De Ftihrer legt verantwoording af Gooi den man,die U Clandestiene waai? RADIOPROGRAMMA Mysteries rondom „Vredelust" Dramatisch verslag van de moeilijkheden van den afpeloopen winter Hulde aan de dapperheid der Daitsche soldaten en hun bondgenooten Het zwaarste conflict evenwel met de dreigende vernietiging van volk en staat werd in Italië uitge vochten. In een heroieken opstand izonder weerga hebben Italiaansche 'deelnemers aan den oorlog on Ita liaansche jeugd—ónder aa;ivoering van een uniek begenadigde het compromis van democratische laf heid en bolsjewistische heerschap pij in een bloedige worsteling ver pletterd, en op de plaats daarvan een nieuwe, positieve volks- en ftaatsidee gesteld. Eerst na de overwinning van het fascisme kon men spreken van een hegmncnae reuuingv van europa Want nu was op cle plaats van een conglomeraat van gedachten van destructieven, ontbindenden aard niet louter de macht der bajQnet- ten gekomen, doch een waarlijk «onsiructievó, nieuwe idee. Voor de «erste maal werden^ de bolsjewie ken in een slaat met slechts ver slagen, doch vooral de Marxisten gewonnen. Gewonnen voor den nieu wen opbouw van- een betere, gezon dere maatschappelijke ordening, die in den staat niet ziet de beli chaming der protectie van een be paalde klasse der maatschappij, doch de bestaansvoorwaarden voor allen. Ten tijde dat deze historische ge beurtenissen zich voltrokken, groei de de nationaal socialistische be weging naar de vervulling van haar roeping onder ons eigen volk. Ook hier sloeg het uur, waarop in het conflict tusschcn Joodsch interna tionalisme en nationaal-socialisti- sche volks- en siaatsgeda o de gezoncTfc natuur duorbrak. Wij allen herinneren ons vjorts nog den volgenden grooten, beslis- senden strijd in Spanje, waar ook onder leiding 'van een enkelen man een duidelijke, definitieve beslis sing werd afgedwongen, en even eens na een bloedigen burgeroorlog de nationale revolutie den bolsje- wistischen aartsvijand terneer Wierp. Naarmate het inzicht groeide, dat de jood de parasitaire verwekker van «eze z«ekieu v,us, wem nu in de afgeloopen jaren vrijwel iedere staat in Europa gedwongen zijn standpunt te bepalen in deze le venskwestie der volken. Als gevolg van dén drang tot zelfbehoud moes ten zij de maatregelen nemen, waardoor de eigen volken defini tief konden worden beschermd te gen deze internationale vergifti ging- Al is nu ook het bolsjewistische Rusland het plastische product van deze joodsche besmetting, toch mag men niet vergeten,- dat het demo cratische kapitalisme de voorwaar den daarvoor schept. Hier bereiden de joden voor, wat dezelfde joden in het tweede deel van dit proces voltooiden. Het jonge, ontwakende Europa heeft nu den oorlog verklaard aan dit proces, dat volgens Momsga bestaat in ontleding van volken en staten door de Joden. Met dit Eu- Bgna niet in staat uw dagelijksch werk,te doen? f "AKKERTJES" zullen U weer spoedig en heele- maal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar: /^„AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller iopa hebben .zich trotsche volken niet eerbesef ook in andere \ve- relddesïen verbonden, en bij hen zullen zich nog honderden mii- lioenen nienschen voegen, onder drukten, die hoe hun leiders van het oogenblik het ook mogen bezien op zekeren dag hun ke tenen zulten verbrijzelen. Het, einde der leugenaars zal ko men, die voorgeven de wereld te beschermen tegen vreemde over- heerscliing, die haar zoogenaamd bedreigt, maar. in waarheid slechts probeeren hun eigen wereldheer schappij te reddjen. DE TWEE BEWIJZEN. In deze geweldige, waarlijk his torische beweging der volken be vinden wij ons nu allen, ten deele als -leidende, handelende of uit voerende menschen. Aan den ee- nen kant staan de mannen der democratie, dat. wil zeggen van het joodsche kapitalisme' en aan hun zijde de Bolsjewistische staat, d. w.z. de massa van een verdierlijkte menschheid, waarover de Jood als in Sowjet-Ilusland zijn bloedigen gcesei zwaait. Aan den anderen kant staan de volken, die vechten voor hun vrijheid en onafhanke lijkheid en die vooral strijden om het dagelijksch brood van hun menschen te waarborgen. In het Oosten van Europa nu ligt het strijdtooneel,,waar de beslissing zal vallen. Over cle oorlogshande lingen van het afgeloopen jaar heb ik 11 December j.1. voor de laat ste maal gesproken. Ik zou er hier in het bijzonder op willen wijzen, dat deze redevoeringen in de eer ste plaats steeds zijn bestemd voor i het Duitsche volk en zijn vrienden. Ik spreek niet om menschen van iets te overtuigen, die hetzij uit domheid of met boos opzet de waar heid volijverig niet kunnen zien of willen hooren. Want als ik nu om maar een voorbeeld te noèmcn den wer- kelijken loop der dingen vergelijk met de conclusies, die mr. Chur- chill daaruit trekt, dan treedt hier een zoo gapende discrepancie tus- schen de gebeurtenissen en haar uitleg aan den dag, dat elke po ging tot overbrugging van deze we derzij dsche opvattingen vergeefsch moet zijn. Over bemoediging gesproken. Sedert het begin, toen het natio- naal-sociaüsme aan de macht kwam is er geen stadium, waaraan de heer Churchill niet het karak ter van een bemoediging" heeft toegekend, en waarschijnlijk ook wel tot de laatste minuut zal toe kennen. Dat Epgeland ons eens den oorlog heeft verklaard, was voor hem een bemoedigend teefleen. Dat er anderen zijn verschenen om zich voor het Britsche egoisme naar de slachtbank te lkten bren gen, was niet minder bemoedigend. De besprekingen tusschen twee. of meer geallieerde generaals zijn evr.i bemoedigend als een praatje bij den haard van den zieken man in het Witte Huis. Toen de heer Cripps voor de eer ste maal naar Moskou vloog, was dat niet minder bemoedigend dan zijn terugkeer uit. Jndië. Dat gene raal Mc. Arthur kans heeft gezien nog 'juist op tijd van de Philippij- nen te ontkomen, was eveneens een bemoedigende factor. Evcriials het bemoedigend is, als 20 Engelschen er in slagen, met zwart gemaakte gezichten en gummizolen met een Britsch vlot hier of daar aan de door ons bezette kust aan land te gaan om bij de verschijnihg van een Duitsche patrouille weer uit te knijpen. Als een emigrantenregeering. een verzameling van nullen dus, een verklaring tegen Duitschland af legt, werkt dit bemoedigend, even als wanneer de heer Churchill de vernietiging van de Duitsche duik- booten verkondigt of spreekt van een nieuwe uitvinding, een nieuw Bij de Blauwe Divisie aan het Oostelijk front. - In kisten verpakt komen de veldpostpaketten voor da manschappen ter bestemder plaatse aan. P.B.Z.rv. Eysden-PK. Schröter-Pax Holland m. offensief, een tweede front, enz. Daaraan valt niets te doen. Ieder volk heeft zijn eigen soort bemoedi ging. Ik heb het b.v. destijds als bemoedigend beschouwd, dat wij erin slaagden binnen 18 dagen den Poolschen staat in een aantal van de geweldigste vernietigingsslagcn weg te vagen, dat in diQn heelen lijd nog Frankrijk, noch ook Enge land' het waagden den Westwall ook slechts te benaderen. - Ik geloof, dat hot ook bemoedi gend was, dat wij in Noorwegen konden landen en wel niet des nachts met zwartgemaakte gezich ten en op gummizolen, ma ar bij helderen dag en op bergschoenen met,spijkers en dat wij dit Noor wegen in. amper zes -weken volko men in onze macht kregen. Het was eveneens voor ons allen zeer hemoedigdend te beleven, hoe het Britsche^expeditieleger in wei nige wcken"'uit Noorwegen, werd Verdreven. Eveneens meen ik, dat wij alle aanleiding hebben 't bemoedigend te achten, dat het ons mogelijk was in amper zes weken de Fransch Britsche legers volkomen vernieti gend te verslaan. In nog geen week Nederland en in amper drie weken ook België iri onze macht te krijgen, de Britsche strijdkrach ten te verpletteren, gevangen, te nemen of bij Duinkerken in zee te jagen. Ikzelf achtte het een bijzondere bemoediging, dat wij tezamen met Italië niet slechts in Frankrijk, maar ook in Noord-Afrika groote successen konden behalen. Even bemoedigend was het in mijn oogen, dat wij kans zagen den Servischén opstand met onze bondgenooten in enkele weken kapot te slaan. Voorts was het voor ons bemoedigend te beleven, boe de Britsche expeditie ook daar in zeer snel tempo eerst naar den Peloponesus en daarna via Kreta tenslotte in de richting van de zee verdween, voorzoover zij niet door ons eveneens werd vernietigd. Niet minder bemoedigend was 't overigens voor het Duitsche volk, dat wij sedert 22 Juni van het vo rige jaar met onze bondgenooten in slagen, die un iek waren in de wereldgeschiedenis, het bolsjewis tische gevaar van onze grenzen meer dan 1000 K.M. konden terug slaan en dat in dezelfde periodt reeds meer dan 10 millioen ton vijanelijke kpopvaardiischeepsruim" te tot zinken gebracht werd, het ge«o fhnns no^ ste°ds voortduurt. Ik beschouw' het als een bemoe diging, dat wij (laarbij kans heb ben gezien in de wijde ruimte van het Oosten een spoorwegnet op de Europeesche spoorbreedte te bren gen. en in dienst te stellen, zoo uitgestrekt, dat het thans grooter is dan dat van het geheele Engel- sche moederland. Ook omtrent de Japansche hel dendaden, die unieke zegetocht, kan ik niet anders zeggen, dan dat zij in onze oogen eveneens bui tengewoon bemoedigend zijn. Het bemoedigendstè. dat ik voor Duitschland en zijn bondgenoten zie, is evenwel misschien wel dat mr. Churchill en Roosevelt te Londen en te Washington optreden en niet te Berlijn of Rome. DE AFGELOOPEN WINTER Toen ik voor de laatste maal tot u sprak, daalde over het oosten een winter, zooals in Europa en ook in deze gebieden in meer dan 140 jaar niet was beleefd.. Binnen enkele dagen zakte de thermome ter van 0 graden en daarboven tot min. 47 graden en daaronder. Daar door vonden atle verdere operaties vier weken vroeger dan te voor spellen viel een plotseling einde. Het front, dat in voorwaartsche beweging was. mocht niet terug vloeien en evenmin kon het gela ten worden in de stellingen, waar het zich op dat .moment bevond. Derhalve werd het teruggetrokken over een algemeene lijn, die van Taganrog naar het Ladogameer loopt. Ik mag thans uitspreken, dat deze. operatie oneindig moeilijk uit te voeren was. Er waren ooven blikken, dat mensch en machine dreigden te verstijven. Wie de wij de vlakten van dit Oosten ziet, heeft daarbij rekening te houden met de psychische belasting, die ito 1812 de Fransche legers ver nietigden. De voornaamste last van dl strijd drukte op het leger en de daarmee verbonden vreemde for maties. Ik heb het derhalve als mijn eereplicht beschouwd op dat oogenblik mijn naam aan- het lot van het leger te verbinden. Ik voel mij als soldaat zoozeer, verantwoordelijk voor de aanvoe ring in dezen strijd, dat ik het on dragelijk zou hebben geacht on dit zwaarste uur niet al datgene onder de oogen te zien met mijn persoon, wat de Voorzienigheid met ons scheen voor te houden. Dat het nu gelukt is de dreigen de ramp volstrekt af te wenden, dank ik uitsluitend aan de dapper heid, de trouw en de onmensche- lijke bereidheid tot lijden, van onze brave soldaten. Zij alleen hebben het mij mogelijk gemaakt een front staande te houden, waartegen de vijand u netaromben van men schen begon op te zetten. Maandenlang, liepen steeds nieu we nauwelijks opgeleide massa's uit de vlakten van Centraal-Azië of uit de Kaukasus storm tegen on ze linies, die vooral des nachts slechts bij wijze van steunpunt kon den worden gehandhaafd. Als de Rus van zijn kant tusschen nauwe lijks versterkte plaatsen in steeds nieuwe aanvalsgolven doorbrak of doorsijpelde, dan geschiedde dit met opoffering van honderdduizen den en nog eens honderdduizenden menschen. Het vraagstuk evenwel, dat ons in dien tijd het meest kwelde, was dat van de ravitailleering. Want noch de Duitecher zelf, noch de Duitsche tank, maar ook helaas on ze locomotieven evenmin waren be rekend op de koude, zooals zij ons thans als het ware had overvallen. En. toch hing van de handhaving van onze ravitailleering het bestaan of de ondergang van de legers af. Gij zult derhalve begrijpen en stellig billijken, dat ik nu en dan incedoogenioos en hard heb moeten ingrijpen, om met grimmige vast beradenheid een lot te overmeeste ren, waaraan wij anders wellicht hadden moeten bezwijken. Toen de Napoleontische legers in 1812 terugstroomden uit Moscou en ten slotte werden verpletterd, was de felste kou ongeveer 25 graden on der nul. Dit jaar evenwel bedroeg de laagste temperatuur, die wij aan het Oostelijke front hebben geme ten, precies 52. Hulde aan de weermacht. Als ik nu ter samenvatting de prestaties der troepen zelf bespreek, kan ik slechts zeggen, dat zij alle hun hoogste plicht hebben gedaan. Aan de spits staal echter weer de Duitsche infanterie. Wij allen kennen de verlammcm de uitwerking van de koude. Zij werkt slaapverwekkend op den mensch en doodt hem daardoor pijn loos. Dat dit lot in de kritieke we ken ons bleef bespaard, danken wij aan het bovenmcnscheliik Prestatie vermogen en wilskracht niet slechts van deze soldaten, doch vooral ook van de onderofficieren en ofücierm tot aan generaals toe, die met be grip voor het dreigende gevaar en volkomeit wegcij tering van hun eigen leven de manschappen steeds weer meesleepten en vormden tot die hechte gemeenschap, die thans wel het beste is, wat het Duitsche vulk in militair opzicht ooit het zijne heeft kunnen noemen. De Fuhrer wees in dit verband op de steeds gelijke, voorbeeldige dap perheid der SS-divisies en -politie- formaties. der tankbemannigen en pantserjagers, der pioniers en ka nonniers, van de menschen van den berichtendienst en van de colonne chauffeurs, van dé luchtmacht, ja gers, gevechtsvliegers; van de batal jons van luchtdoelarlillerie en lucht macht, van de bouwtroepen van de organisatie-Todt en van de trans- pórtcolonnes-Speer, van de mannen van den Arbeidsdienst, van de offi cieren en onderofficieren van ge zondheid, van de ziekendragers, zie kenoppassers en vooral van de zus ters van het Duitsche Roode Kruis en van de N.S.V., maar vooral ook van de spoorwegpioniers en van het trein- en rangeerpersoneel. (Rest morgen). We.qk mede tot een JUISTE VERDEELING GOEDE ORDE Wl L VERKOOPEINI DE DEUR. UIT: Poiytoon-Sttym-Pts HoII«Di<S De jeugd heelt de toekomst als zij levensblij en sterk is. Wordt lid en medewerker v,an den Nederlandschen Volks- dienst. DISTRIBUTIE VAN CACAO. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat ten aan zien van detaillisten en grossiers, die tengevolge van het feit, dat geen nieuwe bon ter verkrijging van cacao is aangewezen, de nog in hun bezit zijnde bonnen 301 en 401 reserv^ niet met nieuw aangewe zen bonnen kunnen aanvullen tot een tiental, de navolgende regeling is getroffen. Gedurende het tijdvak van 27 April tot en met 2 Mei a.s. kunnen detaillisten de bonnen 3—01 en 4—01 reserve bij den Plaatselijken Distributiedienst inleveren tér ver krijging van toewijzingen voor ca cao. Restantbonnen kunnen zij tot een maximum van negen stuks aan hun grossier doorgeven. Zij kunnen echter ook alle ponnen 301 en 4—01 reserve an hun gros sier doorgeven. Grossiers dienen de door hen van detaillisten ontvangen bonnen 3Ó1 en 4—01 reserve bij den Plaatselij ken Distributiedienst in te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor cacao. Eventueel restantbon nen moeten zij aan den fabrikant doorgeven, die deze bonnen zal ge bruiken ter verantwoording van de door hem afgeleverde hoeveelheid cacao. DINSDAG 28 APRIL. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7-55 Gramo foonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.1S Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gramofoon- muzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Amuse mentsorkest -en solist (opn.). 10.00 Kamer muziek (gr. pl.). 11.3,0 Voor de vrouw. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- ën economische berich ten. 13.00 „De boerderij ontwaakt", luisterspel. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Groninger Orkest vereniging. solist en gramofoonmuziek. f6.00 Ziekentroost. 16 20 Gramofoonmuziek. 16.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. (16.45— 17.00 Voor de Jeugd). 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Musette- orkest en soliste. 13.00 Voor de vrouw. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.35 Neerlands stem vatt het Oostfront. 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Gesproken binnenlandsch ovei® zicht. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 „Votiv album", muzikaal programma. Vanaf 20.16 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.16 Gerard van Krevelen en zijn ^solist. 21.16. „Vrijdag de dertiende en een ring", luisterspel. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.4 Militair overzicht. 22.10—24.00 GramoiV»»» muziek. Hilversum XI. 801.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Liederen (opn. en gr.pl.). 8.40 Gramofoonmuziek.,-10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Zang, piano en gramo foonmuziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 13.15 Orgelconcert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Pianovoordracht. 13.30 Gramofoonmuslek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.45 Zang, piano en gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 De Melodlsten en solist. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Reportage. 18.45 Salonorkest. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Zeeuwsch praatje. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Holland and the economie reorganisation". Voor de Radio- Centrales: Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Cello en piano. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Oude koorzSng (gr. pl.). 22.0522.10 AvondwiJding. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afwPlaatsverv. van den Hoofdredacteur, Buitenland, Alg. Reportage en Streeknieuws Fred. Groot, Sf hagen. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A. C. van Kampen, den Helder. FEUILLETON (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door l/DO VAN EWOUD. 41 Een bescheiden erfenis stel de den adspirant notaris, die tot driemaal toe voor zijn candidaats- examen zakte in staat zijn uitspat tingen nog eenigen tijd voort te zet ten, doch. toen ook de laatste obli gatie van deze nalaletjschap te gelde was gemaakt, begon hij in te zien, dat er ook nog zoo-ets als etn toekomst was en dat zijn adellijke titel alleen niet voldoende zou zijn om deze te verzekeren. Dank zij den steun van zijn moeder die zich twee jaar lang alles ontzegde om haar zoon in staat te stellen zijn studie te voltooien, bracht hij hel tenslotte tot een benoeming als candidaat te Rijswijk, maar daar in cle onmiddel lijke nabijheid van de lokkende resi dentie begon het vroolijka leven op nieuw. Zijn huwelijk met de dochter van 'n gepensionneerd referendaris van een der departementen, die niet veel meer had dan zijn bescheiden pensioen, maakte hieraan voorloopig een einde- maar Ubels was nu een maal gewend het geld te laten rol len en toen hij al vrij spoedig, ten gevolge van het overlijden van den notaris, die zijn vader was opge volgd, in Amstelveen werd benoemd, scheen het, dat hij daartoe in de ge legenheid zou worden gesteld. Het was, vooral dank zg de populariteit van zijn voorgangen, een vrij goed notariaat, dat het echtpaar Ubels een ruim bestaan opleverde, maar juist daardoor, verviel hg weer in zijn oude kwaal. En toen kwam de catastrophe, welke in wezen niet veel verschilde, van vele andere in deze soort. Toen het peil van de uit gaven dat der inkomsten dreigde te overschryden en slechts een zuinig beheer van zijn financiën de situatie had kunnen redden, liet hij zich ver leiden tot speculaties. Het was juist in de periode, dat alle aandeelen ter beurze met spïtongen omlaag gingen en schier dagelijks was zijn- bank aan de telefoon met verzoeken om dekking van het tekort. Toen be sloot hij den grooten slag te slaan, die reeds zoo menigeen noodlottig Is geworden. Hij nad, volgens zijn be rekening, tienduizend gulden noodig om zijn verlies te dekken, vijftigdui zend om een gefortuneerd man te zijn. Het verschil was voor een man als hij, die gewend1 was, het geld uit te geven, te gering om lang te aar zelen. Tien of vijftigduizend voor beide hedragen zou hij zijn toe vlucht moeten nemen tot een geraf fineerde malversatie, welke in zjjn oogen niet als zoodanig moest wor den gekwalificeerd, omdat zij binnen zeer korten tjjd weer ongedaan zou worden gemaakt. Hij leende geld hoogstens voor een jaar al was het dan op een minder gebruikelijke manier. Eenige cliënten, die gelden wilden beleggen, werden 't slacht offer. Boeren uit Amstelveen, die zijn vader hadden gekend als een respectabel man en ook diens opvol ger alle achting hadden toegedra gen, aarzelden geen oogenblik „den jongen Ubels", zooals hij, ondanks zijn veertig jaren in dien kring alge meen genoemd werd, om raad te vragen voor een belegging "Van hun spaarduitjes en de notaris verstrekte hun het soliede hypotheekje tegen een mooie rente, dat zij zx> gaarne wenschten. Jonge Hollandsche hoe ren in Noord Frankrijk hadden geld noodig voor de stichtiftg van land bouwbedrijven. Jhr. Ubels kende er eenigen van zeer goede familie per soonlijk, ferme boerenjongens, die een mooie toekomst tegemoet gingen en het zeker £eter zouden hebben dan hun, met minde ondernemings geest bezielde vrienden, die straks wellicht bij het rijk om steun zou den moeten aankloppen... De een voudige Amstelveensche landbou wers geloofden dit verhaal, dat ge heel aan fantasie van een naar geld hunkerend man was ontsproten. Jhr. Ubels, behartigde hun belangen op voortreffelijke wijze, zooals zij trou- wens niet anders verwacht hadden. Hij reisde persoonlijk naar Frank rijk, waar hg op hun kosten in Parijs een paar genoegelgke dagen beleefde om terug te keeren met eenige grossen van hypotheek op gefingeerde panden en landerijen in de omgeving van Amiëns, voor een totaal bedrag van vijftigduizend gulden... De groote slag, die jhr. Ubels zich gedroomd had, bleef echter uit. Het was geen tijd voor groote slagen en voor het geld der Amstelveensche boeren kreeg hg slechts waardelooze effecten. Twee, d-'o jaar lang lieten de slachtoffers zich by den neus nemen. De notaris betaalde prompt op tijd de rente, die, in verhouding tot hetgeen in Nederland werd berekend, zoo hoog was, dat aan aflossing niet werd gedacht. De stemming aan de beurs werd wat beter en jhr. Ubels kreeg weer hoop. De jaren van tegenspoed hadden hem tot naden ken gebracht en al dien tijd was h(j er in geslaagd door een belangrijke bezuin'jing op zijn uitgaven den' moeilijkheden het hoofd te bieden. Misschien zou het hem nog geluk ken binnen afzlenbaren tijd zg'n schuld af te doen... Maar toen barst te de bom. Dat was tegen het einde van het vorige Jaar geweest. Een der bedrogen boefen was er door toevallige familierelaties achter gekomen, dat de flinke Hollandsche boerenzoon, wien hij door bemidde ling van jhr. Ubels een hypotheek zou hebben verstrekt, in Noord Frankrijk onbekend was. Een verder onderzoek bracht het geraffineerde bedrog aan het licht. Voor elk ander zouden onder deze omstandigheden twee wegen hebben opengestaan: een gang naar den notaris of naar de politie. Maar deze gedupeerde landbouwer deed geen van beiden. Een aanklacht bij de\>olitie zou vrij wel zekei tot gevolg hebben, dat hij z(jn geld kwijt was, daar de notaris dan zeker zou worden gearresteerd en pm jhr. Ubels, wiens vader reeds zijn zaken op zoo voortreffelijke wij 2e had behartigd, de gewenschte opheldering te gaan vragen, daar voor ontbrak hem de moed. HU koos den weg, dien zg'n boerensluw- heid hem wees en stelde zich ln ver binding r.iet Loucheur, wiens Fransch klinkende naam juist in dit geval Iets aantrekl&lij'.cs had. Jn Loucheur had er raad op geweten. Hg drukte het slachtoffer op het hart te zwij gen tegenover zijn lotgenooten en garandeerde hem, dat hg in dat ge- «val binnen drie maanden zijn geld terug zou hebben. Het ging om een bedrag van tienduizend gulden. Loucheur vroeg er tweeduizend bij voor zijn „bemoeienissen" en liet bij den notaris de vrees achter, dat hij later nog eens op dezelfde wijze als „zaakwaarnemer" van de andere gedupeerden zou optreden. In zijn radeloosheid was Ubels naar zijn buurman en oud-studiege noot, mr. Van Opweeghen geloopen en deze had zich, zij het ook schoor voetend, want Ubels' vreemd gedrag van vroeger jaren lag hem nog vrij versch ln het geheugen, bereid ver klaard hem de reddende hand te bie- deu. Van Opweghen had begrepen, dat hier in eens schoon' schip- moest worden gemaakt, want bg een rege ling met Loucheur's cliënt alleen zou de Belg het zeker niet laten. Trouwens, het ging er ook om den jongen notai u nog een kans te geven iets van zijn leven te maken en dat zou tenslotte alleen mogelijk zgn, wanneer deze ondragelijke schuldenlast geheel Van zijn schou ders werd genomen. Men was er in ►geslaagd het benoodigde bedrag vóór den vastgestelden datum bijeen te krijgen en duzen ochtend waren zg tenslotte ook met Loucheur, die aan spraak maakte op een behoorlijke „provisie", tot overeenstemming ge komen. Geleidelijk om bij de andere slachtoffers geen argwaan te wekken zouden de gefingeerde hypotheken worden afgelost van de do r vrienden en kennissen bijeen gebrachte som, welke reeds bij een soliede bankinstelling was gedepo neerd en daarmee was Ubels' Bchuld afgedaan, zij het dan, dat hij waar schijnlijk nog eenige jaren lang de grootste zuinigheid zou moeten be trachten om het geleende bedrag in zijn geheel te kunnen terugbetalen. (Wordt vervolgd.)

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2