Wezen en doel van het Arbeidsfront Yin HOITIKA De zaak van Gebr. van Dijk ARDiJSSROOP Liberalisme, kapitalisme en Marxisme. Waarom het Marxisme faalde Om tot een juist overzicht te ko men van datgene, wat naar de lang zame, maar zekere ineenstorting voerde van het geheele economische "stelsel, is het noodzakelijk een korte beschouwing te houden over die factoren, die in het verleden reeds van beslissenden invloed wa ren op den weg, die onze samen leving zou bewandelen. In de Middeleeuwen begint onder invloed van de ontdekking van on bekende nieuwe werelddeelen en de eerste verschijnselen van de refor matie, een nieuwe richting zich te ontwikkelen, n.1. het liberalisme. Nieuwe overtuigingen en handels- methoden, weliswaar voorloopig nog geremd door zekere staats- privilegiën, ontstaan, waarbij nog de zich snel ontwikkelende produc tie en verkeerstechniek haar in vloed op de snelle verbreiding van de nieuwe opvattingen uitoefent. De vlucht van het land naar de 6tad, waar gestreefd w'ordt naar een zoo groot mogelijk nut van de nieuwe techniek is mede een van de belangrijkste oorzaken geweest, dat afgerekend werd met oude op vattingen en de nieuwe idee een snelle verbreiding vond. Belang van den voorop. enkeling De liberalistische idéé leert ons, dat het individueele de zin en het doel van het leven ïs, dat het alge meen belang voortkomt uit het ei genbelang. Hier geldt dus niet hgt belang van het geheele volk als hoogste waarde, doch de vrije ont wikkeling en ontplooiing van den enkeling en het spreekt vanzelf dat nieuwe wetten en komende maat regelen geheel gericht zijn op de be scherming van dit individualistisch streven. Het zal blijken dat dit nieuwe systeem op den duur in bot sing koinen moet met de belangen van de volksgemeenschap. Een der gelijke opvatting toch kan nooit in het belang van de volksgemeen schap zijn, daar volgens deze be grippen een volk bestaat uit enke lingen, die allen onde# dezelfde voorwaarden hun weg door het le ven moeten banen. Zoodoende gaat het volksche begrip hoe langer hoe meer verloren en het is dan ook in dezen tijd, dat de joodsche mach ten een steeds grooter invloed gaan uitoefenen in het economisch be stel van ons werelddeel, volgens de heerschende opvatting, dat alle menschen gelijk zijn, een van de principes dus van de Fransche re volutie. In de oogen van het liberalisme is de staat in zekere mate een nood zakelijk kwaad, welke alleen dient de ongebreidelde ontwikkeling1 van den enkeling eenigszins te beteuge len. De enkeling geeft hier wel iswaar iets van zijn vrijheid ten be hoeve van den staat, doch net zoo veel als voor het staatsleven aller noodzakelijkst is en behoudt zich daartegenover zijn Onvervreemd bare réchten (menschenrechten) voor. De staat is dan eigenlijk niets anders dan een soort waarborg en bescherming van de rechten van den enkeling. Waar dit heen voerde, hebben wij aan den lijve ondervonden. Overal ontstonden en bloeiden politieke of economische groepen, die uitslui- tend in hun eigen belang invloed Voel U weer krachtiger - méér fit envrij van Pijnen. Rheumatiek is n sluipende sloopende kwaal, die ge onder de leden hebt vóór U het weet Da» doen kou of tocht, maar ook vocht of een kil huis. - De een krijgt deze be zoeking al jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed. Kruschen is door zijn samenstelling het bloedzuiverende versterkings-middei bij uit nemendheid. Da zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aan sporende werking uit op lever, nieren en in gewanden. - Bij Apothekers en Drogisten 1.47. 0.76, 0.41Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. trachtten uit te oefenen op «den staat om op deze manier hun ma terieel nat te dienen. Alle partijen vinden dus hun oorsprong' en ont wikkeling terug in de liberalisti sche opvatting en het is wel een tragische speling van het noodlot, dat de hieruit ontstane klassepar tijen zelf medewerkten aan de ver nietiging van de liberalistische de mocratische staatsgedachte. De invloed op de wetgeving was van dien aard, dat de toenmalige regeeringen nooit een werkelijk leidende taak konden vervullen, doch steeds een uitvoerende, welke afhankelijk was van dc wil der massa en van een niet met verant woordelijkheid belast zijnde parle mentaire democratie. De staats macht was dus in wezen gebonden door een systeem van burgerlijke- vrijheden. Speelbal. Het recht op vrijheid, de vrijheid van producent en consument, vrij beschikkingsrecht over eigendom en verdiende bedragen, vrijheid van ^oord en vrijheid van pers voerden tot een strijd van allen tegen allen en bevorderden de minderwaardig heidsidee in de menschelijke en volksche samenleving. De taak van den staat werd hierdoor steeds om vangrijker en de versplintering grooter om uiteindelijk te ontaar den in een willooze speelbal dei meest verschillende belangen. De plaats van 't Kapitaal. In het middelpunt van de libera listische gedachte staat het Kapi taal. Wc kunnen daarom dit tijd perk ook het Kapitalische noemen. We zien in dit tijdperk, hoe het geld van ruil- en betaalmiddel wordt tot een zelfstandigheid, die beslist over productie en arbeid en dat het di recte doel is vermeerdering van geld. Daar dit systeem langzaam maar zeker voerde tot een voor het volk verminderde koopkracht, be- teekende dit het uiteindelijke dood vonnis van hpt stelsel zelve. Het heeft geen zin met groot kapitaal fabrieken te bouwen, waarin door gebrek aan koopkracht toch niets geproduceerd kon worden en de voorbeelden zijn er te over van kostbaar ingerichte fabrieken, die door de optredende crisis stil wer den gelegd. Door de duidelijke ken- teekenen dat de productie zich aan paste aan de winst en niet aan de behoefte, kunnen' we rustig zeggen, dat het kapitaal als invloedrijke factor ten gunste van het volksbe lang hopeloos heeft gefaald. In ie der geval kan hieruit de leer wor- .dcn getrokken, dat geen kapitaal, dus ook geen buiten lantjsche lee ningen in staat zijn de arbeidswel vaart in een '.and te regehen; dat dit alleen mogelijk is als de arbeid tot fundament van het economische le ven wordt aangenomen. De liberalistische ontwikkeling bracht verder met zich, dat met' het beschikkingsrecht over het ka pitaal niet alleen economisch, doch ook sociale en politieke macht ten nauwste verbonden waren. Deze macht, die vooral in de jaren na den wereldoorlog 19141918 in de Bank-, Kartel- en Concernpolitiek vaak een noodlottige invloed uitoe fende op het algemeen belang, noe men we Kapitalisme, wat betee- kent, dat dè arbeid overhecrscht wordt door het kapitaal. Veel zouden we hierover nog kun nen zeggen, dqch binnen de gren zen van onze bcSchouwingen is het voldoende te constateeren dat we de vakorganisaties ook kunnen be schouwen als een soqrt Kartel voor loonpolitiek. Eveneens behooren hiertoe de z.g.n. verbruiksvereeni- gingen en de vorming van werkne mers- en werkgeversgroepen, waar mede men geloofde de verhouding tusschen kapitaal en arbeid en tus schen prijs en loon te kunnen rege len. Wordt vervolgd. PAKKETTEN VOOR HET LEGIOEN De afdeeling Propaganda en Verzorging van het hoofdkwar tier van het „Vrijwilligers Le gioen Nederland" deelt mede, dat de mogelijkheid geopend is om paketten te verzenden aan de leden van het Vrijwilligers Legioen Nederland. De pakketten mogen hoog stens' een kilogram wegen en geen grooter afmeting hebben jan 102050 centimeter. De inhoud mag niet aan bederf on derhevig zijn. De pakketten die nen volledig geadresseerd met persoonsnaam en het veldpost nummer gezonden te worden aan het Hoofdkwartier van het Vrijwilligers Legioen Neder land, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Van hieruit worden zij in kis-* ten naar hun bestemming ge bracht. Op 1 Mei a.s. moeten de pak ketten in het bezit van het hoofdkwartier zijn. De nadruk wordt er op gevestigd dat deze zending alleen geldt voor leden van het Vrijwilligers Legioen Nederland. Voor andere Nederlandsche Vrijwilligers bij de Weermacht zijn bereids onderhandelingen gaande. Arbeidsdienst kweekt geen soldaten De wnd. Commandant van den Nederl. Arbeidsdienst meldt ons: Reeds veel is er den laatsten tijd geschreven ovw het instituut van den Nederl. Arbeidsdienst en het is begrijpelijk, dat nu het ar- beïdsdienstplichtbesluit verschenen is de belangstelling naar doel en streven,van dit opvoedingsinstituut met den dag grooter wordt. Nogmaals zij ér met nadruk op gewezen, dat de kampen geen vooropleiding geven tot den militai ren dienst en dqt er van eenige be oefening van den „wapenhandel" geen sprake is. Het wapen van den N.A.D. is en blijft „de schop". Taak van den Nederl. Arbeids dienst is om door arbeid aan den Nederlandschen bodem *en door de opvoeding van de in de kampge meenschappen vereenigde Neder landsche jeugd, het begrip over de waarde van den arbeid en de be- teekenis van onze volksgemeen schap tot deze jeugd te laten door dringen. Deze opvoeding bestaat o.m. uit marsch- en ordeoefeningen, sport, spel en zang ter verhooging van de orde en tucht de eenheid in de kampen en niet, het zij nogmaals gezegd', voor eenige militaire oplei ding. Nat. Jeugdstorm wordt weerbaar gemaakt Hr. Mussert bezocht de ka- derschool 6e Avegoor. De leider deer N.S.B., Ir. Mussert, heeft een bezoek gebracht aan de kaderschool van de Nat. Jeugd storm te Avegoor, waar als instruc teurs optreden leiders der puitsche S.S. Naast sport cn spel voor de jon geren-, komt er nu voor de oudere jongens in de Jeugdstorm (1618 jaar) een nieuw programma, bc- staandde uit velddienst, en schiet- opleiding. Daarnaast zal een groote plaats ingeruimd blijven voor sport, en vorming. Deze opleiding beoogt niet Alleen'moed en hardheid, be sluitvaardigheid en doorzettings vermogen aan te -kweeken, doch zij zal tevens een voorbereiding zijn tot de grootsche taak, die de jeugd van thans het volk van morgen op zich zal nemen- in de groot- Germaansche weermacht van het vcreenigd Europa. Is dit kader eenmaal militair ge vormd, dan zullen alle sforpiers van 1618 jaar opgeleid worden en gereed gemaakt voor den militairen dienst. In den tijd, waarin het devies gold „geen man en geen cent" zou VIJANDELIJKE AANVALLEN BU AINZ EL GAZALA AFGESLAGEN. ROME, 21 April. Het Italiaan- sche weermachtbericht van- heden luidt als volgt: In de streek^van Aiiiz el Gazala werd een vijandelijke verkenning, die gesteund werd door aanvals wapens, ondubbelzinnig afgewezen door liet vuur van onze artillerie. Aanvallen' van IlaliaanschDuit sche# formaties werden voortgezet op de lucbtvlootbases op Malta. Be langrijke militaire doelen werden getroffen, talrijke vliegtuigen wer den in brand geschoten en op den grond vernield, terwijl een duik boot doeltreffend geraakt werd. In het Oosten van tle Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen 'een schip van miudelgroote tonnage getorpedeerd. Het schip maakte deel uit van een krachtig be schermd- convooi. De wereld in weinig woorden Cripps bij Churchill. Sir Staf- ford Cripps, die, zooals gemeld, te Londen is teruggekeerd, heeft gis teravond een bezoek gebracht aan Churchill. Engelsch vliegtuig ln Spanje ver ongelukt. ln de nabijheid van het plaatsje Gibraleon in de pro vincie Huelva is een Engelsch vliegtuig van het type Blenheim neergestort. Het toestel werd ver nield. De bestuurder cn de mar conist kwamen om het leven. Amnestie in Griekenland. De Duitsche opperbevelhebber in Zuid Oost-Europa heeft ter gelegenheid van den verjaardag van Adolf Hit- Ier amnestie geschonken aan alle Grieksche burgers, die door Duit sche militaire rechtbanken veroor deeld waren tot gevangenisstraffen van een tot twee jaar. Mexicaansch kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Uit Mexico wordt gemeld, dat het buiten de stad gelegen kruitmagazijn tenge volge van een brand in de lucht is gevlogen. Totdusver werden twee dooden en talrijke gewonden ge borgen. Daar sabotage vermoed wordt, stelt de politie een onder zoek in. Huiszoeking bij bolsjewistische or ganisatie in Argentinië. Bij de verkapte communistische organisa tie .Circulo Accion Juvenil" heeft de politie een huiszoeking verricht, waarbij twaalf agitatoren zijn ge arresteerd. Gloucester naar Nabije Oosten. De A.N.P.-correspondcnt te Berlijn meldt: Volgens den Engelschen be richtendienst is de hertog van Gloucester namens den koning een inspectiereis'naar het Nabije Oosten begonnen. In verband hiermede zijn voor het eerst mededeelingen ge daan over werkzaamheden aan de spoorverbinding tusschen Egypte en Palestina. Via de spoorlijn door Sy rië wil men aldus een directe ver binding per rail tusschen Sucz-kan- naal en Bosporus tot stand brengen STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van 21 April vie len de hoofdprijzen als volgt: f 5000 No. 20379 f 1500 No. 11509 f 1000 No. 1137. 2869, 3942, 12021 f 400 No. 10208 f 200 No. 7199, 18296, 19934, 20365 f 100 No. 1718, 2622, 11705, 15245, 16695, 20496 hiervoor een storm van veront waardiging zijn opgestoken. De Jeugdstorm is echter van meening,, dat, deze geesteshouding ons volk slap en futloos heeft gemaakt en dat de achterstand zoo mogelijk moe^ worden ingehaald. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, 'lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 3? Als alle politiemenschen had San ders een antipathie tegen amateurs, die zich op het terrein der recherche bewogen en deze principieele afkeer kwam in zijn woorden wel zeer dui delijk tot uiting. Loucheur scheen echter niet licht geraakt te zijn. Hij bleef den inspecteur althans lachend aanzien, toen hij, eenigszins bedacht zaam, alsof hij zijn woorden nauw keurig overwoog, antwoordde: „Het is maar een liefhebberij van me!" „Maar een gevaarlijke liefhebbe rij," vond Sanders, die het blijkbaar noodig oordeelde eenigszins glof te gen dezen man op te treden. „Vooral voor vreemdelingen! Mij is trouwens niet één geval bekend, waarin u met succes zou zijn opgetreden..." „De meeste gevallen, welke ik be handeld heb, zijn nooit naar buiten uitgelekt. Ik heb meneer Bartelink er zooeven al op gewezen, dat ik geen reclame rioodig heb!" „Misschien was het ook maar be ter, dat die affaires van u niet aan het licht traden," zei Sanders, die in stinctief voelde, dat hg dezen man flink moest aanpakken. „Verdient u nogal wat aan die zaakjes, meneer Loucheur?" De ander toonde zich ook nu in het minst niet beleedigd. Het was duidelijk, dat hij zich op dit oogen- blik de sterkste voelde. Hij wist dat men hem noodig had en hoe wel hij zich misschien-innerlijk erger de over de wijze, waarop Sanders meende zich tegenover hem te kun nen gedragen, was hij. uiterlijk toch de kalmte in persoon, toen hg ant woordde: „U zult toch ook wel we ten, inspecteur, dat ik het niet om het geld behoef te doen. Het is een soort sport voor me..." Sanders was opgestaan en nadat hij eenige malen het vertrek op en neer had geloopen, nam hij plaats op den hoek van zijn schrijfbureau vlak tegenover zijn bezoeker. „Meneer Loucheur, we zullen er maar geen doekjes om winden. U weet meer van de Vredelust-zaak. Het is niet mijn gewoonte met onbe kende particulier detectives samen te werken, maar in dit geval kan ik u toch niet geheel passeeren. Wilt u 1 mij zeggen, wat mr. van Opweeghen en notaris Ubels vanochtend bg u kwamen doen?" „Dat heb ik uw rechercheur al ver teld; het betrof een zuiver persoon lijke aangelegenheid." „Dus een van die duistere geval len, die niet aan het licht treden?" yvroeg Sanders, sarcastisch. „Ik kan u alléén dit zeggen, in specteur, dat het bezoek van deze beide heeren niets, maar dan ook in het geheel niets met de Vredelust- zaak te maken had..." „Ach kom! Waarom interesseert zich dan zoo voor die moord zaak?" Loucheur deed even verwonderd. „Ik? Hoe komt u daarbij?"' Maar dadelijk had hij zijn spottend lachje weer teruggevonden. „Ach zoo, was die meneer, die mij gisteren van café Schiller naar het Spui volgde, ook iemand van de politie? Daar zag hij anders niet naar uit. Het leek me nogal een beginneling..." „U wilt mij dus niet zeggen met welk doel van Opweeghen en Ubels u hebben bezocht?" vroeg Sanders, de laatste opmerking van zijn bezoe ker negeerend, nog eens. „Neen, ik mag en kan u daarover geen inlichtingen verschaffen," ant woordde Loucheur op beslisten toon. Overigens kan ik u misschien toch nog van dienst zijn..." Hij wachtte even, als om de uitwerking van zgn woorden gade te slaan en toen San ders bleef zwggen, vervolgde hij: „Ik kwam hier eigenlijk niet om mij te laten uithooren. Meneer Bartelink heeft u toch mgn verzoek overge bracht...?" „Ja, u had een vergunning noo dig voor het een of ander," gaf San ders eenigszins ongeduldig toe. „Wat wenscht u eigenlijk?" „Uw toestemming om het lrjk te rftogen zien van den man, die Zater dagavond in villa „Vredelust" is vermoord!" Sanders was even verbaasd, maar zgn gelaat bleef onbewogen. „Waarom?" vroeg hg onverschil lig. „Omdat ik u misschien waarde volle inlichtingen zou kunnen ver schaffen omtrent de identiteit van het slachtoffer!" Dit antwoord was verrassend en verheugend tegelijk. Het had den inspecteur in de grootste opwinding moeten brengen, maar hij vertrouw de zijn bezoeker nu eenmaal niet. Een oogenblik ging hem zelfs de ge dachte door het hoofd, dat hij het wel eens geweest kon zijn, die het lijk had ontvreemd. Voorloopig deed hg echter beter over 'leze merkwaar dige diefstal te zwggen. Hij zou ook op een andere wijze aan het verlan gen van den man tegemoet kunnen komen. Wordt vervolgd. 206. Kan ik bost gebruiken om St. Nicolaas te spelen. De beide mannen trokken elk aan een kant van de baard, die van lange ge droogde plantenvezels was, ge maakt en in de zon gebleekt. In- tusschen klonk het: Terug mijn baard zonder baard vermoor den ze me hier! VREDEGERECHTSHOF OVERSTE MIJSBERG DE DAAD TEN VOLLE AANGEREKEND. Aldus het arrest verder in de zaak van Overste Mus sert (Vervolg van pag. 1.) Verdachte heeft weliswaar ver klaard, dat hij in de m.cening ver keerde, dat de gebroeders Van Dijk zijn tot de hem bewakende soldaten gerichte vraag of dit de personen waren, die geschoten hadden, moe ten hebben gehoord en dal hij uit de omstandigheid, dat zij zelf geen antwoord gaven, de overtuiging kreeg, dat zij schuldig waren. Daar tegenover is het Hol van oordeel, dat van de gcbrocdels Van Dijk in de omstandigheden, waarin zij zich bevonden, geplaatst met het gezicht naar een muur niet ver wacht kon worden, dat zij antwoord zouden hebben gegeven op een niet tot hen" gerichte vraag, waarbij het bovendien voor het Hof nog aan ernstigen twijfel onderhevig is of de niet rechtstreeks tot hen gerich te vraag van verdachte, die immers niet voor hen stond, in den uiter mate benarden toestand, waarin zij verkeerden, wel voldoende door de gebroeders Van Dijk is verstaan en begrepen. Ten volle aangetoond. Het Hof is van oordeel, dat ver dachte zich op geenerlei wijze van de schuld der gebroeders Van Dijk heeft vergewist, gelijk zijn verant woordelijkheidsbesef als hoofdoffi cier had behooren mede te brengen, en dat hij, zelfs elk summier on derzoek nalatend waarmede ook naar de meening van het Hof onder de toenmalige omstandigheden zou hebben kunnen worden volstaan redelijker- en menschelijkerwijs niet van de schuld der gebroeders Van Dijk overtuigd is kunnen zijn geweest Daardoor mist verdachte het recht zich te beroepen gelijk hij doet op de meergenoemde or der van zijn militaire meerderen, wijl deze in elk geval medebracht, dat de overtuiging van schuld der, betrokken personen moest zijn ver kregen, alvorens tot hun neerschie ting te doen overgaan. Het Hof is derhalve van oordeel, dat de dood der gebroeders Van Dijk aan den verdachte ten volle moe{ worden aangerekend. Alvorens de aan den verdachte terzake van zijn misdrijf op te leg gen straf te overwegen, wenscht het Hof de getuigenverklaringen betref fende de redenen, die tot de aan houding der gebroeders Van Dijk hebben geleid, na te gaan, opdat kome vast te staan dat verdachte niet alleen een onderzoek naar de schuld van deze ongelukkigen ach terwege heeft gelalen, maar dat van eenige schuld hoe ook genaamd hunnerzijds geen spi'ake kan zijn geweest. Het Hof acht zich daartoe ver plicht tegenover de nagedachtenis der beide slachtoffers, waarvan de eene tot de leden der N.S.B., de an dere tot haar tegenstanders behoor de. Overweging van de laatstbedoelde getuigenverklaringen heeft het Hof tot de volgende vaststelling geleid: De aanleiding rot het van-mili taire zijde doen instellen van een onderzoek ten huize van de gebroe ders Van Dijk, gepaard gaande met hun aanhouding, is volgens verkla ring van den getuige Breen, die als luitenant het commando over de desbetreffende militaire patrouille voerde, g.eweest, een mededeeling van .twee onbekende burgers, die tot dezen getuige hadden gezegd, dat uit de woning der gebroeders Van Dijk lichtkogels waren afge schoten. Eenige bericht omtrent het schie ten met vuurwapenen was, naar de verklaring van getuige Breen, daarbij niet te zijner kennis gebracht', zoodat, gelijk deze getui ge voor het Hof verklaard heeft, in een beweerdelijk schieten met vuurwapenen niet de aanleiding voor de aanhouding van de gebroe ders Van Dijk gelegen heeft. Op deze mededeeling is getuige Breen met eenige militairen de woning der gebroeders van Dijk binnenge gaan, waarna onverwijld de aan houding en weggeleiding der bei de slachtoffers «is gevolgd, zonder eenig verhoor ter plaatse. Bij de la- i tere fouillecring door getuige van der Valk, die vervolgens de gebroe ders van Dijk naar verdachte heeft doorgezonden is niets, dat tot eeni ge verdenking aanleiding zoii kun nen geven, gevonden, terwijl de huiszoeking in hun woning geen ander resultaat heeft opgeleverd gefijk verschillende getuigen verkla ren dan de vaststelling van de aanwezigheid van insignes en be scheiden (ledenlijsten enz.) der N.S.B., waardelooze Duitsche bank biljetten uit den tijd der jaren 1918 en volgende, een portrert van Adolf Hitier (als krantenuitknipsel), zoo mede van een doosje „Luftkugeln", zijnde door middel van luchtdruk af te schieten kogeltjes van zeer klein kaliber. Het Hof stelt derhalve vast, dat de gebroeders Van Dijk ten slotte alleen op grond van vorenbedoelde gegevens voor den verdachte# zijn geleid, die zijnerzijds in een in deze gegevens geenerlei steun vindende bewering van de begeleidende sol dalen als zouden de geboeders van Dijk geschoten hebben immers van schieten met vuurwapenen is in de hier bedoelde verklaringen, die rnet de reden tot aanhouding verband houden, in het geheel geen sprake geweest aanleiding meen de te kunnen vinden hen te doen neerschieten. (Vervolg morgen.) JKTHMA. BÓRST- BENAUWDHEID. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten. AKKER'S RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 28 APRIL. Hilversum I. 415.5 m. 6 45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: nieuwsberichten. 9.15 De Harmonie Zusters, de Drie Adlers en het Amusements orkest (opn.l. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.55 Amusementsorkest en solist (opn.l. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Viool, plano en gra mofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Johnny Meyer en zijn Caramella-solisten. 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 De visscherU vooruit. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Zang, plano en gramofoonmuziek. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.30 Voor de zieken, lè.00 Zondag 9 van den Heidelbergschen Catechis mus. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Revida-sex- tet. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 „Varia", gevarieerd pro gramma. 18.00 Eport en lichamelijke opvoe ding. 18.15 „Varia", gevarieerd programma. 18.50 BNO: Nieuwsberichten. 19.00 BNO; De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.10 Symphonische gelijkenissen: Het Omroepsym- phonle-orkest en declamatie, Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Nederlandsch-Dultsche reisverhalen en na- tuurbeschryvlng. Ca. 20 35 Vervolg van 19.10. 21.10 Voordracht. 21.25 Gramofoonmuziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Mi litair overzicht. 22.1024.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gewijde mu ziek. (opn.l. 8.45 Grairtofoonmuzlek 9.30 Ka mermuziek (gr.pl.I. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Sylvestre-Trio. 12,00 Ensemble Joan Lancè. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13 00 De Melodisten en solist. 13.45 Voordracht. 14.00 Gerard van Kre velen en zijn orkest en solist, afgewisseld met pianospel. 15.C0 Voor de vrouw. 15.30 Zang en orgel. 16.00 Omroeporkest. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Vierhandig pianospel (gr.pl.). 18.50 Het Oost-Nederlandsch Strijk kwartet. 18.30 Sterft oude vormen. 18.45 Het Vaudeville-orkest en solisten. 19.15 Brandende Kwesties, causerie. 19.30 BNO: Nieuwsberich ten. 19.40 Spiegel van den dag. 19 50 BNO: Wat Nederland schrijft. 20.00 Orgelconcert en zang. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Stu dio beschikken.» 20.40 Luisterspel. 21.00 Roe- meensch orkest Gregor Serban en gramofoon muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.0522.10 Avondwijding. Hoofdredacteur A.- R. Jonker (afwPlaatsverv. van den Hoofdredacteur, Buitenland, Al er /Reportage en Streeknieuws Fred. Groot, Schagen. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A. C. van Kampen, den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2