PROBLEMEN VAN DEN DAG Strijd cn Overwinning De boodschap van Bose Moodaanslag te Haarlem Het proces te Riom Daladier verschuilt zich achter anderen. VICHY, 3 Maart (D.N.B.) De zesde zittingsdag was wederom ge wijd aan het verhoor van Daladier inzake de hem ten laste gelegde ge brekkige mobilisatie van de Fran- 8che oorlogsindustrie. Daladier poogde Opnieuw zich van de verantwoordelijkheid vrij te pleiten. Inzake de nationalisatie van een deel der bewapenings industrie in l\et gebied van Parijs werd naar voren gebracht, dat Da ladier niet de noodige- maatregelen had getroffen orrf deze industrie te decentraliseeren. Daladier verklaar de, dat dit met het oog op den in ternationalen toestand foutief zou zijn geweest, aangezien de bouw van nieuwe-fabrieken in de provin cie te veel tijd zou hebben gekost. Overigens is na de mobilisatie de decentralisatie in grooten omvang ten uitvoer gelegd. De president bracht in dit ver band ook de nationalisatie der fa brieken van Schneider en Creuzot ter sprake, waarbij Daladier ver weten werd dat deze uit politieke oogmerken zou zijn geschied. Da ladier bestreed dit. Opnieuw verklaarde Daladier, dat het door hem doorgevoerde vierja renplan en de industrieele mobili satie van het land, belangrijke re sultaten had gehad. De president richtte vervolgens tot Daladier de vraag,, waarom de wet tot mobilisa tie der industrie niet reeds voor Juni 193S was afgekondigd. Dala dier stelde daarvoor zijn voorgan gers verantwoordelijk. 'Het communisme in Frankrijk Verscherpte agitatie had verscherpte actie der politie tot gevolg. VICHY, 3 Maart (DNB). Om trent de onderdrukking van de communistische en terroristische actie in de bezette en onbezette zo nes door de Fransche politie heeft hedén de kabinetsdirecteur van het ministerie v. Binnenl&ndsche Za ken, Pierre HaVard, verklaringen afgelegd voor vertegenwoordigers van' de binnen- en buitenlandsche 1 pers. Een belangrijke verscherping van de communistische activiteit, zoo zette Havard uiteen, kon in het bij zonder geconstateerd worden sedert het openen van de Vijandelijkheden tusschen Duitschland en de Sowjet- Unie. Deze verscherpte agitatie had. vooral ten doel met alle middelen de bolsjewieken te steunen. Het be hoorde tot de tactiek der commu nisten om in de bezette zóne tus schen de burgerbevolking en de bezettingsautoriteiten incidenten te doen ontstaan. Deze kuiperijen had den dus ten doel het optreden der- Franscjie regeering te verlammen en haar betrekkingen met de Duit- sche autoriteiten te bemoeilijken Om die reden heeft de regeering van maarschalk Pét'ain, volledig 't gevaar inziende, zonder verwijl be sloten bet terrorisme te onderdruk ken en ieder in gevaar brengen van v haar gezag af te weren. De resultaten van deze afwcerac- tie toonde Havard aan met de vol gende getallen: van 1 Januari tot. 31 December 1941 werden wegens communistische propaganda en da den van terreur 5.390 personen ge arresteerd en l£773 huiszoekingen verricht. De daders van 74 aansla gen of daden van terreur tusschen 1 Juli 1941 en 18 Febr. 1642 werden allen gearresteerd. „LAND EN VOLK". De Persdienst van den Nederland- schen Omroep meldt: De uitzending van Dirk van den Hulni zal, bij wijze van uitzonde ring, Zaterdag 7 Maart a.s. geschie den van 18.15—18.30 uur over den zender Hilversum II. Na dien datum zal deze Zater- dagsche uitzending in het vervolg geschieden van 19.1519.30 over den zender Hilversum I. Deze wijziging, zal, gezien de vele verzoeken, zeker ieders instemming hebben. I FEUILLETON Dr. Burmesters Ro.nari van Hans Hirthainmer l Nadruk verboden) 66. En daarop ontspon zich tusschen de belde mannen een vakgesprek, dat hen nog eenige uren bijeen hield en dat bij dr. Welkenlaub de over tuiging deed post vatten, dat zijn jc ge collega al drie eigenschappen in zich vereenigde, welke hij bij zijn opvolger heimelijk had gewen9cht. Toen Lorenz tegen den middag zijn gast eindelijk uitliet, had hy nog een verzoek: „Ik zou u zeer"' erkentelijk zijn', dokter, wanneei u mijn vrouw van dezen gelukkigen loop der dingen vooralsnog onkundig liet. Ik... zou er haar graag mee verrassen... op den dag, waarop ik de practijk in de Links' raat overneem." „Aha. ;k begrijp het. Ik zou er u haast om kunnen benijden. Goed, goed! De noodige formaliteiten zal mij» notaris dus me* u in orde ma/cen. Wy zien elkaar dus op zijn kantoor." Den Indiërs moed en kracht gegeven. BANGKOK, 3 Maart (D.N.B.) Naar men in Indische kringen te Bangkok verklaart, heeft Bose ook in Indië zelf de meerderheid dei- Indische bevolking achter zich. Of schoon geen berichten binnengeko men zijn om treilt de ontvangst van zijn radioboodschap in' Indic, neemt men te Bangkok aan, dat zij onder de vrijheidlievende In diërs een ware golf van geestdrift ontketend heeft. In brcede Indische kringen heerschte reeds voor het uitbreken van den oorlog in het Zuidzeegebjed het verlangen naai de wederverschijning van Bose en het overnemen door hem van de leiding der Indische vrijheidsbewe ging. De woorden van Bose en de zekerheid, dat hij weer het roer in handen heeft genomen, geven den Indiërs moed en de kracht, den strijd tot de definitieve bevrijding van Indië van het Britsche juk voort te zetten. DE REGEERINGSCRISIS IN IRAN. ANKARA, 3 Maart (ANP).'— De Iraansche regeeringscrisis is nog steeds niet opgelost. Minister-presi dent Ali Foeroeghi tracht in op dracht van den Sjah een nieuwe regeering bijeen te breijgen, doch zijn pogingen hebben tot dusver geen succes gehad. De stemming te Teheran schijnt uiterst gespannen en vooral tegen de bolsjewisten ge richt te zijn. ONBESCHADIGD GRAF VAN EEN EGTPTISCH PRIESTER GEVON DEN. TUNIS, 3 Maart (DNB.) Bij de opgravingen té Sakkara in Egypte, werd het volledig gespaarde graf van een Egyptischen priester uit de zevende dynastie gevonden. Een ondergrondsche gang van 17 m. diepte leidt naar den sarcophaag uit Basalt, die zich in, ga ven toe stand bevindt. In de grafkamer werd een groote massa albasten schalen gevonden. De directeur van 'het Egyptische nationale museum te Kairo, Drys- ton, 1 heeft zich voor de opening van den sarcophaag naar Sakkara begeven. Dc wereld in weinig woorden Geen boodschap van Stalin aan het Vaticaan. In welingelichte kringen van 't Vaticaan «Wordt 't door het agentschap Radio Urbe" verspreid bericht omtrent een bood schap van Stalin aan het Vaticaan *ten stelligste tegengesproken. Men verklaart in genoemde kringen, dat dit bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. Ontploffing in Engeland. Vol gens een mededeeling van den En- gelschen berichtendienst, heeft het Engelsche ministerie voor de voor ziening bekend gemaakt, dat Maan dagmiddag in een munitiefabriek in het noordwesten van het land een ontploffing plaats vond. Tot nu toe werd melding gemaakt van een doode en twee zwaar-gewonden. De hertogin van Aosta overleden. Naar Reuter uit Nairobi meldt, is de hertogin van Aosta overleden. Groote brand in Znid-Amerika. In. de hoofdstad van Nicaragua^ Managua, is een groote brand uit gebroken, in loodsen welke werden gebruikt als bergruimte voor ma teriaal, gebezigd bij de werkzaam heden aan den Panamaweg. Tal van vrachtauto's, allerhand machi nes voor den wegenaanleg, pneu matische persen en onderdeelen ter waarde van 120.000 dollar wer den vernietigd. Dit verlies is voor al daarom zoo belangrijk, daar als gevolg van den oorlog het verbran de materiaal vyijwel niet te vervan gen is. Toen Lorenz in zijn kamer terug keerde, kende zijn uitgelatenheid geen grenzen. Bij Joost, dit geluk was ook wel heel onverwachts over hem gekomen, zoo Onverwachts, dat het moeilijk was ër aan te gelooven. Hjj haalde Hansje uit de kamer van moeder Külcke en joeg de oude vrouw de stuipen op het lijf door een serie allerzonderlingste grimassen. Maar toen hij kort daarna met den jongen alleen was, werd het plotseling heel stil en rustig in hem. „Myn jongen zei hij fluisterend en langen tijd staarde hij naar het kindergezichtje, alsof hij uit de on schuldige trekken wilde lezen, wat in den schoot der toekomst verbor gen lag. En diep in £ich voelde hij de ze kerheid, dat de tijd der zware be proevingen nu voorbij was. De overwinnnig was behaald... Toen Mariene 's avonds thuis kv am, kostte het Lorenz heel wat moeite zijn blr'dsch^p niet te ver raden. Nog had hy de overeenkomst niet in zijn zak en bovendien moest het immers een groote verrassing wor den. Te moeilijker viel hem het zwijgen, omdat Mariene er bedrukt en moede loos uitzag. Op zijn herhaalde vragen, wat er aan scheelde, gaf zij aanvan- In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de 46-jarige koopman D. een -moordaanslag gepleegd op de 26-jarige gescheiden vrouw van R., die, evenals hij, in een loge ment in de Hofstraat te'Haarlem verblijf hield. Er had tusschen bei den een liefdesverhouding be staan, welke echter enkele weken geleden door de vrouw was verbro ken. De koopman was hierover zeer ontstemd en probeerde her haaldelijk de vrouw tot andere ge dachten te brengen, evenwel zonder resultaat. Zondagnacht wilde hij opnieuw een poging wagen en om streeks twee uur ging hij naar de kamer van de vrouw, die reeds te bed lag. Er ontstond een woorden wisseling, waarbij de koopman zoo driftig werd, dat hij eeft zakmes te v<3brschijn haalde „en daarmede de vrouw in het wilde weg steken in hoofd, armen' en schouders toe bracht. De logementhouder, die door het rumoer ontwaakte, waar schuwde de politie. Deze was wel dra ter plaatse en arresteerde den dader. De toestand der vrouw is zeer ernstig. Bezoldiging personeel voormalige zee- en landmacht Naar aanleiding van het onder bovenstaand hoofd verschenen be richt inzake een tvijziging van de bepalingen, regelende het toepas sen van kortingen op de aan het militair-' en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht toe te kennen pen sioenen, zijn bij het commissariaat voor de belangen van de voorma lige Nederlandsche weermacht van balanghebbende zijde vragen bin nengekomen omtrent de beteekenis van deze wijzigingen. Deze is de volgende: Waar tot dusverre slechts kor ting op de pensioenen kon worden toegepast, indien een nieuwe over lieidsbetrekking was aanvaard na het ontslag uit den militairen dienst, opent dit besluit de moge lijkheid om de cumulatiebepalin gen tevens toe te passen, indien de nieuwe overheidsbetreking is aanvaard gedurende non-activiteit of verlof, onmiddellijk voorafgaan e aan het ontslag. Er is hier dus een sprake van een algemeëne korting op den pensioenen,-zoodat er in dit opzicht ook geen reden tot ongerustheid behoeft te be staan. Maximum snelhc'd40K.M. Voor bepaalde motorrijtuigen Het Verordeningenblad bevat een besluit van den Secr.-Gen. van Wa terstaat. betreffende wijziging en aanvulling van het motor- en rij wielreglement. Hierin wordt be paald, dat met een motorrijtuig of aanhangwagen, voorzien hetzij van luchtbanden van de maat 7.50 X 20 of grooter. hetzij van luchtbanden van overeenkomstig draagvermo gen (hieronder vallen banden van de maat 32 X 6J£), niet mag wor den gereden met een hoogere snel heid dan van 40 km. per uur. Dit besluit treedt heden in werking. Stelende politie agent Voor de Maastrichtsche rechtbank had zich te verantwoorden de 37- jarige agent van politie en recher cheur L. J. uit Sittard, wegens het plegen van diefstallen in diensttijd en de aansporing vart"anderen tot diefstal. J. had met zekeren S., die reeds meermalen met de justitie in aan raking is geweest, afgesproken om samen te gaan stelen. 0. had zelf gestolen in een coöperatieve melk fabriek en had diefstallen uitgelokt in een hotel en bioscoop. Tegen J. werd^eëischt twee jaar gevan genisstraf. J. is als politieagent ont slagen. Amerikaansche vrachtboot getorpe deerd. Volgens den Britschen nieuwsdienst is de Amerikaansche vrachtboot Maron getorpedeerd aan de kust van den Atlantischen Oceaan. kelrjk een ontwijkend antwoord, maar tenslotte kon de wnarheid toch niet langer verborgen blijven. Waarschijn lijk zou zij binnenkort haar betrek king bij dr. Welkenlaub kwijt raken. Hy had weliswaar beloofd zijn best te zullen doen haar ergens anders onder te brengen, maar ja, op derge lijke beloften kon je nu eenmaal geen huizen bouwen. Tot haar niet geringe verbazing bleek Lorenz allerminst onder den indruk van dejje nieuwe Jobstijding. Integendeel, hij lachte zelfs om haar moedeloosheid. „Dacht je dan werke lijk, dat het nooit meer anders wordt Ach kom, wie weet, waarvoor ook dit weer goed is. Ik heb zoo'n gevoel..." Maar meer verried hij niet. Wel ging het leven uiterlijk onver anderd voort, maar voor Lorenz was het toch een andere wereld. Vreugde, en blijde hoop vervulden hem en dit vertrouwen in de toekomst bleef ook op Mariene niet zonder uitwerking. Zij geloofde weer in het geluk, dat ook voor hen toch eens moest komen. „Zoodra ik werk heb, is het eerste, wat we doen een eigen woning huren, Mariene! Jij moet eindelijk eens uit dit naargeestige hok verlost worden en ook voor Hansje wordt het tijd, dat hij er uit komt. Hij moet zon heb ben en frissche lucht. Het mooiste Dierenartsen in één organisatie Met het verschijnen van het laat ste Verordeningenblad en met de benoeming van Dr. te Hennepe tot President der Nederl. Dierenartsen- kamer, treedt de nieuwe Diercn- arsenverordening in werking. Daardoor wordt de behartiging der belangen van ca. 850 dierenartsen in Nederland in handen gelegd van een publiekrechtelijk lichaam. De Maatschappij voor Diergenees kunde, die reeds sinds vele tiental len jaren de belangen van de die renartsen behartigde, blijft bestaan. Ook 't bekende .tijdschrift zal onge stoord kunnen blijven verschijnen. De vereischte ordening van den beroepsstand wordt thans gewaar borgd door de Dierenartsenkamer, waarin zich alle in Nederland wo nende dierenartsen corporatief vef- eenigen. zou zyn, als we ergens buiten konden wonen". „Ach jij met je heerlijke luchtkas- teelen! Als je eerst maar een behoor lijke baan had, zoodat we tenminste wat konden opbouwen!" Lorenz deed het voorkomen, alsof haar bedenkingen hem overtuigd had den en sprak niet meer over hun huisvesting.' Een paar dagen later ontving hy een postwissel voor eenige weten schappelijke artikelen, welke hij aan een Zwitsersch vaktijdschrift had ge zonden in de hoop op deze wijze zijn vrijen tijd althans nog eenigszins pro ductief te maken. Het was een be drag van een paar honderd mark, dat hem nu uitstekend te pas kwam. Natuurlijk bleef Mariene voorloopig- onkundig van dit onverwachte buiten kansje. Kort daarop werd hij bij Welken- laub's notaris ontboden om zijn hr.nd- teekening onder de getroffen over eenkomst te zetten. „Het gaat vlugger dan ik aanvan kelijk had gedacht. Over drie dagen vertrek ik reeds naar Harflburg, waar de laatste voorbereidingen voor de expeditie worden getroffen. U kunt dus Maandag, de practijk al over nemen. Gaat dat?" „En of dat gaat!" antwoordde Lo renz stralend. „U zult u wel zoo on geveer kunnen voorstellen, hoe ik er 173. Wat zie je? vroeg de vliege nier. Boschjes, wat grasland. Geen. n^enschen? Nee, niets.'Zie jc kans er heelemaal uit te kruipen? Piet trok zich op, zette zijn knie op den rand, greep wat planten en... plc f naar verlang!" „Ja, ja, ik twyfel er niet aan. of u zult het werk wel flink aanpakken!" Hij nam haastig afscheid mét een stevigen handdruk. Lorenz keerde niet onjniddellijk naar de Frankfurterstraat terug, maar ging eerst op zoek naar een woning. Hij reed naar Weissensee, snuffelde in Reinickendorf, in Hasel- horst en vond tenslotte een droom van een huis in een nieuw tuindorp in Grunewald. Toen de eigenaar het hem van binnen liet zien, zou hy het 't liefst hebben uitgejubeld. Aan de achterzijde bevond zich een groot balkon, breede, hooge ramen gaven het zonlicht volop gelegenheid bin nen te stroomen, de keuken bevatte een electrisch fornuis; er was een pracht van een badkamer met inge bouwd bad, centrale verwarming en wat niet al. Geen muren van andere woningen belemmerden het uitzicht, integen deel, aan de voorzijde lag een groot grasveld en direct daarachter ston den ryen hooge dennen, welker geur tot in de woning doordrong. Het was bijna zooals in Heidmiihle, slechts met dit 'verschil, dat men in drie minuten het station van den ondergrondsche kon bereiken, vanwaar elke tien mi nuten een trein naar de binnenstad vertrok. (Wordt .vervolgd.) daar duikelde hij naar beneden. De wand was afgebrokkend en dat hij langs dc beide mannen gleed, werd. zijn redding. Maar hij had zich toch pijn gedaan. „greeuwe eel" (grauwe aal) wordt genoemd, omdat cle kleur, ook aan de onderzijde vrijwel zwart is. Mogelijk neemt ook de aal aan. den trek deel, doch zooals gezegd, men vangt deze het geheele jaar in alle soorten, ook heel dun en vaak. ondermaatsch. Mogelijk dat er slechts een verschil in levenswijs is, dat' b.v. ook paling altijd in onze wateren is, doch steeds in den mod der verblijft, terwijl aal meer zwemt. Geen gedaanteverwisseling. Van een gedaanteverwisseling op bepaalden leeftijd wil de visscher- man niets weten, omdat er een dui delijk. verschil in lichaamsbouw is. Aal is slanker, paling kort. Bij de vangst van paling doet men soms wonderlijke ervaripgen op. Van twee naast elkander staan de fuiken zal er een geheel vol zijn en de andere leeg. Men stelt Jflch voor dat de palingen allen dezelfde route nemen en over den grond achter elkaar aan kruipen. Paling zal men nimmer in open water vangen, doch altijd aan de kust. SMAAK en kwaliteit geven even eens verschilpunten te zien. Hoewel een aal een verre van dro ge visch is, wint paling het toch in vettigheid waardoor zij bij uitstek geschikt is om te worden gerookt. Voor het stoven is paling velen te machtig en beter, kan men daar voor aai nemen, hoewel op dit punt de smaken verschillen. Bij aal is er echter nog kwaliteitsverschil. Fuik aal (aal in fuiken gevangen) is b.v. minder geschikt om te rooken, ze wordt droog, liever neemt men voor het rooken kuil-aal (aal met sleep net gevangen). Men onthoude echter dé reeds in den aanvang genoemde uiter lijke verschillen tusschen aal en paling. Alles wat in het voorjaar en in den zomer, tot einde September, versch wordt aangeboden is steeds aal. Daarna komt ook versche pa ling in den handel tot onge veer half November. Paling is aan lichaamsbouw en kleur steeds te onderkennen van aal, welker kleur uiteenloo- pend kan zijn. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 5 MAART. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.56 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8,30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouv» 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 12.00 Ensemble Prancls Keth. 12.40 Al manak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Het onderwUs aan een fruit- teeltschool. 13.15Ramblers. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et An- tiqua" en solist. 15.00 Zang met pianobegelei ding. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zandag H van den Heidelbergschen Catechismus, lezing. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Revida sextet. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serban en zang met pianobegeleiding. 18.50 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.00 B.N.O.: De wereldmeenlng uit vreemde kranten. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.25 Concertgebouworkest en solisten. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Lezing: Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars. 20.30 Gramofoonmu ziek. 20.40 Concertgebouworkest. 21.35 Gra mofoonmuziek. 21,45 B.N.O.: Nieuwsberichten, 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II 3011.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum L 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoor dracht. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.20 Sylvestre Trio. 12.00 Otto Hendriks en zjjn orkest. 12.45 3.N.O.: Nieuws-^ en economische berichten. 13.00 Romancers en soliste. 13.45 -Voordracht. 14.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met piano begeleiding. 16,00 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.16 B.N.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 17.30 Amstqrdamsch Trio. 18.00 Orgelconcert. 18.30 Vijanden van ons volk. Heeft U er tabak van? 18.45 Melo- disten en solist. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Wat Neder land schrijft. 20.00 Melodlsten en solfst. Van af 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.40 Radiotooneel. 21.00 Cabaretprogramma. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Schagen. - Buitenland, Alg. Reportage en Streeknieuws: F red. Groot, Schagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen. Den Helder. Is er verschil lusschen aal en paling? Een interessante uiteenzetting over het onderscheid dat de visscher maakt. T-I OE noemt men den aal of' pa- AA ling; is er verschil tusschen beide soorten en zoo ja, welk?" zoo vraagt ons a b o n n J. K. te De Waal op T e x e 1. En hoewel zijn vraag, ingezonden voor de ru briek .Problemen van den Dag" daarin eigenlijk niet thuis hoort* is tie aangeroerde kwestie toch wel zoo belangwekkend, o.a. voor de huisvrouwen, dat het ons alleszins gerechtvaardigd voorkomt in onze populair geworden rubriek aan dacht te besteden aan dit „pro bleem". ANTWOORD: Want een probleem is het zeer zeker. Wetenschappelijke theoriën geven door hun tegenstrijdigheid geen op lossing. Doorgaans zelfs wil de we tenschap van het verschil aal—pa ling niets weten. Ook in boeken, encyclopedieën e.d. scheert men aal en paling meestal over één kam. De man uit de „praktijk", de vis scher dus, maakt echter wel dege lijk onderscheid. Bedient de leek zich vrijwel steeds van den soort- Italiaansch weermachtsbericht BEDRIJVIGHEID IN DE LUCHT. ROME, 3 Maart. Het 640e weer machtsbericht luidt: In Cyrenaica aan weerszijden normale bedrijvigheid van verken- ningsafdeelingen. Onze luchtfonnaties bestookten herhaaldelijk vijandelijke colonnes krachtig met machinegeweervuur en bommen, ondanks de hevige af- weeractie van den vijand met groot succes Talrijke gemechani seerde strijdmiddelen werden ver nield. Andere, die met munitie ge laden waren, ontploften. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Talrijke Duitsche vliegtuigen heb ben met bommen van het zwaar ste kaliber de vlootbasis Manoel (Malta) aangevallen. In de doelen werden ontploffingen en branden waargenomen. Jachtvliegtuigen schoten in luchtgevechten twee Hurricanes neer. Vijandelijke vlieg tuigen ondernamen in den afgeloo- pen nacht tweemaal een aanval op Palermo. In het centrum der stad werden woonhuizen getroffen en in de» haven werden enkele koopvaar dijschepen getroffen, waarvan er een gezonken is. Naar tot dusver bevestigd wordt, zijn twee perso nen gedood en een tiental gewond. Een der Engelsche vliegtuigen werd door het afweervuur getroffen en stortte brandend neer. Onze lucht- en vlootstrijdkrachten hebben een vijandelijke duikboot tot zinken gebrachL. naam „paling", de visscher spreekt van „schieraal" (paling) en van „roode aal" (aal). Het uiterlijk verschil. De leek heeft het meeste houvast aan het u i t e r 1 ij k v-e r s c h i 1 (in verse hen* toestand). Paling heeft 'n kleine spitse, ronde kop, aal heeft een langere, breedere, platte kop. De kleur van pa 1 i n g is op den rug doorgaans grauw-zwart, aan de zijden overgaande in een blauwachtige tint terwijl de buik zilver-blank is. Het aalhuidje heeft een lichtere tint, is groenachtig, soms grijs, de buik is vuilwit (crê- me-achtig). Dit zijn de meest mar kante verschillen. De huidkleur biedt echter niet a 11 ij d volle zekerheid, want soms is de tint van aal en paling vrijwel gelijk. Men meent dat de kleur van aal afhankelijk kan zijn van de grondsoort waarin het dier leeft. In gerookten toestand vallen de kleurverschillen soms weg. Er zijn nog andere bijzonder heden en verschilpunten te moe- men, doch voor den niet-deskundi- ge zal het moeilijker zijn naar deze maatstaven een oordeel te vellen. Paling b.v. heeft een zeer dikke huid, het vel laat zich moeilijk stroopeh, is buitengewoon sterk en scheurt bij het stroopen bijna nooit in. Het aalhuidje is dunner, niet zoo sterk, kan gemakkelijker ge stroopt worden en scheürt daarbij dikwijls in. Paling heeft nagenoeg geen ingewanden, aal daarentegen nog tamelijk veel. Aal is blijkbaar vraatzuchtiger, waardoor het mede valt te verklaren dat, wanneer met aas wordt gevischt, bijna nimmeh paling wordt gevangen, doch altijd aal. Wij kunnen hieraan nog toevoe gen dat aal en paling „binnenvisch" is; in open zee of op de wadden wordt ze niet gevangen. Wanneer aal en wanneer paling? A AL vangt men bijna het gehee- le ja-ar, paling uitsluitend in den herfst, einde September, be-, gin October en later, wanneer zij bij donkere nachten trekt „loopt" zegt de visscher. Deze trek vindt hoog stens driemaal in het najaar plaats, met tusschenpoozen van pl.m. 3 we ken. Aal is er altijd, groot en klein, zoodat men bijna geneigd zou zijn te zeggen dat aal een blijvende visch is, terwijl paling zuiver een trekvisch is. Andere verschillen. De trek -der paling naar de. diep zeeën, de vermenigvuldiging enz. behoort nog'immer tot de ondoor grondelijke mysteriën, waarom trent tal van theoriën worden ver kondigd. Feit is dat paling steeds in volwassen toestand wordt gevan gen, alles gelijksoortig goed van 5—7 stuks in een pond. Soms vangt men enkele dikke palingen die dan I I

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2