na E B tot DAGBLAD VOOR De veldslag bij Kertsj besliét. ZIJN No. I J' Churchill's dreigement met den gifgasoorlog. Een scherpe Berlijnsche reactie. OOK GIJ KUNT WELVAART EN ARBEIDSVREUGDE VINDEN DOOR WERK IN DUITSCHLAND Viehy en de Vereenigde Staten. De oorlog in Oost-Azië Een Pauselijke boodschap. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De strijd op de Krim. De nieuwe bonnen. rovtncte.' doet iets' biscuitjes, rtweg! De ilfabrieken of voor de tschorten, oor 002e 'jOo werkt 2 hygiëne, houden." 9 e de beite" Denk ook este" is, als s best mo- krijgt; 'n dat meer Uw eten, degistings. Let op den Is die oud? ;ls TROMP ebied van ijn? n 'n ledig* [winkelier U ren I) shoudcnDe Uw waardeert deze manier Jrveeren, om- ied de eieren 1 allen Hide kan jan of bijleggen. Udersma, Haag 140Ö 9441 9510 BM53 1779 9881 9887 9918 "(094 10108 10133 10151 J380 10384 10392 10406 543 10651 10667 10686 [80S 10977 10086 11001 439 11468 11471 1148» 768 11840 11850 11887 1178 12179 J2270 12373 138 12844 |227 13241 |484 13497 |732 13795 1082 14094 i 14510 fe07 14821 E62 15310 1 15590 1)37 15972 B39 16249 §49 16673 R76 16941 E87 17330 12893 12830 13347 13374 13508 13523 13BS3 13858" 14130 14198 14529 14630 14880 14908 13321 15331 15632 15635 15985 15990 16251 16275 16673 16695 17013 17024 17359 17374 1704 1 7743 1 7806 062 18148 18214 18502 18610 >36 18946 18947 >46 19178 19219 169 19516 19521 t 19870 19896 |01 20408 20449 B5 20760 20800 17815 18238 186S7 18965 19253 19544 19911 20482 20830 Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooi uitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: t #10 per m.M., minimam 11 m.M. f 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Uitg. N.V. Bock- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 112 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar (afw.) Vrijdag 15 Mei 1942 EERLIJN, 13 Mei. (A.N.P.) De weerkjank, dien de jongste redë van den Britsehen ministerpresident ge vonden heeft, is in meer dan feen opzicht kenmerkend. Zco er nog meer commentaar noodig was op Churchills illusies en gedwongen optimisme, dan is dit commentaar thans geleverd door een blad van een neutraal land, namelijk de Turk- sche Tasviri Efkiar, die onomwon den verklaart, dat zulke officieele redevoeringen weliswaar ten doel hebben het openbare moreel te ver- hoogen, doch dat Churchills argu menten niet steekhoudend zijn. Na die woorden van Churchill in ver band inet het onlangs door de Ame rikaansche admiraliteit uitgegeven communiqué, dat een „vernietiging van de Japansche vloot" meldt, zoo vervolgt het blad, zou de oorlog in Oost-Azië zijn einde moeten na deren. Hetzelfde zou in het Westen het geval moeten zijn, wanneer Churchill verklaart, dat de Engel- schen de heerschappij in de lucht bezitten. Wanneer alle officieele ver klaringen van Churchill in overeen stemming met de waarheid waren, zoo besluit het blad, had de oorlog reeds lang geëindigd moeten zijn. Het was er echter Churchill ook geenszins om te doen in zijn terug blik een objectief beeld van de poli tieke respectievelijk militaire wereldsituatie te geven. Waarom het hem ging, kan afgelezen worden uit de Britsche, zoowel, als uit de Amerikaansche pers: namelijk, het thema gasoorlog in het geding' te brengen. In bevoegde Berlijnsche politieke kringen ziet men in zulke machinaties een poging tot het in leiden van en het maken van stem ming voor een „gemeene streek, die zich in haar uitwerking tegen de ge heele Europeesche beschaving richt" en die daarom reeds in haar begin stadium niet scherp genoeg gebrand merkt kan worden. Niet in de laat ste plaats ook in het belang van het door de Churchill-clique bedrogen en misleide Engelsche volk. In bedoelde politieke kringen stelt men zich ten aanzien hiervan op*he1 volgende standpunt: Een blik in de Amerikaansche bladen onthult het plan van de nieuwe misdaad, die Churchill in het .besef dat zijn cata- strophepolitiek in een critiek stadium is gekomen, in uiterste vertwijfeling tegen «Ie volken wil plegen. Wan neer de commentator van radio Boston, Volney Hurd, met betrek king tot de zinsnede in de rede van Churchill over den gifgasoorlog het duivelsche gezegde mag bezigen: ..Het gebruik van gas in plaats van brandbommen opent ongekende perspectieven, men kan geheel Duitséhland met gas bestoken," dan i; dit niets meer en niets minder dan de duidelijke formuleering van het duivelsche vernietigingsplan, dat de Britsche ministerpresident, wel te verstaan het verantwoordelijke hoofd van een tbt de beschaafde volken behoorende regeerirfg, in zijn jongste rede tot uitdrukking heeft gebracht. Deze formuleering is thans eens en voor altijd vastgelegd. Men kent, fi»oals dikwijls genoeg onderstreept en met werkelijk wetenschappelijke grondigheid bewezen is, de methode van argumenteeren van den Brit- schen oorlogsophitser. Hij heeft steeds leugenachtige voorwendsels bij de hand gehad, wanneer het er om ging, een van zijn nieuwe mis daden in te leiden. Te beginnen met den veldtocht in Polen tot den hul digen dag heeft hij het nooit aan uitvluchten voor zijn wandaden laten ontbreken. Toen Churchill in Griekenland zich reeds zeer vroeg tijdig in de militaire gebeurtenissen inschakelde, geschiedde dit met den leugen van een z.g. „Duitsche inva sie". Hij heeft, toen hij Irak over viel, een „vijfde colonne" gecon strueerd. Hij heeft, toen hij den Franschen Syrië ontstal, in cyni sche leugenachtigheid beweerd, dat daar Duitsche valschermjagers wa ren. Hij heeft zijn overval op hel vreedzame Iran „gemotiveerd" met de leugen, dat de Duitschers daar vóór hem vasten voet hadden willen krijgen. En, zooals hij voor iedere wandaad een nieuwe leugen gereed HUOCE LOQNEN GOEOE KAMERAADSCHAP GUNSTIGE ARBEIDSVOORVVAARDE.N *«M*7 UlkICMTiNCEN BIJ Ot GEWiStEll 1KB AIUiH»8UBEAU. had, zoo beweerde hij nog dezer dagen bij de actie tegen Madagascar, dat Japan die eiland bedreigt, of schoon hij vrijwel in een adem ver- rassenderwijze toegaf, dat deze actie reeds langen tijd geleden op touw gezet was. Deze methode verschaft een inzicht van vérstrekkende be- teekenis, dat de wereld niet ver geten mag. En nu seinde Globe-Reuter in den nacht van Maandag op Dinsdag het volgende bericht de wereld in: „Tot laat in den avond van Maan dag was het Duitsche volk nog niet op de hoogte gebracht van de waar schuwing van Churchill, dat Groot- Britannië tot den gasoorlog in Duitséhland zou overgaan, wanneer de nazi's gas tegen Rusland zouden gebruiken". Men vergist zich te Londen: Het Duitsche volk is van de misdadige methoden van den gewetenloozen misdadiger Churchill op de hoogte, zooals alle andere jonge volken, die zich op het oogenblik in den strijd tegen de systemen van den dikken corlogswinstmaker Churchill en den met hem verbonden bolsje- wistischen massamoordenaar Stalin bevinden. Doch deze jonge volken zijn soldatenvolken. Zij kletsen niet, zij laten voor hun strijd voor de vrijheid en tegelijkertijd voor hur, programma van vrede en vrijheid daden sprekerw Deze volken zullen echter ook op deze nieuwe misdaad, van Churchill, die het ook in dezen oorlog vergoten bloed van zijn volk voor de bevre diging van zijn persoonlijke per verse ambities noodig heeft, op de juiste wijze weten te reageeren. Churchill heeft indertijd het eerst bevel gegeven, dat zijn luchtmacht zich uitvrees voor het eerlijke tweegevecht met den militairen tegenstander liever 'aan de terrori- seering 'van de burgerbevolking meest wijden. In het bloed van de weerlooze wouwen en kinderen, niet slechts op het continent, doch ook in het Engelsche eilandenrijk, heeft deze ontaarde saddist gezwol gen. Hij weet met welke vreeselijke slagen de Duitsche luchtmacht deze misdaad in de Britsche steden ver golden heeft. Hij weet dit welis waar alleen maar, omdat hij de ruïnes en bomkraters heeft gezien, omdat deze lafaard natuurlijk per •sböiilij-k, n ét de whi&Ryflcèch in de hand, in zijn. geriefelijke schuilkel der zat, daar met lijden en de nooj den van zijn eigen volk hem immers koud laten. Zou Churchill 't wagen bevel tot den gasoorlog te geven. zooals zijn plan is, dan dient men te weten, dat dit minderwaardige crea tuur, dat door schelmenstreken aan het roer blijft, zelf aan den lijve alle gruwelen zal ondervinden, die deze erbarmelijke lafaard van de veiligc- schuilkelders, waarvan hij er alleen te Londen vier luxueus voor zich heeft laten inrichten, thans over de volken uit te storten denkt. De wereld weet. dat Duitséhland en zijn legers tot dusver dezen oor log gevoerd hebben met een ridder lijkheid, zooals het een ^oldaat be taamt, hoewel dit juist aan het Oostelijke front, in verband met de slinksche moordtactiek van den bolsjewistischentegenstander, een extra zware moreele belastin gproef beteekende. Zou Churchill zijn plan verwezenlijken, dan kan hij er zekei van zijn, dat ook deze nieuwe eang- sterstreek Duitséhland niet onvoor bereid zal vinexen. Fransche nota aan de re geering der Ver. Staten. De Fransche regeering deelt mede. dat zij in verband met de hangende kwesties betreffende de Antillen aan de regeering der Ver. Staten een nota heeft laten overhandigen. Het communique der Fransche re geering luidt als volgt: „De Amerikaansche regeemg heeft den lOden Mei door bemidde ling van admiraal Robert,- den hoo- gen commissaris van Frankrijk op ae Antillen, een nota doen over handigen, die nieuwe eischen inhoudt ten aanzien van den vorm van het statuut der Antillen, dat op het oogenblik van kracht is. Het pro bleem brengt in den vorm, waarin het door de Amerikaansche regee ring is gesteld, vraagstukken van aanzienlijke draagwijdte in het ge ding. Zij hebben sedert den terug keer van maarschalk Petain het onderwerp van uitvoerige bespre kingen gevormd. Herhaalde malen heeft de regeeringschef Laval met den opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten, admiraal DaiTan, met admiraal Auphan en den gouver neur-generaal Brevie overdeze vraagstukken van gedachten gewis- steld". De regeeringschef Laval he^ft heden de Amerikaansche Tegeermg de nota van de Fransche regeering doen toekomen. Verklaring van Huil. Uit Washington wordt gemeld,, dat Cordell Huil gisteren in de pers conferentie heeft verklaard, dat het den Ver. Staten onverschillig laat, of Viehy-een overeenkomst, die tus- schen de Ver. Staten en den Fran schen gouverneur op Martinique ge sleten zal .worden* erkent of niet. OP 10 MEI HEEFT OP DE GROOTE MARKT TE HAARLEM het zooge naamde Mei-zingen plaats gevonden door de meisjes van den Bund deutscher madel en de Hitler-Jugend. Duitsch legerbericht. "Het Duitsche legerbericht van 13 Mei luidt als volgt: HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRÈR. 13 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De veldslag, die gevolgd is op de doorbraak op de landengte van Kertsj is beslikt. Hij eindigde met de vernietiging van de aldaar over rompelde en ingesloten strijdkrach ten van den vijand. Tot nu toe heeft de vijand meer dan 40.000 gevange nen, 197 pantserwagens, 598 stuk ken geschut én 200 vliegtuigen ver loren. Talloos ander oorlogsmate riaal werd buitgemaakt of vernie tigd. De achtervolging van de ver slagen, resten van den -vijand in de richting van Kertsj wordt onver moeid voortgezet. In het Zeegebied van het schier eiland hebben gevechtsvliegtuigen gisteren vier kleine transportschepen tot zinken gebracht en een groot aantal andere kustvaartuigen be schadigd. In Lapland verloor de vijand bij de succesvolle afweergevechten 'van de Duitsch-Finsche troepen in den sector van Lou-hi van den 24sten April tot dan lOen Mei meer dan 11.000 dooden. Aan de kust van d-e IJszee en in de haven van Moermansik hadden ■géVéclïts vliegtuigen en duikbom menwerpers bij der! strijd teger, scheepsdoelen bijzonder succes. Zij vernietigden een vrachtschip van 8.000 brt. alsmede een klein kust- schip en beschadigden vier groote transportschepen en verbindings vaartuigen ten deele zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat nog meer scheepsruimte" vernietigd is. Tn samenwerking met de marine brachten gevechtsvliegtuigen boven dien bij de Noordkaap eén vijande lijke duikboot te zinken. In luchtgevechten boven Malta schoten Duitsche en Italiaansche ja gers, die geiiruikl werden tot be scherming van eigen gevechtsvlieg tuigen elf Britsche jagers van het type Spitfire neer. Drie andere vijan delijke-vliegtuigen werden aan de kust van Noord-Afrika ten val ge bracht. Tijdens aanvallen van de lucht macht, die overdag op militaire doe len aan de Zuidkust van Engeland werden gedaan, richtten bomtreffers in havengebieden en fabrieksmsta! - lat'es belangrijke schade aan. Vco-r de 'Nederlandsche kust en an den ingang van het Kanaal von den in den loop van gisteren en des nachts verscheidene gevechten tus- schen Duitsche patrouillevaartuigen en lichte Britsche zeestrijdkrachten plaats. Twee vijandelijke motortor- oedcbcoten werden door voltreffers beschadigd. Een van onze booten is gezonken. De succesvolle aanval op Brit sche torpedobooten in het zeegebied ten Zuiden van Kreta, waarvan in het weérmachtsbericht van gisteren melding werd gemaakt, is uitge voerd door een formatie- gevechts vliegtuigen die onder leiding stond van den drager van het eikenloof van het ijzeren kruis, kapitein Hel- big. Deze bracjit zelf een der vijan delijke torpedojagers door bommen tot zinken. Het legerbericht van 14 Mei luidt als volgt: „Op het schiereiland Kertsj wordt de achtervolging van den verslagen vijand onvermoeid voortgezet. De haven van Kertsj én scheepsconcen- traties in deze wateren zijn met suc ces 'gebombardeerd. Op verscheidene plaatsen aan het Donetz -front leveren onze troepen afweergevechten tegen den aanvai Van sterke vijandelijke strijdkrach ten, die door pantserwagens ge steund worden. In de Noordelijke zóne leverden Duitsche aanvalsoperaties plaatse lijke successen op. Bij de luchtge vechten van gisteren zijn aan het Oostelijk front 84 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, .5 Duitsche vliegtuigen worrj^n vermist. Fin- sChe luchtstrijdkrachten hebben met goed gevolg schepen bij den mond van de Wolda bestookt. - Van 26 April taf 13 Mei hebben de bolsjewisten 748 vliegtuigen ver loren, waarvan 540 in luchtgevech ten en 73 d-cor afweergeschut. Ver der werden er 76 door afdeelingen van het leger vernietigd of buitge maakt de rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gin gen aan het Oostelijk front 82 Dyit- sche vliegtuigen verloren. Op Malta hebben Duitsche stüka's bomtreffers geplaatst op vliegvelden en luchtafweerbatterijen. Boven de Middellandsche Zee werden 4 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. In het Noorden van den Atl-an-ti- schen Oceaan hebben Duitsche duik- booten. zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld een op Enge land varend con vooi aangevallen en in zwarel hardnekkige gevechten, die verscheidene dagen duurden, 9 schepen met een gezamenlijken in houd van 31.000 ton, tot zinken ge bracht. Een tiende schip werd door torpedotreffers beschadigd. Andere duikbooten .brachten in de Ameri kaansche wateren 12 koopvaardij schepen. met een inhoud van 82.000 ton én een bewa-kingsvaartuig tot zinken, Jjaardoor heeft de vijande lijke scheepvaart in enkele dagen wederom 21 schepen met een'inhoud van 113.000 ton verloren. In hét verdere verloop van de zeegevechten' bij den toegang tot het Kanaal van welker ontbranden mel ding is gemaakt in het weermachts - bericht van 13 Mei, heeft een Duit sche torpedoboot een Britsche mo tortorpedo-boot tot zinken gebracht, door haar te rammen. Een tweede Britsche motortorpedoboot ging on der in den strijd met 'mijnvegers. Enkele Britsche bommenwerpers hebben gisteren overdag onder de bescherming van het wolkendek een vergeefschen storingsaanval op Wes-t-Duitsch gebied ondernomen. Kapitein Marienfeld, bataljons commandant in een regiment infan terie, en, luitenant Reimann, com- pagiescommandaat in hetzelfde regi- ent, hebben zich: bij de doorbraakge- vechten op hetschiereiland Kertsj door buitengewone dapperheid on derscheiden. Bij dezelfde gevechten heeft het' 173e bataillon pioniers al leen op 8 Mei in weerwil van het zeer hevige vijandelijke vuur meer dan 10.000 /vijandelijke mijnen ver wijderd. De vijfde compagnie van het 436e regiment infanterie en een sectie der tweede compagnie van het 46e batgillon pioniers hebben met afdeelingen van het stormbootcom- mando 902 in weerwil van de zware zee in het vijandelijke vuur een lan ding'in den rug van d-e vijandelijke stellingen geforceerd. Bij de duik- bootsucessen op den Atlantischen Oceaan heeft zich de duikboot van fregatkapitein Wattenberg bijzonder onderscheiden. De eerste luitenant Oste^-mann, escadrille-kapitein van een jaehteskader. heeft zijn 100e overwinning in de lucht behaald". Britsch hoofdkwartier uit Birma vertrokken. Het Britsche hoofdkwartier in Birma is, naar Domei meldt,' volgens een mededeeling van luitenant-gene raal Alexander, den opperbevelheb ber van de BHtsche strijdkrachten in Birma, naar Britsch-Indië ver plaatst. Japansche bomaanvallen op China. Volgens berichten uit Tsjoeng- king hebben ijtaar Domei meldt, Ja pansche bommenwerpers Dinsdag aware bomaanvallen ondernomen op Tsjoetsjo in de provincie Tsjekiang en op Kian, Litsjing en Nan Tsjeng in de provincie Kiansi, ROME, 13 Mei (D.N.B.) Paus Pius XII heeft naar aanleiding van zijn bisschopsjubileum op den vooravond van het hemelvaartsfeest per radio een boodscKap tot dé wereld ge richt, waarin hij de huidige positie van de kerk op één lijn stelde met die van de kerk uit den eesten tijd van hef christendom. Daarop behandelde de paus de be- teekenis. van het gezin, dat hij de kiemcel van den staat noemde. Ook gaf hij uiting aah zijn innig mee gevoel met allen, die door den oor log in leed zijn gedompeld. Tot be sluit deed hij een beroep op de staatslieden der oorlogvoerende lah- den om zich bij het einde van den oorlog in te spannen_voor -een recht vaardigen, duurzamën yrede, Duitséhland strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Een en twintig schepen tot tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DErf FüHRER, 14 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der -weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de vijande lijke ravitailleeringsscheepvaart op verschillende zeeën nieuwe groote successen behaald. In het noorden van den Atlantischen Oceaan vielen.zij e^n op Enge land varend convooi aan en brachten in zware gevechten, die verscheidene dagen duurden, negen schepen met) een geza menlijken inhoud van 31.000 ton tot zinken. Een tiende schip werd door torpedotreffers be schadigd. Andere duikbooten hebben in de Amerikaansche wateren twaalf koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 82.000 ton en een be.wakin-gs- vaartuig tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijandelijke scheepvaart in enkele dagen wederom 21 schepen met een inhoud van 113.000 ton ver loren. BERLIJN, 14 Mei- (D.N.B.) Naar het opperbevel der weermacht mede deelt achtervolgen de Duitsche troe pen op Kertsj de bolsjewistische strijdkrachten, welke zich na de door braak door de stellingen bij Parpatsj hebben teruggetrokken om aan een omsingeling te ontkomen. Na de liquidatie der bij Akmonaj ingeslo ten bolsjewisten zijn Duitsche afdee lingen vrijgekomen, die aan de ach tervolging deelnemen. Een tijdlang waren de weinige we gen door zwaren regen week en modderig geworden, doch voor het onstuimige opdringen der Duitsche troepen was dit geen groote hinder nis. Terwijl de vijand in groote haast en verwarring- trachtte terug te trekken langs den spoorweg naar Kertsj en den eenigen weg langs de kust, werd hij ingehaald door Duit sche troepen. Het vijandelijke verzet was onsamenhangend en meeren- deels zwak, zoodat het snel gebroken werd. Het resultaat van deze ach tervolging weerspiegelt zich in het aangroeien van het gevangenencijfer en den buit. De gevechten op het schiereiland Kertsj ontwikkelen zich, wanneer men deze toetst aan de plannen van den Groot-Duitschen generaiep staf, volgens het algemeene oordeel van militaire kringen in de hoofdstad nog beter dan te verwachten was. De Sovjet-Russische erkenning inzaké den terugtocht der bolsjewisten in de richting van Kertsj wordt hier be schouwd als een opvallend snel toe geven van het feit der voortdurende achtervolging door de verbonden legerdeelen. TALRIJKE JONGE VROUWEN IN DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. Tal rijke jonge vrouwen uit Nederland werken, thans in Dqitschland. Zi.j verdienen daar in de fabrieken en ook in de huishoudelijke beroepen een goed loon. Uit hun brieven blijkt hun tevredenheid. „Ik ben bl'ij u te kunnen melden, dat mijn buitenlandsche betrekking beslist naar mijn zin is. Daarbij is Düsseldorf een zeer mooie stad, zoo dat ik in mijn vrijen tijd ook nog naar behoeren genieten kan". Aldus schrijft een Hollandseh meisje, dat in Düsseldorf werkt. Een meisje, dat in een kleine stad in Noord-Duitschland arbeid vond, vertelt: „Wij hebben het goed ga- troffen. Het eten is best en wij zijn niet minder dan 12 pond aangeko men. Het loon is ook goed en de menschen zijn héél aardig in den omgang. Wij willen beslist niet terug". Ziedaar eenige stemmen uit de practijk, die overtuigend aantoonen, dat het huidige Duitséhland ook voor de werkende 'vrouw goede mo gelijkheden biedt, hetzij in de fa brieken, op de kantoren of fn de huishouding. Ligt hier niet een goede kans, ook voor u? .Vraagt eens in lichtingen bij de Gewestelijke Ar- beidsbureaux. '4 r SS-OBERGRUPPENFüHRER HEYDRICH IN DEN HAAG. 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. De chef van de Sicherheitspolizei en den SD, SS Obergruppenführer en generaal der politie Heydnich, is 12 Mei ter bespreking van dienstzaken in Den Haag aangekomen. Tijdens zijn verblijf alhier heeft hij ook den Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, een btzpek gebracht. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei Voor de volgende week zijn aangewezen de bonnen nr. 26 voor brood, vleesch en aardap pelen, waarbij het aardappel" rantsoen blijft vastgesteld op kg per week. Verder zijn voor het tijdvak van Zaterdag 17 Mei tot Zaterdag 13 Juni ver krijgbaar de gewone rantsoenen suiker op bon 299, jam of 250 gram suiker op bon 303, bloem op de bonnen 301, 305, 309 en 313, rijst op de bonnen reserve 4-17 en 4-18, peulvruchten of havermout op bon 307, gort op 311, vermicelli of maize na op bon 315, kaas op de bonnen 288, 302, 306, 310 en 314, en melk op de bonnen 26 t/m 29. Voorts geeft van 17 tot 25 Mei bon 26 van de boterkaart recht op het koopen van boter en bon 26 van de vetkaart op boter, margarine of vet. UITREIKING VITAMINE C-TABLETTEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Maandag 18 en Dinsdag 19 Mei 1942 tusschen 9)4 v.m.4 n.m. vitamine C-tabletten zullen worden uitgereikt. 1. Aan a.s. moeders, 'die een attest (afgegeven tusschen 27 April en 16 Mei) van een arts of vroedvrouw kunen overleggen, waaruit blijkt, dat zij in de laatste 4 maanden der zwangerschap zijn. 2e. Aan jonge moeders, wier kin deren geboren zijn na 15 Februari 1942, doch voor 1 Mei 1942, op ver toon van de distributiestamkaart van de jonggeborene. De vitamine C-tabletten zullen kosteloos Worden verstrekt m het schoolgebouw aan de Brillesteeg lokaal 2) tegen overlegiging van de distributiestamkaart van de moeder en onderteekening van. een ont vangstbewijs. Alkmaar, 13 Mei 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. DISTRIBUTIE SPIJSOLIE, 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij deelt mede, dat de ter-mijn, binnen, welken de aflevering van spijsolie op de bonnen 24 der boter- en vetkaart dient plaats tevinden, verlengd is tot en met 30 Mei a.s. Oorspronkelijk was het einde van dezen termijn bepaald op 16 Mei a.s. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het afleveren van bo ter, margarine of vet op bon 24 slechts is toegestaan tot en met 16 Mei a.s. VERDUISTER GOED! ZON 15 Mei onder: 21.26 16 Mei op: 5.461 MAAN 15 Mei op: 6.26 onder.- 21.28) 15 Mei Nieuwe Maan. ARRESTANT UIT ZIEKENHUIS ONTVLUCHT. Vrijheid van korten duur.c' 's-GRAVENHAGE, 14 Mei, Een 2-0-jarige banketbakker, - die door den centralen opsporingsdienst ge arresteerd was in verband met een inbraak in een perceel aan de Velpschestraat, moest wegens blin dedarmoperatie opgenomen worden in het ziekenhuis aan den Zuidwal alhier. Gisternacht heeft hij echter kans gezien hieruit te ontvluchten. Langs twee beddenlakens, die hij aan elkaar geknoopt had, heeft de man zich langs den gevel laten zakken, om vervolgens i-n onder- kleeren het hazenpad te kiezen. Zijn vrijheid heeft echter slechts kort geduurd, want reeds heden ochtend half elf werd de gevluchte door de politie aangetroffen ten huize van een familielid hier ter stede. OVERVAL VAN EEN ENGELSCH VLIEGTUIG OP NEDERLAND SCHE BURGERS. 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. Giste ren in d-e eerste uren van- den avond1 heeft een Er.gelsch vliegtuig onder bescherming van de laaghangende- bewolking boven een stad in het wésten des lands gevlogen. Met de boordwapens beschoot het vliegtuig in het wilde weg enkele straten, waardoor 3 burgers zwaar en 2 licht gewond werden. Er ontstond slechts .onbeteekenende brandschade. Néderlanders in Batavia gear resteerd. (D.N.B.) - Naar Domei meldt,- hebben de Japansche mili taire autoriteiten Maandagochtend te Batavia eenige honderden anti- Japansch gezinde Nederlanders in hechtenis laten nemen. J

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1