SABOTAGE Incident te Venlo thans in het ware licht Woningen voor DUITSCH ANTWOORD OP CHURCHILL'S REDE Vroegere Nederlandsche regeering zwaar gecompromitteerd DESTIJDS KINDERLIJKE AR- GUMENTEN OM RECHT TE PRATEN WAT KROM WAS. In een der eerste redevoeringen van den Rijkscommissaris wordt reeds over de samenzwe ring gesproken. Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord aanduiden, werpt de vondst van de documenten on der de papieren van den vroege ren Franschen minister-president Da- ladier een merkwaardig licht op de gestes van de vroegere Nederland se he regeering en op de neutrali teitspolitiek die zij zeide te voeren. De D. Z. i. d. Niederl. deelt hier omtrent belangwekkende bijzonder heden mede, speciaal ook wat het ibckcnde incident te Venlo betreft, waardoor de kuiperijen van de te 's-Gravenhage gevestigde Britsche Intelligence Service onthuld wer den. Deze centrale trachtte, zooals he kend, in Duitschland complotten te smeden en aanslagen te organisee- ren en probeerde hiertoe in contact te komen met zoogenaamde in werkelijkheid niet bestaande re- yoiutionnaire organisaties. Deze plannen, aldus de D.'Z. wa- ren de Duitsohe regeering natuur lijk bekend. Om alle bijzonderheden dezer plannen te weten te komen, kregen destijds ambtenaren van den Veiligheidsdienst der S.S. op dracht zich uit te geven als leden van revolutionnaire organisaties in Duitschland en op deze wijze con tact te verkrijgen met de Britsche terreur- en revolutie-centrale te 's-Gravenhage. Deze opdracht had zooals men zich herinnert, tot gevolg, dat de Britsche Intelligence Service in de opgestelde val liep en dat zijn chef en consorten, ook de hem ver gezellende officier van den Neder- landschen Generalen Staf, aan de Duitsch-Nederlandsche grens bij Venlo gearresteerd konden worden. Het rapport van de Vitrolles. Het rapport van De Vitrolles aan Daladier, dat thans door het Duitsche ministerie van Buiten- landsche Zaken aan de openbaar heid wordt prijsgegeven, bewijst op nieuw de moordplannen van de In telligence Service, doch toont te vens aan, dat deze plannen door den toenmaligen Nederlandschen minister van Buitènlandsche Za ken persoonlijk op zeer nadrukke lijke wijze werden bevorderd. Van Kleffens liet den Franschen gezant weten, dat hij naar hij meende betrekkingen onderhield met. vooraanstaande nationaal-soci- aüstischo kringen, dien hij zijn „goede diensten" had aangeboden. In werkelijkheid waren deze „voor aanstaande nationaal-socialistische kringen" de gevolmachtigden van den Duitschen Veiligheidsdienst, die om deze Haagsche centrale on schadelijk te maken, daarmee con tact hadden verkregen. Op haar beurt werkte deze centrale overi gens zeer nauw samen met toon aangevende Nederlandsche krin gen, en naar thans blijkt ook met don toenmaligen Nederland schen minister van Buitenlandsohe zaken. Den Haag in de knell Wat het incident te Venlo aan gaat, zal men zich herinneren dat twee employé's van den Britschen geheimen dienst Payne Best en Stevens in een grenscafétje, naar later is gebleken, met medeweten onzer regeering en vergezeld van een man van onzen eigen gehei men dienst luitenant Klop, bespre kingen met Duitschers over „vre desonderhandelingen". hadden. Zij werden toen onverhoeds door den Duitschen geheimen dienst ingere kend. Het was namelijk geen vre- des- maar een revolutiepoging. Den Haag was danig verlegen met het geval en de regeering inspi reerde de Nederlandsche pers wij citeeren nu verder het H'bld. van 11 Nov. 1939 tot de volgende uit eenzetting: „Er is komen vast te staan, dat Donderdagmiddag te half vijf op enkele tientallen meters van de grens een Nederlandsche auto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stapten uit, waarop een zestal per sonen in burger toesnelde en hen beschoot, tengevolge waarvan een inzittende .vermoedelijk werd dood geschoten en een ander zwaar werd gewond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die de Ne derlandsche auto met de nog in zittenden en de beide slachtoffers over de grens voerde. „Zen en ander gebeurde in snel tempo onder bedreiging met ge- wc: en kon niet-worden verhin derd. „Uiteraard is van de zijde der Ne derlandsche regeering van dit em- s'.r-c misdrijf mededeeling gedaan te Berlijn, met het verzoek, een on- de. :oek in te stellen. „De Nederlandsche autoriteiten zijn aanstonds begonnen aan deze zijde der grens alle beschikbare ge- ge ens te verzamelen." De regeering bleef verder zwijgen, tof Berlijn op 22 November mede- dfieMe. v.otawn thans uit de'oapie- ren van Daladier is gebleken inder daad van a to z juist te zijn ge weest. Een D.N.B. bericht uit die dagen luidde: ,Op 9 November trachtten de lei ders van den Britschen Intelligence Service voor Europa, de heerem Payne Best en capt. Stevens, de Nederlandsche grens bij Venlo naar Duitschland te overschrijden. Zij werden daarbij door de hen bewa kende Duitsche organen overwel digd en als gevangenen aan de Staatspolitie overgeleverd. „De met elkander in strijd zijn de mededeelingen betreffende hun gevangenneming, n.1. of deze nog op Nederlandsch dan wel op Duitsch gebied is geschied, worden op het oogenblik onderzocht." De Nederlandsche regeering was toen wel gedwongen meer licht over de zaak te laten schijnen en... erkende de voornaamste feiten vol mondig. Het desbetreffende bericht van Nederlandsche officieels zijde ge publiceerd in het Alg. H'bld. van 24 November 1939 (avondblad), deed blijken, dat de eerste luitenant Klop van den Nederlandschen Inlichtin gendienst te 's-Gravenhage (dus van een dienst van den Nederland schen Generalen Staf) „in opdracht van zijn chef" en „in het belang van onze onzijdigheid" (Sic! Red.) met de beide Engelsche spionnen zich naar de grens had hegeven „om toezicht te houden" op „Britsch-Duitsche besprekingen tot onderzoek van de mogelijkheid van eventueele vredesonderhandelin gen"! Aangezien in officieele kringen te 's-Gravenhage iedereen op de hoog te was van de werkelijke werkzaam heden der heeren Stevens en Best n.1. spionnage, was deze Nederland sche regeerings-mededeeling in ern stige mate comprommiteerend voor de onzijdige houding van ons land. De pijnlijke en gewrongen Neder landsche mededeeling besluit met de volgende passage: „In het onderhoud, dat beide En- gelschen op een vorigen dag in het zelfde café met twee Duitschers hebben gehad, was ook de heer Klop aanwezig. Bij die gelegenheid is alleen gesproken over de moge lijkheid van vredesonderhandelin- gen." Engelsche lezing. Inmiddels was ook van Engel sche zijde noodgedwongen we gens de Duitsche onthulling een verklaring over het gebeurde gepu bliceerd. Ook van dien kant werd gepoogd, om aan de publieke opinie zand in de oogen te strooien door de louche en duistere besprekingen voor te stellen als een serieuze po ging tot vredesonderlingen. Deze Engelsche lezing luidde aldus (26 Nov. 1939) „Captain Stevens en de heer Best hebben op 9 November met mede weten van de Britsche regeering een bezoek gebracht aan de Ned.- Duitsche grens. Zij waren eenigen tijd in verbinding met hooggeplaat ste Duitschers en op 9 Noyemfoer kregen zij een uitnoodiging, om te Venlo.een Duitsch afgezant te ont moeten, die hen gaarne een aantal vredesvoorstellen wilde overhandi gen, teneinde deze aan de Britsche Regeering te doen toekomen. „Toen zij bij de grens aankwa men, werden zij aangevallen en naar Duitschland vervoerd. „Best en Stevens hadden de Ne derlandsche autoriteiten in kennis gesteld van den aard hunner zen ding en «en Nederlandsch officier kreeg opdracht hen te vergezellen, eri op te letten, dat niets zou ge schieden dat in strijd was met de Nederlandsche neutraliteit. „Het schijnt, dat de Gestapo ont dekt had, wat gaande was en be sloten heeft een einde te maken aan de vredesbeweging in vooraan staande Duitsche kringen. „Kinderlijk". Kinderlijk noemde men te Berlijn de wijze, waarop Londen en Den Haag zich uit de pijnlijke affaire hebben trachten te praten. Voor de Nederlanders, die in den waan leef den, dat hun Regeering het eerlijk meende met haar zoo nadrukkelijk beklemtoonde neutraliteit, was de affaire-Venlo reeds een ernstige schok. Achteraf is het een duidelijk vaststaand feit, dat op hetzelfde oogenblik, waarop officieel van Ne derlandsche regeeringszijde „goede diensten" werden aangeboden, om de oorlogvoerende partijen door offi cieele besprekingen tot een verge lijk te brengen, en ter- zelfder tijd, dat minister van Kleffens luide toegejuicht in de Tweede Kamer zijn beleid verdedigde en voorstelde als eerlijkst denkbare behartiging van Nederlands onzijdigheid, op datzelfde tijdstip lieten Nederland sche regeeringsautoriteiten zich in met elementen die in Den Haag bekend stonden als spionnen, om in het Duitsche Rijk een geweldda dige omwenteling teweeg te bren gen, terwijl Nederlandsche regee ringsautoriteiten aan een Neder landschen officier opdracht gaven bij die zoogenaamde „vredesonder handelingen" aanwezgi te zijn! Wat de Rijkscommissaris in 1940 zeide. In dit verband herinneren wij aan den volgenden passus uit de rede van den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart van 27 Juli 1940: „De Nederlanders geloofden, of liever beweerden, neutraal te zijn geweest. Maar wat beteekent eigen lijk neutraal? Als groote volken een strijd op leven en dood begin nen, kan de neutraliteit niet als formeel begrip behandeld worden. In elk geval kunnen wij Duit schers geen neutraliteit erkennen, wanneer een land de verzamel plaats van alle emigranten en vij anden van het Duitsche volk wordt, wanneer een land toelaat, dat in zijn pers dagelijks met vuil wordt geworpen naar alles wat ons heilig en dierbaar is, wanneer een defen siesysteem uitsluitend tegen het Duitsche Rijk gericht is en wel als voortzetting van de Fransche en Belgische verdedigingslinies, en wanneer in dit land zelf een samen zwering tegen het leven van den Führer mogelijk is." He'dersche vluchtelingen BOUWBUREAU „NOORD-HOL- LAND" TE ALKMAAR VANGT ARBEID AAN. Woningen te Lntjewinkel en in 't Zand. Sedert midden Januari is te Alk maar een nieuw overheidsbureau gevestigd. Het ligt betrekkelijk ver scholen aan do Oude Gracht en het draagt eigenlijk den naam van „Bu reau Uitvoering Woningbouw Hel- dersohe Vluchtelingen". Deze offi cieele naam bleek echter zekere be zwaren op te leveren, er ontstond verwarring met het bureau van den héér Pluim, dat thans aan de St. Laurensstraat is gevestigd en dat, wijl het reeds geruimen tijd be stond, niet zelden poststukken ont ving, bestemd voor het Bureau van den Algemeen Gemachtigde. Van daar dat men de voorkeur heeft ge geven aan de betiteling „Bouwbu reau Noord-Holland". Gelijk men weet is het Ir. Ringers die de functie van Algemeen Ge machtigde bekleedt. Het Alkmaar- sche bureau, wiens technisch hoofd is de heer J. Roos te Amsterdam, is te beschouwen als een vooruitge schoven post van den Algemeen Ge machtigde voor Noord-Holland. Op het kantoor vonden wij tegen woordig de heeren P. Knuttel, ad ministrateur en belast met het toe zicht op het beheer en Ir. Schuil, die in een uiterst goéde .stemming waren. De reden daarvan was ver moedelijk gelegen in het feit, dat bureau, na diverse bemoeiingen juist telefonisch was verbonden en dus volgens moderne begrippen, eerst nu werkelijk contact had ge kregen met de buitenwereld. Wij vernamen dat er groot ver schil was tusschen het bureau van den heer van der Pluim, dat min of meer bedoeld was om noodvoor zieningen te treffen ten behoeve van de Heldersche vluchtelingen, terwijl men zich hier bezighield met den bouw van permanente wo ningen, die aanvankelijk weliswaar aan de gevluchte Hclderschen ten goede zouden komen, die straks echter beschikbaar zouden komen voor de bewoners der betrekkende gemeenten. Hoewel het bureau nog slechts korten tijd in Alkmaar is gevestigd, bleken toch reeds een aantal bouw plannen in vergevorderden staat van ontwikkeling te zijn. Zoodra het weer dit mogelijk maakt, zullen onmiddellijk 64 woningen onder handen wor den genomen. Hiervan zullen er 16 verrijzen in 't Zand, 13 te Lutjewinkel, 24 te Ursem en 11 te Egmondbinnen. Die te 't Zand en Lutje winkel zijn ont worpen door het architecten bureau Peters en Baanders te Den Helder, die te Egmond en Ursem door den heer C. D. v. Reyendam, architect te Alk maar. De woningen zullen tenslotte wor den gebouwd „in regie" van den Algemeen Gemachtigd. Dit wil zeg gen, dat de bouw niet zal worden aanbesteed, doch dat deze zal ge schieden op risico van den Alge meen Gemachtigde. Deze maatregel is genomen met het oog op de moei lijkheid om in den tegen woordigen tijd de bouwprijs te bepalen. Uit het Familieleven W ARMENHUIZEN BURGERLIJKE STAND. Over de maand Januari 1942. Maria Catharina, dochter van N. P. Kossen en C. van Langen. Maria Catharina, dochter van N. Jonker en L. Schipper. Jetrus, zoon van P. M. Pronk en L. A. de Groot. Cor- nelia Margaretha, dochter van C. Tesselaar en M. Klanker. Wilhel mus Martinus, zoon van W. Mole naar en van T. M. Schipper. Simon Jan, zoon van A. Bommer en J. Pronk. Dirk, zoon van A. Spaansen en A. E. Kramer. Gehuwd: Geene. Overleden: Jan Blankendaal weduwn. van T. Ligthart, oud 73 ja ren. Gerardus, zoon van Albertus J. Huibers en M. C. Tesselaar, oud 1 jaar. Cornelis Kroon, wedn. van Tr. Hofdijk, oud 76 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen: J. Mulder, van Kanaalkade 7, Schoorldam naar Schoor], Heeren- Ervaringen van de W.A. in Den Haag Tegen allen, die de voedselvoorzie> ning van ons volk saboteeren, moet medoogenloos opgetre den worden. (V.P.B.) Er is reeds tallooze malen gewaarschuwd tegen den verderfelijken geest van apathisch toezien en afwachten, welke een deel van ons volk gelukkig niet het beste gevangen houdt en het vermoeden begon post te vatten dat een dergelijke laffe geesteshou ding ook oorzaak was geworden van bepaalde moeilijkheden, welke zich in. de achter ons liggende sneeuwperiode hebben voorgedaan bij de voorziening van de noodza kelijkste levensmiddelen voor ons volk. Op dit oogenblik kwam als een donderslag bij helderen hemel de heerbanleider der Haagsche W.A., de heer J. E. Feenstra met een reeks onthullingen over de wijze, waarop sommige lieden hebben ge meend, de hulp, welke de WA bood bij de bedoelde moeilijkheden, te moeten saboteeren. Uit de mededeelinggen van den heer Feenstra bleek: 1. dat de secretaris van de V.B. N.A. op een oogenblik, dat de aard appelvoorziening reeds dreigde vast te loopen, de hulp van de weerman nen der N.S.B. en hun vrachtauto's weigerde .onder het motief, „dat al les voortreffelijk functionneerde" De aardappelvoorziening kwam pas weer in beter banen, toen men ten slotte toch voor den druk der W.A. bezweken was. 2. Toen de W.A. aandrong op tij dige verbetering van de groenten- voorziening, weigerde de voorzitter vaii het Binnenlandsche Kooplie den verbond zekere Vogelaar om als „man van eer" samen te werken met een nationaal-socialist. Het was aan dezen Vogelaar die als „Man van eer" vijf veroordeelin gen achter den rug bleek te heb ben, w.o. er waren wegens diefstal, valschheid in geschrifte en dood door schuld! te wijten, dat de groentenvoorziening van Den Haag twee dagen lang gestagneerd was! 3. Dat een Haagsch wethouder nogal liefst voor sociale zaken bij de melkvoorziening geen reke ning met de belangen der moeders van zuigelingen en der kleine kin- ren hield. Dezelfde wethouder wil de arbeiders, die door de vorst zon der werk gekomen waren, tot be delen dwingen en verklaarde op de vraag, of hij niet wist dat het De partement van Sociale Zaken een speciale regeling had getroffen in zake het loon van bij het sneeuw ruimen tewerk gestelde arbeiders, letterlijk: „dat hij nooit kranten las en niet naar de radio luisterde". In middels wisten de Haagsche sneeuwruimers niet, hoe zij aan kleeding en schoeisel voor hun werk moesten komen. „Man van eer" achter slot en grendeL Deze beschuldigingen zijn geen kleinigheid en het stemt tot tevre denheid, dat de „man van eer" in deze affaire inmiddels reeds achter slot en grendel werd gezet, terwijl het hoog tijd is, dat den bedoelden wethouder binnen wiens sociale machtsbereik krotwoningen met toestanden worden aangetroffen, welke ten hemel schreien! dé be voegdheden waarvan hij immers toch geen behoorlijk gebruik maakt worden ontnomen. Het ligt er dik bovenop, dat hun houding in dit geval bepaald werd door hun verlangen om haat, ver bittering, en onrust te zaaien onder hun volksgenooten wellicht zelfs nog in de ij dele hoop voor deze „diensten, het land bewezen" een onderscheiding te ontvangen van zeker emigrantencomité dat te Lon den een soort van „dappere onge hoorzaamheid" predikt! Toen de W.A. zich belangeloos inschakelde, om de volksgemeenschap te dienen, kwam dit vanzelfsprekend slecht te jas in hun plannen en in hun te- "eurstelling gaven zij hun ware be doelingen bloot. Het gebeurde te Den Haag is een waarschuwing. Ons land telt vele van dergelijke verbondsvoorzitter- tjes en wethoudertjes, doch laten zij voorzichtig zijn, want er kan een dag komen, dat de Volkswoede zich tegen hen keert. weg C 60. A. de Bruijn, van Dorps straat 166 naar Amsterdam, KI. Zonneplein 6. J. Pronk, van Fa- brieksstraat 46 naar Amsterdam, KI. Zonneplein 6. C. Kwant, van Oostwal 89 naar Castricum, Nuhout v d. Veen straat 46. M. Pronk, van Fabrieksstraat 46 naar Alkmaar, v. d. Meij straat 16. Ingekomen personen: J. Schermer, van Alkmaar, Boe zemsingel 35 naar Sluisweg 2, Schoorldam. H. M. Rolf, van Gaas- terland, Harich 106 naar Dorpsstr. 54. E. de Geus—Hart, van de Bilt, Soestdijkscheweg 13 naar Oostwal 67. A. Haezer met gezin, van Den Helder, Keizersgracht 100 naar Westfrieschedijk 27. C. A. Gouds blom, van Nieuwveen, Dorpsstraat 250 naar Oostwal 111. H. A. M. Boenders met kind, van Alkmaar, Lindenlaan 85, naar Dorpsstraat 191.M. Kwant, van Alkmaar, Nieuw-1 straat 25 naar Oostwal 89. Zes punten van de W ilhe.mstr asse Albion's invloed in de wereld gebroken levering van Europa aan het bolsje wisme te beloven. In Engeland zelf moest gij den bolsjewistische» agenten de vrije hand laten voor hun propaganda onder de Engel sche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Chamberlain met Roosevelt tegen uw eigen ministerpresident samen gespannen en u tot werktuig van Roosevelt bij de oorlogsophjt,sing tegen Duitschland gemaakt. Roose velt heeft indertijd ook belet, dat Engeland het vredesaanbod van den Führer na de ineenstorting van Frankrijk aanvaardde en gij waart hierbij zijn handlanger. Sedertdien zijt gij gedreven door uw misluk kingen geheel afhankelijk gewor den van Roosevelt, dien hoofd schuldige aan den oorlog. Onvoor waardelijk en in de vage hoop op latere hulpverleening met de wa pens, hebt gij meegedaan aan het Yankee imperialisme van Roose velt. Roosevelt daarentegen heeft zich voor de beloften van hulp aan En geland met zware Engelsche offers laten betalen. Roosevelt wil hot Britsche wereldrijk geleidelijk in Amerikaansch bezit doen overgaan en daarmede het erfgenaam van Engeland worden. Dit is sedert lang het plan van Roosevelt en gij, mijnheer Churchill, van geboorte half Amerikaan, zijt hierbij zijn handlanger. Gij tracht thans de Engelschen tot een laatste krachtsinspanning te bewegen door een ontzaggelijk Amerikaansch oorlogspotentieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed, dat de bewapeningscijfcrs van Roosevelt niets anders zijn dan de grootste van alle Amerikaan- sche opschepperijen. Voor de Ame rikaansche hulp aan Engeland gold en geldt*nog steeds het woord: „Too late and t.ho little". De Amerikaansche troepenlandin gen in Engeland zijn voor Roose velt slechts een middel om Enge land onderworpen te houden. Het betreft hier niets anders dan de eerste Amerikaansche politieagen ten op de Engelsche eilanden, die er voor dienen te zorgen, dat de Engelschman den oorlog voor Ame rika ook verder voert en de laatste penny aflevert. Q* HURCILL'S rede heeft Berlijn aanleiding gegeven tot een ant woord, waarmede de Engelsche hoogmoed het voorloopig doen kan. Het is vervat in de volgende pun ten: 1. Gij waart, mijn/heer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbreken van den laatsten we reldoorlog en uw militaire onbe kwaamheid bleek reeds toen door uw nederlaag van Gallipolie. Reeds door den eersten wereldoorlog hebt gij voor Engeland de alleenheer schappij over de zeeën en daarme de zijn onbestreden wereldheer schappij verloren. 2. Wat waren de gevolgen van uw oorlogspolitiek? Militair gezien: de grootste miliaire nederlagen der Engelsche geschiedenis Duin kerken, Griekenland, Kreta, Libye, Singapore. Politiek gezien: Enge land heeft al zijn vrienden op het continent verloren. Thans is de En gelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is vereenigd tegen Engeland. 3. Nadat gij door uw fouten de Europeesche volken als bondgeno ten verloren had, hebt gij de groot ste misdaad van uw leven begaan doordat gij u met het bolsjewisti sche Moskou verbond. Het Duitsche leger met zijn bondgenooten Italië, Hongarije, Slowakije en de vrijwil- ligerscontingenten uit Spanje, Kro atië Nederland, België, Denemar ken, Noorwegen, Frankrijk, alsme de het Finsche leger hebben de in vasie der bolsjewisten in Europa verhinderd en hen tot voor de poor ten van Moskou teruggeworpen. Het winteroffensief van Stalin te gen het Duitsche leger is reeds thans volkomen mislukt Stalin zal niet in staat zijn zijn verliezen aan menschen en materiaal te vervan gen. Het Duitsche leger met zijn bondgenooten, welker verliezen zich in tegenstelling met den we reldoorlog binnen bescheiden gren zen blijven, zal bij het aanbreken van het warmere jaargetijde de nog aanwezige bolsjewistische strijd krachten aanvallen. Europa uitgeleverd aan het bolsjewisme. Gij hebt Eden naar Moskou ge zonden om den bolsjewistischen massa-moordenaar Stalin voor zijn oorlogsdiensten en voor de voort zetting van zijn bloedoffers de uit- OUDE N1EDORP. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan, zoon van Cornelis Schenk en Neeltje de Klerk, wo nende te Den Helder. Adriana. dochter van Cornelis Schenk en Neeltje de Klerk wonende te Den Helder. Petronella Cecilia, dochter van Adrianus Groen en Afra Poel. Petrus Jacobus, zoon van Johannes Jacobus Ursem en Cornelia Maria Nol ten. Cornelia Joanna, dochter van Gerardus Portegijs en Maria Jong. Anna Hillegonda, dochter van Adrianus Mooij en Maria Jong. Ondertrouwd: Johannes Antho- nius Sinnige, oud 24 jaren, fruit handelaar, wonende te Alkmaar en Ariana Maria van der Kroon, oud 19 jaren, zonder beroep, wonende te Oude Niedorp. Gehuwd: Geene. Overleden: Geene. BEVOLKING. Ingekomen: Johannes dev Wit, van Amsterdam, Vrolikstraat 497 hs. Agatha Anna Wester, van Ha renkarspel, Dorpsstraat 250. Jan Filmer en gezin van Den Helder, Emmastraat 11. Geertruida A. Dek ker van Qbdam, wijk A 256. Corne lis innige van Anna Paulowno, Bur gemeester Lovinkstraat 27. Simon Danenberg van Heerhugowaard, F Karei van der Maas en gezin van Den Helder, Dahliastraat 66. Gerrit Baken van Zijpe I 19. Vertrokken: Catharina Volkers naar Harenkarspel, Waarland D 39. Cornelia Griffioen naar Twisk, Dorpsstraat 132. Simon Petrus van Langen naar Heerhugowaard, Veen- huizermiddelweg F 49. Gerrit Wil lem C. Beekink naar Utrecht, Boor- str^at 69. LOOP DER BEVOLKING. Gedurende het jaar 1941. In het jaar 1941 werden 34 perso nen geboren, t.w. .19 jongens en 16 meisjes; 15 gevallen van overlijden werden aangegeven, n.1. 6 mannen en 9 vrouwen; 3 kinderen werden levenloos aangegeven; 5 huwelijken werden gesloten; 96 personen zijn ingekomen, t.w. 48 mannen en 48 vrouwen; 122 personen werden van de bevolking afgevoerd, t.w. 60 mannen en 62 vrouwen. Het aan tal inwoners, dat op 31 December 1940, 1455 personen bedroeg, t.w. 766 mannen en 689 vrouwen ver minderde met 6 personen, t,w. 1 man en 7 vrouwen, zoodat de be volking op 31 December 1941 be stond uit 767 mannen en 682 vrou wen of totaal 1449 personen. Heerschappij in verloren. Oost-AziB 5. De oorlog tusschen 'Engeland en Japan is uitsluitend uw schuld. Daar de Engelsche politiek door uw toedoen volkomen afhankelijk van de Vereenigde Staten was ge worden, moest gij noodgedwongen aan de uitdagende politiek van Roosecelt tegenover Japan meedoen De nederlagen in het Zuidzeege bied en in Oost-Azië zijn daarom een rechtstreeksch gevolg van het gebrek aan een vooruitzienden geest uwerzijds. De materieele ver liezen van de Engelschen in de door de Japanners veroverde gebieden gaan reeds thans naar de duizend millioen pond sterling verre te bo ven. Reeds de eerste weken van den oorlog met Japan hebben den Engelschen derhalve enorme ma terieele schade gebracht. Dit is ech ter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds tot al- gemeene verarming van Engeland geleid. Thans reeds hongeren in Engeland millioencn, die zoo dcor uw falen een gemakkeljjken prooi voor de bolsjewistische propagan da worden. De bolsjewistische kui perijen kunnen zich des te onge stoorder ontwikkelen daar de lei ding er van in handen is van den bolsjewistischen ambassadeur te Londen, Maisky, dien gij uit vrees voor een niet langer meedoen van de Sovjet-Unie de vrije hand hebt moeten laten: Terwijl het Duitsche volk zijn revolutie reeds achter zich heeft en door de nieuwe sociale orde van Adolf Hitier immuun ge worden is voor alle buitenlandsche revolutionnaire propaganda, heeft het Engelsche volk zijn revolutie .nog voor zich. De oorlog van Chur chill liquideert de democratie in Engeland. Het einde kan slechts de algemeene verarming zijn en de overwinning van het bolsjewisme in Engeland. SAMENVATTING: GIJ hebt derhalve sedert het uit breken van den oorlog de eene nederlaag na de andere geleden en de èene stelling na de andere ver loren. Gij hebt den oorlog met Duitschland en Italië ontketend en daarmede uw invloed in geheel Europa verloren. Gij hebt den oorlog met Japan ontketend en daarmede uw heer schappij en uw geheele bezit in Oost-Azië verloren. Gij hebt de kern van het Empire, Indië, op het spel gezet. Gij zijt met uw politiek van de haat en het onverstand volko men afhankelijk van Roosevelt ge worden en thans zijt gij bezig nog meer belangrijke bezittingen van het Britsche rijk aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Uw politiek leidt naar de bolsjewiseering van Engeland. Gij zijt een militair ama teur, een politicus zonder moraal en daarenboven een pechvogel, dien alles mislukt, wat hij onder neemt. De rampzalige zinspreuk in het wapen van uw voorvaderen „vol vertrouwen, doch ongelukkig" is In anderen zin dan men indertijd ge wild heeft, tot waarheid geworpen: gij zijt de doodgraver van het Brit sche ina^twm.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 6