HENCO ATA-iM! SIL Kinderen klagen aan. Weet U het nog Mussert spreekt te Alkmaar Geldige bonnen voor voedingsmiddelen De Sociale Politie geeft een stootje DE TAAK VAN DEN DIENST NADER UITEENGEZET. (Vervolg van pag. 1). ELGETELD staan er op kasten w w en kisten in het propvolle ka mertje in liet huisje daarnaast zestien Heiligenbeelden en de stichtelijke voorspelingen en klantenknipsels met Oranjeappels en-een-bekend-bruidspaar hangen tot in het klomnenhosjó1 toe. Aan genomen kan worden dat de oude haas van al deze schatten, wiens huisje slechts te bereiken is door zich een weg te banen'door twee Siegfriedlinies van opgestapelde mest en vuil 'n goed Katholiek en een gezagsgetrouw vaderlander is. Maar hij vertelt dat meneer Pastoor zijn huis voorbijgegaan is sinds zijn vrouw bediend werd en gestorven is. Het. eenigc contact mot de buitenwereld in de afgelooocn twee jaar was „de steun", die wekelijks twee rijksdaalders en een paar dub bellef jes komt neertellen. Tot de dood er op volgt. En zoo zijn er nog honderden ge vallen van alleen levende oude mannen en vrouwen in ons land, die slechts dc aalmoes in het leven houdt. Ze zullen er niet lang meer zijn. De oude man met zijn Heiligen beelden wordt ook afdoende gehol pen. T K kon wel tien man gebrui- 1 ken bij den dienst van de So ciale Politie", zegt de heer Maarle- veld, waarnemend commissaris, „wanneer de eenige.man die er thans voor is „uitgetrokken", de heer Hoge weg de balans van dien ochend opmaakt. Alkmaar is de tweede plaats waar een dienst van de S.P. is ongericht, Den Haag was de eerste en uit den aard der zaak kunnen we hier betrekkelijk slechts copieeren." ..Werd cr dan vroeger niets ge daan aan sociaal werk?" „Natuurlijk wel, maar de politie heeft zich nu eenmaal te bemoei en met duizend en één dingen en kon alleen eens ingrijpen wanneer zoo toevallig een of andere agent tij dens den straatdienst wat tegen kwam. En hij natuurlijk niet te lam was om het te melden. Hogeweg gaat er nu on uit en het is aller eerst zijn tank om na te gaan, wel ke de oorzaken zijn, dat een gezin ontspoort. Als kinderen loopen te bedelen bijvoorbeeld. Waarom be delen ze? Armoe leidt nu eenmaal in veel gevallen tot misdaad dat moet. ook niet vergeten worden, en als de politie als opvoeder en vriend van de bevolking haar taak verstaat, zal zij als uitvoerend ge- za~ minder behoeven op te treden. Zoo gauw de Nederlandsche Volksdienst werkt zooals de bedoe ling is/dus op groote schaal, kun nen ook wij meer doen, want de meeste gevallen die Hogeweg onder oogen krijgt zijn gevallen om ver der door den Volksdienst behan deld te worden. En gelukkig kan geconstateerd worden, dat in het corps hier velen zijn, die veel meer dan vroeger oog krijgen voor de so ciale nooden en vraagstukken. „Dus niet alleen bonnetjes willen uitreikeii voor fietsbellen en ach terlichtjes?" Precies! Zoo werkt het bijvoor beeld van de sociale afdeeling op voedend in het geheele corps en dat moeten we juist hebben. „Hoe is de samenwerking met andere instanties?" „Heei goed. Met het Gewestelijk Arbeidsbureau bijvoorbeeld wer ken wij al heel prettig samen. We hebben al menige werklooze. die It/if teifH et steeds, maee... Ook over ons kunt U niet meer zóó overvloedig beschikken alsvroeger. Vergeet niet, dat wij tegenwoordig nog veel méér moeten doen, nu onze oudste zuster Persil tijdelijk niet kan meehelpen. "Bovendien zijn er steeds méér menschen, die van onze diensten gebruik willen maken. Wees dus zuinig met ons. Wij zijn er nog steeds, maar... de fabriek regelt hef zóó, dat we iedereen zooveel mogelijk in gelijke mate bedienen. Nederlandtche P«rsil-Moonchappij N V Amsterdam Fabrieken te Jutphoot .bi( Utrecht begon af te .glijden samen weer op het paard, geholpen. Onze grootste zorg is nog de om den van dagen. Ze zijn dikwijls te bescheiden om hun nood te kla gen, en leven zoo maar door. Soms nog eigenwijs, natuurlijk, zooals dat met oude menschen gaat, en als ze niet willen en niet onder cu- rateel staan, is het een hee- le toer ze uit hnn omgeving wég te krijgen, wat eigenlijk hoog noodig is. Het geval van „Kattenbetje" bij- voorbee'd (het oude vrouwtje aan den Tienenwal, dat min of meer aan vervolgingswaanzin lijdt - Red.) zit me al lang dwars. Op het oogen- blik kunnen we dus nog niet hee- lemaal doen wat we graag zouden willen. Wel kunnen we de po litie steunt nu eenmaal op een ge zagspositie wel eens even door- stooten, om zoo te zeggen. Op de oude manier 'ging het zoo: eerst kijken, dan rapporteeren, dan wachten tot 't Maandag was, want dan vergaderde „de commissie" pas, dan werd het geval weer be keken en werd zoo noodig gehol pen. Als naar ons eerlijk oordeel hulp noodig is, beginnen we die voorloopig te geven, de groote rap porten komen wel. Dat deze ma nier van doen nogal veel tamtam verwekt bij de oude instellingen, ja, dat is wel te begrijpen. Het is niet zoo eenvoudig het roer direct om te gooien. Eén ding moet ik eer lijk zeggen, wanneer wij een geval voorleggen is er wel begrip, maar er zijn nu eenmaal de beroemde voorschriften, waarvan een ambte naar uit den ouden tijd schele hoofdpijn krijgt, als er van wordt afgeweken. „En dat zegt een politieman, die wetten en voorschriften moet hand haven?" „De taak van de politie is voor alles een opvoedkundige, besluit de heer van Maarleveld philoso- iisch, en kan een opvoeder zich al tijd precies aan de leerboekjes hou den?" /"1EEN reclame maken voor den ^dienst", staat op ons kladhloc. Wij zijn zoo vrij het toch te doen. opdat een ieder wete dat hier voor treffelijk baanbrekend werk wordt verricht, oj>dat een ieder wete dat waar noodig starheid en bureau cratie het verliezen tegen den $ris- schen geest van dezen tijd. Van veldwachter in caricatuur uit Dik Trom en Pietje Bell tot vriend van het gezin Er is toch wel iets veranderd in Nederland l De wereld in weinig woorden Roemeeensche jeugdleider in Ber. lijn, De leider van de Roemeen- sche jeugd, generaal Illiescu, die thans in de rijkshoofdstad vertoeft, was de gast van den Duitschen rijkssportleider. In gezelschap van de leiders der Hitler-jugend be zichtigde -generaal Iliescu de oefe ningen en de leergang in de ver schillende hallen en het zwembad van het Forum. Uitwisseling van diplomaten. Naaf het Zweedsche tclegraaf- agentschap meldt, deelt het Zweed sche ministerie van buitenlandsche zaken mede, dat de Drottningholm, een schip van de Zweden—Amerika lijn, van alle belanghebbende, oor logvoerende regeeringen vrijgeleide heeft gekregen voor de uitwisseling van de diplomaten dér spilmogend heden en der Amerikaansche sta ten. Registratie van mannen in de V.S. Alle mannen van 45 tot 64 jaar zullen zich op 27 April moeten la ten inschrijven. Men schat het aan tal mannen, dat door dezen maatre gel getroffen wordt, op 11 millioen. Sneeuwstormen in Zuid-Zweden. De pers publiceert vele berichten over den steeds ernstiger worden de toestand in Zuid-Zweden, dat zeer van sneeuwval te lijden heeft. In zekere districten woedden nog Donderdagavond de sneeuwstormen met onverminderde kracht. Qok elders in het Zuiden van Zweden heerscht een verkeerschaos. Hel- singborg is volkomen van de bui tenwereld afgesloten. Malmoe maakt den indruk van een uitge storven stad. Donderdagavond móest de verlichting hier ten ge volge van den slechten stroomtoe voer zoo zeer beperkt worden, dat de stad verduisterd leek. Benzinedistributie iu Amerika. Volgens een bericht van den Brit-, schen Nieuwsdienst uit Washington heeft de coördinator voor de pe troleum voorziening, Ickes,. bekend gemaakt, dat reeds over enkele we ken de benzine in het Oostèn der Ver. Staten streng gerantsoeneerd zal worden. Hiertoe zullen benzinè- kaartcn worden ingevoerd. Spoorwegverkeer in Italië beperkt. Per 1 April wordt in Italië het spoorwegverkeer verminderd op 3 duizend km. lijnen, slaapwagens af geschaft, restauratiewagens en eer ste klasse, behalve in internationa le treinen eveneens. Er zullen spe ciale treinen voor het vervoer van levensmiddelen in het verkeer wor den gebracht. Bovendien zullen wa gons met levensmiddelen aan per sonentreinen kunnen worden ge haakt. RECHT IN DE ROOS GERICHTI In „Het Vliegend Blaadje" van Juni 1901 vonden wij onderstaand bericht, waaruit blijkt, dat er in de dagen van den Transvaalschen oor log ook nog wel verstandige men schen in Engeland woonden: De Labour Leader zegt in zijn jongste nummer: „Zoo zeker als ik deze regels schrijf zoo zeker zal eenmaal de geschiedschrijver den Boerenoorlog aanteekenen als het -begin van den achteruitgang en den val van het Britsche keizerrijk. Wij zijn in de val geloopen, dank zij den slimmen Chamberlain, den Koning en de el lendige groep geldmannen. WEL SNELLER, NIET WREEDER. De humane oorlogvoering onzer „bondgenooten" dateert niet van vandaag of gisteren. Gezegd moet worden: in het begin dezer eeuw hadden de nuchtere Hollanders daar over het algemeen een betere kijk op dan tegenwoordig. Men leze maar eens, wat de Nieuwe Rot- terdamsche Courant van 5 Juni 1901 schreef: Te Bloemfontein zelf is het sterfte cijfer 363.16. Is het niet of men hoort van een middeleeuwschc door pest geteisterde stad in stede van een door verlichte, knappe, brave Engelschcn bestuurde plaats, waar deze alles in de beste orde aantroffen, toen zij haar voor bijna anderhalf jaar binnenrukten? Be staat er inderdaad niet alle rede; Miss Emilv Mobson dankbaar zijn, dat zij er had- en waschka- mers heeft doen houwen, waar door misschien eenigszins de mee doogcnlooze woede zal worden ge temperd, waarmede Chamberlains mede-arbeider, de engel des doods, onder weerlooze boerenvrouwen en kinderen zijn afschuwelijk bescha vingswerk ten uitvoer brengt? Den boeren wordt de liefde voor de Britsche vrijheid, gerechtigheid en menschelijkheid ingeprent, hun ge zinnen met pest, typhus en mazelen Slechts de liberale pers poge En gelands eer te redden en spreekt zijn afschuw uit over dezen moord op groote schaal. Wèl sneller, zegt een der bladen, zouden wij het Ilollandsche ras in Zuid-Afrika kunnen verdelgen, maar wreeder niet- Italiaansch Weermachtberioht HOOFDZAKELIJK LUCHT GEVECHTEN. ROME, 20 Maart (Stefani.) Het 657e weermachtberioht luidt: Ten Oosten van Mekili nu en dan contact tusschen verkenningsafdee- lingen. Vijandelijke bommenwerpers, die een vooruitgeschoven vliegveld trachtten aan te vallen, werden ter stond door een onzer jachtformaties onderschept en teruggedreven. Een Curtiss werd neergeschoten en tal rijke andere met machinegeweer vuur bestookt. Sterke DuitschItaliaansche een heden deden opnieuw hevige lucht aanvallen op de vliegvelden van Halfar en Venezia. Twee toestellen werden op den grond vernield en een derde bij een luchtgevecht. Van alles wat uit dorp en stad Verbinding Schiermonnikoog Oostmahorn hersteld. De veer boot „Brakzand" heeft na een pe riode van 65 dagen gisteren den dienst tusschen Schiermonnikoog en Oostmahorn hervat. Nieuwe voorjaarsgroenten. In de voorjaarsgroenten aan de Westland- sche veilingen komt langzamer hand uitbreiding. Aan de veiling te Honselersdijk werd de eerste glas sla aangevoerd, waarvoor 13Vfe ct. per krop werd betaald. In 's-Gra- venhage verscheen de eerste spi nazie, waarvoor 47 cent per kilo werd betaald, terwijl daar ook de eerste dunsel werd aangevoerd voor 56 cent per kilo. Bonkaarten voor zeep en toiletzeep voor kinderen De secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April 1942 de plaatselijke distribu- tiediensten op nader door dezen diensten bekend te maken dagen nieuwe bonkaarten voor zeep en toiletzeep voor kinderen zullen uit reiken. Deze bonkaarten zullen geldig zijn gedurende een periode van drie maanden. Aan kinderen, die geboren zijn n a 1 Méi 1940 zal één bonkaart EG. 0507, bevattende drie bonnen voor toiletzeep, worden uitgereikt, als mede één bonkaart EF. 0506, bevat tende drie bonnen voor zeep. Aan kinderen, die geboren zijn n a 1 Mei 1934 doch vóór 2 Mei '40, zal alleen een bonkaart EF. 0506 worden verstrekt, bevattende drie bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bij het afhalen van de bovengenoemde bonkaarten bij de plaatselijke distributiediensten de stamkaart v6n het betrokken kind moet worden meegebracht. Gouden ringen gestolen. Bij een juwelier te Delft werd een stan daard met 37 gouden ringen gesto len door een onbekenden man, die zich in den winkel had vervoegd met de vraag, of er nog gouden of zilveren sigarettenpijpjes ver krijgbaar waren. Doodelijk mijnongeluk. In de mijn Laura te E.vgelshoven geraak te de seingever P. Theunissen, uit Kerkrade bekneld tusschen den lo comotief en den bouw van de schacht. De man werd doodgedrukt. Hij was gehuwd en vader van 3 kinderen. Slechts dood of herrijzenis DE VRAAGSTUKKEN VAN DEZEN TIJD. De zaal van het Wapen van Heems kerk was afgestreken vol, toen de klok Donderdagavond het achtste uur aanwees. Onder het mannelijk deel der bezoekers overheerschten de N.S.B.- en de Jeugdstormunifor men. Alvorens de leider'de zaal betrad, werden een aantal liederen gezon gen onder leiding van Melchert Schuurman. Toen onder luid hou-zee-geroep de leider was binnengekomen en zijn plaats had ingenomen, betrad de districts- en kringleider het po dium. Onder inachtneming van een oogenblik stilte door de aanwezigen en het spelen van het lied „Ik had wapenbroeder", werd de kame raad Jo Eriks uit Heiloo herdacht, die aan het Oostfront was gevallen in den strijd voor het nieuwe Eu ropa. De heer Ouwerkerk constateert dan, dat iedere geschiedenis op- en neergangen kent. Wat echter Ne derland thans meemaakt is wel haast zonder vergelijking. Surina me is verloren en thans ook ons heerlijk Oost Indiö. Hij betreurt, dat er nog zoovelen in ons land zijn, die de zijde blijven houden van de oude regeering, die ons in den steek heeft gelaten. Met name in Alkmaar gaan en kelen voort de belangen van de Duitsche weermacht te bena- deelen en daarmee indirect ons volk. Deze enkelen vinden *hun voedingsbodem in het intellect. Hij kent echter deze vasthou- denden en hij waarschuwt ze. Zich vervolgens tot den leider wendend, herinnert hij er aan, hoe deze jaren in de bres heeft gestaan n hoe hij de gebeurtenissen juist heeft voorzien. Rondom den leider staat een kern van menschen, op wie hij kan vertrouwen. Rede van Mussert. Onder het zingen van het lied der zwarte soldaten 'betreedt de lei der het podium. Niemand zal aannemen, dat we thans zijn op een hoogtepunt. In tegendeel we zijn diep in de put. Zijn geloof echter is, aldus spr., dat we er op de een of andere ma nier wel weer uit zullen klimmen. Hoe diep zitten we er echter in? Nederland werd bezet, daarna Cu- ragao, vervolgens Suriname en ten slotte Insulinde. In de Napoleontische tijd woei de Nederlandsche vlag ten slotte nog op het kleine Japansche eilandje Decima. Een ander kenmerk van den te- genwoordigen tijd is de voedsel- schaarschte. Eten, kleeding, schoei sel, alles is op. Menschen, die voor zich een bedrijfje hadden opge bouwd: kapot. Wat het beteekent Indië te hebben verloren, dat zal men straks ondervinden. Voorts hebben we de geestelijke nood, die spr. als nog erger wil be schouwen dan de materieele. Hoe veel honderdduizenden zijn er niet, die zich iedere bodem onder de voeten hebben voelen wegvallen. Daarbij komt, dat met geen pen is te beschrijven de dwaasheden der intellectueelen, die het volk op het, meest critieke moment in de steek hebben gelaten. Toen hun zonen naar de Grebbeberg werden gezon den, pakten ze hun koffers, om het land te verlaten. Koppigheid zit dwars. Er zijn er nog altijd, die gelooven in Engeland. Wat hun dwars zit is echter hun koppigheid. Ze hebben altijd gezegd, dat Engeland alles in orde zou brengen en nu toe geven, dat ze zich vergist hebben, nee. dat doen ze niet. Een gevoel van onmacht is over ons gekomen en van verbittering en haat! Wij. aldus spreker, wij haten niet. Indien er echter één was, die het recht had. om te haten, dan zouden wij het zijn. De bijltjesdagmenschen weten, dat. indien het nationaal-socialis- me mocht winnen, zij geen bijltjes klaar hebben liggen. Waaruit blijkt, dat de nationaal-socialisten fat soenlijke lieden zijn. Dit spruit voort uit de blijmoedig heid der nat.-socialisten. Want blij moedig zijn deze. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 22 Mrt. t.m. 26 Mrt. 1942 16A brood 4 rants brood of 16B brood Vfc rantsoen gebak 16A vleesch 1 rantsoen vleesch of 16B vleesch Vt rantsoen vl waren 16A aardap. 1% Kg. aardappeler 16B aardap. Kg. aardappeler 22 Mrt. t.m. 18 April 1942 260 algem. IKg. suiker 1 1 1 1 kg 3^01 of 4-01 reserve 50 gram cacao 50 50 gram 259 algem. 250 gram koffiesurr. 250 250 250 250 gram 263 algem. 500 gram jam 500 500 500 500 gram 257, 261. 265 269 algem. 1 rantsoen bloem. brd. 4 4 4 4 r ants 4-02, 4-03 250 gram of gebak reserve rijst 500 "ram 264 algem. 250 gram peulvruchte 250 250 250 25C gram 268" algem. 250 gram gort 250 250 250 250 gram 267 algem. 100 gram vermicelli of maïzena 100 100 100 100 gram 258, 262, 2G( t 270. 274 alg. 100 gram kaas 500 500 500 500 gram 16A t.m. 19A melk 3V2 liter melk 28 14 liter 16B t.m. 19B melk 1% liter melk - - 7 7 liter 17 Mrt. t.m. 25 Mrt. 1942 in tijdvak van 9 dagen 13 boter X rants boter margarine, vet of v, 1 rundvet 1 1 rants. 13 vet rants. boter, marga- rine of vet Beschikbaar per rersoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was- senen een heid in tijdvak van één week l»/4 '/i 18 2'/j 3'/2 22 2'/; 5' U '/s 18 2V, rants. rants in tijdvak van vier weken GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 15 petroleum 26 petroleum 07 KF brandst*) 05 t.m. 09 HK brandst. 13 eti 17 H.K Brandst 08 HK brandst 12 tm 20 CV brandst 23 t.m. 32 C.V. brandst. Ie tm 8e per. brandst. 08 KF brandst.1) 228 algemeen H zeep H toiletzeep L textiel (mannen. geeft recht op 't koo- pen van 2 L. petro leura 1 eenheid brandst. 2 eenh. brandst. i 1 rantsoen zeep j 75 gr. toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 div. data 1 Feb. 1942 1 Mrt. 1942 1 Mrt. 1942 1 Jan. 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 30 Apr. 1942 14 Apr. 1942 31 Mrt 1942 31 Mrt. 1942 30 Apr. 1942 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar OPMERKINGEN: De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 21 Maart: 13 Brood,, Vleesch, Aardappelen - 06 t.m. 13 Melk. - 10C. 10D Reserve (Cacao) - 11D, 12D Reserve (Rijst). 204 t.m. 206 Algemeen. - 213 t.m: 227 Algemeen. Na Woensdag 25 Maart: 13 Boter en Vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t.m. Dinsdag 31 Maart: 211 Algemeen (Zeep) - G Zeep, Toiletzeep. De bonnen, welker geldigheidsduur op Zondag aanvangt, mogen reeds worden gebruikt op Zaterdag daaraan voorafgaande, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. De oorzaak. Hóe nu zijn we zoo diep in de put gekomen? Spr. gaat in korte trekken de ge schiedenis na; hij gelooft echter, dat b.v. in het jaar 2000 zal worden gezegd, dat de allernieuwste ge schiedenis begon op 1 Aug. 1914, het begin van den wereldoorlog. Nu hebben we de wereldrevolutie. Van 19141918 bleven we buiten den oorlog, maar niet buiten de distributie. In 1918 was het afgeloo- pen. Sommigen dachten toen, dat er nooit meer oorlog zou komen. Ook kwam toen de Volkenhond, die de gerechtigheid zou brengen en daarmee de vrede. In 1930, het oogenblik van hoogconjunctuur van den Volkenbond, kende Nederland 50 politieke partijen. Dat was het parlementaire systeem van de de mocratie. Moed, trouw, werkkracht dat waren begrippen, die aan de de mocratie vreemd waren. Ze werden onderdrukt. Men leefde zoo goed mogelijk, totdat omstreeks 193p de crisis kwam, de ineenstorting van het kapitalisme. Daaronder leed echter in de eerste plaats de arbei der, want er was geen werk meer. Het heette, dat er te veel geprodu ceerd werd. De levensmiddelen wer den bij millioenen kilogrammen vernietigd. Spr. heeft toen reeds ge zegd, te vreezen,'dat dit volk er nog eens behoefte aan zou krijgen. Toen kwam het nationaal-soci- alisnie op. Eerst waren het kleine vlammetjes, tot die uiteindelijk uit laaiden. Aldus ook in Nederland. Dat was goed, want indien er geen vernieuwingsverschijnselen waren geweest, dan zou ons volk dood zijn gegaan. Het oude echter verzet zich tegen den dood en dus ook dc democratie met haar 50 partijen. Men ziet de partijen dan plotseling arm in arm staan, Eenheid d. De mocratie. Het volk geloofde dit. Den laatsten tijd echter zijn ons be wijzen in handen gevallen, welke machten achter deze eenheid ston den. Colijn en Oud. Achter den vader des vaderlands Colijn en zijn adjudant Oud plaat ste zich toen het volk. De nationaal- socialist werd overal buiten ge kaatst. Toen echter alles misliep, cregen de N.S.B.-ers de schuld. In- tusschen gingen zij er vandoor en nu kunnen wij, aldus spr., het vuil tje opknappen. We kregen de joden- bewierooking. Voor de Joodsche in valide, voor de joden uit Duitsch- and stond ieder klaar Wat de hee ren waren gekozen met Hollandsch geld. De volksbegoocheling ging voort. We hadden waterlinies en vrien den in Parijs en Londen. Maar in vier en een halve dag was het afge- loopen en na drie dagen hadden de heeren hun koffers gepakt. De Engelsche zender. Spr. had gehoopt, dat het volk toen ziende was geworden. Inder daad was dit ook het geval ge durende twee dagen. Maar toen be gon de Engelsche zender en alles was weer van ouds. Daarbij kwam, dat de terugtrek kende Nederlandsche troepen nau welijks zijn beschoten. Dat was het persoonlijk bevel van den Führer.: die het Nederlandsche volk als Ger- maansch volk wilde sparen. Van 15 Mei tot heden zijn we be zet gebied en oorlogszone. Niemand vindt het hier prettig, maar de Duit sche soldaten evenmin. Die willen ook wel eens naar huis. Intusschen hebben we hier schaarschte. Die schaarschte be hoefde er niet te zijn, maar hot is Engeland, dat blokkeert. Totdat Europa sterk genoeg zal zijn om te zeggen: „En nu is het uit." En die dag komt, aldus spr. Overigens heeft Engeland nu van Nederland geen hulp meer te ver wachten, wijl Ned.-Indië is geval len. En of de luchtbombardementen wellicht ten slotte niet tengevolge zullen hebben, dat het diepste punt op het oogenblik misschien toch niet is bereikt, dat weet spreker niet. Wel wordt er opgehitst tot sabotage, geloof, enz. Zoo iets is een regeeririg,. gelijk die welke in Lon den zetelt, onwaardig. Ned.-Indië. Spr. komt dan aan het ergste, aan Ned.-Indië. Het is in Indië gegaan als hier. Honderden, wellicht duizenden nationaal-socialisten waren in concentratiekampen gezet en die zijn nu overgebracht, vermoedelijk naar Britsch-Indië. Dit geschiedde omdat Engeland wist, dat. zoo deze nationaal-socialisten hun zin kre gen, er geen oorlog tusschen Japan zou zijn geweest. (Zie vervolg elders in dit no.) Hoofdredacteur: A. R. Jonker Schagen. - Buitenland, Alg. Reportage en Streeknïeuws: Fred. Groot, Schagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2