c Distributienieuws PROBLEMEN VAN DEN DAG HOEST ABDIJSIROOP De lucht rouws HQITIKA MISVERSTANDEN OVER HET WERK VAN WINTERHULP RADIOPROGRAMMA NIEUWE ZEEPBON. •S-GRAVENHAÖE 31 Maart. - Dé Secr.-Geo. van het Dep. van Handel,, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 April tot en met 30 April a.s. de volgende bonnen recht zullen geven op het koopen van de daanbij vermelde hoeveelheden zeep. Op het koopen van naar keuze: 150 gram toiletzeep (samenst. van na' 1 Sept. 1940); 90 gram huishoud zeep; 150 gram zachte zeep (sa menst. van na 1 Jan. 1941); 100. gram zachte zeep (samenst-. van na 31 Aug. 1941); 250 gram zeeppoeder of 450 gram waschpoeder, geven recht de "met „272 Algemeen"' ep de met „I Zeep" gemerkte bonnen, waarvan de laatste zijn uitgereikt aan kinderen tot den leeftijd van acht jaar. Stukken huishoudzeep van 120 gram, die nog in omloop zijn, mo gen tegen inontvangsfneming 1 van één bon worden uitverkocht. Verder geeft de met „I Toiletzeep" gemerkte bon, uitgereikt- aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar. recht 'op het, koopen van 75 gram toiletzeep van oude sa menstelling. PETROLEUM VOOR KOOKDOEL- EINDEN. Gedurende het tijdvak van 1 April Jt-m. 13 Juni a.s. geven de met-,16" genummerde bonnen van do bon kaart „O" voor kookdoeleinden, elk recht op het koopen van 2 liter pe troleum. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF. Gedurende het tijdvak van Woens dag 1 April 1942 t.m. Donderdag 30 April 1942 geven de met de woorden „generator anthraciet 4e periode" gemerkte bonnen, elk recht op hetkoopen van 1 H L. (max, 75 kg.) anthraciet nootjes IV of V of. 50 kg. turfcokes. Gedu rende genoemd tijdvak geeft elk der met „generator turf 4e per." gemerkte bonnen recht op het koo pen van 50 stuks baggerturf. VERNIETIGING VAN DISTRI BUTIEBESCHEIDEN. De secr.-gen. van de dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat alle niet aan gewezen bonnen van alle levens middelenkaarten, die op het oogen- blik niet meer in gebruik zijn, vernietigd kunnen worden.-Dit zijn dus dp bonnen van alle kaarten, die uitgereikt zijn vóór de uitrei king, welke plaats had in het tijd vak van 2 tot en 21 Maart. Verder kunnen de met ,21 C.V." en „22 C.V." gemerkte bonnen van de brandstoffenkaart L (voor cen trale verwarming) eveneens, vernie tigd worden. Met nadruk wordt ei* op gewe zen, dat de textielkaarten en de brandstoffenkaarten zorgvuldig moeten worden bewaard en dus met uitzondering van de beide'bo vengenoemde bonnen der brand stoffenkaart L. in geen geval ver nietigd mogen worden. UITREIKING BONKAARTEN. Naar aanleiding van de uitrei king van bonkaarten voor voedings middelen voor de vijfde periode 1942 (19 April tot 18 Mei), welke gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April, 1942, op nader door de plaatselijke distributiedien kinkhoest slijmhoest Gebruik toch Abdij siroop, die de vast zittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd bi) hoest, griep, bronchitis, ssthma AKKER'S sten te bepalen plaatsen en tijd stippen plaats heeft, wordt van bevoegde zijde de aandacht geves tigd op het volgende. De nieuwe kaarten zijn uiterlijk gelijk aan die, ,welke 1 uitgegeven, zijn 'vóór de 4e, perióde, met dit verschil, dat aaifdappelkanrten niet meer op de'niejiwe. kaarten voor komen. Er worden afzonderlijke aardappelkaarten uitgereikt, be stemd om gedurende een' tijdvak van 10 weken gebruikt te worden. De distributledichsten zullen echter geen aardappelkaarten verstrekken aan, hen, die daarvoor om dezelfde reden als' vorige kber, -niet in aan merking komen. Slechts zij, die ten tijde van de uitreiking dér kaarten per gezinslid over minder dan 50 kilogram aardappelen beschikken, hebben recht op aardappelkaarten. In den- loop van bovengenoemd tijdvak worden derhalve uitgereikt agn personen van 21 jaar en ouder een bankaart K 1^ en ;één Aardap pelkaart EB, bevattende bonnen, genummerd „21A" tot ep met „24A" „2RA" tot en met „29A", „31A" en „32A", van elk nummer twee bon nen. Personen van 14 tot en'mét. 20 jaar, ontvangen jie'n bonkaart K 202 en een aardappelkaart EC, die de zelfde nummers'bevat als de kaart EB, doch van iedèr nummer drie bonnen. Kindereh van 4 tot en met 13 jaar, zullen een bonkaart K 302 ontvangen, benevens een aardap pelkaart EB, dus eenzelfde aardap pelkaart als aan 'volwassenen wordt uitgereikt. Aan kinderen van 0 tot en met 3 jaar zal een bonkaart K 402 worden verstrekt, en een aardappelkaart ÈD, waarop even eens de nummers van de kaart EB voorkomen, doc£ van ieder num mer één boh. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op hoüderV-van L- inlegvellen, met dien verstande, dat deze onderscheidenlijk een bon kaart L 102, L 202, L 302 of L 402 ontvangen, met de daarbij behoo- rende aardappelkaart Bovendjen ontvangen houders van L-inlegvel- len nog een aardappelkaart EE, be vattende de nummers „21B" tot en met „24B", „26B" tot en met „29B", „31B" en „32B" van elk nummer 1 bon. Ten slotte wordt de' aandacht er op gevestigd, dat zij, die geboren zijn in de maand Mei, van het jaar 1921, 1028 of 1938 hun inlegvel moe ten ruilen alvorens zij hun bon kaarten in ontvangst nemen. DISTRIBUTIEKAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en •Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 5 tot en met 18 April 1942, per sonen, die, bij vorige uitreikingen,in aflnlrierkiftfe Kwamen 'vodr een bón- ka^;t vqo£ z$er zwaren arbeid en die' nog steeds denzeifd^n arbeid verrichten, nieuwe bonkaarten zul len ontvangen. De uitreiking zal op nader te bepalen dagen gedurende bovengenoemd tijdvak plaats vin den door dén öistrib^tiedienst der gemeente, waar de arbeid verricht wordt. Aangezien op de nieuwe toeslag- kaarten geen aardappelbonnen voorkomen zal aan hen, die zeer zwaren arbeid verrichten een aard- EEN VARKEN GESLACHT. I^IJN huisgezin bestaat uit drie IV1 personen. Nu heb ik dezen winter een varken geslacht, dat 129 kilo woog. Wanneer kan ik nu vveer in het bezit komen van mijn vleeschkaarten? Aldus een vraag van den heer J. P. B g e 1 Jr. te W i e r i n g e n. ANTWOORD: Zonder nadere gegevens kan deze vraag niet worden beantwoord. De berekening van het aantal bonnen, hetwelk moet worden "ingehouden geschiedt op basis van een rantsoen van 750 gram per persoon per week, vooN zoover het hoofden van gezinnen, hun gezinsleden en inwonend per soneel betreft. Gij kunt bij den plaatselijken distributiedienst ter zake volledige inlichtingen krijgen. OMZETBELASTING EN MOLEST- RISICO. A. d. IJ. te D e n Helder schrijft: Zooals U wellicht weet werd de wet op de Omzetbelasting zoo danig gewijzigd dat ingaande Oc- tober 1940 door zakcrtmonschen een opgave moést worden gedaan van hun goederenvoorraad en op grond hiervan werd hun een aanslag uit gereikt. In gewone tijden zofl deze rege ling normaal kunnen verloopen doch in oorlogstijd kunnen zich om standigheden voordoen, welke tot onbillijkheden aanleiding geven. 'Het onderhavige geval betreft een betrekkelijk groote zaak, waar van een.zeer groot gedeelte van den goederenvoorraad werd gebom bardeerd en totaal waardeloos werd Het gevolg is dus geweest dat een groot percentage van de goederen voorraad niet verkocht kon wor den en m.i. is het dan onbillijk de aanslag voor de omzetbelasting V toch in zijn geheel te handhaven Verzoeken om dit ^ngedaan tc ma ken werden afgewezen. Zoudt U mij kunnen inlichten of de zienswijze der betrokken instan ties juist is, of dat er een moge lijkheid bestaat restitutie van het te veel betaalde te verkrijgen? ANTWOORD: In October '40 diende het bedrijfsleven opga ve te doen van de in ne handelsbe drijven in voorraacj zijnde góede ren ten behoeve van de navo r- dering van de per 1 October '40 in werking getreden wijziging der Omzetbclastingwet 1933, waarbij o.m. de hoogte der heffing van 4 op 6 of voor zgn. „luxe"-artike len van 10 op 12% werd gebracht. Op grond van bedoelde opgave werd een navorderingsaanslag uil- gereikt. waarbij in piindering werd gebracht: le een'bedrag van f 25.— 2e. eventueel reeds betaalde om zetbelasting. Deze aanslag betreft dus de be lasting, die toen als een éénmalige heffing verschuldigd was voor de levering vóór 10 Oct. 1910 van de goederen. Dat de goederen nadien door oorlogsgeweld niet meer verkocht konden worden heeft niet ten ge volge, dat daardoor de aanslag niet meer verschuldigd zou zijn^Of en in hoeverre men echter in dit ge val bereid is restitutie te verleenen van de op grond van den bovenbe doelden aanslag betaalde belasting, is een vraag, die beoordeeld dient te worden door de betreffende in stantie, t.w. het Departement van Financien, Afd. Invoerrechten en Accijnzen, Kneuterdijk 22 te 's-Gra- venhage. Gij zouclt derhalve als nog terzake, onder overlegging van de inmiddels door U ingediende, verzoeken, rechtstreeks" kunnen wenden tot deze instantie. 193. Ze hadden nqg geen kwar tier gezeten toen er takken kraak ten en een gedaante te voorschijn kwam. Het ..as een heel oude man, met een lange, witte baard, tot over zijn' middel en een paar dieren vel len vol gaten ofti. Hij steunde op de boog en hield dc pijlen in de hand. Hij liep krom en keek onder zoekend rond. Italiaansch Weermachtbericht i Stoutmoedige Tobroek. aanval op ROME, 31 Maart. (Stefani). Het 668e weermachtbericht luidt; - De in Cyreriaica woodende Ghibli heeft de operaties ernstig bplem merd. Bij een stóutmoedigen nach- lelijken aanval heeft een onzer luclilformaties van het derde regi ment jachtvliegtuigen onder bevel van kapitein Giuseppe Tovazzi de haven van Tobroek gebombardeerd en in scheervlucht met bijzondere doeltreffendheid het verkeer op den kustweg en vijandelijkekam pementen aangevallen. Tien voer tuigen werden .vernield en "meer dan honderd beschadigd. Op ver schillende plaatsen braken talrijke branden uit. Engelsche jachtvlieg tuigen, die opstegen, werden terug gedreven. AI ortze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. appelkaart EB, en aan hen die zwaren arbeid verrichten een aard appelkaart ED worden verstrekt, voor zoover zij althans in de vorige periode ook een aardappelkaart hebben ontvangen. Voor hen, die langdurigen arbeid verrichten, moet opnieuw een aanvraag worden in gediend. Zelfverzorgers voor brood of vleesch zuilen geen toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid ontvangen. Zelfverzorgers voor aardappelen zullen, indien zij hierop uit hoofde van hun werkzaamheden aanspraak kunnen ijjakeji, wel toeslagkaarten voor hijzondere'n arbeid ontvangen, .mót. uitzondering ,van die voor aard appelen. Van alles wat uit dorp en stad Meisje verdronken. Sinds Maan dagavond was de 16-jarige nicj. H. te Dieren niet in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. Thans is hot lijk van het meisje in liet Apel- doornsche kanaal gevonden. Gas vers tikking. Het was huren van een perceel aan de Agnieten- straat te Arnhem opgevallen, dat de bewoner van-dit perceel, de 65- jarige A. G. B., eén gehee'.en dag nietwas gezien. Zij waarschuwden de politie, die de woning binnen ging. Men vond B. liggend op zijn bed. .De levensgeesten waren reeds geweken. Dc oorzaak van dit on geval is te wijten aan het niet af sluiten van de kraan van een gas- comfoor. Oude dame verdronken. Sinds Zondagavond werd te Veendam vermist do 88-jarige mevrouw G. Panjer. Gi^eravond werd haar lijk uit het kanaal opgehaald. Vermoe delijk is de bejaarde dame, dooi de duisternis misleid en verdron ken. Doodelijke aanrijding. Op het VVilleinsplein te Arnhem, werd gis te, rnamiddag dc wielrijder J. H./P., door een motorwagen van lijn 4 aangereden, toen dc wielrijder ach ter eén anderen tramwagen om reed. JVIet een zware schedelbasis- fractuiir is de man naar het ge: meenteziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. WERK MEDE TOT EEN JUISTE VERDEELING EN GOEDE ORDE. Lever een ledige flesch, pot, tube, enz. in als ge een volle wenscht te koopenI Polygoon-Seym-Pax Hollahd m Geneesheer verongelukt. Gister middag is in Acrdenhout een nood iottig ongeluk gebeurd, dat aan dr. W. IJ. Hippel, arts", 'het leven heeft gekost. Dr. Dippcl 'eed met zijn motorfiets en wilde den overweg in de trambaan HaarlemZand- voort passceren, juist op liet pogen blik dat een tram naderde. Er volgde een aanrijding, waarbij dr. Dippel vrijwel op slag gedood werd., DONDERDAG 2 APRIL 1042. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Graraoloonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.15 Ochtend gymnastiek. 8 25 Gramofoonmuzlek. 8 30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Oramó/oonmu- ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoon- -nuziek. 10.30 Voordracht: Lijdenden opstan ding in de muziek en de beeldende kunsten. 10.33 Lijden en opstanding in de muziek en de beeldende kuijaten, voordracht met koor zang op gramofoonm platen. 10.48 Gramofoon- muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Cello, plano en gramofoonmuzlek. i2 00 Roemcensch orkest Gregor Serban en gramofoonmuzlek. 12.40 Almanak. 12 46 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Met rappe han den aaii den slag. 13.15 Amusementsorkest en solist. 14 00 Planovoordracht. 14.25 Gramo foonmuzlek. 15.00 Zang met pianobegeleiding. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cyclus: „Zondag, In het Noord Ilollandsch Kof fiehuis te Sehagcn vond een bijeenkomst plaats van func tionarissen van het N.V.V., dis trict Den Helder en den Neder- landschen Volksdienst, tenein de die functionarissen een beeld te geven van het werk dier beide organisaties. Er waren niet zoo "heel veel ver tegenwoordigers van de .vakbon den aanwezig, toen de districtslei der, de heer Kraak, de bijeenkomst opende en een speciaal welkom toeriep aan den hc^r Querner, lei der van den propagandadienst van W.H.N., den heer Cornelissen, bur gemeester van Schagen, den heer Rehorst, burgemeester van Cal- lantsoog, den heer Kooiman, burge meester van Zijpe en den heer v. d. Sluis, loco-burgemeester van Zijpe. Spr. zet het doel van deze bijeenkomst uiteen en geeft dan het woord aan den heer Querner. Veel misverstanden ten aan zien van W.H.N. fSEZE begint met'op te merken, dat men Winterhulp niet wel gezind is. Dit is 'n gevolg van veel misverstanden, die voortvloeien uit kwaadsprekorij en zoo spoedig mo gelijk uit den weg geruimd dienen te worden. Spr. komt veel in fabrie ken, .werkplaatsen en altijd tref fen hem dezelfde verwijten. Het grootste bezwaar is dan, dat Win terhulp met politiek te maken heeft Dat is niet te ontkennen: Alles en iedereen heeft tegenwoordig met politiek te maken, dus ook W.H.N en de N.V.D. Dan willen de men- schcn er niet mee te maken hebben, omdat 't een Duitsche stichting 'is. Winterhulp is echter door Neder landers in het leven geroepen, na 6 van den Heldelbergschen Catechismus". 16.20 Gramofoonmuzlek. 16.45 Theo Uden Masman en zijn d3nsorkest. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Omroep orkest. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 118.15 Omroeporkest. 18.45 Gramofoonmuzlek. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Do wereldmeening uit vreemde kranten. 19.10 Omroep-Symphonle-Orkest en Omroep-Vrou- wenkoor. 20.10 De eerste Parslfal-lezlng: Wag- ners Parsifal-tekst. 20.25 Haagsche Zangver- eenlglng „Excelsior", Residentie-Orkest en soUsten (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N O. 22.10 Het wonderlijke spel op het honderdruitlg mozaïek. 22.45—24.00 Gramo- foomnuziek. Hilversum II. 301.1) m. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoor dracht 10 40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoon- rauizk. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Melodlsten en solist. 12.45 B.N.'O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Het groote Om- roep-Orkest en soliste. 13.45 Voordracht. 14.00 Het Sylvestre Trio en pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding en orgel (opn.). 17.15 B.N.O.: Nieüws-, econo mische en beursberichten. 17.30 Omroep- Kamerkoot en instrumentaal ensemble. 18.05 Gramofoonmuzlek, 18.30 Gramofoonmuzlek. 18.45 „Liedjes uit Italië", gramofoonplaten- programma. 19.15 Brandende kwesties, causerie 19.30 B.N.O: Nieuwsberichten. 19.40 Spifegel van den dag. 19.50 B.N.O.Wat Nederland schrijft. 20.00 Gramofoonmuzlek. 20.15 Radlo- tooneel. 20 45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmuzlek. 21.45 B.NO.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuzlek. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 21 Op den Amsteldijk parkeeren als steeds een aantal auto's. Om de tien twintig meter staan ze langs het trottoir in dezelfde bonte verschei denheid als in de groote herstel plaats: vrachtwagens, taxi's 'en par ticuliere auto's. Dicht bij garage „Centraal", zóó, dat de geuniform- de chauffeur achter het stuur, die biykb:i&r in de lectuur van een sportblad verdiept is, den breeden in- en uitrit goed in het oog kan houden, staat een keurige Stude- baker met links op de voorruit het embleem der medische wetenschap; de slang 'kronkelend rend een. bran dende toorts. Blijkbaar dus een dok tersauto, waarvan de eigenaar bij een patiënt vertoeft. Maar als Lampe den Packard ge keerd heeft en koers zet in de rich ting van de binnenstad, legt de chauffeur van den Studebaker het sportblad haastig naast zich neer om zonder medicus den wagen vóór hem op eenigen afstand te volgen... Dinsdagochtend half twaalf. De sneltrein nit Brussel raast door het wintersche landschap. N<jg sléchts énkéle minuten geleden heeft men Roozendaal verlaten en als om den, bij de douane-controle aan de grens .verloren tijd in te halen, zóó hard stuift de, zware, witte rookwolken achter zich latéri- de locomotief thans op den "Moer dijk af. De trein is niet bijster druk bezet. Slechts de derde klasse is behoorlijk gevuld, de tweede" telt slechts wei nige reizigers en de eerste iszoo goed als leeg.In een rookcoupé tweede klasse zitten twee heeren tegenover elkaar. Een van hen, een man van omstreeks vijfendertig jaar, wieós geheele voorkomen denv man van standing verraadt, bladert lusteloos in een Fransch tijdschrift, dat hij in Roozendaal uit zijn hand koffer heeft opgediept. De inhoud schijnt zijn aandacht echter niet te kunnen boeien en nog vóór de trein het Hollandsch Diep gepasseerd is. ligt het blad dtfn ook reeds, naast hem. Met een vermoeid gebaar neemt hij een sigaret uit een gou den étui, maar reeds na eenige ma len zijn longen te hebben volgezo gen, (jóöft hij het ding zorgvuldig in het aschbakje» Hrj leunt het hoofd in dfekussens en staart doelloos voor zich uit. Blijkbaar is h(j met zijn ge dachten nog in Brussel, mogelijk ook in Parijs en tracht hij zijn interes sante belevenissen en galante avon turen uit deze wereldsteden in zijn herinnering terug te roepen. Want dat het mondaine vermaak van de ville lumière of het bonte leven van de Belgische hoofdstad niet zonder meer aan hem voorbij is gegaan, be wijst de vermoeide trek op zijn wat bleek, intelligent gelaat, dat duide lijk de sporen vertoont van een te kórt aan nachtrust en een te veel aan wereldsche genoegens. De man aan de overzijde is het type van den Hollandschen burger man. Zijn bagage bestaat slechts uit een cenigszins versleten actetaseh. welke hij in het net boven zich heeft gelegd. H(j kan een lagere ambte naar zijn; een onderwijzer of een deurwaarder of een klerk by een of ander Kantongerecht. Hij hoort eigenlijk niet in een tweede klas coupé van een internationalen trein en het eenige excuus, dat hij er toch in zit, ligt in het f»it, dat hij in Roozendaal is ingestapt. Misschien is hij ambtenaar bij de Spoorwegen en heeft h(j vrij reizen. Voor deze laatste veronderstelling pleit ook de wijze, waarop hij, zonder eenige be langstelling voor het landschap, on afgebroken naftr buiten staart. Twee zich zichtbaar vervelende menschen: het is een ongezochte ge legenheid voor een praatje. Maar in een tweede klas coupé van een in ternationalen trein praat men niet met elkaar, wanneer men in geeste lijk en maatschappelijk opzicht zoo zeer uiteen loopt. Dit laatste is al thans het standpunt van den heer. uit Brussel of Parijs, die G -uwèfts meer behoefte schijnt te hebben aan wat slaap dan aan een, uit verveling geboren gesprek met èen onbekende. De ander blijkt evenwel democrati scher van opvattingen. Als hij be merkt, dat de heer tegenover hem zijn lectuur terzijde heeft gelegd, waagt hij een schuchtere poging om het gesprek te openen: „U komt zeker uit Parijs...?" De ander kijkt hém êenigszins ver baasd aan, maar blijft nochtans zwij gen. Blijkbaar vindt hij het nogal vreemd, dat een medereiziger, die tot dusver niet de minste notitie va'n hem heeft genomen, zfch zoo plotse ling voor zyn herkomst interesseert. Er ontstaat door ditzwijgen intus- schen een ietwat pijnlijke situatie, waaraan de burgerman energiek een einde tracht te maken door zijn vraag nader toe te lichten: „Ik bedoel... U zult misschien zeggen: wat gaat jou dat aan, maar ik zag u Zooeven dat Fransche blad lezen... Hoe is 't op het oogenblik in Frankrijk? De kranten schrijven zoo weinig over den toestand; al leen over de politiek. Is het er slech ter dan by ons?" De heer toont slechts een min zaam glimlachje, als hij met een hulpeloos gebaar de schouders op haalt, wat zijn medereiziger nu toch werkelijk in verlegenheid brengt. „Begrijpt u me niet...? Ik bedoel met de werkloosheid en zoo...", tracht hij te verduidelijken, maar nog voor hij verder kan gaan, zegt de heer aan de overzijde, nog steeds vriendelijk glimlachend: „Mille regrets... Comprendspas. Je suis Frangais... La langue hol- landaise, bien charmante, mals extrèmement difficile..." Dan sluit hij, alsof deze weinige woorden te veel van zijn krachten hebben ge vergd, vermoeid de oogen om zich behaaglijk in zyn hoekje te nestelen. Voor den burgerman, die geen Fransch kent, moet dit misverstand wel zeer vervelend zijn, maar merk waardigerwijze ligt er om zijn mond gedurende het onderdeel van een seconde slechts een spottende trek, als hij met een enkel internationaal woord het mislukte gesprek beëin digd: „Pardon!" Wordt vervolgd. toestemming van de Duitsche autor riteiten. Al was dit echter waar, dan kan men toch evengoed wel meewerken. Het kan nu wel heel dapper lijken als men het Winter hulp werk saboteert, doch onze be- hoeftigen worden daar de dupe van en op hun ruggen wordt dan een politieleen strijd uitgestreden. Geen nationaal-socialistische stichting. T EOEN het Berucht dat W.tf N. A eén nat. soc. stichtipg zou zijn komt spr. ten heftigste óp. Winter hulp beweegt zich uitsluitend op sociaal terrein. Dat er zooveel NSB- ers in zitten, is de schuld van het volk, dat niet rfiee wil werken. Als er geen andere menschen zijn, ne men N.S.B.'crs het work op zich'. Vele menschen komen op tegen de vele collecten. Dit is echter niet zooveel. In het verleden kwam er bijna elke week een bus langs do huizen, dan voor dit en dan voor dat. Winterhulp lenigde reeds veel nood, doch elke maand kan men dezelfde gezinnen weer helpen. Bo vendien komt al het geld ten goede aan de armen. Er vadt heel weinig af aan onkosten, daar het meeste werk door vrijwilligers gedaan moet worden. Indien dit niet gaat, mislukt Winterhulp, fipr. verklaart zich ten sterkste tegen dwang te verzetten. Loketten- en fooiensysteem moet verdwijnen. WINTERHULP moet- geen bu reaucratie worden; het lo ketten- en fooiensysteem moet ver dwijnen. De menschen moeten niet in een rij op hun steun staan wach ten. Dat is fnuikend voor het mo reel. De -belangrijkste man in het nieuwe systeem is de blokleider. Hij kent iedereen en iedereen ken: hem. Hij betaalt het geld uit. Hier wordt prachtig sociaal werk ver richt. Het is niet alleen geldelijke, doch ook moreele steun, die ver leend wordt. Echter, nog steeds zijn de uitkegringen van W.H.N. druppels op een gloeiende plaat. De nood wordt gelenigd, doch de armoede niet aan kant gezet. Een noodzakelijk kwaad. Men moet W.H.N. echter steeds beschouwen als een noodzake lijk kwaad. De staat behoort te zorgen, dat ieder een mensch- waardig bestaan heeft. Zoolang dat niet zoo is moet W.H.N. blijven werken en verdient zij den steun van het geheele Ne- derlandsche volk. Spr. zette vgrvolgens het doel van den Ned. Volksdienst uiteen, met ongeveer dezelfde woorden als op de persconferentie te Haarlem, waarvan wij gisteren verslag ga- .ven. De heer Kraak zet hierna het werk van het N.V.V. uiteen, het- &ebn echter bij de lezers wel vol doende heleend ^al zijn. Ook waar schijnlijk bij den heer burgemeester van Schagen, die in tegenstelling tot zijn collega's, vertrok, voor dit gedeelte van dc vergadering een aanvang1 nam. De heef Helder, districtsse'eretaris, merkt op, dat de arbeider thans voor de behoeftigen betaalt. Spr. uil de lasten, echter leggen, waar die behooren te liggen, n.1. bij de beter gesitueerden. Indien dit niet vrijwillig gaat. wil spr. niet voor dwang terugschrikken. De heer Querner wil echter met - dwang zoo lang mogelijk whehten. Men moet niet'vergeten dat het leeuwenaandeel van het geld voor W.H.N. uit de groote bedrijven komt. De heer v. d. Sluis wil niet wach ten, tot Winterhulp een mislukking wordt, doch voor dien tijd dwang gebruiken. Als dan de armenwet gewijzigd^ wordt, kan de verzorging der armen heel goed aan armenra den worden overgelaten. Hierop zegt de heer Querner, dat indien een grootste deel van het Nederlandsghe volk voor Winter hulp is, met dwang niet langer zal worden gewacht. W.II.N, be hoeft dan echter niet te verdwij nen. Hoofdredacteur: A. R. .Jonker Schagen. - Buitenland, Alg. Reportage en Streeknieuws: Fred. Groot, Schagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2