Distributïenieuws Athietiekseizoeo geopend Strijd co Overwinning NIEUWE BOTERBON. De Secr-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherlj maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Februari tot en met Maandag 9 Febr. '1942 de met „07" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „07" genummerde bon van de vetkaart naar keuze recht op 't koopen van 125 gram beter zon der reduqtye of 125 gram marga rine. OUDE BOTERBON VERLENGD. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de geldigheidsduur van bon 06 van de boter- en vetkaart wordt verlengd tot en met Maandag 9 Febr. 1942. Bon 06 van de boter kaart geeft derhalve ook gedurende dat tijdvak nog recht op het koo pen yan 125 gram boter zonder re ductie, terwijl voorts bon 06 van de vetkaart gedurende genoemd tijdvak nog recht geeft op het koo pen van 125 gr. boter met reductie. RUNDVET VOOR HOUDERS VAN BOTERKAARTEN. Gedurende de distributieperiode van 19 tot en met 27 Febr. zullen de houders v&n bt> ter kaarten in de gelegenheid worden gesteld op hun bonnen, desgewenscht in plaats van boter rund vet te betrekken. De prijs van dit rundvet zal f 2.-- per kg. bedragen. Dit is dus 40 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die hiervan gebruik wil len maken, dienen reeds gedurende het tijdvak van 2 t.m. 5 Febr., dus uiterlijk op Donderdag 5 Febr. a.s., den voor de periodq van 19 t.m. 27 Febr. a.s. geldig te verklaren bon van de boterkaart, te weten bon 09, in te leveren bij hun slager, die hun daarvoor een ontvangstbewijs dient af te geven. De slagers moe ten de door heffi ontvangen bonnen op Vrijdag 6, en Zaterdag 7 Febr. bij den plaatselijken distributie- dienst inleveren ter verkrijging van een toewijzing en zullen op de ge bruikelijke wijze door bemiddeling van de plaatselijke toewijzingscom missies van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch in het bezit van de hun toekomende hoeveelheid rundvet worden gesteld. Gedurende het tijdvak van 19 t.m. 27 Febr. volgt dan de aflevering van het rundvet door de slagers aan de consumenten, die de bij hen met 09 genummerde bonnen van de boter- kaarten hebbeningeleverd. Elke bon geeft recht op 100 gram rund vet. De bonnen 09, die niet in het tijdvak van 2 t.m. 5 Febr. bij de slagers zijn ingeleverd, kunnen van 19 t.m. 27 Febr. niet eerder worden gebruikt voor het koopen van het ncrmale rantsoen boter, dat is dus 125 gram per bon. Ter vermijding van elk misverstand, wordt er met nadruk op gewezen dat ditmaal rundvet beschikbaar wordt gesteld op de boterkaart en n i e t, zooals voorheen eenige malen is geschied, op de vetkaart. Weer nieuw voor oud Tegen Inlevering van ge- dragen bovenkleeding wordt weder gelegenheid gegeven nienwe aan te schaffen. 's-GRAVENHAGE", 31 Jan. De handel beschikt nog over eenigen voorraad kleeding in de hoogere prijsklassen. Deze is voor de mees te bevolkingsgroepen van te hoogen prijs om door hen te kunnen wor den aangeschaft. Teneinde tcch alle bevolkings groepen nogmaals in de gele genheid te stellen hun kleeding- voorraad eenigszins te herzien, is wederom een regeling ge troffen, volgens welke tegen in levering van gedragen boven kleeding gelegenheid' wordt gegeven nieuwe aan te schaf fen. Voor elke in te leveren jas, man tel of costuum verkrijgt men het recht zich een nieuw kleedingstuk in een bepaalde prijsklasse aan te schaffen, met dien verstande, dat voor ingeleverde kinderkleeding al leen kinderkleeding kan werden be trokken, 1% terwijl daarentegen vhor ingeleverde dames- en heerenklee- ding desgewenscht ook kinderklee ding kan worden gekocht. Voor de in te leveren kleeding stukken zal per stuk de navolgen de puntenwaarde worden vergoed: Winterjassen en -mantels man- jongens ?rou- meisjes nen 1.15 j. wen 1.15 j. Winterjassen en -mantels 40 25 38 19 Ccstuums 40 25 Tweedjassen en -mantels 33 25 25 19 Demi-saisons 38 25 De bij den handel ingeleverde kleedingstukken woorden door de zen onder controle' van het rijks bureau voor distributie van textiel producten ter beschikking gesteld van de kleedingcomité's. Deze zul len tz.t. de gedragen kleedingstuk ken kosteloos uitreiken aan de daarvoor in aanmerking komende personen tegen in-ontvangstne- van de bovenaangegeven. punten waarde voor gedragen kleeding. Deze regeling zal binnenkort in werking treden. Belangwekkende tentoonstelling Van Reichsarbeitsdienst en Nederlandscjie Arbeidsdienst. Onder overgroote belangstelling zoowel van Nederlandsche als van Duistche autoriteiten, is te 's Her- togenbosclj in het Casino, een ten toonstelling geopend van den Reichsarbeitsdienst en den Neder- landschen Arbeidsdienst. Als eerste voerde het woord Kreisinspektor Klopfeq, die de .ont wikkelingsgang schetste, welke de Arbeidsdienst heeft doorgemaakt. Spr. wees op de functie van den arbeidsman in vredestijd en vooral ook thans in oorlogstijd. De Duit- sche arbeidsman draagt thans naast zijn gereedschappen de wa penen. De Arbeidsdienst groeit ook in Nederland. Al toont een deel van het Nederlandsche volk voor deze instelling nog niet het juiste begrip, de tijd komt zeker, dat het voor de oprichting ervan dank baar zal zijn. - Ook arbeidsleider Boekholt, hoofd corpscommandant 's Hertogenbosch wees op het misverstand omtrent den Arbeidsdienst, dat nog steeds bij een deel van ons volk bestaat. De expositie geeft op. zeer duide lijke en belangwekkende wijze een beeld van alles wat in den R. A. D. en in den N.A.D. leeft. De ex positie oiriVat ook een zeer interes santé heemkunde-afdeeling. waar fraaie modellen aanwezig zijn van de verschillende boerde rijen typen in ons'land, gebouwd door leden van den Nederlandschen Arbeids dienst. Nachtelijke achtervolging over de daken Amsterdamsche politie In actie. Op de daken tusschen Damstraat en Pijlsteeg te Amsterdam heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een achtervolging afge speeld, welke geleid heeft- tot de aanhouding van drie inbrekers, 'die od bezoek waren geweest in een schoenenmagazijn aan de Dam straat. Op de eerste verdieping stonden naar later bleek reeds hon derd paar schoenen en tachtig paar kousen klaar om meegenomen te worden. Het nachtelijk bezoek het was ongeveer half vijf was echter Rumoerige districts vergadering Critiek op het bestuur. AMSTERDAM, 31 Januari. Het ging Zaterdagmiddag warm toe op de vergadering van het district Noord-Holland van de N.A.U., wel ke in „Atlantic" alhier werd ge houden. De aanleiding daartoe was de critiek, die de. heer G. E>. v. d. Werff Jr., voorzitter van de Unie, bij de bestuursverkiezing uitoefen de op het beleid de districtsleiders. Dat de vooruitgang in dit rayon niet zoo groot was als elders, waar bij hij wees op het groote verschil met Zuid-Holland, achtte spr. een gevolg van niet voldoende activiteit Voornamelijk gingen zijn bezwaren evenwel uit tegen het feit, dat de voorzitter van het distict, de heer D. J. Willink, woonachtig is in Middelburg. Een inniger contact is noodzakelijk, doch onder deze om standigheden niet mogelijk. In zijn repliek yees de heer Wil link op den groei van het aantal leden van goed 700 tot klein 1100. De sfeer was tijdens deze bespre kingen niet bepaald aangenaam. Dit alles leidde er toe, dat alle bestuursleden hun functie ter be schikking stelden. Het slot was echter nogal vredig. Wel bleek, dat de vergadering het er over eens was, dat het buiten het district wonen van den voorzitter een be zwaar vormde. Candidaten voor de voorzittersfunctie werden echter niet genoemd, aangezien men geen geschikten opvolge kon aanwijzen. Automatisch werd daarmede de heer Willink herkozen. Evenzoo Verging het met de functies van secretaris en penningmeester, waaj- in de heeren J. de Vries en N. Paauw uiteindelijk herbenoemd werden. De commissarissen K. Ge zel en H. Slegt werden na stem ming herkozen. In de districts-technische com missie werden gekozen de heeren K. Gezel, J. de Vries, W. M. Hen- nings, C. Kool en W. Schudde- boom; in de financieele commissie de heeren G. Kramer Jr., W. Groen en A G. Glas. OPWINDENDE OOGENBLIKKEN. Door springen van een am- moniak-cylinder. De politie te Hilversum werd Vrij dagavond laat verwittigd, dat in een perceel aan de Havenstraat, waarin een slagerij van den heer A. v. d. H. is gevestigd, de leiding van een ammoniak-cylinder was gesprongen. De bewoners konden door^de gevaarlijke dampen het huis'niet verlaten. Een inspecteur slaagde er in mevrouw v. d. H. door de dampen heen in veiligheid te brengen. Met behulp van een lad der konden van de bovenverdiepin gen nu de drie andere inwonenden, een kind van twee jaar, een zoontje van 11 jaar en een dienstmeisje van 19 jaar uit de netelige positie wor den verlost. Gelukkig hadden de inwonenden, die bij buren een veilig onderdak vonden, geen noemenswaardige na delige gevolgen opgeloopen. door omwonenden opgemerkt, die de politie waarschuwden. Een zes tal agenten ging onmiddellijk op onderzoek uit en de eerste greep, dien zij deden, was reeds raak: in de Pijlsteeg ontmoetten zij één der daders, die in een jutezak veertig paar schoenen wilde wegbrengen. Verschillende agenten waren te gelijkertijd den schoenenwinkel binnengedrongen, doch de inbre kers vluchtten over het dak naar een manufacturenzaak, waar zij door het dakvenster binnenkwa men. Ook hier zette de politie de achtervolging voort. En tenslotte liepen de dieven het waren er twee in den val. Zij waren n.1. tot de hal van de manufacturen zaak gevorderd, .doch daar werd hun den uitgang versperd door een ijzeren hek. Daarop legden zij zich in een bakfiets neer en hielden zich slapende, toen de agenten hen vonden. Als in de herfst de kool in de schuren is opgeborgen, is het voor den tuinder zaak, zijn voorraad vrij te honden van rot. Den geheelen winter is men dan ook bezig met het omstapelen en het verwijderen van de rotte bladeren. (Polygoon-Kuiper) Van Olffen wint den eersten wedstrijd. Het athletiekseizoen werd giste ren geopend met een veldloop van Blauw Wit over VA K.m. De weers- en terreinsomstandigheden, waaronder de beoefenaren van de zomersport van start gingen, wa ren allesbehalve zomersch. He", parcours was zeer zwaar. Dat er toch nog een kleine 60 deelnemers waren getuigt wel in alle opzich ten van de energie en de hardheid onzer athleten, die zich blijkbaar door niets laten afschrikken. Slechts cén A-klasser en wel de P.S.V.-er Slegt was van de partij Het viel wel tegen, dat deze de eer der overwinning in het totaal klassement aan den B-klasser H. W. v. Olffen moest laten. De uitslagen waren: A klasse: 1 D. Slegt, P. S. V. 17 min. 57 sec. B. klasse: 1. H. W. van Olffen, Blauw Wit, 17 min. 38 sec., 2. Overdijk, A. A. C., 17 min. 5j6 sec. C. klasse: 1 D. Koel, de Meteoor 17 min. 54 sec., 2. G. van Dool, Suomi, Velzen, 17 min. 55 sec. Treinontsporing onder Bleiswijk Alleen materieele schade. Op de z.g. Moordrechter aanslui ting, d.i. de splitsing van de lij nen Gouda—Den Haag en Gouda- Rotterdam, is Zaterdagmiddag on geveer half twee de electrische trein van Gouda naar Den Haag ontspoord., Een groot geluk was hierbij, dat de volbezette trein slechts een geringe snelheid had, waardoor niemand der inzittenden letsel heeft gekregen. Het treinstel kwam dwars over de rails te staan en beide sporen, zoowel dat naar Den H'aag als 't spoor naar Rotterdam, werden ver sperd. Het treinstel was op ver schillende plaatsen ontzet, de rails waren beschadigd, terwijl voorts de electrische bovenleiding schade had opgeloopen tengevolge van het omtrekken van twee masten. Hét treinverkeer ondervond als gevolg van dit ongeval eenige ver traging. TIJDELIJK VERKOOPVERBOD DAMESVILTHOEDEN. De secretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat. gedurende het tijdvak van 1 Febr. t.m. 15 September 1942 het koopen van damesvilthoeden door het pu bliek, alsmede het verkoopen en afleveren van deze hoeden aan 't publiek, verboden is. het uurloon voor 'sneeuwruimen. De secretaris-generaal van het epartement van sociale zaken heeft in een circulaire aan de burge meesters betreffende het sneeuw ruimen in werkverruiming mede gedeeld, dat, aangezien deze arbeid in uurloon geschiedt, waardoor dus accoordoverschrijding onmogelijk •is, het hem wenschelijk voorkomt het vastgestelde uurloon a f 0,30 voor deze werkzaamheden met 10 te verhoogen. Afgezien van de eventueel vast gestelde woonplaatstoelage, be draagt dus het uurloon voor anceuwrumen in werkverruiming f 0,33. ARBEIDSBEMIDDELING IN DEN LANDBOUW. Onder leiding -van den secretaris generaal van het Dep. van Sociale Zaken is een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende bij de landbouw productie geïnteresseerde instellin gen, die tot taak heeft alle vraag stukken, welke bij de plaatsing en verplaatsing van landarbeiders in geding komen, te onderzoeken en, zoo noodïg, voorstellen tot het tref fen van maatregelen te doen. Deze commissie is reeds met haar werk zaamheden begonnen. Zii zal zich op korten termijn uitspreken over de loon voorwaarden, dë vergoeding van reiskosten voor trekkende ar: beiders, het regienverzuim, de huis vesting en wat dies meer zij. r Van alles wat uit dorp Ven stad I Arbeidsongevallen. Zaterdagmor gen is een 17-jarige jongen, die werkzaamheden verrichtte op het dak van een loods der firma Am- bagtsheer en Van der Meulen aan de Houthaven te Amsterdam, van het dak gevallen. De jongen be kwam een schedel'basisfractuur en werd door den G.G. en G.D. naar het W.G. vervoerd. In de fabriek van Werkspoor is een 23-jarige bankwerker door een draaibank ge grepen. Hij bekwam inwendige kneuzingen aan de borstkas en werd naar het Burgerziekenhuis ge bracht. Doodelijk. ongeluk. Te negen uur is in de ijzergieterij De Globe te Tegelen, gister 'n doodelijk onge luk gebeurd. De 28-jarige ongehuw de B. Vogel uit Tegelen, die op 'n stellage geklommen was, vermoede lijk. om deze van sneeuw te ont doen, viel van een hoogte van ca* 5 meter. Hij ki%eg een schedelba- sesfractuur en overleed na eenige oogenblikken. Italiaansch Weermachtberioht ACHTERVOLGING VOORTGEZET. ROME, 1 Febr. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als Volgt: Barce is bereikt en voorbijge streefd. De ItaliaanscheDuitsche troepen gaan voort den vijand op de hielen te zitten. De luchtmacht van de spil heeft onvermoeibaar zijn aanvallen voort gezet op de Britsche strijdkrachten, die op den terugtocht zijn en op het gebied achter 't vijandelijke front. Verscheidene vrachtauto's werden in brand gestoken en vernield. Engclsche luchtaanvallen op Tri polis en Misurata hebben onbetee- kenende schade aangericht Geen enkel slachtoffer. Duitsche vliegtuigen zetten hun vernielende operaties dag en nacht voort op de bases van het eiland Malta. De wereld in weinig woorden Gaat Portugal aan Spanje leenea? In politieke kringen te Madrid wordt in verband met het aange- kondigdè bezoek van den Portugee- schen ministerpresident Salazan, aan Spanje verklaard, dat onder meer de kwestie van een vrij groote Portugeesche leening aan Spanje zal worden besproken. Franco op reis. Generaal Franco heeft een reis van acht dagen door Catalonië gemaakt. Gisteravond is hij te Madrid teruggekeerd, waar hij werd verwelkomd door een me nigte van 500.000 menschen. Fran co maakte een rit door de^feestelijk versierde straten, toegejuicht door de bevolking. De bevolking van Hongarije. Vol gens het voorloopige resultaat der volkstelling in het herkregen gebied in" het Zuiden, telt de bevolking daar 1.024.876 zielen. De bevolking van geheel Hongarije is daardoor gestegen tot 14.733.000 zielen. De verdediging der Portugeesche koloniën. Het Portugeesche s.s. Colonial vertrekt op 7 Februari en de Angola op 1 Februari met troe pen naar Aneola. Op 8 Febr. ver trekt met de Lima een nieuw con tingent naar de Azoren. Lawines in Zuid-Frankrijk. Een reusachtige lawine heeft een deel van het dorp' St. Colomban-de-Vil- lars bedolven. Een hotel in het cen trum van het plaatsje werd ver woest. Drie personen werden le vend begraven. Door lawinenvor- ming zijn in de Fransche Alpen en in, Opper-Savoye verkeërs- en spoorwegen dusdanig versperd, dat het verkeer op sommige plaatsen moest worden stilgelegd. In de nabijheid van het plaatsje Gurtnellen in Zwitserland, heeft een lawine een boerenhofstede ver nield. Alle bewoners, drie volwasse nen en zes kinderen, kwamen daar bij om het leven. De molen dicht De economische rechter te Roermond heeft bevolen, dat de molen van den molenaar W. Si. j ben te Helden voor den tijd van drie maanden moet worden geslo ten, wegens het frauduleus malen van graan. Bovendien kreeg S. een boete van f200.— en het vonnis wordt op den molen opgeplakt In put gevallen en verdronken. De echtgenoote van R. te Meyel, moeder van een grootgezin, is tij-, dens het waterputten uitgegleden en in den put gevallen. Het lijk is opgehaald. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schaden. Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland. Schagen. - Fred. Groot, schagen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen Rayon-redacteur Den Helder. FEUILLETON Dr. Bur mesters Roman van Hans HlrUiammer (Nadruk verboden) 40 „Arme kerel! En je leeft nog? Ik bewonder je tjzeren gezondheid. Toen ik destijds naar hier verhuis de, werd ik na veertien dagen Ber- lynsche kost als hopeloos geval in de Charité opgenomen. De doktoren zaten met hun handen in het haar en als er niet toevallig een dokter uit München bijgekomen was. zou ik toen stellig een roemlooze dood zijn gestorven. Die dokter Schmidt- huber vroeg me, waar ik vandaan kwam. „Uit Beieren!" rochelde ik met de laatste kracht, waarover ik beschikte. „Dat geval is zoo simpel als wat!" zei dr. Schmidthuber tot zijn verbaasde collega's. Daarop stelde hij zich onmiddellijk met de keuken van het ziekenhuis in ver binding. waar hij een langdurig on derhoud had met den chef kok. Om kort te gaan, mijn bewustzijn keer de terug door den geur van een „Schweinahaxa" van twee pond, die ik tot de laatste kruimel verzwolg. Als avondmaaltijd kreeg ik een ste vige „Kaiserschmarren" voorgezet en zoo ging het verder. Inplaats van de Berlynsche koffie, die mijn Beiersch bloed vergiftigd had, kreeg ik een liter Münchener Hofbraü bft het ontbjjt met een flinke portie witte worst en lange broodjes. Nou, binnen acht dagen kon ik, als vol komen hersteld, uit het ziekenhuis worden ontslagen". „Inderdaad een buitengewoon inte ressant geval!" gaf Lorenz lachend toe. En daarop wierpen zij zich beiden op de Knödelsuppe". Vervol gens werden er „Dampfnudeln" op gediend en deze waren zpo voor treffelijk geslaagd, dat men telkens, een knal hoorde, als er één werd aangesneden. „Ik weet niet, of je erg gek bent op meelspijzen, maar juffrouw Reschke's „Damphnudeln" zijn het waard, dat je je heiligste principes Ontrouw wordt". „Spaar je woorden, Stomp!" zei Lorenz, terwijl hij drie stuks tege lijk opzijn bord nam. Toen hij zé verorberd had, nam hij er nog drie. Voor Arno bleef nog juist genoeg over, dat hij daarmee zijn ergsten honger kon stillen. „Bewaar me, is dat eten!" kreun de Stomp. Mariene worstelde met moeder Ktilcke's gevulde kool, die met reu zel was toebereid en tot overmaat van ramp ook nog bleek te zjjn aan gebrand. Haar maag verzette zich tegen dezen ongewonen kost en ook Hansje trok een gezicht, dat van weinig waardeering voor mevrouw Killcke's kookkunst» getuigde. Met dat al had deze dame het gerecht met zooveel zelfbewusten trots op gediend, dat zij stellig diep belee- digd zou gevoelen, wanneer de ge vulde kool niet tot "het laatste blaadje werd opgegeten. Eindelyk waren zij dan zoo ver, maar hoewel Mariene geen hap meer naar binnen zou hebben ge kregen, bleef het gevoel van verza diging uit. Hansje kreeg nog een appel uit den tuin van het ouderlijk huis; Maria had er de gaten in Mar- lene's koffer mee volgestopt. Toen Mariene hem doormidden sneed, schoten haar plotseling de tranen in de oogen. Ach het was ook zooveel moeilijker dan zij het zich had voorgesteld. Wat was deze som bere kamer niet ^benauwd en onge zellig met haar verschoten behang. Hoe ontzettend (jeprlmeerend was het door het raam slechts steen klompen te zien en zich door hooge, grauwe muren ingesloten te weten! En in al die muren waren ramen en achter die ramen bevonden zich de zelfde donkere, onvriendelijke ka mers. Je moest ver over de vensterbank gaan hangen en omhoog kijken om een klein stukje blauw van den hemel te zien. De aanwezigheid van de zon kon men slechts vermoeden; zij was onbereikbaar ver, nooit gebeurde het, dat haar stralen door Marlene's ven ster verdwaalden. Mariene bracht den jongen naar bed. „Ach, boy", klaagde ze, terwijl zij zich over hem heenboog, „waren we maar thuisgebleven! Menschen als wij kunnen immers niet leven !n deze 9tad. Je kunt hier niet eens vrij adem halen!" „Komt pappa gauw vroeg Hansje, reeds half in slaap. Het klonk als een vermaning. „Ja boy, hij zal wel gauw komen!" Met een teeder gebaar streelde Mar iene het gezichtje van het kind. tot de slaap zich over hem ontfermde. Lorenz! Als hij nu toch maar ein delijk kwam! Dan was alles goed Hoe kon ze nu toch klagen? Had hij nog niet veel meer moeten door maken Heb lk dan nu al vergeten, waarom ik naar Berlijn ben gekomen? Of dacht ik tnisschien In een paradijs te zullen belanden? Ik ben naar Berlijn getrokken om Lorenz te helpen. Om hem een klein stukje van zijn omgeving te brengen, zoodat hij een thuis heeft en zich ge borgen weet. Om hem een beetje liefde en vrede te geven, als hij des avonds vermoeid naar huis komt. Mariene steunde haar hoofd op den rand van het bed. 2ij sloot haar oogen. Op dat oogenblik werd er gebeld. Met een sprong was Mariene over eind, zij snelde naar de kamerdeur en drukte haar oorvegen het paneel. Ze voelde haar hart in de keel bonzen. Op het portaal klonken de sloffen de voetstappen van mevrouw Ktilcke, die de deur van de étage opende. „U wenscht?" vroeg ze. Een gedempte mannenstem drong tot Mariene door, maar een bepaalde klank was niet te pnderscheiden. Nochtans, dat kon niemand anders dan Lorenz zijn... „Nee, dank je wel, jongeman! Wat moet ik met bretels en sokophouders Een onbeschaamdheid om daar een eerzame weduwe mee lastig te val len!" Zg sloeg de deur met een slag dicht. Toen zij naar haar kamer wilde te- rugkeeren, was het of ze In die van haar huurster een onderdrukten kreet hoorde. Tegelijkertijd vernam ze een geluid, alsof er ipts zwaars op den grond viel. Mevrouw Külcke luisterde een paar seconden, maar alles bleef stil. Enfin, ze kon wel eens even binnen loopen om te vragen, of het eten goed gesmaakt had. Zij klopte. Niemand bewoog zich. Zij klopte nog eens. Daarna drukte zij der knop omlaaag, maar de deur bleek niet zonder meer open te kun nen; er lag het een of ander tégen aan. Mevrouw Külcke moest geweld gebruiken en toen zij eindelijk haar hoofd om een kier kon steken, deins de zij met een kreet van schrik ach teruit. Op den grond achter de deur lag Mariene. „Ach, mijn'lieve hemel, die arme vrouw!" jammerde moeder Külcke, terwijl zij zich nu geheel naar binnen werkte en daarna met veel moeite de bewustelooze naar het ledikant sleepte. Zij knoopte de blouse van het slagtoffer los, trok haar rchoe- nen uit en wist aanvankelijk van op winding niet, wat zij met de vrouw moest beginnen. Eindelijk bedacht ze, dat ze van naar verjaardag nog een flesch eau de cologne in huis had. Dat zou wel goed zijn. Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2