Handelden wandel in distributietijd DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Dc waarheid over Ned.-Indië RADIOPROGRAMMA KRIEBEL-HOEST Zaterdag 7 Maart 1942 .7 NEDEJRLAND BESTEELT ZICHZELF DE BOEZEMVRIENDEN: J. DE ZWARTE, HANDELAAR, EN VROUW DU LEUS. [(Van onzen specialen verslaggever.) ^Mevrouw", zegt de heer J. de Zwarte, handelaar, tegen vrouw Du Leus, „mevrouw, U zal het niet willen gelooven, maar er is met goed fatsoen geen vleeschie meer te krijgen, buiten je bonnen... Nou, ja, voor U als U effe porsie staat in het risico, dat ze loopen kan ik nog wel goedkoop vet krijgen maar het vleesch moet U iets méér .voor betalen Maar vrouw du Leus gelooft graag, wat de heer J. de Zwarte, handelaar, vertelt, en al zou ze op haar bonnen wat kunnen krijgen, dat vleesch van buiten de distribu tie om, is toch véél beter Dus gaat ze deze week niet naar den slager in de Koningstraat, de Spoorstraat of de Keizerstraat het drama speelt in Den Helder maar slaat een goedkoop pondje vet in van zes gulden en twee en een half pond vleesch van een gulden vijf en zeventig Goed voorgaan doet goed vol gen, waarom zou de slager zelf ook niet es een extra'tje nemen, het publiek schrééuwt er gewoon om, het foetert en het moppert als hij op bon zooveel eerlijk vleesch tegen eerlijk gewicht met voorge schreven been, uitpondt en het ze gent zijn schreden, wanneer hij van dat eerlijke vleesch een gedeelte on eerlijk maakt, zooveel duurder ver koopt en alleen maar een paar uur vroeger „alles uitverkocht" op zijn winkelraam hoeft te zetten. En zoo is het in de Jutterstad een publiek geheim dat er zoo hier en zoo daar nog wel een pondje extra te krijgen is, voor wie het kan betalen na tuurlijk. Want van niets gaat de kat dood. En de kleine man, die het niet kan betalen met,zijn gezin tenslotte ook, maar daar zal minder op worden galet V D E regeering kan wel zooveel ïeven", zegt de groentenboer in Alk maar, en vrouw du Leus, van het geslacht" dat zich nog vlugger Voort plant dan de konijnen betaalt op, alles vijf centjes meer dan ze be hoeft te betalen 't Is waar, ze heeft geprotesteerd, maar heeft gauw haar knipje te voorschijn ge haald, toen de groêntenman zei: „Goed, mevrouw U moet het zelf weten dan- krijgt U het vandaag voor minder, maar dan moet U er niet op rekenen dat ik ooit meer iets voor U bewaren kan En mijn collega's slaan de deur natuurlijk over, als ze hooren dat U er zóó over denkt „Ja, de prijs is negen centen, daar hebbu gelijk in", vertelt de man die vrouw du Leus te Schagen aardappelen wil verkoopen, „maar dan krijgt U van alles door mekaar boor, zwarte en bevroren en zoo Ik wil ze \yel eerst uitzoeken, maar daar reken ik een halve cent per kilo meer voor Vrouw du Leus betaalt natuurlijk de halve cent krijgt „uitgezochte" aardappelen nou ja, er liep nog een zwarte en een bevroren exem plaar tusschen, maar het schikte toch wel en de partij die over blijft wordt eerlijk voér negen cent verkocht, met een meewarige glim lach toe, aan de kleine familie wel ke naast de machtige - stam der frauduleuzen tracht het leven te houden op de bonnen en niets dan de bonnen Die hebben er tyin ook wel i genoeg aan. En om nu weer op het gesprek van den heer J. de Zwarte, hande laar en vrouw du Leus terug te komen, haar man hoeft heusch niet zonder shag voor zijn sigaretje te zitten. En zonder sigaren heelemdal niet. EDER LA ND besteelt zich •^"zelf, omdat het te goedge- loovig is. Wij hebben het in vroeger afgedrukte artikelen in ,deze serie reeds aangetoond. Achter dit zelfbedrog staat steeds de sinistere figuur van den man uit den zwarten han del, die zióh het aureool., van volksweldoener om de plapen heeft gelegd. Dit artikel de genoemde feiten zijn histo risch gééft enkele flitsen uit zijn veelomvattend bedrijf en verzwijgt niet, hoe groot de verleiding is voor de producen ten en distribuanten. Verlei ding waar men nochtans niet aan behoort toe te geven! Gereed om het vuur te openen- Een machinegeweer der Waffen S.S. in stelling aan het Oostfront. v rantzler. „Kijk es mevrouw", zegt de heer J. de Zwarte, handelaar, en hij vouwt als zuinig man het papiertje op, waarin een welgemeubileerde boterham van drie verdiepingen hoog "gezeten heeft, „het is al net als met dat spek wat U mij hebt zien opeten, je moet den weg we ten Alles van het merk „O.D.T.", onder de toonbank, snabbu!" Vrouw du Leus snapt het inder daad, en als haar man in Bergen naar het merk O.D.T. vraagt, krijgt hij er prompt vijf stuks van Veertig centen per stuk, geen geld... „M'n winst is niet hooger ert mijn risico veel grooter zegt de win kelier een neef van Janssen met twee essen, over wien we eerder een verhaaltje hebben verteld. En als meneer J. de Zwarte, han delaar, vrouw du Leus weer eens ontmoet, men moet daar geen kwaad van denken, er wordt bijna dagelijks een conferentie-in-het-net- te gehouden, dan over een boontje, dan over een erwtje, nu eens over een snipje tarwe, en dan weer over een spitje boter, doet hij haar een wel zeer verblijdende mede- deeling Als je in Haarlem kom, daar en daar, in dat groote ding je weet wel en je noem aan den ober mijn naam, en je drukt hem een zilverbonnetje meer in zijn hand, natuurlijk dat snabbu wel, dan kan je eten voor den oor log at je niet zoo lekker. Bonnen? Dat zit wel „rustig,praten we niet over. XJOEWEL het wettig ontbreekt is **toch het overtuigend bewijs wel geleverd, dat de heer J. de Zwarte, handelaar, een machtig man is, en zijn relaties vele zijn. Waarlijk, de tomatensoep was krachtig, de snij boon en-en aardap pelen goed gaar gekookt, de worst voor een vleeschbon A woog pre cies honderd gram en niet alleen aan meel, maar van de voorgeschre ven botersmaak was niets maar dan ook niets te bespeuren, hoewel zulks verplicht is, bij overgave van een bonnetje van twintig grammen. Veertig gram, bijna een half ons bo ter, moest zijn verwerkt in het vocht, dat het sjukommetje voor twee personen voor driekwart vul de, en waar boter is zijn vetoogjes. Maar ze waren er niet, slechts viel de smaak te waardeeren van het sjutablet, overgoten met warm wa ter; het mengsel was zoutig en warm. Dus toen de Heldersche restau rateur, die nog een naam heeft op te houden ook, na afloop van de plechtigheid vroeg of het gesmaakt had kon niet gezegd worden van niet! Maar waar zijn onze kostelijk^ veertig gram boter gebleven? Wij .zullen het den heer J. de Zwarte, handelaar, bij gelegenheid eens vragen. Hij koopt en verkoopt alles, óók restaurantbonnen voor boter (Wordt vervolgd.) Op de jaarlijksche keuring van seringen en heesters te Aalsmeer, werd Donderdag een bloemen- en plante nweelde tentoongeseld, welke in deze wintersohe dagen weldadig aa ndeed. Een der prachtige collec ties. Pax Holland-De Haan m Amerika wakkerde den oorlog aan uit zakelijke beweegredenen MISPLAATST OPTIMISME WREEKT ZICrf. Eind 1941, aldus een artikel van dehand van den heer W. I. Ispert, stond de Nederlandsche emigran- tenregeering te Londen na felle on derlinge discussies aan de Ver. Sta ten de militaire bezetting van Su riname toe. De Nederlandsche ge zant te Washington, Loudon, moti veerde dezen stap met de noodzake lijkheid de aldaar gelegen troepen voor Nederlandsch-Indië vrij te ma ken, en met het feit, dat Noord- Amerika het bauxiet van Surina me voor zijn vliegtuigproductie noodig had. In een tot het moeder land gerichte radiotoespraak ver klaarde de gezant dat de Ver. Sta ten de overgave van Suriname tot voorwaarde gesteld hadden voor hun militaire steunverleening aan Nederl.-Indië. Aan de officieole overgave van het regeeringsgezag in Suriname waren zeer lange onderhandelingen voorafgegaan, die aan Nederland sche zijde ernstige bezwaren had den uitgelokt. Dat minister-presi dent De Geer niet alleen zijn func tie neerlegde, doch zelfs via 'Portu gal naar Nederland terugkeerde, duidt ondubbelzinnig op het afper sende karakter van deze onderhan delingen. Kort voordat de overeen komst tat stand kwam, traden nog twee andere leden van het kabinet af: zij wilden zich niet schikken in de Noord-Amerikaansche afpersing. Niettemin kwam het pact tot stand. Bezield door den angst voor Indië, stemde de Nederlandsche emigran- tenregeering tenslotte met alle voorwaarden in. Op 12 December 1942 werden Aruba en Curagao „op wensch van de Nederlandsche regeering" afge staan. Daarmee werd\de rest der Nederlandsche bezittingen op het westelijk halfrond geliquideerd. De schrijver behandelt, in zijn ar tikel vervolgens de oorlog tusschen Japan en Amerika en Engeland, en de volkomen onnoodige oorlogs verklaring van Ned.-Indië, welke leidde tot. de bezetting van een deel vap onzen Archipel en voor de to tale verovering daarvan doet vree zen. Scherp stelt de heer Ispert in het licht, dat Amerikaansche en Kngel- sche hulp uitbleef, en de Nederlan ders, na eerst voor hun bondgenoo- ten te hebben gestreden, thans aan hun lot worden overgelaten. Op 17 Februari smeekte van Klef fens dringend om versterking voor Ned.-Indië. Wanneer die verster kingen niet-terstond verstuurd wer den, zoo zeide hij, zou het lót van Ned.-Indië binnen zeer korten tijd beslist zijn. Van Mook evenwel koesterde altijd nog hoop. Op 18 Februari verklaarde hij nog te Sydney, dat de Ver. Staten alles wat zij konden opbrengen in den strijd om het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan zouden werpen, en dat de tijd thans rijp was voor een grootscheeps geallieerd offen sief, dat hogvan Java zou- kunnen uitgaan. De arme optimist! Maar optimistisch was ook de ko ningin. In haar rede van 21 Febr. zeide zij letterlijk: ,Het is mij een groote voldoening dat de zware in spanningen, welke het leger ter ver dediging en als voorbereiding tegen den aanval van den vijand ont plooid heeft, thans zulke voortreffe- li.]ke vruchten afwerpen". De vruch ten waren inderdaad voortreffelijk, want acht dagen later waren de Japanners reeds op het laatste groo te eiland,, op Java, geland. De hulp bleef uit, hoewel zij, zoo als bekend, door de overgave van Suriname, Curagao en Aruba en behalve dit met baar geld reeds vooruit betaald was. Ook de laatste hulpkreet yan Van Mook kon.daar niets meer aan helpen. Toen hij op 25 Februari tegenover den Ameri- kaanschen journalist Knickebocker aandrong op de onverwijlde leve ring der door Nederland reeds betaalde vliegtui gen. Er kwam niets, het drama naderde zijn hoogtepunt. De schrijver geesclt vervolgens het aftreden van Wavell en schetst de dwaasheid verheugt te zijn dat nu de Nederlander Hel frichi tot, op perbevelhebber bevorderd was. „STORING IN NORMALE DENKVERMOGEN". Het getuigt van een merkwaardi ge storing in het normale denkver mogen, wanneer radio Oranje den zelfden dag in juichende woorden losbarst: „Wij zien het dus gebeu ren dat een Nederlan'dsche admi raal aan Engelsche, Amerikaan sche en Australische eskaders zijn bevelen geeft. Het denkbeel zoii ons tot voor kort nog fantastisch gele ken hebben-" Jawel, n.1. tot aan den vermelden zeeslag, nadat er van „eskaders" in het geheel geen spra ke meer was. t)e rest van de ge allieerde overwegend Nederland sche vloot is inmiddels bij Java Officieele Landbouwmededeelingen voor dc provincie Noord-Hotland Er heerscht gebrek in meenige stulp, Kent fius Uw plicht, steunt Winterhulp. ZONDAG 8 MAART. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 De zin van het boerzlln. 8.30 Gramoroonmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten^. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Zondagmorgen zónder zorgen. 11.30 Het kwar tier van de SS. 11.45 Berichten van Neder landsche soldaten aan het Oostfront. 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 12.15 Frans Wouters en zUn orkest. 12.40 Uit BerUJn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Omroepharmonie-orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Radiotooneel. 16.30 Amusementsorkest, solist en dameskoor „Aethercharme"*. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B.N.O.: Sportuitslagen en militair' week overzicht. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gramofoonnuiziek. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.10 „De Houtdief", komische opera. Vanaf 20.25 alleen voor de Radio-Oentrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.25 Gramofoon muziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 23-.00— 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 9.15 Voor de Jeugd. 9.45 Gramofoon muziek. 100.00 Orgelconcert (opn.). 10.30 Studiodienst. 11.30 Gewijde koor- en solozang (opn.). 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten qn popu lair actueel praatje. 12.15 - Planovoordracht. 13.45 „Niets op til?", een woord tot de post- duivenhouders. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.20- De Melodlsten en soliste. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.30 In leiding Brucknercyclus. 14.40 Christelijke Oratoriumvereenigmg „Excelsior", Rotterdam. Utrechtsch Stedelijk Orchest en solisten. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Causerie „Ons oude stedeschoon". 16.15 Gramofoonmuziek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Causerie „Romantische dichtkunst". 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Weermachts concert ten bate van W.H.W. en W.H.N. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 Schrara- melkwartet en soliste. 19.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.40 Spiegel van den dag'. 19-50 B.N.O.: .Nieuwsberichten. 20.00 BN.O.: Engel sche uitzending: ;,Dutch News Re el". (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuzieki. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken. 20.15 Gevarieerd avondprogramma. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O:: Toe lichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 9 MAART. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Timm. 12.00 Zang met clavecimbel- en pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.NO.: Nieuws- en economische berichten! 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Zang, viool, fluit en orgel. 14.00 Orkest Willy Eberle. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Cello en plano. 16.40 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Amuse mentsorkest en solist. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Amusementsorkest en solist. 18.60 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Internationaal economisch praatje. 19.10 De Groninger Orkestvereeniging en solist. Vanaf 20.15 alleen voor. de Radio-Centrales, die over een lljiA verbinding met de Studio beschikken). 21.05 Gramofoonmuziek. 21.15 Pianovoordracht. 21.45 BN.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Musette-orkest en soliste (opn.). 22.30 Pianosoll (opn.l. 22.45 Omroeporkest, gemengd koor en solisten (opn.). 23.4024.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.40 Aan de bron. 10.50 Haarlemsch Trio. 11.30 Reportage. 11.40 Zang, altviool en plano. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Romancers. soliste en gramofoon muziek. 14.00 Hel Anthonie Reicha-kwlntet. 14.35 Gramofoonmuziek. 15.00 Dlsco-varieté. 15.45 Luisterfllts. 16.00 De Melodlsten, solist en gramofoonmuziek. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Vioolvoordracht. 18.00 Roe- meensch orkest Gregor Serban. 18.30 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.). 18 45 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.Priesch praatje over actueele vragen. 20.00 Otto Hendriks en zijn orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Orgel en zang. 20.45 Muzi kale actualiteiten van de week. 21.00 „Her berg Provence". muzikaal programma met toelichting (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.1022.15 Avondwij ding. WIJZIGING STATUTEN L.C.O. Met ingang van 15 Februari jl. zijn in de Statuten van de Landibouw- Crisis-Organisatie belangrijke wijzi gingen aangebracht. De bestuursle den en de plaatselijke commissie leden zijn met ingang van dien da tum van hun functie -ontheven, ter wijl de Provinciale Voedselcommis- saris als eenig Bestuurder is aange wezen. De functie van Plaatselijke Bureauhouder zal gehandhaafd blij ven. Zoowel deze bestuurder als de Plaatselijke Bureauhouders zullen in de toekomst regelmatig overleg plegen met Commissies, welke door den /Landstand worden aangewe zen. Practisch was de leiding van.het apparaat der Voedselvoorziening reeds lang in handen van den P.V C. en hadden ook de plaatselijke commissies niet meer de beteeke- nis welke aanvankelijk daaraan was toegekend. WEIDE CONTRACTEN 1942. Zooals reeds gebleken is uit de of ficieele perspublicatie, zal binnen kort worden overgegaan tot het ver strekken van wëidecontracten 1942. In afwijking van het voorgaande jaar zullen deze runderen geschetst worden, daar zij reeds allen, van het verplichte registratiemerk* zullen zijn voorzien.- Het ligt in de bedoeling, om uit de geleverde koeien ingevolge de opzetcontracten, een -gedeelte voor de weiderij beschikbaar te stellen Op de overname-markten zullen dan C. en D. koeien beschikbaar gesteld worden. In verband met een even- tueele groote aanvraag, moet het voorbehoud gemaakt worden, dat mogelijk niet aan alle verzoeken voldaan zal kunnen worden. Op de overname-markten moeten deze runderen voetstoots worden overgenomen, tegen een bruto slaöht veeprijs, verhoogd met f 15.Van zelfsprekend blijft het vrij om ook runderen buiten de overnamemarkt te betrekken. De gecontracteerde runderen zul len medetellen voor de levering 1942, voor het aantal\kg., dat zij naar schatting tijdens het schetsen zullen wegen. Zooals reeds bekend gemaakt is, sluit de termijn tot aanvragen uiter lijk 7 Maart 1942. Over dit onderwerp zullen nog nadere mededeelingen volgen. NOODSLACHTINGEN EN DESTRUCTIEGEVALLEN. Er wordt de veehouders nogmaals de aandacht op gevestigd, dat al leen die destricutiegevallen en die noodslachtingen (w.o. ook wrakk® dieren in nood geslacht), welke heb. ben plaats gehad na 1 December 1941, in aftrek gaan voor de ver plichte veelevei*ing 19411&42. In destructiegevallen wordt de leveringsplicht met een vaststaand aantal kg verminderd, hetwelk af hankelijk is van het soort dier, zoo als kalf, nuchter kalf, koe, stier os, pink, enz. Bij noodslachtingen en wrak vee wordt de nieuwe leveringsplicht verminderd met een aantal kg., ge lijk aan 5/3 maal het geslacht ge wicht, ongeacht het goedgekeurde) deel hiervan. In het geval, dat nog niet aan de oude leveringsplicht tot 1 December 1941 is voldaèn. kunnen destructiegevallen hiervoor niet als geldige leveringen doorgaan, wel een noodslachting of wrak rund; maar dan alleen, wanneer het „goedgekeurd" geslacht, tenminste 125 kg. bedraagt. Deze bepaling geldt vanaf 28 Juli 1941. Het is mogelijk, dat er eenigfc ver traging ontstaat in het uitreiken der ontvangstbewijzen voor noodslach tingen en wrakke dieren over de periode Augustus-Deceniber 1941, terwijl de betrokken veehouders reeds in bet bezit zijn van de afre kening. Daarom wordt er hier nogmaals op gewezen, dat genoemde ontr vangstbewijzen worden verstrekt nadat de adviezen van P.T.C. en B.O.v.V.V. te Den Haag te onzen kantore zijn ontvangen. Aan schapenhouders, welke nog leveringsplidbt hebben, wordt in ge val van destructie, ontheffing ver< leend. De betreffende destructiebon dient daarbij te worden overlegd. Nood slachtingen en wrakke schapen gaan alleen dan in aftrek voor de verplichte schapenlevering, indien de betrokken eigenaar leverings plicht heeft. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat bij destructiegevallen alleen bewijzen, afgegeven door de Federatie van Destructoren, geac cepteerd worden of indien de be trokken veehouder voorkomt op da advieslijsten van deze instantie. DE PROVINCIALE VOEDSEL. COMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. i vernietigd. Op den 5den Maart werd bekend dat Helfrich was afgetre den: hij had geen schepen meer. Het geval-Hart vondt een paral lel in het geval-Wavell. Ook Wavell is verdwenen Joen de zaak hopeloos werd en heeft heel genadig zijn commando aan den Nederlandschen generaal Ter Poor ten afgestaan die thans, door alle geallieerden in den steek gelaten, den laatsten •wanhoopsstrijd van Nederlandsch-Indië voert. En hoe meer zijn troepen en Helfrich's schepen aan de bondgenooten den tijd verschaffen om het door Neder land betaalde oorlogsmateriaal naar hun eigen bezittingen te bren gen, des te luider worden de door Nederland dankbaar in ontvangst genomen bijvalskreten van Enge land en Noord-Amerika. „Alle lof aan de Nederlanders, die den vijand op zoo schitterende wijze trotseeren. Zij zijn een aanste kelijk "voorbeeld voor de geallieer den", verklaart Londen op .19 Febr. 1942. Natuurlijk, de domkop die zich voor zijn bondgenooten vrijwillig liet afslachten, staat bij hen des- temeer in aanzien naarmate hij door hen in den steek gelaten wordt en desondanks doorvecht! DE POLITIEK DER VERSCHROEIDE AARDE. De laatste wijsheid der Neder landsche regeering blijft thans haar kracht: De politiek der verschroei de aarde. Wat blij is zij, dat zij alles trouw volgens de aanwijzingen van haar Amerikaansche vrienden ver nietigt wat er aan waarden in dit land steekt, en hoe slecht ziet zij den werkelijken achtergrond, die Roosevelt tot deze politiek gevoerd heeft! Voor ons is die achtergrond echter volkomen duidelijk, zegt de schrijver, ondanks het feit, dat wij niet tot de regeering behooren: De Vereenigde Sta ten hebijen den oorlog aange wakkerd omdat zij daarvan af zet voor hun industrie en be leggingsmogelijkheid voor hun goud verwachtten, nadat al hun hervormingsplannen door eigen onbekwaamheid gefaald had den. Thans vervolgen zij con sequent het doel om bovendien alle grondslofbronnen en in dustrieën in Europa of Azië die zij niet zelf bezitten of beheer- schen, te vernietigen, opdat de concurrentie voor langen tijd blijft uitgeschakeld. Vervolgens gispt de heer Ispert de politiek der voormaligeNederland sche regeeringen, welke er alleen pp uit \éaren door Indië geld te ver dienen, doch geen offers wilden brengen om het te beschermen. Wanneer thans de troepen in In dië zich zoo dapper verdedigen, dan doen zij dat niet wegens, maar on danks de Nederlandsche voor-oor- logsche politiek. Zoo 'n vervelend en vermoeiendL Zorg daarom er voor e» dadelijk vanaf te komea door de beproefde slijm* oplossende, snel hoest* Verdrijvende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER's ABDIJSIROOP Niet geld verdienen, maar strijd is de vader van alle dingen, een uitspraak die niet van een natio- naal-^ocialist afkomstig is. „Onze offers mogen zeer zwaar zijn, maar he^ gaat om dingen die< het leven waard maken geleefd te worden", zoo sprak onlangs-de viootmede- werker van radio-Batavia. Waar heeft men tot dusver in Nederland ooit een dergelijke taal verstaan of ook maar er naar geluisterd? Kiem voor nieuwen bloei, Duitschland kan den geweldigen schok die het Nederlandsche volk heeft aangegrepen zoo goed begrij pen. Toen in 1918 de Duitsche front soldaten fjnoverwonnen van het front terugtrokken, verraden door dezelfde krachten die de ineenstor ting» van Nederland op het geweten hebben, droegen zij reeds de kracht met zich mee die tot een vernieu wing moest leiden.' En deze ver nieuwing begon op het moment waarop zij de drijvende krachter en de aanstichters van de ineen storting duidelijk herkenden. In da uur werd de volksgemeenschap, he nationaal-sociaHsme van den front soldaat Adolf Hitier geboren. D> oude afgodsbeelden stortten neei een nieuwe tijd brak aan. Zoo ligt ook in de Nederlandsch catestrophe, hoe ongerijmd het oó moge aandoen, de kiem voor niet wen bloei. Zoolang een volk no over volksche kracht beschikt, zot lang is de chaos altijd slechts ee eerste stap naar de vernieuwing. Het is de onvermijdelijke tragie van Nederjand, besluit het artike dat deze krachten zich pas thai zullen laten gelden, nu de staat i1 eengestort is. Een reden tot wai hoop is dit echter niet, integendee slechts over de onvoorwaardelij} liquidatie van het doode verlecU voert de weg naar de vernieuwii Zij zal het Nederlandsche vo uiterlijk wel armer, innerlijk ec ter rijker maken en het van v ren af aan den blik verschaffi voor de werkelijke waarden van b

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5