Een vuur brandt. De ze venvoudige taak van het Nederlandsche volk De lucht looiers ion JtOITIXA Strijd co Overwinning RADIOPROGRAMMA „Landstand" befeekent geen boerendicfatour (Vervolg van pacr. 1.) GEEN DICTATUUR. „Dan hebben de boerenleiders een heele verantwoording." „Dat hebben ze zéker. Ik moet eer lijk zeggen, verklaart de heer Saai, dat al ben ik zelf nationaal-socialist het leidersprincipe zijn gevaarllij- ken kant heeft, het kan gemakkelijk kant heeft, het kan gemakkelijk in dictatuur ontaarden, wanneer men inplaats van leiders despoten henoemt. En dat willen wij juist niet, géén dictatuur en geen cada- ver-discipline, al denkt de huiten- wacht van wel. Wij zullen er daarom voor moe ten waken, en in rriijn gebied zal ik dat zeker doen, dat de dorpsboerenbider inderdaad de beste man is, en wanneer wij ons hebben vergist en hij faalt, zoo spoedig mogelijk wordt ver vangen. Het moet een man zijn, die ver antwoordelijkheid kan en durft dragen. Hij moet kunnen begrij pen dat het niet meer is ais vroeger. Wanneer toeneen voorzitter van een landbouw- vereeniging een voorstel had, bracht hij het in stemming. Stemde de helft plus één het af, sliep de man waarschijnlijk even lekker. Dat is uit. Een"boe renleider heeft te besluiten en zijn besluit moet goed zijn; K AN alleen een boer, een bezit ter of huurder van een plaats dus, boerenleider worden?" Natuurlijk niet, met het „bunder^ verstand" is het afgeloopen. Ook de boérenarbeider is opgenomen in den Landstand, en wanneer hij de meest geschikte man in het dorp is, wordt hij boerenleider. Rang of stand speelt hierbij in het geheel geen rol. We gaan nog verder. Een boerenarbeider, die toont alle eigen schappen të bezitten om boer te gunnen zijn, wordt boer. Hij wordt geholpen aan geld, het js in het be lang van de gemeenschap dat ztjo'n man zelfstandig aan de bodempro ductie meewerkt'. Afgeloopen! En omgekeerd kan het voorkomen dat een boer zijn bedrijf verwaarloost, er eenvoudig wordt afgezet, natuür- lijk niet nadat hij eerst de kans., heeft gehad zijn leven te beteren. Het belang van de gemeenschap gaat ook hier voor. „Hoe staat de Landstand tegep- over het probleem van de ontvol king van het platteland en de trek naar de stad?" Dat is h'et moeilijkste probleem, geeft de. heer-Saai grif toe. Voor het ©ogenblik is die trek niet zoo groot, maar in de toekomst hebben wij daar maatregelen tegen te nemen. Het zal zoo moeten worden dat de steden weef worden ontvolkt en alles wat nog boerenbloed heeft, weer in de dorpsgemeenschappen wordt opgenomen. Maar dan moe ten ook de levensmogelijkheden op het platteland gelijk worden aan die in de stad. Het vraagstuk is zeer moeilijk, moeilijker dan in Duitschland, omdat men daar veel meer groot grondbezit had en dfis eenvoudig kon. onteigenen en op nieuw verdeelen, Aan de dwaas heid dat een boer in Amsterdam melkboer werd en de zestienhon derd noodlijdende melkboeren daar weer met een vermeerderde, moet in ieder geval een eind komen. KOLONISATIE. Zoolang het platteland nog niet allen kan voeden, die er rechtens toe béhooren, zoolang dus bijvoor beeld de nieuwe polders nog niet klaar en ,in cultuur gebracht zijn, zie ik als eenige mogelijkheid het zoeken van levensruimte, kolonisa tie dus. In Oostland ligt voor den Nederlandschen boer een groot ter rein braak, maar ja, daar zijn man nen noodig-die langer dan twee maal vier en twintig uur Nederland uit durven gat»#. Als we dus de zaak nog eens sa menvatten, besluit de heer Saai ons gesprek, is het zóó, dat de Land stand in de afgeloopen maafiden en met succes aan de inwendige or ganisatie heeft gewerkt, hèt ge» volg daarvan is, dat wij hier aan dit toch niet kleine heerenhuis in de Emmastraat reeds te kórt heb- Het is koud, 'maar in deze koude brandt een vuur, een vuur van naastenliefde en volle verbondenheid, het vuur van het sdhoone werk van Winterhulp. Het is nog wel geen groot vuur, maar het ver warmt en het zendt zijn war me stralen alom in de sloppen van de armsten onzer volksge- nooten, daar waar veel gele den en ontbeerd wordt, daar waar vaak geen geld is om ko len te koopen, waar geen war me maaltijd op tafel staat en zelfs veelal de noodige kleeding en dekking ontbreekt. Landge- no'oten, dat vuur van Winter hulp moet blijven branden! Dezer dagen komen ze weer bij u, de collectanten. Door kou de en sneeuw gaan ze rustig hun weg, want in hun hart dragen ze het verlangen om door hun werk al deze ellende mede te helpen opheffen. En als ze straks ook aan uw deur' kloppen stuur ze dan niet weg, maar ontvang hen met een begrijpende glimlach, geef hun mede, wat gij te mis sen hebt, doe hen begrijpen, dat gij iets zijt gaan verstaan van volkverbondenheid en ge meenschap. Mede door uw gave zal het dan mogelijk zijn, dat straks weer in honderden gezinnen de kachel kan snorren, warm eten op tafel staat en ook de noodige dekking niet ontbreekt De dankbare vreugde op het gelaat van de armsten uwer volksgenooten zal uw grootste belooning zijn. ben en dat weldra het-uur ge komen is, dat de boerengemeen schappen zullen worden gevormd. Dan zullen de bóeren, die nu nog afwachten en dagen tellen wel zien, dat zij uitgeteld zijn, en zij aller eerst in hun eigen belang aan den opbouw en uitbouw van Agrarisch Nederland hebben mee te werken. De Éandstan<j zal het mogelijk, ma ken dat niet meer de handel de baas speelt over den boer, maar dat de boer "als producent de rechr ten krijgt, die hij in het voorbije tijdperk nooit heeft kunnen verove ren. Itaüaansch Weermachtberichi HINDOE STRIJDKRACHTEN Lil. DEN ZWAREN NEDERLAAG. ROME, 4 Febr. (Stefanl). Het 601e Italiaansche weermachtsbe- richti luidt: De [Hindoe-strijdkrachten, die tot taak hadden den Engelschen terug tocht in Oostelijk Cyrenaica te be schermen, nebben een zwaren ne derlaag geleden. De opmarsch der troepen van de as, die krachtig door de luchtmacht gesteund wor den, gaat voort in' de richting van Derna. Duitsche vliegtuigformaties heb ben miltaire werken, hangars en opslagplaatsen op Malta gebombar deerd: in de doelen, die verscheide ne malen getroffen werden, werden branden en ontploffingen waarge nomen. f^AaaUen, NIEUW WERELDRECORD. Ake Seyffarth rijdt de ?p00 meter in 4 min. 45,7 sec. DA VOS, 4 Febr. (A.N.P.) Konden we gisteren reeds melden, dat de Zweed Ake Seyffarth in formidabe- len vorm is, thans ontvangen wij bericht uit Zwitserland, dat hij tij dens den landen wedstrijd' tusschen Zweden en Zwitserland'een nieuw wereldrecord heeft gevestigd op de 3000 meter. Hij knabbelde niet minder dan 3,9 seconden van het oude wereld record, dat op naam staat van den Noor Iver Ballangrud met 4.49 6, af en bracht het dus op 4.45,7. EEN TOELICHTING OP DE VER KLARINGEN VAN IR. MUSSERT. I. OP 14 December j.1., den dag waarop de N.S.B. tot Staats- partij werd verklaard, heeft Mussert, de Leider van de Na tionaal Socialistische Beweging in Nederland enkele niede>dee- lingen gedaan, waarvan de be langrijkheid waarschijnlijk nog niet ten volle tot iedereen is doorgedrongen. En toch zou men de zeven punten, welke de Leider in zijn rede proclameer de, kunnen beschouwen als de zevenvoudige taak van het Ne derlandsche Volk. Wij slaan uit het boek der ge schiedenis enkele bladzijden terug en beluisteren opnieuw de stem van Mussert op het oogenblik, waarop hij te Utrecht zijn zeven punten proclameerde: 1. De actieve doelbewuste deelne ming aan de samenwerking van alle Germaansche volkeren tot veiligstelling van Europa, ge dragen door de zèkerheid, dat dit gemeenschappelijk belang voor gaat vóór het belang van ieder der volkeren afzonderlijk. 2. Het deelnemen van het Neder landsche volk aan de kolonisa tie en de exploitatie van de Oost-Europeesche gebieden. 3. T verkrijgen van de volko- n. n. gelijkgerechtigheid in de Europeesche levensruimte en het zoeken en vinden van emplooi voor den onderne- mingsgeest en de arbeidskracht van ons volk in Europa, opdat welvaart zal komen en de ar- moecfè zal worden verdreven. 4. Het verhinderen van het weg kwijnen en voortvegeteeren van ons volk in een te nauwe le- yehsruimte, nu alle wegen van overzee" zijn afgesloten. 5. De lichamelijke, zedelijke en geestelijke verheffing van ons volk; de zorg voor het welzijn van het volk door arbeidsdienst, arbeidsfront, volkswelvaart, volksgezondheid, enz., te orga niseeren en tot bloei te brengen. 6. Het organiseeren van de levens kringen van ons volk, waardoor de enkeling tot zijn recht kan komen en eqn dam wordt opge worpen tegen gelijkschakeling en staatsabsolutisme. 7. Het organiseeren en tot leven wekken van den komenden Ne derlandschen Germaanschen nationaal-socialistischen staat, waarin wij in vrijheid zullen kunnen leven. TOELIGHTING OP HET EERSTE PUNT. r\ EZE oorlog is niet zoo maar wat wij zouden kunnen noe men een gewone oorlog, het is niet een geschil van den eenen staat met den anderen, geen conflict om een dynastieke of andere betrekke lijk onbelangrijke reden deze oorlog is een botsing van twee we relden, en niet alleen buiten Eu ropa, maar ook daarbinnen botsen deze twee werelden in een revolutie der geesten. Eenerzijds dus de tweestrijd van enkelingen, anderzijds de legers van het nieuw Europa, dat in den strijd om het leven om zijn bestaan vecht. Werd niet dit Europa be dreigd van verschillende kanten, waardoor het naakte bestaan op het spel kwam te staan? Want inner lijk was daar de dreiging Van het bevolkingsprobleem en ook die van de lichamelijke ontaarding; voorts het dreigende gevaar der geestelijke ontaarding, dat zich in het indivi dualisme aankondigde om door Amerikanisme te vervallen tot de absolute losbandigheid, die tot „vrij heid" gekroond ten troon werd ge heven. En daarnaast bestond de uiterlijke bedreiging, die gevormd werd door de Joodschgeleide Angel saksische geldmachten en door het even Joodsch geleide Aziatisch bols- jèwisme. Een gewapende revolutie. Deze duistere machten, die het ze delijk en geestelijk, het cultureel en economisch, het sociaal en agra risch leven van Europa bedreigden, doen ons begrijpen, dat deze oorlog niet zoomaar een gewone is, maar wel een gewapende revolutie, wel ke op het slagveld bevestigd wordt. Het is niet mogelijk, dat een werke lijk levend volk van Europa zich aan deze worsteling kan onttrek ken; is niet Europa in zijn geheel bedreigd, dus ieder der staten en volkeren op zichzelf eveneens, en is niet de innerlijke en uiterlijke samenhang der volkeren in onzen tijd zoo groot geworden, dat een enkeling zich niet ongestraft afzon dert? Want niet alléén is de inner lijke verwantschap tusschen de vol keren van Europa grooter, dan men vroeger wilde erkennen, de tech-, niek en de economie vragen en ver krijgen steeds meer de samenwer king der deelen van het Europeesch geheel. Deze deelen bezitten een groote mate van verwantschap ten opzichte van lichamelijke en geeste lijke geaardheid, wanneer zij bij al le verschillen van volksaard 'n ras eenheid vormen, zooals dit bij de Germaansche volkeren, het Duit sche, Deensche, Noorsche, Zweed- sche, en Nederlandsche volk het ge val is. Maar ook de innerlijke ver wantschap tusschen de twee samen stellende deelen van Europa (Ger- maansch en Romaansch) is zooda nig,, dat zij tezamen de cultuur- De wereld in weinig woorden Bulgaarsche strijd tegen het com munisme. Voor den krijgsraad te Ploïcjif hebben zien 22 communis ten uit Karlowo wegens communis tische woelingen te verantwoorden gehad. Zij hadden een organisatie gevormd, die volgens de acte van beschuldiging was gericht op om verwerping van de bestaande staats macht. Vier beklaagden werden ter dood veroordeeld, twee tot 15 jaar tuchthuis, tien tot 12 jaar en de rest tot tuchthuisstraffen van korteren duur. De Amerikaansche marine. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat marineofficieren voor de marinecommissie van den Senaat hebben verklaard, dat 1292 officieren en manschappen der Amerikaanschè marine 'in gevan genschap geraakt of bij gevechten als vermist gemeld zijn. Brltsch oorlogscorrespondent gevan gen genomen. Naar de Nazione meldt, is de oorlogscorrespondent \an de Daily Mail bij de gevechten ten Oosten van Agedabia gevangen genomen. In November van het vo rige jaar hadden reeds drie Engel- sche correspondenten dit lot on dergaan. Ex-Grleksche koning in ongenade. De voormalige partijleiders van de entbonden Grieksche politieke partijen .hebben tijdens een bespre king besloten den terugkeer van ex-koning George II van Grieken land na afloop van den oorlog on der alle omstandigheden te verhin deren. Ook de aan deze bespreking deelnemende leden van de royalis tische partijen hebben de resolutie aangenomen. Bomaanslag in Tel Aviv. De Joodsche chef%der landelijke poli tie in Zuid Palestina, majoor Sief, is in Tel Aviv het slachtoffer ge worden van een bomaanslag. Sief had tijdens den Arabischen opstand scherpe maatregelen genomen te gen de Arabische nationalisten. Minstens 100 Arabieren werden toen op zijn instigatie terechtgesteld. Zijn assistent Goldmann js met hem om het levert gekomen. Brood- en graancrisis In Irak. Radio Bagdad maakt melding van een nieuwe verscherping der brood en graancrisis in Irak. 154. Iedereen keek natuurlijk naar boven, zonder echter iets te zien. Maar Piet bleef wijzen en men ver onderstelde, dat er weer een vlieg tuig in aantocht was. De groep werd steeds grooter qn tot Piet's groote vreugde kwamen ook de bei de vliegeniers aan, maar „eieren- Mie" liep er vlak achter. rijkdom van het avondland uitge dragen hebben over de geheele we reld. Een sterk geleid Italië en een gezuiverd Frankrijk zullen voor de Europesche beschaving bestanddee- len zijn, even belangrijk in de toe komst als in het verleden. Nederland en Europa. Anderzijds kan men zeggen, dat de benauwdheid van de volstrekt losstaande staten (waaronder Ne derland nimmer gerekend kon wor den) om bevrijding schreeuwt, ter wijl juist de techniek groote ruim ten en de verkeersmiddelen onbe lemmerde verbindingen binnen ge heel Europa eischen. De economie verlangt eveneens de beste samen werking op het vasteland. Op dit oogenblik alleen al door de angel- saksische blokkade, die den enke len staat tracht te worgen, doch geen Europeesche solidariteit klein zal krijgen. In den toekomst zullen de thans ontstaande verbindingen van duurzaamheid blijken te zijn dit lijdt geen twijfel daar deze inderdaad geheel „natuurlijk'', d.w.z. volgens de natuur zijn en dus in een organisch Europa onmis baar. Het zal een ieder (Juidelijk zijn, dat bij de ordening van ons Europa Nederland niet mag ontbreken. Het moge dan sedert vijf eeuwen te veel naar „buiten" gekeken hébben, het rfloge dan in het algemeen verge ten zijn geweest, dat wij een deel waren van het Europeesche vaste- ldnd, en wel een randgebied, dat zich steeds bewust dient te blijven, van zijn gebondenheid aan de kern, daar het zich anders isoleert en aan zijn lot wordt overgelaten. Het mo ge hierdoor alleen zijn gelaten bij de verdediging van ons imperium in de toekomst zal dit" alles ge heel anders zijn, wij zullen ons niet meer mogen verliezen aan het aller verste en daarbij thuis zitten te pot ten en te peinzen omtrent de aller- onwerkelijkste problemen. Neen, wij zullen een zeevarend volk zijn vanzelfsprekend, maar nimmer mo gen wij vergeten, dat wij een be wust deel van Europa moeten zijn. Nogmaals: Het zal de taak der N.S.B. en van iederen anderen Ne derlander, die het beste voor zijn land .wil, in de allereerste plaats zijn,'te streven naar en te verze keren de actieve bewuste deelne ming aan de samenwerking van alle Germaansche volkeren tot vei lingstelling van Europa. Veiligstelling voor bolsjewisme en goudslavernij, vrijwaring voor ontaarding, voor armoede en voor oorlog. En met deze veiligstelling van Europa door den gemeenschappe- lijken strijd en daarna door den ge- meenschappelijken opbouw, zijn wij gekomen tot punt 2 van Musserts program voor het Nederlandsche volk, dat een blijvend vrije plaats zal willen verdienen in het nieuwe Europa, namelijk: het deelnemen van het Neder landsche Volk aan de exploi tatie en de'kolonisatie van de Oost-Europeesche gebieden. TOELICHTING OP HET TWEEDE PUNT. NU de dreigende machten van het aziatische bolsjewisme, dat gereed stond ons vasteland onder de tanks te pletter te rijden, ten grooten deele nu reeds en straks ge heel vernietigd zullen zijn, komt er voor de Europeesche volkeren een onmetelijke ruimte vrij, van waar zij de ontbrekende grondstof fen zullen kunnen halen en waar zij bovendien een oplossing kunnen vinden voor het bevolkingsvraag stuk. Zoolang de oorlog duurt en dfe verbindingswegen naar overzee af gesneden zijn, is immers emigratie naar andere wcrelddeelen onmoge lijk, terwijl het niet meer dan na tuurlijk Is, dat de bewoners van Eu ropa, als beschavingseenheid, het dichtstbijzijnde vasteland exploitee- ren en bewerken. Kolonlsatiemogelijkhedezn De intensieve bewerking van de Oostgebieden zal ook binnen niet te langen tijd de blokkade, waaron der wij te lijden hebben, krachteloos en dus zinloos maken. Daarom is de medewerking van Nederland ook voor. Nederlands voedselpolitiek zelf"van veel belang, of zonen van zijn volk het graan in de Oekraine zullen zaaien en oogsten. Deze kolonisatie in het Oosten behoeft evenwel volstrekt geen verlies van de kolonisten voor de Nederlandsche cultuur te be- teekenen. De kolonisatie kan namelijk op gesloten wijze ge schieden, juiSt zooals wij Indië gekoloniseerd hebben. D.w.z.' dat eigen bestuur en onderricht worden georganiseerd in be paalde besloten kolonisatiege bieden. Hierdoor zal worden voorkomen, wat vroeger vaak is gebeurd met verspreide Nederlandsche kolonis ten in het Oosten want die wa ren er van oudsher, men denke slechts even aan de nederzettingen in Potsdam, op de Flaming,. in Dantzig en aan het oude lied: „Naar Oostland willen wij rijden, naar Oostland willen wij mee, daar over die groeie heide, daar is er een betere stee", dat juist in onzen tijd een nieuwe beteekenis heeft ge kregen. Nederlanders beschikken over een groote kolonisatie-ervaring; Ne derlanders hebben begrip voor an dere volkeren; Nederlanders zijn goede organisatoren en nauwgezet te beheerders. Nederlanders zijn beste boeren, trouwe vaderlanders en stoere Germanen daarom gaan wij in het Oosten als koloni satoren een groote toekomst tege moet. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON Dr.Burmesters Roman van Hans Hirthairuner (Nadruk verboden) 43 Zij trachtte aan deze gedachte uit drukking te geven. „Als ik dat alles zoo hoor, dan lijkt me dat, wat u allemaal overkomen ls. nog veel erger en zenuwsloopender dan wat ik zelf heb doorgemaakt. Natuurlijk i3 het ontzettend, het liefste, vdat men heeft te moeten verliezen, maar dat was tenslotte een enkele, gevoe lige slag. Bij u echter is het een aaneenschakeling van decepties. O, ik kan me do voorstellen, hoe dat iemand moet afmatten, dat telkens weer een paar stappen vooruit komen om dan weer opnieuw te worden terug geslagen daaraan moet een mensch op den duur ten gronde gaan...!" Mariene vouwde haar handen in haar schoot. „Ik heb er een paar dagen geleden over gesproken met den man, die mij tot deze reis naar Berltjn in staat stelde. De kracht om VOl te houden kan je tenslotte slechts putten uit liefde voor elkaar. Telkens, wanneer het ons te veel werd, voelden wij den drang elkaar te helpen en bij te staan en onze kinderen voor al het leed te vrij waren en dan ach, weet u, als men het zoo vertellen wil, dat klinkt hef alles zoo overdreven en misschien zelfs Vel een beetje belachelijk, maar u zult mg wel begrijpen." Magda knikte. „En daarom is dit vruchtelooze wachten, dit ongewone alleen zijn zoo verschrikkelijk. Als ik voor zijn plotselinge verdwijning tenminste maar een verklaring kon vinden! Ach ik sou. in staat zijn de ge heele stad te doorkruisen en zijn naam te roepen „Laat ik u eens een goeden raad mogen geven, evrouw Burmester" -Magda, terwgl zijmet vertrou welijk gebaar ïaar hand op Marle- ne's arm legde. „U moet eens pro- beeren u gehee1 vrij te maken van die gedachte. U moet ophouden op uw man te wachten en u voorloop ig tevreden stellen met de wetenschap d;..t u in dezelfde stad woont, waarin oó: hij verbluf houdt, U weet, dat hg in Uw nabijheid is en dat hg u zal weten te vinden,- zoodra hy u noo- dig heeft. Wat zoudt u er van zeggen, ls u zichzelf eens een taak oplegde?" „Een taak?" „Ja, door een of andere bezigheid te zoeken en op uw eigen beenen te leeren staan. Het zou immers kun nen zijn, nietwaar, dat uw n,iai> schipbreuk lijdt. Zou het dan 'niet heerlijk zijn, als u hem zoudt kun nen zeggen, dat hij zich geen zorgen behoeft te maken Dat hg een poos je zou kunnen uitrusten bij u? Dat zou voor u zelf ook heel goed zijn. Men kan in wex'ken zooveel troost en voldoening vinden, gelo«f me!" Tot haar blijdschap bemerkte ze, dat haar woorden indruk maakten op Mariene. Het angstige en moede- lpoze verdween u-t haar gelaat en zjj keek haar bezoekster geïnteres seerd aan. „Ja, dat zou heel mooi zgn. Maar... ik kan helaas niets. Ik heb nooit ts geleerd. O, ik heb vroeger wel ens aan de mogelijk heid gedacht, maar... waarmee zou ik mijn brood moeten verdienen? Als .ïkeljufi'ro of iets dergelijks... neen, dat zou ik niet ku.men." „Dai is ook niet noodig, mevrouw tje'! Laat eeg.'_ kijken, wat hebben we al zoo voor beroepen? Hoe staat het met borduren of an<Jer kunstnaaldwerk Mariene haalde teleurgesteld haar schouders op. „Daarin gaan mijn talenten ook niet verder dan vóór huiselijkl gebruik." „Hm! Maar als uw man dokter is, zoudt u dan niet als assistente van een of anderen doktpr kunnen optreden? In die omgeving voelt u zich thuis en die paar noodzakelijke handgrepen zult u dch zeker spoe dig eigen maken. Nu, wat denkt u daarvan?" „Als assistente? Ja, maar bestaat er dan zoo iets?" Maar natuurlijk! Tal van dokto ren met een beetje drukke praktijk nemen als hulp voor het spreekuur een dame, voornamelijk voor de ad ministratie, het bijhouden van de fondskaarten enzoovoort!" „O, mevrouw Helling, dat alles ken ik. Van het begin af ben ik al tijd van plan geweest mijn man te helpen. Het is alleen nooit noodig geweest." „Nu, ziet u wel, daar hebben we dan al iets Wh zullen zoo gauw mogelijk eexxs rJjken, of we wat kun- nan vinden, dat wil zeggen, als u er tenminste werkelijk *oe kunt be sluiten. Denkt er eerst nog maar eens goed over na!" „Daar behoef f- niet meer over te denken, mevrouw Helling! Ik ben veel te biy, dat u mij deze mogelijk heid onder het oog hebt gebracht. Alleen vrees ik dat het nog niet zoo eenvoudig zal zyn een dergeiyk baantje te vindén." „Dat weet 11c nog niet. Ik kan u weliswaar nog geen definitieve toe zegging doen, maar de mogelijk heid ;(jkt me toch niet uitgesloten, dat ik mijn bemiddeling zou kxin nen verleenen."' „Mijn hemel, mevrouw Helling, nu kent u mg toch pas een paar uur en „Laten wy daar niet over praten! Het komt er tenslotte nic. op aan hoe lang men el.i&fi kent, maar hoe... goed men elkaar kent. Ik heb een vrg uitgebreide kennissenkring, dames, die sinds jaar en dag by mg in- en uitloopen, die my als haar vriendin beschouwen en met haar meer of minde, onnoozele geheimen bij my aankloppen en toch was ik altgd alleen. - - Tot vandaag!" voegde zg er met een fgn lachje aan toe. „Want ik hoop werkeiyk, dat deze eerste ontmoeting slechts een begin is, het begin van een even langdurige als prettige verstand houding." ,U zou^my geen grooter genoegen kunnen doen." (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 6 FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Granlofoonmuzlek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gra mofoonmuziek. 10.16 Ensemble „De Kwint slag". 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Molto Cantabile. 12.40 Al manak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Roman- cers en soliste. 14.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest, solist en gramofoonmuziek. 16.00 Gods- 'dlenstlge lezing. 16.20 Zang met pianobegelei ding. 16.45 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Cello met pianobegeleiding. 18.10 Sportwetens- waardigheden. 18.30 Uitzending voor Neder landsche arbeiders ln Duitschland. 19.00 Ac tueel halfuur. 19.30 Gevarieerd programma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Moeilijk heden met Fluffy. 21.00 Gevarieerd program», 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum li. 301.5 m. 7,16—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arnhem- sche Orkestvereeniglng en solist (opn.). 10.40 Causerie: „Morgenschemer ln Amsterdam". 11.00 Planovoordracht. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Amablle-sextet. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 j Melodlsten en soliste. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Orkest Willy Ebevle. 14.45 GramofoGhmuzlek. 15.00 Voor de vrouw.'15.45 Salonorkest. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Musette-orkest en pianospel. 18.15 Gramofoon muziek. 18.30 Tweegesprek: „De organisatie van het bedrijfsleven in actie". 18.45 Gramo foonmuziek. 19 00 B.N.O.: De Jordaner vertglt over sociale nooden. j^9-10 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.20 Orgelconcert, zang. 19.45 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20,15 alleen voor dé Radiocentrales die over een lijnverbinding njet de studio beschikken. 20.15 Viool en plano en zang met pianobege leiding. (opn.). 21.00 Boekbespreking. 21.16 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. 21.1022.15 AvondwiJding. s Hoofdredacteur: J- Keesman. Schagen. Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage. Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2