Zistitflduizinii liter melk achtergehouden WEGEN- VERKEERS REGELING Marktberichten Alkmaar BEGRAFENIS W. K. KLUITMAN. Woensdagmiddag had op de alge- meene begraafplaats de teraarde bestelling plaats van den lieer W K. Kluitman, in leven firmant der uitgeversfirma gebr. Kluitman. De belangstelling op het kerkhof was zeer groot. De laatst overgebleven broer van den overledene sprak het eerst aan de groeve en herdacht de lange ja ren van hartelijke samenwerking. Vervolgens voerde Mr. de Groot 't woord aJs vriend en namens de vele achtergelaten vrienden, waar na de heer Langenberg, procuratie houder der firma, sprak namens het personeel. Een. zoon van den- overledene dankte voor de belangstelling, waar na Ds. Klein Wassink een kort slot woord sprak. LANGED1JK. OUDKARSPEL. Een diamanten bruiloft Heden, Donderdag viert het echt paar H. Dekker—S. DekkerRoos zijn 60-jarige echtvereeniging. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar (FAmilie-foto). Het zal het diamanten echtpaar ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken.' Bruid en bruidegom, die i^sp. 81 83 jaar oud zijn, verheugen* zich nog in een uitstekende gezondheid en zijn het levende bewijs, dat wer ken gezond is. Zij beiden toch heb ben hun heele leven gewerkt van vroeg tot laat, de man als boeren arbeider, de vrouw is jarenlang bij anderen uit werken gegaan en zijn nog vitaal, zoodat men Kun dezen hoogen leeftijd niet zou aanzien. Op het oogenblik zijn zij, in ver band met de koude, eenigen tijd bij hun eenigen zooA in huis, doph zoo dra het zonnetje weer wat meer kracht krijgt, zullen zij weer in hun eigen huisje gaan wonen. Wij wenschen de familie Dekker van harte geluk en het diamanten echtpaar nog vele jaren in gezond heid. OPNIEUW AANBIEDEN. In aansluiting op het korte be richt Jn het nummer van gisteren, dat de export van sluitkool veer tien dagen stopgezet is, kunnen wij nog mededeelen, dat alle aankoo1 pen voor export, waarvan de pro ducten nog niet zijn afgeleverd, als geannuleei'd dienen te worden be schouwd. De tuinders zulleri deze dus weer opnieuw aan de veilin gen moeten aanbieden. BURGERLIJKE STAND. Over de maand Februari 1942. Geboren: Johan Hei-man, zoon van Kroon, Anthönius, en vande Pee, Vrouwtje. Johannes, zoon van Ooijevaar, Augustinus en van Spaans, Margaretha. Simon, zoon van Wagenaar, Jan en van Plug- boer, Teetje. Maria, dochter van Schoenmaker, Pieter en van Fran- cis. Grietje. Maria Margaretha dochter van Brink, Petrus Johannes en van Kos, Margaretha. Willem zoon van Giltjes Jan en van van den Heerik, Adriana. Jacob, zoon van Kostelijk, Jacob en van Slot, Trijn tje. Johannes Adrianus, zoon van Duineveld, Jan en van Comman deur, Elizabeth, Annigje, Jies. doch ter van van den Abeele, Jan en van Houtman, Maartje. Geertruida dochter van Hin. Johannes en van Bleeker, Geertruida. Willy, dochter van Hink, Nicolaas en van Bakker Johanna Maria. Maria Catharina dochter van Smit. Sijmon en vap Hes, Johanna. Petrus Gerardus; zoon van Ooijevaar, Wilhelmus en van Laan, Anna Martha. Maartje, doch ter van Zon, Pieter en van Wiggers Aafje. Jacoba Neeltje. dochter van Dekker, Simon en van Herman Trijntje. Helena Ilendrika. dochter van Bras. Cornelis en van Blokker Catharina. Ondertrouwd: HuLbers, Cornelis en Bak, Antje. Schuurman, Adriaan te Oterleelc en Kuilman, Anna Her- mina Hendrika. Jonker, Lourens te Sint Maarten en Welner. Stijntje Kanis, Harry Berend Anton te Nieu we Niedorp en Koster, Clazina Pe- tronel. Huwelijksafkondiging van: Hui- bers, Cornelis en Bak, Antje Schuurman, Adriaan te Oterlcek. en Kuilman, Anna Hermina Hen- drika. Jonker* Loutens te Sint Maar ten en Welner, Stijntje. Kanis, Har- ry Berend Anton te Nieuwe Nie dorp en Koster, Clazine Petronella de Boer, Sijtze te Schagen, binnen de laatste G maanden te Langedijk en Leistra, Theujiiske te Hooge- vecri. Berkhout, Fredorik en Bak ker, Dieuwertje. te Koedijk. Huwelijken: Klingeier, Jan en Schoenmaker, Ajcntjc. Rempt, Klaas Rcns te Winkel en Groen veld, Catharina. Bruijn, Cornelis te Twisk en Otsen, Marie. de Waal. Bertus, wedn. van de Wilde, Cor- n'elia en Bekhuis. Aaltje. Huibers Cornelis en Bak, Antje. Overleden: Balder, Klaas, zoon van Balder Aarjen en Tiel, Dieu wertje, oud 3 weken. Kout, Aris „echtgenoot van Seh^ieken. Neeltje, (Zitting van Dinsdag 3 Febr.) GESTOLEN OF GELEEND? Is. F. Km een jongeling uit Ursum, een doodgewone rijwieldief, die het zoontje van den rijwielbe waarder Kroone uit Heerhugo- waard bedroog, door de fiets van zekeren Nyennanting uit de stal ling weg te nemen, voorgevende dat het de zijne was? Of was hij wer kelijk van plan de fiets volgenden dag terug te brengen, omdat hij hem slechts even had geleend, daar zijn eigen fiets gestolen was? Een dergelijk verhaaltje hebben wij meer gehoord en de Officier eisch-. te ook volgens gewoon tarief 1 jaar en 3 maanden. Verdachte hield echter zoo over tuigend zijn'onschuld vol, slechts toegevende dat hij zoo dom was geweest., den rijwielbewaarder er zelf niet bij te halen,'dat de pre sident 'beloofde de zaak nog eens rustig te zullen onderzoeken voor het vonnis geveld wordt, OOK VROUWEN KUNNEN FIETSEN STELEN. Waren het tot dusverre mannen, die zich voor de Alkmaarsche rechtbank hadden te verantwoor den wegens het stelen van fietsen, j gisteren was het voor het eerst het j zwakke geslacht in deze branche I vertegenwoordigd, in persoon van I een achttienjarig meisje R. A. de G. dat niet minder dan drie rij wielen in enkele dagen had ver donkeremaand. Bergen was haar operatieterrein geweest. Op 4 Jan. had zij een damesfiets uit het schuurtje bij de woning van den hier J. Bijlsma, weggenomen; op 5 Jan. was een fiets aan de beurt van mej. Spil, die haar rijwiel voor het distributiebureau te Ber gen had neergezet en op 10 Januari kaapte de dievegge een rij wiel weg van mej. Gootjes, dat even 'was gestationneerd voor een krui denierswinkel in de Raadhuisstraat Met het laatste rijwiel op weg naar Alkmaar, werd zij door de politie aangehouden. Voor de fiets van den heer Bijlsma had zij f55.ge maakt, dc fiets van mej. Spil bracht f 10.op, maar van al dat geld had zij nog slechts f6.87 over. Het on bezonnen, thans hevig snikkende meisje bleek, het ouderlijk huis ont vlucht te zijn en vertelde voor-het geld van de fietsen kleeren te heb ben gekocht. De Officier eischte 1 jaar gevangenisstraf en onder toe- zichtstelling, de verdediger Mr. Le derhuis pleitte clementie. WORST ZONDER EINDE. De heer G. Konijn te School*! stond in relatie met den hokbaas B. J. H. K. en den grondwerker B. J. D., maar welke de relatie precies was, vermocht de rechtbank niet te weten te komen. De aanklacht was, dat K. en D. zes blikken worst ver duisterd zouden hebben van een partij van 24 blikken, welke zij voor Konijn naar den Helder, zouden vervoeren. K. kwam er niet aam toe zijn onschuld te betuigen, hij stond zoo te grijnzen en gezichten tè trek ken, dat de president hem de zaal uitstuurde.D. bedolf de heeren ach ter de groene tafel onder een stort vloed van woorden, waaruit vüel op te maken, dat K. en hij de worst gekregen zouden hébben als tegen prestatie voor gratis vervoerde melk. De president vond het het verstandigste de zaak maar naar de instructie terug te wijzen. Deze worst is dus nog niet opgepeuzeld. „WAT NIET WEET, WAT NIET DEERT". Omdat buurman3 boomen zoo veel schaduw op hun tuintje wier pen. gingen de Aartswouder land arbeiders J. I. en A. v. d. M. op 22 December 1941 's avonds om. half elf met een trekzaag twee iapen boo men omhalen en namen ze mee; onder het motto: Wat niet weet. wat niet deert. De buurman D. Koorn nam natuurlijk geen genoegen met het verdwijnen van zijn kostelijk hout en sleepte de houtzagers voor den Kadi. I-Iet waren „zoogenaam de" boompjes, vertelde verdachte v. d. M., maar de president vond, dat de schade toch niet „zooge naamd" was. De officier eischte 1 maand gevangenisstraf tégen bei de verdachten, die ootmoedig ver klaarden dit te moeten aannemen. De Zijper Stortgroadea POLDERBESTUUR GAAT NIET IN CASSATIE. Mr. Leesberg, die in het proces tegen de door het polderbestuur aangeslagen bewoners der Zijper stortgronden de aangeslagenen ver tegenwoordigde en de aangelegen heid in eerste instantie voor hen won, deelde ons heden mede, dat het polderbestuur niet in cassatie was gegaan. oud 63 jaren. Groot, Neeltje, oud 84 jai;en, echtgenoote van Bekker, Klaiajs. Hoogland, Neeltje, oud 89 jaren, wed. van Kramer, Gerrit. Kroon, Cornelis, oud 80 jaren wedn-. van Stam. Guurtje. Eiland Willem, oud 75 jaren, de Korte, Di- na, oud 83 jaren, wonende te Den Helder, wed. van van Engelsdorp Gastelaars, Johannes. Boot, Jur- riaan, oud 31 jaren, echtgenoot van de Vet, Neeltje. Bakker, Klaas, oud 80 jaren; wedn. van Droog, Vrouw tje. Dekker, Simon, oud 85 jaren, wedn. van Pluister. Antje. SINT PANCPAS. STAND DER BEVOLKING. Over de maand Februari Geboren: Geertje, dochter van Ja cob Heinis en Anna Raat. Jacob Johan, zoon van Maarten Ivooij en Afra Margaretha van Etten. Overleden: Cornelia van der Ham. oud 71 jaar. weduwe van van der Ham, Jan. Hermanus Barten oud 75 jaar, echtgenoot van van Leijen. Trijntje. Ingekomen: Gerrit Groen, van Alkmaar naar Bovenweg 271 b Hillegonda Kooij, van Alkmaar naar Bovenweg 304. Pieter Smit van Alkmaar naar Benedcnweg 103: Roelof Smalbil, van Hooge- zand naar Bovenweg 370. Anna Kalma, van Heiloo naar Boven weg 3S1 A. Frederik Wil jouw, van Den Helder na.ar Bovenweg 237 Catharina M. Bakker van Oudkar spel naar Bovenweg 214. Leent je Volger van Uitgeest naar Boven weg 177B. L. C. Möls van Den Hel der naar Benedenweg 7. Vertrokken: Klaas Kroon van Stuimellaan 237 naar Alkmaar. Le- na Kouwen van Pövenweg 214 naar Langedijk. Charles C. Destrée van Bovenweg 190 naar Zeist. Antje Dekker van Bovenweg 240 naar Den Helder. Gehuwd: Geene. SCHAGEN GEEN RESULTAAT. Het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf had aan de Commis sie uit de landbouworganisaties in het district Schagen voorgesteld binnenkort in bespreking bijeen te komen over de voor 19421943 vast te stellen loonen en arbeidsvoor waarden, De commissie heeft dat verzoek besproken, maar 'is tot de conclusie gekomen, dat het voor haar onmogelijk is het loonvraag- stuk te bespreken, omdat de be staande organisaties zijn opgehe ven. SCHAKEN. Koedijk. Uitslagen voorjaarscom petitie. 1ste klas: J. A. Pesman-M. 43arsirigerhorn 10 J. Visser—H. J. Schut 0—1 C. Hartog—K. Houtmaa 0—1 W. WagemakerP. Vingerling 01 M. Barsingerhorn-J. A. Hesman 01 2.de klas: A. HeemanJb. Mastieling 10 J. Geus—S. Visser 0—1 F. Wezel—N. y. Loene» 0—1 Jb. MastelingA. Heeman 01 N. v. LoenenF. 'Weael 10 J. GeusJb. Bloothoodd j—0 3de klas: Jb. Schuit— Cm Hartlattid 0—1 P. Hartland—F. Turkstra 0—1 R. PloegerW. Otto 01 P. MulderM. Stam 01 M. SlootenN. Hartland "10 C. HartlandJb. Schuit 10 F. TurkstraP. I-TarÜand 10 N. HartlandM. Slooten 10 F. TurkstraN. Harüand 10 M. Stam—W. Otto 0—1 P. MulderF. Turkstra 01 R. PloegerN. Hartland 10 Dc vrederechter vonnist ZAKEN UIT NIJMEGEN EN OM- GEVING BEHANDELD. De zitting van den Arnhemschen vrederechter was gister hoofdzake lijk gewijd aan de behandeling van zaken uit Nijmegen en omgeving O.m. stond terecht de 49-jarige ar beider H. Th. L. uit Nijmegen, die op 23 Juni 1941 tijdens een incident in de Rosendaalsche straat aldaar waarbij de W.A. moeilijkheden had met het publiek, een kompaan van de W A. met een stok in het gezicht had geslagen. De eisch luidde 2 maanden hech tenis. De vrederechter legde een maand hechtenis op. Een belangrijk deel - van de zit ting was gewijd aan we behandeling van een zaak tegen den 33 jarigen kunstschilder L. E. M.. kompaan der W.A. te Nijmegen, wien de vol gende feiten waren te laste gelegd Allereerst zou tijdens een politieke ruzie de winkelier B. te Nijmegen door eenige W.A.-mannen, die on der M.'s leiding stonden, mishan deld zijn, waarbij B. eenige tanden uit den mond zijn geslagen. Dit ge val had zich op 7 Juni 1941 voorge daan, toen M. den winkelier over anti-nationaal-socialistische utiin gen in diens winkel ter verantwoor ding had willen roepen. Op 24 April 1941 was verdachte met eenige W.A.-mannen het lo kaal in de Nijmeegsche kegelclub in hotel „De nieuwe Karsseboom" binnengedrongen. Verd. verklaarde dat hij het hotel was binnengegaan omdat het l>ordje „verboden voor joden" verdwenen was. Voorts was M. ten laste gelegd, dat hij op straat een kantoorbe diende die met twee vingers het V- teeken had gemaakt, twee klappen tegen het hoofd had gegeven, ten gevolge waarvan de jongen 10 we ken niet heeft kunnen werken. Ver der zou hij bij een oploopje in de Marienburgstraat te Nijmegen twee jongemannen met een koppelriem mishandeld hebben. Tenslotte wa ren M. eenige gevallen van bëlee- diging van een hoofdagent en van twee' agenten van politie te laste geleged. De officier merkte in zijn reuisi- toir op, dat al deze zaken geken merkt worden door het onbe- heerscht optreden van den verd. en eischte voor alle feiten tezamen 3 maanden gevangenisstraf. Mr. van Vessem, als verdediger optredend, verzocht den vrederech ter rekening te houden met de sfeer, waarin al deze feiten plaats vonden. Toen werd het de W.A. in Nijmegen zeer lastig gemaakt. In zijn vonnis/verklaarde de vre derechter 'bewondering te hebben voor veel wat de W.A. deed en doet. De gewijzigde scholing heeft geleid tot een keurige, hulpvaardig ge, gedisciplineerde houding. Deze W.A. commandant heeft weliswaar veel nuttigs gedaan voor de W.A. en voor de beweging, maar de fei ten welke hem nu te laste zijn ge legd, kunnen niet worden geduld. De vrederechter, legde den verd. een maand gevangenisstraf op, waarbij hij rekening hield met het Boterfabrikant te Bergen hield er eigen distributie op na VOORAANSTAANDE PLAATSGE- NOOTEN KONDEN DE DURE PONDJES WE Ja BETALEN. Woensdagmorgen -werd behandeld voor den económisjchen rechter te Alkmaar een Bergensche boter- smokkelaffaire, die met recht een wijdvertakte mag worden genoemd. De spil waar alles om draaide, was J. Houtman, exploitant van een melkfabriek, die eenerzij ds een middel had gevonden om de be schikking te krijgcm over de noodi- ge melk en die er anderzijds een soort van eigen dfistributienet op na hield. De distiübuante was mej. C. M. de Waard, die mede terecht stond, terwijl tensflotte nog moest verschijnen een aamtal koopers en eenige boeren, die gnelk hadden ge leverd en boter betrokken. In het geheel waren er tien verdachten. Met verschillende leveranciers had Houtman afgesproten, dat de melk- briefje? minder raelk zouden ver melden, dan in werkelijkheid was ontvangen. Daardoor hield Hout man iederen dag melk over, die dan kon worden verkarnd. In to taal was ongeveer 16.000 L. achter gehouden. Op een afzonderlijk briefje werd geregjeld mededeeling gedaan van de werkelijke hoeveel heid melk, die moest worden ver rekend. Verdachte, die zoo vast zat als een huis, gaf alles grif toe. Hij was zeer nerveus, trilde als een espen blad en zag vermoedelijk te laat in, dat hij zich hopeloos had vast gewerkt. Boeten in deze affaire wa ren hem door anidere instanties reeds opgelegd to# een bedrag van samen f1600.— en daarbij komt nu nog zijn veroordeeJing tot een ge vangenisstraf van 3 maanden. Tusschen mej. C. M. de Waard en den rechter was eenig verschil van meening omtrent de afgele verde hoeveelheid. Earat zon het. ook volgens zeggen van verdachte een 300 pond zijn geweest, later sprak ze over 200 pond en nu nog over iso pond. Mhar de rechter schéén dit niet de hoofdzaak te vinden. Zij gaf toe steeds f 0.50 per pond te hebben verdiend en ze vond dit niet eens zooveel. Toen de officier voor het eerste feit f 300 of 40 dagen eischte, was verdachte merkbaar geïntimideerd. De waterlanders kwamen er aan te pas. Ze had al zooveel moeten be talen en nu dit nog! Het resultaat jyas f 100 of 20 dagen. In een twee de affanre werd zij veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. De klanten. Vervolgens verschenen een aan tal van haar klanten. De bankdirecteur A. M. de Lanse had een 40 pond boter gehad. Hij had deze- betrokken voor zijn zie ken zoon, die wel room kreeg op dokterattcst, doch geen boter. Dit excuus werd wel aanvaard, maar eyrdachte zag zich, gelet zijn gunstige finantieele omstandighe den, veroordeeld tot foOO of 60 da gen. D. Hildering had eveneens 40 p. boter gekocht voor zijn kinderen Vonnis f300 of 40 'd. .Mevr. de JongWielsma, mevr SmitsDrenkert, twee^Amsterdam- sche dames. die. in Bergen in pen sion waren geweest, zagen zich evenals de pensionhoudster, mevr MolenaarWélage, veroordeeld tot f 150 óf 30 dagen. Mc r. de WaardLigthart. die 1 pond had gekocht van Houtman en daarvoor de kinderen later bonnen had laten brengen, werd veroor deeld tot f 10 of 3 dagen. Ten slotte kwam een drietal bofe ren aan de beurt, die melk hadden' geleverd aan Houtman en boter zonder bon hadden terugontvangen Ze hadden best geweten, dat de zaak niet deugde, dat'maakte de rechter op uit de dubbele melk- briefjes. Bij W. P. v. d. Sluis betrof het ongeveer 18 p., waarvoor echter de normale prijs was betaald. Vonnis f125 of 20 dagen. Bij J. Hollenberg betrof het ca. 4 p.. die werden af gedaan met f50 of 10 dagen. B. L. Koopman ten slotte liet ver stek gaan. Hij zou „vrij veel" boter hebben betrokken. Vonnis: f200 of 30 dagen. Bekendmaking De Burgemeester van SCHAGEN brengt ten verzoeke van den Secre taris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken ter algemeene kennis, het-bepdalde bij artikel 41, 3e lid van het le be sluit van den Secretaris-Generaal vari Ket Departement van Water staat, ter uitvoering van den Wé genverkeersregeling, luidende als volgt: Art. 41. 3. Aan voertuigen toebehooren de aan de Nei^rlandsche of Duit- sohe politie of brandweer, welke door bijzondere signalen van hun nadering doen blijken, moet reeds bij het naderen vrije doorgang wor den verleend. Alle bestuurders van voertuigen dienen zich te dien be hoeve paar de rechterzijde van den weg te begeven en aldaar tijdelijk te stoppen. Het in bovenvermeld artikel be doelde signaal is een op eenvolging van meerdere tonen (Akkoord). Schagen, 3 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd J. CORNELISSEN. i véle goé^e, dat verdachte voor de N.S.B. gedaan heeft. De verdachte kreeg 8 dagen gelegenheid een gra tie-verzoekt in te dienen, dat de vrederechter verklaarde gunstig te zullen adviseèren. Jeugdige boefjes Kolen- en boterdiefstallen door jongens van 8 tot 17 jaar. Een. drietal jongens, 8, 13 en 15 jftar oud, die in een bufetaria te Hilversum flinke verteringen maak ten, hetgeen de aandacht trok, wer dén door de recherche eens nader aan den tand gevoeld. Nadat zij eerst de onschuld hadden gespeeld, vielen zij tenslotte dorit* de mand, vooral toen uit de schoenen van een hunner een aantal bankbiljet ten té voorschijn kwam. Zij beken den van de terreinen der Ned, Spoorwegei^ kolen te hebben ge stolen. Deze verkocjhten zij voor flinke prijzen aan particulieren en van de opbrengst maakten zij goe- de sier. Drie kameraadjes, 11, 14 en 17 jaar oud, hadden zich op boter- diefsta'llen uit wagens en bakfiet sen toegelegd. Ook dit drietal werd aangehouden en op het pölitiebur. verhoord. Nadat de jongens hadden bekend, zijn zij aan de ouders te ruggegeven. Pan-Amerikaaosch defensieplan van Rooseveit ACTIE IN VEREENIGING DER OORLOGSSCHEPEN. GENÈVE, 5 Maart (D.N.B.) De Daily Telegraph meldt uit Washing ton, dat Rooseveit thans voorne mens is de IberoAmerikaansche staten te verzoeken hun oorlogs schepen tezamen met die der Ver. Staten te laten dienst doen ter be scherming van de Noord-, Midden - en Zuid-Amerikaansche scheep vaart. Dit voornemen van Rooseveit is een gevolg van de buitengewone be drijvigheid der vijandelijke onder zeeërs aan de Amerikaansche kus ten. Op de dageüjksche persconfe rentie heeft Rooseveit geweigerd bijzonderheden omtrent zijn plan be kend te maken, maar wel heeft hij te kennen gegeven, dat de Ameri kaansche Atlantische vloot onvol doende is voor bescherming van de Amerikaansche kustscheepvaart. MEDEDEELING. U ET redactie- en admini- 1 stratiebureau van het DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER te ALKMAAR gevestigd bij de firma Jung en r. d. Hoek, Langestraat 97, telefoon 3332. Alle aangelegenheden betref fende redactie- en administra tie (abonnementen, adverten ties enx.) Worden hier in behan deling genomen. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER Nieuwe zaken: "VVinkel: Fa. Keetman en Zonen. Dorpsstraat A 60, handel in en het verhuren van automobielen enz. Opheffingen: Koedijk: Café „Het Vergulde Paard". Kanaaldijk 283, cafébedrijf. Japansche koopvaarders te Siugapore Vele Chineezen gearresteerd. Sjanghai, 4 Maart (DNB.) Vol gens een bericht uit Sjonan (Sin gapore) zijn. daar Maandag de eer- ste koopvaarders binnengevallen. Zij begonnen gisteren goederen voor Japan te laden. Er worden reeds voorbereidselen getroffen voor de opening van een luchtlijn voor personen- en post vervoer tusschen Sjonan en Japan. Van vele huizen in de stad waait de Japansche vlag. De persafdee- ling van het Japansche legei heeft reeds het eerste nummer van het Japansche blad Sjonan Sjimbocn gepubliceerd. Chineezen gearresteerd. Naar Domei uit Sjonan (Singa pore) meldt, zijn fiinnen het bestek van de daar ondernomen zuiverings actie 70.699 Chineezen gearresteerd Het betreft hier de tweede golf van arrestaties op groote schaal INSPECTEUR-GENERAAL ENGEL SCHE LUCHTMACHT TREEDT AF. STOCKHOLM. 4 Maart (ANP.) De Engelsche lt.-gen.-vlieger Sir Arthur Longmore is gisteravond te Grantham (Lincolnshire), candi- daat gesteld voor de tusschentijd- sche Lagerhuisverkiezing. naar de Britsche nieuwsdienst meldt. Tevens werd bekend gemaakt, dat hij zijn ontslag.neemt bij de lucht macht „om de promotie van jeug- dige'r officieren te bespoedigen". Longmore, die sedert vorig jaar inspecteur-generaal der luchtmacht is, was tevoren opperbevelhebber der luchtstrijdkrachtenHn het mid den Oosten. DE LANDSTAND IN GELDER. LAND GEÏNSTALLEERD. Stampvol was de groote zaal van Musis Sacrum te Arnhem, ter ge legenheid van de officieele installa tie van den Nederlandschen Land stand in vde provincie Gelderland. Deze plechtigheid had een apart karakter, door he^ feit, dat het mooie orgel van de* concertzaal be speeld werd door den organist A. T. van Spanje uit Velp. Het hoofd van den Nederland schen Landstand, boerenleider E. J. Roskam, schetste in zijn installatie toespraak den arbeid van den Landstand. Hierna werd poer H. Witteveen uit Vaasscn met een warmen handdruk geïnstalleerd tot boerenleider der provincie Gelder land. Gesto'en suiker op een geleende bakfets Suikerdléven' te Deventcrach terhaald. Eenigen tijd geléden werd een in braak gepleegd in een pakhuis van een expediteur te Almelo., De intore- Jcers waren blijkbaar goed op de hoogte van wat daarin alzoo aan wezig was. Groote hoeveelheden suiker, meel, enz. lagen te'r verzen- ding gereed. De marinen hadden het echter op de suiker gemunt. Acht baaltjes van 50 kilogram hebben zij op een in het pakhuis staanden driewieler geladen en zij brachten den driewieler, nadat zij de baaltjes suiker naar de plaats van bestemming hadden vervoerd in het pakhuis terug. De Almelosche recherche nam de zaak in onderzoek en haar spoor leidde naar Deventer, waar werden gearresteerd de Almeloërs W. J en T. H. G. Verdacht van heling werden' nog-'twee personen uit Al melo aangehouden. WEER LUIDEN DE KLOKKEN Weer luiden de klokken in het Sovjetland. Zegevierende Duitsche troepen hebben den armen Russi- schen boer en arbeider hun kerken weer teruggegeven, kerken die door de roode machthebbers tot partij huizen, bioscoop of recreatielokalen waren ingericht. Thans zijn deze godloozen verdreven en verslagen. God woont weer in Rusland. Een kruistocht voor Christen dom en beschaving heeft dit moge lijk gemaakt. Het is uw plicht deze kruisrid ders bij te staan, zoo zij in den strijd gewond geraakt zijn. Steunt daarom de Nedcrlandsche Ambu lance. Stort uw bijdrgge op giro rekening 6 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. WARMENHUIZEN, 4 Maart.' Aanvoer: 45000 Kg. roode kool f 8.30, 5000 Kg. gele kool f 7.60, 1000 Kg. D. witte kooDf 5.80. NOORDSCHARWOUDE. 4 Mrt> 139700 -kg, roode kool f 8»30, 2720U kg. gele kool f7.60, 275500 kg. Deen- sche witfe kool f 5.80, 410D kg. be vroren peen f3.50. BROEK OP LANGENDIJK. 4 Mrt Officieele nofeering. 23000 kg. roode kool f 8.30. 12500 kg. gele- kool f7.60. 87100 kg. Decnsche witte kool f5.80, 6000 kg. peen f3.50, 5000 kg. bieten f6. BR. OP LANGENDIJK, 5 kaart. Aanvoer: 100 'Kg. peen f 5.40, 3700 Kg. roode kool f 8.30, 2300 Kg. gele kool f 7.60, 15000 Kg. D, witte kdol f 5.80.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 3