PROBLEMEN LVAN DEN DAG Rond yan Oudeerlingen R.L.W.S. DE KWEEKER HEEET RECHT OP ZIJN RAS Strijd en Overwinning Be iucht reevers ven UIT DE WERELD VAN DEN ARBEID N^»MKEsrrjE RADIOPROGRAMMA Vervolg. Het Kweekers besluit 1941. 'Inmiddels is het Kweekersbe sluit 1941 verschenen. De bedoeling van het kweekersbesluit is, dat de rfechten van den kweeker op zijn ras worden vastgeseld. Het ras wordt ingeschreven, indien hei nieuw gewonnen is, zich onder scheidt van andere bekende rassen en voldoende raszuiver is. Hij. die zich het eerste aanmeldt, wordt als kweeker beschouwd, het tegendeel wordt aangetoond. Het kweekersrecht is een roeren de zaak, waarop pandrecht geves tigd kan worden, beslag gelegd, etc. Er komen derhalve heel wat ju ridische bepalingen in het kwee kersbesluit voor. Zeer belangrijk is, dat de keu ringsdienst bepaalt, welk zaad als origineel en elite (stamzaad) wordt erkend. £>it zaad mag echter alleen in den handel ge bracht worden, indien het door den keuringsdienst is goedge keurd. - De rassen in de toekomst. Rassen die wel ingeschreven staan in een rassenregister, doch nog niet in beproeving genomen voor de rassenlijst. Deze zullen al leen op het kweekbedrijf of op be- proevingsbedrijven mogen worden vermeerderd op zeer beperkte schaal en slechts voor beproeving mogen worden afgegeven. Rassen, welke in onderzoek zijn voor de opneming in de rassenlijst. ï)eze zullen op beperkte wijze in de praktijk beproefd mogea worden, doch het zaaizaad en pootgoed zal niet in het handelsverkeer mogen worden gebracht, dus ook niet voor de keuring aangenomen. Rassen, welke in de rassenlijst zijn opgenomen. Deze zullen voor de keuring kunnen worden aange nomen-en hiervan zal zaaizaad en pootgoed in het verkeer mogen wor den gebracht. - Een vrij uitgebreid rassensorti- ment zal ook in Nederland moeten blijven bestaan. De kwaliteit Een tweede factor-In de rationee- le zaaizaad- en pootgoedvoorzie- ning is de kwaliteit van het in het verkeer gebrachte zaaizaad en pootgoed. Ook dan wanneer de betere ras» sen ter beschikking van den land bouw staan, zal aan de kwaliteit van het zaaizaad en pootgoed aan dacht geschonden moeten worden en zal de gebruiker waarborgen moeten hebben omtrent de eigen schappen en de gebruikswaarde. Deze omstandigheden hebben er toe geleid, dat gezocht is naar mid delen om de gebruikers objectieve waarborgen te geven omtrent de waardebepalende eigenschappen en de gebruikswaarde van het zaai zaad en pootgoed. Dit middel werd gevonden in de sedert 1903 tot ontwikkeling geko men zijnde keuring van gewassen. Bij de verdere doorvoering hier van is ontstaan een toezicht op de teelt en een contröle op de bewer king en dé aflevering, welke om vat: een controle op de herkomst en rasechtheid; de beoordeelirg van het moedergewas te velde; de monster- en partij keuring. Bij de uitvoering van het kwee kersbesluit 1941 zeFI er ten aanzien van de keuringen practisch wei nig veranderen. Wat het kweekerszaad betreft, verkrijgt de keuringsdienst het-toe zicht op de kweek- en tecltbedrij ven en onder dit toezicht valt zoo wel het origineele zaad, dat be stemd is om in het algemeen han delsverkeer te worden gebracht, als het elite of stamzaad dat dient voor de vermeerdering op het de ver- mecrderingSbedrijven. Dit is een zeer belangrijke bepa ling, omdat daarmede waarborgen kunnen worden verkregen, dat aan het elitezaad, wat de rasechtheid. de raszuiverheid en de kwaliteit betreft zeer hooge eischen kunnen worden gesteld. Eet kweekersbesluit brengt der halve de kweekarsrecïiien, doch legt hen ook plichten op. Wat de keuring van nabouwzaad en noot aardappelen betreft, daarin zal voorshands weinig verandering ko men. Uitsluitend gecontroleerd materiaal. Het kweekersbesluit 1941 gaat van de veronderstelling uit, dat uit sluitend gecontroleerd voortkwee- kingsmateriaal in het handelsver keer zal worden gebracht Nu behoeft het ongekeurde zaai zaad niet steeds minderwaardig te zijn. Immers, indien een teler goed gekeurd origineel zaad aankoopt, zal de ongekeurde nabouw redelijk goed zijn. Toch kan men in den handel brengen van dergelijk onge keurd zaad beschouwen als een klaploopen op het werk van den kweeker en de keurings dienst, ais een middel om zich te onttrekken aan de moreele verplichting bij te dragen in de vergoeding aan den kweeker. De perspectieven. De zaaizaadregeling van de Ne- derlandsche Akkerbouw Centrale heeft het reeds mogelijk gemaakt om andere gewassen in het schema voor ©en rationeel©. zaaizaadvoor ziening te betrekken. In samenwer king tusschen N.A.C., T.v.P., C.I.L.O. en N.A.K. zal ook. de teelt van zaai zaad der voedergewassen: voeder bieten, voedèrknollen, gras- en kla verzaden aan regelingen worden gebonden. Zoo spoedig het kweekersbesluit 1941 in werking treedt, zal deze lijn kunnen worden doorgetrokken. Is dit systeem over de geheele li nie doorgevoerd en een behoorlijk gecontroleerde zaaizaad- en poot- goedvoorziening tot stand gebracht, dan doen zich dè navolgende perspectieven voor: 1. De kweekers, beschermd te gen de roofridders op het terrein dér plantenveredeling, zullen ge prikkeld worden om zich te wijden aan de verdere verbetering der rds- sen. Hij, die een goed ras kweekt, dat ©enige verbreiding verkrijgt, zal zich behoorlijke inkomsten zien toevloeien. 2. Door een behoorlijke prijsre geling, zoovel voor het origineele als het nabouwzaad, de klassen en maten van pootaardappelen, zullen kweekers en telers Van zaaizaad en pootgoed behoorlijke inkomsten ver krijgen voor hun selectie werkzaam heden. 3. De bonafide handel zal bij den afzet van het gecontroleerde voort- kweekingsmateriaal een redelijke vergoeding kunnen ontvangen. 4. De wettelijke regeling werpt een dam op tegen de verkeerde -ge bruiken, die zelfs tot misbruikep aanleiding gaven. Vrije teelt. In alle gevallen, waarin de 'vrije teelt wordt toegelaten, zal de na- bouwer een bijdrage voor h©t kwee kersfonds moeten betalen via de keuringsinstelling, welke bijdra ge echter verdisconteerd wordt in de prijszetting. Wij weten niet, aldus besloot spr. zijn belangwekkende uiteenzetting, wat de naaste toekomst zal bren gen doch hoe deze ook zal worden, ik voor mij meen, dat deze ordening op hot terrein der zaaizaad- en poot- goedvoorziening van blijvende be- teekenis zal zijn voor onze land bouw en de toekomstige export van zaaizaad en pootgoed. Na de pauze volgde een levendi ge gedachtenwisseling. Hou op met dat gepraat. Toon meegevoel metterdaad. Giro 5553 WINTERHULP NEDERLAND. Arbeidsdienst een gebiedende eisch (Vervolg van Pag. 1). De Arbeidsdienst een scha kel in de opvoeding van den jongen mensch. In de opvoeding van den moder nen jongen mensch is de Arbeids dienst slechts een schakel. Na de opvdeding aanvankelijk door .de moeder alleen, daarna door de ou- dersi in de scholen, waar ouders en kerk nun natuurlijken en recht vaardigen invloed hebben, maar waarbij de Jeugdstorm het volks- bindende element zal vormen, en vervolgens in den Arbeidsdienst, komt als sluitstuk de militaire dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onderscheid zijn tus schen degenen die al of niet de wa- penqn mogen dragen, en het Neder- landsche volk als Germaansch volk zal dit recht stellig ontvangen. In het komende Europa zullen de .Germaanschc volkeren, als zijnde van eenen bloede lotsverbonden op leven en flood, schouder aan schou der naast elkander staan, welen verstaan dit nog niet, maar het is een historische noodzakelijkheid en het Nederlandsche volk worde zich van deze roeping bewust. De dagen van 1014 Mei hebben getoond, dat een afzonderlijke Nederlandsche weermacht geen reden van bestaan heeft. In de toekomst zal de Ne derlandsche soldaat deel uitmaken van de groote Germaansche weer macht om zijn vaderland te verde digen waar dit behoort te geschie den, n.l. aan de grenzen van Euro pa. Zooals in Rusland gébeurd is, zal hij toonen eten even goed sol daat te zijn als de Duitschè. Aldus den Jeugdstorm loorloo- pen hebbend, in den Arbeids dienst geschoold, deugdelijk militair opgeleid, grootgebracht in godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, zal straks de jonge Nederlander op zijn 21en jaar plechtig en feestelijk wor den opgenomen als volwaardig staatsburger in de Nederland sche volksgemeenschap. Wij moeten opnieuw begin nen. Ons volk komt in grooten nood te verkeeren. Het is de 16de en 17de eeuw met groot doorzettingsvermo gen en ongekende kracht tot stand gebrachte net van handelsnederzet tingen over de geheele wereld is in den loop der eeuwen geleidelijk verloren gegaan, waarbij steeds Al- hion erfde. En nu het Engelsche imperium ten gronde gaat, zal door de wijze, waarop wij ons koloniaal bezit aan Engelsche garanties heb ben gebonden, mogelijk ook de laatste rest verloren gaan. Arm en berooid zullen wij dus uit dezen oorlog komen en van den grond al aan moeten herbeginnen. Rpsoluut zal men daartoe de handen uit de mouwen moeten steken en aanpak ken, steunend op het eenige wat ons gebleven is, onze vaderiandsche bodem, en de volkskracht van 9 mil- lioen menschen, met als eenig ka pitaal de goede eigenschappen van hand en hoofd en hart van ons volk. Maar de Arbeidsdienst zal onze jonge mannen en meisjes moe ten leeren, dat wij voor ons volk op nieuw een weg moeten banen en. 4ien daarvoor geschikt moeten ma- keh. Aan het slot vén zijn rede sprak Mussert een woord van dank tot den General-Arbeitsführer Beth- man, die zich zooveel moeite geeft om het instituut van den Arbeids dienst ook hier te maken tot een voorbeeldig opvoedingsinstituut, voor al zijn moeite en zorgen. Hij sprak de verwachting uit dat de ze in zijn later leven met voldoe ning zal kunnen terugzien op zijn arbeid in de lage,landen aan de zee. HET LOON VAN DEN BOERENARBEIDER WIJ gaan voort met de beant woording van bij ons ingeko men vragen. Aan de beurt is thans de heer A. M. te S.., die ons schrijft: Hoe kan het dat in dezen moeilijken tijd de loonen van de boerenarbeiders zoo laag zijn gebleven? Nog niet zoo lang geleden werd den „boerenarbeider" in vak- en nieuwsbladen veel lof toegezwaaid, en er werd niet minder gezegd dan dat die arbeiders gelijk stonden met den „boer", omdat,zij zoo'n belang rijke rol vervullen bij de voedsel productie. Dat is wel waar. want een ieder weet, dat deze groep menschen nog steeds den langen dag arbeiden van 's morgens vroeg, tot 's avonds laat. Dat is voor hen heel gewoon, want hun arbeidstijd is nog steeds dezelfde als voorheen, maar daar wordt niet over gesproken. Maar wat hen wel tegenvalt is, dat als het werkelijk waar is dat zij zoo'n be langrijk werk vervullen, zij er zoo karig *voor worden beloond. Want vóór Mei 1910 was het loon voor een boerenarbeider zestien gulden vijf tig met "„emolurrienten", October 1940 werd er een gulden vijftig bij gedaan en alzoo gebracht op acht tien gulden. Januari 1941 werd het contract opgezegd, en pas in Mei 1941 werd. na lang gepraat met de Werkgevers, het loon gebracht op negentien gulden met emolumenten- Zoo worden de arbeiders niet naar behooren betaald voor hun arbeid in dezen duren tijd. waarin de prij zen der levensmiddelen en andere behoeften ipet sprongen omhoog zijn gegaan. Ik dacht dat de overheid voor de ze groep arbeiders dan het loon had behooren vasr te stellen, in plaats van de werkgevers. Want de „boeren" ontvangep toch behoorlijke prijzen voor hun vee en melk, dus dacht ik dat zij ook wel een be hoorlijk loon konden uibkeeren. De ze loonen gelden alleen voor vol waardige arbeiders. (Emolumenten zijn vrij wonen, l a 2 liter melk en een tuin of aardappelen 10 H.L.) ANTWOORD: De Nederlandsche Landstand, aan wien wij deze vraag voorlegden, teekent hierbij aan: De lonen van de landarbeiders zijn op het oogenblik nog gebonden aan de grenzen, vastgesteld in over leg tusschen de oude, democrati sche landaibeidersorganisaties en de nu hij den Landstand aangeslo ten, gedeeltelijk reeds opgenomen, boerenbonden. Deze loonregelingen werden veel al door de Rijksbemiddelaars, die uit den demo-liberalen geest leef den, bindend verklaard. De Landstand hoopt echter ïn de toekomst aan de verbeteringen der sociale positie van de landarbeiders het noodige te kunnen doen. Hij zal daarbij ongetwijfeld stuiten op wan begrip en tegenwerking. Het is daarom zaak voor de landarbeiders «die, krachtens de Verordening van den Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, be treffende de oprichting van den Nc- derlandschen Landstand, tot dit li chaam behooren huh krachtige me dewerking aan den Landstand te verleenen, opdat de rechten van de bodembewerker^ niet verdrongen worden door industrie en handel en zij bij de verdeeling van het volks inkomen hun rechtmatig aandeel verkrijgen.* Voorts otnvingen wij weer brie ven van „een abonné". van de hee- ren C. Bakker1 te Oudkarspel en P. de Geus te St, Maarten en van O te Oudkarspel, welke zoo spoedig mo gelijk in behandeling genomen zul len worden. Wij herinneren er wellicht ten overvloede aan. dat brieven voor deze rubriek toegezonden dienen te worden aan de redactie van Noor derkwartier te Sohagen, met vermel ding op de enveloppe „Problemen van den Dag", terwijl geen andere correspondentie over andere onder werpen mag worden ingesloten. FEUILLETON Dr. Burmesters Ro.nai van Hans Hirvhammer iNiCruk verboden) 55. „Ach wat, ik ken dien meneer niet eens, maar ik was er het eer3t". „Dan motet u wachten tot u aan de beurt bent!" zei Mariene tot den an deren man. De jas was haar te Jang en bovendien vrij vuil. Zij voelde zich zeldzaam ongelukkig. „Een brutaliteit!" schreeuwde de tweede patiënt. „Ik wacht al veel langer. Als hier behoorlijk volgnum mers werden gegeven, dan zouden dergelijke bedriegerijen niet voorko men". „Bedriegerijen? U wilt zeker wel een beetje voorzichtiger zijn met uw uitdrukkingen! Als ik zeg, dat lk hier eerder wa3 dan u..." Op dit oogenblik kwam Welkenlaub aanstuiven. „Verdraaid nog an toe!' En reed3 had hij den dichtstbij staan de bij den arm gepakt, in dè kamer getrokken en de deur achter hem dicht gesmeten. „Als u niet wat ener gieker/optreedt, juffrouw Bergmeis- ter, krijgen we «nog moord en dood slag in de wachtkamer!" Zij gaf het op hem nog eens haar naam te noemen, maar zij klemde haar lippen vastberaden op elkaar. Vasthouden, Mariene! „Gaat u fitten!" snauwde Welken laub den patiënt toe, die nu plotse ling als een lam was geworden. „Uw naam?" „Wilhelm Glasinowski!" „Fonds?" „Districts-Ziekenfonos". „De kaart, juffrouw Bergstein! Links op het kleine schrijfbureau! Gaat u zitten en teekent u even aan voor vandaag!" Mariene pam plaats op de punt van den stoel en slaakte een zucht van verlichting, toen zij de kaart in het uitgebreide systeem had gevonden. En het ging. Zij leefde zich in in haar werkzaamheden, trachtte zich voor te stellen, dat zjj in de spreek kamer van haar man zat 'en dat de medicus, die daar den patiënt onder zocht, Lorenz was. De telefoon rinkelde en moest be diend worden. Een armwond moest opnieuw wor den verbonden. Mariene zag het sterk dragende vleesch, maar zij kneep haar lippen opeen en assisteerde. Een vrouw viel tijdens het onder zoek in onmacht. Mariene deed zoo goed mogelijk hetgeen van haar ver langd werd en oogstte daarmee een waardeerenden blik van baar werk gever. Van dat oogenblik af ging alles even gemakkelijk. Het was fijn. Het was heerlijk. En plotseling was haar dagtaak geëindigd. Toen Mariene bezig was haar handen te wasschen, trad dr. Welkenlaub op haar toe. „Nou, dat ging goed*, wat?" En hij lachte over zijn geheele gezicht. Inderdaad, di. We'kenlaub lachte. „Bent u tevreden ovsr me?" „Voor het begin nog zoo kwaad niet werkelijk nog zoo kwaad niet. Een beetje plankenkoorts gehad ze ker, wat? Ik ken dat! Ik Den een beetje grof, dat weet ik maar niets van aantrekken. We zullen het samen wel vinden, denk ik, niet?" „Stellig! Ik ben heel big, dat u er zoo over denkt!" „Praphtig! Nou, morgenochtend om negen uur! Goeden avond!" „Goeden avond, dokter!" Welkenlaub verdween met zijn fladderende jas in zijn privé vertrek ken. In de wachtkamer stiet Mariene op Otto, die, op haar knieën krui pend, den vloer veegde. „Goeden avond!" zei Mariene, in het voorbijgaan. „Avond!" bromde Otto, zonder naar haar om te zien. Magda wachtte met ongeduld en verre van gerust op haar vriendin. Zij had al een paar troostrijke zinnen bedacht, ach ja, het was misschien ook wel wat te zwaar voor dat zwakke vrouwtje, zij zou probeeren een andere oplossing te vinden. Maar toen dan eindelijk Mariene op haar toetrad, tamelijk vermoeid weliswaar, maar desondanks met vlugge, veerkrachtige schreden, meende Magda haar oogen niet te kunnen gelcoven. Dat was immers een heel ander mensch, een volkomen nieuwe Mar iene, een „jonge vrouw uit Berlyrf' om zoo te zeggen en haar bewegin gen waren daarmee geheel in over eenstemming. Haar verlegenheid had plaats gemaakt voor iets resoluuts, voor een zelfvertrouwen, dat haar vroeger volkomen vreemd was ge- „Maar mevrouw Bui-mester!" zei zij verrast, u ziet er uit, of u van plan bent op slag heel Berlijn te ver overen". „Ja?" lachte Mariene, terwijl zij haar mantel los knoopte en met een koket gebaar haar kapsel In orde bracht. „Het ging uitstekend. Maar nu heb ik een honger als een paaj^d. Zullen we wat eten?" „Geen slecht idéé!" vond Magda. „En vanavond gaan we dan ergens heen, waar het mooi is". (Wordt vervolgd.) 154. Dat hielp, vooral toen de be stuurder met zijn vrije hand ook een revolver nam. Nu geen tijd oiii ie te pellen, jongclïcf, zeiden ze. eerst ons vliegtuig terug! Maar op den duur werd de bundel levende kleeren toch wel wat zwaar. Ze stonden even stil, sneden vlug de banden door en daar draafde Piet even hard met hen mee. Waar was het vliegtuig? Organisatie der bedrijfsgeiEeenschap Bedrijfswedstrijden TAAK EN POSITIE VAN DEN* „VOORMAN" IN DE DUIT SCHÈ BEDRIJVEN. Wie in de hoofdafdeelingen van het Duitsche Arbeidsfront of in de bedrijven zelf een kijkje neemt in het werk der bedrijfsgemecnschap- pen, merkt*al zeer spoedig dat hier geen sprakq is van ©en ambtelijk apparaat, dat uitsluitend volgens de voorschriften van boven naar beneden werkt. Integendeel, overal bemerkt men, dat er twee 'kracht- stroomen zijn, die elkander ontmoe ten: het werkelijke kloppende leven in de bedrijven zelf, dat zijn daad kracht en verlangens omhoog stuwt en de ordenende, Iqjdende en 'o-p voedende macht van het Duitsche Arbeidsfront, dat als vertegenwoor digster der volksgemeenschap het arbeidsleven in de juiste banen voert. De verpersoonlijking van het knooppunt van deze beide krach ten, de man, die eenerzijds midden tusschen de werkers van het bedrijf staat en hun „vertrouwensman" is en die anderzijds het toezicht, maar ook het gezag van het Arbeidsfront vertegenwoordigt, is de „Betriobs- obmanri". Laten wij hem 'in het Ne- derlanclsch gemakshalve „bedrijfs- Voo.rman" noemen. Dit woord is ei genlijk zelfs heel goed, want een voorman is hij. Deze centrale figuur immers, aangesteld door het Arbeidsfront en voor arbeidszaken daarvoor verantwoording schuldig, is een lid van het personeel, een werker uit het bedrijf en geen „vrij gestelde". Meer dan dat: hij moet in zijn vak, of hij nu kantoorbediende of bankwerker is, uitmunten en hij moet dat vak ook voortdu rend blijven uitoefenen, zij het ook slechts voor een deel van den werktijd. Want: „alleen prestatie telt." Daarenboven moet hij een man zijn met een warm sociaal-voelend Ja. waarom? Als er AKKERTJES zijn, die de pynlyke boei en verbreken, het hoofd weer heldèr maken binnen 'n kwartier Nederlandsche Pijnstif/or Italiaansch Weermachtbericht Wederzijdscbe verkenningsacties BRITSCHE KRUISER TOT ZIN KEN GEBRACHT. ROME. 18 Febr. Het 627e weer- machtsbericht luidt: In het gebied ten Zuidoosten van Mekili gevechten tusschen weder- zijdsche verkenningsafdeelingen* een tiental vijandelijke pantserwa gens werd vernield. Italiaansche en Duitsche lucht- formaties bombardeerden de ves ting Tobroek en een vliegveld in de buurt van Marsa Matroek, schoten met machinegeweren en plaatsten bomtreffers van klein kaliber 'op autocolonnes, die troepen en mate riaal vervoerden. Den vijand wer den aanzienlijke \erliezen aan man schappen en materiaal toegebracht. Vier onzer jagers, die aan de bo vengenoemde acties hadden deelge nomen. zijn niet teruggekeerd. Als gevolg von een gisteren op Bengasi ondernomen luchtaanval hebben eenige gebouwen onbelang rijke schade gekregen. De vliegvelden op Malta zijn op nieuw en doeltreffend door Duit sche vliegtuigen gebombardeerd Een Wellington toestel werd bij een luchtduel neergeschoten. Een Britsche kruiser van de „Ca- iro"-klasse (4.300 ton) waarvan in het weermachtbericht no. 624 was gemeld, dat hij door het optreden van een onzer torpedovliegtuigen tegen convooien was beschadigd, is later gebleken te zijn gezoniken. hart, een scherpen, menschkuridi- gen blik en een klaar en krachtig besef van het belang der volksge meenschap. Daar waar alles zéér goed Is, waar .ook de bedrijfsleider volko men doordrongen is van zijn soci- alistischen plicht jegens de gemeen schap, wordt vanzelf de taak van den voorman minder zwaar en zou men zich zelfs kunnen indenken, dat bedrijfsleider en vooanan in één persopn vereenigd zoutlen kun nen zijn. Maar zóó ver is het voor- loopig ook in Duitschland nog niet! Naast de verticale organèsate, is er nog een horizqntale denkbaar wanneer het bedrijf grooter is en de taak van den voorman *te zwaar zoti worden. Dan kan hij de zorg voor dei sport, voor de eigen bedrijfs krant, voor de gezondheidsverzor ging, voor de „schoonheid van den arbeid", voor de ontspanning, voor de bedrijfsbibliotheek, enz.,, enz. aan anderen opdragen. Steeds en te allen tijde blijven twee beginselen voorop staan: 1. de voorman moet. een voortref felijk werker zijn. Een voorman die zijn vak niet volledig be- heerscht, wordt onherroepelijk uit zijn functie ontheven. 2. Alle arbeid van den voorman en zijn helpers moet zoo slechts eenigszins mogelijk naast den gewonen »arbeid en zorrder bijzondere betaling wor- don verricht. Alleen in zeer groote concerns zooals bij Kru"pp in Essen kan het voorkomen, dat de taak van den voonnan zóó omvangrijk wordt, dait hot een functie op zichzelf wordt. En zelfs dan houdt hij zich nog veelal met leeriing-opleidirijt bezig. Dit beginsel van vrij willigen en in den vrijen tijd uitgeoefend en arbeid voor het Arbeidsfront geldt in hoo ge mate ook .nog voor hoogere pos ten, in de plaatselijke of gouwlei ding zelfs van het D.A.F. In 1910 bedroeg het aantal mede werkers en medewerksters in ©eni gerlei functie voor het Duitsche Ar beidsfront niet minder dan L4 mil- lioen. Daarvan boteekende de func tie voor slechts* 32.030 liet hoofdbe roep. Alle ov^Hgeh- verrichten den benoodigden arbeid in hun vrijen tijd. VRIJDAG 30 FEBRUARI. Hilversum I. 41".5* m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8 20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofdonmuaiek. 9 16 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleu ters. 1130 Jean Lancè. 12.00 Ramblors. 12.40 Almanak. f 12.45 B.N.d.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Amablle-Sextet. 14.00 Arnhemsclie Orkestver- eeniging, soliste en gramoXoonmuziek. 18.00 Godsdienstige lesing 16.20 Zang met piano begeleiding. 1645 Oramofoonmusiek. 17.15 B.N.O Nieuws-, Aonomlsche en beursberich ten. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Orgelconcert. 18.10 Sportwetonswaardigheden. 18.?0 Melodis- ten en solist. 19 00 Actueel halluur. 19.30 Otto Hendriks en »i)n orkest. (Vanal 20.15 Alleen voor de Radio-centrales die ove* een lijnver binding met de Studjo beschikken). 20 15 Roe- meensch orkest Gregor Serban. 20.45 Boekbe spreking 21 00 Ensemble De Kwintslag. 21 45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramo Xoonmuziek. Hilversum n. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grainofoon- muziek. 10.40 Zoo is Katwijk. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramoXoonmuziek. 1125 GramoXoonmuziek. 12.00 Romancers en soliste. 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Gevarieerd middagprogramma. 15 00 Voor de vrouw. 15.45 Revida-sextet. 16.30 Gra moXoonmuziek. 16.45 Voor de schoolgaande Jeugd. 17.15 B.N.O - Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Salonorkest en gramo- foonmuzièk. 18.35 De economische rechter- houdt zitting. XI. 18.50 Gramofoonmuziek. 19.00 B.N.Q.: De Jordaner vertelt over sociale noo- den. 19.10 B.N.O.Nieuwsberichten. 19 po Or gelconcert. 19.45 Reportage. 20.00 Zang, het Roentgenkwartet en gramoXoonmuziek. (Vanaf 20-15 Alleen voor de Radio-centrales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.15 De Europeesche kunst der Barok. lozing 21-45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22 00 Gramo foonmuziek, 22.10—22.15 Avondwtfdlng. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schaden. Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten-, en Bin nenland, Schapen - Fred. Groot, Schajzcn. Alg. reportaue. Streeknieuws en Kunst - A. C. van Kampen, Rayon-redacteur Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2