V J)ü onneittü Siioop Mussert spreekt te Alkmaar helpt tegen Marktberichten (Vervolg van pag. 2). Japan had met Ned.-Indië willen samenwerken. Maar Batavia heeft stteeds geweigerd. Acht maanden lang hebben de Indische heeren Ja pan op de mat laten staan. Van Mook echter had reeds strikte op dracht van Londen en Washington dat het niet mocht. Ned.-Indië liet zich opnemen in de A.B.C.D.-staten tegen Japan. Japan verklaarde En geland en Amerika den oorlog, als zijnde zijn eenige vijanden. Waar op koningin YVilhclmina aan Ja pan den oorlog verklaarde. Na den val van Singapore kon Ned.-Indië een vrede krijgen, maar het weiger de. Toen begon de aanval van Ja pan en toen Java viel, bleken er daar juist precies 5000 F.ngelschen en Amerikanen te zijn. Nu is Ne derland in rouw. Hoe velen er ge vallen zullen zijn, weten we niet. Dit alles geschiedde op bevel van de heeren te Londen en toen kwam een prins Bernhard met de bood schap: Jammer, dat ik er niet bij kon zijn". Boos spel. Wij, nationaal-socialisten doorza gen echter het booze spel. Intusschen, zoo zitten we in den put. Hoe komen we er weer uit? Niet door Ozo-geroep en kippen ringen. Er zijn menschen met geleerde gezichten, die zeggen: Engeland verliest altijd eerst, maar het wint altijd den laatsten slag. Echter, Engeland speelt al geen rol meer. De twee belangrijke blok ken in de wereld zijn Sowjet Rus land en het Joodsch-Amerikaan- sche. Zoo Engeland wint, komt dit neer op een overlaten van Europa aan Sowjet Rusland. Gelukkig is God goedertieren genoog geweest Europa daarvoor te beschermen, door het nationaal-socialisme on der leindg van een genie, Adolf Hitier. Het groote wereldgebeuren heeft momenten van groote krachtsont plooiing. We staan te midden van een enorme revolutie. Wanneer men er middenin staat, kan men de draagwijdte er niet van beseffen. Onze kindskinderen zullen dat kun nen. Het is het einde van het ka pitalisme, het is het tijdstip van het ontwaken der gekleurde volkeren, van den overgang v. koloniale mo gendheden, het zal echter ook het einde zijn van het oude Europa. In Europa zal dit de laatste oorlog zijn. De Engelsch-joodsche invloed is Europa uitgebezemd en die komt er niet meer in ook. De nieuwe wereld. We staan aan den vooravond van de vorming van contingenten. In Amerika en Azië gebeurt dit. Ook in Europa moet men leeren samen houden. Het moet veilig zijn voor de Europeanen om daar te wonen. Binnen dit vereenigd Europa zal' zijn de band der Germaansche vol keren.- Voor ons zal dit goed zijn, want een klein volk als het onze kan zich niet alleen verdedigen. Een volk, waarvan de zonen geen wapenen kunnen dragen, wordt een knechten volk. Daarom moet er zijn een militaire samenwerking in ge heel Europa. Verder zal er een eco nomische samenwerking in ons we relddeel zijn: productie en distri butie en de welvaart zal toenemen. Wij nu doen ons best opdat ons Nederlandsche volk een plaats zal kunnen krijgen. Het nationaal-so cialisme staat bewust aan den goe den kant. Van de 100.000 nationaal- socialisten staan er 12.000 buiten Nederland. Velen zijn daar geval len. Wat spr. echter kan doen om het gehecle volk aan den goeden kant te krijgen, dat zal spreker doen. „Hard als een kei". Spr. ziet, dat het bij alles gaat om het bestaan van ons volk. En hij zal daarbij hard zijn als een kei (langdurig applaus). Spr. weet, dat nog steeds het grootste deel van on ze jeugd niét wordt opgeyoed als behoort. Dat zal anders worden. De hoofden der scholen en de onder wijzers zullen daarbij het hunne hebben bij te dragen. Zoo ze. niet meewerken, dan zou dit ongezond kunnen zijn. St Er is ten slotte slechts dood of herrijzenis. We hopen, aldus spr., op de herrijzenis. En daarom gaan we voort op den weg, die hiertoe kan voeren. Hiermede besluit spreker. De aanwezigen verheffen zich tot slot van hun zetels en zingen het zesde couplet van het Wilhelmus. DE NUTSSPAARBANK IN 1941. Kenmerkend voor het afgeoopen jaar was het terugvloeien van het geld. Overtroffen de terugbetalin gen aan de spaarders de inlagen met f535.ÖOO.— gedurende 1940, in 1941 was dit 'cijfer teruggeloopen tot f5000. De oorzaak ligt bij ver schillende omstandigheden: tal van bedrijven beschikken over vrijgeko men geld, vaste beleggingen wor den afgelost, de aanschaffing of ver nieuwing van allerle artikelen le vert vaak moeilijkheden op. Men heeft hierbij daarom te doen met gelden, die bij een herstel van het economisch leven vermoedelijk vrij snel zullen worden opgevraagd en niet met rustige spaargelden. I-Iet aantal spaarrekeningen steeg inmiddels van 13958 tot 14458, ten deele een "evolg van het jeugd sparen op de scholen. Enkele andere cijfers: Van het tota..l aantal spaarders woonden er 11298 te Alkmaar. Het inlegkapitaal der Akmaarseche spaarders bedroeg f2.390.249.39, dat der Iïeioosche f317.391,20, dat der Bergensche f223.704,09. In totaal werden ingelegd in 1941 f 1.814.40439, terugbetaald f 1.819.494,79, De bedrijfswinst be droeg in 1941 f34.417,80 (v. i. f38.726,76). Dez winst is overge bracht. nar de reserve, evenals het voordeelig koersverschil der effec tenrekening ad f 156.290,55. Door nog enkele andere toevoegingen steeg de reserve van f272.089.19 tot f482.803,54. zijnde 13,83 van het aan inlegegn verschuldigde kapi taal. Inplaats van den aftredenden commissaris C. C. llolff werd be noemd de heer Jac. Met. Het sparen van kleingeld door middel van spaarbusjes ondervond den invloed der tijdsomstandighe den en liep iets terug, nl. van f 13,13 in 1940 tot f 11.48 per geledigd bus je. De uitreiking van gratis spaar bankboekjes aan jonggeborenen met een eerste inleg van f 1.werd voortgezet. In 1941 werden 87 dezer boekjes uitgereikt. Het schoolspa- ren vindt plaats aan 14 scholen, ter wijl aan de O.L.S. te Heiloo een proef werd genomen met spaar kaarten, een systeem, dat in de practijk goed bleek te voldoen. Ook de resultaten der spaarautomaat aan Ambachtsschool zijn bevredi gend. BESLUITEN BURGEMEESTER. De wrn. burgemeester heeft o.a. de volgende besluiten genomen: voor het tijdvak van 14 Januari tot en met 31 Aug. 1942 is benoemd tot tijdelijk ïeeraar in staathuis houdkunde aan de Handelsschool de heer P. H. Wuijster te Zaandam; met de burgemeesters van Heiloo en Limmen is een regeling getrof fen tot oprichting van een gemeen- schappelijken schoolartsendienst voor de gemeenten Alkmaar, Hei loo en Limmen; voor den aanleg van volkstuin tjes zullen worden bestemd, 'behal ve het geheele voormalige kazerne terrein aan den Bergerweg, eenige perceelen weiland aan de Dr. Schaepmankade, aan den Berger- weg langs de spoorlijn en ten Zui den van de Vondelschool. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT Texel zorgt voor aanvoer. De fabriek te Texel zorgde deze week voor den aanvoer en kwam met een stapel van 1900 K.G. 20+, die in vieren was gesorteerd. Dc hoogste prijs van f 42.50, waarmee nog altijd fl.beneden de maxi mumprijs werd gebleven. Daarnaast werd een kleinigheid óp monser verkocht. Dit geschiedt soms bij heel kleine partijtjes of wanneer de transportmoeilijkheden den aanvoer belemmeren. Zoo za gen we een stapeltje van 67 stuks 40-f op monster van de hand gaan Intusschen blijft de melkproduc tie zoetjes aan tijgen, zij het ook, dat de melkdistributie voorloopig blijft en ook nog wél zal blijven opvorderen. Althans in ons gewest. De tijd van afkalven is laat en daarnaast blijft de voedselpositie van dien aard, dat de melkgift niet den omvang kan aannemen, die we anders kennen. De gevallen, waar omtrent we hoorden vertellen en volgens welke de boeren meer aan de koeien voeren, zullen inmiddels wel tot de zeldzaamheden behoo- ren indien ze werkelijk voorko men. In Friesland blijft de zuivelpro- ductie toenemen. De geruchten als zou de kaasproductie in ons land nog wat verder werden beperkt ten behoeve van de boter, houden aan. Zoo men bedenkt, dat de kaaspro ductie ecter belangrijk sterker schijnt te zijn dan die van de boter, behoeft men zich eventueel over maatregelen in dezen geest niet al tc zeer te verwonderen. Ze zouden vermoedelijk een stap in de goede richting beteekenen. CONGRES NEDERL. POLITIE SPORTBOND. Op 25 en 26 Maart a.s. wordt in een der zalen van „de Harmonie", alhier, het 11e congres gehouden van den Nederlandschen Politie Sportbond. Dit congres zal worden bijgewoond door afgevaardigden van Politiesportvereenigingen uit geheel Nederland. Duitschland strijdt voor Europa Verwoede strijd op schiereiland Kertsj 28 VIJANDELIJKE PANTSERWAGENS VERNIELD. LUCHTMACHT BRENGT VERNIETIGENDE SLAGEN TOE. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Maart. Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj viel de vijand weer met vrij sterke strijdkrachten aan. Alle aanvallen zijn na verwoeden strijd afge slagen. 28 Vijandelijke, pantserwagens werden vernield. Ten zuiden van Sebastopol werd op 18 Maart een groot tank schip door lucht-torpedotreffers vernietigd. In het Donetsgebied herhaalden de bolsjewisten hun vruchte- looze aanvallen op de DuitschRoemeensche stollingen. Eqn plaat selijke aanval van Duitsche en Hongaarsche formaties had suc ces. In den sector ten Oosten van Charkow werd de vijand na den afweer van nieuwe aanvallen teruggeworpen, waarbij hij zware verliezen leed. Ook aan de overige déél en'-van het oostelijke front mislukten vijandelijke aanvallen. Eigen aanvalsaclies le verden nieuwe successen op. De luchtmacht bracht vernietigende slagen toe aan pantser wagens en troepenconcentraties der bolsjewisten op het schier eiland Kertsj en bestookte met hijzonder succes vliegvelden cn spoorwegtransporten in den middensector van het front. De vijand verloor gisteren 62 vliegtuigen, waarvan er 42 in luchtgevechten werden neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. De Frankische 46e infanteriedivisie heeft sedert begin Februari talrijke aanvallen van veel sterkere strijdkrachten onder hooge bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen en in elf dagen 162 pantserwagens vernietigd. De laatste dagen heeft het Roemeensche 33e infanterieregi- ment zich door bijzondere dapperheid onderscheiden. Op het eiland Malta werden vliegvelden en luchtafweerhaltc- rijen gebombardeerd. Een Duitsch jachteskader in fiet Middclland- sche zeegebied behaalde met liet. neerschieten van drie Britsche vliegtuigen sedert het uitbreken van den oorlog zijn duizendste overwinning in de lucht. In het zeegebied rond Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten zuiden van Portland een koopvaardij schip van 6000 hrt. tot zinken gebracht. Twee andere middelgroote schepen werden zoo zwaar getroffen, dat ook zij, naar aangeno men kan worden, verloren zijn gegaan. Verder werden luchtaan vallen ondernomen op een havenstad aan de Engelschc zuidkust. In het tijdvak van 10 tot 19 Maart verloor de Britsche lucht macht 62 vliegtuigen, waarvan 28 boven het Middellandsche zee gebied cn in Noord-Afrika. In denzclfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 16 eigen vliegtuigen verloren. Bekendmaking NIEUWE NIEDOHK „ZEEMANSVROUWEN". Woensdagavond trad de toonecl- verccniging „Nieuw Leven" uit Spanbroek op voor het Nut met „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber. De lang niet gemakkelijke opgave om een Amsterdarnsch volksstuk te laten vertolken door een plattelandsche dilettanten too- neclvereeniging, was voor Nieuw Leven geen bezwaar om er een cre atie van te geven, die werkelijk keu rig was en alle respect afdwong. Mocht er wel eens even iets hape ren aan de uitspraak, dit was zoo gering,d at het geen afbreuk deed aan het geheel. Vooral alle Fof aan den spelleider Jo van Vliet, en mevr. Molvan Scheijen. die de rol len van Willem Broese, de zeeman en Leen schitterend vertolkten. Vooral de zeeman vervulde zijn rol op een manier waar werkelijk niets op te zeggen viel en hij werd zeer goed bijgestaan door Leen, die in het derde bedrijf, dat echter ook wel het moeilijkste was, niet die hoogte kon bereiken als Willem Boerse. Dit zelfde kan ook gezegd worden van Lau, die na zijn terrug.- keer uit de gevangenis, in het der de bedrijf ook niet op zijn sterkst was, doch in het vierde bedrijf was hij weer veel beter. Zeker een woord van lof voor manke Mie, door mej. T. Schager, die haar dankbare rol koselijk weergaf, zoo ook ^odewijk, door D. Waal. Alle andere rollen waren in goede handen en pasten goed bij het geheel aan. Geen won der dat bij het einde. „Nieuw Le ven" een ovatie in ontvangst had te nemen. De zaal was totaal uit verkocht. (De Weerd.) HARENKARSPEL DIRKSHORN. GEDIPLOMEERDE TUINDERS. Woensdagmiddag had in één dei- lokalen van de o. 1. school de openbare eindles plaats van den tweejarigen tuinbouw-wintcrcursus Bij deze afscheidsles waren aanwe zig Burgemeester Nolet de heer Krabbendam, namens den Rijks- tuinbouwconsulent te Hoorn de hr. P. Gootjes, voorzitter van de tuin-, bouwvereen, „St. Maarten", bene vens de heeren H. Kuiper en Jb. Paarlberg als leden van de com missie van toezicht. De heer P. Glas, tuinbouwonder- wijzer te Broek op Langendijk dank te de cursisten voor hun betoonde vlijt, en sprakwoorden van waar deering voor de wijze waarop de cursisten soms onder moeilijke om standigheden den 2-jarigen cursus hebben gevolgd. Vervolgens had de afscheidsles plaats. Ook de heer W. F. G. Wiese sprak woorden van groote waardeering tot zijn leerlingen. Na het „examen" had de uitrei king van de diploma's plaats dooi den heer Krabbendam. Aan 17 cur sisten kon een diploma worden uit gereikt, terwijl Alb. Smit en Maar ten van Twuiver een diploma „met zeer veel vrucht", benevens een ex tra felicitatie in ontvangst konden nemen .De heer Krabbendam wees op de noodzakelijkheid van het hebben van een tuinbouwdiploma. Het hoofd van den cursus de heer Wiese, dankte den Burgemeester, de tuinbouwver. „St. Maarten", de commissie van toezicht en de werk gevers van verschillende cursisten, die gelegenheid hadden gegeven dezen cursus te bezoeken, voor hun medewerking. Nadat ook de heer Glas nog en kele woorden van waardeering had gesproken kon de heer Gootjes tot sluiting overgaaan. Namens de cursisten dankte de heer Klaas Houter en bood uit er kentelijkheid beiden leeraren een pracht boekwerk aan. Na afloop van bovengenoemde» cursus is door de cursisten een ver een iging van oudleerlingen opge richt. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: Alb. Smit, voorzitter, P. Schoen, secretaris, M. van Twui ver, penningmeester, C. Langedijk en C. v. d. Sluis, leden. LANHRhlJR Distributienieuws Distributie van Rijwielen en Rij- wielframes. De Leider van den Distributie- kring Langedijk maakt bekend, dat van heden af formulieren voor lij- wielen en rijwielframes aan de plaatselijke kantoren verkrijgbaar zijn voor l.en die aan de bepalin gen, in de officiêele publicatie van het betreffende departement ge noemd, voldoen. Extra Rantsoenen voor Tuinders. Zij, die werkzaam zijn in land- of tuinbouw en tenminste 18 jaren out! zijn, kunnen, indien zij voortdurend dezen arbeid verrichten, wederom in aanmerking komen voor extra rantsoeben. Men dient bij het aan vragen dezer rantsoenen de volgen de bepalingen in acht te nemen: 1. Het. hoofd van net bedrijf dient on Maandag 23 of Dinsdag 24 Maart a.s. des n.m. tusschen 1% en 3V2 uur een formulier af te halen aan het Kringkantoor te Zuid-Scliarwoude. 2. Het hoofd van het bedrijf vraagt op dit formulier aan voor allen, die in zijn bedrijf .werkzaam zijn en tenminste 18 jaren oud zijn. 3. Arbeiders en zoons van tuin ders vragen dus niet persoonlijk aan. 4. Bij het afhalen der formulieren zal worden medegedeeld wan neer het formulier dient le wor den teruggebracht, waarbij de stamkaarten van alle op het for mulier vermelde personen die nen te worden overgelegd. De tuinders die onder glas te len en als zoodanig reeds extra rantsoenen hebben ontvangen, behoeven dus aan deze oproep geen gevolg te geven. Extra Rantsoenen voor Schippers. Van heden af zijn aan de kanto ren wederom verkrijgbaar formulie ren voor het aanvragen van extra rantsoenen voo schippers. Uitreiking Bonkaarten. Z;:. die verzuimd hebben hun bon kaarten op de vastgcselde uren af te halen, worden in de gelegenheid geseld dit alsnog te doen op MAANDAG 23 MAART a.s. in de O. L School te Zuid-schar- woude, en wel van 912V2 u-i voor inwoners van Broek op Langendijk en Sint Pancras en van IV2^.u- voor inwoners van Noord en Zuid- Scharwoude en Oudkarspel. Bovenstaande geldt zoowel voor zelf verzorgers als niet-zelf verzor gers. Zeep voor vuilen arbeid. Zij, die wegens het verrichten van vuilen arbeid, geregeld in aan merking kwamen voor extra rant soenen zeep kunnen in de week van 23 t/m 28 Maart a.s. wederom een formulier aan de plaatselijke kantoren afhalen. Dit formulier behoort volledig ingevuld voor 1 April wederom bij den distributie dienst te worden ingeleverd. Art scn, verpleegsters, vroedvrouwen kappers en tuinders komen voor deze uitreiking niet in aanmer king. Melkers béhooren wel aan tc vragen. Melk voor giftigen arbeid. Arbeiders, die tijdens hun werk zaamheden met giftige stoffen AANMELDING VAN PERSONEN AUTO'S DOOR RIJKSDUITSCHERS VERPLICHT. De hoogere S.S. und Polizieführer maakt bekend: Voor den len April 1942 moeten in de bezette Ned'erlandsche gebie den alle personenauto's, die een rijks-Duitsch kentecken dragen en alle personenauto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dra gen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijk&duit- schers bevinden, aangegeven wor den. De aangifte dient voor den len April 1942 te geschieden bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoegden politieofficier bij den gevolmachtigde van den .rijkscommissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend formu lier te worden ingevuld, dat tege lijkertijd het verzoek tot uitrei king van een kentecken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik be vat. omgaan en tot nu toe hiervoor meikkaarten ontvingen, kunnen van 23 t/m 25 Maart formulieren afhalen ter verkrijging van melk- bonncn. Deze bonnen dienen per bedrijf te worden aangevraagd. De werkgevers in bedrijven met min der dan 5 arbeiders dienen de stamkaarten van betrokkenen met liet ingevulde formulier over te leggen. De werkgevers in bedrij ven met meer dan 5 arbeiders die nen echter de loonlijsten mede te brengen. De formulieren kunnen worden afgehaald aan de plaatse lijke ka ntoren, doch dienen na invulling terug bezorgd te worden aan het Kringkantoor te Zuidschar wónde op Zaterdag 28 Maart 1942 van 9—11 uur. Kookregeling seizoen 1942/43, Zij, die een zelfstandige huishou ding voeren en nóch door middel van gas (stads-, butaan- of bron- gas nóch electrisch koken, kun nen in aanmerking komen voor een kookkaart vaste brandstoffen of een kookkaart petroleum. Zij dienen zich daartoe op onder staande dagen aan do kantoren te vervoegen onder overlegging van de stamkaart gemerkt „Hoofd", teneinde onder toercicht van den betref Jenden ambtenaar een formu lier in te vullen. Maandagmiddag a.s. van 1.30 3.30 inwoners van .Zuidscharwoude aan het Kringkantoór te Zuidschai woudc. Dinsdagmiddag a.s. van 1.30—3.3/ inwoners van N?oordschar>voud? aan het Kringkantoor te Zuidschar woude. Woensdagmiddag a.s. van 2.30— 4.80 voor inwoners van Broek on Langendijk te Béoeft op Langendijk Maandagmiddag a.s. van 2.30— 4.30 voor inwoners van Oudkarspel te Oudkarspel. Schippers,; die voor hun vaartui gen brandstoffen voor kookdoclcin- den nooclig hebben, dienen zich eerst met hun bcvrachtingsboekje hij den bevrachtinfjscommissaris te vervoegen. Zij behoeven zich aan bovenstaande indeeling niet te houden en kunnen zich steeds on de gewone uren aan de kantoren vervoegen. Liever pcvotvisch dao kasgeld Visschersvereen. G eeslmerambacht Bovengen. ver. Meld Vrijdagmïd dag haar alg. jaarvergadering ten lokale van den h.-oer .1 Dekker te Oudkarspel onder leiding van den heer W. Glas. In zijn openingsrede heeft de voorzitter op de liijfzondere omstan digheden gewezen, welke men de laatste maanden gekend heeft. In het bijzonder werden de hee ren De I-Iart, opziener der visscherij cn E. Vlug, eere-ïid hartelijk ver welkomd. Er zijn nog wel. visschers, die geen steun hebban gehad. Daaraan zal niets te doeri zijn. In het jaarverslag heeft de secre taris, de heer P. Gdas, het overleden lid C. Kieft herdacht. De afd. telt thans 64 leden. Men heeft geen poot aal kunnen krijgen, hetgeen wel jammer is. Er diemt steeds opnieuw te worden gepoot. Tengevolge van het ijs is veel viaoh verloren gegaan Het ziet er niet rooskleurig uit voor den kome-nden zomer. De re kening van den. penningmeester, den heer G. Bootrdijk, sloot op een totaal bedrag vr.n f 190.36, met een kassaldo van f 909.09. Het aanvangs saldo was f 569t*E8. De heeren A. Kieft en Jb. Sieu wertsen werde® als bestuurslid her kozen. Men besloot, den prijs der vergunningen op het bedrag van verleden jaar te handhaven, met dien verstande dat wanneer geen pootaal gekooht kan worden, een bedrag aan f 10 zal worden terug betaald. Besloten wrard, de fuiken vissche rij in dit jaar te laten zooals die in 1941 was. Tot afgevatundigde naar de alg. verg werd de lieer E. Vlug gekozen. De heer Jb. Sieuwortsen besprak het verplaats» ui van snoek naar plaatsen, waw de visch tengevolge van de vorst g estorven is. Hiervoor is echter gëetm vergunning te ver krijgen. Door eenige aanwezigen werd er over geklaagd over te weinig toe zicht van de. politie op het onge oorloofd vissxjhen van -snoek in het Ambacht. Mem zal er nog eens op aandringen. Ilaarna sluiting. OOMMISSIE B-STEUN O EINS T AL LE ERD. De commissie voor den B-steun is dezer dagen door den burgemees ter geinstalleerd. De commissie be staat uit de volgende personen: voorz. weth. L. Schrijver; leden: F.' Moeijes Fz., Oudkarspel. T. Koste lijk, Noordscharwoude, W. C. Bou- man, Zuidscharwoude, C. Smit Jz., Broek op Langendijk. Secr. is de heer H. Vinke, hoofd van de afd. Sociale Zaken van de gemeente secretarissen. De commissie heeft in haar eerste zitting 43 gevallen behandeld. Er werd voor een be drag van f 557 aan steun uitge keerd, waarvan f 2-40 nog van ver leden jaar. BEROEPEN. Naar wij vernemen is de voor ganger van de Ned. Herv. Gemeen ten Zuidscharwoude en Koedijk, de heer C. A. Korndörffer beroepen als voorganger van de afd. Harder wijk van den Ned. Protestanten bond. BILJARTEN. Dirkshorn. De uitslag van den gehouden biljartwedstrijd tusschen „Krijt op Tijd" van Dirkshorn en „Tot ons Genoegen" van de Stroet is dat Dirkshorn heeft gewonnen met 23 winstpunten. ZIJPE. EEN HISTORISCHE VONDST. Petten. Bij grondwerkzaamhe den ten behoeve van de weermacht in de nabijheid van den Slaperdijk zijn scherven gevonden, die blij kens een mededeeling van het Rijks bureau voor het OudUeidkundig Bodemonderzoek te Leiden datee ren uit de eerste eeuwen na het begin van onze jaartelling. Deze vondst doet de vraag rijzen, of hier wellicht een Friesche nederzetting heeft bestaan, zooals bijv. het vo rige jaar te Uitgeest is vastgesteld. KOEDIJK. KINDEREN GAAN TROUW NAAR SCHOOL! Slechts één onwettig ver zuim. Donderdagavond was liet School verbond in zij-, jaarvergadering bij een, in het café van den heer D. C. Butter. Voorzitter was de heer Stuffers. hoofd der school. De rekening van den penning meester den heer K. Stam gaf een ontvangst aan van f360.02, een uit gaaf van f 185.90, saldo f174.12. Er was slechts één onwettig schoolverzuim geweest. Het boekie „Het leven in", wat jaarlijks bij de getuigschriften wordt meegegeven, gaf aanleiding tot bespreking, Men vond het te veel verouderd. De voorzitter zal een nader onderzoek instellen of er iets anders is op dit gebied, zoo niet, zal volstaan worden niet een goed boek. De voorzitter deelde mede, dat de datum van ingang van het school jaar verandert en wel van 1 April op 1 Sept. Er zullen per 1 Sept. 19 kinderen tot de school toetreden en 11 de school verlaten. Kinderen die voor 1 October 6 jaar worden, mo gen 1 Sopt. naar school, zoodat het voor kan komen dat kinderc voor hun 6de jaar in de schoolbanken zitten, voor onze school zijn dit er 4. Besloten werd het historisch ge groeide schooi verbond feest voortaan toch in de maand April te houden. Dit jaar zal door de schoolkinde ren een operette worden opgevoerd. Voor de piano-begeleiding zal mevr. LammerschaapDe Waal weer verzocht worden. Het jaarlijksche schoolfeest zal wel weer een dorpsfeest worden. LEEUWARDEN, 20 Maart Veemarkt Aanvoer: 68 stieren, 575 vette koeien, 1428 melk- en kalfkoeien f 290—560, 210 pinken f 135—190, 4 vette kalveren, 1326 nuchtere kalveren, 200 weidescha- pen, 22 vette varkens, 34 drachtige varkens, lóopers en magere var kens: drachtige varkens f 160-300, loopers f 30—45, magere varkens f 90—150, 34 kleine biggen f 11—28, 123 bokken cn geiten. Totaal aan voer 4024 stuks. Ëierhandel. Kipeieren 6y2— 10.45 ct per stuk, handelsprijs f 1.32—1.37 per Kg., eendeieren 7.6 8.1 ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen f 1.50 —2 50, slachtkippen f 1.25—2.25, jop ge hanen f 12, jonge duiven f 0.25 —0.40, per stuk, konijnen f 1 per Kff. Vereen, van Zuivel maatschappij en. Edammer kaas 20 plus f 0.87 idem 40 plus f 1.12, Goudsche kaas 20 plus f 0.S7. idem 40 plus f 1.12, Broodkaas 40 plus f 1.12, Leidsche kaas 20 plus f 1.02 per Kg. ZWAAG, 20 Maart. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". LTien f 6.70, bieten f 6, nrei f 5.309.30, witte kool f 4.90 6.20, gele bew. kool f 8.10, roode kool f 7S.80, spruitkool f 22. wit lof f 18.4028, breekpeen f 4.70 5.80, waschpeen f 10. knolselderie A f 13, idem B f 12. Goudreinetten f 44, President van Engeland f 44, Dekkers Glorie f 26.50—41, Bramley f 26.50—35.50, Winterjan f 2141. WAHMENHUÏZEN, 20 Maart. Aanvoer: 137.000 Kg. roode kool f 8.80, 1000 Kg. gele kool f 8.10, 75.600 Kg. Deensche witte kool 6.20. BR. OP LANGENDIJK, 20 Maart. Aanvoer: 30900 Ktr. roode kool f - 8.80. 52300 Kg. gele kool f 8.10, 187000 Kg. Deensche witte kool 620, 2100 Kg. peen f 5.80. 850 Kg. witlof f 22.40—28, 450 Kg. knollen f 420.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 7