KIJKEN 8 KBOPEN H CLDECK STAD EN OMGEVING installatie burgemeester van'der sluijs. de nieuwe bruggen. ophalen van vuilnis. de voddenraper van kring alkmaar der n.s.b. bergen. nieuwe prijzen groenten en fruit. heeRhugowaard. AGENDA. Hemelvaartsdag 2 uur Always Forward - V.V.Z. I. Herdenking van 9 Mei 1940. Waarschuwing aan volksmisleiders en ophit sers tegen de N.S.B. in Nederland. De schuld aan de voedsel- schjaarschte. De opheffing van de klassesfrijd. Rede ir. Mussert. „RENOVATUM" f 0.40 per f 1000.- „RENOVATUM" KIEFT Co., TEL. 3183. MARKTBERICHTEN PUBLICATIES aanschaffing van school- boeken en hulpmiddelen r.k. meisjesscholen. drankwet (Staatsblad 1931 nr. 476). BURGERLIJKE STAND I Naar wij vernemen zal Zaterdag 23 Mei a.s. hier ter stede ""de instal latie plaats vinden van den nieuwen burgemeester van Alkmaar, den heer B. A. van der SJjiijs. Naar verluidt zou de heer Van der Sluys reeds Vrijdag a.s. in functie heden. De heer H. C. Huiberts, die laag ste inschrijver was bij de eerste aanbesteding voor het uitvoeren van de werken aan de Turfmarkt, deelt ons mede, dat hij op 10 Mei 1940 de opdracht kreeg, maar die afwees op grond van een fout in de bereke ningen. Voorts merkt hij op, dat hem niet een jaar, maar slechts 8 maanden tijd gegeven was voor op levering van het werk. Namens den dienst der Gemeente- Reiniging wordt ons verzocht mede te deelen, dat het ophalen van huis vuil in plaats van op Donderdag 14 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal plaats hebben op Woensdag °13 Mei a.s. PARIJS. Donderdagavond zal het gezel schap van Jan Nooy in het Gulden Vlies, een opvoering geven van het realistische volksdrama: De Vod denraper van Parijs, het beroemde stak uit vroeger jaren, dat terug voert naar de zware romantiek en dat veie ouderen) zich zeker nog zullen herinneren en wellicht gaarne nog eens zouden terug ziien. Ook nu zal er zeker bij zeer velen belangstelling bestaan voor dit speelstuk met zijn felle contrasten. De leden van het gezelschap zuilen zeker het stak zoo boeiend mogelijk vertolken. Viering verjaardag van den Leider. Men schrijft ons: In de keurig versierde zaal van hotel Proot vierde de kring Alkmaar der N.S.B. gisteravond den verjaar dag van Mussert. Velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De rede van den leider, die, spre kende te Steenderen, door de radio was te beluisteren, werd onder dood- sche stilte aangehoord. Hierna nam kringleider Ouwerkerk het woord. Hij herinnerde er aan hoe de natio- naal-socialisten vervuld zijn met een ontzaglijke liefde voor hun leider en hoe zij, wat er ook moge gebeuren, in onwrikbare trouw om hem heen zullen blijven staan tot de overwin ning zal zijn bereikt. Verder spre kende over de terreur der Meidagen, riep spr. bewogen uit: „Nooit zal zich hier herhalen het schrikbewind van Mei" (toejuichingen). Vervolgens werden de oorkonden, op die dagen betrekking hebbende, uitgereikt. Het eereteeken „Strijd en Offer" werd hierna uitgereikt aan weerman Roskam. Tot aller verrassing kondigde de kringleider aan, dat voor het eerst in dit kringverband aanwezig was de nieuwe burgemeester van Alk maar, kameraad v. d. Sluijs. Onder daverende bijvalsbetuigingen nam de nieuwe burgemeester het woord en verzekerde zijn kameraden, dat Alkmaar nationaal-socialistisch ge regeerd zal worden. Wij mochten vaststellen dat de eerste kennisma king zeer in den smaak is gevallen en wij twijfelen er niet aan of de nieuwe magistraal zal weldra aller harten winnen. Hiermee was het officieels ge deelte beëindigd en werd 't verdere gedeelte in kameraadschap doorge bracht. Enkele kameraden brachten grollen en grappen, waarna de hu morist Bartoes van het Zondagmid dagcabaret het verdere gedeelte met zijn liedjes vulde. Al met al een- pracht avond, die bij de talrijke aan wezigen Zeer in den smaak is geval len. Vermelden wij nog dat de Orts- gruppenleiter der N. S. D. A. P.met zijn staf aanwezig was. Amsterdamsche Beurs Opg, Amsterdarasche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 12 Mei 1942 STAATSLÉENINGEN. Vor k. 3)4 Nederland 1941 991/s 4 Nederland 1941 .100'/, 4 Nederland 1940 II l0l»/8 3—3»/, Nederl. 1938 97 3 Ned.-Indië 1937 19 BANK INSTELLIN GEN Amsterd. Bank I42'/< Handel Mij. Cert. v. 2.50123 Koloniale Bank 129»/, Ned. Ind. Handelsbank S9 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 152 Calvé Delft Cert. .117- Nederl. Ford .343 Lever Bros 16&.V, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 286 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 290 Java Cultuur .156 Ned. Ind. Suiker Unie 165 Verg. Vorster landen 80»/, PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Necj. Stoomboot Scheepvaart' Unie TABAKKEN. Deli Batavia .1441/, Oude Deli,s4 Benembah153 SPOORWEGEN. Deli Spoor ta'/4 Tnd, Spoor 44»/3 .303 .188 .1361/, 95 .151 127 189 .178»/, lu. 40 99Vs' 1003/, 1007/;6 971/l0 89 144 124 1281/, 89 152V, 117'/, 345 165V, 280 285 154' 164 81 299 1851/, 134 96 ISO»/, 127 109 178 145 183 155»/, 61 43 ALKM. ROEI- EN v ZEIL VEREENI GING. Op Hemelvaartsdag zal deze vereeniging het seizoen. opener- Van 1112 uur zial voor de Bier kade de vlootschouw worden, ge houden in aansluiting op den ge- combineerden zeilwedstrijd van Akersloot af. De startlijn is voor de Jachthaven te Akersloot. Alle ma nieren van voortbewegen zijn ge oorloofd: zeilen, peddelen, trekken, duwen en zoowel afzonderlijk als gecombineerd, doch er mag geen gebruik worden gemaakt van mo torische kracht. Andre du Lancelle. - De om zijn veelvuldig optreden te Alkmaar ook hier reeds zoo bekend geworden André du - Lancelle trad gisteren avond met veel succes op in De Rus tende Jager. Met ingang van Dinsdag 12 Mei zijn voor de tuinbouwproducten weer nieuwe veilingprijzen vastge steld. Van de koolsoorten komt al leen de witte kool nog op de export- lijst voor en wel met f 7.80, de ove rige koolsoorten zijn op de binnen- landsche prijzenlijst opgenomen: roode kool met 10.80 en gele kool met 10.10; savoye kool (schelk) 14 per 100 kg; glaisfcoolTabi boven 7 cm 8, van 47 cm f 6,40; peen zonder lof ongewasschen 51200 gram f 6,60; 201500 gr 5,50 en boven 500 gr 4.70; gewasschen peen 2050 gr 10.80; raapstelen 14; spinazie f 12; prei boven 10 mm 10.80, tot 10 mm 7.60; rabarber 10 per 100 kg; kropsla (glas) min stens 10 kg p. 100 st. 7, van 1315 kg 5.50; kropsla, gelichte en na- tuursla minstens 17 kg p. 100 st. 7 en van 1517 kg 5.50; kaskoni- kommers v.a. 50 kg p. 100 st. 23, van 45—50 kg 17.50 en van 35 45 kg 11.50; platglaskomkommers v.a. 75 kg p. 100 st. 27, van 6575 kg 24, van 5565 kg f 18 en van 4555 kg '12 p. 100 stuks; radijs (glas) 2.80, natuur 2.50 p. 100 bos Uien (witte) f 8.20, roode f 9.40; knolselderij boven 10 cm 15, van 810 cm 14 en van 6—^8 om 12 per 100 kg; bosselderij f 6.50 p. 100 bos; bospeen (glas) f 19 per 100 bos: sla, dunsel en snij 20; postelein 25, peterselie 7.50 (p. 100 bos); andijvie f 20; koolrapen 4.70; boo- nen f 180; vroege aardappelen ,f 21; tomaten 70; nieuwe stookdruiven 300; aardbeien 300; kersen 300 per 100 kg; meloenen 200 per 100 stuks. Niet genoemde producten behou den de laatstgepublioeerde maxi mumprijzen. Voor appelen en peren dienen de prijzen, vermeld in de circulaire van 10 April te worden gehandhaafd. Ten aanzien van de kwaliteits eisehen van rabarber wordt ver meld, dat deze moet zijn gebonden in bossen van kg, terwijl het blad kort, tot op pl.m. 5 cm, moet worden afgesneden.' Dit product dient per kg te worden geveild. Rijwieldiefstal. - Dat de rijwie len steeds begeerlijker worden, on dervond Maandagmorgen de heer Bi, administrateur van het G. E. B. De deur van een achter het huis staande bergplaats was geforceerd en van een drietal aldaar zich be vindende rijwielen was met zorg de beste fiets uitgekozen en medegeno- Politierechter. Steunfraude zwaar bestraft. De politierechter te Alkmaar had verder o.a. drie zaken te behande len, die we onder de rubriek Steun fraude kunnen rangschikken. Allereerst verscheen de 44-jarige A. de G. uit Koedijk op het matje. Hij had eenige weken lang op zijn formulier ingevuld, dat hij zes gul den per week verdiende en nader hand bleek, dat het 9 gulden moest zijn. De uitkeering, die verd. kreeg, was dus in al die weken drie gul den te hoog geweest. Het bleek, dat verd. vroeger ook al eens inkomsten verzwegen had, maar toen was de zaak administra tief afgedaan. Dat kon dezen keer niet meer en juist omdat hij blijk baar niets gelegrd had, vroeg de of ficier 50 of 14 dagen. Mr. Krabbe hield nog rekening met eenige ver zachtende omstandigheden en ver oordeelde den verd. tot 20 of 4 dagen. De kappersbediende J. J. S. uit Hoorn had evenzeer valschheid in geschrifte gepleegd door zijn formu lier in den tijd dat hij werkloos was, valsch in te vullen. En het bleek, dat deze meneer heelemaal niet werkloos was. Immers, terzelfdertijd ging hij regelmatig des avonds naar een hotel, waar hij leden van de Duitsche weermacht schoor en knip te tegen behoorlijke prijzen. Volgens een kellner uit dat hotel had hij wel eens .verteld, dat hij op een Zater dagavond wel eens 17 verdiend had. En dan te weten, dat hij 14 steun kreeg Enfin, het was niet anders en al beweerde verd. ook, dat hij veel en veel minder verdiende, het tenlaste gelegde kon hij niet ontkennen. Thans is de kapper geen kapper meer, maar heeft hij sinds ruim een week een vaste betrekking: hij is thans expeditieknecht op de druk kerij van de firma Butter te- Hoorn en verdient 25 in de week. Ver moedelijk zal hij dus niet weer op het verkeerde pad gaan. Vandaar ook, dat mr. Krabbe den eisch van den officier ad 50 of 15 dagen verminderde tot 25 of 5 dagen. Een geheel ander geval was de (Ont'lcend aan onze advertenticrubriek) Bioscopen. Cinema-Theater. 7.30 uur, hoofdnum mer Een nacht in Mei (rom.) 18 jaar. Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Duikbootenkoers west (rom.-sens.) Alle leeftijden. Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het leven is niet zoo kwaad (Holl. amus. film). Alle leeftijden. Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. VlotorU-Theater, 7,30 uur, hoofdnum mer Quax, de brokkenpiloot (kom.) Alle leeftijden (Geprolongeerd). Hemelvaartsdag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 12 Mei. 8 uur, Wilsontheater te Hoorn, Ned. Landstand. .Woensdag 13 Mei. 8 uur, café Semeijns te Purmerend, Ned. Landstand. 8 uur, café Haring, Oudegracht, verg. afd. Alkmaar Bond van hotel-, café- en rest.personeel. Donderdag 14 MeL (Hemelvaartsdag). 2 uur, in de Overdekte, nationale zwemwedstrijden van D. A. W. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De voddenraper van Parijs" door het gezelschap Jan Nooy. terrein Alcmaria Victrix Beslissingswedstrijd, 3e klasse A Voorverkoop bij C. DE GRAND, Waagplein. (Vervolg van gisteren.) Een strijd om de harten der Nederlanders. Vervolgens sprak Obergemein- schafsleiter Heinrich, die er aan herinnerde hoe de vergaderingen van Duitschers vóór 10 Mei nog heel wat strenger gecontroleerd werden dan die van de N.S.B. Men wist vóór 10 Mei zoodoende zeer wel, welke de koers was van de vroegere Neder- landsche regeering. Wij, aldus spr., waren echter trctsch op Adolf Hitler, onder wien een nieuw sterk volk opbloeide, een volk, dat van den Führer de eer terug ontving, welke een Jood, ICarl Marx, het had' ont nomen. Hier te lande droomde de pers van een zwak Duitschland. De chaos, die zoo vaak was aangekon digd, bleef echter uit. Eendrachtig stonden de mannen en vrouwen, die de werkelijkheid beter begrepen, die van de N.S.B. Ze moesten strijden, doch kregen daarmee hetzelfde te doen, wat ook voordien reeds voor N.S.D.A.P. was weggelegd geweest. Sterk is slechts die idee, welke het leven bevestigt. Dit beteekent, dat de geschiedenis van het volk wordt beves tigd, terwijl het ras zuiver-moet worden gehouden. Spr. schetste dan de moeilijkheden van den destijds gestreden strijd, waar bij de weldenkende tot vreemdeling werd gedegradeerd, het ergste wat een goed vaderland en kan overkomen. Strijden echter is het liefste, wat de nationaal-socialist doet. Spr. herinnerde aan de oorlogsda gen, waarin de goede nationaal-so- cialisten elkaar spoedig vonden. Hij zelfwas bij het transport, waarvan drie Nederlandsche kameraden vie len. De Duitsche gevallenen echter waren de kameraden van de Neder landsche nat.-soc. en omgekeerd. Zoo hebben de Nederlandsche en Duitsche gelijkdenkenden elkaar de hand gereikt. Sedert 10 Mei zijn bei der wegen aan- elkaar gebonden, wijl,beider harten zijn vereenigd. Een volk wint men slechts door de haiten te winnen. Om de harten der Nederlanders zal de N. S. B. dus móeten strijdeó, want de Führer weet zeer wel, dat het niet gaat om landstreken, maar om de harten van hen, die daar leven Voor deze opgave willen de Duitsche- en Nederlandsche kame raden zich geven. De offers der Ne derlanders aan het Oostfront in het bijzonder zijn het, welke Duitsch land aan Nederland hebben ver- Rlicht. Het lot spreekt tót ons door Adolf Hitler, den Führer van het Groot- Duitsche Rijk. Wij, aldus spr., ne men dat lot op. Ook al vallen we, Adolf Hitler zal zegevieren. (Luid .Applaus). s Na de pauze, waarin werd gecol lecteerd voor het strijdfonds van de N. S. B., had wederom een samen zang plaats onder leiding van Mel- chert Schuurman. De heer van Hees gaf een tweede declamatie ten beste, de muziek liet zich andermaal hooren, waarna Ort- gruppenleiter Gerisch een „Sieg Heil" op den Führer uitbracht.. Kringleider Greijer sprak een slotwoord, en de avond werd besloten door de volks liederen, die staande werden gezongen: het Deutschlandlied, het Horst Wessel- lied en het 6e couplet van het Wilhel mus. zaak tegen den 65-jarigen J. H. D. te Oudesluis. Deze kireeg ook steun, maar hij vergat op te geven, dat hij een kamer verhuurde aan Helder- sche vluchtelingen. Als huur kreeg hij ongeveer f 4 per week en daar voor stelde hij de kamer beschik baar, alsmede het beddegoed, groen te en göèdkoope melk. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de verdienste niet groot kon zijn, maar toch was verd. in verzuim door deze inkom sten niet aan té geven of te vermel den op het betreffende formulier. Mr. de Brueys Tack hield rekening met de omstandigheden, was ook wel overtuigd, dat het extraatje niet groot geweest was en vorderde 30 of 10 dagen. Mr. Krabbe hield even eens rekening met verzachtende om standigheden en veroordeelde hem tot 15 of 3 dagen. Het vredegerechtshof heeft arrest ge wezen in de zaak tegen F. van Wegen, leeraar aan de r.k. Landbouwwinter- school te Raalte. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 14 December 1940 te Almelo een colporteur van „Volk en Vaderland" de woorden had toegevoegd: „Dank zij de IJ- s- B. geen boter en vleesch meer". Het vredegerechtshof overwoog te dezen aanzien het volgende: „Verdachte heeft zich van een der laaghartigste middelen bediend om bij een zeker, on nadenkend deel van de bevolking een stemming van Vijandschap tegenover de nationaal-sociallstische beweging ln Nederland te wekken. De door verdachte ln het openbaar gebezigde woorden: „Dank zij de N.S.B. geen boter en geen vleesch" hebben Enkel» dagen geleden is, zooals wij reeds hebben geméld, het Ned. Arbeidsfront opgericht. Dit betee kent de opheffing van den klasse- strijd en hierin komt de wil tot uiting om het leven in de bedrijven op een nieuwe basis te plaatsen. Dr. Ley, die thans in Nederland vertoeft, heeft een woord gevormd, dat voor de werkende menschen in Duitschland sedert jaren een begrip is geworden: bedrijfsgemeenschap. Het beteekent, dat de arbeider en de andernemer tezamen de bedrijfs gemeenschap vormen. De menschen in een bedrijf moeten, elkaar niet iedier uur verbeten bestrijden, doch met elkaar samen werken. Naast het gezin, als cel van den staat komt de bedrijfsgemeenschap als cel van de volkshuishouding. Dr. Ley zorgt voor den werkenden mensch. Aan dr. Ley, een der intiemste medewerkers van den Führer, heeft de Führer een geweldige taak op de schouders gelegd, n.l. de zorg voor alle werkende menschen in de Duit sche bedrijven. Toen hij op 2 Mei 1933 deze taak op zich nam, trof hij ook in de mees te bedrijven verwarde toestanden aan. De meest verschillende partijen, vakvereenigingen en bonden bestre den elkaar. Door een onvermoeiden en prachtigen zuiveringsarbeid en leiding heeft dr. Ley sindsdien een totaal nieuwen geest in de Duit sche bedrijven doen ontstaan. Wrijvingen over klein» dagelijk- sehe kwesties worden door minne lijke schikking van het arbeidsfront, waartoe zoowel ondernemer als ar beider zich kunnen wenden, opge lost. Ook in Nederland. Het zal ook in Nederland zaak zijn de thans nieuw opgerichte orga nisatie van werkende Nederlanders met den juisten geest te bezielen. Op den duur kan het den indivi- dueelen ondernemer niet goed gaan. indien het niet tegelijkertijd zijn arbeiders goed gaat. De lotsverbon denheid van alle in de bedrijven werkzame menschen moet zich baan'breken, over alle partijen, vak vereenigingen en religies heen moet het Ned. Arbeidsfront de menschen verbinden, stimuleeren tot gemeen schappelijk werken in het belang van him bedrijf en daarmede van het geheele volk. Dr. Ley een vriend van Nederland. Het Nederlandsche Arbeidsfront is geen copie van het Duitsche, want Duitschland is niet voornemens zijn eigen staats- en sociale "instellingen aan andere volken op te - dringen. Wel echter stelt het desgewenscht gaarne zijn raad en steun ter be schikking. Dr. Ley heeft Nederland en zijn menschen steeds hoog geacht. Het hooge peil van de Nederlandsche cultuur heeft bij dr. Ley even groote bewondering gewekt als de leven dige, wereldomvattende koopmans geest van de Nederlanders. Hoe eer der zich de volken op de nieuwe fei ten instellen, des te beter is het voor hen zelf. Ieder volk van Euro pa, dat aan den opbouw wil mede werken, heeft thans gelegenheid een gewaardeerde en eervolle plaats in den kring der Europeesche volken te veroveren. Europa is wat zijn lot betreft, nauwer aaneengesloten. De grootste idealist van den Führer. De man, die op Europa het nieu- 'we sociale stempel drukt, is dr. Ley. Van hein heeft de Führer gezegd, dat hij zijn grootste idealist is «fi dat hij den geweldigen economischen ophouw van Duitschland zonder het door dr. Ley opgerichte arbeidsfront nooit had kunen tot stand brengen. Dn Ley reist week na week nu al bijna tien jaar lang, door alle deelen van Duitschland en bezoekt de ar beiders in de werkplaatsen. In de gevangenis voor den Führer. Onvermoeid getroost hij zich groote inspanningen, wanneer hij maar onder de arbeiders kan zijn en tot hen kan spreken. Hij vervult hen daardoor van denzelfden strijdgeest, die hem tijdens den eersten wereld oorlog bezielde. Of hij ifii tijdens den eersten wereldoorlog als waar nemer uit een vliegtuig van 2 000 meter hoogte neerviel dan wel of hij later als aanhanger van den Führer in de strijdperiode in gevan genissen zat en voor den Führer groote ontberingen op zich nam, een ontoombaar idealisme en een diep geloof in zijn volk bezielden hem. Wat hij sedert 1933 voor de wer kende menschen aan sociale ver betering heeft bereikt, is een uni cum. Sociale werken van ongedach- ten omvang en van richtinggevende draagwijdte zijn op zijn initiatief in voorbereiding. De naam van dr. Ley zal eens in de Duitsche geschiedenis te boek staan als een van de grootste en succesvolste politici op sociaal gebied. immers de onmiskenbare bedoeling de opvatting te doen postvatten als zou de voedselschaarschte welke voor het over- groote deel van het Nederlandsche volk een gevoelig leed beteekent, aan de schuld van de nationaal-socialistische beweging te wijten zijn. Het misbruik, dat hierbij gemaakt werd van den nood van het volk en van zijn begrijpelijke gevoeligheid in dit opzicht, stempelt het aangrijpen van een dergelijk middel om volksgenooten tegen elkander op te zetten tot een laagheid, die zeker niet minder is dan de beruchte landverraad-leugen. Daarbij komt dat verdachte, die leeraar is aan een r.k. Landbouwwinterschool, uit hoofde van zijn ontwikkeling, uiteraard bekend is met de ware oorzaken der voedselschaarschte hier te lande in ver band met de algemeene oorlogsomstan digheden. Dat verdachte desondanks de natio naal-socialistische beweging in Neder land voor de hier heerscbende voedsel schaarschte aansprakelijk wil stellen en hiervan in het openbaar uitdrukking geeft, heeft de kennelijke strekking deze beweging in de oogen van een zeker deel van het Nederlandsche volk als. volksvijand voor te stellen en is mits dien juist tegenover deze volksbeweging bij uitnemendheid in de hoogste mate beleedigend. De door de rechtbank aan den ver dachte opgelegde straf van f 25 boete staat in geenerlei redelijke verhouding tot de zwaarte van het door hem ge pleegde misdrijf, waardoor de politieke vrede binnen de Nederlandsche volks gemeenschap ten zeerste wordt be dreigd. Wanneer het Hof thans niet reeds over gaat tot het uitspreken van de hoogste straf, welke de wet toelaat, geschiedt zulks uit overweging dat het hof ver trouwt nog met een ernstige waar schuwing te kunnen volstaan aan hen die van eenzelfde gezindheid zijn als de verdachte, opdat zij weten dat zij het Nederlandsche volk niet straffeloos kunnen misleiden door de nationaal- socialistische beweging te beschimpen en verdacht te maken". Het. Hof veroordeelde verdachte des wege tot een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. Vervolg van pagina 1. Het is bijna 33 jaar geleden dat Bleriot er in slaagde om als eerste met een vliegtuig het Kanaal over te steken. Dat was een wonder van tfechniek, van durf en bekwaamheid., Wanneer men echter naast het door hem geconstrueerde samenstel van draden en laten en doeken, het mo derne vliegtuig plaatst, schudt men het hoofd en vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat iemand zijn leven aan zulk een toestel heeft toe vertrouwd. Wij verkeeren met ons nationaal-socialisme aan het begin stadium, zooals Bleriot, en zijn vlieg toestel. Het is niet billijk te ver wachten, dat de volmaaktheid nabij is. Veel tekortkomingen, veel fou ten, dat kan niet anders. Maar groeien zal het en de onvolmaakt heden zullen geleidelijk kleiner wor den, als de goede geest bij ons blijft. De geest van trouw, van eenvoud, van moed en openhartigheid moet ons bezielen en kracht moeten wij putten uit de drie bronnen van het nationaal-socialisme: het godsver trouwen, de liefde voor volk en va derland en de eerbied voor den .ar beid. Wij hebben een groot doel voor oogen: ons volk voor te gaart in het nieuwe tijdperk «dat aanbreekt, het den weg te wijzen naar een nieuwe toekomst. Vele van onze volksgenoo ten zien naar hetgeen achter ons ligt, houden zich bezig met verloren illusies: gelooven in wonderen en wachten af. Anderen gingen nog vprder, zij waren militairen in de Meidagen van 1940, trokken terug en gaven zich over toen er een Ne- derlandsch leger van honderddui zenden stond en nu er geen leger meer is, willen zij vechten met een verzameling oude handwapens.- Zij lieten hun leven zonder eemig nut voor ons volk te hebben kunnen doen. Wij nationaal-socialisten be treuren dit het diepst, want nutte loos vergoten bloed is volksverzwak king. Tegen vele volksgenooten in moe ten wij ons pionierswerk verrich ten. Wij zullen dit blijven doen naar eer en. geweten. Wij zijn overtuigd, dat er maar een weg is uit het moe ras naar den vasten grond. Die weg is tegen de vereeniging van het bol sjewisme, kapitalisme en jodendom, vóór het nieuwe Europa van natio naal-socialistische en fascistische volkeren, die ons werelddeel in vrede met elkander willen opbou wen. Dit nieuwe Europa wordt ge vormd door Führer en Duce, door hun volkeren en door alien, die daarmede solidair zijn. Aan dit nieu we Europa moet ons volk deel heb ben, of het moet ten ondergaan. Wij willen het niet zien ondergaan, wij willen het voorgaan op den weg naar herrijzenis. Het is jammer, dat er nog zoovelen zijn,- die dit niet be grijpen, het doet ons soms pijn om te bemerken, hoe wij worden mis kend, maar het zal ons geen duim breed doen wijken van den weg, dien wij voor juist houden. Als wij dat wel deden, waren wij geen kerels. In een tijd als de onze kan een volk alleen gered worden door een hecht verbond van mannen en vrou wen, die bezield zijn door één wil en bereid zijn dien door te drijven, zoo noodig tegen alles in. Zij vragen niet om erkenning, die komt later vanzelf. In meer dan 10 jaren van strijd en opoffering is dit verbond tot stand gekomen. Vandaag heb ik wederom ontelbare bewijzen ontvan gen van de hechtheid van den band, die ons bindt, gij hebt mij daardooT gesterkt. Vol moed en vertrouwen gaan wij voorwaarts voor volk en vaderland. Het zal waarachtig wel gaan. Hou zee kameraden". Voorts heeft de secr.-generaal der N.S.B., ir. Huygen, gisteravond voor de radio gesproken over de figuur van den leider der N.S.B. op practische voorwaarden bij: Lage voor schotpremie voor Inboedels reeds vanaf per halfjaar. Vlotte schaderegeling 1- Maximum-omslag5 maal de half j. voorschotpremie. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam, Singel 202/8 TeL 8562632219 Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. N.V. ALKM. EXPORTVEILING. ALKMAAR, 11 Mei 1942. Bloemkool I p. 100 st. 30; Bloemkool II p. 100 st. 18; Kropsla p. 100 st. 2.608.50; Prei p. 100 kg 7.30—10.40; Peterselie p. 100 bos 8.50; Postelein p. 100 kg 30; Rabarber p. 100 kg 11.20—14; Raapstelen p. 100 kg ,18; Radijs p. 100 kg 3.40; Selderie p. 100 bos 7.50; Spinazie p. 100 kg 13.60—17; Witlof I p. 100 pond 7.50—10; Witlof II p. 100 pond 67.50. W ARMENHUIZEN, 11 Mei 1942. 3000 bos Rabarber 14. SCHAGEN, 11 Mei 1942. Op de taxatie- paardenmarkt werden 7 paarden aan gevoerd. 6 paarden getaxeerd van 500—1050. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat op. 11 Mei j.L is vastgesteld het volgen- de besluit: De BURGEMEESTER van ALK MAAR; Gelezen het adres, d.d. 24 Maart 1942 van het Bestuur der R.K. Meis jesscholen alhier, verzoekende gel den uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken en .hulpmiddelen voor het onderwijs in de Duitsche taal ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Josephschool (g. 1. o.), Mariaschool en St. Agnes- school alhier; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 3 der La- ger-Onderwijswet 1920 gestelde eischen, en noch bij den Commissa ris der provincie Noordholland, noch bij den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken bezwaar bestaat .tegen het inwilligen der aanvrage, zulks over eenkomstig punt 8, eersten zin, der Algemeene Voorwaarden, verbonden aan de toekenning van Rijkssteun aan noodlijdende gemeenten; Gelet op de artikelen 3, 13 en 28 van de Achtste Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op admi nistratiefrechtelijk gebied d.d. '11 Augustus 1941 (Verordeningenblad 1941, nr. 152); Gelet voorts op de artikelen 72 en 75 der Lager-Onderwijswet 1920; Besluit: I. de gevraagde medewerking te verleenen; II. de uit het besluit onder I voort vloeiende uitgaven te zijner tijd na der te regelen bij suppletoire be grooting. Binnen dertig vrije dagen, te re kenen van heden, kan ieder ingeze tene en het schoolbestuur van dit besluit in beroep komen bij den Commissaris der provincie Noord holland. i Allernaar, i2 Mei 1942. De Burgemeester van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Lo.Burg. De Secretaris, A. KOELMA. De Burgemeester van Alkniaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat de opgaven bedoeld in de artikelen 35 en 51 van de Drankwet (StbL 1931 nr. 476), vermeldende o.m. het aantal ver leende vergunningen en verloven A en B in deze gemeente, voor een ieder ter inzage liggen ter gemeen te-secretarie, le afd. Zij zijn aldaar tevens tegen betaling der kosten •verkrijgbaar. Alkmaar, 12 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, Lo.Burg. De Secretaris, A. KOELMA. ALKMAAR. GEBOREN: Eduardüs, z. van Gerardus G. J. Wagenaar en A. M. Oolders. Marius, <z. van Gerhardus J. Sluijmer en H. M. J. van de Kar. Klaas, z. van Jan D. van der Oord en M. Pranger. Jacobus M., z. van Wilhelmus H. Blan- kendaal en M. Groen. OVERLEDEN: Cornells van der Molen, 52 jaar. Hendrik Verhagen, 6 maanden. Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw.), Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2