SOCIALISME_VAN DE DAAD Sanapirin aaa Het N.V.V. op de bres voor de rechten van den arbeider Zaterdag 21 Maart 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad HET BELEID VAN DEN BOER IN DEZEN TIJD NIET MEER KALVEREN. DAN NOODZAKELIJK IS. En zeker niet meer dan drie vaarskalveren per tien koeien. Nu de destijds voorgenomen in krimping van den veestapel met 20 in verband niet de gewijzig de voederpositie, inmiddels onge veer. heeft plaats gehad, slaat de Ncderlandsühe boer voor het nuch tere feit, om met den aan eigen •bodem aangepasten veestapel tot een zoo hoog mogelijke productie te geraken. Men kan eenmaal niet meer rekenen met de vroegere nor men, toen onze veestapel buitenge woon groot was, niet alleen be schouwd volgens de absolute groot te, maar ook naar het aantal die ren per oppervlakte-eenheid. Nie mand zal ontkennen, dat een aan tal van 2.S17.G00 st. vee waaronder •1.5G6.000 melk- en kalfkoeien, zoo als wij dat voorjaar 1939 nog ken den bij een toenmalige oppervlakte blijvend grasland van 1.341.000 Ha., dus rond 1,2 melk- en kalfkoe per Jtl.A. grasland niet zeer sterk is. De regceringsmaatregelen behoe ven zich dus thans niet meer zoo te bewegen op het gebied van de inkrimping, doch kunnen zich er toe bepalen de vleeschvoorziening zoo goed mogelijk veilig te stellen. Wij wezen er reeds eerder op, dat het niet in de bedoeling ligt den melkveestapel nog meer in te krim pen. Het leveringspercentage dat voor het grootvee zal gelden, zal ongeveer overeenstemmen met den normalen uitstoot en de normale aanvulling zullen geen beperkende bepalingen van beteekenis in den weg worden gelegd. Waar het dus thans op aankomt is: het beleid van den boer, die thans immers meer dan ooit de voeder van ons volk is. Willen wij onze jeugd sterk maken, dan zal voor alles het onontbeerlijk voed sel: melk in zoo groot mogelijke boeveelheid op tafel moeten ko men. Wat kan de boer nu doen? Twee 'dingen: a. De productie van het van eigen land gewonnen veevoer zoo hoog mogelijk opvoeren. b. De veestapel aanpassen aan de voederpositie van het bedrijf, vooral waar het de verhouding tus- schen jongvee en melkvee betreft. Opvoering van de productie van veevoer is al een oud thema, in het kader van de productieslag is er reeds vaak op gewezen, wij her inneren slechts aan de artikelen over het omweiden, het Finscli in kuilen en 'ensileeren, enz. Meer gras en meer voer in den stal bé teeken t meer melk! Dezen winter is wel gebleken, dat teveel jongvee te weinig voeder be- teekent voor de productieve koeien en dus van die koeien de melkop- brengst te klein was. Door ervaring geleerd, zal de boer dus reeds nu moeten vast stellen met welk aantal jong vee en welk aantal melkvee hij Hezen zomer zal ingaan, om de productie zoo hoog mogelijk te kunnen opvoeren. De boer begrijpe, dat het funest is. van de in dit voorjaar geteelde kal veren meer aan te houden, dan voor de latere aanvulling van zijn veestapel noodig is. Het aantal kalveren dat de boer thans aanhoudt is dus van de grootste invloed op de toekomstige melkpositie, immers: minder kal veren beteekent minder melkdrin- kers en minder grasgebruikers. Nu niet meer de regeering, doch de boer bepaalt, hoeveel kalveren hij zal fokken, dient hij zich zijn verantwoordelijkheid jegens land en volk meer dan ooit bewust te zijn. Nu de boer langzamerhand zijn rechten terugkrijgt, mag hij zijn plichten minder dan ooit ver zaken! Onzen boer wacht geen gemakke lijke tijd. In het orgaan van den Nederlandschen Landstand wordt dit geenszins verbloemd. Geen krachtvoer, geen kunstmest, scheur plicht, het geeft den boer veel hoofdbrekens, al zoekt de land bouwvoorlichting voor hem steeds nieuwe banen, waarin het bedriji in dezen tijd te leiden is. Een verstandige boer, aldus sprak dezer dagen Ir. Gefhardt. leider van de afdeeling „Voortbren ging" van den Ned. Landstand houdt geen kalf te veel aan en ze ker niet meer dan drie vaarskalve ren per tien koeien. Die beseft, dat dat zijn belang en ook het alge meen belang is^ De boer, zich be wust van herkregen eigen verant woordelijkheid, toont thans die verantwoordelijkheid metterdaad te kunnen dragen! Onder leiding van den Nederland schen Volksdienst Is te 's Graven- hage een excursie gehouden naar de stegen en sloppen, om daar de noodtoestanden in oogenschouw te nemen. Het gezelschap bij een der hofjeswoningen. (Polygoon-Meijer-Pax Holland m). PIT WORDT DESLIST DE HECHTE BAND.' WINTERHULP EN NEDERLAND GIRO 55S3 Agrarisch nieuws BESPREKINGEN ARBEIDSVOOR WAARDEN TUIN ARBEIDERS NOORD-HOLLAND. Tusschen het bestuur van den Nederlandschen Tuinders boil d in het district Noord-Holland en de vertegenwoordigers van den Neder landschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zui velbedrijf, heeft dezer dagen een nieuwe bespreking plaats gevon den over de regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden van de tuin ar beiders in Noord-Holland. Vertegen woordigers van beide partijen wa ren algemeen van meening, dat de afsluiting van twee contracten ge- wenscht en mogelijk was en wel één voor het district Beemster Kenneinerland en één voor overig Noord-Holland ten Noorden van het IJ. Over loonen en arbeidsduur werd verder uitvoerig van gedachten ge wisseld. Besloten werd dienaan gaande nog geen bepaalde afspra ken te maken, maar eerst de be staande geschillen in eigen kring te bespreken, vooral ook in verband met een j.1. afgekomen mede-dee ling, dat over de afsluiting van col lectieve arbeidsovereenkomsten in land- en tuinbouw rcchtstreeksche besprekingen zullen plaats vinden tusschen de provinciale leiders van den Nederlandschen Landstand met het hoofdbestuur van den Neder landschen Landarbeidersbond. Hoofdpijn - Kiespijn stilt op de beste en vlugste wijze. Nederlandsch.Buisje A-Oct. Aan den Langedijk is men met man en macht bezig de slooten ijsvrij te maken. De koolboeren helpen een handje mee, om de motorschuit door het water te trekken. (Polygoon-Kuiper-Pax Holland m) Een ergerlijk gevat tot oplossing gebracht (Eigen, berichtgeving). p) E groote werkersgemeen- schap in ons land, het Ne derlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, heeft dezer da gen in onze omgeving weer eens duidelijk aangetoond, hoe zeer het de belangen van den arbeider weet voor te staan en met kracht en gezag in grijpt, waar a-sociale toestan den dat noodig maken. Thans weer is een aanial (z.g. „uitge- vroren") arbeiders slachtoffer van een onbegrijpelijk en be droevend meeningsverschil tus schen overheidsinstanties over uitkeering van ondersteunings gelden, uit ernstige moeilijkhe den geholpen. De heezen amb tenaren vochten met elkander, wie er nu eigenlijk betalen moest en onderwijl bleven de arbeiders zonder één cent... Wat het in een arbeidersgezin beteekent om vooral in eèn winter als welke wij nu achter den rug hebben, zonder inkomsten te zit ten, behoeft wel geen nader betoog ITet is dan ook niet verwonderlijk, dat de vertwijfelde hulproep van een der gedupeerden verder door drong dan tot in de betrokken over heidsbureaux, waar geen weer klank werd vernomen. De hulproep van dien eenen ar beider uit velen, kwam namelijk terecht op onze redactie-tafel. In arren moede greep deze gedupeer de de mogelijkheid aan om via on ze rubriek „Problemen van den dag" te worden ingelicht omtrent hetgeen hem te doen stond. ZONDER EENIG INKOMEN. 1X7 AT hij schreef trof ons ten zeerste. Hier volgt zijn jam merlijke aanklacht tegen een sys teem, dat reeds overal tot het ver leden diende te behooren, maar in Scliagen, naar later bleek, tot het uiterste gehandhaafd werd. „Mijnheer, ik zou graag willen, dat U wat voor mij zou willen doen. Ik hen vluchteling uit Den Helder en woon nu in Schagen. Ik beti 17 Januari j.1. werkloos gewor den (uitgevroren - Red.), maar heb tot nu toe nog geen cent gehad Kan U mij niet helpen? Ik bon visscherman van mijn beroep, maar nu op het vliegkamp en door de vorst zonder werk. Ik ben wel in den bond, maar nog niet, lang ge noeg om te trekken. Nu ben ik overal geweest, bij den heer Boon te Den Helder (directeur van den Dienst van Sociale Zaken aldaar - Red.) en bij den burgemeester van Schagen, maar ze sturen mij van hét kastje naar den muur. Ik ben getrouwd, heb twee zoons; de een geeft acht gulden kostgeld en de ander is werkloos. Ik zelf heb f 28.73 verdiend, dus dan weet U wel wat het is in den winter. En nu willen ze me verplichten om naar Den Hel der terug te gaan. Dat kan ik niet doen, mijnheer, want mijn vrouw is een en al zenuwen. Ik zou graag willen weten wat men te doen staat. Als U werk voor >ij kan krijgen bij het sleepbedrij in Den Helder of varen op een sleepboot, dan ben ik weer in mijn eigen vak. Dat doe ik liever dan steun ont vangen. Dat heb ik nog nooit ge had." De principieele kwestie van dit geval lag zooveel verder dan wij met onze populair geworden ru briek beoogen, dat wij besloten me de in het belang van andere arbei ders, die onder soortgelijke omstan digheden zouden kunnen verkeeren en dat bleek naderhand inder daad het geval deze zaak aan hanging te maken bij het Neder landsch Verbond van Vakvereeni- gingen, dat in dezen tijd meer dan ooit op de bres staat voor de be langen van den Nederlandschen 'arbeider. HET N.V.V. GRIJPT IN. ZOO werd de districtsleider van het N.V.V. te Den Hel der, de heer W. Kraak in de zaak gemengd, die na onver moeide actie bij de betrokken instanties er in slaagde de eenig juiste oplossing te vin den, namelijk helpen, want 't gaat niet aan een meeingsver- schil tusschen overheidsinstan ties uit te vechten over de hoofden van de arbeiders, die in dien tijd maar aan hun lot worden overgelaten. De heer Kraak schrijft ons hier omtrent het volgende, dat dus te vens als antwoord dient op de vraag, welke de betroffen arbeider ons voorlegde en waaruit menige arbeider zijn gevolgtrekkingen kan maken: „De betrokkene is sinds 7 April 1941 lid van den Centralen Bond van Transportarbeiders, afd. Den Helder, is vluchteling, doch staat nog steeds in het bevolkingsregister van Den Helder ingeschreven. Hij heeft recht op Rijkssteun sinds l7 Januari, hetgeen hem ten onrechte door den burgemeester van Scha gen is geweigerd. Vele gevallen als deze werden dD.or ons in samenwer king met don Dienst van Sociale Zaken te Den Helder, welke samen werking uiterst prettig is, in ver schillende gemeenten opgelost. Officieele Landbouwmededeelingen voor dc provincie Noord-Holland MAXIMUM TARIEVEN VOOR Volkstuinen. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 23 MAART. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boerzUn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. Tl.30 De stem der SS. 11.45 Neerlands stem van het Oost front. 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en popu lair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Omroepharmonie-orkest 15.00 Luisterspel. 15.45 Amusementsorkest, solisten, dameskoor „Aethercharme" en Roe- meensch orkest Serban. 11.00 Zondagmiddag cabaret. 17.45 B.N.O.: Sportuitslagen en be richten. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gramofoonmuziek. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.10 Omroepsym- phonie-orkest en soliste. 20.10 Gramofoon muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Contrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.25 Omroepsymphonle- orkest. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Het groote Amuse mentsorkest (opn.). 22.40 Gramofoonmuziek. 23.1524.00 Omroeporkest en solisten (opn.). Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Gewijde muziek (gr. pi.8.30 Gramo foonmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Psalmen (opn.). 10.30 Studiodienst. 11.30 Gewijde zang (opn.). 12.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten en populair actueel praatje. 12.15 Am- sterdamsch A Cappella-koor „Bel Canto". Als Intermezzo: Orgelconcert (opn.). 12.45 De Heeren van der Aa en Boom, zakenlieden, i aan bet woord. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders". 13.20 Gramo foonmuziek. 13.30 „Sjawls". Spaansch pro gramma. 14.00 Opera „Tosca". 16.00 Causerie „Mensch en volk". 16.15 Jeugdconcert. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Declamatorium bjj den aanvang van de nieuwe lente (met toepasselijke muziek). 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 18.30 Onze Neder landsche taalclub. 19.00 Orgelspel en Koor van den Nederlandschen Arbeidsdienst (opn.). 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Militair weekover zicht. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 21.30 Gra mofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het Weermachts- bericht. 22.10—22.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 23 MAART. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 14.00 Orkest Willy Eberle. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Planovoordracht. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Roemeensch orkest Gregor Ser ban. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Internationaal economisch praatje. 1910 Viool, cello, piano gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Leden van de vroegere Hollandsche Kamermuziekvereeniging en soliste. 21.00 Nederlandsch Kamerkoor en -orkest (gr. opn.i. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.00 U raadt wat wij draalen (gr. pl 23.00 Musette-orkest en soliste (opn.). 23.30— 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding 10.40 Aan de bron. 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Het Groote Omroep orkest, gemengd Omroepkoor en gramofoon muziek. 14.00 Oost-Nederlandsch Strijkkwartet en gramofoonmuziek. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.45 Luisterflits. 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en gramofoonmuziek. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Vocale duetten met pianobegeleiding. 18.00 Amuse mentsorkest, soliste en pianospel. 18.30 Cyclus „In een nieuw licht bezien". 18.45 Amuse mentsorkest, soliste en pianospel. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Frlesch praatje over actueele vragen. 20.00 Orgelconcert (met gramofoonplaten). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 20.45 Mu zikale actualiteiten van de week. 21.00 De Melodisten en solist. 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.00 Gewijde koorzang (gr. pl.). 22.10—22.15 Avondwüding. DORSCHEN. In verband met het vaststellen yan maximum tarieven voor het dorschen in het seizoen 1941/1942, wordt het volgende medegedeeld: Het is gebleken, dat het onmoge lijk was te komen tot het vaststel len van vaste tarieven, daar de om standigheden, die van invloed zijn op de hoogte van de tarieven in de verschillende streken van het land te veel uiteenloopen. Van deze tarieven kan door de te lers in overleg met de loondorschers eventueel worden afgeweken, doch dan uitsluitend naar beneden, daar het hier maximum tarieven betreft. De nieuwe maximum tarieven luiden als volgt: 1. Voor groote machines in de Wieringermeer met een capa citeit van 1200 kg. per uur of meer, een bedrag van ten hoog ste f 0.80 per 100 kg„ inclusief persen en 2 man personeel, ex clusief touw en draad. 2. Voor groote machines in .het overige gedeelte van Noord- holland met een capaciteit van 1200 kg. per uur of meer, een bedrag van ten hoogste fl.— per 100 kg., bij hoeveelheden van minder dan 100 H.L. per bedrijf per keer en van ten hoogste f0,95 per 100 kg. bij hoe veelheden van meer dan 100 H.L. per bedrijf per keer, in clusief persen en 2 man perso neel en exclusief touw en draad. 3. Voor kleine machines in geheel Noordholland een bedrag van f 0.80 per 100 kg. inclusnef jjer- sen of binden, exclusief perso neel, en touw. Voor den ma chinist en den insteker kan het geldende uurloon berekend worden. Bij andere bezetting dan boven genoemd, zal ten hoogste een bedrag van f 0,04 per 100 kg. per man berekend mogen worden. Voor draad en touw, welke kos ten al naar de gewassen en strooverhouding sterk kunnen varieeren, zal respectievelijk ten hoogste een bedrag in reke ning mogen worden gebracht van f0.16 en f0.30 per 100 kg. Voor het dorschen per uur zal ten hoogste berekend mogen wor den: 1. Voor groote machines f 10, per uur. inclusief persen en 2 man personeel. 2. Voor kleine machines f6,90 per uur, inclusief persen en 2 man personeel. Voor de touw- en draadfactor kunnen dezelfde normen aange nomen worden als bovenge noemd. VOLKSTUINEN 1942. Eenige voorloopige aanwij zingen. De volkstuinen worden geschei den in 2 groep, n.1. Particuliere volkstuinen. Particuliere volkstuinen. Als particuliere volkstuin wordt beschouwd een tuin. die zich be vindt bij of op grond behoorende tot bij het woonhuis van den hou der. Onder deze bepaling valt ook de volkstuin van een arbeider op land- of tuinbouwbedrijf, hem op dat be drijf door den eigenaar toegewezen voor eigen gezinsverbruik. Opgave ter registratie van deze tuinen bij den P.B.H. behoeft niet te geschieden. Iedere particuliere houder of huurder van en volkstuin is ver plicht zich te laten registreeren bij den P.B.H. van zijn district waar door hem een formulier ter invul ling kan worden aangevraagd. Volkstuinverenigingen zijn even eens verplicht al hu leden bij den Plaatselijken Bureauhouder van hun district te laten registreeren en. moeten hiervoor een lijst indienen met opgaat van de namen, adres der leden, oppervlakte van den tuin, ligging van den tuin, enz. Ondernemingen, fabrieken, N.V.'s worden niet als volkstuinvereeni- ging beschouwd en zijn verplicht al hun personeelsleden, die een volks tuin op een door de directie dispo nibel gesteld terrein hebben, hij den P.B.H. in hun district te laten re gistreeren en kan dit geschieden op een lijst met opgaaf van den naam. adres, oppervlakte en ligging van den tuin. Ieder geregistreerd personeelslid moet zelf zijn zaaizaad verzorgen en kan hij zich hiervoor tot een hem bekenden zaaizaadhandelaar wen den en mag slechts ontsmet zaad worden aangekocht. Ter verkrijging van pootgoed kan de Directie zich wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder voor een lijst, waarop alle namen van de arbeiders die geregistreerd zijn, moet worden ingevuld en opgave van de totale oppervlakte van de tuinen. Deze lijst moet worden in geleverd bij den P.B.H. met een verklaring door of namens de Di rectie, dat deze zich verantwoorde^ lijk stelt voor het pootgoed. Door den P.B.H. wordt daarna een bestel bon afgegeven, en kan het pook goed bij een erkenden leverancier worden besteld. Op bouwland mogen géén volks tuinen worden aangelegd, evenmin als op gescheurd grasland, uitge zonderd op door de Heidemaat schappij gescheurd land. indien dit met toestemming van den huurder of eigenaar van het land geschiedt. Verbouwd mag slechts worden aardappelen, peulvruchten en groenten en een klein percentage mais. (Oppervl. aardappelen min stens 100 M2). Verbouw van granen is verbo den. De opbrengst mag alléén bestemd worden voor eigen gezinsverbruik en moet de tuin door den houder zelf bewerkt worden. De toegestane normale grootte van een volkstuin is pl.m. 225 M2., De houders van volkstuinen, welke reeds in 1941 of daarvoor werden uitgegeven, mogen hun oude opper vlakte ook in 1942 bebouwen. Door de P.V.C. kan voor de nieu we tuinen naar gelang van de grootte van het gezin van de van de toegestane 225 M2. afwijken. De oppervlakte van een tuin mag echter in géén geval grooter zijn dan 500 M2. De normale grootte van 225 M2. is gebaseerd op een gezin van 5 per sonen. Nieuw opgerichte of nog op te richten volkstuinverenigingen moeten zich aansluiten bij het Algemeen Verbond van Volkstuin verenigingen in Nederland, Brou werskade 51 te Haarlem. Oude reeds bestaande verenigin gen en Particuliere volkstuinhou ders behoeven zich niet aan te slui ten. DE PROVINCIALE VOED- SELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Schagen is echter een gemeente waar men weigert de rechtmatige uitkeering uit te- betalen en niet alleen in het onderhavige geval. De directeur van den Dienst van Soc. Zaken te Den Helder heeft ten gevolge daarvan het betrokken De partement te Den Haag ook meer malen met deze onverkwikkelijke geschiedenis in kennis gesteld, ook meermalen den betrokken burge meester van Schagen ingelicht en gevraagd in deze zaken mede te werken, doch hoewel het Departe ment het met ons eens is, bleef Schagen weigerachtig. Het is voor ieder sociaal voe lend mensch een gruwel dit te moeten constateeren en het lijdt geen twijfel of de heer burgemeester van Schagen schiet in zijn sociale taak hope loos te kort. Het is voor de vluchtelingen, die toch reeds zooveel ontbering moeten on dergaan, funest, als de strijd, over de vraag welke gemeente hen moet ondersteunen, op hun ruggen wordt uitgevochten. Thans echter is vanwege het De partement van Sociale Zaken aan den burgemeester van Schagen be richt gezonden, dat de gemeente Schagen den bedoelden arbeider moet steunen. Mocht evenwel de gemeente Scha gen dezen steun niet met terugwer kende kracht aan den betrokkene uitbetalen, dan zal de Dienst van Sociale Zaken te Den Helder in overleg met Vluchtelingenzorg, dit tekort alsnog aanvullen. Hiermede is deze kwestie derhal ve opgelost. De aandacht moge er nog op gevestigd worden, dat ar beiders, die vermeenen onjuist te worden behandeld of anderszins klachten hebben, zich te allen tijde kunnen wenden tot hun vakgroep- leider of rechtstreeks tot het N.V.V. bureau in het district waar zij woonachtig zijn." 'T'OT zoover de heer Kraak. Wij behoeven hier weinig aan toe te voegen. Er is socialisme van de daad getoond. In dit geval gold het motto: Laat niet den arbeider in den steek, maar geef hem waar hij recht op heeft; later is dan wel uit te zoeken, bij welke instantie de verplichting tot uitkceren van steun berust. Zoo helpt het N.V.V. den arbei der. De leering zij, dat een sterke ar beidersorganisatie de rechten van den arbeider kan en weet te be schermen; dat een nog sterkere or ganisatie nog krachtiger zal kun nen optreden ter behartiging van de arbeidersbelangen en, dus iedere arbeider om meer dan een reden dient toe te treden lot dat eene groote arbeidersgezin, het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen. Kinderen die geen sprookje kennen Twee kinderen, spelend in een door de Duitsche troepen bezette Sovjet-stad hebben het den Neder landschen oorlogsradioverslaggever verteld: zij kenden geen sprookjes, zij kenden geen vreugd, "zelfs wis ten ze niet wat droomen was Zoo heeft dit Bolsjewistische systeem van onmenschelijkheid zijn stempel op het arme volk ge drukt. Daar is in het Oosten veel werk te verrichten, ook voor de Neder landsche ambulance. Steunt daarom deze Nederland sche hulpexpeditie en stort uw hij- dragen op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag,

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5