HOEST ABDIJSIROOP RECHTEN EN PLICHTEN VAN DEN ARBEIDER Uw kind? Mysteries rondom „Vredelust" Geldige bonnen voor voedingsmiddelen '/2 '/2 - RADIOPROGRAMMA De nieuwe verordeningen over den arbeid toegelicht Kfl ET de twee laatst verscihc- oen verordeningen over den arbeidsinzet, is een groep van in het geheel vier veror deningen tot stand gekomen, waarvan de eerste twee op 20 Februari j.1. verschenen zijn. Velen zullen zich afvragen, waar deze verordeningen nu eigenlijk voor noodig zijn en als antwoord hierop moge de vol gende uiteenzetting dienen. Wij leven thans in ©cn tijd, die vele oude begrippen ziet verdwij nen om voor nieuwe waarden plaats te maken. Een der voor- Haamstë hiervan is wel de her waardeering van het menschelijke arbeidsvermogen. Reeds sinds vele jaren is men in Duitschland be zig, dit arbeidsvermogen zoo effi- cliënt mogelijk te werk te stellen. Sinds door den oorlog gebleken is, dat het Europecsche continent zeer sterk op zich zelf aangewezen is, zal deze herwaardeering ook moe ten plaats vinden bij de overige Eu- ropcesehe volkeren en dus ook hier te lande. Op de eerste plaats moet dan vastgesteld kunnen worden, hoeveel arbeidsvermogen nog braak ligt en op de tweede plaats dient de mogelijkheid geschapen de ze braak liggende krachten overal in de Europeescho ruimte in te kun nen zetten, waar gebrek aan ar beidskrachten heerscht. De in een land aanwezige werk krachten kunnen verdeeld worden in twee hoofdgroepen en wel een groep, die voor de volle honderd procent werkt en een groep, die volstrekt werkeloos is. Tusschen deze heide groepen bevindt zich een groote hoeveelheid overgangsvor men en de eerste verordening be doelt nu door aanmeldingsplicht al- Je werkkrachten te achterhalen die of heelemaal niet of niet voor de volle honderd procent werken. AANMELDINGSPLICHT. ÜR heerscht vaak misverstand ■^over de bepaling, dat alle wer- lceloozen zich melden moeten. De eenige bedoeling van deze maatre gel is, alle niet volledig benutte arbeidskracht te achterlialen, om deze op de juiste wijze in te kun nen schakelen. De tweede verordening is noo dig om een eind te kunnen maken aan arbeidsverspilling. Er zijn thans verscheidene bedrijven, die ihun arbeiders slechts voor, laten we zeggen, de helft van den gebrui- kelijken arbeidstijd, arbeid kunnen verschaffen. Welnu, het is van wei kon kant ook bezien, altijd beter dat ieder een vollen arbeidstijd heeft en dus veel beter, wanneer de helft van de arbeiders in een be drijf als hiervoor bedoeld, „vol" werken, terwijl de andere helft el ders,, waar een dringend tekort aan werkkrachten heerscht, ingezet wordt! Het is economisch gezien niet te verantwoorden, dat er bedrijyen zijn, die slechts gedeeltelijk wer ken. Hierbij zijn dan nog vaak be drijven, die van betrekkelijk gering belang zijn. Ër moest, dus een mo dus komen, waarbij het mogelijk wordt bedrijven zoo noodig geheel te doen verdwijnen en de vrij ko mende arbeiders elders in het ar beidsproces in, te sohakelen. Onder Bedenk: verwaarloozen kan gevaarlijke gevolgen hebben. Geef daarom Uw kind de uit oude genees kruiden samengestelde onschadelijke Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 18 Even speelde de lichtstraal van de electrische zaklantaarn door het ruime vertrek; zy bleef een oogen- blik op den divan rusten, daarna op het groote dressoir, deed voor enkele seconden de tafel, schoorsteen en fauteuils uit de dichte duisternis op doemen om tenslotte op het schrijf bureau gericht te blijven, waarvan elk onderdeel nauwkeurig werd be licht. Op het blad lagen slechts en kele papieren, welke door een paar slanke, zorgvuldig gehandschoeide vingers haastig werden doorgebla derd, daarna werden de laden een voor een open getrokken, waarbij een paar stukken in de binnenzak van den man verdwenen en tenslotte richtte de lichtbundel zich zelfs op den papiermand onder het bureau, doch deze bleek leeg te zijn. Juist scheen de man met zijn on- do bepaling welke dit regelt, vallen natuurlijk géén voor de volkshuis houding onmisbare bedrijven als b.v. visscherij, münbouw, verple ging of huishouding. Verder vallen niet onder deze verordening perso nen boven de 40 jaar. DIENSTPLICHT. E tweede thans ingestelde ver ordening is een uitbreiding van verordening 42/1941 van den Rijks commissaris, over den dienstplicht. In de nieuwe verordening zijn al leen de woorden: „in de bezetle Nederlandsche gebieden" vervallen, zoodat het thans mogelijk is, de verordening toe te passen overal waar Nederlanders aanwezig zijn. Teneinde hier duidelijkheid te scheppen, het volgende: Dezelfde bealingen gelden reeds sinds 1938 in Duitschland. I)e vijan delijke propaganda begon direct na de publicatie alarm te slaan en sprak van „slavenarbeid op moderne leest geschoeid". Natuurlijk is dat onzin. De verordening zij behoeft slechts zelden toegepast te worden komt uiteraard alleen in wer king voor bedrijven, die absoluut werkkrachten noodig hebben en de ze niet of niet voldoende kunnen vinden en vervolgens voor dusda nige personen, die absoluut niet willen werken. Dezul ken zijn in Nederland heusch ook te vinden en voor hen is nu een maal eenige druk noodzakelijk. Zooals bij iedere wet, zijn er ook in deze verordening een aantal strafbepalingen, doch in de praktijk in Duitschland is gebleken, dat de ze volstrekt niet noodzakelijk zijn. Wie verstandig is, zal immers in zien, dat- hij het beste vrijwillig kan werken. Doet hij dit, dan staat hem een vrijwel onbeperkte keuze vam arbeidsterrein open. De veror dening dient dan ook uitsluitend om hen, die absoluut niet willen en bij wien alle overreding faalt, zoowel hier als buiten 's lands gren- i zen te kunnen inschakelen. DE GRONDGEDACHTE. 191. Er was echter niets te zien of te hooren. Ja( toch, een tak kraak te, maar dat kon van een rondslui pend dier zijn. Wij moeten waken, want hier moet wel iemand wo nen, en die pijlen. Ga jij nu maar slapen, Piet. Gerustgesteld ging Piet liggen cn sliep weldra in. In de deuropening zat de vliege nier en naast hem snurkte de be stuurder al gauw weer. Italiaansch Wecrmachtbericht j^EN gelieve hierbij één gron<I- IV1 beginsel voor oogen te houden, dat alles overheerschend is en wel dit: Ieder mensoh heeft recht op arbeid. Dat recht geeft hem ook de p 1 f c h t tot arbeiden. Om dit grondbeginsel praotische resultaten te geven, zorgt de over heid dat er ook inderdaad voor ie der mensch arbeid is en dient zij, om het evenwicht niet verstoord te krijgen, er op te letten dat niemand zich aan den arbeid onttrekt. Wie dit wel doet, moet derhalve ge corrigeerd worden. Voor den normalen, arbeidsza- men mensch verandert er in de vrijheid tot werken niets, den ar- beidsschuwe zal echter met eeni- gen drang tot arbeidszamen mensch gemaakt worden. Tenslotte mag ook wel eens be dacht worden dat arbeidskracht goen koopwaar is. Met de begrip pen „arbeidsmarkt" en „arbeids beurs" moot dus voorgoed gebroken worden. De werkkracht van den Ger- maansc'hen mensch in de Europec sche ruimte is een te hooge volks- etische waarde, dan dat er in der gelijke termen over gesproken mag worden. De arbeidskracht is een zoo hooge waarde, dat de juiste in zet ervan tot een der belangrijkste taken van den staat gerekend moet. worden. Dat het individu over do zen inzet wol eens van meening kan verschillen met de staat is lo gisch; even logisch echter is het, dat de staat het laatste woord heeft in dit conflict. Tenslotte gaat het belang van het algemeen voor het belang van het individu! Do libe rale staat kon wel zeggen: als men niet werken wil, dan blij ve men maar werkeloos, maar daarvoor was zij dan ook individualistisch. De nieuwe staat erkent boven het individu het volle en het algemeen belang en hieraan dient voortaan hot individuocle belang onderge schikt gemaakt te worden. ZANDSTORMEN BELETTEN GROOTE OPERATIES. ROME. 27 Maart (Slefani) Het 664e weermachtbericht luidt: Voortdurende zandstormen heb ben in Cyrenaica de activiteit van vericenningsafdeelingen en lucht macht beperkt. Bij een nachtelij ken luchtaanval op Benghazi is een vijandelijk vliegtuig brandend neergestort in de omgeving van Regima. Op het eiland Malta hebben Duit- sche Iuchtformaties krachtig ha venwerken en scheepsdoelen ge bombardeerd, waarbij zij met zeker heid treffers plaatsten op gemeerde schepen en oorlogsbodems en her haaldelijk luchtdoel batterijen en zoeklichtstellingcn met voltreffers raakten. Een brand van buitenge wone felheid brak uit in de brand stofdepots van La Valetta. Duitsche duikbooten hebben ver scheidene malen een aanval on dernomen op een krachtig be schermd convooi ten oosten van Solloem en een torpedojager, een koopvaardijschip en een tankschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Onze duik booten, die voor de kust dér Ver. Staten opereerden, hebben drie schepen, waaronder twee tanksche pen, totaal 22.600 ton, tot zinken gebracht. Open brief van Bose aan Cripps De eenige vijand van Indië is Engeland. Wat bovendien nog alle vader landslievende Indiërs voor het hoofd gestooten heeft, aldus ver volgt Bose zijn open brief aan Cripps, waarvan wij op de front pagina het eerste deel publiceeren, is, dat U van plan bent in Indië met. alle mogelijke partijen te on derhandelen, onverschillig, of zij werkelijke vertegenwoordigers van de massa of slechts organisaties zonder eenigen aanhang van betce- kenis zijn. U diende toch te weten dat eenige van deze partijen tot dusver door de Britsche politici uit sluitend tegen het congres zijn uit gespeeld om den invloed en betce- kenis van dit congres neer te ha len? Even verbazingwekkend is 't, wanneer U den vorsten wilt verze keren, dat zij van de komende wij zigingen niets te vreezen zullen hebben. Dit punt van Uw program ma is ook reeds door den onder koning. Lord Llnlithgow, toen hij uw aankomst verbeidde, ter sprake gebracht. Voor den objectieven toeschou wer schijnt derhalve Uw missie van denzelfden aard te zijn als de reeds historisch geworden praktijk van bedrog en dubbelzinnigheid, die Britsche politici in hst verleden hebben beoefend. Sedert het begin van dezen oorlog hebben Britsche politici luide en vorstaanbaar ge sproken over vrijheid en democra tie. Ook hebben zij siapelcoze nach ten doorgebracht over het lot van de Indische minderheden. Het vraagstuk der minderheden is geen specifiek Indisch vraagstuk, het ls overal ter wereld te vinden. Wan neer Britsche politici werkelijk in de democratie gelooven, waarom passen zij dan het democratische recept niet op Indië toe en lossen daardoor het Indische probleem op? Britsche politici en de Britsche propaganda hebben ons sedert 1939 voortdurend gepredikt, dat de as- mogendheden Indië bedreigden, en thans vertelt mort ons zelfs, dat In dië door een vijandelijke invasie bedreigd wordt. Huichelarij? Is dat niet, de zuiverste huiche larij? Indië heeft geen vijanden buiten zijn grenzen. De eenige vij and van Indië is het Britsche im perialisme en de eenige aanval waartegen Indië moet optreden, is de eeuwige aanval van het Brit sche imperialisme. De Britsche regeering heeft Indië tegen zijn wil tot oorlogvoerende mogendheid verklaard en heeft sindsdien de krachten van Indië met geweld voor Engelands doel einden uitgebuit. Het was de zelfde regeering, die de burgers van Duitschland, Italië en Japan na het begin van den oorlog inter neerde 'of gevangenzette. Deson danks weten de landen van het driemogendheden.pact en het Indi sche volk, dat zij met' elkaar geen oorlog voeren. Daarom hebben ook de landen van het, driemogendhe- denpact geen burgers van Indië 'geïnterneerd of opgesloten. De lan den van het driemogendhedenpact koesteren voor het Indische volk en zijn streven naar vrijheid, slechts symnathie en begrip. Ik bon er van overt uigd, dat, wan neer Indië niet aan dezen oorlog van Engeland deelneemt, er ook niet de geringste mogelijkheid voor een aan val op Indië door een der landen van het. driemogendbedenpact be staat. En wanneer u ook maar de minste sympathie voor het Indische volk koestert cn het de verschrik kingen van de moderne oorlogvoe ring wilt besnaren, dan zou ik u willen verzoeken er voor te zorgen, dat Engelands militaire basis van Indië verwijderd wordt en dat het gebruik van mijn land voor tiw im- perialfstischen oorlog ophoudt. Verraden en alleen gelaten. In dit verband moet ik u er aan herinneren, dat de Britsche regee ring sinds twee jaren bewust er naar streeft, andere staten tot deel neming aan den oorlog te bewegen. Deze sta ten «hebben Engelands veld slagen gevoerd, maar telkens zijn zij verraden en in hun onge'uk alleen gelaten. Sedert korten tijd heeft ook de Engclsche regeering dc politiek van de „verschroeide aarde" aan vaard. Ik heb ei- niets op tegen, wan neer deze politiek op Engeland wordt toegepast. Met beslistheid moet ik'mij er echter tegen verzet ten, dat een dergelijke politiek in Indië zal worden gevoerd. Immers, alleen het arme Indische volk zal te lijden hebben, wanneer zijn ste den en dorpen door het vluchtende Britsche leger worden aangestoken. De minister-president van Japan heeft bij twee gelegenheden dui- derzoek gereed te zijn gekomen, toen een licht geruisch buiten hem de zaklantaarn onmiddelijk deed dooven. Het klonk als het knarsen van grint onder voorzichtige voet stappen van iemand, die de oprijlaan inkwam. Twee, drie seconden, waar in het geluid steeds sterker werd, luisterde de gestalte, die nu in het duister niet meer te onderscheiden was, met ingehouden adem. De voet stappen kwamen onmiskenbaar na derbij; nog veertig vijftig meter en de onbekende, die daar naderde, zou de achterzijde van het huis be reikt hebben. Zeker zou hy nu al niet ver meer van de voordeur af z(jn... Op zijn teenen sloop de man in de kamer naar de tuindeuren, die hg bij zijn komst niet geheel had gesloten; zonder eenig gerucht te maken slaagde hij er in naar buiten te ko men, maar, eenmaal op het kleine terras, stond hij voor een groote moeilijkheid. Hg moest, hoe dan ook, het grintpad rond de villa passeeren en zoo goed, als hy den ander over dit grint hoorde naderen, zou deze zijn aanwezigheid ontdekken, wan neer hy het pad passeerde. Er bleef hem echter geen andere keus; hier te blijven staan, terwijl de maan elk oogenblik van achter de wolkenbank te voorschijn zou kunnen komen, zou gelijk staan met zich over te geven en dat was onder de huidige omstan digheden wel het laatste, waar de man aan dacht. Plij nam dus een kloek besluit; juist op het moment, waarop de voetstappen aan de voor zijde even ophielden, nam hij zijn kans waar.. Met enkele sprongen was hij aan de overzijde onder de struiken, maar zooals verwacht kon worden, was zijn vlucht niet onopge merkt gebleven. Nauwelijks bevond hij zich in de ondoordringbare scha duw van de heesters, of reeds ver brak een bevelende stem de opnieuw ingetreden nachtelijke stilte: „Halt! Wie is daar?" Het licht van een zaklantaarn flit ste op en gaf den eigenaar tien, vijf tien meter zicht. Het bleef stil, maar juist buiten den lichtkring, onzicht baar voor den man met de zaklan taarn bewogen de struiken als be roerd door iemand, die onder hun beschutting een veilig heenkomen zocht. Nog eenmaal werd de vraag her haald en daarop volgde een, bij de heerschende duisternis min of meer zinlooze bedreiging: „Sta, of ik schietP' Het was de stem van inspecteur Sanders. In zijn hand hield hy een kleine dienstrevolver, terwgl hij zich alle moeite gaf de diepe duisternis te doorboren. Maar hij schoot niet, ook al bleef zijn bevel zonder eenige uitwerking... Dinsdagochteencl acht uur. '"In een kleinen koek- en banket winkel van juffrouw Jeanette Kei zer aan de P. C. Hooftstraat is de nieuwe dag juist begonnen. De eige naresse heeft zooeven de beide kope ren grendels van den winkeldeur ge schoven en hanteert nu bedrijvig een stofdoek, waarmee alles wat blinkt van de groene koektrommels met nikkelen deksels tot de glimmende v/eegschaal toe een beurt krijgt. Dan volgen de schalen en doozen op de marmeren toonbank en in de éta lage en juist heeft ze een paar goud gele roomhoorns met een kenners blik op hun verschheid onderzocht, als haar zuster het, hoofd om de gangdeur steekt. ,,'t Is alles klaar, Jeanne. Als je nu eerst even kan komen ontbij ten...? Ik wou, als 't even kon, graag uiterlijk negen uur op Vredelust zijn." Juffrouw Elisabeth Keizer spreekt altijd over „op Vredelust". „Bij ons op Vredelust doen we dat altijd zus" of „Op Vredelust heb ik dat van het begin af direct zoo geregeld." (Wordt vervolgd.) ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 29 Mrt. t.m. 4 April 1942 17A brood 4 rants brood of 17Bbrood Vfe rantsoen gebak 17A vleesch 1 rantsoen vleesch of 17B vTecsch Vx rantsoen I vl waren 17A aardap. 1% Kg. aardappelet 17B aardap. A Kg. aardappeler 22 Mrt. t.m. 18 April 1942 260 algem. 3-01 of 4-01 reserve 259 algem. 203 algem. 257, 261, 265 269 algem. 4-02, 4-03 reserve 264 algem. 268 algem. 267 algem. 258. 262. 2Gt 270. 274 alg. 16A t.m. 19A melk 1CB t.m. 19B melk 26 Mrt. t.m. 11 April 1942 Vi rants. margarine 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was* senen een heid in tijdvak van één week 9 18 22 18 rants l'/4 2 2'/a 2'/2 rants '/2 3'/a 5% 3'/a '/2 kg kg 16 boter of vet 17 boter of vet H rants. boter, marga rine of vet 26 Mrt. t.m. 18 April 19-42 271 algem. 1250 gram peulvruchten 4-94 reserve 400 gram sinaasappelen Beschikbaar per persoon in tijdvak van vier weken 1 Kg. suiker 1 1 1 1 kg 50 gram cacao 50 50 gram 250 gram koffiesurr. 250 250 250 250 gram '•ÜUgrara - jam 500 500 500 500 gram 1 rantsoen bloem, brd 4 4 4 4 rants of gebak 250 gram rijst 500 bram 250 gram peulvruchte 250 250 250 250 gram 250 gram gort 250 250 250 250 gram 100 gram vermicelli of maizena 100 100 100 100 gram 100 gram kaas 500 500 500 500 gram 3V4 liter melk 28 14 - - liter 1% liter melk - - 7 7 liter' in tijdvak van 17 dagen 2 2 2 rants. 250 400 gram gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 15 petroleum petroleum 07 KF brandst.1) 05 t.m. 09 HK brandst. 13 en 17 H K. Brandst 08 HK brandst» 12 tm 20 CV brandst. 23 t.m. 32 C.V. brandst. Ie tm Se per brandst. 08 KF brandst.1) 228 algemeen H zeep H toiletzeep L textiel (mannen geeft recht op 't koo- pen van 2 L. petro- leura 1 eenheid brandst. 2 eenh. brandst. i 1 rantsoen i zeep j 75 gr. toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep div. data div. data 1 Mrt. 1942 1 Mrt. 1942 1 Jan. 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 30 Apr. 1942 14 Apr. 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 30 Apr. 1942 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar OPMERKINGEN; Niet meer geldig na Zaterdag 28 Mrt.: 16 Brood, Vleesch, Aardappelen. Verlengd t.m. Dinsdag 31 Maart: 211 Alge meen (Zeep)) - G. Zeep, Toiletzeep. delijk en ondubbelzinnig tot uiting gebracht, dat zijn regeering een vaste politiek voert van een onaf hankelijk Indië. Mag ik u en uw regeering verzoeken, de formulee ring van de Japansche regeering, n.1. „Indië voor de Indiërs" zonder bijgedachten te aanvaarden en on middellijk uit te voeren? Dat wil zeggen, dat de laatste Engelschman terstond uit Indië vertrekt. Zulks zou de eenige geldige maatstaf voor uw oprechtheid zijn. Staat u mij toe. u openhartig te zeggen, dat de dag voorbij is waar op men het Indische volk kon over bluffen en bedriegen. Het Indische volk weet nauwkeurig, dat dezen oorlog een geweldige poging is om den ouden 6tand van zaken omver te gooien, en dat deze oorlog het In dische volk de beste gelegenheid biedt, zijn sinds laren nagejaagde doeleinden te verwezenlijken. Wie het Indische volk thans wil helpen deze vrijheid te veroveren, zal van Indië de vriend en bondgenoot zijn. In ieder geval heeft Indië het vaste voornemen gemaakt zich zijn vrij heid met alle middelen te verove ren. Het Indische volk weet thans dat de zwarte nacht der slavernij voorbij is en dat de schemering der vrijheid is aangebroken. ZONDAG 29 MAART. Hilversum I. 415.5 d. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boer zUn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Studlodlenst. 10.15 Zon dagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: Ket Duitsche volksconcert. 14.00 Het Stafmuziekcorps van de Haagsche Politie. 14.40 Nederiandsche schrijvers spreken over eigen werk. 15.00 Radlotooneel, 15.45 Verkorte uitvoering van de opera „Der Zerrlesene". 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B.N.O.: Sportuitslagen en berichten. 18.00 Gramofoon- muzick. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gra- mofoonmuziek. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.10 Theo Uden Masman en zijn dans-orkest. 19.30 Pierrot, gevarieerd programma. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales, die over lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Melodlsten, orgel en gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 32.00 B.NO. 22.10 Amusementsorkest (opn.). 22.50 ftevlda- Sextet (opn.). 23.30—24.00 Klaas van Beeck zijn orkest (opn.). Hilversum H. 301.5 m. 8.00 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antlqua" en solisten. 11.30 Omroep-Jeugdkoor. 12.00 B.N. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Gitaar, viool, alt en fluit". 12.45 Cyclus: Vier levensvragen (opn.). X. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor 8ibbekunde: Wie en wat waien onze voorouders? 13.20 Gramofoonmuziek. 13.30 Matthaus-Passlon, J. S. Bach (In de pauze: „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goede- waagen). 17.30 Romantische Dichtkunst, cau serie. ni. 17.45 „MagyarorzSg", muzikaal programma. 18.30 Onze Nederlandsche taal club. 19.00 Schrammelkwartet en soliste. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18,40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Militair weekoverzicht. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: Dutch News Reel. Voor de Radio-Centrales: Gramofoon muziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Het Röntgenkwartet en gramofoonmuziek. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00—22.10 Gramofoonmuziek. MAANDAG 30 MAART. Hilversum X. 415,5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.15 Ochtend gymnastiek. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30» B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 En semble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Practlscho wenken aan boer en tuinder. 13.15 Planovoor dracht en gramofoonmuziek. 14.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en gramofoon muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Cello en plano. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Cello en piano. 16.40 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Omroep-Operette- Orkest en solist. 18.00 Landmans Lust. 18 30 Omroep-Operette-Orke8t en solist. 18.50 B.N. O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Internatio naal economisch praatje. 19.10 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 21.00 Rotterdamsch Phil harmonisch koor en -orkest en soliste. 21.45 B.N.Ox Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: 22.10 D raadt wat w(j draaien. 23.00 Orgelconcert (opn.). 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Planovoor dracht. 10.40 Aan de bron. 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Melo dlsten, solist en planosoll. 14.00 Viool en plano. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 15,45 Lulsterfllts. 16.00 Syl- vestre "Jrlo en orgelspel. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Het Amsterdamsch Trio. 18.00 Amusementsorkest, soliste en het Omroep-Mannenkoor. 18.30 Werk en Winst. 18.45 Amusementsorkest, soliste en het Omroep-Mannenkoor. 19.15 Politiek weekpraatje. 19,30 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Priesch praatje over actueele vragen. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken, 20 15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.45 Muzi kale actualiteiten van de week. 21.00 Roe- meensch orkest Gregor Serban en gramofoon muziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22,00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: A. R. Jonker Schaden. - Buitenland, Alg Reportage en Streeknieuws: F red. Groot, Schapen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2