DE VÜU SCHO HET GEHEIK PAREL-EILA Het feest van Neerlandia AGENDA. PUBLICATIES BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN. TIJDSCHRIFTEN RADIOPROGRAMMA Amsierdantsche Beurs Zuinig op Uw kui FEVl R.K. LYCEUM. Eindexamen afd. HBS-B. Bij de op 2, 4 en 5 Mei gehouden eindexamens Van de afd. Hoogere Burgerschool B van het r.k. lyceum werden geëxamineerd 10 candida- ten, waarvan 9 het diploma verwier ven, n.l. Hans Hageman, Piet van Hooff, Jan Huiberts, Jan Oud, Jaap Praat, Charles Verhaart en mej. Els Kohier, allen te Alkmaar, Jan Kuil- boer te Heerhugowaayd, en mej. Koos Luyckx te Hoorn. Eén candi- daat werd afgewezen. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking (4e klasse, 2e lijst) zijn wat de in Alkmaar en omgeving verkochte loten betreft de volgende prijzen gevallen. 65 5310 5343 5377 5400 5403 5404 10477 10491 10513 10548 1Ö851 12788 12803 12806 12842 12845 12846 15109 15120 21581 21608 21627 21628 21634 (In de vorige lijst was als prijs van 65 vermeld 12884. Dit moet aljn 12834.) RECTIFICATIE. De aangifte van leerlingen voor het Murmellius Gymnasium is uit sluitend bij den rector aan huis, Ju liana v. Stolberglaan 12, op Vrijdag middag van half vier tot half vijf en Zaterdagmiddag van 23 of schrif telijk. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking: een witte kees hond, niet geschikt voor kinderen; spoed. Adres: inspecteur Dierenbe scherming, Baanstraat, Alkmaar. ADVIES BUREAU VOOR GEZINS- EN LEVENS MOEILIJKHEDEN. Met verwijzing naar de elders in dit blad opgenoen advertentie, ves tigen wij nogmaals de aandacht op het wekelijksch spreekuur van vbo- vengenoemd bureau, dat ten doel heeft bijstand te verleenen aan hen, die te kampen hebben met moei lijkheden in hun huwelijk, htm ge zin, met hun kinderen, of met an dere levensvragen. Het wekelijksch spreekuur wordt gehouden iederen Vrijdagavond van 7.30 tot 8.30 op het centraal bureau voor maatschappelijk werk, Lange- straat 87, boven. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 14-27 April. Nieuwe inschrijvingen: Langedijk: W. Biesboer, Hofstraat B 52, Zuidscharwoude. Alkmaar: Gebr. C. en J. Blaauw, KI. Nieuw- land 7, consumptie-ijsbedrijf. Bestuurswijzigingen: Langedijk: het Onderling Veefonds, Zuidscharwoude. Schagen: coöp. Land- en Tuinbouwbank G.A. Andere wijzigingen: Anna- Paulowna: A. Keuris, Kerkweg 7, café en winkelbedrijf; café overge gaan aan W. Bruin en winkelbedrijf aan L. Meeldijk Cz. Alkmaar: J. Descendre, Kooltuin 15, café en handel in tweedehandsch goederen; verplaatst naar Schagen, Nieuwstr. A 101, en afdeeling cafébedrijf over gegaan aan H. Leijen. Bergen: wed. T. Pascha-Peijs, Breelaan 122, sigarenwinkel, overgegaan aan C. Kroon. Harenkarspel: S. Jaspers, Waarland, Veluweweg 154, metsel bedrijf, overgegaan aan C. Jaspers. Den Helder: T. J. van Vugt, Nieu- weweg 6, zaadhandel, verplaatst naar Bergen, Zuidlaan 47. Lange dijk: M. Visser, Dorpsstraat A 386, Oudkarspel, café- en restaurantbe drijf; overgegaan aan P. A. J. Rui ter. Texel: R. Bakker* Groene- plaats 6, den Burg, horlogemaker, overgegaan aan H. Bakker. Wie- ringen: C. Metselaar Pzn., Wester- landerweg 51, brandstoffenhandel, overgegaan aan C. de Haan Pz. Zijpe: D. Nap, Schagerbrug E 39, bakkerij, overgegaan aan N. Boer- sen. BONTE AVOND N.V. EN K.J.V.O. De Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken en de Kennemer Jeugdbond voor Onthou ding, kort gezegd: N.V. -en K.J.V.O. uit Bergen en Schoorl, hebben Dins dag in de Rustende Jager te Bergen een bonten avond gehouden. En het bleek direct: deze avond heette met recht „bont": zang, piano en mond- orgelspel, een blijspelletje van de K.J.V.O.-leden en een propagandis tisch speechje wisselden elkaar af en al was misschien het eene wat meer geslaagd dan het andere het geheel heeft allen volkomen voldaan. De toeschouwers en toehoorders, voor het grootste deel bestaande uit leden van bovengenoemde organisa ties en belangstellenden, waren wel willend genoeg om de zwakkere mo menten gauw te vergeten en op de gelukkig veel talrijker goed ge slaagde gedeelten door hun geestdrif tig applaus den vollen nadruk te leggen. De nummers werden vlot afge werkt, er werd vrijmoedig tooneel gespeeld, waarom danig gelachen is en het propagandistisch woord vafl'den heer Schuil was even kort als rijk aan overtuigende argumen ten vóór de. drankbestrijding. Hij zette uiteen, dat de K.J.V.O. en de N.V. strijden tegen den alcohol, waaraan in ons land elk jaar nog f 200.000.000.wordt uitgegeven en vóór een vrije, gelukkige jeugd in een gelukkiger, drankvrije samen leving, die zoo verstandig is deze 200 millioen uit te geven aan nuttiger zaken als verbetering van hot onder wijs. Van wat we gezien en gehoord hebben noemen we speciaal den zang, een uitstekende mondorgelsolo, pianospel van Wim Euwen en een vlot gespeeld blijspel „Roode San- der", waarmee deze bizonder ge- Waagde avond werd besloten. Opvoering van de revue „Proost". Wat een landelijke gemeenschap, die één Is, kan presteeren, bewees gisteren In het „Gulden Vlies" een groep dilet tanten uit de Schermer,die onder lei ding van den heer Ridderikhoff uit Hoorn de revue „Proost" opvoerde. Deze revue was samengesteld naar gegevens, verstrekt door een feestcom missie, die zich, in overleg met het bestuur van de N.V. Zuivelfabriek „Neerlandia" te Stompetoren, had ge vormd, om de melkleveranciers van de fabriek en hun gezinsleden, alsmede het personeel, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de fabriek, iets fees telijks ta bieden. Het moet gezegd worden, dat men daarin volkomen is geslaagd. Niet minder dan een 80-tal heeren en dames werkten er aan mede, alsmede een strijkje van dilettanten en het mooie van dit alles is, dat alle medewerkenden uit de Schermer gerequireerd zijn. En wat de costumeering èn wat de tafreelen en de vertolking betreft, was deze revue af. Een vooraanstaand -Alk maarder, die de eerste opvoering had bijgewoond, zeide ons na afloop, dat een revue van Ter Hall bij deze nog een kindje was. Wanneer men dergelijke revu's zonder Buziau neemt, dan is die opmerking gerechtvaardigd. De ballet meisjes in de revue „Proost" waren voor ons van grooter bekoring, terwijl de décors van de Schermer en de Alk- maarsche Waag en Kaasmarkt zeer actueel waren. Ook de belichting was schitterend verzorgd. L. Schuuring en Jb. Schuurman waren wel geen Buziau en Siem Nieuwenhuis, maar met Nel Vries als commère vormden zij toch een levendig en geestig drietal, dat men telkens weer graag zag verschijnen. De verdienste van deze revue was overigens al het feit, dat de er in voor komende liedjes op populaire wijsjes waren gecomponeerd, zoodat ze door het orkest enthousiast konden worden begeleid en door het publiek konden worden meegezongen. Het was dé medewerkenden aan te zien, dat zij met geheele overgave en met plezier werkten en daarom is het verheugend, dat ze alle moeite niet voor één avond hebben moeten geven, maar dat zij, dank zij het groote aantal melkleveranciers der fabriek, in een achttal voorstellingen kunnen optreden. Wij vinden het zelfs jammer, dat het stadspubliek niet tegen betaling in de glegenheid wordt gesteld van deze revue, die zoo goed het wel en wee ten platten lande weergeeft, te genieten. Deze revue toch brent ons bij, welk een zegen de machinale zuivelbereiding in de fabriek voor den boer en zijn vrouw is geweest. Zij toont ons ook, welk opvoedend werk de leiding heeft ver richt, door de hygiëne bij de melkwin- ning te bevorderen. Dat veel vooroordeel overwonnen moest worden, kwam in het geestige tafreeltje van de boerin, haar dochters en den boer, dat* vóór het décor van een. boerderij werd gegeven, tot uiting. De boerin bespreekt met haar dochters het herhaaldelijk komen van den melkcontroleur op de boerderij. Niet begrijpende, dat zijn bemerkingen in het algemeen belang worden ge geven, geeft zij haar afkeuring te ken nen, zeggende: „Er kan niks wezen of hij komt er weer an keutelen, die lange menheer. Ze leten je maar in de buul grijpen en het is niet of je zoo ellendig kladdig ben. Ik heb niks met die potte- kijkerij van noode en kan niet bëj grijpen, dat je vader op zoo'n rotfabriëk blijft". Van de strepticoccen begrijpt ze nieis. Des morgens heeft ze van dezelfde melk nog pap gekookt en die smaakte lekker. Ook de boer krijgt genoeg van al die bemerkingen en het is psycholo gisch juist gezien, dat de dochters voor de hygiënische melkwinning opkomen en het tenslotte winnen. Prachtig is de ouderwetsche kaas kamer op een boerderij, waar de stich ting van de zoetfabriek door den boer en de boerin, met den kruidenier, den bafbier en een paar buren besproken wordt. Dit is kunst, die alleen door de bevolking van het land juist gegeven kan worden. Ook de moeilijkheden met de vele controleurs, die thans de fa briek bezoeken en de omvangrijke pa pieren rompslomp, worden óp geestige wijze als kwelduiveltjes becritiseerd, evenals de moeilijkheden van de hui dige chauffeurs met de gasgeneratoren. Aan het slotworden de pioniers, de bestuursleden en de directeur gehul digd, onder daverende instemming van dé aanwezigen. De voorzitter van de feestcommissie, burgemeesterPosch, huldigde aan het einde den heer Ridderikhoff voor zijn regie, den heer en mevrouw Pranger de Geus voor de muzikale leiding, mevr. G. PrangerSchuitemaker voor de bal letten, Nel Vries als commère, Janny de Geus voor het koortje, Jo Kraakman als soliste, den heer Polman voor de décors, den heer Beets voor de verlichting en deed dit op de hem eigen loyale wijze, zijn toespraken van kransen en bloe men vergezeld latende gaan. Dé voorzitter van Neerlandia, de heer W. Groot, die voor den aanvang nog een welkomstwoord had gespróken, bracht nog een dankwoord aan de feestcommissie. Voor de fabriek is deze feestviering onbetaalbaar, omdat daardoor allen melkleveranciers op prettige wijze het nut van de maatregelen wordt bijge bracht en getoond wordt, welke produc ten er thans gemaakt worden. D. A. Klomp. NACHTVORST SCHAADT. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een sterke nachtvorst de aardappelen te Obdgm en Hens broek, die op vele pla&tsen al flink boven den grond kwamen, op tal van akkers doen afvriezen. Vele bou wers hadden de aardappelen al een of meerdere malen „aangeaard", doch ook hierbij staken de planten tenslotte weer boven den grond. OOK DE BANDEN ACHTERHAALD. Naar aanleiding van het vinden van een zevental fietsen, ontdaan van de banden, in slooten te Obdam en Hensbroek, en afkomstig van diefstallen, dié den laatsten tijd te Heerhugowaard en Hensbroek ge pleegd waren, is men thans ook de banden op het spoor gekomen. Zoo had o.a. te Obdam iemand een twee tal van deze banden gekocht, en wel tegen den prijs van 65. (Ontleend aan onzi advertentierubriek) Tentoonstelling. Vanwege de schildersvereen. „Door werken", van 2 t.e.m. 10 Mei, 2 tot 5 uur, in het atelier hoek Geest—Kanisstraat; Zondag van 10 tot 5 uur. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Quax, de brokkenpiloot (kom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Allotria (comedie). 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoodfnummer 't Was 1 April (Holl. kom. film). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer La Paloma (rom.) Alle leef tijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag S Mei. 8 uur, Kapelkerk, openb. godsdienst oefening, spreker ds. N. Padt, iierv. pred. te Zutphen, over „Vernieuwende kracht". 3 en 7.45 uur, in Waakt en Bidt, con ferenties; verschillende sprekers. 8—9 uur, geref. kerk aan de Oude gracht, orgelconcert Felke Asma. Verder elke 14 dagen tot en met September. Woensdag 6 Mei. 3 en 745,uur, in Waakt en Bidt, con ferenties met verschillende sprekers. Donderdag .7 Mei. 11 uur, Wapen van Heemskerk, Breed- straat 33, kringverg. voor de landjeugd V d. Ned. Landstand; sprekers St. Boerma, alg. jeugdleider, te Assen, ds. Egglnk uit Nijega en anderen; verder zang en dans. 3 en 7.45 uur, in Waakt en Bidt, con ferenties met verschillende sprekers. 7.30 uur, Ruïnekerk te Bergen, rede ds, Dorgelo uit Naarden voor de vrijz. herv. vrouwenvereeniging. KOFFER MET INHOUD GESTOLEN. Op het station te Hoorn is Maan dagmiddag 'n koffer, die onbeheerd stond en toebehoorde aan een dame te Texel, spoorloos verdwenen. Be halve diverse goederen bevatte deze koffer een bedrag aan geld van pl.m. .100. DE NOORDHOLLANDSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Algemeene ledenvergadering. Op Maandag 4 Mei 1942 werd te Amsterdam in de „Indusü-ieele Club" onder voorzitterschap van den heer K. Hogentoorn Dzn., te Beemster, de jaarlijksche algemeene ledenverga dering gehouden van de Noordhol- landsche Landbouw-Onderlinge, af deeling van de Centrale Landbouw- Onderlinge, bedrijfsvereeniging in gevolge de land- en tuinbouwonge- vallenwet 1922. Aan het uitgebrachte verslag over 1940/41 ontleenen wij het navolgen de: Het aantal leden steeg van 3907 tot 3925, vertegenwoordigende een verzekerd loonbedrag van 5.777.760 (vorig jaar 4.978.031). Aangifte werd gedaan van 1217 ongevallen, waarvan 1105 als bedrijfsongeval konden worden erkend. In het voor afgaande boekjaar bedroegen deze getallen respectievelijk 1070 en 970. Met inbegrip van de lasten van het voor het dragen van de kosten van oorlogsongevallen ingestelde Bij zonder Ongevallen-Fonds, waarvoor 0.10 per 100 gereserveerd moet worden, kan met de leden worden afgerekend! op 1.80 per 100 loon benevens f 1.50 per lid. De vergadering ging accoord met een eventueele landelijke ziekte regeling voor dat gedeelte van het personeel, waarin het Ziekenfond- senbesluit niet voorziet. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren j. E. de Nooy té Muiden en J. Glas Gzn. te Gouw. HEILOO. Ambtenaar burg. stand. - De burgemeester heeft met ingang Van 1 Mei tot ambtenaar van den bur gerlijken stand alhier benoemd den heer J. J. J. M. Festen, secretaris der gemeente. NOORDSCHARWOUDE. Niet gestolen. - Zaterdag zou bij het station Ncordscharwoude een fiets gestolen zijn. Later is geble ken, dat dit niet het geval* is ge weest. Doordat een beambte van de spoorwegen een verkeerde fiets in de bewaarplaats had gezet, leek de bewuste tweewieler gestolen Ge- aen neer xseeis vour ue vaiimuuis c» de balletmeisjes voor hun dansen. Hij Y betrokken, eigenaar slechts kort in ongerustheid over zijn verloren en aeer moeilijk te ver vangen bezit, ZUIDSCHARWOUDE, Boerenleenbank. - De coöp. boe renleenbank II hield haar jaarver gadering, ten lokale van den heer P. Kramer, onder leiding van den heer S. de Boer Kz. Aanwezig waren 34 leden. Het uitgebreide jaarverslag, dat de kassier, de heer M. Vlug, uit bracht, werd onder, dankzegging goedgekeurd en vastgesteld. De rekening 1941 sloot op 160.415, de balans op 91.870,96. Het winstsaldo was 167,27 en zal aan het reserve fonds worden toegevoegd. De debi teuren-reserve bedraagt thans 2401,15. De aftredende bestuurs leden, de heeren Jb. Kroon Az. en A. Mooij, werden herkozen, evenals het aftredende lid van den raad van toezicht, de heer J. J. Reijne. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer K. Kostelijk, werd de heer C. A. Berkhouwer tot lid van den raad van,toezicht gekozen. BERGEN. André du Lancelle in de Rustende Jager. - A.s. Maandagavond om acht 'uur zal André du Lancelle, de man met het zesde zintuig, optreden in de Rustende Jager te Bergen. In tal van plaatsen trad du Lancelle vele malen voor uitverkochte zalen op en ook nu zal er voor dit bijzondere op treden stellig groote belangstelling bestaan. LANGEDIJK. Jaarvergadering E.H.B.O. - In een lokaal aan de o.l. school te Zuidschai woude heeft de afdeeling Langedijk van de EHBO haar tiende algemeene jaarvergadering gehou den onder leiding van den heer A. Visser. De vrouwenclub „Onder Ons" te Zuidscharwoude had een bloemenhulde gezonden bij dit twee de lustrum, terwijl dr. de Wit, de medisch leider van de vereeniging, met eenige hartelijke woorden een bloemenmand overhandigde. Van den beschermheer jhr. van Spengler was een schriftelijke felicitatie ont vangen; hij berichtte tevens te be danken als beschermheer. Men besloot jhr. van Spengler een dankbetuiging te zenden voor het geen hij voor de vereeniging gedaan heeft Voorts waren felicitaties ont vangen van den oud-secretaris den heer S. Tromp en de R.K. EHBO, afd. Langedijk. Het jaarverslag van de secreta resse, mej. E. Pasterkamp, vermeld de, dat 29 maal hulp is verleend door de leden der vereeniging. Het ledental verminderde van 28 tot 26. Er werden 21 donateurs gewonnen, 2 bedankten. Aan dr. de Wit en zus ter Gorissen werd dank gebracht voor hun werk. De rekening van den penning meester, den heer A. Visser, gaf aan, dat ontvangen was 628.96 en uit gegeven 256.35; het kassaldo was 372.61. Het aanvangssgldo was 255.71. An mevr. De Vet en mevr. Paarlberg werd een cadeautje aan geboden wegens het bezoeken' van alle veertien oefenavonden. Hierna bood de voorzitter aan- dr. de Wit, die sinds 1933 de vereeniging als medisch leider heeft bijgestaan, een drietal boeken aan. Mevr. de Wit werd verrast met een bloemen mand en zuster Gorissen met een boek en een verbandtasch. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden mevr Bouwens-Klinge- ler en de heeren P. Molenaar en J. Visser herkozen. KOEDIJK. Gouden huwelijk, - Dinsdag her dacht het echtpaar L. Vethaak en C. VethaakVolkers zijn 50-jarig hu welijk in huiselijken kring. De brui degom heeft van deze halve eeuw 49 jaar het tuinbouwvak uitge oefend te Koedijk, waar hij nu 51 jaar onafgebroken woont. Hij is af komstig uit de Schermeer en is thans 75 jaar. Zijn vrouw is 74 jaar en hier ter plaatse geboren. Al zou het feest in stilte gevierd worden, toch was er den geheelen dag veel belangstelling van vrienden en bekenden, waaronder burge meesters Pesman. 's Avonds bracht de harmonie Aurora het bruidspaar een serenade, waarbij de voorzitter Jongsrna een hartelijk woord sprak. De Burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nr. 1761 is opgenomen zijn besluit van 28 April 1942, waarbij is vastgesteld: een Verordening tot wijziging der Verordening, houdende be palingen betreffende indienst neming door de gemeente van personeel op arbeidsovereen komst. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing ge legd. Het is aldaar tévens in afdruk, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar. Alkmaar, 6 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, Lo.-Burg. A. KOELMA, Secretaris HENSBROEK (Maart en April) Geboren: Cornelia d. van J. Klerk en N. van den Doorn. Jan z. van K. Naastepad en A. Groot. Pieter Adriaan z. van P. v. Leijen en G. Gelder. Catharina Cornelia Maria d. van S. Kaag en A. Obdam. Gerardus z. van P. Appelman en A. v. d. Eng. Lourentius Cornelis z. van P. A. Veul en T. de Haan. Ondertrouwd. Petrus Johan- nus Leek te Obdam en Margaretha Maria Schouten. Petrus Bijvoet te Obdam en Anna de Boer. Willem, Buisman te Wognum en Hendrika Bankert. Willem Peetoom te Berkhout en Aafje Leegwater. Getrouwd: Willem Buisman en Hendrika Bankert. CASTRICUM. Geboren: Theodorus Antho- nius, z. v. Simon Schotten en Catha rina Gerritse. Fransjan, z. v. Ger- rit Meijer en Adriana Johanna van Spaandonck. Marianna, d. v. Dorus Groentjes en Hendrika de Graaf. Overleden: Nicolas Adriaan Hulswit, oud 77 jaar, wonende te Amsterdam, echtg. v. Johanna Maria Heijnen. Reinier Kok, oud 76 jaar, echtg. v. Margaretha Zonne veld. Christina Olbers, oud 63 jaar, echtg. v. Gerrit Kraakman. BERGEN (23-29 April.) Geboren: Adriana Johanna d. van A. Doppegieter en C. Slemmer. Ondertrouwd: Johannes Wil lem Frederik Arnoldus Kwant te AmAsterdam en Catharina Maria Beukers. Frederikus Maria Nieuwland te den Helder en Hendri- na Johanna Jansen. Pieter Johan nes Beeldman en Aagtje Postma. Lute Snijder te Amsterdam en Cor nelia Maria Johanna Jonker. Ge rardus Martinus ^lommestijn en Jo hanna Bernardus Schouten. Getrouwd: Hendrik Jan de Groot, te Alkmaar, en Dirkje van Ewijk. Overleden: Ida Sara Levy, 82 jaar, wed. van W. LoewenthaL AANGIFTE BIJ HET N.A.F. Amsterdam, 5, Mei. De persdienst van het N.A.F. schrijft: Daar er nog eenige onzekerheid blijkt te bestaan omtrent dé wijze waarop het lidmaatschap van het Ned. Arbeidsfront verkregen wordt, deelen wij thans mede, dat hiertoe de volgende wegen openstaan: le. Allen, die lid zijn van een vakbond, worden automatisch lid van het N.A.F. Zij hoeven zich dus niet als lid op te geven. Wel moeten zij de hen toegezonden vragenfor mulieren invullen. Dit is noodzake lijk, omdat op grond hiervan moet worden vastgesteld, op welke rech ten het lid aanspraak kan maken. Wie geen invulformulier ontvangen mocht hebben, kan het krijgen bij de kantoren en bureaux van het N.A.F. 2e. Individueel lid kan ieder werkend Nederlander worden, die aan de daartoe gestelde eischen vol doet. Aanvraagformulieren voor lid maatschap kunnen verkregen wor den bij de kantoren en bureaux van het N.A.F. 3e. Publiekrechtelijke lichamen kunnen, na gepleegd overleg met den leider van het N.A.F., als geheel tot het Ned. Arbeidsfront toetreden, waardoordus een collectief lid maatschap ontstaat. WINKELHUIZEN TE HAARLEM UITGEBRAND. In de Zijlstraat te Haarlem heeft gistermiddag een hevige brand ge woed in twee groote winkelhuizen, in gebruik bij de kleermakerij van de fa. Smit en bij het radiotechnisch bureau van den Berg. Binnen een kwartier was het geheele drie ver diepingen hooge pand één groote vuurzee. Een monteur, die nog en kele kostbare instrumenten uit de werkplaats achter den winkel had willen redden, zag zich den terug weg door de vlammen afgesneden. Men heeft hem kunnen redden door een gat te hakken in een muurtje van een belendend huis en den man, die door den rook bewusteloos was geraakt, zoo naar buiten te trekken. De winkel en het er boven gelegen woonhuis zijn totaal uitgebrand. Sigaren voor den sluikhandel. - Zondag heeft de marechaussee te Winschoten in de sigarenfabriek van Tuin een inval gedaan. Tienduizend sigaren, bestemd voor den sluikhan del, waren juist.verkocht voor den prijs van 35 cent per stuk, bene vens driéhonderd pakjes shag. De ge heele voorraad sigaren, 40.000 stuks, werd in beslag genomen. In de particuliere woning van Tuin vond men nog 25.000 sigaren, chocolade, bonbons en flesschen advocaat, alles bestemd voor den sluikhandel. Vier personen werden in. arrest gesteld. Economische rechter. WINKELDIEVEGGE UIT DEN HELDER. Alles was van haar gading. Neeltje B., uit den Helder, had de verzoeking niet kunnen weerstaan, toen zij in de V. en D.-zaak aldaar een prachtige japon had gezien, 't Bleek een avondtoiletje te zijn dat ze nu wel niet bepaald noodig had, maar dat toch t.z.t. dienst zou kun nen doen. Nu had ze het dirtg na tuurlijk kunnen koopen a raison van 12.75, maar och, als je het zoo voor het nemen hebt Jammer voor haar, werd de gap- perij ontdekt en Neeltje werd aan de tand gevoeld. Toen bleek, dat zij deze zaak al eens meer met een be zoek had vereerd, want de alles ont dekkende recherche vond o.a.' nog kammen, toiletzeep, een paar hee renpantoffels en zelfs een voorraad je scheermesjes bij haar! Maandag moest ze boeten: mr. Krabbe veroordeelde haar tot een geldboete van 30 of 9 dagen, na dat de officier eerst f 50 of 10 dagen had geëischt. 4 Een booze kruidenier. Petrus A., kruidenier te Castricum, blijkt een opvliegende kerel te zijn, al weet hij dat zelf niet. Toen hij echer een paar maanden geleden bij de familie v. West kwam, om te vra gen, of er nog boodschappen warens kreeg hij zijn congé. Dat was na tuurlijk niet prettig, temeer niet, omdat als reden hiervoor was opge geven, dat A.' zijn klanten niet goed genoeg bediende. En tegenwoordig is het moeilijk, om het den klanten naar den zin te maken. Hóe het echter zij, A. is boos ge worden, heel boos zelfs, en volgens het echtpaar v. W. heeft hij eerst leelijke woorden naar het adres van het echtpaar geslingerd en toen den "heer v. W. nog een flinken vuistslag gegeven. A. herinnerde zich dat niet, maar dat was gen beletsel voor den offi cier, om 25 te eischen. Vonnis 20 of 6 dagen. Een aardige jongedame met onaardige mameren. Zoo was het: een lieftallige schoo- ne van zoo'n twintig lentes. Een aardig gezichtje, frisch, open. Iets waar je naar kijkt! Maar lntusschefi ook een juffertje met onaardige ma nieren. Ze kwam uit Bloemendaal en zou eenige dagen doorbrengen, in Ber gen. Maar in Bergen bleek geen jeugdherberg of zoo iets te zijn en omdat het kind 't was in Februari en dus erg koud töch onderdak moest hebben, zocht en vond ze een leegstaande villa, drukte een ruit in en sliep den eersten nacht lekker in het vreemde huis. Den volgenden morgen vertrok ze, doch toen ze des avonds terugkeer de, bleek het raam dichtgespijkerd te zijn. Kort en bondig was haar be sluit: een tweede'ruit werd inge drukt en weer sliep de Bloemen- daalsche schoone den slaap des rechtvaardigen Echter, het ont waken was minder vrooiijk, want dien tweeden ochtend werd ze ge snapt. En nu stond ze op het matje en hoorde mr. de Brueys Tack 40 gul den vragen. Mr. Krabbe, de schoone jiog eens aanziende, werd week en besliste dat 25 gulden genoeg was. VLIEGVELD VAN AKVAB DOOR JAPANNERS BEZET. Tokio, 6 Mei (D.N.B.) Het Jcfpan- sc-he hoofdkwartier heeft medege deeld, dat in Birma opererende Japansche troepen op 4 Mei het vliegveld van Akyab aan de golf van Bengalen bezet hebben. Daar door ligt Calcutta, dat 500 km van Akyab verwijderd is, binnen het bereik der Japansche luchtmacht. CORREGIDOR GEVALLEN. Stockholm, 6_Mei. (D.N.B.) - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Australische hoofdkwartier medegedeeld, dat Oorregidor heeft gecapituleerd. Voetbal WEDSTRIJDEN 2E KLASSE A OP 10 MEI. Voor de 2e klasse A zijn voor a.s. Zondag de volgende wedstrijden vastgesteld, Santpoort-Alcm. Vic- trix, Kennemers-ZFC, RCH-WFC, West-Frisia-HBC, Alkm. Boys-HRC« „Astra", géïll. maandblad. In het Mei-nummer van „Astra'* geeft Jef Last een novelle „Da avonturier". Twee andere vertel lingen van Nederlandsche auteurs zijn „De schorpioen en „De Truida- Neeltje". Eenige buitenlanders van naam komen er ook in voor. Guus Betlem Jr. is op onderzoek uitge weest bij het africhten van politie honden en heeft er een gezellig en leerrijk verhaal over geschreven; een ander interessant artikel handelt over gelaatkunde van den mensch. De mooie foto's warder, dezen keer afgewisseld door humoristische si tuaties met verklarende versjes. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.i BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 9.45 De Melo- disten en soliste (opn.). 10.30 Zang en piano. 11.Voor de kleuters. 11.20 Pianovoordracht 12.Sylvestre Trio. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.De landstand aan het werk. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.Solistenconcert. 14.35 Gr.pl. 15.—/ Disco-Variété. 15.30 Voor de zieken. 16.Zondag 11 van den Heidelberg- schen Catechismus. 16.20 Gr.pl. 16.30 Een strijkorkest. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Varia, gevari eerd programma. 18.Sport eiw lich. opvoeding. 18.15 Varia, gevarieertr pro gramma. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.—» BNO: De wereldmeening uit vreemde kranten. 10.10 Het Omroep-Symphonie- Orkest en solist. Ca. 20.05 Gr.pl. 20.13 Schepen in Hollandsche kerken. 20.30 Omroep-Symphonie-orkest. 21.05 Ka mermuziek (gr.pl.). 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Gr.pl. 23.3024.Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8,15 Zie Hilversum I. 8.15 Geestelijke liederen (opn.). Ca. 8.45 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voor de vrouw. 11.Gr.pl. 11.20 Bert van Dinteren en zijn orkest. 12.En semble Rentmeester. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Omroep-Harmonie- Orkest. 13.C0 Voordr. 14.Orkest Ma- lando en solist en pianosoli. 15.Voor de vrouw. 15.30 Viool en plano. 16.—» Het Levida-Sectet. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs ber. 17.30 Zang met pianobegel. en gr.pl. 18.10 Gr.pl. 18.30 Personeel voor stellen. De arbeider denkt mee; cause- sie. 18.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 19.15 Brandende kwes ties, causerie. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 20.Bert van Dinteren en zijn orkest, f) 20.15 Orgel concert. 20.40 Voordracht. 21.Omroep orkest en solisten (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Orgelconcert (opn.). 22.0522.10 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. Opg. Amsterdamsche Bank N»V. Bijkantoor Alkmaar. van Woensdag 6 Mei 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3y, Nederland 1941 99% 4 Nederland 1941 100%, 4 Nederland 1940 II 100s/16 3—3V„ Nederl. 1938 965/s 3 Ned.-Indië 1937 90 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 154'/» Handel Mij. Cert. v. 2.50130 Koloniale Bank 132 Ned. Ind. Handelsbank 90Vs IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .151% Calvé Delft Cert. .117% Nederl. Ford .345 Lever Bros 166 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 284 CULTUUR MAATSCH. H. V. A283 Java Cultuur .151 Ned. Ind. Suiker Unie 160 Verg. Vorsterlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor ind. Spoor 80 296% 183 129 lu. 40 99% 1005% i 006/is 96% 90 150 130 130 90 150% 115% 345 162J-3 279-80 2S0-2 150 158 .78-79 289-92 1811-83 129 95% 1 125 194% 172 147% 124 193 169-70 139 .178 149% 136% 175% 148% 56 42'/, 56 Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw.), Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. cn Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D." A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. r- Sport: J. Werkman, Alkmaar. I 171. Ze had zoveel ge zucht liet ze zich in ha Opeens gaf ze een gil er van. AGENTEN OP Sol INBREKERSj Omstreeks midJ twee Haagsche age} een vijftal mannen wijize ophouden op wijl deze stonden t. de politiemannen ziJ concludeerden uit d zij opvingen, dat hel goeds in den zin hal Toen het troepje f beweging zette, trol] hun schoenen uit kousevoeten. In de gekomen sloeg men L in en hield halt bij| delenpakhuis. Daar vijf een zetje, vercj raam in de bove opende korten tijd la het pand, waarop met zakken onder de Toen de dieven we kwamen, liepen twei den agenten in hand| vluchtten van schrik weer binnen en de ontkomen. PLUKKEN VAN j VERBOD! Grond surrogat 's-Graverihage, 5 Staatscourant van 5 genomen een beschik secr.-gen. van het del bouw en visscherij| plukken en verzame| rep van berken, boself bramenstruiken, mt? zoomede van in het frambozen- en rozei schikt voor het bereif surrogaten, wordt verbod is heden in den. Het ligt in de bedo! nemen wij van het ril de voedselvoorziening! den pluk van de blad| grondstoffen voor MAATDOP Een dagelij ksch Prokud kunstgebitten en platen is voor de hygiëne. Door en bacteriëndoodende we en steriliseert Prokudent bare kunstgebit op de mee afdoende en voordeellge Lever bij aankoop van flacon Uw ledige met 38 door „Daar zul je verbaasd b het piratenschip Duane sprong als ge °P. „Werkelijk? Hoe ziet h uit? Wanneer was het?" - „Het was in den nach' ■Memphis uitgeplunderd 1 was op zee met 'een vcet je, ik ben tenslotte geen baby. Ik was zeer kon verscheidene nachte Pen. Dan ging ik een be ien, want ergens moet je t andere manier je ene dan zoo een paar van het strand verwijdert vL Peeling een schii berst hield ik het voor e

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2