De versnippering op het gebied van sociale zorg te Alkmaar Te snel en te slordig! Weer een Tour de France? Geldige bonnen voor voedingsmiddelen GEZOUTEN GROENTEN (Vervolg van pag. 1). «LIEFDADIGHEID". \X7IJ verklappen geen geheim de bedragen op de lijsten van Winterhulp met de namen van de Revers, waren immers voor een ieder, wien ze werden aangeboden te controleeren als wij vertellen dat de twintig dames en heeren van het bureau voor Gezinsmoei lijkheden, onder wien zeer gefortu- heerden, teza me n nog geen zeven 'gulden offerden Hoewel wij natuurlijk gaarne aan nemen, dat onder het motto van de bekende linkerhand die niet weet, wat de rechter doet, door de maat schappelijk hooggeplaatste dames en heeren leden van het Bureau, voor „eigen" armen, samengedre ven in het „eigen" schapenhokje, enorme bedragen worden bijeen gebracht, werpt het schenken van een zoo poovere bijdrage voor „Winterhulp" toch een wat twij felachtig licht op het sociaal ge voel dezer philantropen. Ook doet !het wel wat eigenaardig aan, on der de namen enkele „mejuffrou wen", ongehuwde dames dus aan te treffen, die derhalve ook al zoo veel verstand van gezinsmoeilijk heden moeten hebben, dat zij een vooraanstaande taak bij de oplos sing daarvan kunnen volbrengen. Het ligt ons ver, ten nadeele van wie dan ook van dit keurig gezel schap persoonlijk ook maar iets te zeggen, maar het komt ons voor. dat men goed had gedaan aan het comité ook enkele menschen vah den Ned. Volltsdienst toe te voegen. Door met dien dienst in verbinding te treden, zouden de initiatiefne mers tegelijkertijd bemerkt hebben dat het beter ware geweest het bu reau gebaseerd op de oude ideeën van weldadigheid, maar niet op te richten in afwachting van wat de Ned. Volksdienst, welks optreden naar buiten zeer binnenkort, na grondige voorbereiding verwacht kan worden, op het terrein der ge zinsmoeilijkheden als zijn taak zal beschouwen. Dat er moeilijkheden zijn vooral in dezen tijd, staat vast, het is ons bekend, dat het spreekuur van het bureau druk bezet ie, en het dus als onderdeel van een groot geheel zeer goed werk ka doen. Maar nog- mals: dat dient op een andere leest geschoeid dan vroeger, dat dient te worden plicht der lvoksgemeen- schap en geen liefdadigheid van enkelen. Zooals het nu in Alkmaar gaat, beteekent het de versnippe ring maar grooter maken, wij vree zen dat de frissche wind van dezen nieuwen tijd, welke ook te Alkmaar over het terrein, van de gemëen- schapszorg dient te waaien, nog niet sterk genoeg is geweest. T"\AT een frissche wind inderdaad ^noodig is, valt te bewijzen met het volgende voorbeeld, waar het bureau in kwestie buiten staat, doch dat slechts dient om een al- gemeene indruk te geven hoe ook in Alkmaar starheid en bureaucra tie nog hoogtij vieren. Men zal zich het droevig voorval herinneren, enkele maanden gele den, waarbij een. zevental Alk-' maarsche burgers het leven verlo ren. Het stoffelijk overschot van eenigen der slachtoffer werd over gebracht naar het gemeentelijk Centraal Ziekenhuis en opgebaard. Den nabestaanden bleek dat zoodra het HJk van hun door een falfen aanval op de gemeenschap te Alk maar omgekomen familielid de deuren van het Ziekenhuis waren gepasseerd, dit lijk door de gemeenschap van Alkmaar, of liever door de gemeente Alkmaar als., winst object werd beschouwd. De adiministratie van het zieken huis dorst het bestaan een der na bestaanden een rekening van f 18.30 te zenden voorhet opbaren in de rouwkamer. Men beriep zich hierbij op de voorschriften. De betreffende familieleden kon den dit bedrag niet opbrengen en kwamen in contact met den Ned. Volksdienst, Een functionaris stel de zich' in verbinding met de ad ministratie van het ziekenhuis, welke niet van haar star standpunt voltooid verleden tijd was af te brengen. Ook de directeur scheen eerst de „reglementen" niet los te durven laten, doch zag ge lukkig in. dat men hier toch te ver was gegaan. De nota werd in getrokken. Toen bleek echter, dat een dergelijke rekening door nabe staanden van vijf andere slachtof fers, die het blijkbaar beter konden dóen, of zooals men bij een be grafenis immers alles betaalt, ook dit „postje" mar hadden gehono reerd, reeds betaald was en het heeft nog heel wat voeten in de aard gehad, om dit geld weer van het Centraal Ziekenhuis terug te krijgen. Wij zijn er zeker van. dat in den „verleden tijd" er geen sprake was geweest avn teruggave. Dit blijkt al wel uit hetgeen nog passeeren kon zoolang de N.v.D. niet ingreep! Daar had de gemeenteraad min stens aan te pas moeten komen en misschien zelfs Den Haag. Een pro ces was al het minste geweest. Hier was het „de nieuwe tijd", üi, in greep, niet veel praatte, maar deed Wij zijn er ook zeker vanl dat de secure administrateur van het Cen traal Ziekenhuis nog dagelijks zijn overboeking van ontvangen van naar terugbetaald aan betreurt. Het reglement ziet U Wie echter nadenkt, zal het met dit levende voorbeeld voor oogen met ons eens moeten zijn, dat voor alles centralisatie noodig is. en een andere grondgedachte. Men zal dan weliswaar minder regle menten noodig hebben, minder be hoeven te vergaderen, minder be hoeven te praten en .zich minder op persoonlijke verdiensten kunnen voorstaan, maar er is ook geen kans meer dat men één paard voor en drie ezels achter het karretje der gemeenschapshulp spant, met het gevolg dat het paard voor- en de ezels achteruit trekken, zpodat het karretje in den modder blijft steken! De frissche wind waait, laat geen storm noodig zijn! Het zijn: Gem. instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Ar menraad, Commissie onderhouds plicht, Alkmaarsch borgstelling fonds, Huize St. Augustinus, Pius- gesticht, Bestuur Westerlicht, Bur gerweeshuis, Federatie van diaco nieën. Diaconie der Herv. Gemeen te, Remonstrantsche Diaconie, Ev. Lutersche Diaconie, Diaconie Ger. Kerk, Doopsgezinde Diaconie, Ned. sr. Armbestuur, Provenhuis Lou- rens van Oosthoorn, Provenhuis van Bijleveld, Pro venhuis Johan van Nordingen, Provenhuis Eg- mond van Nyenburg, Provenhuis Paling en van Foreest, Provenhuis vah Zessen, Provenhuis Wildeman, Provenhuis Splinter, „De Drie Ar- menkamers", Stichting Besemakers- fonds, Alida Lucretiafonds, Fonds van den Hoorn, Fonds v. Toornen- burg, Fonds Gewapende Dienst Liefdadigheid naar Vermogen, Ver- eeniging Kinderkleeding, Moederlij ke Sociëteit van Weldadigheid, Zie kenhulp, Kinderhulp tot opvoeding van halfvcrweesrde of verwaarloos de kinderen. Ver. voor Gezinsver pleging, Ver. Kindervoeding, Ver. Zuigelingenbescherming, Prot. Vrouwenvereeniging, Voogdijver. „Kinderzorg", Huisverzorging Afd. Alkmaar van de R.K. Kinderuitzen ding in het bisdom. Haarlem, Lief dewerk „Oud Papier", R.K. Par. Wees- en Artnbestuür, St. Vincen- tiusvereeniging met nog twaalf on- derafdeelingen. ONTSLAG VAN WERKNEMERS. De herziening van de zoog. „ont slagverordening" heeft hier en daar de meening doen - postvatten, dat sedert 1' Maart jl. niet langer vergunning noodig is voor ontslag van personeel. Dit is uiteraard on juist. Weliswaar heeft intrekking plaats gevonden van het uitvoe ringsbesluit van den secretaris-ge neraal van het departement van Sociale Zaken van" 11 Juni '40, dat de ontslagverleening aan banden legde, doch tegelijk is een nieuw uitvoeringsbesluit afgekondigd, waarin o.m. wordt bepaald, dat de leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede dege nen, die een vrij beroep uitoefenen, toestemming van de arbeidsinspec tie behoeven om werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639p van het burgerlijk wetboek toepasselijk is. Dit besluit is in werking getreden op 23 Februari 1942. Inbreker doodgeschoten Eerst thans is bekend geworden, dat Woensdag omstreeks 9 uur door een rechercheur van politie te Den Haag een inbreker is doodge schoten, die zich schuil had gehou den in een pakhuis aan den Vleu- tenschen weg. Op dien avond vervoegde zich een expeditieknecht op het hoofd bureau van politie met het volgen de verhaal. Toen hij even tevoren met zijn vrachtauto achteruit reed in het bedoelde pakhuis, meende hij eeni- ge mannen, die daar niets te ma ken hadden op te merken. Daar 't pakhuis propvol ligt met allerlei levensmiddelen, begreep hij direct, dat er dieven waren. Hij sloot het pakhuis zorgvuldig af en waar schuwde de politie. Aanvankelijk werd het onderzoek ter plaatse bemoeilijkt door het feit, dat het pakhuis zoo propvol lag, dat men bijna nergens bij kon komen. Toen het geheele pakhuis nauwkeurig was geinspecteerd, bleef er* niets anders over dan te zien of zij ergens in een hoek, waar het hout hoog was opgestapeld, voor de gasgeneratoren nog een ruimte bevond, waar eventueel menschen zich zouden kunnen op houden. Ecm der rechercheurs klom op den houtstapel en sprong in die kleine ruimte. Zijn vermoeden, dat. als er inbrekers in het pakhuis zouden moeten zijn, zij zich alleen nog maar daar zouden kunnen be vinden, werd bevestigd door een sterk geritsel, hetwelk weldra over ging in een aanmerkelijk sterker wordend geluid. Ten gevolge van den hoogen sprong van den hout stapel, bevond de rechercheur zich nog in gehurkte houding en voor dat hij zich kon oprichten, merkte hij, dat een van de twee inbrekers, want er bevonden zich inderdaad twee mannen in het ruim achter het hout, hem trachtte te besprin gen. Uit noodweer schoot toen. de rechercheur zijn revolver af en trof zijn belager recht in den buik Een schreeuw en een doffe slag was het eenige, wat de politieman hoorde. Onmiddellijk gealarmeerde medi sche assistentie kon den dood van den inbreker, een 23-jarige jonge man, niet verhinderen. Tijdens het overbrengen naar het stads- en academisch ziekenhuis overleed hij De andere inbreker is gearresteerd Hij legde een volledige bekentenis af. Het doel van de dieven was een flinke slag te slaan in de in het pakhuis opgeslagen levensmidde len. De tweede inbreker is naar 't huis van bewaring overgebracht. Moedige redding Gistermiddag omstreeks half zes zijn twee jongens, de achtjarige P. S. en de negenjarige W. H., die op het ijs liepen van de naast den Loosduinscheweg loopende vaart te Den Haag, ter hoogte van de Wal- nootstraat, door het ijs gezakt. Op het hulpgeroep van de in levensge vaar verkeerende jongens begaf zich een juist passeerend meisje, de zeventienjarige G. O., op het af brokkelende ijs en zwom, geheel gekleed, naar de jongens toe. Zij mocht er in slagen de beide knapen met gevaar voor haar eigen leven, uit het water te halen. Zij liep Aan verkeersvoorschriften moet de hand gehouden worden Automobilisten en fietsers in overtreding. De Duitsche politie deelt mede: Bij de controle van het verkeer is vastgesteld, dat de bestuur ders van auto's in de bezette Nederlandsche gebieden zich niet houden aan de hoogst toelaatbare rijsnelheid. De desbetreffende bepalingen zijn vervat in de verordening van den Secr.-Gen. van het ministerie van Waterstaat,, no. 193 van 8 October 1941. Vol gens deze bepalingen mogen automobielen, geheel onverschillig van welken soort, binnen den bebouwden kom niet sneller rijden dan 40 kilometer per uur. Dit wil niet zeggen,'dat deze snelheid voortdurend gehandhaafd moet worden doch deze snelheid is het maximum, dat bij een gunstigen toestand van het verkeer bereikt mag worden. Hieruit volgt, dat werkelijk aanzienlijk langzamer gereden moet worden. Daarnaast bestaat de verplichting, dat de rijsnelheid telkens moet worden aangepast aan den bestaanden ver- keerstoestand, d.w.z. dat bij druk verkeer de hoogst toelaatbare snelheid van 40 kilometer per uur niet mag worden bereikt. Buiten den bebouwden kom mogen personenauto's tot en met 8 zitplaatsen en motorrijwielen de maximum snelheidsgrens van 80 kilometer per uur niét overschrijden. Alle overige auto's, dus vrachtauto's, omnibussen en andere speciale voertuigen mogen bui ten den bebouwden kom niet sneller rijden dan 60 kilometer per uur. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat deze maximum snelheid ook op autowegen in geen geval mag worden overschre den. De bepalingen van artikel 41 van de genoemde verordening worden hierdoor niet getroffen. De Duitsche politie zal er voor zorgen, dat aan deze zoo belangrijke bepalingen, die zoowel in het belang van de veiligheid van allen als ook in het belang van een zuinig verbruik zijn, nauwgezet de hand wordt gehouden. Een ieder dient zich duidelijk te realiseeren, dat mem bij een overtreding van deze bepaling niet alleen een strenge straf, doch ook een intrek king van het rijbewijs te wachten staat. In dit verband wordt er nogmaals aan herinnerd, dat overeen komstig artikel 8 van de genoemde verordening iedere bestuur der van een voertuig, hiertoe behooren ook in het bijzonder de wiel rijders, de uiterste rechterzijde van den rijweg moet gebruiken. Wielrijders, die door gemakzucht of door andere niet steekhoudende redenen midden op den rijweg met auto's in botsing komen, kunnen geen schadevergoeding verwachten. Wil een bestuurder van een voertuig zijn voertuig ergens neerzetten om te parkeeren, dan is hij verplicht zijn voertuig, aan de uiterste rechterzijde van den rijweg, wanneer daarnaast ruimte is op die plaats neer te zetten, opdat het overige rij verkeer zoo min mogelijk gehinderd wordt. Geconstateerd" is, dat de bestuurders van bakfietsen (melk boeren groentehandelaren, bloemenkooplieden enz.) hun voertuigen uit gemakzucht midden op den rijweg neerzetten. Tegen deze ver keerszondaars zal met alle scherpte" worden opgetreden. De uit vlucht, dat de bovengenoemde bepalingen iemand onbekend zijn. wordt niet aanvaard. Iedereen heeft de gelegenheid zich met de desbetreffende geldende verkeersmaatregelen vertrouwd te maken en wie dit nalaat, loopt gevaar bestraft te worden. De wereld in weinig woorden Proces te Bromberg begonnen. Voor het buitengewone gerechtshof te Bromberg is een groot proces begonnen tegen 38 manschappen van een Poolsch bewakingsdetache ment, dat een aantal geïnterneerde volks-I)uitschers in Augustus en September 1939 van Thorn naar Warschau had begeleid. Getuigen gaven den eersten dag een schilde ring van de verschrikkelijke toe standen, die tijdens dit vervoer hebben geheerscht. Het proces zal waarschijnlijk verscheidene weken duren. Gosneuvelde Canadeezen. In het Canadeesche parlement is, volgens den Britschen nieuwsdienst mede gedeeld, dat sedert het begin van den oorlog 1857 Canadeezen zijn ge sneuveld, 1817 Canadeezen zijn in krijgsgevangenschap geraakt. Zweedsch protest te Washington. Naar Aftonbladet meldt, heeft het oproepen van Zweedsche burgers voor het Amerikaansche leger tot een protest van het Zweedsche ge zantschap te Washington bij de re- goering der Ver. Staten geleid. Bi and in stationswachtkamer te Boekarest Naar de „Curentul" méldt is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een hulp wachtkamer, die was ingericht in een nog in aanbouw zijnd gebouw tegenover het Noorderstation. Meer dan honderd reizigers liepen door een groote 'steekvlam min of meer ernstige brandwonden op en moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Servische krijgsgevangenen vrijge laten. Te Belgrado zijn 400 Ser viërs aangekomen, die uit Duitsche krijgsgevangenschap ontslagen zijn. Ongeluk op Rijnboot. In de ma chinekamer yan een raderboot brak door tot nog toe onopgehelderde oorzaak e.en stuk uit de stoom in laat leiding. Door den stoom, die onder ontzaglijken druk uit de lei ding stroomde, werden vijf men schen, die in de machinekamer werkten, gedood en een zesde zwaar gewond. Amerikaansche stap bij het Vati- caan. Naar de Britsche berich- tendenst meldt, heeft het Ameri kaansche ministerie van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat de regee ring der Ver. Staten een stap heeft ondernomen bij het Vaticaaii en bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen het aanknoopen van betrek kingen tusschen Japan, en het Vati- caan. daarbij schaafwonden op aan haar polsen. Een passeerend arts ver leende haar de eerste hulp. Een van de jongens, die oogenschijnlijk geen letsel hadden bekomen, werd naar de woning van het meisje in de Walnootstraat gebracht. De an dere jongen is door omstanders naar huis gebracht. Een voorstel De winter is nu bijna voorbij. In ieder geval zal naar wij hopen, de lente niet lang meer op zich laten wachten. Natuurlijk zijt ook gij dankbaar dat aan die koude en ontbering spoedig een einde zal zijn gekomen. Er zijn echter duizenden landgenooten die nu nog te lijden hebben van sneeuw en ijs, waarvoor het nog lang geen lente is. Dat zijn onze dappere vrijwilligers aan het Oostfront. Bewijst uw dankbaarheid dat gij gespaard wordt voor wat zij nog moeten meemaken. Ons voorstel is: geeft hiervan blijk door eeji flink bedrag te storten op de giroreke ning van het verzorgingsfonds Vrij willigerslegioen „Nederland", opdat een extra aantal sigaretten, siga ren, tabak, boeken, kranten, tijd- schrijften, verjaarscadeaux. enz. aan onze mannen gezonden kan worden. Het gironummer van dit fonds is: 4 3 2 10 0 WidAenrun PABIJS, 13 Maart (A.N.P.) - Naar de West-Falische Landeszei- tung uit Parijs verneemt, voert de leider van den Franschcn wieier- sportbond onderhandelingen om te komen tot een rondrit voor wielren ners door het onbezette gedeelte van Frankrijk. De beslissing, of het plan werkelijkheid zal worden, wordt in de eerstvolgende dagen verwacht. DERK5EN MET PASCHEN NAAR MILAAN. MILAAN, 13 Maart (A.N.P.) - Met Paschen zal op .de Vigorelli- baan in Milaan een groot interna tionaal wielerprogramma worden afgewerkt, waarbij ook de Duit- schers Merkens en Schoen zijn uit- genoodigd. Verdere deelnemers naast Italianen zijn de Belgen Gos- .selin en Meulemans, de Zwitsers Ivaufmann en Heimann en onze landgenoot Derksen. ELK DER VÓLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN Beschikbaar per nersoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen een heid 15 Mrt. t.m. 21 Mrt. 1942. 13A brood 4 rants brood of 13B brood Vfe rantsoen gebak 13A vleesch 1 rantsoen vleesch of 1.3B vleesch Vi rantsoen i vl waren 13A aardap. 1% Kg. aardappeler 13B aardap Kg. aardappeler 22 Febr. t.m. 21 Mrt. 1942. 213 algem. 1 Kg. suiker 1 1 1 1 kg IOC. 10 D reserve 50 gram cacao 50 50' gram 214 algem. 250 gram koffiesurr. 250 250 250 250 grani 215 algem. >00 gram jam 500 500 500 500 gram 221 t.m. 224 algeme.en 1 rantsoen bloem, brd. 4 4 4 4 rants 11 D. 12 D of gebak reserve 250 gram rijst 500 nam 225 algem. 250 gram peulvruchte 250 250 250 25C gram 226 algem. 250 gram gort 250 250 250 250 gram 227 algem. 100 gram vermicelli of maizena 100 100 100 100 gram 216 t.m. 220 algemeen 100 gram kaas 500 500 500 500 gram 10A t.m. 12.4 'melk 1 3V2 liter melk l 28 14 liter 10B t.m. 13B melk I liter melk 7 7 liter 28 Febr. t.m. 16 Maart 1942. in tijdvak van 17 dagen 11 boter rants boter margarine of vet j j j 1 rants. 11 vet Va rants. boter, marga- J rine of vet) 12 boter 4 rants. marg. of vet 1 V, 1 1 1 rants 12 vet rants. marg. of vet in tijdvak van één week U/4 13'< 22 2'/; 5-/4 18 2'/j 3'/s rants. rants in tijdvak van vier weken GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 15 petroleum 26 petroleum 07 KF brandst.11 05 tin 07 IIK brandst. 13 en 17 H.K. Brandst. 08 HK brandst 2 12 t.m 20 CV brandst 23 tm 28 CV brandst. Ie tm 8e per. brandst 08 KF brandst.1) 228 algemeen H zeep H toiletzeep L textiel (mannen geeft recht op 't koo- pen van 2 L. petro leum 1 eenheid brandst. '2 eenh. brandst. I 1 rantsoen J zeep j 75 gr toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep 28 Dec 1941 4 Jan. 1942 div. data 1 Feb. 1942 1 Mrt. 1942 1 Mrt. 1942 1 Jan. 1942 31 Mrt 1942 31 Mrt. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1912 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt» 1942 30 Apr. 1942 1) Hierop 21 Hierop geen ant.hraciet verkrijgbaar uitsluitend turf verkrijgbaar OPMERKINGEN: De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 14 Maart: 12 Brood. Vleesch. Aardappelen - 08 en 09 Boter en Vet. Na Maandag 16 Maart: 11 en 12 Boter en Vet De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t.m. Zaterdag 21 Maart: 204 tm. 208 Algemeen (Kaas) - 03 t.m. 09 •Melk. - 211 Algemeen (Zeep). - G Zeep. G Toiletzeep. De bonnen, welker geldigheidsduur op Zondag aanvangt, mogen^ reeds gorden gebruikt op Zaterdag daaraan voorafgaande, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. Oproep van Staf de Clercq Dienstplicht voor leden van het V.N.V. bij de Zwarte Brigade. BRUSSEL, 13 Maart (A.N.P.) Staf de Clercq heeft eën oproep ge richt tot alle leden van het Vlaam- sche Nationaal Verbond, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: De herinnering aan den gesneu velden propagandaleider van het V.N.V. en leider van de Zwarte Bri gade, Tolleariere, moet niet alleen in woorden doch ook in daden voort leven. Ik heb derhalve besloten, dat vanaf 1 April 1942 alle leden van het V.N.V. in de ouderdom van 18 tot 25 jaar, die geen functie be- kleeden in de politieke organisatie van het V.N.V., verplicht zijn toe te treden tot de Zwarte Brigade. Al le leden van het V.N.V. beroeps- en reserve-officieren beneden 40 jaar moeten zich voorts met ingang van 15 Maart 1942 ter beschikking stel len van. den commandant van de Zwarte Brigade, de strijdorganisa tie van het V.N.V. Diegenen, die geen gevolg aan dit bevel geven, zullen uit de Vlaamsche eenheids bewegingen worden gezet. BRITSCH GEZANT TE WASHINGTON BENOEMD. STOKHOLM, 13 Maart (A.N.P.) Volgens een Britsch bericht uit New York is Sir Gerald Campbell kortelings benoemd tot Britsch ge zant te Washington. Hij had deze functie in Augustus 1951 opgege ven, om de leiding op zich te ne men van den „Britschen inlichtin gendienst in de Ver. Staten". MAAK ZE TOT EEN ZOO GOED MOGELIJK VOEDSEL. Het voorlichtingsbureau van don Voedingsraad schrijft: gezouten groenten zijn arm aan vitaminen en aan zouten. Deze voedingsstof fen zijn voor een deel in het pekel water overgegaan, voor een ander deel zijn zij bij het afkoken in het kookwater verwenen. Het verlies is zooveel mogelijk te beperken, wanneer men als volgt te wcrlc gaat: Recepten voo* i personen. 1 Kg. groenten, water. De groenten niet wasschen en niet afspoelen, maar ozo als ze uit het vat komen op het vuur zetten met zooveel water dat ze onder staan. De groenten in dit zeer zoute water gaar koken. De groen ten niet telkens afkoken in versch water. De groenten wanneer zij gaar zijn op een vergiet laten uitlekken en ze zoolang met warm water spoelen tot ze voldoende ontzouten zijn. De groente daarna in de stamnpot verwerken of als vcrsche groente gebruiken. Slaboonen me' tomatensap of tomaten puree. Kg. slaboonen uit het zout, 1 dl. water en 1 klein fleschje t oma- tensap of 2V2 dl. water en 2 lepc;s tomatenpuree) bloem of aardappel meel. De slaboontjes uit het zout be reirfen zooals in het vorige recept beschreven is. Het water aan de kook brengen. De bloem of het aardappelmeel met wat water aan mengen en het water ermee bin den. Het tomatensap toevoegen en naar verkiezing een klontje boter door de saus kloppen. De groente in de saus nog evon doorwarmen. Stamppot van snijboonen uit het zout. Kg. snijboonen uit het zout, 1V? Kg. aardappelen, boter of vet, zout, plakjes boterhammemvorsl. De snijboonen voor gaar koken en afspoelen tot ze met de aardappelen niet moer te zout zullen zijn. De goed schoonge boende, gepitte en in stukken ge sneden aardappelen en wat water toevoegen en alles samen gaar la ten worden in een goed gesloten pan. Kooktijd uur. Aardappelen en snijboonen door ben mengen en de boter of het vet toevoegen. De plakjes hoterham- menworst door de stamppot men gen of er op een schaaltje bij pre senteeren. Hoofdredacteur: A. R. Jonker behagen. - Buitenland, Alg. Reportage en Streeknienws: Fred. Groot, Sehagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2