DAGBLAD VOOR De Duitsche aanval op het schier eiland Kerfsj. De Kei losgebroken, Slog in vollen gang op het schiereiland Kertsj. Japansche overzichten van den slag op de Koraalzee. Drukke gevechtsactie in de lucht. Nieuwe winterhulploterij. DISTRIBUTIE-NIEUWS. I Deze courant verschijnt dageltfks. Abonnementsprijs per 3 maanden btf vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prys der gewone advertentiën: 010 per m.M.. minimum 14 m.M. 1.40, elke 3*/* m.M. meer f 0.35, groote con tracten rabat. Tarieven op aanvrage. Br aan de N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voor dam 9. Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 111 4 pagina's HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar (aiw.) Woensdag 13 Mei 1942 BERLIJN, 12 Mei. Het D.N.B. ver neemt van militaire zijde: Boven de Dólsjewistische stellingen op het schiereiland Kertsj is de hel losge broken. Eskader na eskader dringt door naar het bolsjewistische jfront, waarna de Junker vliegtuigen hun aanvallen in duikvlucht onder nemen. Overal ziet men den inslag van bommen en explosies, De vijan delijke luchtafweer is machteloos tegen het geweld der Duitsche aan vallen. Boven de bolsjewistische stellingen hangt een zwarte rook walm. Nergens is een spoor van bolsjewistische jachtvliegtuigen waar te emen. Zoo gaat het op den eersten dag van den grooten aanval der Duitsche luchtmacht op het schiereiland Kertsj. Wijd en zijd valt er van vijandelijken afweer niets te bespeuren. De nieuwe phase van den strijd. BERLIJN, 12 Mei. (D.N.B.) Met den grooten aanval van de Duitsche en Roemeensche legerformaties op het schiereiland Kertsj is de opper ste Duitsche leiding op een voor- locpig plaatselijk beperkt punt aan het Oostelijke front uit den toestand van het winterdefensief overgegaan tot de phase van de offensieve oor logvoering. In kringen der Duitsche generali teit wees men er op; dat het hier een gedeelte van een actie betreft met da vastomlijnde taak van voorberei ding voor de nog te verwachten zeer groote gebeurtenissen. Toch zal een overwinning van de Europee- sche formaties beteekenen. diat de Sovjet-Russen een reeds sinds lang zorgvuldig versterkte springplank voor groote operaties tot herovering van de Krim zouden verliezen. De richting van deze springplank zou zich dan vanzelf tegen., de bolsje wisten keeren. Wat dat beteekent, kan worden nagegaan in de mili taire gevolgen van soortgelijke ge- gebeurtenissen van 1940 en 1941. Van welingelichte militaire zijde werd verklaard, dat de vijand in dit betrekkelijk smalle gebie'd onge woon zware versterkingen met een uitstekende grondorganisatie voor groote luohtvlootSormaties heeft aangelegd en hier met strijdkrach ten optreedt, die reeds zuiver nume riek verre superieur beschouwd kun nen worden aan de Duitsche en Roe meensche troepen. De aanvullende berichten zullen de wereld een getallenverhouding laten zien, waaruit de doeltreffend heid van den aanval, vooral echter de ongebroken, onweerstaanbare aanvalsdrang van de Duitsche en verbonden troepen het eerste zal blijken. Nieuwe wapens. Als het belangwekkendste van deze eerste militaire krachtsont plooiing in dit jaar van Europa be schouwt men in militaire vakkrin gen het reeds bekend geworden doorslaggevende succes van totaal nieuwe wapens der Duitsche en Roe meensche formaties. Het gebruik van deze wapens heeft de bolsjewis tische divisies totaal verrast. Op grond van de ervaringen van den oorlog van 1939 fbt 1941 werden tij dens de defensieve wintergevechten in alle fabrieken van Europa, niet alleen de bestaande wapenmodellen verbeterd, doch er werden uitvin dingen gedaan waaraan de gedach ten vaak midden in den strijd op kwamen. De praktijk van de „lange voorbereidingen" in de winters van 3 939/40 en 1940/41 beproefd, werd opnieuw toegepast De bij het ko~ DE VERJAARDAG VAN- IR. MUSSERT. UTRECHT, 12 Mei. In den loop van gistermiddag heeft'ir. Mussert in zijn werkkamer op .het hoofd kwartier bezoek ontvangen van commissaris-generaal Schmidt en den SS-Gruppenführer Rauter, die, mede namens, den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, den lei der der N. S. B. met zijn 48sten ver jaardag kwamen gelukwenschen. Bij deze Duitsche gasten had zich ook de plaatsvervangende Beauftragte iri de provincie, de heer A. Brandes, gevoegd. De Duitsehe gasten wensch- ten den leider geltik. waarna com missaris-generaal Schmidt ir. Mus sert een geschenk van den Rijks commissaris overhandigde, een boek werk van buitengewoon groote af meting, afkomstig uit de "stad Munster in Westfalèn, en waarvan de inhoud de geschiedenis van Ne derland behandelt, gezien van de Nederlandsch-Duitsche verhou dingen uit. Het is een boekwerk in leeren band, met zeldzame gravures, die voor het meerendeel origineel zijn. Voor dit fraaie geschenk heeft ir. Mussert met een korte speech -hartelijk dank gezegd. De receptie in Paushuize was zeer druk bezocht en vrijwel alle leiden de functionarissen in de beweging waren daarbij aanwezig. Omstreeks zes uur vertrok de lei der, in gezelschap van mevrouw Mussert, adjudant Kessler, een klei nen staf en zijn zestien gasten-prijs- winnaars, in auto's naar den kring Steenderen, waar hij in het plaatsje Zelhem den avond heeft doorge bracht. mende groote offensief beschikbare Duitsche strijdmiddelen zijn kwali tatief en quantitatief zoodanig, dat na dit eerste succes op het schier eiland Kertsj verdere successen ge waarborgd zijn. Het betreft hier wapens en gereedschappen met een uitwerking, welke soortgelijk zal blijken te zijn als bij den strijd tegen de Maginotlinie aan den dag is getreden. DUITSCHE PERSSTEMMEN. De Deutsche AUgemeine Zeitung schrijft, dat de bolsjewisten in dit gebied over den steun van de Zwar te Zeevloot beschikken, in het bezit zijn van steunpunten voor de ravi tailleering overzee en ook op het schiereiland zelf hun versterkingen hebben uitgebreid. Het is dus te verwachten, dat zeer aanzienlijke tegenstand zal worden geboden. Onder het opschrift „De slag in het Zuiden" verklaart de Berliner Börsenzeitung: Het feit, dat sedert 8 Mei een aanvalsoperatie van de Duitsche en Roemeensche troepen in dit deel van het Oostelijke front aan den gang is, vormt tevens een tref fende illustratie bij de blufferige uitlatingen van Churchill in het En- gelsche Lagerhuis. Nog op 10 Mei des avonds geloofde de Britsche pre mier op denigreerenden toon te kun nen verklaren, dat hem niets bekend was van Duitsche aanvalsvoorbérei- dingen aan het O. front. De Berliner Lokalanzeiger ver klaart: In totaal heeft de vijand voor zijn weerstand aanzienlijke voor- deelen in zijn hand vereenigd. Aan onze zijde echter vallen soldaten aan, die voor iedere taak berekend zijn en over een geweldige strijdervaring beschikken en onder de beste lei ding staan die er bestaat. In alge heel vertrouwen ziet Duitschland naar de Krim, waar sinds 8 Mei de aanvalsslag woedt. DE TOESTAND OP MADAGASCAR. VICHY, 12 Mei (Afip): Uit te Vichy ontvangeh inlichtin gen uit Tanarive, blijkt, dat de En- gelschen alle officieren van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten hebben geïnterneerd op hun schepen. De on derofficieren en de manschappen bevinden zich in kampen op het eiland zelf. De inlandsche strijd krachten werden gedemoöiliseerd. Te Diego Suarez blijven de ambte naren in dienst. De industrieele be drijven zijn gesloten, de winkels daarentegen zijn open. De evacuatie der burgerlijke bevolking, waarme de men een aanvang had gemaakt, werd onderbroken, aangezien er ge brek was aan transportmiddelen. Te Diego Suarez zijn slechts Wei nig slachtoffers. De schade is ge ring. Tenslotte worden de militaire ope raties in vertraagd tempo voortge zet. Het vliegveld te Noord-Aniva- ran werd 8 Mei onbruikbaar ge maakt. Mahagagan werd niet bezet. De vijand verschanst zich op 8 km ten N.W. langs den weg van Placers naar Antanaritara. In het Zuiden van Diego Suarez is de opmarsch be perkt. Franscli protest tegen overval. Geheel Frankrijk protesteert te gen den Britschen aanval op Mada gascar, schrijft Ofi in den Maandag nacht na de protestbetoogingen in alle steden en dorpen van Frankrijk op j.l. Zondag. Overal bij deze betoogingen werd de aanhankelijkheid jegens maar schalk Pétain en het vertrouwen in zijn medewerkers Laval en Darlan tot uiting gebracht. Het Fransclie volk heeft hiermede zijn volledig vertrouwen geschonken aan de te genwoordige Fransche regeering. DE AMERIKANEN ZIJN TELEURGESTELD DOOR CHURCHILLS REDE. MADRID, 12 Mei (D.N.B.) Naar uit New-York wordt gemeld, heeft de rede van Churchill de Amerikanen teleurgesteld. Zij hadden verwacht, dat de rede een einde zou maken aan de nerveuze onzekerheid over den slag op de Koraalzee en dat Churchill zich duidelijk zou uitla ten over het vraagstuk van een tweede front. Des te meer wordt thans de Amerikaansche pers te hulp geroepen om de bevolking ge rust te stellen. De bladen grijpen daarvoor terug op oude gebeurte nissen, zooals het bombardement vkin Tokio, of spreken van een „ze nuwoorlog", die door de geallieer den begonnen moet zijn. Bovendien hoopt men een zekere kalmeering te kunnen bereiken door een even- tueele bezetting van Fransche bezit tingen in de Caribische zee. Handel in gestolen goederen. - De Amsterdamsche politie heeft bij een inval in een huis aan -de Gouds bloemstraat een groote partij stof- feh, rollen flanel en andere textiel- goederen, afkomstig van diefstal, in beslag genomen. Drie personen wer den gearresteerd. Inbraak te Westzaan. - Door verbreking van een raam hebben in brekers zich toegang verschaft tot de verffabrieken Avis te Westzaan 25 balen shampoo, elk inhoudende 50 kg, werden vermist en vermoe delijk per schuit vervoerd. VOORZICHTIG EN MET GEBRUIKMAKING VAN IEDERE DEKKINGSMOGE- I.IJKHEID GAAT HET VOORWAARTS. (Weltbild-Polygoon-P.K. Wulf) Duitsch legerbericht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 Mei. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „Op het schiereiland Kertsj zijn Duitsche en Roemeensche troe pen, gesteund door sterke afdee- lingen der luchtmacht, op 8 Mei tot den aanval overgegaan. Sinds dien is de slag in vollen gang. Bij*den strijd tegen scheepsdoelen in de wateren van het schiereiland Kertsj en voor de Zuidoostkust van de Zee van Azof heeft de lucht macht twee transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 5.080 ton en verscheidene kleine vaartui gen tot zinken -gebracht. Voorts werd een koopvaardijschip bescha digd. Aan de rest ,van het Oostelijke front mislukten hier en daar onder nomen vijandelijke aanvallen. Aan vallen en operaties van Duitsehe, Kroatische en Roemeensche storm troepen brachten succes. In. Lapland en aan het ffont 'van Moermansk werden enkele aanvallen van zwak ke vijandelijke strijdkrachten afge slagen. Op Malta hebben afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen in weerwil van het slechte weer op nieuw met goed gevolg de vlieg velden gebombardeerd. Ten Z. van Kreta hebben ge vechtsvliegtuigen' in verscheidene golven een door verkenningsvlieg tuigen ontdekt eskader van 4 Brit sche torpedobootjagers aangevallen. Dcor bomtreffers brachten zij drie der vijandelijke oorlogsschepen tot zinken, terwijl twee Britsche vlieg tuigen, die het eskader moesten be schermen, werden neergeschoten. Bij dezen aanval gingen geen Duit sche vliegtuigen verloren. Voor de Nederlandsche kust vil len drie Britsche bommenwerper: van het type Hudson een Duitsch convooi aan. Alle drie deze vijande lijke vliegtuigen werden, zonder treffers geplaatst te hebben, door de escortevaartuigen der marine neergeschoten. Van 1 tot 10 Mei heeft de Britsche luchtmacht 161 Vliegtuigen verle ren, waarvan 32 boven de Middel landsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 42 Duitsche vliegtuigen verloren". TOKIO, 12 Mei. (Domei). Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft heden middag in een communiqué een over zicht gegeven van de resultaterj van den zeeslag op de Koraalzee op 7 en 8''Mei, waarin de effectieve kracht van de Anglo-Amerikaansche vloot werd vernietigd. Het communiqué luidt als volgt: De resultaten van den zeeslag op de Koraalzee op 7 en 8 Mei zijn de volgende: 1. Een Amerikaansch vliegkamp schip van de Saratoga-klasse en een van de Yorktown-klasse werden tot zinken gebracht, terwijl een Ameri kaansch slagschip van de California- klasse binnen enkele oogenblikken eveneens tot zinken werd gebracht. Een Britsch slagschip van de Warspite-klasse en een Britsche kruiser van de Canberra-klasse wer den zwaar beschadigd evenals een kruiser, waarvan het type niet kon worden vastgesteld. Voorts werd een torpedojager tot zinken gebracht, terwijl een tankschip van 20.000 ton zwaar beschadigd werd. 2. In totaal werden 98 vliegtuigen neergeschoten. 3. Onze verliezen bestonden uit een- klein vliegkampschip een ver bouwd tankschip en 31 vliegtui gen, die nog vermist worden. De woordvoerder der Japansche marine heeft, naar uit Sjanghai wordt gemeld, verklaard, dat het aantal treffers qp het Amerikaansche vliegkampschip Saratoga den Japan ners precies bekend was, slechts verkeerde men in het 'ongewisse om trent de schade aan vijf of zes vijan delijke torpedojagers. De vijandelijke vloot bestond uit twee slagschepen, 2 vliegkampsche- pen, 3 kruisers, daarvan 2 van 10.000 ton, en 6 of 7 torpedojagers, die bijna alle tot zinken zijn gebracht.* Volgens mededeelingen van de Ja pansche marine vliegers staat de be kwaamheid van de Amerikaansche piloten ongeveer op hetzelfde peil als die van de Chineesche piloten bij het uitbreken van den Chineesch— Japanschen oorlog. Op de vraagt of het tweede slag schip van het vijandelijke vloót- eskader een Amerikaansch of een Engelsch schip geweest is, verklaar de de wootdvoerder, dat het hier een Amerikaansch slagschip van het type „California" betrof: DE STRIJD IN NOORD-BIRMA. TOKIO, 12 Mei (DNB). Japansche troepen hebben, volgens Domei, op 10 Mei Jawng-Hpang, een strate gisch belangrijk punt aan den rech teroever van de Nam-Pang, onge veer 256 KM ten O. van Mandalay, bezet. Bij deze operaties werd de tros van het zesde en een deel van het vijfde 'Tsjoengkineeschè leger, die zich van Mandalay op dén weg naar Keng-Toeng hadden terugge trokken, vernietigd. Met de bezetting van Jawng-Hpang is de eenige ié- rtfgtochtsweg den Tsjoengkineesche troepen naar de grens van de pro vincie Joennan afgesneden. DE LANDBOUW IN DE OEKRAÏNE. DNJEPROPETROFSK, 12 Mei (DN B) In de meeste gebieden der Oekrai- ne, die reeds zijn bevrijd van de bolsjewistische heerschappij, is de boer bezig met de voorjaarswerk- zaamhederi. Vele streken lijden onder een ge voelig gebrek, aan trekdieren. De Duitsche weermacht heeft ook hier, evenals reeds in Frankrijk, Polen, cn overal in de bezette gebieden is ge schied, ijverig .meegewerkt. Vele hectaren bouwland in de Oekraine zijn met behulp van trekdieren der weermacht geploegd en gereedge maakt voor den uitzaai. Italiaansch legerbericht. ROME. 12 Mei. (Stefani.) Het 710de communiqué van het Italiaan- sehe hoofdkwartier luidt: „Levendige bedrijvigheid in de lucht boven Noord-Afrika en de Middellandsche Zee. Er zijn bom aanvallen ondernomen op de achter- waartsche verbindingen van den vijand en op doelen op Malta. Ja gers der spilmogendheden hebben 4 vliegtuigen neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet terugge keerd van een kruistocht boven zee. In het Oosten der Middellandsche Zee, ten Noorden- van de Golf van Solloem, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in opeenvolgende golven een eskader van vier Britsche tor pedojagers aangevallen en drie er van tot zinken gebracht. Van de vliegtuigen, die deze schepen bege leidden, werdeh er twee neergescho ten. De verliezen, door de Britsche luchtmacht op de Italiaansche ope- ratietooneelen 'in de laatste vier da gen geleden, zijn daardoor tot 48 toestellen gestegen. Daarbij moeten talrijke andere vliegtuigen worden gevoegd, die zeker op den grond zijn vernietigd of ernstig beschadigd". DE AMERIKAANSCHE EISCHEN T.A.V. MARTINIQUE. PARIJS, 13 Mei (D.N.B.) In' vér band met de eischen van de Ameri kaansche regeering ten Aanzien van Martinique, schrijft de Matin: de hoofdzaak voor Roosevelt is het af staan van de Fransche koopvaardij schepen. Daarmede wil hij de ge weldige verliezen, die hem door de Duitsche duikbooten zijn toege bracht, weer goedmaken. Frankrijk zal over deze kwestie niet onder handelen. Het heeft ziclj met den wapenstilstand verplicht, zijn koop vaarders aan geen buitenlandsche mogendheid, hetzij in Frankrijk of in de koloniën, uit te leveren.De Fransche admiraliteit heeft nauw keurige instructies gegeven, dat elk schip tot zinken gebracht wordt, voordat het een buitenlandsché mo gendheid in handen zou kunnen val len. - Duitschland strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT; Vijandelijke troepen op Kertsj vernietigd. Uit het HOOFDKWARTIER VAN QEN FüHRER, 13 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt 'bekend: De veldslag die gevolgd is op den doorbraak op de - landengte van Kertsj is beslist. Hij is ge ëindigd met de vernietiging van de aldaar overrompelde en ingesloten strijdkrachten van den vijand. Tot dusver heeft de vijand meer dan 40.000 man schappen aan- gevangenen, 197 pantserwagens, 598 stukken ge schut en 2-60, vliegtuigen ver loren. Talloos ander oorlogs materiaal werd buitgemaakt of vernietigd. De achtervolging van de verslagen resten van den vijand i-n de richting Kertsj wordt onvermoeid voortgezet. Op iedere drie loten een prijs. (Van onzep Haagschen correspondent.) Bij alle artikelen, die uitverkocht raken, behooren nu ook de Winter hulp-loten. De geheele voorraad is vrijwel uitgeput, zoodat 9 millioen Nederlanders, zuigelingen en grijs aards inbegrepen, in ongeveer één jaar tijds met elkaar 6 millioen lo ten hebben „geconsumeerd". Voor waar geen slecht resultaat voor een eerste poging! De organisatoren der loterij zijn dan ook tevreden, of schoon niet voldaan, want het kon natuurlijk altijd nog beter. Dit laat ste geldt ook ten aanzien van de loterij zelf, want ook deze. leed aan „kinderziekten". Maar al doende leert men, en zoo komen de ervarin gen van de eerste loterij stellig ten goede aan de tweede. Die tweede loterij, de Winterhulp- loterij-1942, staat n.l. op stapel en de tewaterlating zal in den loop van de volgende maand plaats vinden. In groote lijnen is deze loterij - 1942 op dezelfde wijze opgezet als de vorige: een loterii van 6.000.000 lo ten, met prijzen, die direct worden uitbetaald. Er is ook weer een pre mietrekking aan verbonden; echter met dit verschil, ,dat er ditmaal niet als in 1941 één premietrekking, aan het slot van de geheele loterij, plaats vindt, maar" niet minder dan zes, n.l. na elk der series van lhnil- lioen loten. Een belangrijk verschil met de eerste loterij is, dat bij deze tweede de prijzenverhouding aanmerkelijk veranderd is. Was het in 1941 zóó, dat er gemiddeld op elke 6 y. loten een prijs was, thans zal er op elke 3 loten een prijs zijn. De kansen op een prijs zijn dus wel niet „gekeerd", maar dan toch wel belangrijk ver beterd. Natuurlijk moet men niet verwachten, aan deze loterij rijk te kunnen 'worden; het is en blijft al lereerst een liefdadigheidsonderne- ming, waarop zooveel mogelijk moet worden overgehouden ten bate van het gestelde doel. In elke der 6 series van 1 mil lioen loten worden de volgende prij zen uitgekeerd: 1, prijs van 5.000; 3 prijzen van 1.000; 4 van 500: 8 van 100; 9 van 50; 20 van 25; 100 van 10; 350 van 5;; 4500 van 2; 63.000 van 1; 100.000 van 0.50 en 160.000 van 0.25. Het zijn dus in totaal 327.995 directe prijzen, !met een totale waarde van 176.5100; per 1.000.000 loten. Dan zijn er nog 6 premietrekkingen met elk een hoofdpremie van f 10.000 en 70 pre mies van 100, zoodat er per serie in totaal 193.500 aan prijzen wordt uitgekeerd. De loten zullen ook ditmaal 50 cent per "stuk kosten, terwijl de verkoop ervan weer ongeveer op dezelfde wijze zal geschieden als de vorige maal. Eveneens zal opk ln 1942 de verkoop worden gestimuleerd door het rad-van-avontuur. Deze wijze van verkoop zal echter door de lo terij-leiding worden gereglemen teerd, om excessen als de vorige maal wel plaats vonden, te verltoo-, men. Het formaat van het lot is kléiner geworden, terwijl ook geen envelop pe meer zal worden gebruikt. Hier door wordt een papierbesparing van ongeveer 35 pet. bereikt. De indee ling van het lot is ditmaal niet iq de breedte, doch in de hoogte; het stamlot is het bovengedeelte, het 7— te bewaren! premielot het onder gedeelte van het loterij papier. De loten, die een druk hebben als waardepapieren, waardoor namaak practisch uitgesloten is, worden ver vaardigd door de bekende firma Joh Enschedé, te Haarlem. De loten zijn nü zoodanig bedrukt en gecamoufleerd, dat men er niet doorheen kijken kan; ook niet met een lampje. We hebben het gepro beerd, maar kregen geen kans! Verleden jaar zaten de loten met 200 tegelijklos in een doos. In de practijk bleek dit bezwaren te hebben. Daarom zullen thans de loten, klein opgevouwen, gesloten worden met een rood sluit- zegel, doorboord met een gaatje, dat tot doel heeft, de loten in de doos vast te maken met\een hermetisch gesloten metaaldraad, waarvan het lot dan door den kooper moet worden afgetrokken. Aan de ondei-zijde van de doos is een gleuf aangebracht, waardoor terstond geconstateerd kan worden, of alle loten onbeschadigd aanwezig zijn. ONZE COURANT ZAL MORGEN (HEMELVAARTSDAG) NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE, VERDUISTER GOED! ZON 13 Mei onder; 21.23 14 Mei op: 5.49 MAAN 13 Mei op: 5.33 onder) 19.23 ZON 14 Mei ónder: 21.25 1 -5) Mei op: 5.47 MAAN 14 Mei op: 5.58 onder: 20.27 15 Mei Nieuwe Maan, INLEVERING IN VERBAND MET DE A.S. FEESTDAGEN. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met de a.s. feestdagen de navolgende regeling is getroffen voor het inleveren der opplakvellen: De detaillisten, grossiers en instel lingen, die op Donderdag 14 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) hun opplakvellen zouden moeten inleveren, dienen dit te doen op Woensdag 13 Mei a.s. De detaillisten, grossiers en instel lingen die hun opplakvellen weger.s de sluiting van het Distributiekan toor hun opplakvellen niet op Maan dag 25 Mei 1942 kunnen inleveren, zijn hiertoe in de gelegenheid op Woensdag 27 Me^. De slagers dienen evenwel op Dinsdag 26 Mei in te leveren. UITREIKING VITAMINE C-TABLETTEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Maandag 18 en Dinsdag 19 Mei 1942 tusschen dy v.m.4 n.m. vitamine C-tabletten zullen warden uitgereikt. 1. Aan a.s. moeders, die een attest (afgegeven tusschen 27 April en 16 Mei) van een arts of vroedvrouw kunen overleggen, waaruit blijkt, dat zij in de laatste 4 maanden der zwangerschap rijn. 2e. Aan jonge moeders, wier kin- q deren geboren zijn na 15 Februari 1942, doch voor 1 Mei 1942, op ver toon van de distributiestamkaart van de jonggeborene.' De vitamine C-tabletten zullen kosteloos worden verstrekt in het schoolgebouw aan de Brillesteeg (lokaal 2) tegen overlegging 'van de distributiestamkaart van de moeder en onderteekening van een ont vangstbewijs. Alkmaar, 13 Mei 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. GROSSIERS, DIE PRIJZEN OPDREVEN, GESTRAFT. 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. Vijf grossiers op de centrale markt te Amsterdam, die gebruik maakten van de tijdelijke schaarschte aan groenten, door hun afnemers te iiooge prijzen te berekenen, rijn door den inspecteur voor de prijs- beheersching gestraft met boeten en sluiting van hun bedrijf. Het waren J. K. te Wognum in West-Friesland, A. v. d. 'M. te Katwijk, H. Th. P. is Amsterdam, B. A. P. te Sloten en W. v. d. E. te Rijnsburg, die resp. ver oordeeld werden tot f 300 boete en sluiting van het bedrijf gedurende fwee jaren, 300 en verbod van be roepsuitoefening gedurende één jaar, 100 en sluiting van het be drijf gedurende twee jaren, 800 en sluiting van het bedrijf gedurende één jaar en 300 en sluiting van het bedrijf gedurende één jaar. De 4 grossiers, die gestraft werden met sluiting van het 'bedrijf, mogen bo vendien gedurende dezen tijd niet als grossier in groenten en fruit op- tredeq. VOETGANGERS MOETEN IN BEGIN SEL VAN DE VOETPADEN GEBRUIK MAKEN". Art. 32 Wegenverkeers regeling' (Polygoon-Seym) De algeheele leiding der loterij, die groote zelfstandigheid geniet binnen het kader van het groote geheel van het Winterhulp-werk, berust bij den heer Verhoef. W. H. N. en N. V. D. zijn im mers sociale instellingen, terwijl een loterij een zuiver zakelijke aangelegen heid is, die hiervan zooveel mogelijk dient gescheiden te blijven. Het is toch ai te betreuren, dat er iets als een loterij noodig is aldus werd ons van de zijde van W. H. N. te verstaan ge geven om dit sociale werk, dat ocik nu nog zonder aanzien des persoons, en zonde: rekening té houden met politieke ol godsdienstige overtuiging, wordt uit geoefend, te helpen in stand houden. V

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1