De Nationale Jeugdstorm en Neerlands toekomst Valsch spel achter de schermen Sanapirin qqq, Dubbele moord om Zaterdag 14 Maart 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad De zware plicht voor de komeade generatie FRITS KOOLHOVEN AAN HET WOORD. Ï^UIZENDEN jongens, door bloed ^en bodem verbonden, hebben zich om den vlag van den Natio- nalen Jeugdstorm geschaard, waar in als devies staat geschreven: „In Godsvertrouwen alles voor het Va derland". Op hen rust de zware plicht, als komende generatie ons land om hoog te brengen, op de sporten yan de ladder, die voert uit de puinhoopen van de democratie, naar de op een hooger plan lig- Sende ruimte en naar de vrijheid i gebondenheid van het nationaal socialisme van Mussert. Om dezen plicht te kunnen ver- ruien, wordt de jeugd, in den Nationalen Jeugdstorm thans voor bereid, waarbij het oog gericht is op het algemeen belang van onze natie, dat ver uitgaat boven het groeps- en individueel belang. Ne derland, een natie van zee- en luchtvaarders, zal straks in de nieuwe Europeesche gemeenschap» ook moeten bewijzen, dat het hier op nog aanspraak mag maken. Dit staat de leiding van den 'Jeugdstorm scherp voor oogen, waarbij zij een gepast gebruik maakt van den natuurlijken drang )de jongens, die naar avonturen zoeken. De jongens, die blijkens Ihun aanleg zich tot de luchtvaart voelen aangetrokken, die voor hen het groote avontuur beteekent, zijn yereenigd in de z.g. Luchtvaart- scharen, waarin zij bij den bouw van modelzweefvliegtuigen, spelen derwijs de grondbeginselen der luchtvaart leeren kennen. Daar naast wordt hun geestelijke en li chamelijke conditie opgevoerd. Door vorming, exercitie en veld werk leeren zij zich onderwerpen aan straffe discipline en wordt hen gevoel voor kameraadschap bijge bracht en verder ontwikkeld. Ons land heeft groote vlie gers voortgebracht, doch helaas te weinig, een gevolg van de fout om de opleiding van de vliegers niet te brengen binnen het bereik van iederen Neder- landschen jongen, die zich tot de luchtvaart voelde aange trokken en er voor geschikt was. Slechts jongelui, die bevoor recht waren met financieel krachtige ouders konden zich de luxe van een opleiding ver oorloven, waarbij omgeving, op voeding (in democratischen zin) een groote rol speelden. Daar bij kwam dan nosfc het feit, dat deze jongelui pas op onge veer 20-jarigen leeftijd hun Juchtvaartgezindheid in daden konden omzetten. Jong beginnenI TN een onderhoud met onzen be kenden vliegtuigbouwer Frits Koolhoven, zei deze: „'t Is absoluut noodzakelijk, dat men nu en niet later aanvangt het voor onze Ne- derlandsche jeugd mogelijk te ma ken, aan hun natuurlijken drang te voldoen. Het is gewenscht, jong te beginnen, hoe jonger begonnen, hoe meer het den jongens in het bloed komt. Die regel geldt speci aal voor het vliegen, dat eigenlijk door iederen daartoe geschikten Nederlandschen jongen beoefend behoorde te worden, evenals zwem. men dat zou moeten. Niet op overdreven Spartaansche manier, maar goed georganiseerd met de noodzakelijke medische keuring op school, zal dat onze jeugd spelenderwijs karaktervor ming geven, die hen pantsert tegen den levensstrijd. Het leven is nu eenmaal een voortdurende strijd en de beoefening der luchtvaart prepareert de jeugd hiervoor. Wij waren hier in Nederland op een geheel verkeerden weg, wat ik aldus Koolhoven met een enkel toewijs kan aanvoeren: „Adolf Hit- Ier bewondert en vereert de man nen, die groote daden voor hun S tonners bezig met den bouw van model-zweefvlieg tuigen, De „Vliegende Hollander", eertijds een legende, Is thans overal in Europa een levend begrip. De Jeugd stormers toonen dit met hun model- zweegvliegerij op ondubbelzinnige wijze. (Foto's I.P. en R.S. Hazewinkel- Pax Holland-m). volk verrichten; onze voormalige regeering ontsloeg den luitenant vlieger Theo Coppers uit den dienst, omdat hij met een welge richte bom, ons land bevrijdde van een troep opstandelingen, die met één onzer oorlogsschepen in Indië er vandoor waren gegaan, inplaats van hem tot voorbeeld onzer jeugd te stellen. Het vliegen maakt serieuze, moe dige en zelfstandige mannen; seri eus, omdat het vak geen slapheid, nonchalance,n och fouten onge straft toelaat, moedig, omdat men dikwijls plotseling door weersom standigheden of technische storin gen voor groote moeilijkheden komt te staan, die van den vlie ger besluitvaardigheid en doorzet tingsvermogen eischen, zelfstandig heid, omdat op zulk een oogenblik geen advies kan worden gevraagd en de verantwoordelijkheid niet op een ander kan worden geschoven, hij moet dus zélf besluiten. Wat is er mooier voor een Jonge man, dan te weten, dat hij en hij alleen over het hem toevertrouw de toestel en zijn vracht of men- schen heerscht en dat de goede af loop van een vlucht vol moeilijk heden, ja, van iedere vlucht van hem alleen afhangt. Deze weten schap vormt karakter en de man, die in zijn jeugd gevlogen heeft, zal een gezochte kracht zijn en in het verdere leven en de wereld van nut kunnen zijn, aldus Frits Koolhoven. Een grootsche taak. OOK de leiding van den Jeugd- storm erkent dit en is zich be wust van de groote waarden die de opleiding tot vlieger den jongen mee geeft in het leven. Daarvoor is in de Luchtvaartscharen een logisch schema opgebouwd waarin deze waarden volledig verankerd liggen Door de oorlogsomstandigheden is voorloopig alleen het model-zweef- vleigtuigbouwen aan de orde. Pas wanneer deze oorlog ten ein de ls, zal de luchtvaart, en ik doel hier speciaal op de burgerlijke luchtvaart, zich ten volle kunnen gaan ontplooien. Of wij ons deze luchtvaart in eng Nederlandsch verband moeten denken dan wel in algemeen Europeeschen zin is van geen belang.' De „Vliegende Hollander", eer tijds een legende, is thans overal in Europa- een levend begrip. Dit begrip is voortgevloeid u it het prachtige pionierswerk van onze Luchtvaart-Mij. en onze piloten, waarbij is speciaal de namen wil noemen van Scholte, Geysendorf- fer, Schmidt Crans, Soer, Van Dijk, Van Weerden Poelman, Van der Hoop en Versteegh. Gelukkig het land, dat zich met deze mannen als voorbeeld voor oogen, kan voorbereiden op de grootsche taak, die ervoor is weg gelegd. Ook is dat land gelukkig te prijzen, dat het een organisatie heeft, die de jeugd in zijn geheel kan omvatten en deze jeugd kan opvoeden in de oud-Nederlandsche deugden, waardoor het volk weer een weerbaar volk kan zijn, zooals het onze dat was in tijden van Micihiel de Ruyter. Reeds marcheert een jonge gene ratie, en niet het slechtste deel van ons volk in de rijen van den Nationalen Jeugdstorm. Dat spoedig onze gehcele jeugd, schouder aan schouder met deze „Voortrekkers" moge gaan, tot heil van Volk en Vaderland! H. M. C. SchrÖder. De Vrijs. Dcm. Bond en E.D«D. geblameerd VERKIEZINGSACTIE IN 1937 BE TAALD DOOR DEN JOOD DANIÖL WO)LF, UIT WINST OP WAPEN LEVERANTIES AAN HET ROODE SPANJE! Onder het hoofd „Opzienbarende onthullingen", bevat „Volk en Va derland" een hoofdartikel, waarin wordt aangetoond, dat de financier van de groote verkiezingscampagne van de kleine Vrijzinnig Democra tische Partij niemand anders was dan de beruchte jood Daniël Wolf. „Terwijl de edele democraten naas tonliefde en christelijkheid hui chelden, aldus het blad, werd hun propaganda betaald uit de winst op de wapenleveranties aan het roode Spanje." Daniël Wolf imemrs was de man,die door al lerhande slinksche streken milli- oenen en nogmaals millioenen ver diende aan dien afschuwelijken kamp. Hij ronselde Nederlandsche zeelieden om op drijvende doodkis ten zijn oorlogstuig naar Spanje te brengen. Daniël zelf, aldus „Vo- va", incasseerde tusschen zijn bras partijen door slechts de cheques. In Den Haag en Amsterdam pacht te hij de eene bar na de andere en richtte daar met zijn vriendjes en vooral vriendinnen bachanalen aan, waar ieder redelijk mensch, ook zonder middemachtzendeling te zijn ,van gruwt. Zich badend en wentelend in een krankzinnige weelde, op één nacht aan zijn van alle moraal en zedelijkheid ge speende lusten méér geld verbras send dan het jaarinkomen van een goedbetaald vakarbeider, leefde Daniël Wolf zijn parasietenbe- staan. Daniël was natuurlijk ook demo craat. Hij wist natuurlijk maar al te goed, dat het nationaal socialis me hem den nek zou breken, hem en zijn heelen rampzaligen aan hang van joden en jodenknech ten. Als bewijs drukt Volk en Va derland een foto af van twee brieven, waarin te lezen is, dat Wolf aan den Vrijzinnig Democratischen Bond een chèque van tweehonderddui zend gulden en aan Eenheid door Democratie een cheque van honderd vijfenzestig dui zend gulden zond voor de ver kiezingscampagne in 1937. Het sluit als een bus, besluit Vo- va, immers, zooals wij met citaten uit het orgaan van den Vrijz. Dem. Bond in Vova van 27 Febr. j.1. aantoonden, hitsten dezelfde heeren openlijk op tot moord op Mussolini en Hitier. Beste brave moedertjes pinkteii een traan weg, wanneer zij lazen over dien „afschuwelijken strijd in Spanje" in een krantje, dat.. Wolf met het aan dien zelf den strijd verdiende geld had be taald! Eerst nu, nu de brandkasten van het verraad door ons volk worden opengebroken, en de Augiusstallen uitgemest, gaat het gordijn voor 't laatste bedrijf volledig open. Hot is in één woord stank, die ons tegen stijgt, het is weer de eeuwige jood, die ons uit alle hoeken en gaten tegengrijnst als de valsche speler achter de schermen. Wanneer dit de steunpilaren der democratie waren, behoeft men niet te vra gen hoe het getimmerte er zelf uitziet. Moge eindelijk ons volk er de oogen voor open gaan! Begin van Griep houdt een dreigend begin tegen. Nederlandsch.Buisje 4-Oct. vijf en zeventig golden AMSTERDAHSCHE JUSTITIE ARRESTEERT DE TWEE DADERS. De Amsterdamsche recherche is er in geslaagd, volledige klaarheid te brengen in den afschuwelijken, dubbelen moord, op 24 Februari j.1. in het perceel Haarlemmer straat gepleegd op de bewoners van het benedenhuis, een 63-jarige vrouw en haar 38-jarigen zoon. De beide daders zijn gearresteerd en hebben reeds een bekentenis afge legd. Uit het onderzoek bleek spoedig, dat een klein bedrag aan geld, een hoeveelheid sigaren, tabak en siga retten, een kistje met snuisterijen en een gouden horloge waren ont vreemd en dit laatste is het, dat tot het spoor van een der daders voer den. Op 3 Maart j.1. werd een 26- jarige werklooze bakker, P. ge naamd, wonende jn Amsterdam- West, aangehouden, op grond van het feit, dat hij een gouden hor loge, gelijk aan het ontvreemde, te koop had aangeboden. P. ont kende hardnekkig, iets met de mis daad uit te staan te hebben en wijl het horloge intusschen verdwenen was, vreesde men reeds, den man wegens gebrek aan bewijs weer vrij te moeten laten. Een deskun dig onderzoek wees echter uit, dat op zijn kleeding bloedsporen voor kwamen. Deze had P. volgens zijn verklaring, overgehouden van een bloedneus. Het intusschen met kracht voort gezette onderzoek leidde gisteren tot een tweede arestatie en wel van een eveneens werkloozen bakker, van V. geheeten, wonende in de Frederiksstraat, die n.1. een goede bekende van P. bleek te zijn. In de woning aan de Frederiksstraat werden eveneens met bloed beylek te kleedingstukken aangetroffen en dit bleek dermate bezwarend voor van T. te zijn, dat hij, na een lang RADIOPROGRAMMA ZONDAG 16 MAABT 1942. Hilversum T. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 De zin van het boer zUn. 8.30 Gramofoonmuzlek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Studiodlenst. 10.15 Zon dagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.15 Frans Wouters. 12.40 TJlt Berlyn: Het Dultsche Volksconcert. 14.00 Het Stafmuziek corps van de Haagsche Politie en gramofoon- muzlek. 15.00 Radiotooneel. 15.45 Operette Mirschltzka. 16.50 Gramofoonmuzlek. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B.N.O.: Sportuit slagen en berichten. 18.00 Gramofoonmuzlek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gramofoon muzlek. 18.80 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.10 Gramofoonmuzlek. 19.30 Het Radio-Logboek van de maand. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Amusements orkest, solist en zang met orgelbegeleiding. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Omroep-Opera-Orkest en solisten (opn.). 23.05—24,00 Gramofoonmuzlek Hilversum n. 301.5 m. 8.00 Gewijde muziek (opn. en gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuzlek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 9,15 Voor de Jeugd. 9.45 Gramofoonmu zlek. 10.30 Strijkorkest van het Utrechtsch Stedelijk Orchest. 11.30 Omroep-Melsjeskoor. 12,00 B.N.O.: Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Omroep-Kamerkoor en Orgel (opn.). 12.45 Cyclus: „Twijfel en Ge loof". 13.00 Gramofoonmuzlek. 13.05 Neder landsch Verbond voor Slbbekunde. 13.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.40 Rotterdamsch Accordeon Vereeniging „Het Westen". 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Concertgebouw-Orkest en solisten. 15.00 Gramofoonmuzlek. 15.15 Concertgebouw- Orkest. ca. 15.50 Gramofoonmuzlek. 16.00 De taak en de plaats van den tuinarchitect. 16.15 Het Vlaamsch Strijkkwartet. 17.00 Dultsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuzlek. 17.30 Voordracht. 17.45 Gramofoonmuzlek. 18.00 Album-Bloemen, muzikaal programma. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 Otto Hen driks en zijn orkest. 19.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.40 Spiegel van den dag 19.59 B.N.O.: Militair weekoverzicht. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: Dutch News Reel. (Voor de Radiocentrales: Gramofoonmuzlek). (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die ove» een lijnverbinding met de Studio beschikken1 20.15 Zang met pianobegeleiding. 21.00 Gra mofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermacht* bericht. 22.1032.15 Avond wijding. MAANDAG 16 MAART 1942. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw 9.20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Practlsche wenken aan boer en tuinder. 13.15 Fluit, plano en gramo foonmuzlek. 14.00 Om-en-Omprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Vioolvoordracht. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Viool en plano. ca. 10.35 Gramofoonmuzlek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 17.30 Omroep-Operette-Orkest en solisten. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Omroep- Operette-Orkest en solisten. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Internationaal economisch praatje. 19.10 Omroep-Symphonie- Orkest en solist. 19.55 Gramofoonmuzlek. 20.10 Omroep-Symphonle-Orkest en solist. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radlocentrales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.15 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N rv- Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmi!-1?'- 23 00 Frans Wouters en zijn orkest (opn.). 23.4024.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum n. 301.5 m. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10 15 Gramofoon muzlek. 11.30 Reportage. 11.40 Orgelconcert 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Omroeporkest en gramofoonmuzlek. 14 00 Planovoordracht. 14.30 Cello en Piano 15.00 Disco-Varlètè. 15.45 Radiotooneel. 16 00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoon muzlek. 17.00 Gramofoonmuzlek. 17.15 B NO Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu zlek. 18.00 Amusementsorkest, soliste en het Figura-Kwartet. 18.30 Cyclus: In een nieuw lidht bezien. 18.45 Amusementsorkest, soliste en het Figura-Kwartet. 19.15 Politiek week- praatje. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Frlesch praatje over actueele vragen. 20.00 Gramo foonmuzlek. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radlocentrales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 De Euro peesche kunst der Barok, lezing. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuzlek. 22.10 —22.15 Avondwljding. Kruipt niet voor praatjes in Uw schulp, Stelt daden, steunt de Winterhulp. Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Noord-Holland KUPfSTMESTDISTRIBUTIE. Aanvragen voor aanvullen de toewijzingen kunstmest stoffen. Deze aanvragen moesten officieel vóór 1 Maart 1942 bij den Plaatse- lijken Bureauhouder, den Plaatse- lijken Vertegenwoordiger of het Bureau van den Provincialen Voedselcommissaris te Alkmaar zijn ingeleverd. Aanvragen na bovengenoemden datum ingediend voor scheuren van grasland, uitbreiding aardappelen of suikerbietenteelt, uitbreiding groententeelt, het telen van kool zaad worden niet behandeld. Een uitzondering maken hierop de aanvragen voor contract-zaad teelt. Doordat na 1 Maart nog be langrijke contracten worden afge sloten voor het telen van zaden., in het bijzonder b.v. voor de artike len spinazie en radijs etc., is de uiterste termijn, welke is vastge steld voor het indienen van die formulieren voor de aanvullende toewijzing kunstmeststoffen sei zoen 1941/1942 te vroeg gesteld. In verband met bovenstaande is het toegestaan, dat in eventueel noodzakelijke gevallen de door het Kunstmest-Distributie-Bureau vastgestelde sluitingstermijn voor het indienen der aanvraagformulie ren voor contract-zaadteelt wordt verlengd tot 15 April 1942. Kalniet voor onkruidbe- strijding. De bij de handelaren eventueel nog aanwezige kleine partijen kai- niet dienen aan verbruikers te wor den afgeleverd tegen inname van de thans geldig verklaarde kali zegels. Aparte of aanvullende toewijzin gen voor kainiet kunnen niet ver strekt worden. ZAAIUIEN. De telers van Zaaiuien worden er mede in kennis gesteld, dat de door hen ingediende aanvragen om teeltvergunning voor Zaaiuien, voor de volle 100 wordt toege wezen. SCHAP ENLEVERING. Uit de ontvangen correspondentie blijkt, dat de door ons pas verzon den (roze) aanslagkaarten vaak beschouwd worden als een aanma ning voor het leveren van de scha pen, waarvoor aan het einde van 1941' door ons de (witte) aanslag- kaarten werden verzonden. Zooals uit vorige persberichten toch dui delijk had kunnen zijn voor iede ren schapenhouder, betreft de zoo juist verzonden aanslag 20 van de fokooien vóór 1941' geboren (incl. enterlingen), terwijl de stamboek ooien voor 15 zijn aangeslagen; aantallen, die overeenkomen met het gedeelte, dat jaarlijks voor de fokkerij heeft afgedaan. Deze aanslag heeft dus niets te maken met de vorige. Want die vorige aanslag (witte kaarten) be trof: Rubriek A: 1. Hamels (weeren), geboren vóór 1941. 2. „Andere schapen". Rubriek B: 1. Ramlammeren, geboren in 1941. 2. Hamels (weeren), geboren in 1941. Voor de laatstgenoemde catego rieën bereiken ons nog steeds ver zoeken om uitstel van levering. Ofschoon reeds eenige malen in de bladen werd gepubliceerd, dat uit stel van levering zonder meer was toegestaan en hiervoor dus geen speciale verzoeken behoeven te wor den gedaan, vermelden wij hier onder nogmaals de uiterste lever data: Rubriek A: Schapen geboren vóór 1941 uiterlijk 1 September 1942. Rubriek B: Schapen, geboren in 1941 voor minder dan 4 scha* pen uiterlijk 15 November 1942; voor 4 of meer schapen: 1/4 van het aantal uiterlijk op 15 September 1942; 1/4 uiterlijk op 15 October 1942; 1/4 uiterlijk op 15 No vember 1942 en 1/4 uiterlijk op 15 December 1942. Schapenhouders die zelf hun le- veringsplichte schapen willen wei den. kunnen dus zonder con tract en zonder speciaal verzoek dit doen, mits de schapen vóór of uiterlijk op de bovengenoemde data geleverd zijn. Echter, in geval leveringsplichti- ge schapen aan een weider worden verkocht, behooren door den koo- per weidecontracten te worden aangevraagd en geteekend, daar anders de oorspronkelijke aange slagene voor de levering verant woordelijk blijft. Vele brieven krijgen wij ook van leveringsplichtige schapenhouders, die hun schapen voor de weiderij hebben verkocht en thans niet we ten, hoe aan hun leveringsplicht te voldoen. Dezen raden wij aan, zich met den kooper (eventueel via den han delaar) te verstaan en er bij den tegenwoordigen eigenaar op aan te dringen contracten voor deze schapen bij ons aan te vragen en te teekenen. Slechts op die manier kunnen zij zich latere moeilijkheden besparen. LEVERING MARKT HOORN. In verband met verschillende klachten betreffende levering van vee op de markt te Hoorn, wordt medegedeeld, dat de runderen en kalveren aangeboden op deze markt moeten worden aangevoerd tus schen 8lïH uur. Bij niet nakoming van deze bet paling kunnen de dieren géweit gerd worden. DE PROVINCIALE VOED* SELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. durig verhoor, gisterochtend^ door de mand viel en een volledige be kentenis aflegde. Ook P. kon nadien zijn onschuld niet langer volhouden en bekende eveneens zijn aandeel in het af grijselijke misdrijf. Moord en root Gebleken is, dat van V. een jaar lang brood bij de thans vermoorden had bezorgd. Hij was van meening, dat de beide menschen. er warm pjes bij zaten en kwam daardoor met P. op de misdadige gedachte, hen te berooven. Op 23 Februari gingen beiden naar den winkel in de Haarlem merstraat om poolshoogte te ne men, waarbij zij voorgaven, dat zij clandestiene goederen te koop hadden, welke zij aldus luidde de afspraak den volgenden och- ten zouden brengen. Inderdaad kwamen zij den och tend daarop te ongeveer 8 uur aan den winkel, waar zij door den zoon werden binnengelaten. Reeds direct deed van V. een poging, om de kas ie plunderen, maar de zoon betrap te hem. Daarop ewrd deze door van V. met een zwaar voorwerp neergeslagen. Op het tumult kwam de moeder aanloopen, die daarna van P een zwaren klap op het hoofd ontving. De beide slachtof fers leefden toen nog en werden door van V. met een mes, dat op tafel lag, afgemaakt. Na hun weerzinwekkende mis daad doorzichten de moordenaars het geheele huis, de buit aan geld bedroeg slechts f 75.Vervolgens reinigden zijn hun kleeren en ver lieten tegen half tien de plaats van hun misdrijf. De ontvreemde tabaksartikelen zijn inmiddels in de woning van P. teruggevonden. 87600 Gelukgewenscht jarige Neder landers. Vergeet u de verjaardags- stortink niet? U weet 't toch, even zoo vele dubbeltjes, kwartjes of gul dens storten op girorekening 8 76 00 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage Als ge zit te converseeren, doe dan alleen een schemerlamp aan. (Polygoon-Leemker). Italiaansch Weermachtber icht BEDRIJVIGHEID VAN VLIEG TUIGEN. ROME, 13 Maart (Stefani). Het 650ste communiqué van het Itai liaansche hoofdkwartier luidt: „Afdeelingen Italiaansche en Duitsohe vliegtuigen hebben giste ren in weerwil van het ongunstige weer een aanzienlijke bedrijvig heid ontplooid. In Cyrenaica wer den centra achter de vijandelijke linies, op Malta de vliegvelden Mi^ kabba, te Venezia en Halfar gebora. bardeerd. Bij een luchtgevecht werd een vliegtuig van het type Torna* hawk neergeschoten. Verscheidene andere machines werden op den grond vernield. Branden en ont- ontploffingen, die in een groot aan tal werdep waargenomen, legden getuigenis af van de doelmatig heid der Duitsch-ltaliaansche lucht aanvallen.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5