Door gemeenschap naar vrijheid sociaal geluk en Strijd en Overwinning BENAUWD op de borst? ABDIJSIROOP Vredeoercchtshof De lucht looms van HOIIIKA Schandalen in Den Haag RADIOPROGRAMMA GROOTE VERGADERING VAN HET N.V.V. TE HAARLEM. Bij vele leden en vooral niet-le- den van het N.V.V. bestaat, na de reorganisatie verwarring over doel ep streven dezer organisatie. Op de eerste groote vergadering in ons land, die gisteravond te Haarlem in het Gemeentelijk Concertgebouw werd gehouden en die uitging van het district Haarlem van het N.V.V., werd dit volledig uiteengezet dooi de heeren C. A. Fünckicr, provinci aal vertegenwoordiger van hot N.V. V. voor de provincie Noord-Holland en de heer Lüttgeh, Sozial-Referent bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provin cie Noord-Holland. De districtsleider van het N.V.V., ac heer A. Mars schetste in een korte irfleiding het wezen van het N.V.V., dat reeds jaren bestaat, doch pas na den oorlog van een or ganisatie, die weinig invloed meer bezat, was uitgegroeid na haar re organisatie tot het huidige groote vakverbond, dat opkomt voor de belangen van alle werkendon in Nederland. REDE VAN DEN HEER FÜNCKLER. De heer C. A. Fünckler zette het wezen van het N.V.V. zooals het was, is cn zijn zal, uiteen. De oude structuur van het N.V.V. was ge baseerd op den klassenstrijd, waar bij het voornamelijk ging tusschen den bezitlooze en den kapitalist. Inplaats van door' een dergelijke organisatie uit te groeien tot een volksgemeenschap, degenereerde 't volk cn ging het steeds meer berg afwaarts. Bij den arbeider bleef liet besef „wij zijn maar arbeiders" den boventoon voeren en men liet zicff" geheel overheerschcn door het ka pitalisme, dat steunend op zijn geld, dacht daarmee alles te kunnen doen. Wel werd er in dien tijd ge- hdndeld over de positie van den Ne- derlandschen arbeider, doch dit kwam in werkelijkheid op een „ver handelen" neer, daar de arbeider werd beschouwd als een soort koop waar, waarvan de prijs afhankelijk was van vraag en aanbod. In dien tijd regeerde het'kapitaal alles, tot zelfs de regeering toe. Het gevolg van dat alles was, dat de arbeider langzaam het vertrouwen in het N.V.V. verloor en zich in zijn strijd om een eerlijk bestaan geen vol waardig raensch meer voelde. Zoo was de toestand tot den oorlog. Een gemeenschap. Toen de Rijkscommissaris in Ne derland kwam, had hij van den Führep do speciale opdracht gekre* gen er zol-g voor te dragen, dat de werk'enden in alle opzichten be- FEUILLETON Dr. Burmesters Roman van Hans Hirthainmej .Nidruk verboden) Diep ontroerd, nam hij haar koude handen in de zijne en het was, als of hij haar omhoog wilde heffen tot de hoogte, die hij nu zelf had be reikt. „Alles zal goed worden; Mariene, geloof me. Het is nu geen ijdele phrase meer, zooals vroeger. Ik heb fru mijn voet in den stijgbeugel. Ik heb een betrekking gekregen. Maandag reeds kan ik beginnen. Het zou eigenlijk een verrassing voor je worden, maar nu heb je me tot spreken gedwongen". „Wat...? Heb je werkelijk een be trekking gevonden?" „Ja, Mariene!" „Als dat waar is mijn hemel, Itan dat dan wérkelijk waar zijn Ach, Lorenz, dan zal toch alles nog gped worden?" „Natuurlijk liefste!" „Dan kan ik het jou ook wel zeg gen: Welkenlaub gaat morgen al weg. Ik kan nog een paar dagen schermd .werden tegen de willekeur van den werkgever. Een der eerste maatregelen was dan ook het ver bod aan de werkgevers personeel te ontslaan. De vraag kwam toen op, welke organisatie moet nu de leiding nemen? En het oog viel op het N.V.V. als onzijdige organisatie die niet als de confessioneele ge bonden was aan een kerk waar in zich alle werkenden konde'n ver eenigen. Doch hiertoe was ook een algeheele reorganisatie noodig, want er bestond geen gemeenschaps gedachte, en juist die was zoo noo dig. De commissaris van het NVV. ging bij de reorganisatie van de gedachte uit: zooals een gezin be staande uit vader, moeder en kin deren een geheel vormt, zóó vormt ook de werkgever met den werkne mer en alle anderen, werkzaam in een bedrijf, één groot geheel, want van hoog tot laag, heeft iedereen zijn taak en ieder moet die taak naar behooren vervullen, wil het goed gaan. In het afgeloopen jaar is hard ge werkt om de reorganisatie geheel tot stand te doen komen. Zij heeft nu haar beslag gekregen. In de plaatsen zijn alle kleine vakver bonden en -organisaties opgegaan in de groote organisatie, die met haar districten en provincies een groote macht bezit; Het N.V.V. is sterk gecentraliseerd, waardoor een veel grootere invloed kan worden uitgeoefend, dan vroeger het geval was. Alle plaatselijke en gewestelij ke onderdeden zijn afschaduwin gen van het hoofdlichaam en wer ken op zichzelf ook weer gelijk, ondergeschikt aan het centrale be stuur. „Vreugde en Arbeid". Ook op ander gebied werd door het N.V.V, veel verricht. Om de arbeiders de hun toekomende ont spanning te geven, werd „Vreugde en Arbeid" in het leven geroepen, dat reeds vele werkenden aangena me avonden heeft bezorgd met spel, tooneel, muziek en variété. Ook op het gebied der rechtsbe scherming van den arbeider er waren wel bureaux, voor rechtsbe scherming in iedere gemeente, doch veeh richtten zij niet uit werd een betere centrale regeling getroffen, waardoor in ieder dis trict een bureau kwam en de arbei der daar steun kan vinden. Vervolgens wees de heer Fünckler nogmaals op de grondgedachte, waarvan de commissaris van net N.V.V. was utigegaan, n.1. de ge meenschapsgedachte, die gebaseerd is op het feit, dat het socialist-zijn beteekent gemeenschapsmensch- zijn. Op gelijke wijze als. in Duitschland het Arheits-Front zijn wprk verricht, wil ook hiér het N. V.V. werkzaam zijn. Spr. wees in 't bijzonder op het feit, dat ons land en ons volk als volwaardig zal kunnen worden nngéschakeld in de rij van Europeesche slaton in het nieuwe Europa. Hij wekte de aanwezigen op om zoo krachtig ogelijk mede te werken aan het doel en het ideaal van het N.V.V. waar achter ieder arbeider zich moet scharen. DE HEER LÜTTGEN SPREEKT. De heer Lüttg'en trok eerst een vergelijking met het Duitschland van negen jaar geleden, toen ook daar nog zoo veel veranderd moest worden en ook werd veranderd. Daar lieerschte werkloosheid en hoewel beweerd werd dat iedere ar beider recht had op arbeid, was het resultaat diep bedroevend. Dat wa ren gevolgen van de vrede van Ver- sailles met haar vernietigend werk. Niets scheen het lot van den arbei der te kunnen verbeteren, tot het. wonder geschiedde: een enkele man stopd op en door hem verdjveen de werkloosheid en kwam de wel vaart! Spr. wees op het feit, dat de re volutie, die in Duitschland was begonnen, zich uitbreidde over ge heel Europa en ook zonder den oorlog over onze grenzen zou zijn gekomen, want een revolutie blijft niet bij de grens staan, maar over wint deze en gaat verder. Ook hier was dit het geval en nu onder vindt Nederland de gevolgen die De oorzaak is meestial veel verouderde slijm, die op de borst .vastzat. Die slijm moet loskomen. Neem dan direct de slym- oplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthina. AKKER'S Noodweer tegenover aanranding van de eer als het hoogste cpoed LEVENDE IN PLAATS VAN HISTORISCHE UITLEGGING DER WET. In de zaak tegen Al bert Kooen- hof, die "op 7 September 1940 bij een volksoploop in Zeist waaruit beschimpingen tot hem en andere colporteurs met het blad der na- tionaal-socialistische beweging in Nederland Volk en Vaderland, werden geuit met de tot zijn uit rusting als lid der W.A., behoaren- den koppelriem naar de mertigte geslagen en daarbij een persoon pijnlijk getroffen had, heeft het Vredegerechtshof o.a. het volgende overwogen. Het Hof is van oordeel, dat van de zijde van verdachte terecht een beroep op noodweer en noodweer exces is gedaan. Immers verdachte heeft zich tegenover een volksme nigte teweergesteld, uit welk«r op treden een gezindheid en hotiding bleek, die zich kennelijk richtte te gen de waardigheid van verdachte als di"ager van beginselen, die slechts het welzijn van het'vader land beoogen, en in zooverre» als vertegenwoordiger van de natio naal-socialistische beweging in Ne derland. 'Verdachte heeft zicüi on der deze omstandigheden met recht in zijn eer, die mede gelegen is in de eer deel uit te maken van de Nationaal-Socialistische Beweging in Neder!nad aangetast en dieip ge krenkt gevoeld, zoodat zijn recht van noodzakelijke verdediging te gen de oogenblikkelijke wederrech telijke aanranding van dit. hoogste goed door het Hof wordt erkend. Voor zoover verdachte daarbij, een wellicht onschuldig persoon treffend, de grenzen van noddza- kelijke verdediging overschreden heeft, aanvaardt het Hof het bekoop van de zijde van vcrdachite óp noodweer-exces. Het Hof verklaarde derhalve ver dachte niet strafbaar aan biet hem ten laste gelegde feit jtaliaansch Weermachtberichl PATROUILLEGEVECBTEN. HOME, 5 Maart. (Stefani.) Het 642ste communiqué van heit Itali- aahsche hoofdkwartier luidt: '„In de streek van Mekili gevech ten tusschen patrouilles, die voor ons een gunstig verloop hadden. Beperkte activiteit der weclerzijd- s.che luchtmachten boven Cyrenai- ca. Italiaanschc en Duit'schie vlie- gerafdeelingen hebben opnieuw met succes vernielingsaanvallcn ondernomen op de vloot- en lucht- bases op Malta. Bij een Engelschen aanval op Tripolis is gisteravond lichte schade aangericht. Er zijn geen slachtoffers. ook voor haar heilzaam zullen zijn. De tijd van het socialisme is aangebroken en nu zijn de idealis ten, de goed-willenden noodig om Europa te brengen op een hooger plan. Spr. riep allen op mede te werken aan het N.V.V., waardoor zoo'n groote stap in de goede rich ting gedaan zoü zijn. Aanvallen op Grieksche schepen ATHENE. 5 Maart (D.N.R) Het kleine motorzeilschip „Prodomos" dat met 20 passagiers aan boord vlak bij de Grieksche kust voer, is door een plotseling voor het schip opduikenden Engelschen onder zeeër beschoten. Vijf artilleriescho- ten werd gelost, waardoor 10 passa giers gewond werden. Voorts is een Grieksch kustschip, dat eveneens in denabijheid van de Grieksche kust voer, door een Engelsche torpedo getroffen. Deze Engelsche overval veroorzaakte vele dooden en ge wonden, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, die naar hun woonplaats wilden reizen. Een klein deel der Grieksche passagiers kon door een Duitsche patrouilleboot worden ge red. Bij deze Engelsche aanvallen op onschuldige Grieksche kustvaar ders moet er vooral op gewezen worden, dat aan boord van beide sc-hepen niet één Duitsch soldaat of ander met de Duitsche weermacht in verband staand persoon was. 175. Na een poos wist eerst de vliegenier en toen de bestuurder zich met behulp van het touw om hoog te werken, en niet zoodra stonden ze even uit te blazen van de inspanning, of een zwerm wilde bijen schenen de haren van Piet voor een korf aan te zien en vie len op zijn hoofd neer. blijven tot zijn opvolger zich vol doende heeft ingewerkt en dan ben ik overbodig." „Misschien houdt de nieuwe je wel in zijn dienst." „Nee, daar is geen kans op. Wel kenlaub heeft het wel geprobeerd, maar zijn opvolger is getrouwd en zijn vrouw zal hem op het spreekuur assisteeren." „Dat is jammer, maar het heeft ook zijn goede zijde, Mariene! Je kunt nu tenminste wat uitrusten en dan zal je weer heelemaal van ons zijn." „En daar heb je me maar niets van verteldAch Lorenz, dan... zouden we dan heusch zelf nog eens een eigen kleine woning kunnen huren?" „Misschien al heel spoedig!" „Nee, nee, niet overhaasten! Wil je me dan heelemaal niet zeg gen, wat dat voor een betrekking is? Iets goeds? Iets blijvends? Ach als je je eigen beroep toch weer eens zoudt kunnen uitoefenen!" „Ook dat zal nog wel eens gebeu ren!" lachte Lorenz en hg sloot haar teeder in zijn armen. Den geheelen Zaterdag bracht Lo renz, nadat hij nog verschillende dingen had ingeslagen, in de nieuwe woning door. In den loop van den ochtend kwa men de meubels en toen deze op hun plaats stonden, maakte Lorenz een inspectietocht in de omgeving van zijn nieuwe tehuis. Heerlijk was het. De prachtige nazomer tooverde de schoonste tin ten op boom en struik en bier en daar fladderden zelfs nog vlinders en zoemden libellen. In een landelijk café gebruikte hij haastig een eenvoudigen maaltijd. Als de eigenaar hem met eeoi paar flinke verhuizers en een kloeke werkster niet terzijde had gestaan, dan zou Mies zeker niet op tijd klaar zijn geweest. Nu echter kwa men zij nog juist gereed en toen de zon meer en meer ter kimme neig de, keerde Lorenz als de gelukkig ste mensch ter wereld naar de stad terug. Mariene kon geen verdenking koesteren, want zij kwam pas een half uur na Lorenz thuis. Ook den daarop volgenden Zondag bracht schitterend weer en Lorenz stelde daarom voor een boottochtje naar de Müggelsee te maken. „Wij moeten de groote verandering in ons leven toch feestelijk beginnen!" Het werd een heerlijke kostelijke dag, welke Mariene dankbaar deed genieten, terwijl Lorenz, in zijn blijdschap over de te verwachten verrassingen zich gedvoeg als een uitgelaten schooljongen. Maandagochtend wist Lorenz het zoo in te richten, dat hij vóór Mar- Wefhouder van Sociale Zaken ontslagen W.A. GRIJPT IN. - ERNSTIGE BE- SCHUDIGINGEN DOOR HEER- BANLEIDER FEENSTRA. Zeer ernstig zijn de beschuldi gingen, door den heerbanleider van de Haagsdie W/A. Feenstra, geuit tegen den voormaligen wethouder Buurman, beschul digingen die een schril licht werpen op het beleid van de zen magistraat, die, zelf een maal arbeider, langs de ruggen der arbeiders omhoog is ge klommen en, aldus Feenstra, eenmaal partijbons geworden, zich van het lot der arbeiders niets meer heeft aangetrokken. Uit verschillende, door Feenstra in een gehouden persconferentie medegedeelde gevallen, is komen vast te staan, dat Buurman speciaal de werklozen en armlastigen aller treurigst heeft behandeld of door zijn ambtenaren heeft laten behan delen. „In mijn hart, aldus Feenstra klinken de stemmen van duizenden arbeiders, die alles wat zii hadden hun werkkracht, hun energie, tien tallen jaren gegeven hadden in noesten, eerlijken arb^jd, tot zij bui ten hun schuld, werkloos geworden in handen vielen van de door Buur- rpan aangestelde ambtenaren van maatschappelijk hulpbetoon. Om één vóórbeeld uit duizenden te noemen: Een jonge man van 24 jaar heeft moeizaam uit eigen verdiensten wat geld bijeengebracht Hij wil gaan tVouwen. Zijn vader waarbij hij nog woont, komt zonder werk. Maat schappelijk hulpbetoon eischt van dezen jongen alles op, aan verdiend loon, aan spaargeld, om dit in af trek van vaders steunnorm te bren gen. ZELFS DE BLINDEN NIET GESPAARDI Zelfs de blinden, werkzaam in de gemeentelijke werkinrichting voor blinden, werden niet gespaard. De invaiiditeitsrente welke deze blin den van de rijksverzekeringsbank ontvingen, werd eenige maanden geleden door, den heer Riemvis plotseling van hun loon afgetrok ken, met gevolg, dat deze menschen die toch al een treurig lot beschoren is, zich zeer achteruit gesteld ge voelden. Het bestuur afd. Den Haag van de blindenorganisatie wendde zich echter tevergeefsch om hulp tot den heer Riemvis, direc teur van maatschappelijk hulpbe toon. Edhter nog deze betreurde Kou-Griep - Pijn OOO TTlijnticmUfe Helpen veilig en vlug. Doos 10en 50ct. het, tijdens dit onderhoud, zelfs, dat enkele blinden, die 75 duurtetoe slag ontvingen, hetgeen onaantast baar is, dit laatste niet kon worden ontnomen. Welk een mentaliteit! Ook Buurman en de loco-burge meester vonden geen gronden aan wezig om tot verandering over te gaan. De loco-burgempester merkte in zijn anfovoord zelTs zeer fijnge- voelend op, dat de blinden voor de gemeente geen productief werk ver richten en deze instelling de ge meente elk jaar geld kost. Aan het licht is gekomen, dat Buurman zijn medewerkers overal vandaan haalde, speciaal ook uit kringen die de N.S.B. haatten. Maat schajppelijk Hulpbetoon in Den Haag is een gehate instelling ge worden, een instelling welke totaal volksvreefrid is. Het is, hoewel niet alle ambtena ren en controleurs uit hetzelfde hout zijn gesneden, niet overdreven zegt Feenstra, te beweren dat een deel dier ambtenaren alle mensche- lijk gevoel mist Ook kan men instellingen, waar maatschappelijk hulpbetoon nauw mede'samenwerkt, aanwijzen, zoo als b.v. Centraal Woningbeheer, die van denzelfden a-socialisten geest getuigen. De leidinggevende figuur yan Centraal Woningbeheer is een vrouw, me5. Huibregtse, die zich te gen een hoog salaris weliswaar so ciaal werkster noemt, doch echter zonder eenig sociaal gevoel is. Zij is blind voor den grooten nood en staat steeds klaar met haar vonnis, waarin altijd haar afschuw voor groote gezinnen tot uiting komt. Na de eisch tot ontslag van Buur man. welk ontslag door de Duitsche autoriteiten is verleend, omdat de verantwoordelijke Ncderlandsche autoriteiten niet uit eigen beweging ingrepen, hebben zich honderden arbeiders gemeld, die door Buur man te kort zijn gedaan. Het zijn geen leden van de N.S.B., doch zij zoeken steun bij de W.A., omdat deze heeft getoond in de bres te staan voor de gerechtigheid. Duizenden Haagsche arbeiders zijn vervuld met een diepen^wrok tegen een instelling, die onder lei ding van Buurman, aangewezen was om hen en hunne gezinnen hulp te verleenen in tijden van nood, maar die ondervonden, dat hen door Buurmanv en zijn sa- telieten niets werd gegeven, maar alles werd ontnomen. De schellen van de oogen gevallen. Den arbeiders zijn de schellen van de oogen gevallen. Zij leeren zien, aldus besloot Feenstra, dat hun vroegere leiders, waarvan Buur man er een was, hen bedrogen heb ben. Zij beginnen den moed te krij gen om met de vroegere partijen en doctrines te breken. Dat geeft hen de kracht, de vroegere internatio nale den rug toe te keeren en hun weg te zoeken in de volksgemeen schap. Dat geeft hun het geloof te rug van arbeidsvreugde en arbeids eer,\ De W.A. wil hen dezen weg wijzen, door het stellen van een daad. lene het huis verliet. „Ik moet pre- cies om acht uur beginnen, maar ik beloof je, dat ik je vanmiddag kom afhalen en dan gaan we samen naar Grunewald. Ik moet daar ergens een collega bezoeken. Zeg moeder Kül- cke, dat we wat later komen, dan kan ze zoolang op den jongen 'letten." „Lorenz, ik wensch je veel, heel veel succes, wat het ook moge zijn. Ik hoop, dat je het me vanmiddag zult vertellen. Doe je best, Lorenz, het zcfu verschrikkelijk zijn, als je die betrekking weer verloor!" „Geen zórg. Mariene! En neem maar een flink ontbijt! Je zult het noodig hebben!" Twintig minuten later opende „Otto" de deur van zijn nieuwe rijk. De vrouw was door Welkenlaub van een en ander op de hoogte gebracht en verwelkomde haar nieuwen werk gever met onderdanigen eerbied. Hij inspecteerde de wachtkamer; hier moet een wat gezelliger noot worden geschapen, lichte gordijnen, een paar aardige schilderijen, wat meer stoelen... hij zou daar van daag direct met Mariene over spre ken. Daarna betrad hij de-gpreekka- mer, bekeek vluchtig de inventaris, de aanwezige medicijnen en ver bandmiddelen^ de instrumentenkast... Hm, daarmede zou hij nog wel een poosje kunnen werken. Hij nam plaats aan de schrijftafel en trachtte zich te verdiepen in de zakelijke correspondentie, die dr. Welkenlaub voor hem had klaar gelegd, maar zijn toenemende op winding deed hem elke twee minu ten naar de klok zien, welker wij zers meer en meer het uur nader den, waarop Mariene kon worden verwacht. Hij stond op en ging de aangren zende kamer binnen. Hier had dr. Welkenlaub gewoond; het was wel zeer bescheiden. Aan een kapstok hing een witte jas en Lorenz trok hem aan. Dan werd cr g'ibe'd. Hij haastte zich naar zijn schrijf bureau terug; zijn slapen bonsden. Er werd geklopt, wat aarzelend, naar het hem voorkwam. „Binnen!" riep Lorenz, terwijl hij zijn blik op de deur gericht hield. Het volgende oogenblik trad Mar iene het vertrek binnen. „Goeien morgen, Mariene! Dat noem ik nog eens op tijd komen! Welkenlaub schijnt niet overdreven te hebben toen hij mij verzekerde, dat zijn .assistente mij geen reden tot teleurstelling zou geven." „Lorenz!" Het was een kreet, waarin verbazing en geluk om den voorrang streden. (Wordt vervo'gd.) Een geval dat niet alleen staat. Het geval Buurman staat echter niet meer op zichzelf, Er zijn er nog velen, die als Buurman a-sociale elementen zijn. Die nog denken, dat zij werktuigen van een ster vend regiem en ontoegankelijk voor den nieuwen tijd, nog steeds hun plaatsen in deze geiheenschap, hun goed gesalarieerde baantjes, kunnen behouden. Zij vergissen zich! Een nieuwen tijd breekt baan. De W.A. van An- ton Mussert marcheert. Zij werpt haar schaduw vooruit en luidt een nieuwe tijd in. Wij, zwapte solda ten van Mussert. stellen den rrtensch tegenover het geld, de prestaties tegenover het bezit en de verant woordelijkheid tegenover het pro fijt. Mensch, prestatie en verant- wQordelijkheid zijn voor ons weer mannen niet alleen de moreelë, maar ook de daadwerkelijke grond slagen voor een gezonden volksge meenschap. BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! Tot nu toe kor de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas-schaarschte bemoeilijkt thans de levering. Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets. naar grootte Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. ZATERDAG 7 MAART. Hilversum L 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna- tslek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Brandende kwesties, causerie (opn.). 8.15 Gramofoonmu zlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 8.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Pianovoordracht. 11.55 Gramo foonmuziek. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 De Kustvisschers: Hun werken en streven. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Waarom leeren wij eigenlijk?, causerie 14.20 Na gedanenarbeid muziek en vroolijkheid. 15.45 Gramofoonmuziek. 16 00 B^eliczing. 16.20 Fluit en clavecimbel. 16.45 Ólrechtsch Madrigaalkoor en leden, van het ütrechtsch Stedelijk Orchest. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Het kwartier van den arbeid. 18.15 Ram- blers. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 Bp.O.: De wereldmeenlng uit den aether ge plukt. 19.10 Bonte avond. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Ütrechtsch Stedelijk Orchest (opn.). 21.00 Gramofoonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22,00 Amusementsorkest (opn.). 22.45 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 7.16—8.00 Zie Hilversum X. 8.00 Gramofoon muziek. 8.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Viool en piano. 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Stedelijk Orkest van Maastricht. 14.45 Het kweeken van erw ten, peulen en tuinboonen, causerie. 15.00 Stedelijk Orkest van Maastricht en soliste. 15.45 Hier W.A. 16.00 Ernst van 't Hoff en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschip pers. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Gra mofoonmuziek. 18.15 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.30 Cyclus: In een nieuw licht bezien. (Voorbereid door de N.S.B.I. 18.45 Het ABC ln de lichte muziek IV (opn.). 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Praatje ln Groningsch dialect. 20.00 Programma-overzicht. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Gra mofoonmuziek. 20.45 Bonte avond. 21.30 Film praatje. 21 45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericbt. 22.10—22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Schagen. - Buitenland, Alg. Reportage en Streeknieuws: Fred. Groot, Schagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2