin nen en buitenbanden behoeven niet schriftelijk té worden aangevraagd, maar kunnen worden afgehaald aan het kringkantoor te Zuidschar woude. HET VERBOD VAN VOOR VIRUS ZIEKTE VATBARE AARD APPELSOORTEN. In navolging van andere plaat sen, stellen de tuinbouwvereenigin- gen aan den Langedijk pogingen in het werk om een verbouwverbod te verkrijgen voor de voor virus ziekten vatbare aardappelrassen. Eenigen tijd geleden was reeds een dergelijke bepaling ingevoerd in Oudkarspel, terwijl de tuinbouw- vereeniging te Noordscharwoude in samenwerking met de L.T.B. af dee ling Langedijk, van plan was een verzoek tot het gemeentebestuur van Noordscharwoude te richten, om ook daar een verbouwverbod voor deze aardappelsoorten te ver krijgen. De samenvoeging van de Langedijker gemeenten is daar juist tusschen gekomen. Nu heb ben de beide laatstgenoemde ver- eenigingen zich tot de tuinbouwver- eenigingen te Zuidscharwoude en Broek op Langendijk gewend om gezamenlijk een verzoek tot den burgemeester te richten, een ver bouwverbod van deze aardappelen uit te vaardigen voor de geheele ge meente Langedijk. In Zuidschar woude was men er voor, medewer king te verleehen, doch in Broek op Langendijk gevoelt men er niet voor, een dergelijke bepaling aan te vragen. Of dit voldoende zal zijn, om de invoering van deze, alom als zeer nuttig geoordeelde bepaling, tegen te houden, meenen wij te mogen betwijfelen. Het algemeen belang is er ten zeerste mee ge diend en voor de te verbieden aard appelrassen, waarvan er bovendien weinig worden geteeld in deze ge meente, zijn zeer goede, vervangers aanwezig. VERHOOGING KOOLPRIJZEN. Met ingang van Dinsdag a.s. zul len de prijzen voor de roode kool worden gebracht op f7.30 per 100 kg., die voor gele kool op f 6.80 en voor Deensche witte kool op f5. per 100 kg. BROEK OP LANGENDIJK. ZIEKENHUIS VERPLEGING. Gisteravond hield de Ver. v. Zie kenhuisverpleging haar alg. verga dering ten lokale van den heer Vij zelaar, onder leiding van den heer H. de Graaf. De rekening sloot in totaal op f4210.77, met een bedrag aan con tributie van f2447.40. De uitgaven waren f2290.79, waaronder een be drag van f400, dat aan de Reserve is toegevoegd. Het kassaldo is geste gen van f 1734.77 tot f 1919.68. Het Reservefonds is thans f 1062.40 groot. Er werden 38 patiënten verpleegd, waarvan 30 operatiegevallen, met een aantal ligdagen van 490, waar^ voor f 1351 is uitbetaald. Het ledental dat in October 1255 was, waarvan 1060 betalende, is ten gevolge van de uittreding van de verplichtverzekerden teruggeloopen tot pl.m. 800 betalenden. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heeren H. de Graaf en J. Madderom herkozen. Hierna volgden eenige mededee- HET WITTE KRUIS VERGADERT De kwestie van de badin richting weer ter sprake. Gisteravond vergaderde de ver- eeniging het Witte Kruis etn loka le van den Heer G. Boontjes. Slechts een dertiental leden had aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven. Mej. Leguit opent met een woord van welkom. Inge komen is o.a. een schrijven van het hoofdbestuur. Indien particu lieren een hoogtezoninrichting op advies van den dokter gebruiken, krijgen zij een rantsoenverhooging voor stroomverbruik. De f 55. die bij bevalling door ziekenfond sen wordt uitgekeerd is niet voor een mooie kinderwagen, doch voor goede verpleging. Men wende zich daarvoor tot de afd. kraamverple- ging van het Witte Kruis. Van de afd. Zijpe-Callantsoog een schrijven ingekomen met de vraag of de afd. Schagen zich wil belasten met het in leven roepen van een organisatie, die de tand- verzorging bij kinderen ter hand zal nemen. Over dit onderwerp heeft het bestuur een onderhoud gehad met den Heer Dulat. Voor loopig wordt nog niets gedaan, doch als het bestuur nadere inlich tingen ingewonnen heeft, zal ook deze zaak behandeld worden. Mei. Leguit brengt verslag uit van de algemeeene vergadering. Aan den Heer Molenaar is de huur opgezegd van de kade langs de Wiel, daar de oevers vernield werden door het paard. Voorstel tot vervroegde fu sie met „De Wiel". Nogmaals komt de kwestie van de badinrichting ter sprake. De in richting is in een zoodangen staat komen te verkeeren, dat gebruik, zonder dat herstellingen aange bracht worden, ongewenscht is. Herstellen is echter vrij kostbaar en met het oog op de fusie met de bad- en zweminïchting „De Wiel" eveneens ongewenscht. Daar om stelt het bestuur voor, van het materiaal, dat nog bruikbaar is van de badinrichting een loods te bouwen bij de Wiel en de kleedcel len geschikt te maken voor wis selcabines, zoodat de Witte Kruis- leden daar reeds kunnen zwem men, voor de nieuwe badinrichting is gebouwd, hetgeen neerkomt op een vervroegde fusie. De heer de Waal waarschuwt te gen te groot optimisme. Spr. be twijfelt of er genoeg bruikbaar materiaal beschikbaar zal zijn. De heer Schmalz deelt mede, dat de overheid plannen heeft om subsi die te verleenen bij het stichten van nieuwe badinrichtingen. Voor loopig moet men echter maar bij de gemeente aankloppen. De zaak zal nog nader onder oogen wor den gezien. De heer Anderson vraagt, indien tot fusie wordt overgegaan, om Kort te denken. Jaarverslag- Het ledental steeg in het afge- loopen jaar met 64 tot 912 leden. Het verslag memoreert het droe vige ongeval, dat dezen zomer in de badinrichting heeft plaats ge had, waarbij de jonge Huiberts 't leven verloor. Er is voor f 116.— aan badkaarten verkocht. Er zijn met gemeentelijke subsidie 4 pa- tienten naar een sanatorium ge zonden, terwijl één patiënt verster kende middelen ontvangt. De Tekening. van den penningmeester gaf een voordeelig saldo van f 1924,98 te zien bij een totaal aan ontvang sten van f 3455,68. Begonnen was met een saldo van f 1544,12 Aan contributie is ontvangen f 1498,25. Aan salaris van den magazijnmees ter werd f 250.- betaald, terwijl voor f 349,65 nieuw materiaal werd aangeschaft. De badinrich ting leverde een nadeelig saldo v. f 233,17, terwijl de T.B.C.-bestrij- ding een tekort had van f 300,S8. De begrooting voor 1942 sluit op een bedrag van f 3359,35 met een post onvoorzien van f 336,22. Het nadeelig slot van de badinrichting is geraamd op f 1200.— in ver band met de verbouwing, terwijl de T.B.C.-bestrijding volgens schat ting f 245.63 zal kosten. Mej. Leguit brengt verslag uit over het materiaal. Er is weinig bijgekomen. De afd. Den Helder heeft wat afgestaan ten behoeve van de vluchtelingen. Er is weer een zeer druk gebruik van het materiaal gemaakt. De onderafd. „Ziekenzorg", heeft niet veel kunnen doen, daar de geldmiddelen uitgeput raakten en versterkende middelen niet te krijgen waren. In de rondvraag vroeg de heer Koordes, of de vereeniging nog iets kan doen voor ziektebestrij ding in verband met de bijzondere omstandigheden. De moeilijkheid is, dat het vereenigingsblad niet meer verschiint. Daarin stonden vroegèr nog wel eens aardige tips. Hierna sluiting. lingen over het Ned. Ziekenhuisver- plegingsfonds (Nezifo). 16 Maart a.s. zal onze Vereeniging ingeschakeld worden als plaatselij ke afdeling van het „Nezifo". Een geheel nieuw contributie-stelsel, als mede een veranderde regeling der uitkeeringen zal dan in werking treden. De secretaris deelde mede, dat de vereeniging als afd. kan blijven be staan. Naar aanleiding daarvan werden verschillende vragen gesteld, welke ten genoege werden beantwoord. NOORDSCHARWOUDE. JAARVERGADERING EXCELSIOR De harmonie „Excelsior" hield Donderdagavond in het vereeni- gingslokaal bij den heer J. de Bak ker, onder leiding van den heer K. van Dijk haar jaarvergadering. In het jaarverslag werd geme moreerd dat cp het te Broek op Langendijk gehouden concours een eersten prijs met lof der jury werd behaald. Het aantal leden is vrij wel gelijk gebleven. Er is thans een heel groot aantal jonge leden. Er zijn niet minder dan 18 adspi- rant-leden. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Sypheer en K. Wagenaar werden herkozen. De heeren P. Bakker en K. Syp heer, die 25 jaren lid van de Har monie zijn, werden in verband met dit jubileum gehuldigd. Ten aanzien van concoursen en of concerten konden nog geen be sluiten worden genomen in verband met de reorganisatie van de bonden van muziekvereenigingen. HARENKARSPEL. DIRXSHORN. ADEL IN LIVREI. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" van de „V.V.O." zal Zondag een uitvoering geven in de zaal van Pijper. Opgevoerd wordt „Adel in Livrei" van Henk Bakker. On getwijfeld wacht den tooneellief- hebbers een mooien avond. GEEN SCHOOL. Ook in onze gemeente zijn alle scholen wegens brandstoffen- schaanschte gesloten. ALKMAAR. STRIJKGELDHALERS BLIJVEN HANGEN. Hooge prijzen voor midden standswoningen bij opbod. In verband met de liquidatie der Woningbouwver. „De Middenstand" werden Vrijdagmiddag door nota ris de Groot te Alkmaar geveild 12 moderne middenstandswoningen. De prijzen werden in opbod hoog opgevoerd. Het opbod had het vol gende resultaat: Eikelenbergstr. 1, groot 97 cA., huurpr. f 30 p. mnd. f7830. Eikelenbergstr. 3, groot 93 cA., huurpr. f 30 p. mnd. f 7610. Eikelenbergstr. 5, groot 1 A. 4 cA., huurpr. f 30 p. mnd., f7810. Eikelenbergstr. 7, groot 1.18 A., huurpr. f 25 p. mnd. f 7750. Dahliastr. 1, groot 1.20 A., huurpr. f 27 p. mnd f6260. Dahliastr. 3, groot 1.17 A., huurpr. f 25 p. mnd. f 6150. Dahliastr. 5, groot 1.13 A., huurpr. f 27 p. mnd. f 6270. Dahliastr. 7, groot 1.15 A., huurpr. f 27 p. mnd. f 6190. Boomkampstr. 8, groot 1.20 A. huurpr. f 33 p. mnd. f 8020. Boomkampstr. 6, grcot 1.4 A., huurpr. f 30 p. mnd. f7910. Boomkampstr. 4, groot 95 cA. huurpr. f 30 p. mnd. f7910. Boomkampstr. 2, groot 94 cA. huurpr. f 30 p. mnd. f8070. Dat hiermee de mogelijkheden waren uitgeput bleek bij den afslag Alleen de combinatie van de 4 wo ningen aan de Boomkampstraat, zonder twijfel de beste van het 12- tal, voerde tc-t een hoogeren prijs, De totaalprijs van f 31.910 werd hierbij gebracht op f 32.015.—. Voor de rest werd niets afgemijnd en bleven de bieders in opbod aan hun bod hangen. SCHAGEN HERVATTING HANDEL!AVOND ONDERWIJS. Ook onze Handelsavondschool heeft een oplossing voor haar 150 leerlingen gevonden en Maandag a.s. vangen de lessen wederom aan met een bekort rooster. BENOEMD. Voor het tijdvak van 12 Januari 1942 tot 1 October 1942 is benoemd tot tijd. leeraar aan de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen, de heer J. L. H. J. Westenberg al daar. Te rekenen van 1 Januari 1942 is aan den heer M. van der Ploeg, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als tijdelijk leeraar aan de Rijkslandb.winterschool te Scha gen. THEATER ROYAL. Truxa. Theater Royal brengt deze week de sensationeele variétéfilm „Truxa", met Peter Elsholtz, La Ja-na en vele anderen, waaronder beroemde internationale variété nummers. De rugwaartsche salto mortale op het slappe koord is het glans nummer van den grooten Truxa. Geheel vrij en zonder net heeft Truxa een geweldig succes mej dit bravourstukje, doch op zekeren avond ziet het talrijke publiek een net gespannen onder het strak ge trokken koord boven de galerij- nlaatsen. Truxa maakt den salto, maar stort neer in het net. Er moet iets geheimzinnigs ge beurd zijn en dit vermoeden wordt bevestigd als Truxa ©ven later een klein variété aan den havenkant binnenstapt, waar een onbekende jongeman een imitatie geeft van Truxa's nummers. Zijn werk ia uitstekend, doch één attractie ont breekt: de salto. Truxa laat den jongen man bij zich komen en biedt hem zijn Europeesche con tracten en zijn naam aan, In de directiekamer van den Berlijnschen Wintergarten treft de directeur de noodige voorbereidin gen voor het nieuwe seizoen, waar in o.a. zullen optreden: Truxa, de danseres Yester en Garvin, de groote illusionist. Hoe het Truxa-Husen tenslotte toch lukt den salto te maken, Yes ter voor zich te winnen en Gar vin den. dood achter de coulissen vindt, geeft het slot op een sensa tioneele en onverwachte wijze. DEN HELDER. VERMAARDE BLAUWE ZEE RIDDER OVERLEDEN. Donderdag is te Den Haag over leden, op 92-jarigen leeftijd, de ver maarde zeeridder Piet Rensmaag uit Den Helder. Rensmaag was een zeer bijzonder man. Bijzonder omdat hij tal van schipbreukelingen heeft gered in een groot aantal jaren. Dat deed hij, vooral in de vorige eeuw, met een kleine reddingvlet, veelal in gezelschap van zijn vriend Hein Kuiper, een andere, reeds verschei dene jaren geleden heengegane red der. Piet Rensmaag hoorde bij Den Helder, en dan in het bijzonder bij den Ouden Helder, waar hij gebo ren en getogen was. Hier vormde hij een van de decoratieve figuren, zonder welke men zich dit stads beeld nauwelijks voor kan stellen. Dag-in-dag-uit vond men hem op z'n vaste plekje: dat was de Dijk, ter hoogte van den Windwijzer. Hier stond oude Rensmaag uren en uren te staren over de blauwe on eindigheid van de zee. Een enkele maal kon men Rens maag aan 't praten krijgen over z'n woelig en dapper leven. Het kostte echter moeite hem zoo ver te krij gen. Sedert vier jaren woonde Piet Rensmaag in Den Haag, in het huis waarin hij thans is komen te ster ven. De ter aarde bestelling zal plaats vinden a.s. Maandag te 's-Graven- hage, vanuit het sterfhuis, Zuster straat 2b te 12 uur. NOORDSCHARWOUDE. 30 Jan. '42. 4100 K.G. roode kool f6.80; 3300 K.G. gele kool f6.40; 24600 K.G. Deensche witte kool, f4.60. Alles per 100 K.G. BR. OP LANGENDIJK. 30 Jan. '42. 900 K.G. roode kool f6.80, 2000 K.G. gele kool f 6.40; 600 K.G. uien f5.50. Alles per 100 K.G. LEEUWARDEN, 30 Jan. 1942. Stieren. 107 Enter/twenter. 410 vette koeien. 406 Melk- en kalf- koeien f275525; 120 Pinken f190 240. 5 Vette kalveren. 433 Nuchtere kalveren. 100 Vette schapen/weide schapen. 35 Vette varkens. Drachtige varkens f 120— 180; loopers f20—35; magere var kens f75—130. 22 Kleine biggen f 817. 60 Bokken en geiten. 2 Paarden. Overzicht: Melk- en kalfkoeien en pinken, aanvoer kort, handel kalm, ongeveer prijshoudend. Drachtige en magere varkens, loo pers en biggen, aanvoer zeer kort, handel matig, prijshoudend. De N.V.C. nam heden 400 koeien, 30 varkens, 400 nuchtere kalveren, 100 schapen en 100 pinken over. Woensdag 4 Februari a.s. zal de eerste paardenmarkt van dit jaar worden gehouden. Kipeieren: prijs 6,5 tot 10.45 ct per stuk. Handelsprijs f 1.32 tot f 1.37 per K.G. Eendeneieren: prijs 7.6 tot 8.1 ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen f 1.50—2.50; slachtkip- pen f 1.25—2.25; jonge hanen fl— 2, jonge duiven f 0.250.40 p. st, konijnen f 1.per kg. Vereen, van Zuivelmaatschappijen: Edammer 20 plus f0.87, Edammer 40 plus f 1.12, Goudsche 20 plus 0.87, Goudsche 40 plus fl.12. Brood kaas 40 plus f 1,12, Leidsche 29 plus f 1.02. ALKMAAR, 30 Jan. Boerenkool f 5.406.70 per 100 Kg., gele kool f 5.12-6.40 per 100 Kg., groene kool f 5.406.70 per 100 Kg., knolselderie f 1011 per 100 stuks, roode kool f 6.80, selderie f 16—18.60 per 100 bos, spruiten f 8.50—14.50 per 100 pond, uien f 5.50 per 100 Kg., witlof I f 15, id» II f 12 per 100 pond. ZWAAG, 30 Jan. Veilingsverecn. „Bangert en Om streken". Uien f 4.40, witte kool f 3.70, gele bew. kool f 6.40, roode kool f 5.40-6.80, witlof 20.80 —30, tomaten f 36. WARMENHUIZEN, 30 Jan. Aanvoer: 10500 Kg. roode kool f 6.80, 2600 Kg. gele kool f 6.40, 7900 Kg. Deensche witte kool f 4.G0. ZONDAG 1 FEBRUARL Geref. Kerk. Middenmeer, voorin. 10.30 uur ©n nam. 3.30 uur, Ds. A. Schaafsma. Slootdorp, voorm. 10 uur en nam. 8 uur, Ds. L. J. Goede. Wieringerwerf, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. H. v. Twillert Evangelisatie. Bergen (E. V. „Maranatha"), vm. 10.30 uur, Ds. J. D. Kleijne, van Alkmaar.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 8