J ABDIJSIROOP De moord op overste Mussert De tarwe op den schoo'zolder VASTZITTEND g SLUM van Aantasting van de millitaire ver houdingen van gezag en tucht (Vervolg van pag. 1.) \7 OORTS is door verdachten ter rechtvaardiging van hun han delwijze een beroep gedaan op een samenloop van omstandighe den, welke als overmacht op hen zou hebben gewerkt, tengevolge waarvan zij ertoe zouden zijn over gegaan tegen huu meerdere op te treden, gelijk zij deden. Bedoelde omstandigheden zouden hebben bestaan in de geruchten, welke zich in den oorlog rondom den persoon van den luitenant-ko lonel Mussert hadden gevormd en de strekking hadden aan de eer lijkheid zijner bedoelingen met be trekking tot de belangen der lands verdediging te twijfelen, zoomede in de noodzakelijkheid voor de veilig heid en het behoud van de vesting Holland er voor te waken, dat de luitenant-kolonel Mussert geen na- deeligen invloed zou kunnen uit oefenen op de krijgsverrichtingen in het vak, welks verdediging aan den" verdachte Bom was opgedra gen. Ook dit verweer acht het Hof niet aannemelijk, vermits de beoordee ling van de betrouwbaarheid en militaire geschiktheid van den lui- tenant-koionel Mussert onder gee nerlei omstandigheid aan de ver dachten toekwam, wier eerste plicht het was een meerdere, van wicn hun persoonlijk gcenerlei landsverraderlijk gedrag was ge bleken en die door hoogere com mandanten in zijn militaire waar digheid werd gehandhaafd, als zoo danig te eerbiedigen. Deze plicht van verdachten is naar het oordeel van het Hof van dien aard, dat van hen redelijker wijs geëischt had kunnen worden, dat zij welke geruchten en vermoe dens ook aan dezen plicht onderge schikt zouden hebben gemaakt, te meer daar zij mui-sten weten, dat ook de belangen der landsverdedi ging, waarvoor zij wilden opkomen, door niets meer konden worden ge schaad, dan door aantasting der militaire verhoudingen van gezag en tucht. Verdachten hadden der halve naar het oordeel van het Hof aan den drang der omstandighe den, waarop zij zich beroepen, re delijkerwijs weerstand moeten bie den. Het Hof stelt mitsdien vast. dat de verdachten Bom en Kruithof de hun respectievelijk telaste gelegde misdrijven hebben gepleegd, ter wijl van geen gronden is gebleken, welke hun strafbaarheid zouden kunnen opheffen. Krijgsmanseer van overste Mussert ongerept. KJ ET het oog op de bepaling van de mate van strafwaardig beid der verdachten acht, het Hof het noodzakelijk de overige voor het Hof afgelegde getuigenverkla ringen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het Hof stelt daarbij op den voorgrond, dat de verdachten zoowel persoonlijk als bij mon de van hun verdediger niet in gebreke zijn gebleven zonder eenlg voorbehoud hun dwaling met betrekking tot den per soon van den luitenant-kolonel Mussert te erkennen en hun overtuiging uit te spreken, dat aan zijn ongerepte krijgsmans eer op geenerlei wijze meer kan worden getwijfeld. Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed... Ook Rheumatiek is daar een gevolg van rheumatiek die s oopende pijn. die ontstaat omdat schadelijke zuren zich ophoopen en vastzetten in spieren en spierweefsels. Rheumatiek uit zich in veie vormen, maar de oorzaak is altijd onzu-ver b!oed, zooals de gevolgen Heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen en U weer krachtig te maken, dat is de taak van Kruschen. Begin daarom vandaag noc de beroemdeKruschenkuur. Bij Apoth. e Drog. 1.47 0.76 0.41, uitsluiterc in de bekende gele /erpakklng.' Overweging van de bedoelcfè ge tuigenverklaringen heeft het Hof de overtuiging geschonken, dat zij, die aan de goede trouw van den luitenant-kolonel Mussert hebben getwijfeld, veelal niet alleen van aan misdadigheid grenzende licht vaardigheid hebben blijk gegeven, maar zelf grootendcels mede oor zaak van het te zijnen opzichte gewekte wantrouwen zijn geweest en 'in de hoogste mate zelf schul dig staan aan het ongunstig ver loop der krijgsverrichtingen, het welk ten onrechte den luitenant kolonel Mussert werd aangerekend Verraadlegende ondermijnde de geestkracht der troepen. Daarbij is mede uit verschillende verklaringen van getuigen komen vast te staan hoezeer de hoogste militaire berichtgeving omtrent de beweerde aanwezigheid van binnen landsche vijanden en verraad er toe heeft bijgedragen de geest kracht der Nederlandsche troepen te ondermijnen en een algemecne stemming van wantrouwen te wekken, waardoor alleen reeds de krijgsverrichtingen tot mislukking gedoemd waren. Het Hof wijst in dit verhand in het bijzonder op de desbetreffen de verklaringen van den reserve luitenant-generaal van Andel. commandant der vesting Holland, en den kolonel van der Bijl, com mandant der lichte divisie. Het Hof stelt vast, dat de be ruchte landverraad-legende eener- zijds onopzettelijk de oorzaak is geweest van den diep teleurstellen don gang der krijgsverrichtingen, ■terwijlzij anderzijds opzettelijk ge bezigd is om de schuld van dezen gang van zaken te bemantelen. (Vervolg morgen). De pensionprijzen Verhooging onder bepaalde voorwaarden toegestaan. In de prijzenbeschikking pensions no. 1, opgenomen in de Staatscou rant van 28 April 1942, zijn de be dragen aangegeven, waarmede de pensionprijzen, die op 9 Mei 1940 golden, mogen worden verhoogd. In de nu toegestane verhooging is te vens opgenomen de reeds vermelde verhooging uit hoofde van de be taalde omzetbelasting, zoodat hier voor geen appart percentage zal gei den. Indien het bedrag van de pen sionprijzen op 9 Mei 1940 inclusief omzetbelasting was bepaald op meer dan fSO.per maand, mag het met 2Vo worden verhoogd. Voor lagere bedragen is de toege stane verhooging in geld uitge drukt. Wanneer de pensionprijs per persoon op 9 Mei 1940 lager was dan resp. f 60.of f 80.per maand, mag hij per persoon met f5.resp. f4.worden verhoogd. Voor de verhooging van pensionprij zen vastgeseld per week of per dag of die, welke op 9 Mei 1940 exclu sief omzetbelasting golden, zijn eveneens bepalingen getroffen. De gemachtigde voor de prijzen wijst er echter met klem op, dat deze verhoogingen niet zijn toege staan over de thans eventueel reeds in strijd met de prijsvoorschriften verhoogde prijzen, maar slechts over de bedragen, zooals deze op 9 Mei 1940 werden berekend. Pensionhouders, die hun prijzen op deze voorwaarden wenschen te verhoogen, dienen izch er derhal ve terdege rekenschap van te ge ven, welke de prijs was, die zij op 9 Mei 1940 hadden of zouden heb ben bedongen. Duitsehe boekententoon stelling in Haarlem Nat.-Socialisme wijzigde het wezen der Duitsehe cultuur. In de historische Vleeschhal op dc Groote Markt te Haarlem is gister middag de tentoonstelling: „Das Deutsche Buch der Gegenwart" ge opend, welke reeds in andere ste den zooveel belangstelling heeft ge- Van alles wat uit dorp en stad Steekpartij te Oude Pekela. Gis teravond kregen eenige "jongens te Oude Pekela ruzie, welke ontaard de in ecja vechtpartij. Een van hen, de 20-jarige G. B. trok plotseling een mes en bracht daarmede J. Imminga eenige steken in rug en gelaat toe. Deze zakte in elkaar en werd naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is ernstig. De dader is gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld Arbeider in brand geraakt. Bij de filmmaatschappij Cinetone te Amsterdam is gistermiddag een 37- jarige arbeider, die met licht brand bare vloeistoffen werkte, in brand geraakt. Met zware brandwonden aan armen en beenen is het slacht offer door den G.G. en G.D. naar het Westergasthuis gebracht. Schoenendiefstal. In den afge- loopen nacht zijn dieven na de bui tendeur opengebroken te hebben, een schoenwinkel in de Maasstr. te Rotterdam binnengedrongen, waar zij ruim 600 paar schoenen buitmaakten. Tabak gestolen. Wegens diefstal van een groote hoeveelheid tabak zijn aangehouden de 34-jarige A. N. en de 31-jarige J. de K., beiden te Groningen. Zij zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Kraan omgeslagen. Gistermor gen is op de Waal kade te Nijme gen een electrische kraan, waarmee kolen uit een schip in de bunkers van de P.G.E.M. werden gelost, waarschijnlijk door den wind, van zijn voetstuk geslagen en bijna ge heel vernield. De kraanmachinist., de gehuwde 26-jarige P. J. N. was bijna op slag dood, De 29-jarige F. V. werd zwaar gewond naar het St. Canisiusziekenhuis overge bracht. De 32-jarige H. J. E. werd gewond naar zijn woning vervoerd Dc twee laatstgenoemde arbeiders bevonden zich eveneens in de kraan, toen deze omsloeg. Amerika wil meer luchtschepen hebben. Volgens een Reuterbe- richt heeft het Amerikaansche mi nisterie van Marine van het con gres de machtiging gevraagd voor het, koopen of bouwen van nog 24 luchtschepen, om den strijd tegen de duikbootcn te „verscherpen". Het departement had reeds eerder machtiging gekregen voor den aan koop van 48 niet stijve luchtsche pen. Wervelstorm in Amerikaansche stad. Naar de Engelsche berich tendienst meldt uit Oklahama, is de stad Prior geteisterd door een wervelstorm. Een derde der woon huizen werd verwoest. Honderden mcnschcn zoudei? zijn omgekomen en 250 gekwetst. trokken. De eigenlijke openings plechtigheid geschiedde in de trouwzaal van het stadhuis door den Beauftragte van den Rijkscom missaris voor de provincie Noord- Holland, Gauamtsleiter Unger, die in het bijzonder den bekenden Duit' schen schrijver Dr. Bruno Brehm verwelkomde. Hij zette voorts uit een, dat het nationaal socialisme het wezen der Duitsehe litteratuur heeft gewijzigd, doordat schrijvers en dichters zich in dienst stelden' van het nieuwe Duitschland. Het Duitsehe bock van dezen tijd geeft dan ook een beeld van'het leven eri strijden van den Germaanschen mensch, dat niet uitsluitend be stemd is voor het Duitsehe volk, maar voor de geheele Germaansche volkerengemeenschap, dus ook voor het Nederlandsche volk, dat met nauwe cultureele banden aan het Duitsehe broedervolk is verbonden. De openingsbijeenkomst werd op geluisterd door het Zepparoni kwar tet dat muziek van Dirk Schaefer en Haydn ten gehoore bracht Ver volgens maakten de genoodigden een rondgang over de tentoonstel- linR. Des avonds heeft Dr. Bruno Breli Des avonds heeft dr. Bruno Brehm in den stadsschouwburg een voordracht gehouden uit eigen werk. Italiaansch Weermachtbericht VERKENNINGSVLIEGTUIGEN IN ACTIE. ROME, 28 April. Het 696e weer machtbericht luidt: In Cyrenaica werden aanvallen van vijandelijke pantserwagens af geslagen door het welonderhouden vuur van onze artillerie, terwijl de activiteit van verkenningsvliegtui gen eveneens groot was. De Engel sche luchtmacht verloor bij een luchtgevecht een Curtissjager. Vliegtuigformaties ondei-namen krachtige bombardementsacties te gen het eiland Malta, waarbij mili taire werken en installaties van de luchtmacht en marine getroffen werden. Een Spitfire werd neerge haald. In het Oostelijk deel van dc Mid- dellandsche Zee werd bij een door onze torpedovliegtuigen onderno men aanval een schip van gemid delde tonnage getroffen, dat deel uitmaakte van een convooi, dat door vliegtuigen en oorlogsschepen begeleid werd. Aardbeving gevoeld in Portugal. In Portugal is oen hevige aardbe ving gevoeld, welke door het obser vatorium in Serrato Pilar is opge- teekend om 6 uür 33 minuten. Het epicentrum lag slechts 25 km. van deze plaats. Schade is niet aange richt. Een duur vrachtje. Het begin was zoo uitermate sim pel! „Ga jij vannacht een vrachtje halen in de Wieringermecr". zoo had een zekere A. Pancras gezegd tegen den vrachtrijder P. J. Mul uit Heerhugowaard. Het antwoord was: ,;Dat kan wel!" Toch had Mul, die voor den eco- nomischen rechter terecht stond we gens frauduleus vervoer van 50 zak tarwe, wel kunnen uitrekenen, dat er iets niet in de haak was. Om te beginnen was daar de tijd,' waarop het vervoer moest geschie den: om lA uur 's nachts present bij Pancras om 2V* uur 's nachts in Middenmeer. Dan was daar zijn vervoerloon, dat niet minder dan f130 bedroeg. Verdachte ontkende op de hoogte te zijn geweest met het feit, dat de tarwe was gestolen. Heling was hem overigens niet ten laste ge legd. De tarwe was later teruggevonden op den zolder van een R.K. school, waarheen ze door verdachte was vervoerd. Omtrent den ontvanger zei hij niets te weten. De officier vond de zaak zeer ern stig. Verdachte moet zeer goed heb ben geweten, wat er aan de hand was. Zoo hij dan al niet op de hoog te was met. de omstandigheid, dat de tarwe was gestolen, dat er ge smokkeld werd. moest 1 een kind duidelijk zijn geweest. Met het oog daarop eischte hij drie maanden met verbeurverklaring van de par tij en van de auto. Verdachte vroeg clementie en de rechter zal over 8 dagen uitspraak doen. is oorzaak van piepen op de luchtpijp, hoestbuien en benauwdheid op de borst! Neem dan direct de zoo buitengewoon slijm-- oplossende Abdijsiroop Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. akker's HQITIKA 211. Hij bad het nauwelijks gezegd toen er een eigenaardig fluitend ge luid klonk. Daar heb je ze al! Ik moet zeker weer een zieke door toovcrkracht genezen! Maak, dat jullie je verbergen. EEN VREEMDE CONTROLEUR. H. A. Veenhuis, Middenmeer, van beroep dorschcontroleur, was aan gehouden met 14 kg. tarwe en 7^ kg. grauwe erwten. De officier vond dit een vreemd voorbeeld en achtte hem ongeschikt voor het werk, dat hij echter ook nu nog bleek te ver richten. Gelukkig voor verdachte bleek het goed niet op frauduleuze wijze in zijn bezit te zijn gekomen, terwijl hij het verder uitsluitend voor eigen gebruik had willen aanwenden. F 40 of 8 dagen. FRAUDULEUS GESLACHT. N. Dros, Texel, stond terecht als verdacht van frauduleuze slachting en van handel in damesschoenen zonder bon. Dit laatste gaf hij toe, maar die slachting werd door hem niet erkend. Het fnuikende voor hem was dat hij bij de politie een bekentenis had afgelegd, waaruit tevens bleek, dat hij een deel van het varken had verkocht aan een zekere inej. A. B. Schlebus te Am sterdam. Bij deze werd inderdaad varkensvleesch in een Keuische pot aangetroffen. Mej. Schlebus hield weliswaar star en stijf vast, dat dit vieesch niet van verdachte afkom stig was, de Officier meende, dat al bij al het wettig en overtuigend be wijs was geleverd en vroeg 8 maan den. Uitspraak 2 maanden. ANDERE UITSPRAKEN. Z. v. d. Woude, Helder, 17 kg. brui ne boonen vervoerd, f 35 of 7 d. P. v. d. Weg, Wieringen, 17 kg. peulvruchten uit eigen teelt ver voerd, 125 of 5 dagen. J. H. Smit, 't Veld, 17 kg. tarwe vervoerd, f 35 of 7 dagen. C. Mijsberg Wieringermeer, 27 kg. tanve en peulvruchten vervoerd. f50 of 10 dagen E. Blokker, Warmenhuizen, 23 kg. peuvruchten vervoerd, f40 of 8 dagen. L. Meijers, Anna Paulowna, 9 kg. bruine boonen uit eigen teelt ver voerd. f 10 of 3 dagen. Th. J. Vroone, Breezand, 18 kg. tarwe en bruine böonen vervoerd, f25 of 5 dagen. C. v. Zoonen, O. Niedorp, 35 kg. tar we vervoerd, f 70 of 12 dagen. J. Groenveldt, Heider, 10 kg. brui ne boonen vervoerd, f20 of 4 dagen. J. Kuijper, Wieringe^waard, 9 kg. bruine boonen vervoerd f 20 of 4 dagen. J. v. Scherpenzeel, St. Maarten, 10 kg. bruine boonen vervoerd, f 15 of 3 dagen. B. Uosterhof. Middenmeer, 20 kg. bruine boonen vervoerd, f40 of 8 dagen. D. de Boer, Wieringerwaard, 10 kg. bruine boonen, uit eigen teelt vervoerd, f 12 of 3 dagen. A. VVilleboordse, Wieringen, 30 kg. tarwe vervoerd. Verdachte ver telde, dat het 15 kg. waren geweest en dat de controleur, die hem aan hield, hem had gelast nog verdere 10 of 15 kg. mee te nemen. Officier noch rechter geloofden dit verhaal geheel, al was de tarwe merkwaar digerwijze niet in beslag genomen. Vonnis f50 of dagen. J. Gelijk, Wieringen. was in gezel schap geweest van bovenstaande en kwam met precies hetzelfde ver haal. f 50 of 8 dagen. FEUILLETON Mysteries rondom „Vredelust" lEen geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD 43 Van Opweeghen deed als gastheer zgn best om ceze vervelende periode van wachten althans dragelijk te maken. Hg' presenteerde sigaren en sigaretten, vertelde Sanders een ver keersongeval uit Parijs, waarvan hij getuige was geweest en waarbij de politie bijzonder tactisch was opge treden, leidde het daarheen, dat ten slotte allen aan dit gesprek konden deelnemen en ook Lampe eénige op merkingen over verkeersproblemen in groote steden ten beste kon geven, maar de stemming bleef gedrukt. Sanders had reeds een paar' maal op zijn horloge gekeken, dat de laatste maal vijf minuten voor half 9 aan wees, dr. Jurrians informeerde fluis terend bij den inspecteur, „of die knaap de boel niet voor den gek hield," de monteur zoog zwijgend aan een goede sigaret en blies dikke rookwolken in den lichtkring van den kristallen kroon en jhr. Ubels staar de peinzend door de glazen deuren in den donkeren tuin, als verwachtte hij daar den nog steeds ontbreken- den onbekende te zulllen zien ver schijnen. Van Opweeghen besloot, hoewel hij daarmee had willen wachten tot ook de laatste man gef-rriveerd zou zijn, juffrouw Ceizer om thee te bel len. Het gaf tenminste weer even af leiding en zou de nerveuse sfeer van wachten op iemand, die niet scheen te komen en van wiens aanwezigheid toch blijkbaar zooveel afhing, al- than een oogenblik verbreken. Maar juist, toen hij ijn hand naar den eikel onder de lamp uitstak, ging de huisbel. „Eindelijk." „Daar is hij-" „Aha!" De verschillen' e uitroepen, respec tievelijk van Sanders, Van Op weeghen en dr. Jurrians afkomstig, klonken tegelijkertijd. Jhr. Ubels voegde er met een zucht aan toe: „Gelukkig, nu kunnen we eindelgk beginnen!" T^e sloffende voetstappen van juf frouw Keizer door de lange gang waren in de eetkamer hoorbaar. Het gesprek was plotseling verstomd. Allen verwachtten spoedig stemmen te zullen hooren en luisterden der halve ingespannen, maar het bleef stil in de gang Eindelijk verscheen, na een bescheiden klopje, de gestalte van juffrouw Keizer in de deur opening. In haar rechterhand had zij een brief. „Alstublieft voor meneer Sanders." zei ze, met iets van grenzelooze min achting. De inspecteur nam het epistel aan. „Wie bracht dat?" vroeg hg. „Weet ik ni t," antwoordde de huishoudster kortaf. „Hij lag op den grond." „Er werd toch gebeld..,?" infor meerde Va: Opweeghen. „Jawel, rnaar toen ik den brief zag, dai ht ik a.dat het daarvoor was en heb ik alleen door" het raampje gekeken. Ik zag niemand..." Aller blik was op dit oogenblik op de huishoudster gericht en zoo zagen derhalve ook allen, hoe juffrouw Keizer's alledaagsch gelaat plotse ling verstarde van schrik. Alle kleur wa3 van haar rimpelige wangen ge- w.ken, zg «per. e haar mond, maar vermocht geen woord over haar lip pen te brengen en tenslotte slaagde zij er schijnba.i»' slechts met groote krachtsinspanning in haar arm op te heffen en naar de tuindeuren te wijzen, waarop haar oogen onafge broken gevestigd bleven. „Daar...!" bracht zij er tenslotte met moeite .uit, maar nog vóór zij. dit woord ge sproken had, keken allen, die in het vertrok aanwezig waren in de aan geduide richting. En op hetzelfde oogenblik, dat het stamelend „Daar...!" klork, sprongen vier man nen tegelijk ^a i hun stoelen, zonder noch tan, recht te beseffen, wat zg de volgende seconde zouden doen. Acht paar oogen staarden slechts in de grootste verbijstering naar de gesloten tuindeuren, waarachter, scherp afstekex d teg#- den donkeren achtergrond, de gestalte zichtbaar we "an een man, wiens lijkbleek ge laat zoo fascineer end werkte op allen, die in het vertrek vereenigd waren, dat niemand in staat was onmiddel lijk handelend op te treden. Het was da- ook een luguber schouwspel, want het gelaat daar in hun onmid dellijke nabg'heid, dat met een trek van doodelijke haat onafgebroken naar één punt in de kamer staarde, terwijl de banden van den man zich tastend langs het raam bewogen, als verwonderde hij zich, dat het glas zgn. weg versperde, was onmisken baar Jat van den vreemdeling, die in ditzelfde vertrek was vermoord. Zelfs het bloed aan de slaap was dui delijk zichtbaar en Sanders, wien zulke details onmiddellijk opvielen, stelde terstond vast, dat het dessin van de zgden das hetzelfde was als van die, welke het slachtoffer van den moord had gedragen. De uitwerking van deze, even on verwachte als sinistere verschijning, op hen, die daarvan getuige waren, waa zeer verschillend. Allen staar den naar hetzelfde punt, maar de gelaatsuitdrukkingen liepen zeer uit een. Sanders en zijn rechercheur, Bartednk, kek i de spookachtige verschijning buiten doordringend, maar onbewogen aan, de monteur Lampe d iets van intense verba zing, vermengd met afgrijzen in zijn blik, notaris Ubels die eveneens van zijn stoe! was opgesprongen, hield zich krampachtig aan de leuning daarvan vast, terwijl de doodschrik op zijn meek gelaat te lezen stond en Van Opweeghen, die zich blijk baar zelfs in dit moment nog de heer des huizes voelde, deed wan- b pige pogingen zijn ontzetting meester te woiden en handelend op te treden. Dr. Jurrians en Wils leken, naast de oeide politiemen- schen, nog et kalmst. Wel was ook de reporter zichtbaar onder den in druk van het sch wspel, maar zijn gelaal verried geen vrees evenmin trouwens als dat van dr. Jurrians, or wiens lippen zelfs een glimlach speelde. Hij streek ~ich eenige ma len met de har.d over het voorhoo|d, alsof hij over "ets nadacht, maar er niet in slaagde zijn gedachten vol doend#- te cor.centreeren. Niemand sprak een wooiJ en in de heer- schende stilte klonk plotseling een doordringende ^il van de huishoud ster, die bewusteloos ineen zakte. Wordt vervolgd De liefde tot zijn land is ieder aangeboren Onder dit motto zal op 3 Mei 1942' op het Houtmstterrein te Den Kaag de Nederlandsche Arbeidsdienst een feestelijke demonstratie houden. Dertienhonderd arbeidsmannen zullen daartoe opmarchccren en zullen de toeschouwers door lichaamsoefeningen, zang en mu ziek een indruk geven van hun eer lijk willen en Kunnen. De Nederlandsche Arbeidsdienst zal voor liet eerst in zijn bestaan in liet openbaar aantreden om uitdruk king te geven aan zijn verbonden heid met volk en bodem en om ons volk te bewijzen, dat de Nederland sche Arheidsdiensj. van het volk is en door het volk is ontstaan. Ook de arbeidsmcisjes die hij deze demonstratie aanwezig zul len zijn, zullen door meidansen en zang de toeschouwers zeker weten te boeien. Wanneer de dertienhonderd ar beidsmannen met hun blinkende schoppen over de schouders zullen opmarcheeren, zullen zoowel zij als dc arbeidsmeisjes er van over tuigd zijn, dat de toeschouwers eeii gunstig oordeel over hen kun nen yellen. Zij zullen hun best doen de ach ting en eerbied van de locschou wers te verwerven, opdat deze ver der in ons volk zullen worden uit gedragen. Op Zondagmiddag te 15.30 uur vangt de demonstratie aan en ieder een is van harte welkom. De toe gang is vrij, terwijl er voor gezorgd is, dat er voor iedereen plaats is. Het sportterrein Houtrust is ge makkelijk met verschillende trams te bereiken. Er zijn maatregelen ge troffen om na afloop van dc demon stratie het vervoer van het publiek vlot. te doen verloopen. Het is wenschelijk, dat de plaat sen om 15.15 uur ingenomen zijn. Hel terrein wordt om 14.30 uur voor het publiek opengesteld. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 30 APRIL. Hilversum I. 413,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 De fa- miilte Ue Boer (opn.). 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmu ziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.45 Salonorkest (opn.), 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 De landstand aan het werk. 13 15 Klaas van Eeeck en zijn orkest. 14.00 Zang, cello, clavecimbel en gramofoonmuziek. 14.40 Gramofoonmuziek. 15.00 Orgel en zang. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 10 van den Hei- delbergschen Catechismus. 16.20 Gramofoon muziek. 16.30 Revida-sextet. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 „Varia", gevarieerd programma. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 „Varia", ge varieerd programma. 18.50 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.00 B.N.O.: De wereldmeening Uit vreemde kranten. 19.10 Omroepsymphonle-or- kest en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). Ca. 20.20 Gramo foonmuziek. 20.45 Filmpraatje. 21.00 Omroep- symphonle-orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22,00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10 Gramofoonmuziek. 23.0024.00 Balletmuziek (gr.pl.), Hilversum 11, 301,5 m. 6.457.15 Zie Hilversum I. 7.15 Gramofoon muziek. 7.308.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Ensem ble Francis Keth. 12.00 Amusementsorkest en soliste. 12.45 B N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zyn orkest en soliste. 13.45 Voordracht. 14.00 Om roeporkest, gemengd koor en solisten (opn.). 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Het" Hollandsche Trio. 16.00 Zang met planobegeleiding en gra mofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 17.30 Planovoor dracht. 18.05 Gramofoonmuziek. 18.30 Toe spraak „Sterft, oude vormen". 18.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.15 Lezing .Brandende kwesties". 19.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 19 40 Spiegel van den dag. 19.50 B.NO.: Wat Nederland schryft. 20.00 Orgel spel. Vanaf 20.15 aileen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken- 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 20.40 Luisterspel „Er is 'n op lossing voor alles". 31.00 Orkest Ernst van 't Hoff en soliste (opn.l. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gezangen (opn.). 22.05 —22.10 Avondwijding. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw) Plaatsverv. van den Hoofdredacteur, Buitenland, Alg Reportage en Streeknieuws Fred. Groot, Schagcn. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A. C. van Kampen, den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2