KI EFT Co. J TOTAAL VERZEKERD BEDRAG f 5.364.000.000.- STAD EN OMGEVING AGENDA Herdenking van 9 Hei 1940. De Ned. vrijwilligers aan het Oostfront. FIRMA TOLLEHAER t WEGENER Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER TEL. 3183. BURGERLIJKE STAND. RADIOPROGRAMMA DE VUURRODE SCHOENTJES. De doodvoni proces van (liefs FEUIj HET GEHEIh PAREL-EILA 50 JAAR GETROUWD. Gister was het voor het echtpaar R. Bergen en A. BergenEmeslot de dag waarop het 50 jaar geleden in den echt werd verbonden. In hun bescheiden woning Molenbuurt 9 werd dit heugelijke feit feestelijk in familiekring gevierd en daarvoor bestond alle re den, want de oudjes, die hard heb ben gewerkt, genieten nog een goe de, gezondheid, hun 11 kinderen zijn allen nog in leven, terwijl een groo- te groep klein- en achter-kleinkin deren de zonnetjes zijn van hun le vensavond. De man, dié 74 is, werd aan den Langendijk, de 72-jarige vrouw te Doesburg geboren. Van zijn 11e jaar tot zijn 67ste heeft de bruide gom als bouwersknecht aan den Langendijk gewerkt en vol trots vertelde hij ons, dat hij zich der mate had bekwaamd, dat hij tot de bgsten behoorde. De vrouw had als werkster het noodzakelijke bijver diend.' 9 In dén drukken tijd, ging de man 's nachts om 12 uur naar den akker om de producten voor de vei ling gereed te maken. Van 12 tot 2 uur was men dan vrij, doch van de zen tijd ging er nog een half uur af voor 't loopen van huis naar den akker en van 2 tot 7 uur 's avonds werd er weer gewerkt. Zegeltjesplakken had men voor hen maar verzuimde en toen ze vóór 7 jaar, oud geworden, naar Alk maar verhuisden, waren ze op den steun van de kinderen aangewezen, terwijl het r.k. armbestuur voor aan vulling zorg droeg. Wanneer men dit verneemt, dan begrijpt men pashoenoodig 't was dat tegen dergelijk sociaal onrecht front gemaakt werd. Ook uit hun vroegere woonplaats mochten de oude menschen geluk- wenschen ontvangen, terwijl ver schillende bloemstukken (er zijn ge lukkig altijd nog sociaal voelende menschen) er van getuigden, dat ook ■anderen in hun vreugde deelden. DE GROOTE KERK WEER IN GEBRUIK. In een druk bezochte godsdienst oefening is gistermorgen de Groote Kerk, waar sinds een tiental maan den in verband met de restauratie niet kon worden gepreekt, weer in gebruik genomen. In een inleiding tot zijn predikatie, getuigde de voor ganger, ds. Prins van Wijngaarden, van de vreugde, die de toehobrders en vooral zij, die in Alkmaar gebo ren en getogen zijn, zullen gevoelen, nu de kerk, watirop zij als godshuis en als monument zoo trotsch zijn, weer aan haar bestemming kan vol doen, al is dit dan ook slechts gedeel telijk (de dienst had plaats in het zoogenaamde koor). Spr. noemde het voor den uitvoerder en de aan nemers, opzichters en werklieden een voorrecht in dezen tijd, waarin zoo veel wat oud is wordt vernie tigd of plaats moet maken voor het nieuwe, hier iets dat wel heel oud is, te mogen herstellen. Het is ook te zien als een geestelijk werk, nu het handwerk weer in eere is ge komen. Voldoening zal ook gevoelen de kerkeraad, die zooveel interesse heeft voor het feit, dat een meer passende omgeving voor den eere- dienst kon worden verkregen dan het transsept (dwarsschip) der kerk kon bieden gedurende den tijd, dat de kerkdiensten daar werden gehou den. Ook' -wij, predikanten, verheu gen ons over dezen voortgang van het werk. Moge deze gedeeltelijke ingebruikneming het begin zijn van een volledig en voor eeuwen hou den van den eeredienst in deze ka thedraal. In zijn eigenlijke prediking be paalde ds. Prins van Wijngaarden de aandacht van zijn gehoor tot Mat- theus 11 7 en volgende, waarin hij een groote overeenkomst zag met de omstandigheden, waaronder deze kerkdienst werd gehouden. Aan het slot van de godsdienst oefening heeft de predikant eraan herinnerd dat twee jaar geleden de oorlog over Nederland kwam. Spr.' gedacht allen, die toen en daarna getroffen zijn en die daardoor leden of lijden naar lichaam en ziel, HET MEISJE MET DE NEGEN PUNTEN. Met zeer veel succes heeft het be kende Buijs-Ensemble Zaterdag avond in het Gulden Vlies nogmaals een opvoering gegeven van het dol amusante blijspel: Het meisje met de negen punten. Cor Ruijs was in de hoofdrol ook nu weer buitenge woon op dreef en zijn medespelen den stonden hem uimemend ter zij de. Het publiek heeft tenr zeerste genoten. DE BUS REED NIET. Alkmaarders, die hedenmorgen voor het vertrek met een bus dienst naar Wieringerwaard om 8 uur bij het station moesten zijn, wachtten om 7.40 op den Kenne- merstraatweg op de stadsbus. De bus kwam niet en de verbinding werd dus gemist. Later bleek, dat de eerste rit van de stadsbus (7.40 vanaf de Regu- lieTslaan) reeds geruimen tijd is uit gevallen. Dat is natuurlijk mogelijk. Maar zou men dezen rit dan ook niet eens uit de dienstregeling schrap pen, welke in het kastje van elke halteplaats nog altijd vermeldt, dat deze vroege rit wèl wordt gereden? Wie op verbinding met trein óf bus rekent, wil niet graag door on achtzaamheid gedupeerd worden. NEDERLANDSCHE TÜINDEKSBOND OPGEHEVEN. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Tuindersbond bericht per cir culaire aan de leden van dien bond, dat bij beschikking van den Nederland- schen Landstand is bepaald, dat met ingang van 15 April de Nederlandsche Tuindersbond heeft opgehouden te be staan en is opgelost in den Ned. Land stand. UITREIKING DIPLOMA'S TYPOGRAFEN. Zaterdagmiddag had vanwege de Ver. tot Bev. van de Vakopleiding -in de Typografie de uitreiking der diploma's plaats aan leerlingen, die met goed gevolg hadden deelgeno men aan het examln voor jonggezel: zetter of -drukker. Om half vier opende de heer A. W. v. d. Hoek de bijeenkomst en heette in 't bijzonder welkom den directeur van den cur sus en den controleur, den heer T. J. W. Blaauw. Hierna gaf spr. het woord aan den heer W. Harsevoort, algemeene secre taris van Noordholland. Noord, die -een uitgebreid rapport uitbracht over de voorbereiding, het verloop en het resultaat van de gehouden examens. Volgens spreker was het resultaat van het cursorisch onder wijs dezen winter niet ?oo rooskleu rig als voorgaande jaren, en diende weer opgevoerd te worden. De tijds omstandigheden hebben echter rem mend gewerkt, en vooral op het laatste leerjaar heeft dat grooter. invloed. Ondanks alles waren over het al gemeen nog behoorlijke cijfers bij de praetijk behaald. Aan het examen werd deelgenomen door 10 zetters en 6 drukkers. 9 zetters behaalden het bèdrbfsdiploma, en wel J. van der Haagen, P. Tol en C. W. Pi- suisse van het district Alkmaar en H. C. F. v. d. Berg, J. J. de Graaff, S. P. Kistemaker, H. Tulp, D. Wig- gelaar en W. C. P. de Jongh van het distriet W.-Friesland. Aan 4 drukkers werd het diploma toegekend en wel W. H. Pisuisse en S. Tesselaar van het district Alk maar, G. J. Huibrechts van Purmer- end en P. Schoof van het district W.-Friesland. De leerlingen E. de Haan van Allernaar en B. J, Ceelie van Purmerend konden alleen vol doende halen voor de praetijk, zoo- dat "zij nog geen diploma kregen. Eén leerling werd geby»el afgewezen. Aan het tusschen-examen werd deel genomen door 5 zetters en 2 druk kers. Allen werden overgeplaatst naar het derde leerjaar, en wel F. J. Musman, F. H. Berkvens, J. N. Groenewoud van Alkmaar, Chr, Lenstra van Kwadijk, J. D. Wejj te Nieuwe Niedorp (allen zetters) en F. Roelofsma te Edam en H. Zelden- rust te Den Helder (drukkers).. De rapporteur oogste een verdiend ap plaus. Hierna reikte de voorzitter de diploma's met een toepasselijk woord uit. De leerling P. Schoof behaalde het hoogst aantal punten en kwam hierdoor in het bezit van de premie, die do voorzitter hiervoor beschik baar had gesteld. Vervolgens werd het woord ge voerd door den heer T. J, W. Blaauw, controleur, die een causerie hield naar aanleiding van 't 25-jarig bestaan der leerlingenopleiding. Spreker zette breedvoerig uiteen hoe de eerste leerlingenregeling tot stand kwam en herdacht de pioniers van dit werk, wijlen de heeren van der Wal en Wierdels. Verder schetste spreker* het ver schil van de opleiding der leerlin gen van voorheen en thans. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd muzikale mede werking verleend door den heer W, A. Barten Jr. (piano) en mej. J. Honijk (viool),' die op sublieme wij ze „Romance" van Ludwig v. Beet hoven en „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart vertolkten, terwijl door mevr. J. AdmiraalRuis het „Mijn Moedertaal" prachtig werd gezongen. Aan de dames werden bloemen aangebóden, terwijl de voorzitter ook den heer Barten har telijk dank bracht voor de belang- looze medewerking. Hierna werden door den controleur nog een paar films vertoond en wel een tech nische film van de Philips' fabrie ken (de totstandkoming van de gloeilamp) en een wintersprookje uit Zwitserland. Vooral de laatste film was prachtig en de demonstra ties van 'kunstrijden op de schaats wekten ieders verbazing maar de groote sneeuwvelden en -stormen deden ons nog met huivering terug denken aan den juist gepasseerden winter. v Hierna bracht de heer van der Hoek ook aan den controleur een woord van dank en sloot hiermede de bijeenkomst. DE „NEERLANDIA"-REVUE PROOST. Voor een stampvolle zaal had gistermiddag in het Gulden Vlies de vierde opvoering plaats van de jubileum-revue Proost, ter eere van het zilveren jubileum van de fa briek Neerlandia te Stompetoren, de trots van de Schermer. Ook nu weer is de opvoering een buitengewoon succes geworden. En volkomen verdiend. Een weelde van costuums, prachtige decors, schitterende balletten met kleurige lichteffecten en spel, zang en dans, die ieder met bewondering vervul den. De muzikale orkestbegeleiding droeg zeer veel tot het welslagen bjj. De regisseur Ridderikhoff uit Hoorn, de orkestleider-pianist G. C. Pranger en mevr. Pranger die de mooie balletten had ingestudeerd verdienden alle hulde.Mej. Jo Kraak man toonde zich een uitstekende zangeres, mej. Nel Vries was een prima commère met keurige cos- tums en de heeren Schuurman en L. Schuuring verzorgden het komisch» gedeelte op aantrekkelijke wijze. De geheele revue was een groot- sche hulde aan het werk van Neer landia en den heer Davelaar en aan den mooien polder de Schermer. Dat a.s. Vrijdag en Zaterdag ook de liefhebbers uit Alkmaar en om geving zullen kunnen genieten van deze, bijzondere revue, mag tot ver heugenis stemmen. Men zal in alle opzichten genieten. Gisterenmiddag werden na af looi' dySK burgemeester Ppsch hartelijke (Ontleend san onze- advertentierubriek) Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een nacht in Mei (rom.) 18 jaar. Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Duikbootenkoers west (rom.-sens.) Alle leeftijden. Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd- nupimer Het leven is niet zoo kwaad (Holl. amus. film). Alle leeftijden. Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7,30 uur, hoofdnum mer Quax, de brokkenpiloot (kom.) Alle leeftijden (Geprolongeerd). Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 11 Mei. 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, optreden van André du Lancelle. Dinsdag 12 Mei. 8 uur, Wilsontheater te Hoorn, Ned. Landstand. Woensdag 13 Mei. 8 uur, café Semeijns te Purmerend, Ned. Landstand. NIEUW CORRESPONDENTIE- - ADRES ECONOMISCHEN VOORLICHTINGSDIENST VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL. NIJVERHEID EN SCHEEPVAART, Met ingang van 11 Mei is het correspondentieadres voor den ge- heelen Economischer! Voorlichtings dienst van het departement van Handel .Nijverheid en Seheepvaart, Emmapark 1, 's-Gravenhage. Het telefoonnummer blijft 72.00.60 (interlocaal letter G.) De dienst is dan als volgt ge huisvest: bureau Buitenlandsche handel en bureau Overheidsmaatregelen, Emmapark 1; bureau Propaganda en bureau Bedrijsneclame, Bezui- denhoutseheweg 78b; bureau Do cumentatie, Rijnstraat 20; Leeszaal in Bibliotheek, Rijnstraat 28. CORRESPONDENTIE. W. A., alhier. Wij zullen de kwestie onderzoeken. (Red.) INTREDE PREDIKANT. Candidaat R. -Koolstra, beroepen predikant bij de geref. gemeente te Schermerhofn, die door de classis Alkmaar met gunstig gevolg perem- toir geëxamineerd werd, hoopt Zondag 31 Mei zijn intrede te doen, na vooTaf bevestigd te zijn door ds. G. Th. Koopman, geref. predikant te Oud-Loosdrecht, MEISJE GEWURGD. Verloofdevoortvluchtig. Zondagavond is aan den Vaart- dijk te Wormerveer door een voor bijganger het lijk gevonden van het 22-jarige meisje J. H. K. aldaar. Bij onderzoek bleek, dat het meisje door wurging om het leven was gebracht. De verloofde wan het slachtoffer, met wien zij Zondagmidag was gaan wandelen, is voortvluchtig. Moge lijk is jalouzie de drijfveer geweest tot deze misdaad. BRUTALE DIEFSTAL. Aan het einde van de vorige week zijn op klaarlichten dag .uit het pakhuis van den groentenhandelaar J. H., staande aan den Schuine Hondsbossche- laan te Heiloo, tien kisten witlof ge stolen. De dader vervoegde zich den zelfden dag in den winkel van den groentehandelaar K., alhier en vertelde aan diens echtgenoote, dat haar man witlof aan hem had besteld. Even'later bracht hij de 10 kisten witlof, waarvoor hij 20 ontving. Den vplgenden dag is de jeugdige J. J. uit Alkmaar, die reeds meerdere malen met de justitie in aan raking is geweest, door de politie in het Heiloërbosch, waar hij den nacht had doorgebracht, gearresteerd. De jeugdige dader, die een gevaar voor de omgeving oplevert, is naar het Huis van bewaring overgebracht. BOLLENZONDAG IN LIMMEN. Goddank, eindelijk eens een Zon dag met niet te veel wind en met een temperatuur, die doet denken, dat de zomer toch eindelijk in aan tocht is. Zoo'n Zondag noodt tot een uit stapje en het was dus geen wonder, dat des middags velen de fiets pak ten en een rit maakten naar Limmen, waar de bollenvelden in vollen om vang hun kleurenrijkdom tentoon stelden. Reeds vanaf den Kennemerstraat- weg viel er veel te genieten, maar zij, die aan deze zijde van het lande lijke dorpje links af gingen, hebben hun oog en neus kunnen verwennen: tulpen en hyacinthen in alle moge lijke kleurschakeeringen, daar tus- schen de blauwe druifjes en de nar cissen; het was een ongekende schoonheid en het gaf een sofns zelfs even bedwelmende geur. De bollenvelden bij Limmen zijn waard bezocht te worden en wie verzuimd mocht hebben, dezen Zon dag Limmen te bezoeken, die profi- teere bijvoorbeeld Donderdag nog van de gelegenheid: want ook dan zal alles nog in vollen tboi zijn. VROEGE KOOL. Er zijn thans al verscheidene tuinbouwers aan den Langedijk bezig met het uitplanten van vnoege koolplanten. woorden van dank en waardeering tot de voornaamste medewerkers gesproken. Allereerst huldigde hij den leider den heer Ridderikhaff met een prachtigen bloemkrans, evenals den heer Pranger en een aan mevr. Pranger offreerde hij een fraaie bouquet. Prachtige bloemen volgden toen voor mej. Nel Vries, mej. J. Kraakman, de heeren Schuurman en Schuuring, de dames van het bal let, de vier dames van het orkest en mej. Govers. Het tooneel was in een bloementuin herschapen. De heer W. Groot dankte de feestcommissie en speciaal den heer Posch en na mens de toeschouwers dankte één der aanwezigen. Het was een prach- 'ig besluit van een inderdaad op merkelijke feestmiddag. FEDERATIE VAN V. V. V.'s IN N.H. BOVEN HET NOORDZEEKANAAL. In de Vrijdaf, in het Gulden Vlies ge houden voorjaarsvergadering van de Federatie van V. V. V.'s in N.H. boven het Noordzeekanaal heette de voorzitter, mr. Breebaart uit de Zijpe, speciaal Dr. A. C. Groenveld, bestuursraad der provincie, welkom, dien hij dank bracht voor zijn medewerking om te bereiken dat voor 1942 aan de Provinciale V.V.V. een subsidie van 12000 wordt toege kend. De Federatie ontvangt 'hiervan 2800, N.H. Zuid 2550, 't Gooi 2550, Amsterdam een klein deel, terwijl de rest door de contactcommissie wordt besteed. Dr. Groenveld gaf in over weging, gezien de tijdsomstandigheden, om zoo weinig mogelijk voor reclame uit te geven, omdat de subsidie voor 1943 ten nauwste zal samenhangen met de inversie daarmede betracht. De heer Dinkelenberg, Zaanstreek, was van oordeel, 'dat een V.V.V. zonder reclame onbestaanbaar was en stelde voor 1000 uit te trekken voor aan schaffing reclamemateriaal. Dit punt gaf -aanleiding tot een uit voerige bespreking, waarbij naar voren kwam, dat het er voor de badbedrijven aan de Noordzeekust niet rooskleurig uitziet, aangezien slechts kleine strand- gedeelten voor het badbedrijf zullen worden vrijgegeven. Uit een mede- deeling van mr. J. P. Bosman, hoofd bestuur A.N.V.V., bleek voorts, dat het Departement voornemens is de reorga nisatie van het V.V.V.-wezen, zoo te regelen, dat de groote kracht blijft.bij de plaatselijke vereenigingen, die zullen worden ondergebracht bij de provin ciale, die door de provincies gesubsi dieerd zullen wórden, terwijl de plaatse lijke V. V. V.'s door de gemeenten ge steund moeten worden en de A. N. V, V. door het Rijk. Tenslotte werd, op voorstel van den heer Klomp, Bergen, besloten, aan het bestuur over te laten al of niet reclamemateriaal uit te geven, aange zien dergelijke uitgiften, •gezien de pa pierpositie, zeer moeilijk zijn. Aan de bijeenkomsten van de praktijkmenschen, onder leiding van den heer Dinkelen berg, zal een cursus voor scholing van personeel verbonden worden. Voorts werd besloten, dat het bestuur met spoed in studie zal nemen om ge durende het seizoen een stempeltocht te organiseeren, waarbij speciale aandacht gevraagd zal worden voor natuur, cul tuur en folklore. In plaats van den heer Nijpels, den Helder, die om gezondheidsredenen als bestuurslid had bedankt, werd tot be stuurslid gekozen, de heer W. Veldhuis te den Helder. De rekening, aanwijzende een batig saldo, groot f 317, werd con form vastgesteld. Een 500 jaar oude molen gesloopt. De heer Dinkelenberg deelde mede, dat gister in de molen „Het jonge schaap" aan de Zaan, eenig voor de cultuur en de daarin gevestigde in dustrie, de moker voor de sloop was gezet. De heer van der Laan wekte de V.V.V.'s op, om tijdig, wanneer iets der gelijks dreigt, de hulp van de A.N.V.V. in te roepen, die dan in samenwerking met andere organisaties er voor zorgt, dat er bij de betreffende instanties het mogelijke wordt gedaan om dit te ver hinderen. Bijeenkomst in „Dreefzicht" te Haarlem. Zaterdagavond had in de zaal van „Dreefzicht" te Haarlem eert herden kingsavond plaats van 9 Mei 1940. De Zaal, die met vlaggen en bloemen was versierd, terwijl op het podium beelte nissen van Adolf Hitler en Mussert prijkten, was geheel gevuld met Neder landsche en Duitsche nat.-socialisten, toen de kringleider, de heer Greijer, de aanwezigen welkom heette. In het bij zonder noemde hjj de sprekers van den avond, den heer Plekker en den Ober- gemeinschaftleiter Heinrich, voorts den Stellvertreter van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Noordholland Lüttgen, den Leutnant der Ordnungs- polizei Boldt, Ortgruppenleiter M. Gerisch, den commissaris der provincie, mr. Backer en den districtsleider der N. S. B., H. v. d. Horst. Spr. herinnerde er aan, hoe op 9 Mei 1940, de Kring in deze zelfde zaal vergaderde, onbekend mgt wat boven het hoofd hing. Hij wees o{) de hetzartikelen, welke in die dagen verschenen; vergaderingen werden verboden en kameraden waren reeds gevallen. Ieder jaar komt men thans op dezelfde plaats bijeen. Herdenkingsrede van den heer Plekker. Spr. gaf het woord aan den heer Riekker tot het uitspreken zijner redevoering. Toen wé 2 jaar geleden hier bijeen waren, aldus spr., hebben we onze dooden herdacht. Op ons rustte echter het odium van land verraad. We hebben daartegen ge protesteerd. We waren nu eenmaal de beruchte vijfde colonne. Wie ech ter de verraders waren, dat zal de toekomst leeren. In die dagen vorm de alles van uiterst rechts tot uiterst links een groot blok, omdat men wist, dat alleen het nationaal- socialisme de rotte burcht van de democratie zou kunnen ondermijnen. Toen kwam 10 Mei. Niet slechts mannen werden weggevoerd, maar ook VTouwen en kinderen, tot zui gelingen toe, en dit was een verdoe melijk schandaal. Men is het even wel te boven gekomen. Daarop volgde 15 Mei. Zij, die de koppen in de hoogte hadden gesto ken, kwamen hu aangekropen. De Duitschers kwamen. Dit bleken goede menschen te zijn, die de Ne derlanders begroetten als mede- Germanen. Het leger werd vrijge laten. Maar, niettegenstaande dit grootsch gebaar van den Führer, stak opnieuw de reactie den kop op. Wederom werden de nationaal-socia- listen uitgebannen. Spr. herinnerde aan Peter Ton en Koot. Den eersten heeft spr. gezien, vermoord, op vuile Joodische wijze. De terreur ging door. Ook na den oorlog werden kameraden gewond of doodelijk gewond. Degenen, die de goden willen ver derven, slaan ze met blindheid. Zoo er één volk met blindheid is gesla gen, dan is dit het Nederlandsche. Men wikte zien noch hooren. De uit geweken regeering verklaarde den oorlog aan Japan en opnieuw vielen Hollandsche jongens. Deze waren bedrogen. Ze meenden te vechten voor een ideaal, doch ze vochten voor een hersenschim. Toen de Führer den oorlog ver klaarde aan Rusland, had Nederland een kans om. straks in het nieuwe Europa' een rol te spelen. Daarom moest het meevechten. Goddank werden jonge mannen, die daartoe bereid waren, gevonden en Neder land zal hen straks dankbaar zijn, (Vervolg en slot van Vrijdag). Weliswaar moet men, om recht op het doel af te kunnen gaan, de uiterste nauwkeurigheid betrachten kunnen, maar wie eens een appel, afgenomen door een Duitschen on der-officier heeft meegemaakt, die weet alles af van deze nauwkeurig heid, welke ieder stofje op den loop aangrijpt om iemand het Zondags verlof in te houden. Daden te volbrengen in het geloof aan dingen, die boven leven en dood staan, leeren zich zelf tot daden te dwingen, dat is eén deel van d^t „andere". Het tweede echter is het leven zonder masker. Alle pose, alle schijn viel weg en slechts de naakte mensch bleef over; óf een dappere en goede kameraad, óf een stuk el lende. Hier kon men noch met goo chelkunsten, noch met branie den dappere spelen, terwijl slechts de angst regeerde, geen omkooperij met kleinigheden uit pakjes van thuis of met opgespaarde sigaretten waren in staat een niet aanwezig ka meraadschappelijk gevoel te mas- keeren. Nog iets leerde ons deze strijd in het Oosten; Wij hebben gebrek aan alles, wat een beschaafd mensch noodig heeft, te beginnen met een vlekkelooze enveloppe tot aan on dergoed zonder luizen toe. Wanneer de keuken en de fouragewagen een paar dagen wegblijven, dan blijven slechts twee mogelijkheden, lui zijn en hongerlijden of zich inspannen en zoo lang zoeken totdat men de noodzakelijkheden voor een maaltijd bij elkaar-heeft. Anderen zich te la ten weren, dat gaat op zijn hoogst een of tweemaal. Voor de rest is men op zich zelf aangewezen. Wie niet mee wil doen kan hoogstens met een voorgewende rheumatiek naar een ziekenhuis verdwijnen. Of men jammert over het slechte eten, over weinig post, over koude, win derige wachten, waarbij de ooren en voeten bevriezen, over luizen en vlooien, over de valschheid der Rus sen, óf men slaat zich door alles heen, mannelijk en zonder gemek ker. Zoo was het waarschijnlijk ook in den wereldoorlog. Ook hij, die lan gen tijd in de tropische rimboe ge leefd heeft, weet dat: van uit de verre verten leert men eerst de kui tuur en de beschaving op haar wer kelijke waarde taxeeren; dingen die heel gewoon zijn, zooals ëen schoon bed of een goed boek, wor den tot oogenblikken uit een beter leven. Kort en goed, men zou de ver wende „jeunesse blasee" van de de mocratie een soldatentijd toewen- schen. Maar niet slechts dat, men weet, dat dat de eenige redding voor hen beteekent. De oorlog is niet de vernietiger van het leven, zooals onze humanistische-pacifistische op voeding ons dat altijd voor oogen gehouden heeft, integendeel, eerst in het veld wordt ons de waarde van dit leven helder bewust, eerst daar kan men het nationaal-socialis- me als levensleer ten volle leeren begrijpen. Bron der kracht. In het vaderland kan men veel schrijven over „de nieuwe orde", over „het ware socialisme", over de nieuwe „wereldbeschouwing"; wij willen dit ijverig werken daar niet met een lachje beschouwen en ons daar ver boven verheven gevoelen. Wij weten echter, dat eerst dan in ons vaderland het juiste begrip voor de nieuwe wereld zal komen, wan neer een groot getal van jonge man nen aanwezig zal zijn, die met de ijzeren taal van den oorlog bekend zijn. Zonder voorwaarden te stellen, ons, gevend in vol vertrouwen, -zijp wij Adolf Hitler als Führer tot op de slagvelden van het Oosten ge volgd en menig goed kameraad rust uit van den strijd onder de zwarte Russische aarde. In het vaderland hebben echter velen het hart vastgehouden: zullen deze „jonge avonturiers" niet door den afgrond verslonden worden, zij die zonder garantie en zonder belof ten een Führer van een ander volk als soldaten volgen? Wij antwoor den: Wij hebben noch beloften noch garanties van noode, hier in het Oos ten vonden wij in ons zelf de bron van onze scheppende kracht,, wij weten, dat een nieuw, een door den Führer vereenigd Europa ons ini tiatief en ons werk noodig heeft en dat is ons voldoende. Wanneer wij eens terugkeeren in het vaderland, dan zullen wij u toonen wat wij ge wonnen hebben: dat „andere", dat geschiedenismakende zal in ons le ven zijn. Wij danken er den Führer voor, dat hij ons een plaats tusschen zijn soldaten inruimde. IR. MUSSERT SPREEKT VOOR DE RADIO. Hedenavond zal over de zenders Hilversum 1 en 2 van 20.00 tot 20.30 uur een uitzending plaats hebben, welke gewijd is aan den verjaardag van den leider der N.S.B. Deze zal om omstreeks 20.10 een radiotoe spraak houden. De secretaris-generaal der N.S.B., Ir. C. J. Hüygen, zal hedenavond van 18.00 tot 18.15 uur het woord voeren over den persoon van den leider der N.S.B. Spr. herdacht dan diegenen onder hen, die zijn gevallen, waarin hij hun vaders en moeders betrok en las de namen af van' de leden uit eigen kring, die gingen. Staande werd het Largo van Handel aangehoord. Wat de toekomst betreft, de N.S. B. zal pal staan als een blok. Wij staan hier, aldus spr., God helpe ons, wij kunnen alleen maar verder. (Applaus.) Na een declamatie door den heer A. van Hees, die luide werd toege juicht, volgde een paraphrase over het lied „Die Stem van Zuid-Afrika" door de muziek onder leiding van den heer v. d. Hurk. De beurt was dan aan den heer Melchert Schuur man, onder wiens leiding verschil lende liederen werden gezongen. (Slot in 't no, van morgen.) WVERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ V BEVESTIGD TE "S-flRAVEHHAGE •CSTUURt L C. f. E. VAN ItELOEN TUCKER, A. A. 0. BÜCKTO, UB. J, L K0NT1JH, tl. J. L 0ROBBEM, P. E. EVEKS. (Vijf milliard driehonderd vier en tachtig millioen gulden.) BEDRIJFSSCHADE EN HUURDERVING zijn twee oorlogsschaden, waarvoor géén Rijksbijdrage verleend wordt. Een ver zekering in AFDEELING E der Maatschappij (verzekerd bedrag dezer afdeeling: 168 millioen guldenis daar om van te meer belang. Deze Afdeeling is gevestigd te ROTTERDAM Meent 106 - Minervuhuis - Iel. 34572. Gevolmachtigden voor Amsterdam Rokin 75-79 Tel. 42006. Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. ALKMAAR. GEBOREN: Elisabeth M. C., d. van Gerardus A. Hanraads en J. M. Besto man. Jobina C. M., d. van Jacobus C. Franse en J. M. C. Jonker. Carel J., z. van Carel J. Dekker en A. C. A. G. Petterson. Emmy A., d. van Gerrit Krap en A. Couvert. Pieter C„ z. van August A. Mol en J. A. M. de Boer. OVERLEDEN: Aagje Rol, gehuwd met A. de Boer, 68 jaar. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pL 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek week- praatje (opn.). 8.30 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.— Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.Gerard van Kreve len en zijn orkest en solist. 12.40 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Voor de jeugd. 13.15 Melodisten en solist. 14.Arnh. Orkestvereen., 'solist en gr.pl. 16.Ziekentroost. 16.20 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.Otto Hendriks en zijn orkest 17.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.Voor de vrouw. 18.15 Gr.pl. 18.35 Neerlands. stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.Gesproken binnenl. overzicht. 19.10 Gr.pl. 19.30 Amusementsorkest en so listen. 20.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 21.Gr.pl. 21.15 De kuil van een ander, luisterspel. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 tot 24.— Rhytmisch kwintet (gr.pl.). HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.40 Vroeger en nu. 11.Trio Knibbeler en gr.pl.- 12.Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Zang met pianobegel. en gr.pl. 14.Gr.pl. 14.30 De lichte Toets. 15.30 Voor de Zieken. 16.„Het eenstemmige lied in Brahms' oeuvre", causerie met gr.pl. 16.30 Gr.pl. 16.45 Orgelconcert. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Omroeporkest. 18.15 Boekbespreking. 18.30 „In een dorp groeit de kameraad schap". 18.50 „Kolfjes naar hun hand", gevarieerd programma (opn.). 19.30 BNO: Nienwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect. 20.BNO: Eng. uitz.: „Holland and the economie reorganisation". (Voor de Radio-Centrales: Gr.pl.). 20.16 Piano voordracht en zang en piano (opn.). 20.50 Viool, altviool en cello (opn.). 21.Me vrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Gerard van Kre velen en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.Gr.pl. 22.0522.10 Avond- Wijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 175. „Hupsa, ik zal je er wel even op helpen!" Daar zat Anneke boven op de schildpad. Zo reden ze rondom de vijver en dan de zaal door. Hard ging het niet, maar het was wét leuk! Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw.), Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. -» Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad -n Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. - Sport: J. Werkman, Alkmaar. Het was te voorzl groote proces, in I inbraak in het distl de Oosterparkstraal zware straffen zoutl vraagd omdat het a| waarschuwing zou dergelijke zaken uiterste gtestrengheiq getreden. Vandaar, nissen, hoewel van als onze rechtssprt geen verwondering l maar vanzelfsprekel benieuwd naar wel hel;, Duitsche gereJ laten gelden. L Men heeft thans h| wijs, dat de zwrn bonnepljandel geen selen zijn, welke in al te hoog worden at Men heeft het stl men, dat iedereen l heeft moeten begrijp! jegens de volksgeif mag vergrijpen. VI voornaamste daders! door de volle zwaT zijn getroffen en dal 150 anderen in het proces zullen worden De voornaamste i_ butie-ambtenaar Thul brutale inbraak doq mogelijk gemaakt en in herr. gestelde schaamd terwille vanl voordeel, dat deze I kon opleveren. Lou| een der voornaamste organisator voor d(J den buit. Batum en bekende figuren uit en de laatste had vol sten. De Jood Abr| niets met de inbraék verwierf een groot inlL handel in het gestolej ter dood verklaarde type sluikhandelaar, den zeer velen alsnog| terechtstaan. Met nadruk heeft zitter van het Deutscl gewezen op de ontz veelheden levensmitL door de beklaagde! zijn aan de NederlandJ houding. Dit proces bedoelfl dringende waarschuw hen, die zich als amg trouwbaar toonen en 1 lijke distributiepapiei] len. De bevoegdheid gerechtelijke in Deze bevoegdheid vl| de verordening van missaris omtrent de Dl dictie in strafzaken ni| RADION BLIJFT STEEDS IN HAAR GEDACHTEN 42 door „Wat heeft de brandk: verdoovende middelen tt riep Sherman. „Kapitein", zei de offi niet vrijwillig mijn bevel dan zullen we geweld ge dienst worden geen gr kocht!" Sherman haalde de slq zijn zak en wierp die op „Met protest tegen hi Maar als een van uw sc maar het minste steelt, wat beleven!" De soldaat raapte de en verdween en de off weer vriendelijk. „U kimt gerust zijn, 1 2al niet gestolen worden"! Sherman verbeterde: „Leert u eerst maar et liik spreken. Men zegt; e

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2